Bootable USB to .iso

poruka: 23
|
čitano: 5.325
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
offline
Bootable USB to .iso

Želim od bootabilnog USB-a napraviti .iso image. Nije problem, ima popriličan broj alata za to, međutim... Htio bih da mi .iso bude veličine samo koliko fileovi na USB-u zauzimaju. Konkretno, USB je od 8GB, a podaci zauzimaju oko 300MB. Image koji kreiram je veličine 8GB, što je ogroman waste of space. Kako?

www.petvolta.com
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Bootable USB to .iso
Darmarko kaže...

Želim od bootabilnog USB-a napraviti .iso image. Nije problem, ima popriličan broj alata za to, međutim... Htio bih da mi .iso bude veličine samo koliko fileovi na USB-u zauzimaju. Konkretno, USB je od 8GB, a podaci zauzimaju oko 300MB. Image koji kreiram je veličine 8GB, što je ogroman waste of space. Kako?

Taj iso koji ti napraviš uključuje i free space na USB-u.

16 godina
moderator
offline
Re: Bootable USB to .iso
Darmarko kaže...

Želim od bootabilnog USB-a napraviti .iso image. Nije problem, ima popriličan broj alata za to, međutim... Htio bih da mi .iso bude veličine samo koliko fileovi na USB-u zauzimaju. Konkretno, USB je od 8GB, a podaci zauzimaju oko 300MB. Image koji kreiram je veličine 8GB, što je ogroman waste of space. Kako?

Zazipaj taj ISO fajl ili ga konvertiraj u neki komprimirani image fajl kojeg podržava program u kojem želiš koristiti tu ISO datoteku.

16 godina
offline
Re: Bootable USB to .iso
mbaksa kaže...
Darmarko kaže...

Želim od bootabilnog USB-a napraviti .iso image. Nije problem, ima popriličan broj alata za to, međutim... Htio bih da mi .iso bude veličine samo koliko fileovi na USB-u zauzimaju. Konkretno, USB je od 8GB, a podaci zauzimaju oko 300MB. Image koji kreiram je veličine 8GB, što je ogroman waste of space. Kako?

Zazipaj taj ISO fajl ili ga konvertiraj u neki komprimirani image fajl kojeg podržava program u kojem želiš koristiti tu ISO datoteku.

 Folder2iso mi je riješio problem. Doduše, zasad sam ga samo s jednim imageom testirao, morao bih se još malo pozabaviti s njim da mogu sa sigurnošću reći radi li kako treba. 

www.petvolta.com
15 godina
offline
Re: Bootable USB to .iso

ne vidim baš neku korist (image) ako u osnovi tražiš backup, dok svaki arhiver može kreirati ISO (kao i zip i sl.. jednako kao otvoriti ga..) .. no pitanje što želiš postići, jel to neki bootabilan ISO? .. image nije backup, neki image alati nude kompresiju + preskakanje praznog ali igl za izradu svog (proprietary) image filea, ne ISO (mada je 99% identično).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
10 godina
protjeran
offline
Re: Bootable USB to .iso

Sve ima svoju funkciju 😊 .

Znalo mi se desiti da dodjem negdje na instalaciju i donesem sa sobom instalacijski usb. Na tom stiku je podataka cca 2 gb a stik je kapaciteta 8 gb. I onda skuzimo da ta neka mbo nemoze bootati sa usb-a vec samo sa dvd-a. I tada imam mogucnost downloada iso filea sa neta , a ako je veza sporija ode sat dva. Druga opcija je od ovog stika kojeg imam sa sobom napraviti iso i snimiti ga na dvd. No u toj opciji ce vecina standardnih alata od tog stika napraviti iso velicine cca 8 gb ( makar je na stiku upotrebljeno samo 2 gb ) i onda takav iso nejde na dvd od 4,7 gb.

E tu dobro dodju alati za kojeg pita tvorac teme. Brasero ima tu mogućnost a i gnome disk utility.
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Bootable USB to .iso

-da/ne :) tj install-boot medije si već pribavio kao ISO.. imaš ih u borbenom kompetu (ne kreiraš ih.. a kad to radiš, opet već imaš odgovarajuće alate-editore ili slipstimanje ili . itd..) dok je ovo više juzerski soft, ako gledamo naziv.. folder u iso... jednako kao da mountaš folder kao disk (subst/map).. nisam siguran da se ovdje govori o install-boot stvarima (OSevima).. a možda.. :)

 

+kao što sam spomenuo, arhiveri mogu kreirati ISO.. (kao i čitati ga..) tak da.. koji je cilj-upotreba, nije mi baš jasno :))

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put uto 14.2.2017 12:18 (ihush).
15 godina
offline
Re: Bootable USB to .iso

A skinuti orginalni iso i staviti na bootabilni stick za backup 

10 godina
protjeran
offline
Re: Bootable USB to .iso
Pa cak i nije bitna krajnja namjena tih podataka. Covjek je dobro uocio da vecina standardnih iso kreatora kreira iso file cija velicina je jednaka ukupnom kapacitetu medija od kojeg zeli kreirati iso, a pravo zauzece podataka je visestruko manje.

Zato sam mu naveo dva alata koji se uspjesno nose sa tim problemom. I da, nas omiljeni gparted se tu dobro snalazi...

😊 😜
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Bootable USB to .iso

ali to nije problem, to je standard (i poželjan za ISO image..) naprotiv, ako želiš neki kompresor, koristiš nešto drugo (ne ISO, upravo zbog smisla-standarda jednako kao što ne pišeš diplomski u photoshopu nego u wordu..). Video file=besmisleno, boot-isntall skoro besmisleno, korisnički folder..? čemu tad iso kad može npr zip? Zbog mountanja? to može svaki folder ili file koji ima strukturu kao zip-iso itd.

 

Backup nije image.

+navodiš alate koji su linuxonly+distra (ne svaka), juzer možd koristi win-lin-osx.. ili sve zajedno. Tad može npr 7z.. no pitanje baš koji je cilj-želja (razlog) za ISO, jednako da pitamo zašto baš pdf ili jpeg ili gif ili.. bilo koji standard-format.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put uto 14.2.2017 12:31 (ihush).
10 godina
protjeran
offline
Re: Bootable USB to .iso

Neznam za motive, no valjda tvorac teme zna zasto je trazio alat koji od bootabilnog stika kreira iso image s time da on zeli da taj iso bude veliciine stvarnog zauzeća podataka a ne velicine kapaciteta medija...

Vjerojatno ima neki bootabilni usb sa nekim alatom ( nekaj u stilu acronis true image sa "dozivotnom" licencom ) a nemre vise na netu pronaći iso za download pa si pokusava ovako napraviti kopije. Ili mozda neka igra...ko bi ga znao...
 
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Bootable USB to .iso
Darmarko kaže...
mbaksa kaže...
Darmarko kaže...

Želim od bootabilnog USB-a napraviti .iso image. Nije problem, ima popriličan broj alata za to, međutim... Htio bih da mi .iso bude veličine samo koliko fileovi na USB-u zauzimaju. Konkretno, USB je od 8GB, a podaci zauzimaju oko 300MB. Image koji kreiram je veličine 8GB, što je ogroman waste of space. Kako?

Zazipaj taj ISO fajl ili ga konvertiraj u neki komprimirani image fajl kojeg podržava program u kojem želiš koristiti tu ISO datoteku.

 Folder2iso mi je riješio problem. Doduše, zasad sam ga samo s jednim imageom testirao, morao bih se još malo pozabaviti s njim da mogu sa sigurnošću reći radi li kako treba. 

Ne kužim kako ti je mogao riješiti problem. Koliko sam shvatio, to je alat za spremanje neke mape (foldera) u ISO datoteku koja simulira datotečni sustav. Ako si ti onda izvadio fajlove s ISO datoteke pa ih tim alatom natrag "zapakirao" u ISO datoteku, ti si u tom procesu izgubio boot sektor. A želja ti je bila da od bootabilnog USB-a napraviš ISO image.

 

Čime konkretno si sad iz tog novog ISO-a napravio bootabilni USB stick? I jesi provjerio da radi, da se računalo podiže? To onda tak može funkcionirati samo ako će alat kojim radiš bootabilni USB stick sam staviti neki drugi boot sektor. Mislim, super ako to radi, da me se krivo ne shvati.

8 godina
odjavljen
offline
Re: Bootable USB to .iso

Bas htjedoh napisati da nema sanse da je to bootabilno.... Ali kao sto neko rece vjerovatno imas iso od kojeg si pravio bootabilni usb.

15 godina
offline
Re: Bootable USB to .iso
Torent kaže...

Bas htjedoh napisati da nema sanse da je to bootabilno.... Ali kao sto neko rece vjerovatno imas iso od kojeg si pravio bootabilni usb.

 naravno kokoš-jaje :) jer iso već postoji, ako nešto i želi dodavati to se ne radi ovako (odgovarajući alati) jer sam image-iso nije ništa.. kao i .zip.

ali, može biti i bootabilan, tj može se kreirati bootabilan stik (diskpartom npr), raspakirati ili kopirati sadržaj medija, to radi, zapravo tako to rade svi alati, običan copy jer sve je file.

za probu, probajte diskpart/active.. i nakon tog npr copy s dvd na usb.. to je sva mudrost :)

 

no i dalje ne vidim smisao :) nije npr slipstirmanje. Ako želi dodati nešto, pa i dalje je to običan copy filea na stikić .. a držati kao arhivu, opet postoji originalan iso itd. (ne ovaj koji više nije npr bootabilan)

 

edit: jedom sam čak i to korsitio (ISO za file..) za neki video, kao tudum rješenje.. objašnjenje, mountanje ISOa kao virtualCD, dalje OS automatika pokreće video player i playa video. Eto, za juzera kojem je ostalo bilo prekomplicirano :))

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put čet 16.2.2017 0:14 (ihush).
8 godina
odjavljen
offline
Re: Bootable USB to .iso
Znao je instalirati virtual iso i mountati ga a nije znao dvoklik na file? Gdje tog iskopa....
15 godina
offline
Re: Bootable USB to .iso

nije znao instalirati.. to sam ja, znao je samo kliknuti.. a ponekad (drhtave ruke) .. i više klikova (dok ne ufati).

pitanje je 'što ga ne pokopa'.. :))

ovako je bila automatika asociran iso, dblklik, mediaplayer.. i bio je hepi. Pogotovo za više video fileova-klipića, jednostavno je nextao-FF do željenog videa. Sad (već desetljeće) win ima librariese, nije isto nekad-sad.

+ a to je primjer kako je teško pronaći neki smisao u traženom za ovu temu :))

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
offline
Re: Bootable USB to .iso
mbaksa kaže...
Darmarko kaže...
mbaksa kaže...
Darmarko kaže...

Želim od bootabilnog USB-a napraviti .iso image. Nije problem, ima popriličan broj alata za to, međutim... Htio bih da mi .iso bude veličine samo koliko fileovi na USB-u zauzimaju. Konkretno, USB je od 8GB, a podaci zauzimaju oko 300MB. Image koji kreiram je veličine 8GB, što je ogroman waste of space. Kako?

Zazipaj taj ISO fajl ili ga konvertiraj u neki komprimirani image fajl kojeg podržava program u kojem želiš koristiti tu ISO datoteku.

 Folder2iso mi je riješio problem. Doduše, zasad sam ga samo s jednim imageom testirao, morao bih se još malo pozabaviti s njim da mogu sa sigurnošću reći radi li kako treba. 

Ne kužim kako ti je mogao riješiti problem. Koliko sam shvatio, to je alat za spremanje neke mape (foldera) u ISO datoteku koja simulira datotečni sustav. Ako si ti onda izvadio fajlove s ISO datoteke pa ih tim alatom natrag "zapakirao" u ISO datoteku, ti si u tom procesu izgubio boot sektor. A želja ti je bila da od bootabilnog USB-a napraviš ISO image.

 

Čime konkretno si sad iz tog novog ISO-a napravio bootabilni USB stick? I jesi provjerio da radi, da se računalo podiže? To onda tak može funkcionirati samo ako će alat kojim radiš bootabilni USB stick sam staviti neki drugi boot sektor. Mislim, super ako to radi, da me se krivo ne shvati.

U pozadini je mkisofs, što je poprilično moćan utility.

 

Konkretno sam probao napraviti image od gParted live 0.27 i tog dijagnostičkog softvera koji je isto neka verzija linuxa. Dobiveni .iso sa Rufusom snimim na USB. Radi, boota se. Više od toga me ne zanima :)

 

S druge strane, probao sam napraviti i .iso od Ubuntua 16.04.1 LTS, no njega nije ispravno napravio. Konačni .iso bi bio veličine oko 300kB, sa vidljivom kompletnom strukturom fileova/foldera, ali naravno, ničemu se ne bi moglo pristupiti. S Windowsima nisam još testirao.

 

E da, to sve na kompu sa Win 10.

www.petvolta.com
Poruka je uređivana zadnji put čet 16.2.2017 13:56 (Darmarko).
14 godina
offline
Re: Bootable USB to .iso
Darmarko kaže...

Želim od bootabilnog USB-a napraviti .iso image. Nije problem, ima popriličan broj alata za to, međutim... Htio bih da mi .iso bude veličine samo koliko fileovi na USB-u zauzimaju. Konkretno, USB je od 8GB, a podaci zauzimaju oko 300MB. Image koji kreiram je veličine 8GB, što je ogroman waste of space. Kako?

 Da, Folder-To-ISO rješava taj problem. inace programcici koji rade backup USB diska (tj. USBa sa nekim bootabilnim ISO image na njemu) rade sector-by-sector backup, tj. kopiraju i prazan i popunjen prostor na USB disku. 

 

Ako radiš backup USBa na kojem ti se nalazi samo jedan ISO image (tipa Acronis Backup, Windows OS Setup, neka Linux distra, neki WindowsPE tipa Hirens) onda ti to bas i nema smisla jer backup takvog usba čak i sa gore navedenim appom ti opet daje istu veličinu backup ISO fajla kao i veličinu orginal ISO kojeg si stavio na USB sa alatom tipa Rufus.

 

Nema nikakve kompresije ili slično.

 

Dobiva smisao samo ako radis backup nekakvog specifičnog USB imagea koje je teško rekreirati ,tipa neki multiboot usb, koji je napravljen sa nekim posbenim programima da ima na sebi više bootabilnih ISO datoteka koje onda preko menija prije bootanja winozda biraš i bootaš po želji. Ja ga recimo koristim za to jer mi je višestruko brze vratiti image takvog spremnog Multiboot ISO imagea na USB nego ga ponovno rekreirati ručno, plus štedi prostor pri kreaciji.

 

Za one koje zanima isto potrebno je :

 

IsoToolkit:

 

http://www.majorgeeks.com/files/details/iso_toolkit.html

 

I Rufus:

 

https://rufus.akeo.ie/

 

napravi se backup sa Folder To ISO sekcijom (postavke ostavit na default), selektirati path do USBa koji se zeli backupirati, pokrenuti Create Image izabrati putanju di ce ga sejvat na neki disk, poslje samo pokrenuti Rufus, naći sejvanu ISO datoteku i kreirati bootabilni USB. 

 

 

@baksa, ovaj gore programcic kada radi backup foldera na USBu automatski i taj ISO image napravi bootabilnim tako da nije nikakav problem, a poslje Rufus napravi svoj MBR/GPT na USB sticku tako da sistem zna pročitati di se nalazi boot sector koji onda ukaze na USB particiju od kud stroj moze bootati sada bootabini ISO.

 

Testirao sam ovo sa više ISO datoteka, single boot ,tipa Windows-Linux install media, također razni AV, PE, Backup images, pa čak i multiboot ISO sve uredno radi. 

Knowing is not enough; we must apply. Willing is not enough; we must do.
15 godina
offline
Bootable USB to .iso

treba gledati run on i target..

- alat kao i svaki drugi, dobar. Znanje je pak nešto drugo.

 

da, citiram sam sebe :) ili navedem izvor/plagijata :))

razni alati, za razne boot kombinacije ovisno o hw-os kompatibilnosti.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Bootable USB to .iso
Colossus7 kaže...
@baksa, ovaj gore programcic kada radi backup foldera na USBu automatski i taj ISO image napravi bootabilnim tako da nije nikakav problem, a poslje Rufus napravi svoj MBR/GPT na USB sticku tako da sistem zna pročitati di se nalazi boot sector koji onda ukaze na USB particiju od kud stroj moze bootati sada bootabini ISO.

Previdio sam ovu poruku. Znači, ako taj Folder-To-ISO napravi bootabilnu ISO datoteku iz mape, to bi značilo da ju možeš iskoristiti recimo u VirtualBoxu - jesi možda to probao?

 

Za Rufus je jasno da on stavi odabrani boot sektor. Ali koji boot sektor bi Folder-To-ISO stavio?

15 godina
offline
Re: Bootable USB to .iso
mbaksa kaže...
Colossus7 kaže...
@baksa, ovaj gore programcic kada radi backup foldera na USBu automatski i taj ISO image napravi bootabilnim tako da nije nikakav problem, a poslje Rufus napravi svoj MBR/GPT na USB sticku tako da sistem zna pročitati di se nalazi boot sector koji onda ukaze na USB particiju od kud stroj moze bootati sada bootabini ISO.

Previdio sam ovu poruku. Znači, ako taj Folder-To-ISO napravi bootabilnu ISO datoteku iz mape, to bi značilo da ju možeš iskoristiti recimo u VirtualBoxu - jesi možda to probao?

 

Za Rufus je jasno da on stavi odabrani boot sektor. Ali koji boot sektor bi Folder-To-ISO stavio?

-eto primjera nepotrebne 'zlouporabe' rufusa .. koji se samo alat, koji radi sve što i sam OS, samo što to korisnik ne mora znati (natipkati, samo klikne..)..

-što je potrebno za izradu bootabilnog medija? diskpart (uobičajeno prvo clean.. ode sve, kreirati željeni tip particije ili više njih), active. Gotovo, time je medij bootabilan. Nakon toga običan file copy (ok, ne običan nego xcopy s hidden/sys + subfolderi..) može se isprobati npr copy/pasteom s dvda.. jel to s nekog foldera, zipa, isoa.. i dalje je copy. (ali ok, jer neki juzeri ne vide hidden .. pa im uz pomoć ovih dodataka to radi, u nekim slučajevima slično se savjetuje za RAR .. smijeh ali gudanaf za juzera).

prisjetiti se npr DOSa format /s ili xpa format .. opcije za boot. U novijima nema nikakve opcije tj format iz guia je medij samo storage samo zato jer nam MS ne nudi 'klik', no tu je diskpart ili rufus ili .. bilo što.

 

edit: na pitanje koji boot, win će napraviti svoj, recimo w10, koji je kompatibilan sa svim starijima w7, linux... za izradu nije svejedno koristimo li neki stari diskpart od npr xpa jer jednostavno nije imao neke opcije.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sri 15.3.2017 13:10 (ihush).
8 godina
odjavljen
offline
Re: Bootable USB to .iso

Jednostavnije raditi sa diskpart xcopy i sl nego sa rufusom? Pa rufus je 3 klika bukvalno.....

15 godina
offline
Re: Bootable USB to .iso
Torent kaže...

Jednostavnije raditi sa diskpart xcopy i sl nego sa rufusom? Pa rufus je 3 klika bukvalno.....

 -da. (i?) Objašnjavam što je zapravo ispod haube, kako se to radi, dok je izbor alata sporedan, ništa magičnog.. niti bi bilo razlike da je to u 4 klika ili 2 klika :)

govorim za one koji žele znati, ne juzera koji klika-next. Hoću li pri tome koristiti metodu a-b-c.. je sporedno, KISSovski koristit ću ono što mi je lakše-brže pa i ljenost.. :)

no tu je i ona fama kako je rufus svemoguć.. fix za sve, možda i herpes :)  a stvar je u znanju, tad se može sve u suportnom je ćoravakoka-klikanje..

 

vidi ovo:

ihush kaže...
..

prisjetiti se npr DOSa format /s ili xpa format .. opcije za boot. U novijima nema nikakve opcije tj format iz guia je medij samo storage samo zato jer nam MS ne nudi 'klik', no tu je diskpart ili rufus ili .. bilo što.

 

.

 - o tome govorim :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sri 15.3.2017 13:37 (ihush).
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice