4G/5G routeri, mobilni hotspot, antene

poruka: 3.057
|
čitano: 1.136.328
|
moderatori: XXX-Man, pirat, DrNasty, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
3 godine
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW
mikivid kaže...
Pitanje za iskusnije sa montazom antena
Koji parametar signala ukazuje na bolji losiji razmak izmedju antena
Kada malo otopli htio bih se poigrati sa tim cis da budem cim blize dobrom setup na krovu
Hvala

 

Imate tablicu koliki je razmak potreban između antena za koju frekvenciju - slika na https://imgur.com/bx5C5ph

 

U toj tablici pronađite željenu frekvenciju na kojoj će antene primarno raditi i brojku u stupcu "Wavelenght" množite puta dva i dobijete točan razmak potreban između dvije antene.

 

 

Npr. za band B3 - 1800 MHz (u tablici je to 1,8 GHz):

Wavelenght 16,7 cm puta 2 i dobijete da trebate napraviti točno 33,4 cm razmaka između dvije antene.

 

Naravno, u praksi je gotovo nemoguće u milimetre uštimati razmak, ali što točnije, to bolje.

 

4 godine
offline
4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW

Rezultati kratkog 4G testa Huawei B818,Tp-Link M7650 i ZTE801a (Ht, Simpa internet dan,sva tri rutera na istom mjestu,sredina dnevne, postavke na Auto,bez vanjskih antena,signal 4/5)

 

Huawei B818 - 99/17, 78/19, 89/16  DL/UL

M7650 - 30/5, 34/5, 34/14  DL/UL

ZTE 801a - 110/33, 115/32, 117/31, DL/UL

 
1 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW
JohnMatrix kaže...

Rezultati kratkog 4G testa Huawei B818,Tp-Link M7650 i ZTE801a (Ht, Simpa internet dan,sva tri rutera na istom mjestu,sredina dnevne, postavke na Auto,bez vanjskih antena,signal 4/5)

 

Huawei B818 - 99/17, 78/19, 89/16  DL/UL

M7650 - 30/5, 34/5, 34/14  DL/UL

ZTE 801a - 110/33, 115/32, 117/31, DL/UL

 Još da si na zte 801a napravio lock ćelije 1800 od 10Mhz dobio bi 4CA  1800+1800+2100+800 ovako na autu mislim da ti radi 3CA. 1800+2100+800

Poruka je uređivana zadnji put sri 9.2.2022 9:20 (DDavorin).
4 godine
offline
4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW

Ovo je bio test doma u Zagrebu samo da vidim jel ZTE radi,inače ruter je za viksu pa ću tamo dodatno testirati posebno bandove i isprobati cell lock.

 
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW
Ekipa, sve sam procitao al sam zbunjen.

Koristim A1 officebox (Huawei 535) i ovo su vrijednosti routera. Vecinom imam max 5 ledica, povremeno 4.

Brzina DL mi je od 35-140mbps, a Ul je oko 30-50.
300 metara uz brdo brzina na mobu ide i do 300-500, a nize u mjestu (nizbrdo druga stanica) isto. Router drzim na terasi. Bi li pomogla neka antena?
 
0 0 hvala 0
3 godine
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW
DGS kaže...
Ekipa, sve sam procitao al sam zbunjen.

Koristim A1 officebox (Huawei 535) i ovo su vrijednosti routera. Vecinom imam max 5 ledica, povremeno 4.

Brzina DL mi je od 35-140mbps, a Ul je oko 30-50.
300 metara uz brdo brzina na mobu ide i do 300-500, a nize u mjestu (nizbrdo druga stanica) isto. Router drzim na terasi. Bi li pomogla neka antena?

 

Pozdrav,

ako si pročitao sve onda valjda znaš da ne možeš uspoređivati CAT7 router i mobitel koji je vjerojatno CAT20+?

 

Jesi barem za router isprobao onu skriptu za ručni unos bandova i testirao kolike su brzine na pojedinom bandu pa onda agregirao bandove (najviše dva banda jer ti router podržava samo 2CA - dvije agregacije)?

Isto tako trebaš provjeriti na koji toranj ti se spaja router a na koji toranj mob, možda se ne spajaju na isti toranj u blizini (možda se router spaja na neki drugi toranj pa ima niske brzine).

 

 

Prvo to isprobaj, obično već na samo B3 možeš postići 100-tinjak Mbps u downloadu na Huawei B535 (ja koristim isto taj router, doduše na HT-u ali radio sam i testiranja na A1 tornju kod sebe pa sam postizao 100/30 Mbps).

 

Imaš impresivnu 4G brzinu na mobu 

 

11 godina
neaktivan
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW

Fala na odgovoru :)

 

Probao sam sa LTE Inspector na starom android mobu i ali nisam uspio nis promijeniti (bar mi je tako djelovalo jer se uvijek vracalo na default bandove)

 

Ovo za antenu sam pitao iz razloga jer i mob na poziciji gdje je router daje slicne ili cak nize brzine, a na pozicijama koje sam napisao daje znatno vise. Ne znam jesu li ovi podaci sa screenshota indikacija da bi se uz antenu dobile bolje brzine ili je iskljucivo rijec o routeru :)
Da mogu odvukao bi i router 300m uzbrdo (ili u centar mjesta - Njivice) da vidim kako radi, ali nemam di ustekati.

 

3 godine
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW
DGS kaže...

Fala na odgovoru :)

 

Probao sam sa LTE Inspector na starom android mobu i ali nisam uspio nis promijeniti (bar mi je tako djelovalo jer se uvijek vracalo na default bandove)

 

Ovo za antenu sam pitao iz razloga jer i mob na poziciji gdje je router daje slicne ili cak nize brzine, a na pozicijama koje sam napisao daje znatno vise. Ne znam jesu li ovi podaci sa screenshota indikacija da bi se uz antenu dobile bolje brzine ili je iskljucivo rijec o routeru :)
Da mogu odvukao bi i router 300m uzbrdo (ili u centar mjesta - Njivice) da vidim kako radi, ali nemam di ustekati.

 

 

Imaš baš samu JS skriptu za Huawei routere (od našeg DDavorina), to sve radiš na kompu u browseru pa testiraš, ima u njemu i video:

https://drive.google.com/file/d/1RlfNCP9z_Qvz0kx4wlxJxMu9GMQCPDVd/view

 

 

Vidim na Cellmaper karti (link) da u Njivicama imaju dva A1 tornja koji rade na bandovima 1, 3, 7, 20 (nije ni čudo što si na mobitelu dobio velike brzine).

 

Dakle, sa tom skriptom za router, na svom kompu/laptopu (koji treba biti LAN kabelom spojen na router, ne preko WiFi-ja) testiraj prvo pojedinačno band 1, 3, 7 i 20, kod svakog banda preko speedtest.net weba izmjeri brzine (mjeri barem dva-tri puta, nekad prvo mjerenje zapne) i onda isprobavaj agregacije, pošto možeš samo dvije (jer ih toliko router podržava), isprobavaj 1+7, 1+3, 3+7... i mjeri speedtest.

Veće brzine su na višim bandovima a to su bandovi 1, 3 i 7.

Band 20 uglavnom ima najniže brzine i često ga ignoriramo (ne mora to uvijek biti točno).

 

Kada otkriješ na kojem bandu ili agregaciji dobivaš najveće brzine, samo ostaviš takvu konfiguraciju i to je to.

Ta ti skripta pokazuje i na koji toranj i ćeliju se spaja router, to si možeš pribilježiti pa ako nakon nekog vremena primjetiš pad brzine, ulogiraj se u sučelje routera, pokreni tu skriptu iz bookmarka i provjeri jel ti i dalje spojen na isti toranj ili neki drugi. Ako se spaja na neki drugi toranj, tada ti onda može doći u obzir uzimanje usmjerenih antena koje ćeš usmjeriti prema tornju koji ti daje najveće brzine.

 

Isto tako, pazi na data promet kod testiranja brzina, svaki Speedtest napravi oko 250 MB prometa pa već 4 speedtesta pojedu 1 GB prometa, da se ne začudiš ako u sat-dva testiranja bandova i agregacija spucaš 5-20 GB :D

 

Pošto je ovo sa skriptom i bandovima opetovano ponavljanje, za dalje mi piši na poruku da ne spamamo ovu temu :)

 

11 godina
neaktivan
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW

Stvarno ti hvala na trudu. Probao sam i postavio sam 1+3. Testirao sam i pojedincne bandove, 20 je sporiji, a 7 gotovo i ne lovi. Vidjet cu navecer kak se ponasa. Sad (17:30) potegne oko 140DL (znao je povremeno toliko nekad i po 30-40) iako je cesce to bilo navecer. (velim opet mozda nije do zagusenja bazne jer blize tornju je i u ovo doba dana bilo vise)

Ono zanimljivio je da uopce nema ID-a tog tornja u cellmapperu.

 

Moj zakljucak je ovo:

Da imam router koji podrzava 4CA bila bi veca brzina jer i band 20 daje neku brzinu.

Uz eksternu antenu bi postojece brzine imale bolji signal sa manje smetnji pa bi i ti bandovi bili brzi a mozda bi lovio i band 7

 

 

3 godine
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW
Na Cellmapper webu imaš lijevo "Tower search" di upišeš broj tornja i odmah ti skoči na njega, odzumiraš i tako saznaš di je taj toranj na koji ti se spaja router (vrijedi isto i za mob).
Toranj enb id 2357 na koji se spajaš nalazi se na lokaciji Beli, Cres (link) i radi na bandovima 1, 3 i 20 :D
Pošto je otok u pitanju i imaš hrpe tornjeva oko sebe, vjerojatno ti se router i prespaja s tornja na toranj.
To moraš pratiti kroz dulje vrijeme i bilježiti ID-ove tornjeva dok ne vidiš na kojem tornju i bandu dobivaš najbolje brzine.

 

Možeš razmisliti o kupnji ili posuditi Iskre P-56 MIMO i usmjeriti na onaj toranj koji daje dobre brzine na mobu.

Ali uvijek postoji mogućnost da će se router spajati na neki drugi toranj koji se možda nađe udaljen na istoj liniji na koju antene gledaju.

To ti je igra koja i vremenski traje.

 

Što se tiče routera, da, sa 4CA routerom možeš postići brzine blizu ili isto kao i mob.

 

Imaš na 57. str. recenziju routera ZTE MC801a za koje DDavorin naveo da ima lock ćelija.

Takav ti router može biti odličan jer kada nađeš toranj koji ti daje dobre brzine, u routeru zaključaš na njegovu ćeliju i taj router će se držati spojen na taj toranj dokle god ga ima u dometu (bilo vanjskim antenama ili internim antenama).

Ovi drugi routeri nemaju lock ćelija/tornja pa je usmjeravanje vanjskih antena jedan od načina da se router spaja na točno određeni toranj ali nije uvijek pouzdano.

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 10.2.2022 19:41 (Tirkiz).
12 godina
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW
DGS kaže...

Stvarno ti hvala na trudu. Probao sam i postavio sam 1+3. Testirao sam i pojedincne bandove, 20 je sporiji, a 7 gotovo i ne lovi. Vidjet cu navecer kak se ponasa. Sad (17:30) potegne oko 140DL (znao je povremeno toliko nekad i po 30-40) iako je cesce to bilo navecer. (velim opet mozda nije do zagusenja bazne jer blize tornju je i u ovo doba dana bilo vise)

Ono zanimljivio je da uopce nema ID-a tog tornja u cellmapperu.

 

Moj zakljucak je ovo:

Da imam router koji podrzava 4CA bila bi veca brzina jer i band 20 daje neku brzinu.

Uz eksternu antenu bi postojece brzine imale bolji signal sa manje smetnji pa bi i ti bandovi bili brzi a mozda bi lovio i band 7

 

 

 Ima taj toranj na cellmpper karti Link sigurno si iznenađen gdje se spaja router . Antene obavezno. Band 7 ćeš morati loviti sa drugog tornja. 

11 godina
neaktivan
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW

Napravio sam par testova jučer tijekom večeri i vidi se da je brže nego ranije. Prije je u slično vrijeme uglavnom išlo oko 110-160. Sad je 180-200.

Kad sam tražio tornjeve po ID-u (vizualno) klikao sam na obližnje tornjeve, nije mi uopće napamet palo tražiti 16km udaljen toranj :) Nevjerojatno mi je da iako imam toranj 470m zračne linije uz brdo iza mene i drugi toranj oko 870 do centra (na oba tornja su brzine jako dobre) da se spaja 16km dalje i svejedno postigne solidne brzine

14 godina
offline
4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW

Zna netko možda kako da ovu skriptu ubacim na ASUS router s Merlinom da mi resitira Huawei jednom dnevno:

https://github.com/mkorz/b618reboot

nemam za potpis
 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW
tenac kaže...

Zna netko možda kako da ovu skriptu ubacim na ASUS router s Merlinom da mi resitira Huawei jednom dnevno:

https://github.com/mkorz/b618reboot

 Prvo moraš natočiti python3 kroz entware. Onda istovariš skriptu i podesiš. Nemam asus ruter s merlinom, nego brzinski guglao. Probaj s npr http://www.giuseppeparrello.it/en/net_router_install_python_interpreter.php Dovoljno je ovaj prvi python3 paket, pa onda ak ti baca greske dodaj pakete koji nedostaju buduci da ne vidim requirements.txt file u kojem se inace popišu paketi za instalaciju.

Kupujem HUAWEI stickove za mobilni internet, ponude na PM ;)
11 godina
neaktivan
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW
DDavorin kaže...

 

 Ima taj toranj na cellmpper karti Link sigurno si iznenađen gdje se spaja router . Antene obavezno. Band 7 ćeš morati loviti sa drugog tornja. 

Dvoumio sam se između P56 ili P60, ali ću ići sa P56

Poruka je uređivana zadnji put sub 19.2.2022 8:50 (DGS).
3 godine
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW
DGS kaže...

Dvoumio sam se između P56 ili P60, ali ću ići sa P56

 

Iskre P-60 su ti antene za 5G a P-56 za 4G.

S time da ti P-56 podržavaju i jednu 5G frekvenciju - 700 MHz (da znaš) samo sa slabijim pojačanjem.

 

 

Tako da si uzeo ok antene pošto ionako imaš 4G router. 

I ja koristim P-56 i odlične su.

 

Kod montaže pazi i na razmak između obje antene, ako će ti primarno biti najčešće preporučivan band 3, onda ti razmak treba biti 34 cm.

 

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 19.2.2022 12:51 (Tirkiz).
11 godina
neaktivan
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW
srcipesak kaže...

Koga zanima, updejtao sam kod -> https://github.com/ngarafol/huawei-sms

 

Trebam testere za HT :D I info za Telemach. 

 

Znači, ovo se ne instalira na ruter, treba imati nešto što može vrtiti python3, instalirati python3-huawei-lte-api paket kroz pip3 ili s githuba, te ovu moju skriptu probati. Naravno da bi skripta radila, treba exportati varijable. Jednostavno je a opet nije, ovisi na kojoj ste razini s pythonom (i eventualno linuxom :) ).

 

Ako ovo ne ide na ruter onda na što da se to stavi? raspberry pi ? Mislim da puno ljudi ovo treba pa bi bilo super nekakvo uputstvo napraviti tako da svi ne pitaju isto. Hvala za trud.

Poruka je uređivana zadnji put sub 19.2.2022 15:48 (Meps).
12 godina
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW
DGS kaže...
DDavorin kaže...

 

 Ima taj toranj na cellmpper karti Link sigurno si iznenađen gdje se spaja router . Antene obavezno. Band 7 ćeš morati loviti sa drugog tornja. 

Dvoumio sam se između P56 ili P60, ali ću ići sa P56

 Ma p56 su ok njih uzmi razlikaje od p60 u samoj dužini antena .P60 je malo duža jer su dodani segmenti za frekvencije od 3400 do 3800 Mhz a ovaj dio za 4G frekvencije je potpuno isti na P56 i P60 sa istim dobitima. 

14 godina
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW
Koji ruter se danas preporuca uzeti za 4G, do sada sam koristio B715, a B818 nema vise kod finaca
 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW
creat1n kaže...
Koji ruter se danas preporuca uzeti za 4G, do sada sam koristio B715, a B818 nema vise kod finaca

 ZTE MF289F, Netgear M1 ili M2, ZTE MC 801a

Poruka je uređivana zadnji put sub 19.2.2022 20:33 (DDavorin).
14 godina
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW
gdje ih ima za kupiti?
 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW

Jel 2500 kn puno za ZTE MC 801a?

4 godine
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW
Ako možeš dobit preko A1 za 1109 kn uz UO na 24 mj i otplatu rutera odmah uz uvjet da ima na tvojoj adresi signala 5G, onda je ta cijena previsoka.
Poruka je uređivana zadnji put ned 20.2.2022 14:00 (Rocki).
11 godina
neaktivan
offline
4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW

Stigla antena i stalak. 

 

Postavio i usmjerio prema istom tornju.

 

UL izgleda duplo veći (u ovom trenutku 44 vs 22), ali DL je isti (150-210 vs 170)- nekad manji a nekad veći. Vidjet ću navečer

 

 Edit: Povećao sam raznak antena na 84cm, bilo oko oko 50 po nekim uputama, pa sam sad smanjio na 34 između obujmica.

Poruka je uređivana zadnji put uto 22.2.2022 18:09 (DGS).
 
2 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW

Pozdrav svima,

 

imam A1 homebox i neki prastari Alcatel router.

Trenutno mi brzina varira od 5-30Mbps i pretezito zavisi o 

dobu dana. S obzirom da ce cura ubrzo pocet radit od doma

razmisljam o kupovini novog routera. Imam ponudu za uzet novi 

MT wAP AC LTE6 kit za oko 1K kuna, pa bi me zanima ako ima

nesto bolje u tom cjenovnom rangu?

 

Hvala

 

Battlelog: D-Ki11aML
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW
Legendic1911 kaže...

Pozdrav svima,

 

imam A1 homebox i neki prastari Alcatel router.

Trenutno mi brzina varira od 5-30Mbps i pretezito zavisi o 

dobu dana. S obzirom da ce cura ubrzo pocet radit od doma

razmisljam o kupovini novog routera. Imam ponudu za uzet novi 

MT wAP AC LTE6 kit za oko 1K kuna, pa bi me zanima ako ima

nesto bolje u tom cjenovnom rangu?

 

Hvala

 

 To ti je shit po pitanju samog modema...

 Ak ne trebas dizat vpn-ove il konfat napredniju mrezu sa routerom onda uzmi Huawei B535 barem... (imas na njuskalu)

Truth in engineering.
3 godine
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW
DGS kaže...

Stigla antena i stalak. 

 

Postavio i usmjerio prema istom tornju.

 

UL izgleda duplo veći (u ovom trenutku 44 vs 22), ali DL je isti (150-210 vs 170)- nekad manji a nekad veći. Vidjet ću navečer

 

 Edit: Povećao sam raznak antena na 84cm, bilo oko oko 50 po nekim uputama.

 

@DGS Imaš na ovoj stranici gore (link) na vrhu moj post o potrebnom razmaku ovisno o primarnom bandu.

 

Trebao bi staviti razmak 34 cm za B3.

 

Okreći antene i isprobavaj i druge tornjeve.

Znaj da možeš i tjedne potrošiti na to dok ne nađeš toranj koji daje najbolje brzine - strpljenja :)

 

11 godina
neaktivan
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW

Jel to 34 između prvih šipki ili između obujmica? Npr ako koristim 1+3 onda je isto 34?

 

Od ova dva tornja, znači li da ovaj uz obalu pokriva samo ovo iscrtano?

 

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 22.2.2022 13:53 (DGS).
3 godine
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW
DGS kaže...

Jel to 34 između prvih šipki ili između obujmica? Npr ako koristim 1+3 onda je isto 34?

 

Od ova dva tornja, znači li da ovaj uz obalu pokriva samo ovo iscrtano?

 

 

 

Ja sam kod sebe stavio između obujmica.

Jedna frekvencija ti mora biti primarna pa slobodno stavi 34 cm za B3.

Tako i ja kod sebe koristim.

Naravno, uredno možeš koristiti agregaciju (B1+B3) i možeš se spajati na druge bandove, samo će pojačanje biti slabije.

 

Ne, tornjevi ti pokrivaju i kilometrima dalje od iscrtanoga, provjereno ;)

Dakle slobodno okreni antene na bilo koji toranj pa tako i na taj uz obalu.

 

Na cellmapperu te ćelije nisu rastegnute do tebe jer slabo ili nikako mapiraš :D

Trebaš često mapirati, šetati se po ulicama, kvartovima pa i cijelim gradom sa upaljenim Cellmapperom.

Kako ti se mob bude prespajao na tornjeve i ćelije, tako će se i na Cellmaperu te ćelije sve više rastezati i preklapati.

A i otkriti i nove ćelije kao i tornjevi ako ih ima a nisu evidentirani.

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 22.2.2022 14:55 (Tirkiz).
12 godina
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW
Legendic1911 kaže...

Pozdrav svima,

 

imam A1 homebox i neki prastari Alcatel router.

Trenutno mi brzina varira od 5-30Mbps i pretezito zavisi o 

dobu dana. S obzirom da ce cura ubrzo pocet radit od doma

razmisljam o kupovini novog routera. Imam ponudu za uzet novi 

MT wAP AC LTE6 kit za oko 1K kuna, pa bi me zanima ako ima

nesto bolje u tom cjenovnom rangu?

 

Hvala

 

 Za 1kn je super i šibice su danas skuplje. Vrijedi jednu kunu i da mu samo led power radi.

E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice