Što je to skalabilnost

poruka: 3
|
čitano: 12.420
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
offline
Što je to skalabilnost

Može mi netko objasniti što bi to bila skalabilnost programa, racunala itd? 

Citat gdje sam naišao na taj pojam:

"Foremost among these is the requirement for excellent scalability at all levels of the software."

Mislio sam da je to mogucnost nadogradnje softvera ali naiso sam na neku prezentaciju o programiranju i tamo pise da je to mogucnost programiranja programa za razlicite platforme u jednom  sucelju :S

 
0 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Što je to skalabilnost

Prenosivost na druge platforme je portability.

 

Scalability opisuje ovisnost potrebnih resursa u odnosu na količinu podataka.

 

Dobar primjer su algoritmi za sortiranje. Vremenska kompleksnost im se kreće od n log n, pa do n^2, dok zahtjev za dodatnim jedinicama memorije ide od 1 do n. Neki se mogu paralelizirati, a neki ne.

 

Ako ti za obraditi duplo više podataka treba 4 puta više memorije ili 4 puta više vremena, to je užasna skalabilnost. Ako ti treba duplo više, to je prihvatljivo, pogotovo ako se može paralelizirati. Ako ideš ispod linearnosti (znači prema nekoj logaritamskoj ovisnosti), onda je to odlično. Naravno, ovisno o tome što program radi neke stvari ne možeš tako lako optimirati da dobiješ linearnu ovisnost.

Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
 
4 0 hvala 2
16 godina
offline
Re: Što je to skalabilnost

bolji primjer je baza-storage.. dodavanje po potrebi (širenje).

soft nadogradnja ne mora uključivati hardware nadogradnju i obrnuto.

scalability je to, nadogradnja-proširenje mogućnosti, ne samo ažuriranje verzije softa ili nevezano za platformu, odnosno ne mora biti ograničeno platformom kao dugoročna investicija.

storage je tu možda najprihvatljiviji (neovisno o OSu ili appsu-clientu..). To 'prave' baze nude.

 

ovisno o dugoročnosti može se i gledati kao različite platforme (koliko se često mijenja win-lin verzija.. npr od XPa-7-10..) pa se može pretpostaviti da će u idućih 5g. opet biti neki novi win.. i firme vole takve dugoročnije planove-investicije, pogotovo s obzirom na cijenu. Neki paket-rješenje, za banke, aerodrome, korporacije, trgovačke lance.. to je njima drag termin, nama juzerima manje bitan. Evo googole odustao od modularnog laptopa.. a u osnovi ideje je upravo to, proširenje mogućnosti po nekoj budućoj potrebi koju dans ne znamo.. beskroisno u konkretnom primjeru i odustalo se. Tu je ciklus jednostavno prekratak, neisplativo.

 

edit: no svaki projekt-proizvod-SW-HW bi bilo poželjno planirati tako, no što bi sad s PCjem iz 1984te, 95te, ili 2016te .. da je tad PC imao npr SATA kontroler-konektor, opet bi nedostajao chipset-logika (konektor je zapravo sporedan, služi više da bi se napravila razlika, suprotno od ove ideje skalabilnosti, odnosno tad može neki adapter-konverter..), bio bi preslab, kako mu dodati RAM itd. mada je PC u osnovi modularan, od kompatibilnih komopnenata kao legići.. jednostavno previše komopnenti se promijenilo da bi išta pa i samo napajanje mogli tako planirati, dok je istovremeno to trošenje resursa za neko buduće 'možda' .. možda bacanje novca jer se jednako može promijeniti neki treći standard-komponenta kao CPU utor itd.

 

edit2:

 

ako se PC 'razbije' u dijelove, tad imaš podatke (na nekom mediju-storage), imaš CPU kao jedinicu koja obrađuje podatke, imamo I/O. To je to. Svaki od ovih dijelova može biti modularan-skalabilan ili sve od nule. S razlikom, podaci su nam potrebni, ne mediji nego ono što je na njima. Da je u pitanju floppy.. što bi bila skalabilnost, 2 fdda ili dvostuko veći? To je recimo bio zip drive ili sad SD kartica.. no to ne vidimo ako skalabilno, jer je nekompatibilno mada u osnovi ista stvar.

.. pa do tog da je to obično prodavanje magle 'obećanje' da će npr neki čitać SD kartice čitati neku za 5 godina od recimo 10TB kapaciteta (sad do 256GB..). Proročanstva, a samo mjena stalna jest.. dok su standardi onak, kao tu su, ali ne baš uvjek. :)

 

edit3: .. primjer kad je skalabilnost nužna, veliki projekti kao npr hubble, bez toga bi (pre)brzo postao zastarjelo smeće (pa i od lansiranja, beskoristan), pa opet vidimo kako su se spotakli u startu, mada su bezbrojni stručnjaci kao prof.Baltazar planirali. Kao primjer kako se i planovi izjalove.. ali mora se i o tome razmišljati.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pon 5.9.2016 23:17 (ihush).
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice