Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena... izdvojena tema

poruka: 2.620
|
čitano: 525.118
|
moderatori: Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
6 godina
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
tomo100brt kaže...

Imam problem sa Sony WH-1000XM4 slušalicama. Već su dva puta bile na servisu, EXTREME digital ih je dva puta slao, prvi put su škripanje trake za glavu popravili zamijenom trake preko glave što je jedan problem riješen, ali nisu popravili tuckanje u desnoj stranu slušalica. Drugi put su opet zamijenili traku preko glave, nije mi jasno zašto pošto prvi put nije pomoglo i naravno problem opet nisu riješili. Što je gore, problem se ponekad počeo pojavljivati i na lijevoj slušalici. Glavno pitanje je kad ja mogu tražiti zamijenu za isti proizvod jer ovako mogu igrati mačke i miša sa njima godinama pošto je sad prošlo 10 mjeseci od kupnje? Imam li pravo na novi isti proizvod? Ako slučajno netko zna trbam pomoć jer je ovo više nedopustivo.

Najbitnija stvar, EXTREME digital. Morat ces se natezati jer oni nisu pod hrvatskom ingerencijom, znaci nemas ih kome prijavit osim nekome u Madjarskoj ili https://europa.eu/. S europa.eu nemam bas najbolja iskustva, kad sam slao upit za reklamaciju u UK, odgovorili su mi nakon 3 mjeseca. Do tad sam sam rjesio stvar vec drugim putem. Da si u Hrvatskoj mogao bi ih prijaviti trznoj, za ED nece biti vajde.

6 godina
Pozdrav,

Bivsi vlasnik stana je 2018 kupio perilicu u razdoblju akcije 2+3g garancije uz uvjet da se dodatne 3g garancije produze na web stranici partum hr. Kako sam kupio stan te dobio navedeni uredaj te samo racun kupnje, pojavio se sitan kvar na perilici u 5/2021.
Prijavio sam kvar partumu, te su mi naveli da osim racuna i izjave dostavim i obrazac protect jamstva.
Sa bivsim vlasnikom nisam u nikakvom kontaktu te ga ni ne mogu traziti navedeno, da li imam sanse da mi poprave uredaj?

Sto mislite? Racun naravno imam

Hvala
Ll
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina

-to nije jamstvo (klasično) nego osiguranje, natezanje i na sve načine će pokušati izbjeći podmirenje troška, možda dobiješ npr 30kn itd. + platit ćeš sve sam ali zašto ne pokušati, tj reklame su upravo takve dok zakon kaže da za ostvarivanje prava nije nužan (samo poželjan) račun i sl.. ostaje ti jedini problem što to nije jamstvo pa time ni pod tim dijelom zakona tj ovisi kako će tko tumačiti. Ovo su obična osiguranja i važna su 'sitna slova', tj kad zatražiš i dobiješ službeni odgovor znat ćeš dalje.

-kao kupac-potrošač, možeš se pozvati npr na zavaravajuće oglašavanje tj inzistirati da je to reklamirano kao jamstvo .. dok to što nisi ti osobno bio kupac ne mijenja baš ništa, tj prava ostaju i prenose se s vlasništvom, tj nije uređaj vezan nekim imenom-osobe .. ali istina oni mogu reći da je ugovorni odnos sklopljen između osobe x i njih, ne s tobom i tad im nisi klijent itd itd.. .. naravno, sve što im padne napamet možda iskoriste dok ti imaš jednake pravne mogućnosti žalbe .. problem je što sve moraš sam izgurati, privatnom tužbom tj ako uvjeriš inspektorat da je to pod zakonom o zaštiti potrošača tad će možda oni to napraviti. (zavaravajuće oglašavanje je ono što možeš pokušati).

edit: ... tj po zakonu, račun ili jamstveni/garantni list nisu nužni, nego samo poželjni, i bez njih kao papira možeš ostvariti svoja prava po jamstvu ili materijlanom nedostatku, dok kao papir služe samo kao dokaz kupnje u konkretnoj trgovini koja je tad odgovona za riješavanje (dokaz da je roba njihova, ne tuđa... + mora postojati njihov račun u podatcima prometa arhiva+fiskal). .. ako je na računu navedeno protecto jamstvo i sl to je dovoljan dokaz, tj da je to jamstvo tad bi za jamstveni list vrijedilo.. no ovo je osiguranje, neovisno o jamstvu i nema veze s proizvođačem-distributerom-trgovinom nego je tvoj odnos s osiguravateljem jedino što je trgovina posrednik tj prodaje robu i upravo zato možeš jednako tražiti da trgovina riješi problem (jer je prodala robu-uslugu, samo protecto-jamstvo/osiguranje i time su odgovoni.. odnosno zavaravajuće).

-to je vrlo nesređeno, pa budi 'prvi' .. tj svi se prave gluhi, naivni i izbjegavaju odgovornost, dok je trgovina odgovorna za sve što proda i time jedino mjesto gdje kroz inspektorat+zakon možeš nešto tražiti.

-pošto to nije jamstvo (proizvođača) stvar je da popraviš uređaj u servisu, platiš i tad je samo pitanje tko će snositi trošak, ti ili osiguravatelj.. tj u kojem omjeru, 100% ili 0%.. dok zakon dozvoljava da oni npr isplate recimo 30kn .. tj oni imaju svoj odgovor i tad tek znaš na čemu si, zato pitaj, traži i tek tad možda nešto možeš, 2% šanse :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pon 3.5.2021 10:47 (ihush).
3 godine
Kruno03 kaže...
Pozdrav,

Bivsi vlasnik stana je 2018 kupio perilicu u razdoblju akcije 2+3g garancije uz uvjet da se dodatne 3g garancije produze na web stranici partum hr. Kako sam kupio stan te dobio navedeni uredaj te samo racun kupnje, pojavio se sitan kvar na perilici u 5/2021.
Prijavio sam kvar partumu, te su mi naveli da osim racuna i izjave dostavim i obrazac protect jamstva.
Sa bivsim vlasnikom nisam u nikakvom kontaktu te ga ni ne mogu traziti navedeno, da li imam sanse da mi poprave uredaj?

Sto mislite? Racun naravno imam

Hvala
Ll

Imaš na računu tu stavku za 0 kn ili nešto?

12 godina
Panasonic RZ-S500W

Kupio sam Panasonic slušalice Panasonic RZ-S500W https://www.bug.hr/recenzije/panasonic-rz-s500w-ambiciozni-ulazak-u-visoku-klasu-16577 koje se pokazuju kao prava katastrofa unatoč velikom broju pozitivnih recenzija.

I sad ne znam na koji način to riješiti. Kupio sam naravno on-line. Bad mi je vraćati u trgovinu jer nije to njihova greška već Pansonica. Napisao sam mail u Panasonic i sad čekam njihov odgovor.

A totalno sam nezadovoljan.

Slušalice imaju ne baš dobar zvuk, a nisam neki veliki audifil. Jako loše leže u ušima i lako ispadaju. Baterija jučer u jednoj na 40%, a u drugoj na 50% i izdržale 40 minuta. Jučer pokrećem aplikaciju na mobitelu i non stop se gasi odmah nakon pokretanja.

Danas upalim slušalice i odmah se spoje na mobitel, a kod pokretanja aplikacije traži da ponovno pronađem slušalice iako su već spojene na mobitel. U  aplikaciji se vidi stanje baterija.

Noise canceling je po meni jako slab.

Nakon povezivnja slušalica s mobitelom,  slušalice traže da otvorim Alexa app kako bi asistent bio dostupan. WTF, očekujem da je asistent aktivan odmah.

Sve sami problemi.

Ne znam. Baš mi je bad vraćati robu koja se ne može tek tako prodati dalje. Ne znam kako to trgovine dalje riješavaju.

0 0 hvala 0
6 godina
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

I koja bi tvoja sad poanta bila, ti bi vratio panasonicu? Postoji procedura, ocito si upoznat da trgovini mozes vratiti, samo iz nekog nepoznatog razloga, ne zelis. Valjda bi htio da ih panasonic uzme? I sto ako ih uzmu, mislis da ce ti novce oni vratit ili da ces dobit u kompenzaciju nesto drugo? Moguce, al to naravno sad ovisi sve sto ce proizvodjac reci, mozda to i naprave, ali smo u domenama dobre volje.

Imas cudnu lojalnost prema trgovcu kojem je posao to sto ti ne zelis napraviti. Samim time, nema bas nekog smisla tvoj post jer nema ni moguceg savjeta koji bi za tvoj euvjete bio valjan.

0 0 hvala 0
12 godina
sandokan111 kaže...

I koja bi tvoja sad poanta bila, ti bi vratio panasonicu? Postoji procedura, ocito si upoznat da trgovini mozes vratiti, samo iz nekog nepoznatog razloga, ne zelis. Valjda bi htio da ih panasonic uzme? I sto ako ih uzmu, mislis da ce ti novce oni vratit ili da ces dobit u kompenzaciju nesto drugo? Moguce, al to naravno sad ovisi sve sto ce proizvodjac reci, mozda to i naprave, ali smo u domenama dobre volje.

Imas cudnu lojalnost prema trgovcu kojem je posao to sto ti ne zelis napraviti. Samim time, nema bas nekog smisla tvoj post jer nema ni moguceg savjeta koji bi za tvoj euvjete bio valjan.

Tvoj post ima puno manje smisla. A to što živimo na brdovitom balkanu na kojem je ljudima normalno biti bezobrazan bez pardona je druga stvar. Osim toga in-ear slušalice su ipak malo drugačiji proizvod.

Poruka je uređivana zadnji put ned 9.5.2021 11:08 (CroDexter).
13 godina
CroDexter kaže...
sandokan111 kaže...

Tvoj post ima puno manje smisla. A to što živimo na brdovitom balkanu na kojem je ljudima normalno biti bezobrazan bez pardona je druga stvar. Osim toga in-ear slušalice su ipak malo drugačiji proizvod.

Nije bezobrazan već je u pravu. To se ne rješava s Panasonicom već s trgovcem.

Nisi zadovoljan, vrati, uzmi nešto drugo.

12 godina
Re: Panasonic RZ-S500W
CroDexter kaže...

Kupio sam Panasonic slušalice Panasonic RZ-S500W https://www.bug.hr/recenzije/panasonic-rz-s500w-ambiciozni-ulazak-u-visoku-klasu-16577 koje se pokazuju kao prava katastrofa unatoč velikom broju pozitivnih recenzija.

I sad ne znam na koji način to riješiti. Kupio sam naravno on-line. Bad mi je vraćati u trgovinu jer nije to njihova greška već Pansonica. Napisao sam mail u Panasonic i sad čekam njihov odgovor.

A totalno sam nezadovoljan.

Slušalice imaju ne baš dobar zvuk, a nisam neki veliki audifil. Jako loše leže u ušima i lako ispadaju. Baterija jučer u jednoj na 40%, a u drugoj na 50% i izdržale 40 minuta. Jučer pokrećem aplikaciju na mobitelu i non stop se gasi odmah nakon pokretanja.

Danas upalim slušalice i odmah se spoje na mobitel, a kod pokretanja aplikacije traži da ponovno pronađem slušalice iako su već spojene na mobitel. U  aplikaciji se vidi stanje baterija.

Noise canceling je po meni jako slab.

Nakon povezivnja slušalica s mobitelom,  slušalice traže da otvorim Alexa app kako bi asistent bio dostupan. WTF, očekujem da je asistent aktivan odmah.

Sve sami problemi.

Ne znam. Baš mi je bad vraćati robu koja se ne može tek tako prodati dalje. Ne znam kako to trgovine dalje riješavaju.

Pa valjda trgovac to vraca Panasonicu ako su neispravne tako da trgovac nebi trebao biti oštecen.

Slobodno ti to vratiš ako su neispravne.

6 godina
CroDexter kaže...

Zivimo na brdovitom balkanu, tocno si napisao. Zato i imam postove kao tvoje citat. Zakon i procedura je jasno propisan. Ti si eto nasao shodno da tebi ne odgovara postupati po zakonu i kako je propisano, nego eto, po tvom nekom nacinu kako ti smatras da je ispravno. Znas onu staru, koliko guzica, toliko .... Red mora postojat, da nisi na balkanu drzao bi se reda. Ne samo to, nego si napisao svoj izbor u temi o zastiti potrosaca, gdje ti prividno zelis stitit trgovca od neceg od cega ga se ne treba stitit jer je to, vidi vraga, NJEGOV POSAO. I sad koja je tocno poanta, sto si ti ocekivao dobit kao savjet u temi koja

a) barem pokusava slijedit zakone

b) stiti potrosaca

? Eto cisto me zanima sto si mislio da ces dobit kao odgovor. Tapsanje po ledjima "bravo bravo, tako treba, huraa, CroDexter za predsjednika?"

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:

vrh stranice