Legalni monopol u hrvatskoj

poruka: 160
|
čitano: 80.337
|
moderatori: Lazarus Long, vincimus, pirat, XXX-Man
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
neaktivan
offline
Re: Legalni monopol u hrvatskoj
tnakir kaže...

Mislim da vi brkate definiciju monopola. Sto se tice RH naravno da nema monopola. Imate 3 - 4 velika uvoznika u hrvatskoj. Izbora imate. Gdje tu monopol? Tu je problem u konkurentnosti. Ako ti ovaj model poslovanja ne ide, treba znati modificirati postojeci model ili uzeti neki drugi koji funkcionira. 

 

 

To bi već bio oligopol.

Cemetary gates
15 godina
offline
Re: Legalni monopol u hrvatskoj
thedream kaže...
tnakir kaže...

Mislim da vi brkate definiciju monopola. Sto se tice RH naravno da nema monopola. Imate 3 - 4 velika uvoznika u hrvatskoj. Izbora imate. Gdje tu monopol? Tu je problem u konkurentnosti. Ako ti ovaj model poslovanja ne ide, treba znati modificirati postojeci model ili uzeti neki drugi koji funkcionira. 

 

 

To bi već bio oligopol.

Mi smo toliko mala drzava da nemozemo imati 10 uvoznika, 10 telefonskih providera, 20 vrsta taksija i slicno jer smo malo trziste.

Mentalist je moj idol...
13 godina
offline
Re: Legalni monopol u hrvatskoj
tnakir kaže...

Mislim da vi brkate definiciju monopola. Sto se tice RH naravno da nema monopola. Imate 3 - 4 velika uvoznika u hrvatskoj. Izbora imate. Gdje tu monopol? Tu je problem u konkurentnosti. Ako ti ovaj model poslovanja ne ide, treba znati modificirati postojeci model ili uzeti neki drugi koji funkcionira.

 

 

  I složio i ne bih se složio s tobom, obzirom na monopol možemo gledati s više od dvije strane.

 

Najplastičnije ću pokazati slobodu tržišta ali i konkurentnost upravo s BUG magazinom, možeš a i ne moraš kupiti, nije imperativ, ali da je stručan i konkurentan JE!

Primjer sa "slobodom" tržišta pa i sa "konkurentnošću" bio je primjerice jedan Audi, Zubak Sesvete, kod kojeg možeš kupiti Audi, kvalitetan auto, ali sve jedno, nikada nemaš baš sve opcije koje imaš recimo kada kupuješ u Njemačkoj, znači po ono nešto cug fur Deutschland. Masu puta sam imao prilike vidjeti neke opcije koje nisu bile dostupne u Hrvatskoj, a kada sam sam kupovao auto, kada sam izrazio neku svoju želju, nju nisam mogao niti nju bilo kako mala, ispuniti.

Treći oblik monopola su još neki državni, u RH mastodonti, koji mogu gurati monopol, pa do kuda gre, kao na primjer Hrvatska Elektroprivreda, Hrvatske željeznice, razne Hrvatske Ceste, Hrvatska Pošta kao i neke što su do nedavno imale monopol, kao T-Com, HTV, u Zagrebu ZET, pa TAXI usluge, dakle one usluge koje žive i uživaju od prometa što ga čini normalni puk, a kvaliteta usluga, nemoj slučajno "talasat" jer ćeš napraviti situaciju sličnu seljačkoj buni i završiti kao Mata Gubica.

 

Evo vam jedna ekskluziva; kada je Golf dobivao seriju 3, Hrvatske Pošte su 90-tih trebale dobiti njemačke aute s 5 brzina, dok je Zubak imao kontigent kod sebe brazilske s 4 brzine. Da ne mora prodavati narodu one s 4 brzine brazilske, trampio je 1 za 1 one njemačke, ostalo je sve povijest, zamračeno, popapala maca.

 

U Hrvatskoj demokracije u principu još nema, ima samo za one momke i cure koju si je mogu priuštiti ili ju dijele i stvaraju. Recimo oni koji kreiraju cijene goriva, svakodnevno i.{#}

 

Što se tiče konkurentnosti, e vidiš vrageca, ili ju diktiraš ili si van gabarita mogućnosti zdravog poslovanja. Kada malo bolje razmislim, postoji nekoliko primjera zdrave konkurencije, ali ne i generalno proizvodnje originalno hrvatske, recimo urari, koliko marki zasatupaju, kakva im je usluga, ili postolari, gospoda Igrec ili Strugar u Zagrebu, oni nešto stvaraju, originalno i kvalitetno. Da mogu, i da imam toliko vremena, mogao bih elaborirati puno detaljnije i šire, tako da ću za sada ostati samo na ovom. Po meni, glavna misao je "kvaliteta" u bilo kojem smislu, a kada hrvatski narod bude imao veću kupovnu moć, i kvalitetne navike kako životne teko i kupovne, onda će mo moći razgovarati o nečemu višem, konkretnijem.{#}   

ATJ Lučko
15 godina
offline
Legalni monopol u hrvatskoj

Recimo jos i to da kada dodjemu u EU da mnoge hrvatse firme nece moci biti konkurentne europskim firmama i da ce propasti. Kad vec pricamo o konkurenciji.

Mentalist je moj idol...
 
0 0 hvala 0
14 godina
protjeran
offline
Re: Legalni monopol u hrvatskoj
tnakir kaže...

Recimo jos i to da kada dodjemu u EU da mnoge hrvatse firme nece moci biti konkurentne europskim firmama i da ce propasti. Kad vec pricamo o konkurenciji.

 

Ako sve firme imaju jednake početne uvjete, onda neće ni jedna propasti, ali nemaju sve jedna uvjete.

 

Links je JEDINI uvoznik koji se drži zakona.

Postoji preporučena cijena ispod kojih se proizvod ne smije prodavati.

 

Objasnio sam to već, pa se neću ponavljati.

 

Zašto Links neda svoj uvoz webshopovima? zato što mu ruše cijenu robe, a to ne smiju, jer samim time se ne drže preporučene cijene

koju zahtjeva proizvođač.

 

Dakle Links je uvidio da webshop ruši cijene njegovim memorija i napajanjima, i jednostavno im je ili odsjekao robu,

ili im smanjio rabat na 3-4%, tako a ne mogu srušiti cijenu proizvoda.

 

Evo ja sam jedan mjesec stavio Mushkin memorije na akciju -20%, već slijedeći dan me zove Miljac i kaže "ne ne rušit cijene".

 

I to je to, dobri smo si, i naravno vratio sam cijene gore. Ja od toga ne gubim, gube kupci, ali zato je zakon ispoštovan.

 

Da ESYS, ABIS, MOL i drugi odsjeku webshopovima rabat na 3-4 da ne mogu rušiti cijene proizvoda,

problem monopola bi bio riješen. Ili ćeš se držati preporučene cijene, ili ćeš dobiti manji rabat da ne možeš

rušiti cijene.

 

I da vidiš kako bi svi webshopovi stavili normalne cijene, a ne sa 2%, nego normalne cijen sa 8-10%.

A onda bi spušili jer ne mogu dati uslugu kao neke trgovine. Webshopovi recimo naplaćuju slaganje

konfiguracije, ne svi ali većina, jer nema servis i uvjete, a njima je to gubitak vremena.

 

Svojim kupcima omogućavam besplatno slaganje konfiguracije, besplatno održavanje (dakle čišćnje PC-a od prašine itd,

makar mogu i sami jer ne trujem PC nalijepnicama), te ako kupac kupi OS, mogu mu ga pre-isntalirati i ostavljam kupcu

samo da se registrira i aktivira OS i to je to. Ako tko želi, dobije Linux for free pre-instaliran.

 

Također kad netko od mojih kupaca dođe da im pojasnim "kako nešto napraviti sa PC-om", uvjek odvojim vremena za njih.

 

Treba prebaciti Win XP na hr jezik? Nema problema, 5 minuta posla. Da, meni je to 5 minuta, njima noćna mora.

 

"Koliko sam dužan?" Ništa, neke se stvari ne kupuju novcem...

Gigabyte Superman, ASRock Kryptonite http://www.mein-pc.eu/Profil/Don-Kihoty-/14184
15 godina
neaktivan
offline
Re: Legalni monopol u hrvatskoj
tnakir kaže...

Mislim da vi brkate definiciju monopola. Sto se tice RH naravno da nema monopola. Imate 3 - 4 velika uvoznika u hrvatskoj. Izbora imate. Gdje tu monopol? Tu je problem u konkurentnosti. Ako ti ovaj model poslovanja ne ide, treba znati modificirati postojeci model ili uzeti neki drugi koji funkcionira. 

Slažem se. Ovo bi mogla biti jedino nelojalna konkurencija, a ne nikakav monopol jer monopola nema.

16 godina
offline
Re: Legalni monopol u hrvatskoj
Don Kihoty kaže...
tnakir kaže...

Recimo jos i to da kada dodjemu u EU da mnoge hrvatse firme nece moci biti konkurentne europskim firmama i da ce propasti. Kad vec pricamo o konkurenciji.

 

Ako sve firme imaju jednake početne uvjete, onda neće ni jedna propasti, ali nemaju sve jedna uvjete.

 

Links je JEDINI uvoznik koji se drži zakona.

Postoji preporučena cijena ispod kojih se proizvod ne smije prodavati.

 

Sve firme imaju jednake uvjete.

Zatim, po kojem to zakonu ne smiješ prodavati ispod RSP-a?

Na stranu to što se sad mogu sjetiti bar 30 - 40 IT firmi koje su uvoznici (MSan je samo jedan, istina najveći, ali ne i jedini, niti uvozi sve) i koje mogu diktirati dosta toga, ali ne i kako će se krajnji trgovac postaviti u kojoj prilici.

15 godina
offline
Re: Legalni monopol u hrvatskoj
Don Kihoty kaže...

 

Svojim kupcima omogućavam besplatno slaganje konfiguracije, besplatno održavanje (dakle čišćnje PC-a od prašine itd,

makar mogu i sami jer ne trujem PC nalijepnicama), te ako kupac kupi OS, mogu mu ga pre-isntalirati i ostavljam kupcu

samo da se registrira i aktivira OS i to je to. Ako tko želi, dobije Linux for free pre-instaliran.

 

Također kad netko od mojih kupaca dođe da im pojasnim "kako nešto napraviti sa PC-om", uvjek odvojim vremena za njih.

 

Treba prebaciti Win XP na hr jezik? Nema problema, 5 minuta posla. Da, meni je to 5 minuta, njima noćna mora.

 

"Koliko sam dužan?" Ništa, neke se stvari ne kupuju novcem...

Svaka cast, da si tu blize svim svojim frendovima bi reko da kupuju komp kod tebe bez obzira na cijenu. U Splitu neznam niti jedan shop koji je tako usluzan prema musterijama.

Mentalist je moj idol...
16 godina
neaktivan
offline
Re: Legalni monopol u hrvatskoj
Don Kihoty kaže...
Evo ja sam jedan mjesec stavio Mushkin memorije na akciju -20%, već slijedeći dan me zove Miljac i kaže "ne ne rušit cijene".

 

I to je to, dobri smo si, i naravno vratio sam cijene gore. Ja od toga ne gubim, gube kupci, ali zato je zakon ispoštovan.

Koji je to zakon koji ne dozvoljava ekonomsko formiranje cijena na tržištu, nego propisuje dogovaranje trgovaca oko što više cijene?

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 1.5.2011 18:26 (DigiMagic).
14 godina
protjeran
offline
Re: Legalni monopol u hrvatskoj

Uvoznik predlaže preporučenu tržišnu cijenu u dogovoru sa proizvođačem.

 

Moja cijena mora biti takva, ili veća, jer ne rušim cijenu i vrijednost proizvoda (zamisli da se Enermax napajanja prodaju za 400kn lol).

 

Kada i ako proizvođač kaže "cijena ide dolje", oni to odobravaju uvozniku, u tom slučaju uvoznik meni stornira račun plaćen za robu,

te mi radi novu fakturu sa sniženom cijenom, te ja robu prodajem po novoj, nižoj cijeni, koja je opet u skladu sa preporučenom cijenom.

 

Iznimka su proizvodi same trgovine. Recimo imaš svoju konfiguraciju, ali ne rušiš cijene proizvodu nego konfiguraciji u cijelosti.


Tipa subotnja akcija -15% na sve konfiguracije. Dakle nisam tagirao ni jedan proizvod, nego konfiguraciju u kojoj može biti bilo koji brand.

Rupa u zakonu, ali jedini na gubitku sam ja, a ne kupac, pa tako ima smisla, osobito ako je neka roba EOL (tipa kad je 555BE zamijenio 550BE,

sve konfe sa 550BE su dobijale -15% dolje).

 

Gigabyte Superman, ASRock Kryptonite http://www.mein-pc.eu/Profil/Don-Kihoty-/14184
15 godina
offline
Re: Legalni monopol u hrvatskoj

Neću tvrditi, ali ako se ne varam, Links je radio nezakonito ukoliko je tražio korekciju cijene.

 

Dogovor između konkurenata na tržištu su strogo zabranjeni.

You can patch technical vulnerabilities as they evolve, but there is no patch for stupidity, or rather gullibility. - Kevin Mitnick
16 godina
offline
Re: Legalni monopol u hrvatskoj
Don Kihoty kaže...
tnakir kaže...

Recimo jos i to da kada dodjemu u EU da mnoge hrvatse firme nece moci biti konkurentne europskim firmama i da ce propasti. Kad vec pricamo o konkurenciji.

 

Ako sve firme imaju jednake početne uvjete, onda neće ni jedna propasti, ali nemaju sve jedna uvjete.

 

...

  To pod uslovom da su sve firme jednako sposobne i da je tržište dovoljno veliko za sve.

 

Ako neko drži robu po nižoj ceni nego što bi smeo po zakonu, to je posao za tržišnu inspekciju i sudove, samo jako mi je čudno da se ni jedna od tih sjajnih velikih i malih firmi koje su zbog takvog ponašanja propale nije setila da podnese prijavu. I mislim da tu ne vrede one priče o nesprovođenju zakona jer, ako i ne postoje za neke, zakoni itekako postoje za većinu nas. Jedino ako te webshopove ne drže masoni ili ko već, pa su toliko jaki i uticajni (više nego sve te firme koje su "upropastili").

 

Webshopovi su u celom svetu pritisli klasične trgovine, no osuđivati ih zbog "ubijanja radnih mesta" je, ako uopšte ima potrebe da to kažem, ludistički. Privreda se ne poboljšava veštačkim održavanjem nepotrebnih radnih mesta, kao što su pokazale brojne zemlje koje su to radile pa doživele slom sistema, a valjda jedan Homo Sapiens može da radi i nešto korisnije nego da x sati dnevno stoji iza pulta.

 

Da ne bude zabune, lično mi je mnogo draže da uđem u prodavnicu i izađem sa onim što želim u svojim rukama i u roku od sat vremena to već imam kod kuće, ali ako neko hoće da opstane u poslu, treba da ponudi još nešto osim više cene, na primer one usluge koje si ti pomenuo, ali po kojima si ti, prema mom iskustvu, izuzetak, a ne standard.

PowerColor and AMD Upgrade Challenge: http://www.hardwareheaven.com/competitions/amd_challenge/ivanv.php
Poruka je uređivana zadnji put ned 1.5.2011 23:26 (Ivan(4)).
16 godina
neaktivan
offline
Legalni monopol u hrvatskoj

Naravno da je sve podložno dogovorima i može biti regulirano međusobno sklopljenim ugovorima, ali inače preporučena cijena je upravo i samo to, preporučena cijena. Amazon npr. uobičajeno ima tridesetak posto niže cijene (MSRP blu-ray-eva je oko $40, dok su realne cijene $20-25) i to je barem vani standardna praksa. Čudno mi je da bi kod nas bilo dijametralno suprotno, čini mi se da je Bukva u pravu...

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Legalni monopol u hrvatskoj
Don Kihoty kaže...
tnakir kaže...

Recimo jos i to da kada dodjemu u EU da mnoge hrvatse firme nece moci biti konkurentne europskim firmama i da ce propasti. Kad vec pricamo o konkurenciji.

 

Ako sve firme imaju jednake početne uvjete, onda neće ni jedna propasti, ali nemaju sve jedna uvjete.

 

Links je JEDINI uvoznik koji se drži zakona.

Postoji preporučena cijena ispod kojih se proizvod ne smije prodavati.

 

Objasnio sam to već, pa se neću ponavljati.

 

Zašto Links neda svoj uvoz webshopovima? zato što mu ruše cijenu robe, a to ne smiju, jer samim time se ne drže preporučene cijene

koju zahtjeva proizvođač.

 

Dakle Links je uvidio da webshop ruši cijene njegovim memorija i napajanjima, i jednostavno im je ili odsjekao robu,

ili im smanjio rabat na 3-4%, tako a ne mogu srušiti cijenu proizvoda.

 

Evo ja sam jedan mjesec stavio Mushkin memorije na akciju -20%, već slijedeći dan me zove Miljac i kaže "ne ne rušit cijene".

 

I to je to, dobri smo si, i naravno vratio sam cijene gore. Ja od toga ne gubim, gube kupci, ali zato je zakon ispoštovan.

 

Da ESYS, ABIS, MOL i drugi odsjeku webshopovima rabat na 3-4 da ne mogu rušiti cijene proizvoda,

problem monopola bi bio riješen. Ili ćeš se držati preporučene cijene, ili ćeš dobiti manji rabat da ne možeš

rušiti cijene.

 

I da vidiš kako bi svi webshopovi stavili normalne cijene, a ne sa 2%, nego normalne cijen sa 8-10%.

A onda bi spušili jer ne mogu dati uslugu kao neke trgovine. Webshopovi recimo naplaćuju slaganje

konfiguracije, ne svi ali većina, jer nema servis i uvjete, a njima je to gubitak vremena.

 

Svojim kupcima omogućavam besplatno slaganje konfiguracije, besplatno održavanje (dakle čišćnje PC-a od prašine itd,

makar mogu i sami jer ne trujem PC nalijepnicama), te ako kupac kupi OS, mogu mu ga pre-isntalirati i ostavljam kupcu

samo da se registrira i aktivira OS i to je to. Ako tko želi, dobije Linux for free pre-instaliran.

 

Također kad netko od mojih kupaca dođe da im pojasnim "kako nešto napraviti sa PC-om", uvjek odvojim vremena za njih.

 

Treba prebaciti Win XP na hr jezik? Nema problema, 5 minuta posla. Da, meni je to 5 minuta, njima noćna mora.

 

"Koliko sam dužan?" Ništa, neke se stvari ne kupuju novcem...

Vidi hrpe pravnika. Meni se čini da je to dogovaranje zapravo protuzakonito. Ako netko nešto zna, predlažem da to prijavi nadležnim institucijama, prije nego netko to zatraži putem ovog foruma, što zakonski može.

 

Zakon o zaštiti tržišnog natjecanja kaže:

Članak 8.

(1) Zabranjeni su svi sporazumi između dva ili više neovisnih poduzetnika, odluke udruženja poduzetnika i usklađeno djelovanje, koje kao cilj ili posljedicu imaju narušavanje tržišnog natjecanja na mjerodavnom tržištu, a osobito oni kojima se:
1. izravno ili neizravno utvrđuju kupovne ili prodajne cijene, odnosno drugi trgovinski uvjeti,
2. ograničava ili nadzire proizvodnja, tržište, tehnološki razvoj ili ulaganje,
3. dijele tržišta ili izvori nabave

 

Naravno, ako to rade "veliki", tj. "vladajući poduzetnici" i damping se može smatrati protuzakonitim. Mislim da mali web shopovi tu ne spadaju, prije neke veće firme.

 

Zabranjena je svaka zlouporaba vladajućeg položaja jednog ili više poduzetnika na mjerodavnom tržištu, a osobito:
1. izravno ili neizravno nametanje nepravednih kupovnih ili prodajnih cijena, odnosno drugih nepravednih trgovinskih uvjeta,


A dobro je i ovo:

 

Zabranjena koncentracija
Članak 16.
Zabranjena je koncentracija poduzetnika koja može značajno narušiti tržišno natjecanje, a osobito ako je takvo narušavanje tržišnog natjecanja posljedica jačanja postojećeg ili stvaranja novog vladajućeg položaja sudionika koncentracije.

 

Dakle, tko je koga zvao i upozoravao na cijene? O kakvim ti "preporučenim cijenama" pričaš? Tko kome naređuje kakve cijene mora imati?

 

Laičkim riječnikom, mijenjanje cijena je dozvoljeno, preporučljivo i stvar slobodnog tržišta i zdravog konkurentskog natjecanja. Redukcija poslovnih troškova u cilju jeftinije ponude je legalna, a to što takav princip ne odgovara velikim tromim tvrtkama, nije problem malih, agilnih i jeftinijih.

S druge strane, eventualni teror koji veće firme, udruženja firmi, uvoznika i sl. možda provode nad malima, protuzakonit je.

 

Mislim da bi bilo dobro da se, prije idućeg pisanja kako netko nekog zove na telefon zbog cijena, razmislite i o tome da se nalog za identitet preko IP adresa može dobiti i u slučaju građanskih, a kamoli kaznenih postupaka. Također, zastrašivanje malih poduzetnika jer su pametno (web poslovanjem) srezali troškove osoblja, velikih prostora i beskorisnog lagera, protuzakonito je i nalazi se u nekim drugim člancima.

 

 

14 godina
protjeran
offline
Re: Legalni monopol u hrvatskoj

Stvar je u tome da ne možeš sniziti ispod nabavne cijene...

 

Dakle, ako si dobio proizvod za 100kn - 10% rabat +23% PDV = 110,70kn + 10% marže (zarada) = 121,77kn, ali preporučena cijena je 123kn i ispod te se ne smije prodavati,

dakle ide još 1 posto gore na cijenu proizvoda.

 

Ali šta rade webshopovi u vezi rušenja cijene.

 

Dobiju proizvod, za 100kn - 10% rabat + 23% PDV = 110,70kn, i na to lupe 2% rabata = 112,91kn, i tako prodaju proizvod i ruše mu cijenu.

Dakle to je 10kn ispod preporučene cijene.

 

Ok, nema veze. Ali šta ako cinena tog proizvoda na tržištu padne na 90kn. Kako da ga ja prodam za 90kn, kad ne smijem (tada) ispod nabavne cijene,

jer mu je nova preporučena cijena 90kn?

 

Nikako, jer 100 - 10% + 23% = 110,70kn, dakle ispod toga NE SMIJEŠ prodavati proizvod po zakonu.

 

Tada ti uvoznik odobrava storno -> stornira mi račun od 110,70kn, te mi radi novi račun:

75kn (nova ulazna cijena proizvoda) - 10% rabata + 23% = 83,025kn + 10% marže = 91,3275kn, zaokružim na 91,99kn i to je to.

 

O tome ti pričam, ne namještanju cijena, jer nitko osim uvoznika ne odlučuje o cijenama.

 

Neću proizvod od 123kn prodavati za manje nego što sam ga platio, a neću ga prodavati ni za 500kn jer ga tada nitko neće kupiti, kužiš?

 

EDIT: Evo ti slika autodijelova (kad se na shop logiraš ne kao krajnji kupac, nego kao firma za daljnju prodaju), pa će ti biti laške shvatiti termin "Preporučena cijena":

http://tinypic.com/r/2cgdg8w/7

 

Pogledaj prvi artikil. Ulazna cijena mu je 150kn, jer je na rasprodaji (sniženje od 76%, te nema dodatnog rabata),

dakle mene taj dio košta 150kn + 23% PDV = 184,50kn, i sa 20% bi ga mogao prodavati za 221,40kn, ali ne smijem,

jer uvoznik odlučuje o preporučenoj tržišnoj cijeni tog artikla, i smijem ga prodavati za minimalno 620kn ili više, jer to mu je preporučena cijena...

Gigabyte Superman, ASRock Kryptonite http://www.mein-pc.eu/Profil/Don-Kihoty-/14184
Poruka je uređivana zadnji put pon 2.5.2011 1:32 (Don Kihoty).
15 godina
offline
Legalni monopol u hrvatskoj
Prodaj mi na crno 4 felge :)
Mentalist je moj idol...
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Legalni monopol u hrvatskoj
naxeem kaže...

Vidi hrpe pravnika. Meni se čini da je to dogovaranje zapravo protuzakonito. Ako netko nešto zna, predlažem da to prijavi nadležnim institucijama, prije nego netko to zatraži putem ovog foruma, što zakonski može.

 

 

 To dogovaranje jest protuzakonito i neki već jesu kažnjeni radi toga.

14 godina
neaktivan
offline
Legalni monopol u hrvatskoj

Jedna star je dogovaranje oko cijena, a druga stvar je određivanje cijena od strane generalnog uvoznika, i/ili od strane samog proizvođača, a u cilju spriječavanja stavri kao što su damping cijena i/ili rušenje vrijednosti samog branda.

Ono što se događa kada neki od webshopova ili bilo kojeg drugog šopa ruši cijene ispod svake pameti, ispod svih razina je rušenje vrijednosti branda. Ako se to dešava dovoljno dugo i/ili uzme maha taj neki određeni brand će jako dobro razmisliti kako da to zaustavi. Prvo podizanjem cijena uvozniku, onda smanjenjem dobavljivosti, i kao najgori slučaj prestanak isporučivanja na određeno vrijeme.

Iako velike korporacije, proizvođači, prodavači usluga, bilo čega, iako im je profit glavna stavka, svi oni više manje znaju koliko im je trebalo da si izgrade ime, prepoznatljiv brand, i isto tako, ako imaju imalo iskustva znaju i koliko ga je lako srozati. I zato će pokušati sve samo da ne dođe do opadanja vrijednosti branda. A to se događa kod dampinga cijena npr.

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Legalni monopol u hrvatskoj
miki1981 kaže...

Jedna star je dogovaranje oko cijena, a druga stvar je određivanje cijena od strane generalnog uvoznika, i/ili od strane samog proizvođača, a u cilju spriječavanja stavri kao što su damping cijena i/ili rušenje vrijednosti samog branda.

Ono što se događa kada neki od webshopova ili bilo kojeg drugog šopa ruši cijene ispod svake pameti, ispod svih razina je rušenje vrijednosti branda. Ako se to dešava dovoljno dugo i/ili uzme maha taj neki određeni brand će jako dobro razmisliti kako da to zaustavi. Prvo podizanjem cijena uvozniku, onda smanjenjem dobavljivosti, i kao najgori slučaj prestanak isporučivanja na određeno vrijeme.

Iako velike korporacije, proizvođači, prodavači usluga, bilo čega, iako im je profit glavna stavka, svi oni više manje znaju koliko im je trebalo da si izgrade ime, prepoznatljiv brand, i isto tako, ako imaju imalo iskustva znaju i koliko ga je lako srozati. I zato će pokušati sve samo da ne dođe do opadanja vrijednosti branda. A to se događa kod dampinga cijena npr.

Jesi li se ikad malo ozbiljnije bavio IT-jem?

Upravo su proizvođači / glavni zastupnici ti koji najviše ruše cijene kod većih tendera. Ovo za fizičke osobe nije ni kikiriki.

14 godina
neaktivan
offline
Re: Legalni monopol u hrvatskoj
Old Iggy kaže...

Jesi li se ikad malo ozbiljnije bavio IT-jem?

Upravo su proizvođači / glavni zastupnici ti koji najviše ruše cijene kod većih tendera. Ovo za fizičke osobe nije ni kikiriki.

Oprosti molim te! Ja sam bio pod dojmom da ovdje govorimo o određivanju cijena za maloprodaju i eventualnim sankcijama koje uvoznik/proizvođač primjeni na one "neposlušne" koji mu ruše vrijednost imena.

Naravno da će svaki iole veći tender imati daleko bolje cijene kod nabave, ali nije bitno za koliko ćeš ti to nabaviti, bitno je da, u slučaju onih koji imaju preporučene maloprodajne cijene, da maloprodaja ne ruši te cijene. Meni je ono što imam preporučene cijene dozvoljeno max 3% ispod toga, iznad se može, a ono što nije tu mogu cijenu formirat kako hoću. Bez obzira na nabavnu, osim što mi naš zakon brani da idem ispod nabavne, ali to mi ionako nije u interesu.

U slučaju da počnem prodavati ispod cijene koju je odredio proizvođač automatski dobijem opomenu, nakon pomene bi išlo smanjenje rabata, ako se i tada ne opametiš sam si si kriv. itd dko ti uvoznik/proizvođač više jednostavno odbiju isporučivati robu.

Tako da slažem se sa tobom oko te izjave da ovo za fizičke nije ni kikiriki, i da se se cijene ruše daleko ispod toga od strane proizvođača, ali mi jednostavno ne govorimo ovdje o tome.

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 2.5.2011 10:14 (miki1981).
16 godina
offline
Re: Legalni monopol u hrvatskoj
miki1981 kaže...
Old Iggy kaže...

Jesi li se ikad malo ozbiljnije bavio IT-jem?

Upravo su proizvođači / glavni zastupnici ti koji najviše ruše cijene kod većih tendera. Ovo za fizičke osobe nije ni kikiriki.

Oprosti molim te! Ja sam bio pod dojmom da ovdje govorimo o određivanju cijena za maloprodaju i eventualnim sankcijama koje uvoznik/proizvođač primjeni na one "neposlušne" koji mu ruše vrijednost imena.

Naravno da će svaki iole veći tender imati daleko bolje cijene kod nabave, ali nije bitno za koliko ćeš ti to nabaviti, bitno je da, u slučaju onih koji imaju preporučene maloprodajne cijene, da maloprodaja ne ruši te cijene. Meni je ono što imam preporučene cijene dozvoljeno max 3% ispod toga, iznad se može, a ono što nije tu mogu cijenu formirat kako hoću. Bez obzira na nabavnu, osim što mi naš zakon brani da idem ispod nabavne, ali to mi ionako nije u interesu.

U slučaju da počnem prodavati ispod cijene koju je odredio proizvođač automatski dobijem opomenu, nakon pomene bi išlo smanjenje rabata, ako se i tada ne opametiš sam si si kriv. itd dko ti uvoznik/proizvođač više jednostavno odbiju isporučivati robu.

Tako da slažem se sa tobom oko te izjave da ovo za fizičke nije ni kikiriki, i da se se cijene ruše daleko ispod toga od strane proizvođača, ali mi jednostavno ne govorimo ovdje o tome.

 

U primjeru kakav navodiš AZTN je već rekao svoje - i kaznio uvoznike koji su diktiranje RSP-a provodile "stiskanjem" krajnjeg partnera.

Isto tako, obzirom da većinu robe ionako uvozi više uvoznika, ne možeš generalizirati, dapače, RSP je nešto što je davno zamrlo upraksi.

14 godina
neaktivan
offline
Re: Legalni monopol u hrvatskoj
Old Iggy kaže...

U primjeru kakav navodiš AZTN je već rekao svoje - i kaznio uvoznike koji su diktiranje RSP-a provodile "stiskanjem" krajnjeg partnera.

Isto tako, obzirom da većinu robe ionako uvozi više uvoznika, ne možeš generalizirati, dapače, RSP je nešto što je davno zamrlo upraksi.

U praksi je RSP ponovno u modi u zadnjih godinu - godinu i pol, od kako je počelo očito skidanje cijena od strane neki shopova.

Ne primjenjuju to svi, da se razumijemo, ali definitivno ih ima sve više. Uostalom ne znam zašto uopće kažeš da je u praksi to davno zamrlo kada ti Don Kihoty, koji radi u prodaji kaže da se to događa i sada, a i ja imam takva iskustva sa nekim dobavljačima.

16 godina
offline
Re: Legalni monopol u hrvatskoj
miki1981 kaže...
Old Iggy kaže...

U primjeru kakav navodiš AZTN je već rekao svoje - i kaznio uvoznike koji su diktiranje RSP-a provodile "stiskanjem" krajnjeg partnera.

Isto tako, obzirom da većinu robe ionako uvozi više uvoznika, ne možeš generalizirati, dapače, RSP je nešto što je davno zamrlo upraksi.

U praksi je RSP ponovno u modi u zadnjih godinu - godinu i pol, od kako je počelo očito skidanje cijena od strane neki shopova.

Ne primjenjuju to svi, da se razumijemo, ali definitivno ih ima sve više. Uostalom ne znam zašto uopće kažeš da je u praksi to davno zamrlo kada ti Don Kihoty, koji radi u prodaji kaže da se to događa i sada, a i ja imam takva iskustva sa nekim dobavljačima.

Ti neki dobavljači još nikad nisu dobili sudsku tužbu za to, kao neki drugi. Imaš slučajeve i na AZTN-u za čitanje.

Nitko ti ne može nabiti RSP kao bilo što relevantno. To je davno zastarjelo, nitko ga se ne drži niti pravno može. Ako netko i pokuša, lako ga se kazni. Hardver je danas samo kolateralna šteta, ili prodaje se "usput".

14 godina
neaktivan
offline
Re: Legalni monopol u hrvatskoj
Old Iggy kaže...

Ti neki dobavljači još nikad nisu dobili sudsku tužbu za to, kao neki drugi. Imaš slučajeve i na AZTN-u za čitanje.

Nitko ti ne može nabiti RSP kao bilo što relevantno. To je davno zastarjelo, nitko ga se ne drži niti pravno može. Ako netko i pokuša, lako ga se kazni. Hardver je danas samo kolateralna šteta, ili prodaje se "usput".

Bilo kako bilo, u praksi funkcionira, i opet je aktualan. Meni osobno ne smeta jer nisam imao ni potrebe ni uvjeta ići ispod te cijene.

A što se tiče zakona...ne znam, kod nas su zakoni ionako vrlo često samo slovo na papiru.

Iako bez obzira na zakone, da se stavim u ulogu nekog brand name proizvođača ni ja nebi htio da mi se negdje, igdje, proizvodi prodaju po nižim cijenama, koje, recimo to tako, ulaze u neku nižu kategoriju kvalitete.

16 godina
offline
Re: Legalni monopol u hrvatskoj
miki1981 kaže...
Old Iggy kaže...

Ti neki dobavljači još nikad nisu dobili sudsku tužbu za to, kao neki drugi. Imaš slučajeve i na AZTN-u za čitanje.

Nitko ti ne može nabiti RSP kao bilo što relevantno. To je davno zastarjelo, nitko ga se ne drži niti pravno može. Ako netko i pokuša, lako ga se kazni. Hardver je danas samo kolateralna šteta, ili prodaje se "usput".

Bilo kako bilo, u praksi funkcionira, i opet je aktualan. Meni osobno ne smeta jer nisam imao ni potrebe ni uvjeta ići ispod te cijene.

A što se tiče zakona...ne znam, kod nas su zakoni ionako vrlo često samo slovo na papiru.

Iako bez obzira na zakone, da se stavim u ulogu nekog brand name proizvođača ni ja nebi htio da mi se negdje, igdje, proizvodi prodaju po nižim cijenama, koje, recimo to tako, ulaze u neku nižu kategoriju kvalitete.

U praksi funkcionira dok se netko ne zakači na to. Zakoni se itekako poštuju i provode, i opet, ako netko pokrene priču.

Proizvođač nema tu što uvjetovati, najčešće nije pravni subjekt u RH, a posebno kad raznim uvoznicima diktira različite uvozne cijene i norme poslovanja. Sama cijena danas ne pokazuje kvalitetu.

14 godina
neaktivan
offline
Re: Legalni monopol u hrvatskoj
Old Iggy kaže...

U praksi funkcionira dok se netko ne zakači na to. Zakoni se itekako poštuju i provode, i opet, ako netko pokrene priču.

Proizvođač nema tu što uvjetovati, najčešće nije pravni subjekt u RH, a posebno kad raznim uvoznicima diktira različite uvozne cijene i norme poslovanja. Sama cijena danas ne pokazuje kvalitetu.

S ovim se potpuno slažem

16 godina
neaktivan
offline
Legalni monopol u hrvatskoj

Opet tupite o zakonski obvezujućim RSP? Ne pričajte gluposti.

Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Legalni monopol u hrvatskoj
naxeem kaže...

Opet tupite o zakonski obvezujućim RSP? Ne pričajte gluposti.

O zakonski obvezujućim RSP ne, nego samo o tome da je RSP od strane uvoznika i proizvođača opet polako u modi.

16 godina
neaktivan
offline
Re: Legalni monopol u hrvatskoj
miki1981 kaže...
naxeem kaže...

Opet tupite o zakonski obvezujućim RSP? Ne pričajte gluposti.

O zakonski obvezujućim RSP ne, nego samo o tome da je RSP od strane uvoznika i proizvođača opet polako u modi.

To se neće niti može održati. Dovoljan ti jedan web shop koji će promijeniti uvoznika i ponuditi što želi po kojoj cijeni želi. Proizvođače nije briga dok god dobivaju svoju cijenu. Imao sam posla s uvoženjem nekih stvari i dok god proizvođač dobije svoju cijenu na 1k kom. apsolutno mu je svejedno hoćeš li ti to podijeliti besplatno ili prodati, sve dok god poštuješ uvjete servisiranja i zamjene - dakle, dok ne narušavaš ugled proizvoda lošom podrškom.

14 godina
protjeran
offline
Re: Legalni monopol u hrvatskoj
Don Kihoty kaže...
 

Svojim kupcima omogućavam besplatno slaganje konfiguracije, besplatno održavanje (dakle čišćnje PC-a od prašine itd,

makar mogu i sami jer ne trujem PC nalijepnicama), te ako kupac kupi OS, mogu mu ga pre-isntalirati i ostavljam kupcu

samo da se registrira i aktivira OS i to je to. Ako tko želi, dobije Linux for free pre-instaliran.

 

Također kad netko od mojih kupaca dođe da im pojasnim "kako nešto napraviti sa PC-om", uvjek odvojim vremena za njih.

 

Treba prebaciti Win XP na hr jezik? Nema problema, 5 minuta posla. Da, meni je to 5 minuta, njima noćna mora.

 

"Koliko sam dužan?" Ništa, neke se stvari ne kupuju novcem...

 ovo govoriš samo radi reklame...jer kad ti uporno ljudi dolaze po savjet i ti im sve objasniš a oni se okrenu i odu kod konkurecije onda ili si glup ili ne znaš poslovati.

 

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice