4G/5G routeri, mobilni hotspot, antene

poruka: 3.046
|
čitano: 1.124.671
|
moderatori: XXX-Man, pirat, DrNasty, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
4 godine
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW
crea11 kaže...

Za ddavorina se to ne moze reci, covjek uvijek daje preciznu i tocnu informaciju

baziranu na osobnom testiranju, dok ti sa svojim "jednog dana ti objasnim" samo

trosis forumski prostor bespotrebno

 

 Ne voli mišljenja i iskustva suprotna njegovom. To je tako tipično za forume i pojedince na njima. Meni nije vjerovao da poslovni korisnik HT-a može dobiti određeni model 5G routera jer ga nije mogao dobiti njegov brat. Facepalm najveći koji postoji.

mikivid kaže...
Bas tako
Recimo zainteresiran sam da nabavim taj ruter
No tip naravno ne zeli podijeliti informacije nego kontrira Davorinu
Tema je odlicna i nema se na puno mjesta procitati o ovomea jos manje imati recenziju rutera iz prve ruke

 Ove priče s antenama se ponavljaju iz dana u dan na forumima, a pogotovo na ovom forumu. Prvo su se pojavile u temi o pokućnom internetu na Tele2, nakon toga za razne boxove na A1 i HT-u i sada će tema skrenuti u vode FWA čim se jače počne širiti (A1 to nudi, HT bi također treba ponuditi FWA uskoro).

 

Tako da se jedne te iste teme vrte od nemila do nedraga, a rijetko tko čita starije poruke, a to je valjda jedno od prvih pravila sudjelovanja na forumu.

 

Antena vam ne može nadoknaditi nedostatak kapaciteta bazne stanice, kao niti nedostatke pojedinih modela routera. Čitajte starije poruke, kao i poruke u drugim temama jer se ista pitanja ponavljaju non stop i odgovori su već napisani.

Recenzija imate koliko vam srce želi na internetu.

 

 

4 godine
neaktivan
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW
Lega sve citam i procitao sam forum
Postavim konkretno pitanje oko par stvari
Cis da se napise ima li sta novoga
Ako se moze nabaviti ruter zasto ne napisati kako i svoje iskustvo(nije da ce nas 300 potrcati u A1 inapraviti slom sustava)
Oko uvlacenja u guzicu ne vidim sto je to
Davorin se jedini javio kada sam pitao i ponudio misljenje isto tako mapirao je toranj i pomogao buducim korisnicima nekog operatera
Jbg valjda zasluzuje hvala
E da kabel h155 na iskri p60 je cini se deklariran na do 3Ghz
Bar sam takav podatak nasao

Isto tako neke teme su stare 3/4 god
13 godina
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW
ZTE je dobio jeftino kao business korisnik,
a u uvjetima mu piše u kojem roku i u kakvom stanju ga mora vratiti inače povrat neće biti moguć.
Zato se požurio sa povratom ;)
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW
mikivid kaže...

E da kabel h155 na iskri p60 je cini se deklariran na do 3Ghz

 Da , jer nisu objavili gušenje za više frekvencije jer nema svrhe , smatraju da ga nitko neće koristi za preko 3GHz jer su tamo gušenja još veća.

 

BELDEN H155 A02

 

Attenuation at Nominal:


5 MHz:2.5dB/100m
50 MHz:6.9dB/100m
100 MHz: 9.1 dB/100m
230 MHz: 13.4 dB/100m
400 MHz: 18.0 dB/100m
800 MHz: 26.1 dB/100m
862 MHz: 27.3 dB/100m
1000 MHz: 29.6 dB/100m
1350 MHz: 34.9 dB/100m
1750 MHz: 40.3 dB/100m
2150 MHz: 46.0 dB/100m
2400 MHz: 49.1 dB/100m

 

Za spomenuti je da se kod -3dB izgubi pola signala , a kod -6dB je gubitak tri četvrtine signala ( u prijemu i predaji).

10 godina
offline
4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW

Koga zanima, updejtao sam kod -> https://github.com/ngarafol/huawei-sms

 

Trebam testere za HT :D I info za Telemach. 

 

Znači, ovo se ne instalira na ruter, treba imati nešto što može vrtiti python3, instalirati python3-huawei-lte-api paket kroz pip3 ili s githuba, te ovu moju skriptu probati. Naravno da bi skripta radila, treba exportati varijable. Jednostavno je a opet nije, ovisi na kojoj ste razini s pythonom (i eventualno linuxom :) ).

Kupujem HUAWEI stickove za mobilni internet, ponude na PM ;)
 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW
srcipesak kaže...
dennocro kaže...
srcipesak kaže...

Čelenž accepted :D Tu sam stavio na github, pišem na suho jer tek sutra sam kod rutera pa pričekati dok ne javim kak se ponaša :D 
https://github.com/ngarafol/huawei-sms
Trebam info za HT i Telemach kak izgledaju poruke:

- dok se potrosi promet ( sender i tekst )

- s cime se odgovara ( vjerojatno isti broj ko i gore, te koji keyword)

- kak izgleda odgovor (vjerojatno isti sender, ... )

 

Može tekst, može slike svejedno, glavno da se vidi sve. PM ili issue na github repou...

 jel napreduje sta programiranje ili je zapelo?

 Sve je na githubu, testiram trenutno za A1 kojeg koristim i koji je najlakši. Izgleda da billing ne radi na A1 ili su odustali od poruka, jer skinuo brat bratu prek 500G tele2 speedtest fajlova lol i nema niti jedne jedine poruke. Dok posaljem s mobitela poruku se prikaze, zato sumnjam da je billing krepo ili su možda trenutno prestali slati poruke ljudima. Budem složio za HT pa nek netko proba. Za Telemach još nitko nije poslao informacije

ajde da probamo preko TV-a da podesis ili anydesk jer mislim da drugacije nece ici, ili neki tutorial ako ima.

Poruka je uređivana zadnji put ned 16.1.2022 18:38 (dennocro).
12 godina
offline
4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW

Askey RTL 6300 sučelje vanjske jedinice ima sasvim ok mogučnosti za biranje frekvencija i načina rada 4G ili 5G

Askey RTL 6300 Askey RTL 6300
Moj PC  
1 0 hvala 0
5 godina
offline
4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW

Kod mene je podešeno na Auto,to daje maximalni rezultat.

 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW

Ok . Jesi probao staviti samo na 4G dali se može spojiti na 4G mrežu ili samo može 5G

Moj PC  
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW

Može se spojiti na 4G mrežu.

12 godina
offline
4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW

Buki6   Jeli ima su sučelju routera da možeš vidjeti jesi li spojen na 4G ili 5G? Zanima me dali si sad spojen na 5G?

Moj PC  
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW

Testirao sam.Postavio sam 4G i radi,rezultati su slabiji nego na 5G.Kada sam stavio 5G SA,neme mreže.Najbolji rezultat 5G N78,

ne radi agregaciju sa ostalim bendovima!

 

12 godina
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW
Buki6 kaže...

Testirao sam.Postavio sam 4G i radi,rezultati su slabiji nego na 5G.Kada sam stavio 5G SA,neme mreže.Najbolji rezultat 5G N78,

ne radi agregaciju sa ostalim bendovima!

 

 5G SA zasad nema ni jedan operater to je onaj pravi 5G samostalan neovisan o 4G frekvencijama. Jeli u sučelju možeš vidjeti kad si spojen na 4G a kada na 5G na početnoj stranici ili negdje u postavkama.

5 godina
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW

Znam za SA,čudno mi je kada na NR 5G stavim N78 radi najboje!?Kada se selekcionira samo 4G na Askeyu se upale zelene

lampice i brzine su slabe.

7 godina
neaktivan
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW

 Pozdrav, Kako se spojiš na postavke Askey routera? Nemam podatke o IP adresi a sam uređaj mi je na krovu pa ne mogu do njega. 

12 godina
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW
johnden kaže...

 Pozdrav, Kako se spojiš na postavke Askey routera? Nemam podatke o IP adresi a sam uređaj mi je na krovu pa ne mogu do njega. 

Ištekaš lan kabel iz frica i spoji lan kabel u pc ili laptop. U network adapter pogledaj koju IP ima Askey mislim da je  172.20.168.1

Poruka je uređivana zadnji put uto 18.1.2022 17:23 (DDavorin).
16 godina
offline
4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW

Nisam iskopčavao iz frica lan kabel, cmd i našao adresu, 172.20.168.1

Moj PC  
2 0 hvala 1
4 godine
neaktivan
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW
Montirao iskre
Dobio -63 i SINR od 15-20 na 2100frekv koju sam stavio na rucno da koristi za UL
Brzina je od 130-200DL i 45UL
Antene sam stavio na 33cm razmaka i gadjam agregaciju izmedju 800 i 2100
1800 sam mu zabranio jer mi rusi brzinu uz neznatno bolji ping
Nesto puno nisam vise testirao obzirom sam u subotu radio ovjes i stup
Nedjelju prebacivao ruter i mrezu kako bih bio u dometu tih 10m kabela a da mi ostane wifi iskoristiv
Ugl da ovako ostane zadovoljan sam
Jbg nije bas fora na krovu po ovim temperaturama
Poruka je uređivana zadnji put sri 19.1.2022 11:37 (mikivid).
 
3 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW
Nuclear_Phoenix kaže...
izvone kaže...

Plus,da li mi se isplati uzet switch s 2 wan porta kao što je TP-LINK TL-R605 gdje bih spojio kao ulaz žični i bežični ruter da dobijem čim veću brzinu?

Na mikrotiku možeš napraviti link aggregation tj. bonding, ne treba ti još jedan router. Mikrotik ti daje LTE vezu + na neki od LAN portova spajaš ADSL router i radiš bonding.

 Vidim da se spominje da mogućnost bondinga za ovaj Mikrotik koji se preporuča kao modem. Trenutno koristim Hibridbox (tu imam 30/10), pa bi tome dodao 4G link (na mobitelu ide 200/30). Hoće li bonding povećati brzine i može li se 4G koristiti samo kao neki overhead nad hibridbox linkom (tj. da radi na principu hibridboxa)?

14 godina
offline
4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW

Kako vi gledate gdje su 5G toweri na cellmapperu? Uredno pokazuje na mapi sve ostale a kad prebacim na 5G nema niceg.

 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW
Clockwork kaže...

Kako vi gledate gdje su 5G toweri na cellmapperu? Uredno pokazuje na mapi sve ostale a kad prebacim na 5G nema niceg.

 Klikneš na toranj koji te zanima i lijevo u stupcu ti piše naravno ako su mapirani 5G mobom i 5G tarifom određenog operatera. Kada staviš samo 5G u cellmapperu toga zasad nema u HR pošto je sve 5G DSS na 4G frekvencijama. Tek kada bude SA 5G na n78 i n28 pušteni onda će i u cellmapper biti prikazani, Naravno ako su mapirani cellmapper app. A možeš i preko filtera zadati samo 5G ENDC tornjeve da ti prikaže.

Poruka je uređivana zadnji put pet 28.1.2022 10:18 (DDavorin).
7 godina
neaktivan
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW
Još jedno pitanje za experte vezano uz A1 5g vanjsku Askey antenu.

Tehničar je našao najbolje mjesto za signal, no svakih 24-48h Askey se prebaci s 5G (plava diodica), na 4G (zelene diodice).

Nakon toga ostaje na 4G tako dugo dok ja fizički ne dođem do antene i dovoljno je samo da stavim ruku blizu antene i već prebaci na 5g (plava dioda). Ova pojava je nešto slično kao kad radio antena radi bolje dok se držite za nju.

Ono što je okej jednom kad prebaci na 5G onda tamo i ostaje barem 24 sata. No problematično je kad prebaci na 4G, da neće vratiti na 5G tako dugo dok se fizički ne pojavim tamo.

E pa pitanje za experte je, koji hack mogu napraviti gore na antenici da se ne prebacuje na 4g jer očito je u nekim slučajevima signal na rubu pa prebaci.
 
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW
johnden kaže...
Još jedno pitanje za experte vezano uz A1 5g vanjsku Askey antenu.

Tehničar je našao najbolje mjesto za signal, no svakih 24-48h Askey se prebaci s 5G (plava diodica), na 4G (zelene diodice).

Nakon toga ostaje na 4G tako dugo dok ja fizički ne dođem do antene i dovoljno je samo da stavim ruku blizu antene i već prebaci na 5g (plava dioda). Ova pojava je nešto slično kao kad radio antena radi bolje dok se držite za nju.

Ono što je okej jednom kad prebaci na 5G onda tamo i ostaje barem 24 sata. No problematično je kad prebaci na 4G, da neće vratiti na 5G tako dugo dok se fizički ne pojavim tamo.

E pa pitanje za experte je, koji hack mogu napraviti gore na antenici da se ne prebacuje na 4g jer očito je u nekim slučajevima signal na rubu pa prebaci.
Kakav ti je signal, jer ja tih problema nemam, 5g stalno sa 2 crtice signala.

 

7 godina
neaktivan
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW
Signal jest slab, 1 crtica. I s tom jednom crticom je brzina 190Mbit/s, ali vjerojatno je on prebaci na 4g jer tamo ima bolji signal. Pokušao sam u postavkama onemogućit 4g ali ne funkcionira jer mu valjda treba 4g s obzirom da je djeljeni spektar.
12 godina
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW
johnden kaže...
Signal jest slab, 1 crtica. I s tom jednom crticom je brzina 190Mbit/s, ali vjerojatno je on prebaci na 4g jer tamo ima bolji signal. Pokušao sam u postavkama onemogućit 4g ali ne funkcionira jer mu valjda treba 4g s obzirom da je djeljeni spektar.

 Očito u tom smjeru imaš i toranj sa samo 4G i bliži ti je pa se zato prebacuje. Možda bi se dalo podesiti samo 5G da se spaja samo treba znati koja je primarna frekvencija za 5G i nju zadati

Poruka je uređivana zadnji put pon 24.1.2022 12:27 (DDavorin).
10 godina
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW

..i ne samo to, Askey uređaj sa ugrađenim antenama je vjerovatno dobra za više frekvencije ali za niže je previše malena (skraćena) da bi imao bolji signal od tih 1-2 crtice.

Kao što reče @DDavorin najprije treba provjeriti koju freq. koristiš za 5G.

Poruka je uređivana zadnji put pon 24.1.2022 14:39 (AF139).
12 godina
offline
4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW

Evo malo vremena uhvatio da napišem nešto o ZTE MF289F CAT 20 router. Usporedba sa B818-263 DL skoro pa identični ali UL duplo veći na 289F. Očito ima bolju agregaciju frekvencija za UL. Priključci Ts9 za 4G vanjske antene dva lan porta i tel priključak. Mijenjanje frekvencija i zadavanje agregacija ide preko skripte za Chrome ili Edge preglednik jer ovaj FW nema u sučećju te postavke. Primjetio sam da isto ima jako dobar DL(bolji od B818-263) samo sa unutarnjim antenama kada je signal slab slično kao i MC801A na 4G.Ukrako bi bilo to ako nekog nešto posebno zanima tu sam Evo i par slikica.

Moj PC  
8 0 hvala 7
12 godina
offline
4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW

Evo da podjelim za sve one koji još koriste ZTE 286 skriptu za promjenu frekvencija i zadavanje agregacija. Radi isto kao i na Huawei routerima.  ZTE MF 286 skripta 

Moj PC  
2 0 hvala 1
9 godina
neaktivan
offline
4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW

Pozdrav ekipa,

 

kupljen je b535 ruter od A1 u kojem imam Telemach SIM.

Brzina i ping su mi katastrofa: download između 10 i 15 mbit, upload 50mbit, ping oko 30.

ovo su jačine signala:

CELL_ID
10450453
RSRQ
-11.0dB
RSRP
-87dBm
RSSI
-56dBm
SINR
8dB
Napajanje za bežični prijenos
PPusch:19dBm PPucch:-19dBm PSrs:-40dBm PPrach:1dBm
PLMN
21902
Učestalost uzlazne veze 4G
19500
Učestalost silazne veze 4G
21400
Pojas
1
Network: Telemach
MCC-MNC: 219-02
TAC-CID: 10201-10450453
eNB Id: 40822 (sector 21)
UL: 1950.1 MHhz (band 1)
DL: 2140.1 MHhz (band 1)
Session: 0j 1h 3m
Čitam na ovoj temi da postoje načini za povećati download i ping pa ako bi netko bio ljubazan mi kao laiku objasniti što mogu napraviti (kako se povezati na najmanje opterećen repetitor i mijenjati frekvencije)
hvala!
Poruka je uređivana zadnji put čet 3.2.2022 21:45 (Dudlica).
Moj PC  
0 0 hvala 0
4 godine
neaktivan
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW
Pitanje za iskusnije sa montazom antena
Koji parametar signala ukazuje na bolji losiji razmak izmedju antena
Kada malo otopli htio bih se poigrati sa tim cis da budem cim blize dobrom setup na krovu
Hvala
 
0 0 hvala 0
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice