UPUTA: Kako složiti tiho i hladno računalo izdvojena tema

poruka: 14
|
čitano: 40.974
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
neaktivan
offline
UPUTE:Vodić do tihoga i hladnoga kompjutera

 

Evo pošto vidim da ima interesa za ovu temu napisat cu par redaka o tome.

Kao  prvo  i  osnovno  da  bi  dobili/imali  tihi  kompjuter  morate  imati  neke  osnovne  dijelove

bez  kojih  ga  nećete  dobiti  tihog.

 

To  su:

 

Kućište

CPU hladnjak

VGA hladnjak

Tiho napajanje

 

 

Pa  krenimo  sa  kućištem.

Da  bi  vaš  kompjuter  uspjeli  napraviti  tihim  ovisi  užasno  puno  o  kućištu.

Ono  bi  trebalo  biti  od  što  debljeg  materijala(1mm  čelik)  ili  od  aluminija.

Deblji  čelik  ili  aluminij  ne  vibriraju  toliko  koliko  nekvalitetna  jeftina  kućišta  od  200-300  kuna  koje  možete  dobiti

čak  sa  ugrađenim  napajanjem.

Moja  preporuka  bi  bio  ili  big  tower  ili  neko  midi  tower  aluminijsko  kućište.

Zašto?

Big  tower  je  opčenito  bolji  od  midija  što  se  tiče  hlađenja. I  skoro  uvijek  je  slučaj  da  su

big  tower  kučišta  napravljena  od  debljeg  materijala  nego  midi.

Razlog  za  alu  je  mislim  jasan.

Kao  prvo  lakše  kučište.

Kao  drugo  ne  vibrira  toliko  kao  čelik.

Što  se  još  može  napraviti  što  se  kučišta  tiče  je  ugraditi  posebne  komade  spužve  koja  su  za  to  namjenjena  da  "gutaju"

zvuk  proizveden  u  kučištu.

One  se  lijepe  na  stranice  kučišta  kao  i  donji  i  gornji  dio  kučišta(iznutra).

Kad  smo  već  kod  toga  možemo  odmah  nešto  poduzeti  protiv  prašine.

Postoje  posebni  filteri  koji  se  ugrade  u  kučište.

Kada  skinete  masku  kučišta  na  taj  prostor  dolazi  taj  filter.

Želite  li  uštedjeti  nešto  novaca  možete  i  vašoj  mami  ili  ženi  ukrasti  najlonke  i  tako  ju  pričvrstiti  da  koristi  kao  filter.(funkcionira  bez  frke)

 

Evo  primjera  kako  je  to  Wolverine_pce  napravio:

http://img513.imageshack.us/my.php?image=img0086xj7.jpg

http://img402.imageshack.us/my.php?image=img0090cv5.jpg

 

Sada  smo  sredili  kučište  i  možemo  krenuti  na  CPU  HLADNJAK: 

Oko  ove  teme  se  dosta  svađa  može  naći  koji  je  bolji,  koji  hladi  bolje,koji  je  ljepši.....

Najbolje  bi  bilo  uzeti  neki  pasivni  hladnjak  (zbog  0db  naravno  Namigiva    )

Ako  to  ne možete  ili  nećete,  sljedeči  korak  bi  bio  uzeti  hladnjak  koji  koristi  ili  već  ima  na  sebi  jedan  120mm  ventilator.

Jednostavno  iz  razloga  što  su  120mm  ventilatori  tiši  od  80mm  ili  90mm  (naravno  ima  i  tu  tihih)

Prednost  treba  dati  hladnjaku  sa  toplovodnim  cijevima  i  ako  nije  preskup  koji  je  načinjen  od  bakra.

Poznato  je  da  bakar  bolje  vodi  toplinu  od  aluminija  pa  eto  zato.

Ako  već  ugrađujemo  ventilatore  za  razmisliti  je  da  bi  bilo  dobro  ugraditi  regulator  brzine  vrtnje  ventilatora.

Ima  ih  različitih  a  svi  ispunjavaju  istu  funkciju.

Ovisno  o  sistemu  dali  vrtnjom  ili  prekidačem,  ali  svi  oni  daju  ventilatoru  manje  volti  i  to  potiče  vaš  ventilator  da  se  sporije  vrti.

 

Korist  i  mogućnosti  novog  VGA  HLADNJAKA: 

Svi  znamo  da  su  grafičke  kartice  koje  imaju  tiho  hlađenje  rijetke  i  možemo  ih  nabrojati  na  prste  jedne  ruke.

Svi  oni  škripe,  pušu,  a  ni  ne  hlade  koliko  bi  mi  htjeli.

U  ovom  segmentu  imamo  također  dosta  mogučnosti  za  poboljšanje  ili  stišavanje.

Ima  vrhunskih  pasivnih  hladnjaka(ne  bojte  se  ako  imate  aktivni),  koji  su  u  stanju  i  high  end  grafičku  hladiti  bez  problema.

Tehnologija  toplovodnih  cijevi  se  i  ovdje  dokazala  pa  nebi  bilo  loše  neki  hladnjak  sa  tom  tehnologijom  kupiti.

Ovo  je  malo  zeznuta  tema  jer  kod  mijenjanja  hladnjaka  morate  izuzetno  paziti.

Oštetite  li  vaš  grafički  procesor(što  ide  jako  lako)  crkne  vam  kartica  i  onda  je  vika  velika.

Ali  o  izmjeni  hladnjaka  grafičke  ćemo  drugi  put.

 

Odabir  TIHOG  NAPAJANJA: 

Danas  na  tržištu  ima  čak  i  pasivno  hlađenih  napajanja.

Ako  si  to  nemožete  priuštiti  ima  napajanja  sa  140mm  ventilatorima  i  120mm  ventilatorima.

Neki  proizvođači  su  postali  poznati  po  tome  da  grade  tiha  napajanja(nije  svako  napajanje  koje  ima  120mm  ventilator  automatski  tiho)

Ovdje  možete  jednostavno  potražiti  mišljenja  u  forumu.

Iskustva  korisnika  su  zlata  vrijedna  i  vrijede  više  od  nekih  testova  na  stranicama  čija  objektivnost  je  više  nego  upitna.

 

Tipp  od  Wolverine_pce:

 

popis napajanja koja preporučuje SPCR (oni koji pate na tišinu znaju za SPCR)

http://www.silentpcreview.com/article699-page1.html

 

popis ventilatora koje preporučuje SPCR

http://www.silentpcreview.com/article63-page1.html

 

Evo  par  slika  o  dodatnom  materijalu  s  kojim  možemo  postići  dodatnu  tišinu.

 

Gumice  koje  ugradimo  između  ventilatora  i  kučišta.(ventilator  praktički  visi  na  njima)

 

http://img144.imageshack.us/img144/2710/lufterbefestigungrt1.jpg

 

A  ovo  je  jedna  od  mogućnosti  kako  smiriti  HDD  od  vibracija(naravno  ima  ih  puno  više)

 

 

http://img144.imageshack.us/img144/5746/hddentkoppelnxc4.jpg

 

Naravno  da  ne  zaboravim  tip  od  Wolverine_pce  (citat):

 

Cooleri nisu najbolji potpuno bakreni jer, iako bakar ima bolju sposobnost vođenja topline od aluminija, puno teže otpušta toplinu od aluminija. Zato su najbolji cooleri sa bakrenom bazom i aluminijskim disipacijskim elementima (finovima).
Ne znam zašto prevoditi termin heatpipe pogotovo kao toplovodna cijev, možda toplinska cijev no najbolje je IMHO ostaviti termin heatpipe


Što se napajanja tiče postoje izrazito tiha napajanja sa 80mm ventilatorima. Osobno sam posjedovao par Antec NeoHE napajanja (još uvijek imam NeoHE430W) i to je najtiše napajanje koje sam ikad čuo. Tiše i od Seasonic S12 ili Corsair HX serije koji su pojam za tiho napajanje.



Dok ima napajanja sa 120mm ili 140mm ventilatorima koja nisu baš tiha

 

Ako  ste  sve  ovo  slijedili  i  otprilike  tako  napravili  imat  ćete  računalo  koje  je  na  jednu  stranu  tiho  a  na  drugu  hladno(ok  hladnije  nego  prije)

  Naravno  moram  se  zahvaliti  Wolverine_pce  na  stručnoj  pomoći.

Nadam  se  da  će  stići  još  korisnih  savjeta  Namigiva

C2D@3360mhz,GA-P35-DS4,2GB DDR2 Kingmax@960mhz
Poruka je uređivana zadnji put pet 22.2.2008 9:04 (LUXX).
Moj PC  
9 0 hvala 6
16 godina
neaktivan
offline
UPUTA:Kako napraviti tih i hladan kompjutor

Svaka čast fino si se potrudio Namigiva

 

 

Samo par natuknica.

 

Nigdje nisi spomenuo razne gumene okvire za ventilatore koji se ponašaju kao brtvila i upijaju vibracije koje su čest izvor buke kod lošijih kućišta.

 

Također mnogima će HDD biti velik izvor buke kako svojim čitanjem/pisanjem tako vibracijama ili ponekad bukom motora.

 

Cooleri nisu najbolji potpuno bakreni jer, iako bakar ima bolju sposobnost vođenja topline od aluminija, puno teže otpušta toplinu od aluminija. Zato su najbolji cooleri sa bakrenom bazom i aluminijskim disipacijskim elementima (finovima).

 

Ne znam zašto prevoditi termin heatpipe pogotovo kao toplovodna cijev, možda toplinska cijev no najbolje je IMHO ostaviti termin heatpipe

 

Što se napajanja tiče postoje izrazito tiha napajanja sa 80mm ventilatorima. Osobno sam posjedovao par Antec NeoHE napajanja (još uvijek imam NeoHE430W) i to je najtiše napajanje koje sam ikad čuo. Tiše i od Seasonic S12 ili Corsair HX serije koji su pojam za tiho napajanje. 

Dok ima napajanja sa 120mm ili 140mm ventilatorima koja nisu baš tiha Namigiva

 

- Never argue with an idiot, he'll drag you down to his level and beat you with his experience -
Poruka je uređivana zadnji put čet 21.2.2008 12:06 (Wolverine_pce).
Moj PC  
0 0 hvala 1
16 godina
neaktivan
offline
RE: UPUTA:Kako napraviti tih i hladan kompjutor
Trudim se kolko mogu.
Naravno tu si u pravu.
Dosta toga sam jednostavno zaboravio.
Sad imam 2 dana slobodno pa mogu u miru tražit linkove ka proizvodima i detaljnije pisat.
Hvala na podsjetnici.
Bit će naravno nadopunjeno
16 godina
neaktivan
offline
RE: UPUTA:Kako napraviti tih i hladan kompjutor
Tako.
Dodano par slika i nadopunjen thread.
Hvala Wolverine_pce na podsjetniku.
16 godina
neaktivan
offline
UPUTA:Kako napraviti tih i hladan kompjutor

popis napajanja koja preporučuje SPCR (oni koji pate na tišinu znaju za SPCR)

http://www.silentpcreview.com/article699-page1.html

 

 

popis ventilatora koje preporučuje SPCR

http://www.silentpcreview.com/article63-page1.html

- Never argue with an idiot, he'll drag you down to his level and beat you with his experience -
Poruka je uređivana zadnji put čet 21.2.2008 16:40 (Wolverine_pce).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
UPUTA:Kako napraviti tih i hladan kompjutor

Sve stoji jako dobar tekst. Ali pobogu kad tako nešto pišeš daj se onda potrudi imat što manje pravopisnih i gramatičkih pogreški.

Sam  naziv  teme  ti  je  pun  greški.  Uputa:Kako  napraviti  tih  i  hladan  kompjutor  OMG!  daj  to  procitaj  više  puta  i  sam  ceš  valjda  skuzit  da  to  jednostavno  ne  valja.

Upute(a  ne  uputa):(pa  PAZMAK  iza  dvotočke)  Kako  napraviti  tihi(a  ne  tih)  i  hladan  kompjuter(a  ne  kompjutor)

Mogo  si  stavit  ime  teme  npr...  Vodić  do  tihoga  i  hladnoga  kompjutera,  Sve što je potrebno za tihi i hladan rad računala i sl.

Reci  moderatorima  da  to  isprave.  Ne  smetaju  me  pogreške  u  tekstu  ali  kad  sam  naziv  je  prepun  pogreški  onda  to  jako  loše  izgleda.


May The Force be With You DuDe!
 
0 1 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
UPUTA: Kako sloziti tiho i hladno racunalo

Dodatak - Sve o zracnim hladjenjima

 

Tu je sve fino objasnjeno, budem ga valjda ovaj tjedan zavrsio, ono sto je planirano za sada. Poslje cemo vidjet koliko ce se nadopunjavat.

 

Takodjer bi trebalo napomenuti da puno ventilatora na niskim okretajima ce samo sranje napravit ( u vecini slucajeva) jer ce dolaziti do predtlaka i podtlaka. Najidealnije bi bilo da je usis jednak ispuhu. ispuh gore iza. Za ispuh je najbolje da je na najvisoj mogucoj tocki. Usisni zrak se zagrijava i prirodno konvekcijom struji gore gdje ga uzimaju horizontalni venltilator napajanja i ispuhuje.

Poruka je uređivana zadnji put pet 22.2.2008 0:07 (Optik).
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
UPUTA: Kako sloziti tiho i hladno racunalo

Gorane ja nisam nigdje naveo da me smetaju greške u tekstu(postu) FFS. Vec samo kad sam naslov teme ima ne jednu nego više pogrešaka.

Ne  znam  samo  kako  si  došao  na  ideju  da  ideš  ispravljati  sve  postove  i  to  da  budu  pravopisno  i  gramaticki  tocni  Smijeh

Od  kud  ti  ta  ideja  WTH  ko  ti  je  to  naredio?  Vec  kad  se  radi  ovako  nešto  za  sticky  onda  neka  barem  naziv  teme  bude  potpuno  tocan.

A  ovo  što  u  postu  ima  ponešto  grešaka  nema  veze  mene  to  ama  baš  uopce  ne  smeta.

Prva  koju  sam  odma  uocio  i  to  si  još  napisao  podebljanim  slovima  je  kučište koje se ne piše sa tvrdo c vec sa mekanim c Osmijeh

Luxx  ako  vec  ne  znaš  ć  i  č  piši  uvjek  c  bez  kvacica.  Ja  cak  preferiram  pisati  bez  kvacica  pa  cak  i  kod  Š  i  Ž  situacija  Namigiva

Brze  je  sa  c,  s  i  z  a  cak  imaju bolji smještaj i polozaj na tipkovnici Smijeh


May The Force be With You DuDe!
 
1 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: UPUTA: Kako sloziti tiho i hladno racunalo

Mudro zboris.
Mislim da cu te poslusat.
Istina je lakse je bez ć i č
Nemaju bas dobro mjesto na tipkovnici.

Poruka je uređivana zadnji put pet 22.2.2008 9:03 (LUXX).
16 godina
offline
UPUTA: Kako sloziti tiho i hladno racunalo

Kako ne želim otvarati novu temu a ova je relativno blizu onoga što ja želim pitati budem ovdje.

 

Kako i zašto je pasivni hladnjak koji se kupi naknadno bolji od aktivnog stock? kako za CPU tako i za GPU...


Don't you see their bodies burning
Desolate and full of yearning
Dying of anticipation
Choking from intoxication
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: UPUTA: Kako sloziti tiho i hladno racunalo
nemora uvijek biti bolji ali je sigurno tiši(pošto pasivan).
Ima jako dobrih pasivnih hladnjaka(sonic tower) kojeg se hvali na sva grla.
U njega možeš ugraditi jedan 120mm ventilator i smanjiti broj okretaja i ne cuješ ga a hladi ko grom
16 godina
offline
UPUTA: Kako sloziti tiho i hladno racunalo

ma zanima me čisto zato što mi se čini da je moj stock na AMD64 x2 4400+ preglasan, pa bi mijenjao za nešto, samo je pitanje za šta.

Problem je u tome što nemam posebnu radnu sobu, a komp mi je upaljen 24 sata na dan, pa je malo bolje da je što tiši.

 

Može odmah preporuka ako nije problem hladnjaka za taj proc i grafu radeon x1900. ništa OC-ano. Samo da je tiho i relativno jeftino. 

 

THX.


Don't you see their bodies burning
Desolate and full of yearning
Dying of anticipation
Choking from intoxication
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
UPUTA: Kako sloziti tiho i hladno racunalo

Ovako:

Sonic tower jako dobar ali kod kupnje dolazi bez ventilatora.Trebao bi narucit neki 120mm k tome i miran si:

http://www.ve-mil.hr/opis.aspx?prikaziTemplate=0&Sifra=1030014

 

AC Freezer pro također jako dobar i tih

http://links.hr/index.php?naziv=Cooler+ARCTIC-COOLING+Freezer+64+Pro%2C+socket+754%2F939%2F940%2FAM2&option=artikl&id_kategorija=05090303&id_artikl=050.903.091

 

Scithe mine imao sam ga i jako dobro hladi i tih je.Dolazi sa ventilatorom(100mm)

http://links.hr/index.php?naziv=Cooler+SCYTHE+Mine+SCMN-1100%2C+socket+478%2F775%2F754%2F940%2F939%2FAM2&option=artikl&id_kategorija=05090306&id_artikl=050.907.031

 

Što se graficke tice pricekaj malo.Sa ATI nemam baš iskustva


C2D@3360mhz@1,35V,GA-P35-DS4,2GB DDR2 Kingmax@960mhz@2,2V
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
RE: UPUTA:Kako napraviti tih i hladan kompjutor
Darth Punisher kaže...

Sve stoji jako dobar tekst. Ali pobogu kad tako nešto pišeš daj se onda potrudi imat što manje pravopisnih i gramatičkih pogreški.

Sam  naziv  teme  ti  je  pun  greški.  Uputa:Kako  napraviti  tih  i  hladan  kompjutor  OMG!  daj  to  procitaj  više  puta  i  sam  ceš  valjda  skuzit  da  to  jednostavno  ne  valja.

Upute(a  ne  uputa):(pa  PAZMAK  iza  dvotočke)  Kako  napraviti  tihi(a  ne  tih)  i  hladan  kompjuter(a  ne  kompjutor)

Mogo  si  stavit  ime  teme  npr...  Vodić  do  tihoga  i  hladnoga  kompjutera,  Sve što je potrebno za tihi i hladan rad računala i sl.

Reci  moderatorima  da  to  isprave.  Ne  smetaju  me  pogreške  u  tekstu  ali  kad  sam  naziv  je  prepun  pogreški  onda  to  jako  loše  izgleda.



Kad vec koljes ljude oko gramatike i pravopisa, bar budi dosljedan - nije "Vodić", nego "Vodič".

Work is for people who suck at video games.
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice