Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena... izdvojena tema

poruka: 4.140
|
čitano: 1.284.180
|
moderatori: Lazarus Long, vincimus, pirat, XXX-Man
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
online
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
picajzla0707 kaže...
.. Što bi trgovac odgovarao za neke doživotne garancije proizvođača koji može propast nakon par godina, pa da trgovac plaća štetu

 -poslovni rizik, zato ne posluješ s onima koji mogu propasti, odnosno može propasti svatko u bizu, trgovac, banka, .. sporedno, tj dok se to ne desi nije argument-nevažno..

 

-lifetime je više reklama nego 'prava' garancija, tj razna tumačenja+sitna slova.

 

-trgovac ne odlučuje ništa, tj svatko može dati svoje jamstvo, ali ne odlučuje o tuđem, trgovac je samo prodajno mjesto, dio lanca. Proizvođač proizvodi proizvod i ambalažu, distributer za tržište odradi papirologiju-deklaracije itd.. i to je to što vrijedi, tj na svakoj robi je deklaracija i to nije stvar trgovca, dok ako je nešto napisano na ambalaži tad vrijedi odnosno ako ne vrijedi tad se ta roba ne smije prodavati.

 

-ne miješati jamstvo (proizvođača ili bilo koga) s materijalnim nedostatkom tj zakon na nivou eu koji neovisno o postojanju jamstva odgovornost za ispravnost svaljuje na trgovca +2 god.

-jamstvo (proizvođača) je pravo jamstvo i ne može trgovac osporiti-ukinuti ili oduzeti nešto što nije njegovo.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
11 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
ihush kaže...

 -poslovni rizik, zato ne posluješ s onima koji mogu propasti, odnosno može propasti svatko u bizu, trgovac, banka, .. sporedno, tj dok se to ne desi nije argument-nevažno..

 

-lifetime je više reklama nego 'prava' garancija, tj razna tumačenja+sitna slova.

 

-trgovac ne odlučuje ništa, tj svatko može dati svoje jamstvo, ali ne odlučuje o tuđem, trgovac je samo prodajno mjesto, dio lanca. Proizvođač proizvodi proizvod i ambalažu, distributer za tržište odradi papirologiju-deklaracije itd.. i to je to što vrijedi, tj na svakoj robi je deklaracija i to nije stvar trgovca, dok ako je nešto napisano na ambalaži tad vrijedi odnosno ako ne vrijedi tad se ta roba ne smije prodavati.

još samo nađi u zakonu stavke koji to potvrđuju

 

inače, ti kupoprodajni ugovor sklapaš s trgovcem i vrijede ugovor i uvjeti koje si potpisao ili pristao na njih tim kupoprodajnim ugovorom i u uvjetima poslovanja, nikakva jamstva i uvjeti od proizvođača - to možeš tražiti od njih direktno

zato trgovac kad dođe do toga pred našim nadležnim tijelima odgovara prema svojim uvjetima poslovanja na koje si pristao i kupoprodajnom ugovoru, ne onome što napiše neki proizvođač u tajvanu

između ostalog - zato uzi shop i dalje daje 2g garancije i posluje godinama na taj način usprkos par mudroslova na ovom forumu koji tvrde suprotno

15 godina
online
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
picajzla0707 kaže...
ihush kaže...

 -poslovni rizik, zato ne posluješ s onima koji mogu propasti, odnosno može propasti svatko u bizu, trgovac, banka, .. sporedno, tj dok se to ne desi nije argument-nevažno..

 

-lifetime je više reklama nego 'prava' garancija, tj razna tumačenja+sitna slova.

 

-trgovac ne odlučuje ništa, tj svatko može dati svoje jamstvo, ali ne odlučuje o tuđem, trgovac je samo prodajno mjesto, dio lanca. Proizvođač proizvodi proizvod i ambalažu, distributer za tržište odradi papirologiju-deklaracije itd.. i to je to što vrijedi, tj na svakoj robi je deklaracija i to nije stvar trgovca, dok ako je nešto napisano na ambalaži tad vrijedi odnosno ako ne vrijedi tad se ta roba ne smije prodavati.

još samo nađi u zakonu stavke koji to potvrđuju

 

inače, ti kupoprodajni ugovor sklapaš s trgovcem i vrijede ugovor i uvjeti koje si potpisao ili pristao na njih tim kupoprodajnim ugovorom i u uvjetima poslovanja, nikakva jamstva i uvjeti od proizvođača - to možeš tražiti od njih direktno

zato trgovac kad dođe do toga pred našim nadležnim tijelima odgovara prema svojim uvjetima poslovanja na koje si pristao i kupoprodajnom ugovoru, ne onome što napiše neki proizvođač u tajvanu

između ostalog - zato uzi shop i dalje daje 2g garancije i posluje godinama na taj način usprkos par mudroslova na ovom forumu koji tvrde suprotno

 -znaš u čemu griešiš? .. osim tog da sumnjaš u ono što ''ja kažem''? :)) ..

pa gle kako ide zakon, pravilo, .. uvoznik-distributer robe za neko tržište, on je taj koji izdaje deklaraciju, koji se brine o jamstvu, svemu.. ne trgovac-trgovina, koji je samo prodajno mjesto-posrednik. Ne određuje trgovac uvjete nego je dio tog lanca (ili je sasvim izvan lanca, time supporta, jednako kao na jakuševcu-placu.. tj to je tad divlji zapad, problem jamstva itd.).

-drugi problem je ako ne razlikuješ, ako ne razdvojiš (formalno) uvoznika i trgovca.. mada to može biti ista firma-osoba-vlasnik, kao i npr veleprodaja-maloprodaja.. no ako to ne razlikuješ tad što dalje objašnjavati, kako? ..

pa tad ako ipak razlikuješ uvoznika od trgovca tad gle, trgovac nije taj koji može uskratiti npr jamstvo ili izmijeniti deklaraciju, tj može ako želi dati svoje jamstvo dok ga zakon po materijalnoj odgovornosti tereti 2god neovisno o jamstvu kao odgovornog za ispravnost i mjesto gdje kupac rješava sve probleme ispravnosti.. mada se to trgovcu recimo ne sviđa.. no to je tako, ili treba tražiti zakon, da bi tebi nešto dokazao?.. svašta :)) nauči-prouči ili navedi konkretno tj ako je to tvoj posao, tad ili ga nauči ili se ne bavi time.

 

edit .. ili možda ovako, možda razumljivije (ako se želi razumjeti).

-možeš imati robu bez ikakvog jamsta (proizvođača) no i dalje je trgovac odgovoran za ispravnost 2 god i svaki kvar mora riješiti.. tj time je besmisleno za interes trgovca osporiti jamstvo-uvjete-pravo tj to radi samo kad nema support-proizvođača tj jamstvo tj tad sam snosi trošak popravka-zamjene itd. npr ajfon 12 mj jamstva, to zakon dozvoljava tj ne propisuje jamstvo, no i dalje je trgovac odgovoran 2god po zakonu mat.nedostatak i tad to pada na njegov trošak, tj besmisleno je osporiti jamstvo od recimo 5god ako iza njega stoji proizvođač + logistika-uvoznik/distributer s kojim trgovac posluje i povlači robu sa skladišta.. besmislica suprotno interesu trgovca (ne kupca, osim posljedično da takav nesposoban-glup trgovac radi problem kupcu kod kvara-problema.. takve treba zatvoriti).

 

+ ako radiš u trgovini ili ako ikad kupiš neku pc komponetnu.. pogledaj malo kutiju, pogledaj komad papira koji visi, deklaracija, što piše, tko je printa-lijepi (ok ponekad trgovac ali to radi u dogovoru s distributerom to je posao distibutera koji oni mogu drugačije dogovoriti).. a ako si veća trgovina koja istovremeno i uzvozi robu, tad obično drugim trgovinama distribuiraš, npd cpu-vga-ram-mbo-hdd.. i svaki ima svojeg distributera, jamstvo-deklaraciju i svaki trgovac čak isiti disk-brand-model vodi po dobavljaču, cijeni.. ne po brandu kao wd-green nego po deklaraciji-uvozniku-distributeru s kojim recimo posluje ili ne posluje (raskid, recimo neplaćanjem.. a tad i posljedice za kupca što je zapravo samo problem odnosa trgovina-distributer.. gore nego propast firme što je uvod u ove postove..).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pet 13.11.2020 15:02 (ihush).
11 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
ihush kaže...

 -znaš u čemu griešiš? .. osim tog da sumnjaš u ono što ''ja kažem''? :)) ..

pa gle kako ide zakon, pravilo, .. uvoznik-distributer robe za neko tržište, on je taj koji izdaje deklaraciju, koji se brine o jamstvu, svemu.. ne trgovac-trgovina, koji je samo prodajno mjesto-posrednik. Ne određuje trgovac uvjete nego je dio tog lanca (ili je sasvim izvan lanca, time supporta, jednako kao na jakuševcu-placu.. tj to je tad divlji zapad, problem jamstva itd.).

-drugi problem je ako ne razlikuješ, ako ne razdvojiš (formalno) uvoznika i trgovca.. mada to može biti ista firma-osoba-vlasnik, kao i npr veleprodaja-maloprodaja.. no ako to ne razlikuješ tad što dalje objašnjavati, kako? ..

pa tad ako ipak razlikuješ uvoznika od trgovca tad gle, trgovac nije taj koji može uskratiti npr jamstvo ili izmijeniti deklaraciju, tj može ako želi dati svoje jamstvo dok ga zakon po materijalnoj odgovornosti tereti 2god neovisno o jamstvu kao odgovornog za ispravnost i mjesto gdje kupac rješava sve probleme ispravnosti.. mada se to trgovcu recimo ne sviđa.. no to je tako, ili treba tražiti zakon, da bi tebi nešto dokazao?.. svašta :)) nauči-prouči ili navedi konkretno tj ako je to tvoj posao, tad ili ga nauči ili se ne bavi time.

 

edit .. ili možda ovako, možda razumljivije (ako se želi razumjeti).

-možeš imati robu bez ikakvog jamsta (proizvođača) no i dalje je trgovac odgovoran za ispravnost 2 god i svaki kvar mora riješiti.. tj time je besmisleno za interes trgovca osporiti jamstvo-uvjete-pravo tj to radi samo kad nema support-proizvođača tj jamstvo tj tad sam snosi trošak popravka-zamjene itd. npr ajfon 12 mj jamstva, to zakon dozvoljava tj ne propisuje jamstvo, no i dalje je trgovac odgovoran 2god po zakonu mat.nedostatak i tad to pada na njegov trošak, tj besmisleno je osporiti jamstvo od recimo 5god ako iza njega stoji proizvođač + logistika-uvoznik/distributer s kojim trgovac posluje i povlači robu sa skladišta.. besmislica suprotno interesu trgovca (ne kupca, osim posljedično da takav nesposoban-glup trgovac radi problem kupcu kod kvara-problema.. takve treba zatvoriti).

 

+ ako radiš u trgovini ili ako ikad kupiš neku pc komponetnu.. pogledaj malo kutiju, pogledaj komad papira koji visi, deklaracija, što piše, tko je printa-lijepi (ok ponekad trgovac ali to radi u dogovoru s distributerom to je posao distibutera koji oni mogu drugačije dogovoriti).. a ako si veća trgovina koja istovremeno i uzvozi robu, tad obično drugim trgovinama distribuiraš, npd cpu-vga-ram-mbo-hdd.. i svaki ima svojeg distributera, jamstvo-deklaraciju i svaki trgovac čak isiti disk-brand-model vodi po dobavljaču, cijeni.. ne po brandu kao wd-green nego po deklaraciji-uvozniku-distributeru s kojim recimo posluje ili ne posluje (raskid, recimo neplaćanjem.. a tad i posljedice za kupca što je zapravo samo problem odnosa trgovina-distributer.. gore nego propast firme što je uvod u ove postove..).

 gle tko sad brka odgovornost za materijalne nedostatke s jamstvom 

 

da se vratimo na početak - jebe se kupcu za odnose distributera, proizvođača i trgovca - on kupuje, odnosno sklapa kupoprodajni ugovor s trgovcem

zakon tereti trgovca, ne distributera ili proizvođača, zato i imaš odredbu u zakonu koja navodi 'davatelja jamstva', koji može biti trgovac ili proizvođač

ako ti trgovac daje svoje jamstvo od dvije ili tri godine i to jasno stoji u ugovoru, jamstvenom listu i uvjetima poslovanja onda je davatelj jamstva u smislu zakona - trgovac, ne distributer ili proizvođač i isto tako u smislu zakona vrijedi odredba da jamstvo važi po danim uvjetima - uvjetima na koje si pristao kupoprodajnim ugovorom i uvjetima poslovanja s trgovcem, ne distributerom, a njihovi te međusobni odnosi ne zanimaju i jebe ti se ima li uzi shop drukčije uvjete davanja jamstva jer nabavlja od drugog distributera izvana ili je s našim distributerom sklopio neki dogovor kakav drugi trgovci nemaju

 

sve ostalo su gluposti za koje nema potvrde u zakonu

10 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
Slazem se d a mi se hebe ko ima kakav odnos. Ja reklamiram i zelim novo, popravljeno ili povrat.
Npr ja reklamirao u Mikronisa ima 14 dana slusalice vrijednosti 100kn. Posaljem im mail prekjucer i kazu da nisu dobili odobrenje za zamjenu radi covida. Dakle 100kn a ne laptop od 1000 eura. Dakle bmk za njihov problem i izgovor. Izgovora ima uvijek i prije i poslije covida.

Ne zuri mi se, imam rezervne.

Ali u ponediljak ulice novi mail sa isnspektoratom mingom ili necim trecim u CC pa ti lijepo stavi masku i covid vise nije problem.
Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
picajzla0707 kaže...
inače, ti kupoprodajni ugovor sklapaš s trgovcem i vrijede ugovor i uvjeti koje si potpisao ili pristao na njih tim kupoprodajnim ugovorom i u uvjetima poslovanja, nikakva jamstva i uvjeti od proizvođača

 Ne, apsolutno nema jedna tocna stvar koju si napisao. Ti sklapas ugovor s trgovcem, ali trgovac NE MOZE mjenjati jamstva koja su dosla s kupljenim proizvodom, on ih preuzima i preuzima odgovornost za njihovo ispunjenje, osim ako ima izricitu dozvolu proizvodjaca/distributera za trziste u kojem posluje. To naravno nijedan (ili malo koji) trgovac ima, jer su premali da bi proizvodjaci uopce direktno s njima sklapali ugovore. Cak stovise nemamo ni posebne distributere za odredjene proizvode vec je distributer isti za vecinu EU-a, a samo odredjene zemlje imaju posebne distributere. Stoga ne, ne mozes ti kupoprodajnim ugovorom s trgovcem izbrisati obveze koje su propisane od strane proizvodjaca za tvoje trziste. To tako ne ide. Jel ti uopce znas kakav ti ugovor sklapas s trgovcem kupnjom proizvoda?

picajzla0707 kaže...
zato trgovac kad dođe do toga pred našim nadležnim tijelima odgovara prema svojim uvjetima poslovanja na koje si pristao i kupoprodajnom ugovoru

:))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

Stvarno ste poceli sirit ove gluposti sad :)))))))))

Pa ako je tako, onda sve 5, mozes li mi objasnit onda, za sve ove trgovce koji imaju (ili su imali) "u svojim uvjetima poslovanja" da ne rade povrat novca, da mjenjaju proizvod "po istim karakteristikama", da "ne daju novo jamstvo" i tako to sto je bilo kroz povjest, zasto im to nije proslo, te zasto su morali te "svoje uvjete" promjenit? Moze neko objasnjenje?

picajzla0707 kaže...
zato uzi shop i dalje daje 2g garancije i posluje godinama na taj način usprkos par mudroslova na ovom forumu koji tvrde suprotno

Jedino zasto oni tako posluju jer su ljudi naivini pa im prodaju govno u karti pod izlikom kolaca, a logistika im je cijeli drugi forum obzirom da su direktno poslovno povezani, pa ako tamo napises nesto protiv uzia obicno letis s foruma. Ti, kao papagaj, ponavljas tamo izrecene stvari, samo one i dalje nisu istinite. Ja sam vec napisao, eto volio bi vidjet da uzi odbije primit reklamaciju za neki proizvod na koji garancija i dalje vrijedi. Stvar je, da ako ti poznajes zakone, i nakon 2g ne posaljes proizvodjacu, vec njima, dobit ces odgovor "izasli smo ti u susret i obavili ovo za tebe" i hvalospjeve od ljudi koji direktno od toga profitiraju, a u biti su zakonski obvezni tu reklamaciju sprovest. Ovi drugi ce slati proizvodjacu ne znajuci da nisu trebali, jer eto, slanje direktno proizvodjacu "nigdje nije zabranjeno" te samim time nitko ne cini prekrsaj. Kao sto reko, govno zapakirano u karti.

Ne kupujem tamo ali kao sto rekoh, ja sam eto uvjeren da ne postoji itko da mu nisu zaprimili reklamaciju nakon 2g ako je jamstvo i dalje postojalo, a on sam nije htio slati proizvodjacu.

picajzla0707 kaže...
zakon tereti trgovca,

Za sto ga tereti?

picajzla0707 kaže...
zato i imaš odredbu u zakonu koja navodi 'davatelja jamstva', koji može biti trgovac ili proizvođač

Jesi pogledao uvjete pod kojima je jamstvo dano? Ja sam trazio, nisam nasao negdje stavku da u jednom trenutku na proizvodu moze vrijediti samo 1 jamstvo, stoga, mozes li me uputiti na koji nacin je proizvodjac, ako je izdao jamstvo, nestao?

picajzla0707 kaže...
ako ti trgovac daje svoje jamstvo od dvije ili tri godine i to jasno stoji u ugovoru, jamstvenom listu i uvjetima poslovanja onda je davatelj jamstva u smislu zakona - trgovac, ne distributer ili proizvođač i isto tako u smislu zakona vrijedi odredba da jamstvo važi po danim uvjetima - uvjetima na koje si pristao kupoprodajnim ugovorom i uvjetima poslovanja s trgovcem, ne distributerom, a njihovi te međusobni odnosi ne zanimaju i jebe ti se ima li uzi shop drukčije uvjete davanja jamstva jer nabavlja od drugog distributera izvana ili je s našim distributerom sklopio neki dogovor kakav drugi trgovci nemaju

 

sve ostalo su gluposti za koje nema potvrde u zakonu

Po kojem je to stavku jamstvo proizvodjaca prestalo vrijediti?

Ako je to tako kako ti pises, de mi opisi kome tocno proizvodjac daje jamstvo, obzirom da je rijetko koji proizvodjac ujedno i trgovac/prodavac svojih proizvoda direktno u maloprodaji, kome to tocno oni daju jamstvo? Trgovcima? :)))))))))

Pa jbt kako samo nismo skuzili, rjesili smo problem jamstva. Sutra otvaram trgovinu, i fino na sve proizvode dajem 1 sat jamstva i rjesio sam se svih drugih odgovornosti i jamstava!!! WOOOOOOHOOOOOOOOOO.

 

Jbt ne mogu vjerovat koje gluposti citam.

picajzla0707 kaže...
sve ostalo su gluposti za koje nema potvrde u zakonu

Molim te daj ti jednu "potvrdu u zakonu" ?

11 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
sandokan111 kaže...

 Ne, apsolutno nema jedna tocna stvar koju si napisao. Ti sklapas ugovor s trgovcem, ali trgovac NE MOZE mjenjati jamstva...

 gdje to piše?

u zakonu imaš stavak a) ako trgovac daje jamstvo i stavak b) ako jamstvo daje proizvođač, nigdje ne stoji da ti biraš koje ćeš jamstvo, nego kupuješ po ugovoru i uvjetima poslovanja

sandokan111 kaže...

...i tako to sto je bilo kroz povjest

što me boli kurac što je bilo kroz povijest

sandokan111 kaže...

Ne kupujem tamo ali kao sto rekoh, ja sam eto uvjeren da ne postoji itko da mu nisu zaprimili reklamaciju nakon 2g ako je jamstvo i dalje postojalo, a on sam nije htio slati proizvodjacu.

 već sam ti odavno rekao - izvoli ih prijavi ako misliš da ne posluju u skladu sa zakonom

sandokan111 kaže...

Za sto ga tereti?

 za poštivanje odredbi iz ugovora i za poštivanje uvjeta jamstva, ako je trgovac davatelj jamstva

sandokan111 kaže...

Jesi pogledao uvjete pod kojima je jamstvo dano? Ja sam trazio, nisam nasao negdje stavku da u jednom trenutku na proizvodu moze vrijediti samo 1 jamstvo, stoga, mozes li me uputiti na koji nacin je proizvodjac, ako je izdao jamstvo, nestao?

 ako nisi sklapao ugovor direktno s proizvođačem, nego s trgovcem, pozivaš se na jamstvo koje si dobio

ako ti proizvođač garantira neko drugo jamstvo, to ostvaruješ preko njega - trgovac je svoju obavezu davanja jamstva osigurao + ima i obavezu odgovornosti za materijalne nedostatke tijekom dvije godine

sandokan111 kaže...

Po kojem je to stavku jamstvo proizvodjaca prestalo vrijediti?

Ako je to tako kako ti pises, de mi opisi kome tocno proizvodjac daje jamstvo, obzirom da je rijetko koji proizvodjac ujedno i trgovac/prodavac svojih proizvoda direktno u maloprodaji, kome to tocno oni daju jamstvo? Trgovcima? :)))))))))

Pa jbt kako samo nismo skuzili, rjesili smo problem jamstva. Sutra otvaram trgovinu, i fino na sve proizvode dajem 1 sat jamstva i rjesio sam se svih drugih odgovornosti i jamstava!!! WOOOOOOHOOOOOOOOOO.

 

Jbt ne mogu vjerovat koje gluposti citam.

 trgovac može biti davatelj jamstva ili to može biti proiuzvođač, ako je tako navedeno u uvjetima poslovanja - i opet, ti ne sklapaš kupoprodajni ugovor direktno s proizvođačem,od proizvođača nemereš tražiti ništa pred nadležnim tijelima, nego je za sve odgovoran trgovac

ukoliko je odgovoran trgovac, te proizvođača nemereš zvati na odgovornost jer s njim nisi sklapao ugovor kao potrošač - onda se ne možeš pozivati niti na njegovo jamstvo ukoliko ga nisi dobio

jamstvo u pisanom obliku imaš pravo zatražiti od trgovca, tamo gdje si kupio robu - u jamstvenim uvjetima će ti pisati jel jamstvo od trgovca ili proizvođača, to su njihovi interni poslovi i ti kao potrošač s tim nemaš veze

milijun si puta pisao da potrošači svoja prava trebaju tražiti preko trgovca, sad odjednom pitaš gdje je jamstvo od proizvođača s kojim nikad nisi sklapao nikakav kupoprodajni ugovor - dogovori se sam sa sobom

sandokan111 kaže...

Molim te daj ti jednu "potvrdu u zakonu" ?

 već sam stoput to pisao, možemo još jednom

zakon o zaštiti potrošača je osnova na koju se pozivaš i u njemu imaš odgovornost davatelja jamstva, iznad njega je zoo, u kojem za jamstvo za ispravnost prodane stvari imaš stavke koje sam naveo - a) ukoliko je davatelj jamstva trgovac i b) ukoliko je davatelj jamstva proizvođač

još imaš stavak koji određuje što u jamstvenom listu mora pisati, između ostalog i tko je davatelj jamstva - ako je to trgovac, onda vrijedi stavak 2. koji se tiče trgovca, ako je proizvođač onda ono što vrijedi u stavku 1. koji se tiče trgovca proizvođača

tko je točno davatelj jamstva zakon ne određuje - to određuje sam trgovac i stoji ti u uvjetima poslovanja, kupoprodajnom ugovoru ili u samom jamstvenom listu

apsolutno nigdje ne stoji u zakonu da ti biraš čije ćeš jamstvo niti te se to tiče kao potrošača, jer kupoprodajni ugovor ne sklapaš s proizvođačem, pa tako od nejga niti ne dobivaš jamstveni list, osim ako ti ga trgovac ne proslijedi kao jamstvo koje daje s robom

 

sad izvoli ti navedi u zakonima sve ove gluposti koje si naveo, stavak po stavak, članak po članak u pojedinom zakonu koji citiraš

Poruka je uređivana zadnji put pet 13.11.2020 21:43 (picajzla0707).
15 godina
online
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
picajzla0707 kaže...
..

 

sve ostalo su gluposti za koje nema potvrde u zakonu

 -pišeš gluposti.

 

picajzla0707 kaže...
sandokan111 kaže...

 Ne, apsolutno nema jedna tocna stvar koju si napisao. Ti sklapas ugovor s trgovcem, ali trgovac NE MOZE mjenjati jamstva...

 gdje to piše?

u zakonu imaš stavak a) ako trgovac daje jamstvo i stavak b) ako jamstvo daje proizvođač, nigdje ne stoji da ti biraš koje ćeš jamstvo, nego kupuješ po ugovoru i uvjetima poslovanja

...

 -glupost. tj trgovac i bilo tko ako želi može dati jamstvo (svoje-dodatno), no ne može mijenjati robu-pravila-uvjete-deklaraciju koju daje netko drugi-treći, tj to daje proizvođač, kroz distributera i trgovac s time nema ništa pa tako ne može ni uskratiti-ograničiti nego je naprotiv upravo taj koji mora rješavati reklamacije dok kupac može birati u trgovini ili servisu ili direktno proizvođaču.. na deklaraciji imaš jamstvo npr 60 mjeseci, to je konkretna roba i trgovac ne može ništa poromijeniti, ni naziv ni ambalažu ništa, tj on samo ima maržu-cijenu i odgovornost prema kupcu za reklamacije, dok bez jamstva ili neovisno o jamstvu (i kad ne postoji) ima odgovornost po osnovi materijalnog nedostatka 2 godine i to pravo ne daje trgovac nego to kaže zakon a trgovac ga mora poštivati ili kazna.

-kako ti to nježnije reći? .. pišeš gluposti, ne može nježnije da ne idem riječ po riječ..

 

edit: .. ok, ako ti nije jasno, jamstvo proizvođača daje (naravno) proizvođač, ne trgovac, tj trgovac ako želi može dati svoje jamstvo pod svojim uvjetima ali ne mora, tj ako ga da tad se i to mora ispoštivati, a ono u čemu griješiš je što misliš da trgovac može uskratiti jamstvo proizvođača, ne može jer je to dio lanca, uvjeta poslovanja (veleprodaje između distributera-trgovca).. kao što i ostalo uz pojedini brand ili robu ide pa tako dobiješ i poneke promo materijale-reklame itd.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pet 13.11.2020 23:02 (ihush).
9 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
picajzla0707 kaže...

gdje to piše?

u zakonu imaš stavak a) ako trgovac daje jamstvo i stavak b) ako jamstvo daje proizvođač, nigdje ne stoji da ti biraš koje ćeš jamstvo, nego kupuješ po ugovoru i uvjetima poslovanja

Procitao, a nije razumio, i samim time, cijela halabuka oko papigiranja. Stoga odgovor na ovo ostavljam za kraj, obzirom da nakon tog vise nemamo sto diskutirati nego o tvom nerazumjevanju citiranih stavaka, stoga, na kraju odgovor na ovo.

picajzla0707 kaže...

 što me boli kurac što je bilo kroz povijest

Normalno da te "ne boli", ali bi te trebao "boliti" jer da je onako kako ti pricas, te stvari se ne bi mjenjale, jer nema APSOLUTNO NIKAKVOG RAZLOGA da politika firme koja je napisala "mjenjamo po slicnim karakteristikama" ili "ne dajemo novo jamstvo" to promjeni, OSIM, ako ih je, jeli, nadjacao netko i na to primorao, a to je bio zakon koji je iznad bilokakvih uvjeta firme koje su oni propisali i koji krse zakon. Samim time, svo tvoje trabunjanje i nerazumjevanje pada u vodu. Stoga da, trebalo bi te bit briga, barem da se zapitas "hm, zasto su to promjenili".

picajzla0707 kaže...
već sam ti odavno rekao - izvoli ih prijavi ako misliš da ne posluju u skladu sa zakonom

Kad ovako neku glupost napises, cak se ni ne mislim da se pravis glup, nego si jednostavno neuk i ne razumijes nista.

 

Za sto da ih prijavim? "E znate, cika inspektor, onaj tamo trgovac navodno radi ovo i ovo, nemam ja svoj slucaj, nego su mi tako rekli, a stavove firme za takvo nepostivanje zakona brani neki nick na forumu, ali znate, nisam cak niti siguran da je to legalni zastupnik firme, ali nema veze, on je to rekao stoga eto, ja bih njih prijavio, a vi meni recite jesu oni u prekrsaju"

Jel to tako radi u tvojoj maloj glavici? :)))))))))))))))))

Znaci, da bih ja njih "prijavio" ja moram ili imati OSOBNO slucaj, pa prijaviti u svoje ime da mi se dogodilo ono sto ti opisujes, ili jeli, mora se netko drugi tu javiti da mu se to dogodilo, pa cu mu ja napisati sto da posalje, a on opet mora, U SVOJE IME prijaviti. Jer eto, tako stvari rade. Ako takav netko ima, nek se javi slobodno. Ali kao sto sam ja vec 100 puta naveo, oni SIGURNO ljude ne odbijaju (jer nisu glupi). Zavaljaju koga mogu da salje proizvodjacu, ali ako inzistiras, preuzet ce slucaj za tebe "jer su dobri" (a u biti jer moraju) i sve 5. Postuju zakon, samo ga se malo zapakira pa da mislis da si nesto dobio.

picajzla0707 kaže...
za poštivanje odredbi iz ugovora i za poštivanje uvjeta jamstva, ako je trgovac davatelj jamstva
ako nisi sklapao ugovor direktno s proizvođačem, nego s trgovcem, pozivaš se na jamstvo koje si dobio

Milo moje neuko, ti si kupnjom proizvoda dobio sve sto taj proizvod sadrzi jer za njega garantira proizvodjac. Kupnjom proizvoda ti si ujedno kupio i "proizvodjacevo jamstvo". Da nije tako, trgovine koje "ne daju svoje jamstvo" (uzi to ne daje samo ti ne razumijes nista al o tome kasnije) bi prodavale proizvode bez ikakvog jamstva.

Znaci jel to tako u tvojoj glavi stima? Ako trgovina sama ne daje jamstvo, proizvod nema jamstvo koje se ostvaruje preko trgovine vec odmah za bilokakva jamstva moras kontaktirat proizvodjaca (zanemarimo na trenutak odgovornost od materijalnog nedostatka)? Ili u tom slucaju, ako trgovina ne daje svoje jamstvo automatski dobijas proizvodjacevo? De mi objasni logiku koja ti se u glavici vrti oko jamstva u ovim uvjetima kad trgovina NE DAJE SVOJE JAMSTVO?

picajzla0707 kaže...
trgovac može biti davatelj jamstva ili to može biti proiuzvođač, ako je tako navedeno u uvjetima poslovanja

Uvjeti poslovanja vrijde pisljiva boba, vec smo to rjesili s ovima sto su u uvjetima imali svakojake natpise pa su ih morali mjenjati.

picajzla0707 kaže...
i opet, ti ne sklapaš kupoprodajni ugovor direktno s proizvođačem,od proizvođača nemereš tražiti ništa pred nadležnim tijelima, nego je za sve odgovoran trgovac

Pa sam si sebe pokopao. Ako ne mogu od proizvodjaca traziti nista, ali je odgovoran trgovac, kako to postaje ne-odgovoran za jamstvene uvjete koje je proizvodjac propisao?

picajzla0707 kaže...
ukoliko je odgovoran trgovac, te proizvođača nemereš zvati na odgovornost jer s njim nisi sklapao ugovor kao potrošač - onda se ne možeš pozivati niti na njegovo jamstvo ukoliko ga nisi dobio

AAAAAAAAAAAAA, tako si ti to zamislio :))))))))))))))))))))))))))))

Ok, da te upoznam s jednim malim stavkom zakona o obveznim odnosima.

Clanak 423. Stavak 7.

Neispunjenje obveza iz stavka 5. i 6. ovoga članka ne utječe na valjanost jamstva.

Stavci 5 i 6 opisuju u kakvom obliku se jamstvo treba izdati.

 

Stavak 3 pak navodi

Jamstvo obvezuje pod uvjetima pod kojima je dano bez obzira na oblik u kojem je dano

Odnosno, prevedeno za one kojima je tekst pretesko razumjeti, nebitno je da li si ga "dobio" ako ga je proizvodjac za tvoje trziste izdao. Odnosno, ako si u mogucnosti otvariti jamstvene uvjete za proizvod preko proizvodjaca, onda svakako, isto mozes ostvariti i preko trgovine gdje si proizvod kupio (i tako bi trebao reklamirati)

picajzla0707 kaže...
milijun si puta pisao da potrošači svoja prava trebaju tražiti preko trgovca, sad odjednom pitaš gdje je jamstvo od proizvođača s kojim nikad nisi sklapao nikakav kupoprodajni ugovor - dogovori se sam sa sobom

Davno sam ja dogovoren, nego eto, gledam koliko ces gluposti napisati u ovom tekstu da ti na kraju objasnim koliko si jadno neuk. Da, treba se samo preko trgovca reklamirati, i da, pozvat ces se na "proizvodjaceva" jamstva pri tome i oni to moraju ispostovat (ako jamstvo vrijedi)

picajzla0707 kaže...
zakon o zaštiti potrošača je osnova na koju se pozivaš

Ok, sad smo shvatili da uopce neznas o kojem zakonu pricamo. Na sto se tocno pozivam u zakonu o zastiti potrosaca? :))))))))))))

picajzla0707 kaže...
iznad njega je zoo

MA DA? ZOO? To neki zoloski vrt?

picajzla0707 kaže...
u kojem za jamstvo za ispravnost prodane stvari imaš stavke koje sam naveo - a) ukoliko je davatelj jamstva trgovac i b) ukoliko je davatelj jamstva proizvođač

AAAAAAAAAAAAAA, i jesi procitao sto pise "ukoliko je davatelj proizvodjac" ? :))))))))))))

picajzla0707 kaže...
između ostalog i tko je davatelj jamstva - ako je to trgovac, onda vrijedi stavak 2. koji se tiče trgovca, ako je proizvođač onda ono što vrijedi u stavku 1. koji se tiče trgovca proizvođača

Ma da? I jesi napokon procitao sto pise u tom stavku koji se tice proizvodjaca? :))))))))

picajzla0707 kaže...
tko je točno davatelj jamstva zakon ne određuje - to određuje sam trgovac

AAAAAAA, nene, to ne pise nigdje. Imas neku potporu u zakonu da to odredjuje trgovac? :)

picajzla0707 kaže...
i stoji ti u uvjetima poslovanja, kupoprodajnom ugovoru ili u samom jamstvenom listu

Da ponovim pocetni dio stavka 3, clanka 423, ZOO

Jamstvo obvezuje pod uvjetima pod kojima je dano bez obzira na oblik u kojem je dano

Reci mi gdje to pise da trgovac odredjuje tko je davatelj jamstva? Neki zakonski clanak?

picajzla0707 kaže...
apsolutno nigdje ne stoji u zakonu da ti biraš čije ćeš jamstvo niti te se to tiče kao potrošača

Normalno da ne biras, to nitko nikad nije ni rekao. Nema se sto birati, imas ono sto imas. Ako je proizvodjac za tvoje trziste izdao takvo i takvo jamstvo, a distributer to nije izmjenio, ne postoji trgovina u toj drzavi koja to jamstvo moze izmjeniti i uskratiti, odnosno, "odbiti reklamaciju" po osnovom da "oni nisu izdali to jamstvo vec svoje" (tako nekako rezonira ta tvoja glavica). Stoga ne, nista ti ne biras, imas ono sto si kupio, a kupnjom proizvoda si kupio i proizvodjacevo jamstvo za tvoje trziste.

picajzla0707 kaže...
sad izvoli ti navedi u zakonima sve ove gluposti koje si naveo, stavak po stavak, članak po članak u pojedinom zakonu koji citiraš

Moze, fino, sad da se vratimo na pocetak, i u biti na ono sto si naveo par puta, ali imas problema s razumjevanjem procitanog teksta. Znaci, zakon o obveznim odnosima pokriva jamstvo (garanciju) prodane stvari samo s par clanaka, tako da uopce nije tesko naci gdje su. Prvi stavak prvog clanka glasi

Clanak 423. Stavak 1. ZOO

Ako proizvođač jamči za ispravnost stvari u tijeku određenog vremena, računajući od njezine predaje kupcu, kupac može, ako stvar nije ispravna, zahtijevati kako od prodavatelja tako i od proizvođača, da stvar popravi u razumnom roku ili, ako to ne učini, da mu umjesto nje preda ispravnu stvar.

Evo boldao sam ti.

TU

SVA

PRICA

STAJE.

 

Znaci, prvo se navodi proizvodjacevo jamstvo, i navodi se da kupac moze od PRODAVATELJA traziti rjesavanje problema po tom jamstvu. Sad ti meni objasni, po kojoj logici trgovac ovaj stavak moze prekrsiti?

 

 

Da se nadovezem, jer ti ocito malu glavicu buni stavak 2, koji prica o jamstvu koje daje trgovac.

Da, trgovac moze, AKO ZELI, da bi prodao nesto bolje, probio se medju konkurencijom, radi bilo cega, staviti neko svoje jamstvo. To jamstvo je apsolutno nevezano, i nicim u stavku se ne navodi da ono ISKLJUCUJE jamstvo iz stavka 1, za jamstvo proizvodjaca. Znaci, prodajem gume. Jamstvo na regular wear-tear je 5g. Ti recimo kao trgovac odlucis dati jamstvo i na pribjene gume cavlom u roku od 1 godine. Znaci, isti proizvod aktivno ima 2 jamstva. Ako ti se guma ishaba u 5g, pozivas se na proizvodjaca, obzirom da trgovac nije ni naveo tako nesto u svom jamstvu. Probije ti cavao gumu, pozoves se na trgovcevo jamstvo. U nadi da ce ti glavic uspjet procesirat ove stvari, slobodno mi objasni kako stavak 2. prejudicira da jamstvo iz stavka 1 ne vrijedi.

Poruka je uređivana zadnji put pet 13.11.2020 23:01 (sandokan111).
15 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
Čitatelj kaže...

"Lifetime" jamstvo je sranje u boji - jer ljudi shvacaju da je to jamstvo do kraja njihovog zivota (kako da ne).

To je jamstvo na "lifetime" tog proizvoda, odnosno dok se proizvodi i ima zamjenskih na skladistu.

 Pazi ovamo šta G.Skill Tech Support tvrdi za svoju DDR2 memoriju koja ima "Lifetime" garanciju i spremni su je zamijeniti za novu nakon odobrenog RMA i to nakon 12 godina.

 

 

Yippee ki-yay, motherfucker! :)
7 godina
protjeran
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

Pretpostavka je da su 2015. jos imali DDR2 modula. Danas ih mozda jos imaju, makar jako jako malo.

I DDR3 je u nestasici, a kamoli DDR2/DDR/SDR

Steel for Humans, Silver for Monsters, Gold for the Witcher...
Moj PC  
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
boxer kaže...
Čitatelj kaže...

"Lifetime" jamstvo je sranje u boji - jer ljudi shvacaju da je to jamstvo do kraja njihovog zivota (kako da ne).

To je jamstvo na "lifetime" tog proizvoda, odnosno dok se proizvodi i ima zamjenskih na skladistu.

 Pazi ovamo šta G.Skill Tech Support tvrdi za svoju DDR2 memoriju koja ima "Lifetime" garanciju i spremni su je zamijeniti za novu nakon odobrenog RMA i to nakon 12 godina.

 

 

 Mozda da ih je zatrazio edo ram !?!?! ddr2 se dosta dugo stancao i sigurno su ostale zalihe. Vjerojatno su im vece nego za ddr3 koji je nekako bio onako "prijelazan". Ali nebitno. Ne gase oni proizvodnju dok ne naprave zalihe. Nije im sigurno u interesu vracati pare, ako mogu nastancati ono sto je vrijeme pregazilo i ujedno je i jeftina proizvodnja. Ili naruciti, jel'te... Isto tako ce i same ddr4 zalihe poduze potrajati. Zato se nitko ne ustrucava i davati sto dulju garanciju na to. Na kraju balade ionako ce ih se moci ustekati u nesto sto je zastarjelo...

15 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
Čitatelj kaže...

Pretpostavka je da su 2015. jos imali DDR2 modula. Danas ih mozda jos imaju, makar jako jako malo.

I DDR3 je u nestasici, a kamoli DDR2/DDR/SDR

 Ne ovo je primjer njihove politike oko Lifetime, a tvrdnju sam provjerio prošle godine kada su mi odobrili RMA za DDR2.

Yippee ki-yay, motherfucker! :)
11 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
ihush kaže...

-ne da ti se..? čemu tad osporavanje zakonom reguliranog prava?

-čemu nepristojnosti kao spominjanje majke u nekoj normalnoj komunikaciji? Jesi li svjestan tko ne razumije smisao komunikacije u kojoj osporavaš pravo korisniku-kupcu iz pozicije trgovca ignorirajući zakon?

-što treba u nekoj temi napraviti da modovi moderiraju?

 koje osporavanje i gdje sam ja to osporio pravo?

brka zakonsko jamstvo koje određuje zakon i komercijalno jamstvo koje možeš i ne moraš dobiti

 

čemu nepristojnosti????

jesi uopće pročitao njegove postove?

 

dosadan si više s moderatorima onda kad ti paše

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
online
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
picajzla0707 kaže...
ihush kaže...

-ne da ti se..? čemu tad osporavanje zakonom reguliranog prava?

-čemu nepristojnosti kao spominjanje majke u nekoj normalnoj komunikaciji? Jesi li svjestan tko ne razumije smisao komunikacije u kojoj osporavaš pravo korisniku-kupcu iz pozicije trgovca ignorirajući zakon?

-što treba u nekoj temi napraviti da modovi moderiraju?

 koje osporavanje i gdje sam ja to osporio pravo?

brka zakonsko jamstvo koje određuje zakon i komercijalno jamstvo koje možeš i ne moraš dobiti

 

čemu nepristojnosti????

jesi uopće pročitao njegove postove?

 

dosadan si više s moderatorima onda kad ti paše

 

 -ne postoji zakonsko jamstvo. Postoji zakon.

-ako postoji jasmtvo, bilo čije, tad je to obvezan po zakonu, dok neovisno o tome postoji materijalni nedostatak.

-navodiš stvari protivne nečijem pravu, zakonu + spominjanje majke za što nema potrebe, iz nekog neobjašnivog interesa.. što je to nego posao za modove?

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
9 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
picajzla0707 kaže...
brka zakonsko jamstvo koje određuje zakon i komercijalno jamstvo koje možeš i ne moraš dobiti

 :)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))) hahahahahaha. "ne da mu se". Prvo ne zna o kojem zakonu pricamo, onda je procitao prvi stavak pa vise ne zna sto ce :P

De reci ti nama, koje je jamstvo jace "zakonsko" ili "komercijalno" :))))))))))))))))))))))))) (ovi termini su u navodnike jer to samo u tvojoj glavi ima smisla sto ti pises, a u stvarnosti nema uporiste u nicem).

11 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
9 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
picajzla0707 kaže...

 Veliki tekstovi te zbunjuju, par recenica paragrafa je previse, nemoj linkat stvari koje ne razumijes. Pokusaj na ova jednostavna pitanja samo odgovorit u par rijeci. Imas dovoljno neodgovorenih pitanja u na stranici prije nego linkas tekstove za velike decke, stoga, rjesimo ta neodgovorena pitanja.

 

ah shit, zaboravio sam, "ne da ti se".

:)))))))))))))))

7 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena

@picajzla0707

Nemoj tako, hej sviraču... 😂


Kolega Sandokan je takav kakav je, može nam se sviđati ili ne sviđati način na koji prezentira ono kaj misli, no ne možemo poreći da je vrlo informiran, detaljan i sl.

Čak mu se ponekad i divim koliko je voljan svog vremena uložiti u nastojanju da pomogne nepoznatim individualna, između ostaloga i meni....

Znali smo se i debelo sporječkati no to ne znači da nemožemo argumentirano razgovarati.

Ignore je zabijanje glave u pijesak, rađe argumentiraj ono za što misliš da griješi, pa da i mi ostali nešto naučimo neovisno o tome tko je kad bio u pravu ili krivu....
 
3 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
Argumentirao sam, pa kakva je reakcija - sprdanje, bahatluk, vrijeđanje, vlastita tumačenja zakona i izmotavanje...
Prvo i osnovno - jamstvo koje dobiješ pri kupoprodaji je ono na koje se pozivaš, ako si jamstvo dobio od trgovca s jasnim uvjetima, onda se ne možeš pozivati na jamstvo proizvođača koje nisi niti dobio pri kupovini.
Imam hrpe kutija doma, sve čuvam, i niti s jednim tehn. proizvodom nisam dobio jamstvo proizvođača. To što neki proizvođač u kini piše po svojim web stranicama se ne može uzimati kao 'usmeno, reklamiranjem i sl.' što se navodi u zoo, jer se zoo odnosi na pravne osobe u hrvatskoj, ne u kini ili tajvanu. Da bi se pozivao na jamstvo proizvođača isto moraš dobiti u nekom obliku prilikom kupoprodaje
7 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena

@picajzla

Pa dobro, jel onda rješenje ignorirati ili je ipak bolje argumentirati zbog čega misliš da si u pravu. Ne želim držati stranu nego samo velim da ti ignore ništa nerješava.

Ambalaža je postala nebitna nakon što je zakon nametnuo obvezu trgovcu da mora zbrinuti ambalažu ako to kupac zatraži. Zbrinuti u ekološkom smislu a ne ju čuvati do isteka nekog jamstva i sl...



@sandokan

A stiže blagdansko razdoblje pa smo valjda valjda već u elementu.... 😉

9 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
picajzla0707 kaže...
Argumentirao sam

 Lol, argumentirao sam postaje "ja sam tako rekao, al nemam nicim da to potkrijepim osim eto, jer ja kazem da je tako" :) Jos cekam opis kako to stavak 2 ponistava stavak 1 istog clanka zakona :)

 

Fini argumenti :)

 

edit:@bunker

Nestao mi je post iz nekog razloga gdje sam rekao hvala, cudno, uglavnom nije bila kisa, :)

Poruka je uređivana zadnji put ned 15.11.2020 13:09 (sandokan111).
11 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
Ok, dok normalno komuniciraš možemo razgovarat. Gdje sam napisao da jedan stavak poništava drugi?
Imaš dva stavka, jedan ako si dobio jamstvo od trgovca, drugi ako si jamstvo dobio od proizvođača. I prvi ne isključuje drugi, no najprije trebaš pokazati gdje ti je jamstvo od proizvođača koje si dobio u trenutku kupovine.
Doma imam trenutno kutiju od msi gtx 1070 - apasolutno nigdje u njoj nemam jamstvo proizvođača u niti jednom obliku, kako se možeš pozivati na nešto što nisi dobio
15 godina
online
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
picajzla0707 kaže...
Ok, dok normalno komuniciraš možemo razgovarat. Gdje sam napisao da jedan stavak poništava drugi?
Imaš dva stavka, jedan ako si dobio jamstvo od trgovca, drugi ako si jamstvo dobio od proizvođača. I prvi ne isključuje drugi, no najprije trebaš pokazati gdje ti je jamstvo od proizvođača koje si dobio u trenutku kupovine.
Doma imam trenutno kutiju od msi gtx 1070 - apasolutno nigdje u njoj nemam jamstvo proizvođača u niti jednom obliku, kako se možeš pozivati na nešto što nisi dobio

 -zaboravi na (ako) jamstvo od trgovca, jer ga u pravilu nitko ne daje... mantraj, jamstvo proizvođača, dok je trgovac samo posrednik u lancu maloprodaje na uređenom tržištu (osim na placu).

-ili inzistiraš na kranje blesavoj tvrdnji da na neku robu kao vga nemaš jamstvo... proizvođača? razmisli, udahni, opet razmisli.. imaš. + pročitaj komad papira koji visi na kutiji, deklaraciju-uvoznika, što piše?

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
6 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
picajzla0707 kaže...
Ok, dok normalno komuniciraš možemo razgovarat. Gdje sam napisao da jedan stavak poništava drugi?
Imaš dva stavka, jedan ako si dobio jamstvo od trgovca, drugi ako si jamstvo dobio od proizvođača. I prvi ne isključuje drugi, no najprije trebaš pokazati gdje ti je jamstvo od proizvođača koje si dobio u trenutku kupovine.
Doma imam trenutno kutiju od msi gtx 1070 - apasolutno nigdje u njoj nemam jamstvo proizvođača u niti jednom obliku, kako se možeš pozivati na nešto što nisi dobio

Jamstvo koje dobiješ na kutiji (npr. od Microline) ti je jamstvo uvoznika a recimo produljeno 2+3 kada se nadoplati u dućanu je jamstvo trgovca.

Poruka je uređivana zadnji put sub 14.11.2020 19:22 (love2ml86).
15 godina
online
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
love2ml86 kaže...
picajzla0707 kaže...
Ok, dok normalno komuniciraš možemo razgovarat. Gdje sam napisao da jedan stavak poništava drugi?
Imaš dva stavka, jedan ako si dobio jamstvo od trgovca, drugi ako si jamstvo dobio od proizvođača. I prvi ne isključuje drugi, no najprije trebaš pokazati gdje ti je jamstvo od proizvođača koje si dobio u trenutku kupovine.
Doma imam trenutno kutiju od msi gtx 1070 - apasolutno nigdje u njoj nemam jamstvo proizvođača u niti jednom obliku, kako se možeš pozivati na nešto što nisi dobio

Jamstvo koje dobiješ na kutiji (npr. od Microline) ti je jamstvo uvoznika a recimo produljeno 2+3 kada se nadoplati u dućanu npr. je jamstvo trgovca.

 -čak ni to tj može biti od trgovaca ili od onog tko prodaje, tj trgovac je i dalje posrednik za osiguranje kao protecto tj tad to daje ta firma, ne trgovac koji samo proda-naplati, kao i u slučaju profuljenja npr hp-lenovo branda, tad je to jamstvo proizvođača, ne trgovca, koji je opet samo prodajno mjesto tj maloprodaja gdje se kupac sreće s proizvođačem.. ništa više.

-trgovac u pravilu ne daje svoje jamstvo jer nema potrebe za teh.robu ili pc komponente, dok u drugim djelatnostima to može biti izvođač radova itd. tj svatko može dati neko svoje jamstvo ali ga ne daje bez razloga. To nema veze s onime o čemu se govori u pc-temama ili reklamaciji i jamstvu proizvođača, dok protecto i sl. uopće nije jamstvo, ne bi se tako trebalo ni nazivati, nego samo osiguranje, jednako kao osiguranje od požara i sl i često je problem bilo što reklamirati po toj osnovi odnosno poneki kupac dobije recimo 30kn.. jer takvi su uvjeti, sitna slova i to nema veze s 'pravim' jamstvom nego više app-muljažama.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
11 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
Jamstvo dobiješ prilikom kupovine, prema zakonu ono treba biti u obliku jamstvenog lista. Tko je davatelj jamstva mora pisati na tom listu, a ptema zakonu imaš dvije situacije - kad je davatelj jamstva trgovac i kad je davatelj jamstva proizvođač.
Meni nije jasno zašto se neprestano banalizira dio zakona koji vam ne odgovara, a sve piše u njemu. Jel trgovci uglavnom daju svoje ili jamstvo proizvođača, jel oni mogu s distributerom ili uvoznikom ovako ili onako, jesu li po vašem mišljenju premali, to je sasvim nebitno, zakon podržava oba slučaja ili čak oba slučaja kombinirano, no jamstvo moraš imati u nekom obliku koje i piše - pisano, usmeno, reklamirano itd.
6 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
ihush kaže...
love2ml86 kaže...
picajzla0707 kaže...
Ok, dok normalno komuniciraš možemo razgovarat. Gdje sam napisao da jedan stavak poništava drugi?
Imaš dva stavka, jedan ako si dobio jamstvo od trgovca, drugi ako si jamstvo dobio od proizvođača. I prvi ne isključuje drugi, no najprije trebaš pokazati gdje ti je jamstvo od proizvođača koje si dobio u trenutku kupovine.
Doma imam trenutno kutiju od msi gtx 1070 - apasolutno nigdje u njoj nemam jamstvo proizvođača u niti jednom obliku, kako se možeš pozivati na nešto što nisi dobio

Jamstvo koje dobiješ na kutiji (npr. od Microline) ti je jamstvo uvoznika a recimo produljeno 2+3 kada se nadoplati u dućanu npr. je jamstvo trgovca.

 -čak ni to tj može biti od trgovaca ili od onog tko prodaje, tj trgovac je i dalje posrednik za osiguranje kao protecto tj tad to daje ta firma, ne trgovac koji samo proda-naplati, kao i u slučaju profuljenja npr hp-lenovo branda, tad je to jamstvo proizvođača, ne trgovca, koji je opet samo prodajno mjesto tj maloprodaja gdje se kupac sreće s proizvođačem.. ništa više.

-trgovac u pravilu ne daje svoje jamstvo jer nema potrebe za teh.robu ili pc komponente, dok u drugim djelatnostima to može biti izvođač radova itd. tj svatko može dati neko svoje jamstvo ali ga ne daje bez razloga. To nema veze s onime o čemu se govori u pc-temama ili reklamaciji i jamstvu proizvođača, dok protecto i sl. uopće nije jamstvo, ne bi se tako trebalo ni nazivati, nego samo osiguranje, jednako kao osiguranje od požara i sl i često je problem bilo što reklamirati po toj osnovi odnosno poneki kupac dobije recimo 30kn.. jer takvi su uvjeti, sitna slova i to nema veze s 'pravim' jamstvom nego više app-muljažama.

Moram te demantirati, iako je slučaj da uglavnom prodavač prodaje Protecto i slična jamstva (osiguranja/zaštite), ima dućana koji prodaju svoje jamstvo.

6 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
picajzla0707 kaže...
Jamstvo dobiješ prilikom kupovine, prema zakonu ono treba biti u obliku jamstvenog lista. Tko je davatelj jamstva mora pisati na tom listu, a ptema zakonu imaš dvije situacije - kad je davatelj jamstva trgovac i kad je davatelj jamstva proizvođač.
Meni nije jasno zašto se neprestano banalizira dio zakona koji vam ne odgovara, a sve piše u njemu. Jel trgovci uglavnom daju svoje ili jamstvo proizvođača, jel oni mogu s distributerom ili uvoznikom ovako ili onako, jesu li po vašem mišljenju premali, to je sasvim nebitno, zakon podržava oba slučaja ili čak oba slučaja kombinirano, no jamstvo moraš imati u nekom obliku koje i piše - pisano, usmeno, reklamirano itd.

Što je onda Microline/M SAN i sl. u tom slučaju? 

Poruka je uređivana zadnji put sub 14.11.2020 19:36 (love2ml86).
11 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
U kojem slučaju?
Zakon je jasan po pitanju jamstva - u njemu su navedeni trgovac, proizvođač i ti kao potrošač. Za tvoje ostvarivanje prava na jamstvo sasvim je svejedno tko je uvoznik, distributer i kakvi su njihovi međusobni odnosi s trgovcem
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice