Legalni monopol u hrvatskoj

poruka: 160
|
čitano: 80.374
|
moderatori: Lazarus Long, vincimus, pirat, XXX-Man
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
protjeran
offline
Re: Legalni monopol u hrvatskoj
naxeem kaže...
To se neće niti može održati. Dovoljan ti jedan web shop koji će promijeniti uvoznika i ponuditi što želi po kojoj cijeni želi. Proizvođače nije briga dok god dobivaju svoju cijenu. Imao sam posla s uvoženjem nekih stvari i dok god proizvođač dobije svoju cijenu na 1k kom. apsolutno mu je svejedno hoćeš li ti to podijeliti besplatno ili prodati, sve dok god poštuješ uvjete servisiranja i zamjene - dakle, dok ne narušavaš ugled proizvoda lošom podrškom.

 TOČNO!!

kako Pevec radi - dobavljaču plati (ili ne, znamo kak je bilo) i radi sa maržom u "minus", kdakle koristi rabat kao maržu.

dobavljavač boli k. po kojoj cijeni se prodaje jer SVE u hr ide od njega, pa je njemu svejedno tko prodaje. Zato oni manji koji ne mogu uzeti 150 kom (i platit) neće dobiti tako povoljnu VPC.

Da su svi fer i da je konačna cijena kod svih prodavača  fixna 450 kn, onda nitko nebi gledao koliko će rabata dobiti Pevec (i slični veliki igrači)  kad mu radnik ne zna objasniti čemu to služi.

Ako je kod tebe ista cijena (450kn) a ti znaš što je to i kako će to stranka ugraditi u PC i namjestit da radi, onda ti imaš monopol - ne lovom, nego znanjem i to naplaćuješ.

16 godina
neaktivan
offline
Re: Legalni monopol u hrvatskoj
cassini kaže...
naxeem kaže...
To se neće niti može održati. Dovoljan ti jedan web shop koji će promijeniti uvoznika i ponuditi što želi po kojoj cijeni želi. Proizvođače nije briga dok god dobivaju svoju cijenu. Imao sam posla s uvoženjem nekih stvari i dok god proizvođač dobije svoju cijenu na 1k kom. apsolutno mu je svejedno hoćeš li ti to podijeliti besplatno ili prodati, sve dok god poštuješ uvjete servisiranja i zamjene - dakle, dok ne narušavaš ugled proizvoda lošom podrškom.

 TOČNO!!

kako Pevec radi - dobavljaču plati (ili ne, znamo kak je bilo) i radi sa maržom u "minus", kdakle koristi rabat kao maržu.

dobavljavač boli k. po kojoj cijeni se prodaje jer SVE u hr ide od njega, pa je njemu svejedno tko prodaje. Zato oni manji koji ne mogu uzeti 150 kom (i platit) neće dobiti tako povoljnu VPC.

Da su svi fer i da je konačna cijena kod svih prodavača  fixna 450 kn, onda nitko nebi gledao koliko će rabata dobiti Pevec (i slični veliki igrači)  kad mu radnik ne zna objasniti čemu to služi.

Ako je kod tebe ista cijena (450kn) a ti znaš što je to i kako će to stranka ugraditi u PC i namjestit da radi, onda ti imaš monopol - ne lovom, nego znanjem i to naplaćuješ.

Tebi nije jasno da ne mora i ne može svatko biti dobavljač, kao što ne mora i ne može svatko prodavati hardver. Tržište je zasićeno. Vi mali se udružite i zajedno izgradite konkurenciju. Niti jednom dobavljaču nije isplativo da daje stotinama trgovina po 1 procesor. Koja je svrha takvog kupca? Kako će itko preživjeti s prodajom koja živi na nekoliko komponenti tjedno i potrošnom materijalu.

 

Hrvatska nije zemlja za 1001 distributera i 1001 trgovinu računalnom opremom. Udružite se u velike lance, nije to zanat pa da svatko može popraviti dvije svoje televizije. Gledajte malo dalje od nosa.

14 godina
protjeran
offline
Legalni monopol u hrvatskoj

a čemu onda uopće takve teme????!!!!!

 

da rezimiramo i lokamo temu - HR je premalo tržište i stoga je razumljivo da se prodavači međusobno kolju i jebu jedan drugoga sa MPCijenama.

 

I šta sad??  opet će neko dalje trkeljat o tome.

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Legalni monopol u hrvatskoj

da li je netko pomislio da ima previse IT shopova? dakle, previse ljudi se bavi istim poslom i naravno da je tu konkurencija ogromna...

naravno da cu ja gledati gdje mi je jeftinije, i mene kao korisniku i potrosacu nije briga za vase probleme, ali zasto je razlika u cijeni u nekim trgovinama i preko 200 kuna???

 

potpis :D
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
protjeran
offline
Re: Legalni monopol u hrvatskoj
Hacker-ri kaže...

da li je netko pomislio da ima previse IT shopova? dakle, previse ljudi se bavi istim poslom i naravno da je tu konkurencija ogromna...

naravno da cu ja gledati gdje mi je jeftinije, i mene kao korisniku i potrosacu nije briga za vase probleme, ali zasto je razlika u cijeni u nekim trgovinama i preko 200 kuna???

 

 ovako napamet možemo nagađati - npr. more bit da netko ima maržu 80% i skuplji je od onga koji ima maržu 10% na VPC - ne računajući rabat!! u tom slučaju takve koji deru cijene  treba izbjegavati pa nek se pita zašto nema kupaca.

 

no ima i onih koji igraju  nepošteno, pa na VPC sa rabatom stave samo  25% i onda su debelo jeftiniji od onih koji to ne rade (stave tek 10% na regularnu VPC) - to se zove nelojalna konkurencija. kako posjulu nitko ne zna, ali definitivno je to nerentabilno. zašto mu porezna inspekcija ne dolazi - opet itko ne zna. možda tip "podmaže  " inspektore pa ga ne diraju, što bi iblo sasvim razumjlivo kad vidimo kako se vlast može kupiti.

16 godina
online
Re: Legalni monopol u hrvatskoj
cassini kaže...
Hacker-ri kaže...

da li je netko pomislio da ima previse IT shopova? dakle, previse ljudi se bavi istim poslom i naravno da je tu konkurencija ogromna...

naravno da cu ja gledati gdje mi je jeftinije, i mene kao korisniku i potrosacu nije briga za vase probleme, ali zasto je razlika u cijeni u nekim trgovinama i preko 200 kuna???

 

 ovako napamet možemo nagađati - npr. more bit da netko ima maržu 80% i skuplji je od onga koji ima maržu 10% na VPC - ne računajući rabat!! u tom slučaju takve koji deru cijene  treba izbjegavati pa nek se pita zašto nema kupaca.

 

no ima i onih koji igraju  nepošteno, pa na VPC sa rabatom stave samo  25% i onda su debelo jeftiniji od onih koji to ne rade (stave tek 10% na regularnu VPC) - to se zove nelojalna konkurencija. kako posjulu nitko ne zna, ali definitivno je to nerentabilno. zašto mu porezna inspekcija ne dolazi - opet itko ne zna. možda tip "podmaže  " inspektore pa ga ne diraju, što bi iblo sasvim razumjlivo kad vidimo kako se vlast može kupiti.

Odakle ti to da su neprofitabilni i odakle ti takve cifre marži, pobogu? {#}

16 godina
neaktivan
offline
Re: Legalni monopol u hrvatskoj

Bunca.

14 godina
protjeran
offline
Legalni monopol u hrvatskoj

ma naravno...za razliku od mene, ovdje su svi neki IT maheri koji se kuže i u ekonomiju i poslovanje.

pa ajte vi ondaotvorite IT shop i web shop i radite sa 1% marže  i opstajte i zaradite za put oko svijeta kad sve znate.

 

moje procjene su rečene onako okvirno da se stekne dojam. a vi mislite šta oćete.

Poruka je uređivana zadnji put pet 20.5.2011 22:20 (cassini).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
online
Re: Legalni monopol u hrvatskoj
cassini kaže...

ma naravno...za razliku od mene, ovdje su svi neki IT maheri koji se kuže i u ekonomiju i poslovanje.

pa ajte vi ondaotvorite IT shop i web shop i radite sa 1% marže  i opstajte i zaradite za put oko svijeta kad sve znate.

 

moje procjene su rečene onako okvirno da se stekne dojam. a vi mislite šta oćete.

To da si rekao okvirno jedino služi dojmu da nemaš pojma o čemu pričaš.

A ako se baš time bavim, jasno mi je da u tome nema zarade i da se time isplati manje baviti nego prodavati led eskimima.

BTW, na većim poslovima igra se i u desetine postotka, ne u desetke postotaka.

15 godina
offline
Re: Legalni monopol u hrvatskoj
Don Kihoty kaže...

Nije stvar da svi nemaju iste uvjete, nego je stvar u tome što webshopovi ne poštuju preporučene cijene.

 

Da je to točno, dokaz je tome da Links ne daje svoj uvoz webshopovima.

 

U čemu je stvar. Ne može se sa 5% raditi, osobito firma koja ima zaposlene ljude.

Pazi ovo:

1. trošak najama prostora

2. režije

3. plaće

4. osiguranje (sebe, prostora, zaposlenika)

5. dostava

6. oportunitetni trošak (neplanirati troškovi, kvar nekog uređaja, tipa

razbijeni prozor ako nije osiguran, kvar alata itd itd)

 

Webshopovi ubijaju prave trgovine, a najgore od svega,

ubijaju ono što nama u hrvatskoj treba: RADNA MJESTA!

 

Da smo vani, webshopovi bi se mahom pozatvarali jer ne poštuju preporučenu cijenu.

A preporučenu cijenu određuje uvoznik.

Dakle ulazna roba - rabat + pdv = XXX suma, ali ta suma mora biti XYY ne XXX.

 

Dakle, ako je robin ulaz 100kn, sa 10% rabata to je 90kn, +PDV to je 99kn +10% marže to je 108.90kn,

ali uvoznik je odredio da se taj proizvod ne smije prodavati za 108.90 nego za 115kn.

 

Tu se razlika ne vidi, ali kad se zbroje artikli od 3000kn preporučene cijene, webshopovi ukradu i preko 200kn,

a tu normalne trgovine jednostavno ne mogu ništa. Imaju zakonski regularnu, legalnu i legitimnu cijenu,

a svaki medo zna otići na nabava.net i reći "protis je jeftiniji".

 

Al ok, tko sam ja da tu osuđujem propise i zakone.

 

Dijelom su krivi i uvoznici, jer ni oni ne kažnjavaju webshopove na rušenju cijena,

nego naprotiv, podignu im rabat na 12% zato što prodaju u mnogo većim količinama.

 

Ok, ajde neka webshopovi stave normalne cijene, nebi oni prodavali više od klasičnih trgovina

koji imaju normalne cijene, tipa Links itd...

 

Kako se na JAR jeziku kaže hrvatska? Banana-banana...

Potpisujem sve što si rekao.... plus nadodajem .. MAFIJAŠKA DRŽAVA ... ŽIVJELI TAJKUNI SMRT KMETOVIMA

Intel Core i7 980x @4.2 GHZ, Asus P6T, 12 GB DDR3 1600, Radeon 2x6970 CrossFire,Samsung T260, vertex2 60gb + 4x2TB WD BLACK
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice