Kamere u smartfonima- Rasprava izdvojena tema

poruka: 6.276
|
čitano: 1.446.485
|
moderatori: DrNasty, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
10 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

Evo ova fotka npr...ima šuma, ali ima i detalja.

Ovo je Gcam na 3.7 kameri jos malo digitalno uvecano (ekvivalent 5X odnosno 125mm) po noci u slabom svjetlu.

Obzirom da se radi o kameri sa najmanjim senzorom (zanemarim li macro) na tom mobu Gcam je to odlicno izvukao...ISO 1200.

Na 25mm i 50mm su fotke na visim ISO vrijednostima jos bolje...ovo navodim kao primjer koliko je Gcam superioran jer na stock kameri je ovo ispalo uzasno.

 

Edit:

 

Ne znam zasto forum okrece slike iako sam pravilno postavio.

Poruka je uređivana zadnji put čet 15.10.2020 22:07 (ocean77).
 
0 1 hvala 0
16 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
ocean77 kaže...

 

Nemoj molim te, imao sam Pixel 4XL i vjeruj mi to nije nesto sto me impresionira, jedva sam cekao vratiti se na Mi Note 10 koji je ne jednu stepenicu vislje vec nekoliko...toliko o Pixel kameri...ne pusim ja vise te price sto masa recenzenata prodaje.

 

Sto se manualnog mode tice, znas i sam od kada sam na forumu da ga stalno spominjem i preporucam, ali ovo je prvi mob na kojem uopce ne vidim svrhu manualnog mode.

Gcam ga "ubije" doslovno u svakoj fotki...pazi ovo npr...odem u manualni mode, npr. sobna rasvjeta, ISO 800 prolazi i shutter npr 1/30 sec...fotka OK...prebacim se na Gcam, automatika sve odradi i IQ redovito bude bolji.

Primjetio sam da Gcam "puca" i neke nebulozno visoke ISO vrijednosti tipa ISO 3000 pa cak i preko 5000 i nevjerojatno je da je šum minimalan i detalji sacuvani..tesko je tome kontrirati.

Nekada sam manual mode preventivno koristio bas zbog automatike koja je nebulozno visoko dizala ISO pa si imao fotke sa ubijenim detaljima i puno šuma, a sada to nema smisla jer Gcam koju god ISO vrijednost koristi šum je slican...bio mali ili veliki+što Gcam odlicno podesava WB pa se ni sa tim ne zamaram previse.

 Znam na kaj misliš i slažem se da je gcam odličan, ali.. Ipak manual mode dobro dođe, pogotovo sad dok vidim koje se mogućnosti otvaraju s tim, da Gugl to nudi u ponudi i ekipa bi ga objeručke prihvatila.

 

Meni od starijih smartfona  Lumia 950 ima daleko lijepše fotke od nekih današnjih flagšip smartfona s gcamom, jednostavno, taj mob je radio lijepe fotke, u ono vrijeme nije bilo tolko uplitanja u sam softver kamere, pa sjećam se dok sam imao L950 fotke su bile šumovite onda kad je to trebalo tj u određenim uvjetima, al to je bilo to, to je ono što se traži, danas tog praktički i nemaš, sve je procesuirano, zaglađeno, izoštreno, boje praktički iskaču iz ekrana itd. Problem ondašnjih smartfona je što nisu bili baš bajni za low light uvjete, al generalno su bili odlični, prije se vodila briga o softveru za kameru, a danas? Danas je to sve na brzaka, samo se gleda, tko će prije izbacit na tržište, pa "u hodu" ispravljaju softver.

 

Old school fotosmartfoni su l1020, PV808 eventualno L950/XL, poslije njih dalje se išlo u kompjutersku fotografiju, to je ovo sad vrijeme, nažalost ili na sreću, za neke..

10 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
zvonac kaže...
ocean77 kaže...

 

 Znam na kaj misliš i slažem se da je gcam odličan, ali.. Ipak manual mode dobro dođe, pogotovo sad dok vidim koje se mogućnosti otvaraju s tim, da Gugl to nudi u ponudi i ekipa bi ga objeručke prihvatila.

 

Meni od starijih smartfona  Lumia 950 ima daleko lijepše fotke od nekih današnjih flagšip smartfona s gcamom, jednostavno, taj mob je radio lijepe fotke, u ono vrijeme nije bilo tolko uplitanja u sam softver kamere, pa sjećam se dok sam imao L950 fotke su bile šumovite onda kad je to trebalo tj u određenim uvjetima, al to je bilo to, to je ono što se traži, danas tog praktički i nemaš, sve je procesuirano, zaglađeno, izoštreno, boje praktički iskaču iz ekrana itd. Problem ondašnjih smartfona je što nisu bili baš bajni za low light uvjete, al generalno su bili odlični, prije se vodila briga o softveru za kameru, a danas? Danas je to sve na brzaka, samo se gleda, tko će prije izbacit na tržište, pa "u hodu" ispravljaju softver.

 

Old school fotosmartfoni su l1020, PV808 eventualno L950/XL, poslije njih dalje se išlo u kompjutersku fotografiju, to je ovo sad vrijeme, nažalost ili na sreću, za neke..

 

 

Lumia 950 je imala odlican senzor.

Danas Mi10 Ultra ima Omnivision na glavnoj.

Cijelo vrijeme se Sony navodi kao najbolji proizvodjac senzora, a vecina onih najboljih koje pamtimo dolazila je sa Toshiba, Omnivision senzorima.

Evo i ovaj u Mi Note 10 je Samsungov i meni osobno je ovo najbolji senzor koji sam do sada probao sto je potvrdio i onaj lik sa Nokia kanala koji sve zivo usporedjuje sa tim starim Lumiama...za Mi Note 10 je rekao da je prvi mob koji je nadmasio N808 u IQ.

Poruka je uređivana zadnji put čet 15.10.2020 22:17 (ocean77).
16 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava
Moj PC  
0 0 hvala 1
12 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

Pozz ljudi,

znam da nije tema vezana za moje pitanje, ali sto cu, treba mi pomoc.

Imam jedan problemcic, naime pojavljiva mi se magla na lecama zadnjih kamera, mobitel star dva i pol mjeseca jos nije niti stigao past posteno.

Najvise se skupilo preko telephoto kamere.

Sto mi je cinit, odmah na garanciju?

Jeli imao tko slican problem?

u pitanju je p30 pro

 

Lp!

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
1950Killer kaže...

Pozz ljudi,

znam da nije tema vezana za moje pitanje, ali sto cu, treba mi pomoc.

Imam jedan problemcic, naime pojavljiva mi se magla na lecama zadnjih kamera, mobitel star dva i pol mjeseca jos nije niti stigao past posteno.

Najvise se skupilo preko telephoto kamere.

Sto mi je cinit, odmah na garanciju?

Jeli imao tko slican problem?

u pitanju je p30 pro

 

Lp!

Nosiš ga sa sobom na tuširanje? Vjerojatno ti je negdje povukao vlagu. Probaj ga staviti dan-dva u posudu s rižom da izvuće vlagu. Ako to ne pomogne onda na servis.

16 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

Malo radil usporedne testove 5 II i U11+gcam u zatvorenom prostoru pod rasvjetom.. U11 zna nabit boje da to sve živopisnije izgleda, 5 II zna preeksponirat fotku, dok fotkam u auto modu..

Nakon analiziranja, U11gcam se dobro drži, ali, 5 II je superiornija, manje šuma na slici, slika obiluje detaljima, wb je precizniji, dok wb na U11 zna malo fulat a usput i nafrizira boje to je feature gcam-a
Focus na Xperiji je brz, precizan i tu nemam zamjerki.. Jedino kolko vidim, xperija ima tendenciju preeksponirat fotku, opet ovisi o uvjetima, al kroz modove podešavanja, to se vrlo brzo riješi.


Poruka je uređivana zadnji put pet 16.10.2020 20:34 (zvonac).
Moj PC  
1 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

Malo usporednih testova Pixel vs ostali.

 

Zanimljivo da je Samsung daleko bolji kod slabijeg osvjetljenja.

 

Ovdje se vidi da svi Pixeli s obzirom na isti senzor imaju i jako slične rezultate. Nema nekakve razlike između Pixel 4XL i novih Pixela. Tako da se za sada tu teško može govoriti o nekakvom napretku.

 

Naravno 4XL bolji zoom jer ima telefoto, dok novi imaju ultrawide.

 

 

 
0 0 hvala 1
12 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
mzopg kaže...
1950Killer kaže...

Pozz ljudi,

znam da nije tema vezana za moje pitanje, ali sto cu, treba mi pomoc.

Imam jedan problemcic, naime pojavljiva mi se magla na lecama zadnjih kamera, mobitel star dva i pol mjeseca jos nije niti stigao past posteno.

Najvise se skupilo preko telephoto kamere.

Sto mi je cinit, odmah na garanciju?

Jeli imao tko slican problem?

u pitanju je p30 pro

 

Lp!

Nosiš ga sa sobom na tuširanje? Vjerojatno ti je negdje povukao vlagu. Probaj ga staviti dan-dva u posudu s rižom da izvuće vlagu. Ako to ne pomogne onda na servis.

 a bude u kupatilu nekad, evo je kondenzacija izasla al su ostale male tockice. 

zvao sam danas ovlasteni te kazu da ne priznaju garanciju ukoliko je prodor tekucine, ali mob jos ima folije po sebi koliko je nov...

 

12 godina
neaktivan
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
1950Killer kaže...
mzopg kaže...
1950Killer kaže...

Pozz ljudi,

znam da nije tema vezana za moje pitanje, ali sto cu, treba mi pomoc.

Imam jedan problemcic, naime pojavljiva mi se magla na lecama zadnjih kamera, mobitel star dva i pol mjeseca jos nije niti stigao past posteno.

Najvise se skupilo preko telephoto kamere.

Sto mi je cinit, odmah na garanciju?

Jeli imao tko slican problem?

u pitanju je p30 pro

 

Lp!

Nosiš ga sa sobom na tuširanje? Vjerojatno ti je negdje povukao vlagu. Probaj ga staviti dan-dva u posudu s rižom da izvuće vlagu. Ako to ne pomogne onda na servis.

 a bude u kupatilu nekad, evo je kondenzacija izasla al su ostale male tockice. 

zvao sam danas ovlasteni te kazu da ne priznaju garanciju ukoliko je prodor tekucine, ali mob jos ima folije po sebi koliko je nov...

 

Puno ljudi izgubi garanciju, a da to ni ne zna jer visoka vlažnost zraka može aktivirati "senzore" za vlagu u uređaju. Kad to vide u servisu automatski ga vraćaju sa objašnjenjem da je uređaj bio u vodi. Moja draga kad se tušira napravi saunu u kupatilu i naravno nosi mob sa sobom... bilo bi dobro imati nekakav zaštitni "case" koji će ga zaštititi od te silne vlage u zraku.

 

Probaj malo fenom za kosu ugrijati leću izvani, možda pomogne oko tih točkice, ali prije toga ugasi mob i nemoj pretjerati s grijanjem, drži prst u blizini kao mjerilo da ne pretjeraš.

10 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
mzopg kaže...
1950Killer kaže...
mzopg kaže...
1950Killer kaže...

Pozz ljudi,

znam da nije tema vezana za moje pitanje, ali sto cu, treba mi pomoc.

Imam jedan problemcic, naime pojavljiva mi se magla na lecama zadnjih kamera, mobitel star dva i pol mjeseca jos nije niti stigao past posteno.

Najvise se skupilo preko telephoto kamere.

Sto mi je cinit, odmah na garanciju?

Jeli imao tko slican problem?

u pitanju je p30 pro

 

Lp!

Nosiš ga sa sobom na tuširanje? Vjerojatno ti je negdje povukao vlagu. Probaj ga staviti dan-dva u posudu s rižom da izvuće vlagu. Ako to ne pomogne onda na servis.

 a bude u kupatilu nekad, evo je kondenzacija izasla al su ostale male tockice. 

zvao sam danas ovlasteni te kazu da ne priznaju garanciju ukoliko je prodor tekucine, ali mob jos ima folije po sebi koliko je nov...

 

Puno ljudi izgubi garanciju, a da to ni ne zna jer visoka vlažnost zraka može aktivirati "senzore" za vlagu u uređaju. Kad to vide u servisu automatski ga vraćaju sa objašnjenjem da je uređaj bio u vodi. Moja draga kad se tušira napravi saunu u kupatilu i naravno nosi mob sa sobom... bilo bi dobro imati nekakav zaštitni "case" koji će ga zaštititi od te silne vlage u zraku.

 

Probaj malo fenom za kosu ugrijati leću izvani, možda pomogne oko tih točkice, ali prije toga ugasi mob i nemoj pretjerati s grijanjem, drži prst u blizini kao mjerilo da ne pretjeraš.

 P30 pro ima ip67 pa mislim da ne bi smila vlaga bas tako uc. Al sve je moguce. 

Uređaji u zadnjih 12mj: Iphone 6s/7/8plus/XR. Xiaomi: mi8/mi9/mi9t/mi9tpro/mi note10/poco F1/ note7. Samsung: Note9/s9/s9+/s10/s10+/note10/a70/a71. Pixel 2xl, Realme x2 pro. Huawei:p30pro/mate20p
10 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
zvonac kaže...

Malo radil usporedne testove 5 II i U11+gcam u zatvorenom prostoru pod rasvjetom.. U11 zna nabit boje da to sve živopisnije izgleda, 5 II zna preeksponirat fotku, dok fotkam u auto modu..

Nakon analiziranja, U11gcam se dobro drži, ali, 5 II je superiornija, manje šuma na slici, slika obiluje detaljima,wb je precizniji, dok wb na U11 zna malo fulat a usput i nafrizira boje to je feature gcam-a
Focus na Xperiji je brz, precizan i tu nemam zamjerki.. Jedino kolko vidim, xperija ima tendenciju preeksponirat fotku, opet ovisi o uvjetima, al kroz modove podešavanja, to se vrlo brzo riješi.


 

 

Ako analiziramo one usporedbe koje si stavio ja bih sve obratno rekao, vise ostrine, bolji WB mi je na U11 Gcam...a za manje šuma se slazem jer Sony ispegla vise šum nego Gcam.

Meni se Gcam slike sviđaju jer ne reduciraju šum na uštrb finih detalja.

 

Stavi i neke dnevne usporedbe.

Zgodno je za usporedjivanje jer je rezolucija ista ako se ne varam.

Sony ima veci senzor cca 50% pa da vidimo donosi li to neke benefite.

Poruka je uređivana zadnji put sub 17.10.2020 20:26 (ocean77).
16 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

Dvije noćne, Xperia vs U11 gcam. Auto postavke
https://www.flickr.com/photos/95305779@N06/? Napominjem da sony nema podršku za night sight, čak mislim da mu ni hdr nije upaljen, moram još pogledat u postavkama, al potonji ne donosi neki značajni napredak, znači, ono što se traži, vide se klasične boljke hardvera, što recimo većina proizvođača pokušava sakrit, a to nadomješta kroz softver, da slika izgleda čim lijepša a ne realnija, ovaj pristup fotografiji mi se sviđa koji sony ima i šteta što je većina odustala od toga, nego su se okrenuli toj računalnoj fotografiji koju većina prihvaća a google je vodeći na tom polju.. Mada, ne vidim čak niš tolko loše u tome, al gubi se neki smisao ak se nekaj fotka, onda se očekuje da fotka bude onakva kakva ju vidimo svojim očima, a ne softverski napucana, oštrinom, zaglađenošću, boje vrište na sve strane itd.


Jučer se igrao i definitivno mogu potvrdit, Xperia dere U11 u svim uvjetima, napisao sam već, fotkanje je bilo pod umjetnom rasvjetom u prostoriji, Xperia ima oštrije fotke, detaljnije, realnije boje, precizniji wb.. U11gcam zna naglašavat boje i to jako često, wb je ok, doduše i tu postoji razlika..
Po danu tolko nije izražena ta razlika, al se vid recimo po količni detlaja na slici kao i oštrini same fotke, mada gcam daje atraktivnije fotke, a ne baš realnije..

Doduše, Xperia zna fulat WB pa ostavlja dojam lošijeg, što je naravno krivo.. Danas sam baš slikao u sobi, pred sumrak, svijetlo samo od monitora, slika sa U11 je malko bolja na potonjem, focus brže ulovi, Xperia se tu borila dost, ali, na fotki od U11, falilo je detalja, zamuljana je već bila, s tim da je hdr+enhaced non stop upaljen pa i od tud taj boost. Uglavnom uvjeti su bili teški, ajmo reć tu bi se i fotić s 1" senzorom teško nosio.

Poruka je uređivana zadnji put sub 17.10.2020 22:31 (zvonac).
Moj PC  
0 0 hvala 1
10 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

Ove dvije nove koje si stavio su iznimno teski uvjeti, doslovno scena koju ja osobno nikada nebi ni fotkao.

Ovdje bi se i Alpha 7 namucila, a gdje ne kamere u mobitelu.

Fotkaj nesto zivotno sa oba pa bacim usporedbu.

 

 

Ovo sto kazes za Gcam, ja ne znam kako mislis da Gcam nabrijava...recimo ja cijenim kod Gcm-a sto ne pegla detalje vec isporuci razinu šuma kakvu i ocekujem pa ostanu sacuvani fini detalji, balans bijele boje jako dobro odredi i opcenito ne mogu reci da bilo sto nabrijava i ljepsava...barem je tako na Xiaomiu.

 

Huawei je recimo na Mate 20 PRO takodjer ostavio odredjenu razinu šuma pa sam i sa njim bio zadovoljan.

Poruka je uređivana zadnji put sub 17.10.2020 22:30 (ocean77).
 
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
mzopg kaže...
1950Killer kaže...
mzopg kaže...
1950Killer kaže...

Pozz ljudi,

znam da nije tema vezana za moje pitanje, ali sto cu, treba mi pomoc.

Imam jedan problemcic, naime pojavljiva mi se magla na lecama zadnjih kamera, mobitel star dva i pol mjeseca jos nije niti stigao past posteno.

Najvise se skupilo preko telephoto kamere.

Sto mi je cinit, odmah na garanciju?

Jeli imao tko slican problem?

u pitanju je p30 pro

 

Lp!

Nosiš ga sa sobom na tuširanje? Vjerojatno ti je negdje povukao vlagu. Probaj ga staviti dan-dva u posudu s rižom da izvuće vlagu. Ako to ne pomogne onda na servis.

 a bude u kupatilu nekad, evo je kondenzacija izasla al su ostale male tockice. 

zvao sam danas ovlasteni te kazu da ne priznaju garanciju ukoliko je prodor tekucine, ali mob jos ima folije po sebi koliko je nov...

 

Puno ljudi izgubi garanciju, a da to ni ne zna jer visoka vlažnost zraka može aktivirati "senzore" za vlagu u uređaju. Kad to vide u servisu automatski ga vraćaju sa objašnjenjem da je uređaj bio u vodi. Moja draga kad se tušira napravi saunu u kupatilu i naravno nosi mob sa sobom... bilo bi dobro imati nekakav zaštitni "case" koji će ga zaštititi od te silne vlage u zraku.

 

Probaj malo fenom za kosu ugrijati leću izvani, možda pomogne oko tih točkice, ali prije toga ugasi mob i nemoj pretjerati s grijanjem, drži prst u blizini kao mjerilo da ne pretjeraš.

 

thebatman kaže...
mzopg kaže...
1950Killer kaže...
mzopg kaže...
1950Killer kaže...

Pozz ljudi,

znam da nije tema vezana za moje pitanje, ali sto cu, treba mi pomoc.

Imam jedan problemcic, naime pojavljiva mi se magla na lecama zadnjih kamera, mobitel star dva i pol mjeseca jos nije niti stigao past posteno.

Najvise se skupilo preko telephoto kamere.

Sto mi je cinit, odmah na garanciju?

Jeli imao tko slican problem?

u pitanju je p30 pro

 

Lp!

Nosiš ga sa sobom na tuširanje? Vjerojatno ti je negdje povukao vlagu. Probaj ga staviti dan-dva u posudu s rižom da izvuće vlagu. Ako to ne pomogne onda na servis.

 a bude u kupatilu nekad, evo je kondenzacija izasla al su ostale male tockice. 

zvao sam danas ovlasteni te kazu da ne priznaju garanciju ukoliko je prodor tekucine, ali mob jos ima folije po sebi koliko je nov...

 

Puno ljudi izgubi garanciju, a da to ni ne zna jer visoka vlažnost zraka može aktivirati "senzore" za vlagu u uređaju. Kad to vide u servisu automatski ga vraćaju sa objašnjenjem da je uređaj bio u vodi. Moja draga kad se tušira napravi saunu u kupatilu i naravno nosi mob sa sobom... bilo bi dobro imati nekakav zaštitni "case" koji će ga zaštititi od te silne vlage u zraku.

 

Probaj malo fenom za kosu ugrijati leću izvani, možda pomogne oko tih točkice, ali prije toga ugasi mob i nemoj pretjerati s grijanjem, drži prst u blizini kao mjerilo da ne pretjeraš.

 P30 pro ima ip67 pa mislim da ne bi smila vlaga bas tako uc. Al sve je moguce. 

 ip68 i moj je pod vodom svako malo, tako da nikakva vlaga u zraku i sl mu ne može ništa.

ako je vlaga ušla onda je greška na uređaju ili je možda udaren, savijen ili nešto tako što mu je oslabilo brtve

 

edit, ovo je skroz offtopic :)

Poruka je uređivana zadnji put sub 17.10.2020 23:40 (digitall).
16 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
ocean77 kaže...

Ove dvije nove koje si stavio su iznimno teski uvjeti, doslovno scena koju ja osobno nikada nebi ni fotkao.

Ovdje bi se i Alpha 7 namucila, a gdje ne kamere u mobitelu.

Fotkaj nesto zivotno sa oba pa bacim usporedbu.

 

 

Ovo sto kazes za Gcam, ja ne znam kako mislis da Gcam nabrijava...recimo ja cijenim kod Gcm-a sto ne pegla detalje vec isporuci razinu šuma kakvu i ocekujem pa ostanu sacuvani fini detalji, balans bijele boje jako dobro odredi i opcenito ne mogu reci da bilo sto nabrijava i ljepsava...barem je tako na Xiaomiu.

 

Huawei je recimo na Mate 20 PRO takodjer ostavio odredjenu razinu šuma pa sam i sa njim bio zadovoljan.

 Pa gcam za U11 malo nabrije boje.. Znam da su fotke čudne od sonija, nema onog wooow efekta..

 

Evo dnevnih, to sam jučer slikao..

 

https://www.flickr.com/photos/95305779@N06/?

Poruka je uređivana zadnji put sub 17.10.2020 22:38 (zvonac).
10 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

Ipak sam stavio te dvije syde by side...Sony je mrvicu bolje odradio, bolji WB, nesto bolji detalji, ali razlika je dosta marginalna za skoro 3 godine generacijske razlike sto opet ide u prilog HTC-u jer se doslovno bez problema nosi sa Sony-em koji ima 50% posto veci senzor i Zeiss koji potpisuje optiku.

 

Sony je desno. 

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

Gle, side by side, fotke gledam na monitoru, i razlika je vidljiva, znam samo da se više ne bih vraćao na manji senzor i sva sreća da nisam Pixel 5 uzeo:D

 

A kad smo već kod cropanja, nemoj si davat zapravo da si umisliš da je Note 10 superirorniji, jer nije

Jer, kak tvrdiš razlika je marginalna, a takva bi bila i da radimo usporedbu sa P40P, MI10 itd. Govorim o U11 protiv ovih teškaša, naravno fotkanje u 12mp rezi.

Poruka je uređivana zadnji put sub 17.10.2020 22:42 (zvonac).
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
zvonac kaže...

Gle, side by side, fotke gledam na monitoru, i razlika je vidljiva, znam samo da se više ne bih vraćao na manji senzor i sva sreća da nisam Pixel 5 uzeo:D

 

A kad smo već kod cropanja, nemoj si davat zapravo da si umisliš da je Note 10 superirorniji, jer nije

Jer, kak tvrdiš razlika je marginalna, a takva bi bila i da radimo usporedbu sa P40P, MI10 itd. Govorim o U11 protiv ovih teškaša, naravno fotkanje u 12mp rezi.

 

 

Mislim da bi sa Pixelom 5 bio zadovoljniji.

 

Sto se Mi Note 10 tice, na CROP-u bi doslovno "ubio" sve kao i Mi10 PRO.

Nativnih 27MP je nesto protiv cega 12MP ne moze osim 1:1 gledanja.

Nekome je nebitna kolicina detalja na fotkama pa je sasvim OK ici i na mobitele nize rezolucije kao npr 12MP, ali tko voli detaljnije fotke sa Mi10 PRO ili Mi Note 10 ce doci na svoje.

Ja recimo volim 27MP rezoluciju jer mi daje prostora da korigiram poneku lose kadriranu fotku i kada ju popravim nerjetko imam i dalje vecu rezoluciju od 12MP.

Mi Note 10  je ujedno i prvi mob koji sam ja koristio koji je gotovo pa razina Sony-a RX100 koji sam svojevremeno imao, tvoja Xperia to sigurno nije prema svim sampleovima koje sam vidio do sada.

Imao sam i Mate 20 PRO koji je imao jednako velik senzor kao tvoj Sony i to isto nije bila ta razina, pa cak ni u 40MP modu...isto vrijedi i za P30 PRO koji sam imao prije njega.

Znas i sam da zadnjih par godina koristim i Lumiu 1020 i da je Mi Note 10 jedini koji je bolji od nje...koji god sam mob usporedio sa L1020 niti jedan nije bio bolji...osim u brzini kamere, tek je Mi Note 10 bio bolji.

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 17.10.2020 22:53 (ocean77).
16 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

Izmedju svih tih malih senzora, nema znacajnih razlika.. Tek prelaskom na 1" senzor ce se vidit ogromna razlika u usporedbi sa 1 1/7" i 1/33" senzora..

Onaj stariji CM1 je miljama ispred ovih smartfona, a taj CM1 nema ni OIS a cak ni veliku rezoluciju al ubija fotkama i tek taj smartfon stoji uz bok rx100 i to ga opravdava, dok ovi koje si ti nabrojao, samo prividno mogu stajat pored rx100, al su u stvarnosti ipak iza njega..

Jedini smartfon koji ostavlja wooow efekt je taj CM1, iskreno, volio bih ga imat, kao sto ti volis L1020.

Sto se tice Pixela 5, vidio sam koje fotke radi, i nema razlike izmedju njega i Pixela 4 u pogledu fotkanja.. Tak da s P5 ne bih bio zadovoljniji i tek sad sam poceo sony voljeti i njegov nacin pristupa fotografiji tj algoritmima za obradu fotke, naravno da tu jos ima mjesta za poboljsanje, i vjerujem da ce se s vremenom to sve kroz updejtove popravit dodatno.

 

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 17.10.2020 23:18 (zvonac).
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

Taj CM1 koji ti navodis je fotoaparat sa mogucnoscu telefoniranja koju je kupilo sve skupa mozda 1000 ljudi na cijelom svijetu i potpuno mi je irelevantan.

 

Ja sam isprobao toliko toga u zadnjih par godina da ovdje na forumu jedino mogu reci da je kolega Batman isprobao vise i njegove komentare iznimno cijenim jer iza njih stoji korisnicko iskustvo.

Ono sto sam ja isprobao mi je daleko relevantnije od svih testova zajedno na DxO i mirne duse mogu reci da sto se fotki tice Lumia 1020 je i dalje u TOP 3 all the time, Mi Note 10 je svakako prvi, dobrano po IQ ispred P30 PRO i Mate 20 PRO.

Ove ostale sa 1/2.55 i manjim senzorima uopce ne mogu svrstati u njihovu kategoriju.

Mi Note 10 ne samo da je kako kazes prividno dosao na razinu RX100 vec i doslovno, pogotovo sa Gcam koji se savrseno "ljubi" sa tim mobom.

 

Isto to nikako ne mogu reci za L1020 i ostale.

Poruka je uređivana zadnji put sub 17.10.2020 23:29 (ocean77).
 
0 1 hvala 0
16 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
ocean77 kaže...

Taj CM1 koji ti navodis je fotoaparat sa mogucnoscu telefoniranja koju je kupilo sve skupa mozda 1000 ljudi na cijelom svijetu i potpuno mi je irelevantan.

 

Ja sam isprobao toliko toga u zadnjih par godina da ovdje na forumu jedino mogu reci da je kolega Batman isprobao vise i njegove komentare iznimno cijenim jer iza njih stoji korisnicko iskustvo.

Ono sto sam ja isprobao mi je daleko relevantnije od svih testova zajedno na DxO i mirne duse mogu reci da sto se fotki tice Lumia 1020 je i dalje u TOP 3 all the time, Mi Note 10 je svakako prvi, dobrano po IQ ispred P30 PRO i Mate 20 PRO.

Ove ostale sa 1/2.55 i manjim senzorima uopce ne mogu svrstati u njihovu kategoriju.

Mi Note 10 ne samo da je kako kazes prividno dosao na razinu RX100 vec i doslovno, pogotovo sa Gcam koji se savrseno "ljubi" sa tim mobom.

 

Isto to nikako ne mogu reci za L1020 i ostale.

Ne bih se (Panasonic Lumix DMC-CM1 is a large-sensor camera smartphone) složio. To je ujedno i smartfon, sve radnje koje radimo na današnjim smartfonima radiš i na CM1 s iznimkom da se svi ostali smartfoni ne mogu uspoređivat sa CM1 po pitanju slikanja.

https://www.flickr.com/groups/2802331@N25/pool

Dok će ovi smartfoni radit fotke kao CM1 onda možemo usporedbu radit a do tad, možemo samo reć kako su se "približili" 1" senzorima, što naravno još puno moraju jest žganaca da dosegnu kvalitetu 1" senzora.

 

Ove smartfone koje si nabrojao me baš ne impresioniraju što se tiče slikanja, gledao fotke od Huawei M20P, P30P, P40P, ne znam, nemaju neku konstantu u pogledu kvalitete fotke, nekad su fotke dobre nekad solidne tj prosječne.

P40P mi odskače iznad svih smartfona današnjice radi telefoto kamere odnosno zooma koji je odličan..

 

 

Što se tiče Sonya, on ima drugu filozofiju fotkanja i kolko vidim, to se većini neće sviđat, da ponovim oni se drže old school tehnike i to pozdravljam da podsjetim, prije par (5-7 god) godina se većina proizvođača držala tih nekih smjernica, nazovimo to tako, očito do otkrića računalne fotografije sve se promjenilo, da li na bolje ili gore, zavisi iz kojeg se kuta gleda.

 

Da se osvrnem na jednu drugu stvar o kojoj sam razmišljao, svi se slažemo da je gcam prava stvar, e sad, oslanjamo se na gcam a pritom kod kupnje smartfona gledamo dal ima podršku za isti, e vidiš, to je problem proizvođača tj dev.ekipe koja ne zna složit softver, nego ljudi "moraju" koristit alternativni app da izvuče bolje fotke u ovom slučaju gcam. Imam osjećaj da danas sve više proizvođača štekaju sa softverom za kameru pa izbace van kao "softverski poluproizvod" poslije slijedi krpanje..

 

Šaomi je najbolji primjer povremenog šlamperaja sa softverom za kameru, jer ispada da, ak nema podršku za gcam onda nije to to.. Evo primjer, sviđa ti se neki mob, gledaš specke od smartfona, sam sebi veliš to je to, kamera je super, ali, ideš na net gledat da li podržava (na kraju vidiš da trenutno nema podršku za gcam) gcam, u glavi ti se vrti pitanje, da li kupiti ili ne kupiti, mislim da je ovdje stvar jasna.

 

Recimo, Mi Note 10 radi odlične fotke zahvaljujući gcamu, možda je njihov softver solidan i ok, al ak gledamo na Mi Note10 u cijelini, postavljat će se pitanje, što je korisniku najbitnije u smartfonu ili na tom primjerku, jer, ak je kamera, onda je to to. Inače prije par godina sam bio mišljenja da mi je kamera najbitnija i radi tog kupujem smartfon, poslije sam ipak promjenio mišljenje i polako shvaćao da zakidam ostale parametre kod smartfona a koje su isto tak bitne ako ne i bitnije od kamere, jer, današnji flagšip smartfoni rade odlične fotke, svi do jednog, ovo ostalo, analiziranje, to ne mogu uzet u obzir, al generalno gledajući, sve je to tu negdje.. Jedino je još Pixel 5 ostao (iza većine današnjih smatfona) na starom malom senzoru, u kojeg sam se duboko nadao da će se trgnut i počet pratit ostale, a ne se oslanjat isključivo na softver koji će s vremenom bit ograničavajući.

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 18.10.2020 9:52 (zvonac).
14 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

Koji Gcam za Note 10 preporučujete?

Nedavno sam imao jednu verziju, ali se dosta krešala, a i masa opcija nije bila dostupna. Pa sam ju maknuo.

But Father, I have dreams and courage, and the name of an excellent cosmetic surgeon. Fear not, one day word will reach you of the success of me, the great Eskimo actor, Jennifer Love Hewitt.
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

Ne kupujem još mob, ali pratim vas ovdje jer važna mi je kamera na mobu, samo zbog toga ću i trebati novi mob. Pa me zanima taj Note10. Koja verzija je  najbolja za fotke Note10, Note 10 lite, Note 10 pro. Vjerojatno je pro najbolja, ali jel velika verzija između njih za razilku u cijeni?

http://d-u-d.deviantart.com http://500px.com/Dado_D https://dariodrvodelic.wordpress.com/ https://www.flickr.com/photos/95774435@N02/?hide_photostream_welcome=1
 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
Dud kaže...

Ne kupujem još mob, ali pratim vas ovdje jer važna mi je kamera na mobu, samo zbog toga ću i trebati novi mob. Pa me zanima taj Note10. Koja verzija je  najbolja za fotke Note10, Note 10 lite, Note 10 pro. Vjerojatno je pro najbolja, ali jel velika verzija između njih za razilku u cijeni?

 Obicna 10ka. 

Lite ima sasvim inferioran set kamera. 

Pro je previse skup, a razlike se ne isplate. 

 

Od svih mob sta sam imao mi note 10 + gcam daju naviše za najmanje, što se kamere tice. (osim poco f1)

Uređaji u zadnjih 12mj: Iphone 6s/7/8plus/XR. Xiaomi: mi8/mi9/mi9t/mi9tpro/mi note10/poco F1/ note7. Samsung: Note9/s9/s9+/s10/s10+/note10/a70/a71. Pixel 2xl, Realme x2 pro. Huawei:p30pro/mate20p
9 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava

https://www.androidauthority.com/google-pixel-5-camera-test-1167092/
Usporedba p40p, zvonceve Xperie, p5 i s20+...sa svim primjercima slika, vrlo pristojan review 👍

Poruka je uređivana zadnji put pon 19.10.2020 10:19 (Dan1234567890).
 
1 0 hvala 1
6 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
Dan1234567890 kaže...

https://www.androidauthority.com/google-pixel-5-camera-test-1167092/
Usporedba p40p, zvonceve Xperie, p5 i s20+...sa svim primjercima slika, vrlo pristojan review 👍

i onda pogledas rezultate glasanja cije su fotke najbolje, 62% Pixel 5 

 

ok je ova usporedba, nemres fulat ni sa jednim, sto se kamere tice jer svaki ma neku manu, biras izmedu dodatnih opcija koje nude i osobne preference

 

steta kaj je P40 neupotrebljiv 

10 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
Dan1234567890 kaže...

https://www.androidauthority.com/google-pixel-5-camera-test-1167092/
Usporedba p40p, zvonceve Xperie, p5 i s20+...sa svim primjercima slika, vrlo pristojan review 👍

 

 

Svidja mi se metodologija ovog testa.

 

Sto se usporedbe tice, nisam uopce imao unaprijed svoga favorita ovdje.

Svaki ima neke svoje prednosti i niti jedan ne odskace previse u bilo cemu.

Ja osobno nebi uzeo niti jedan od ova 4, a da bas moram birati od ta 4 isao bih na Pixela iako mi ni on nije neka sreca.

Poruka je uređivana zadnji put pon 19.10.2020 10:53 (ocean77).
10 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
Mr. Fugitive kaže...

Koji Gcam za Note 10 preporučujete?

Nedavno sam imao jednu verziju, ali se dosta krešala, a i masa opcija nije bila dostupna. Pa sam ju maknuo.

 

 

 7.3.018 Burial

16 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

Generalno se slažem sa opisom Sony 5 II.. Inače, ne bih ni ja uzeo nit jedan smartfon ak gledamo kameru, govorim o današnjim dostupnim smartfonima na tržištu, jer, svaki kiksa u nečemu, al, srećom, smartfon nije kamera pa ima drugih faktora po kojim biramo što nam odgovara. Overall, svi su dobri, da su ugurali MI10 Ultra ili Mi10P bilo bi zanimljivije, svaki današnji smartfon na polju kamere ima neku slabu točku, šteta što se to tolko ne ističe kod recenzije pa se onda dobije bolji uvid, inače, pojedine smartfone recenzenti uzdižu u nebesa, recimo kamera je uvijek na samsungu bila "najbolja" a realnost je sasvim drugačija i daleko je to od "najbolje".

 

Al se vidi da se više manje sve oko softvera vrti, dok pričamo o kamerama.

Najbolje od svega što će sad svugdje gurat ovaj pixel 5, dok će se radit usporedba kamere na smartfonima

Poruka je uređivana zadnji put pon 19.10.2020 12:21 (zvonac).
Moj PC  
0 0 hvala 0
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice