Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

poruka: 658
|
čitano: 258.596
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
2 godine
offline
Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

@volegradele

 

15 kn.

 

Imam i ja jedan, uz odličan router koji ide s njim...Uz početno često loadanja emisija uživo, sad ide odlično..

 

Zašto ljudi na temi o T-com-u govore da taj uređaj nije "pravi" Mesh, već AP, a T-com agent kaže da jest Mesh, i da ovi koji to pišu po forumu, pojma nemaju... . 

(ja mu rekao za forum i što se piše)

@nixi123 kaže..Da bas tebe idi prci nest debilu ne si dezuran na forumu za cijene kakve ko stavi.
Poruka je uređivana zadnji put sri 19.10.2022 15:07 (Zaporožac).
 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

Bok ekipa, trebam pomoć pa, pomozite.
Naime, ne znam koji mi uređaj treba, je li to bolji router, jel to AP.
Stan je od 50 kvadrata, dosta stara zgrada s debelim zidovima, pa mi wifi vec gubi signal na drugom kraju stana (lovi ga al slabije).
Imam iskonovu optiku (NET 200) download 200mbit/upload100 mbit. od te njihove opreme imam taj defaultni Sercomm Speedport, za koji sam čuo da nije neka sreća ako zelim ista osim osnovnog koristenja, primjerice odvajanje mreze, hendlat ju po uredajima, radit mrezu za goste, dosta ogranicen za broj spojenih uredaja wifijem i sl. Internet najvise crpim za tv (IPTV ne od iskona, to si rjesavam privatno)  i streamanje sadrzaja.

U stan dolazi dosta wifi pametnih uređaja, sad sam vec na 20ak (rasvjeta, shelly moduli) s namjerom i zeljom da ih bude jos vise.
Uspio sam rijesiti da mi podžbukno po zidovima idu  3 lan kabla (CAT5e 1000 Mbps, uticnice CAT.6A) do uticnice gdje je iskonov modem/router, jedan za tv, jedan za pc, jedan do te druge sobe (gdje vec slabi wifi) gdje planiram također manji tv stavit.
Imam i switch od 16 portova od TP linka koji trenutno ne koristim, ali u slucaju veceg broja zicnog spajanja za neke uredaje, neka ga.
Trazim rjesenje koje ce mi biti od koristi za taj veci broj wireless uredaja, neovisno o ovoj opremi koju imam od iskona, koji je danas tu, sutra ga mozda promijenim, a svoju opremu uvijek mogu migrirati neovisno o ISP-u.

Razmisljao sam bi li od ubiquity-a unifi lite 6 AP rjesio sve sto trebam ili mogu proc lakse/bolje s nekom izmjenom routera koji moze primati veliku kolicinu uredaja preko wifi-a, pa ce mi bolje performati internet generalno i za ovo sto spajam lan-om, vjerujem da ce bolji modem rijesiti i taj domet jer stan nije velik. Takoder kontrola nad mrezom cini mi se dosta jednostavna a opet i dovoljno detaljna za igrat se.

Sto preporucate?
Hvala na prijedlozima.

Poruka je uređivana zadnji put pet 21.10.2022 13:31 (kurjeoko).
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
kurjeoko kaže...

..

Sto preporucate?
..

 -prvo realnost/činjenice .. npr wifi signal i debljina zidova, kao i ostatak .. to su dvije odvojene stvari mada su povezane :)

-što god napraviš osim masha u slučaju debelih zidova ne može biti riješenje tj ovisiš o sreći-signalu .. i zato postoji mesh, da bi pokrio neki takav prostor koji jedan uređaj ne može tako kvalitetno.

-spomenut i switch.. tj žica, ne vidim zašto ne bi žicom umjesot meshom riješio stvar, tj mesh ide umjesot žice, ali kad je žica moguća tad ide žica.. tad radi, mora raditi, dok s wifi uvjek imaš samo možda ili vjerojatno...

+ broj uređaja i ako pogledaš povijest (ne tako davno, it-godine brzo prođu kao stoljeće..) nedavno su routeri (wlan) hendlali do recimo 5 uređaja, sad je normalno do 10-15.. a s više imaš problem, tj pojedini modeli uređaja-opreme kao router upravo to navode kao fičer-rekamu npr onaj jeftikaner kinez xaomi ili kako se već naziva, navodi 64 klijenta.. pošto si na 20tak do 30tak si miran s većinom današnje opreme ali i to se lako podupla kad kažeš pametna kuća i sl. uređaji dok je to prije bio isključivo pc kao jedini uređaj za mrežu-internet i wlan.. pa je došao mobitel, pa svaki ukućan ima barem jedan + ostalo .. tj jasno ti je da po kućanstvu nije isto živi li samac-par ili obitelj s 13tero djece babom-ujkom i familijom... tj moguć broj uređaja-signala i koliko router može hendlati a to ovisi o cpu+ramu koje ima pa tako i cijena kao i klasa softwarea koji opet određuje klasu cijene npr jeftikaner router 150-300kn, viša klasa 500-1000kn ili firewall-balancer-koncentrator-vpn.. od par tisuća kuna koji je u osnovi 'isti' kao što je u osnovi i fićo i ferari auto..

-npr što kad uz ostalo poželiš recimo nadzorne kamere po dvorištu-garaži-šupi.. i smisliš nešto s desetak kamera koje traže svoje resurse.

 

-oprema operatera kao modem je u pravilu ograničena, umjetno, tj tako naručena + rebrendan soft koji je u pravilu osakaćen-ograničen jer operater ima kontrolu, dok može biti identičan kupljenom u trgovini.. no pošto operater ima kontrolu (a time i ovisnost, npr ako želiš promjeniti operatera..) svaki ozbiljniji task traži da imaš svoju opremu, ne čak skupu ali ne operaterovu, ne zbog kvalitete jer može biti isto nego ovisnosti-kontrole-mogućnosti tj ograničenja i sl. (nekad važno za firme, sad i za kućanstva-osobne potrebe...).

 

-polovicu želja dodatnim jeftikaner routerom ćeš riješiti, tj modem-liniju jedan lan port npr port-broj-1 spojiš na wan port routera, time si taj dodatni modem spojio na internet i svi uređaji spojeni na taj novi router će imati automatski pristup internetu kao i modemskoj mreži ako je potrebno (share i sl) pri čemu će automatika (ili ručno) biti podešeni odgovarajući subnetovi mreže, autodetekcija-soft ili ručno, treći broj ip-v4 adrese je to, ako je isto-kolizija, ne smiju dva routera na isti subnet isti dhcp itd.. jedan šef u jednoj mreži tj subnetu, ostalo je routanje i spajanje više mreža ako je potrebno.

-tako ako se gosti spajaju na modemski wlan imat će internet, ali neće moći u routersku mrežu (firewall na wan portu, dok ne otvoriš-dozvoliš + rulovi, do tad zatvoreno..) dok ćeš ti s routerske mrže moći na modemsku i vidjeti goste.. + naravno i novi router može nuditi dvije mreže, za goste, bez pina-passa i sl. .. kao što može biti dualband 2,4-5ghz.. itd.

-ako spojiš žicom riješio si debljinu zidova efikansije nego mesh + jeftinije, trajno tj ako je modem na lokaciji x, router na lokaciji y.. svaki pokriva svoj dio, ako su na istom mjestu tad je problem ostao jednak i dalje trebaš neki mesh koji bi pokrio ostale lokacije kućanstva.. no tad imaš već dvije mreže dok ćeš logično koristiti routersku (ne modemsku.. tj modem se može kompletno isključiti, sve osim same linije, router-wlan-dhcp.. sve to može odraditi tvoj router jednako + imaš kontrolu i u slučaju promjene operatera nema druge promjene osim fizički baciti stari modem-liniju i ubosti novu u port..

 

-mesh i sl. .. kad želiš recimo šetati i imati max signal-brzinu po lokaciji.. tad je mesh za wlan zakon, no ako su to ipak statički uređaji kao računalo-tv-kamere-svjetla-vrata.. ne mobitel, laptop-tablet.. tad ne šećeš s iptv-om, ne šećeš s gamerskim računalom i monitorom, ne šećeš s lusterom po kući-stanu, neog je na fixnom mjestu i može ići žicom, osim kad ne može.. tad ide wlan.

-dobra žičana mreža je osnova i po potrebi se lako može dodati x-komada wlan-ova kao router ili ap .. ili mesh, no naravno ponekad ne želiš dupliranje ili postavljati žice ako ćeš koristiti wlan i ako na kraju završiš na meshu.. tad je ipak jeftinije odmah krenuti na takvo riješenje, no novi problem standardi, komunikacija uređaja, deco i sl. .. tj početni meshovi ne služe tome, pitanje što podržavaju-nude, kao i oprema operatera koja može biti ograničena ili bilo koji ap-router niže klase ako nema neki poteban fičer, npr za usporedbu za hdmi i tv imaš cec i arc fičere koje prije nisu imali a ako se žele koristiti treba imati opremu, tv, daljinski itd.. tj sve se mijenja i već za godinu će možda doći neki novi standard i tražiti neki novi fičer koji danas ne postoji a tad ako to želiš bacaš-mijenjaš staro itd. i zato je žica ipak zakon...

 

-za početak, najoptimalnije ili najmanji promašaj ako nešto nije kako si zamislio.. kupi neki rotuer .. u rangu 200-300kn i tad ćeš imati bolju ideju što možeš, što očekivati, .. i možda dovoljno dobro riješenje, tj mesh je od 600-1000kn naviše.. a rezultat znaš tek kad sve složiš i opet možda poželiš nešto novo..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
12 godina
offline
Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

Pozdrav svima,

 

molim pomoć u ovoj situaciji:

 

- imam A1 optički internet i A1 router u dnevnoj sobi

- od A1 routera do drugog dijela kuće sam provukao mrežni kabel tako da na drugom dijelu kuće imam mrežnu utičnicu sa full žičanim signalom

- želio bih u tom drugom dijelu kuće, mrežnim kablom prikopčati neki uređaj (?) u mrežnu utičnicu tako da taj uređaj može emitirati WiFI signal u drugom dijelu kuće bez gubitka brzine (zato range extender nije za mene), te da uređaj ima 1-2 mrežna priključka da komp o tom drugom dijelu kuće mogu mrežnim kablom spojiti s tim uređajem odnosno mrežom.

 

Koji točno uređaj bi meni trebao?

 

 

 

 

 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

Treba ti wifi ruter dual band (2,4 i 5GHz) pa na njegov WAN port spojiš taj LAN kabal i imaš WIFI plus više LAN priključaka.

12 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
Kome treba da pokrije prostor i da ima stabilan wifi preporuka i od mene za mesh. Korisnik sam telemachbh(veza 500/30), i naravno imao sam probleme sa pokrivenošću sa routerom od operatera (Technicolor Cga2121) u nekim dijelovima stana. Razmišljao se između nekog ax (wifi 6 routera) ili mesha. Wifi 6 mesh mi je bio malo preskup, odlučio se za deco m4 wifi5 mesh sa dva unita, došli me oko 85e, spojio ih na tmachov router, postavio u access point mode, drugi unit u hodnik i sad u cijelom stanu imam full signal i brzine oko 400Mbps,prezadovoljan :)
Dva su čak malo i overkill za moj prostor (65m2), ovo čudo pokriva cijeli kat zgrade i vani baca daleko dosta, odlična stvar.
Poruka je uređivana zadnji put pet 30.12.2022 15:06 (error_666).
Moj PC  
2 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
error_666 kaže...
Kome treba da pokrije prostor i da ima stabilan wifi preporuka i od mene za mesh. Korisnik sam telemachbh(veza 500/30), i naravno imao sam probleme sa pokrivenošću sa routerom od operatera (Technicolor Cga2121) u nekim dijelovima stana. Razmišljao se između nekog ax (wifi 6 routera) ili mesha. Wifi 6 mesh mi je bio malo preskup, odlučio se za deco m4 wifi5 mesh sa dva unita, došli me oko 85e, spojio ih na tmachov router, postavio u access point mode, drugi unit u hodnik i sad u cijelom stanu imam full signal i brzine oko 400Mbps,prezadovoljan :)
Dva su čak malo i overkill za moj prostor (65m2), ovo čudo pokriva cijeli kat zgrade i vani baca daleko dosta, odlična stvar.

 

Imam kuću na kat. Dolje je neki Huawei router od A1, te je gigbitnim kabelom skablirano do sobe na kat.. e sad gore mi je loš signal, i ja bih gore stavio mesh M4 deco na našin da je spojen žicom na router.. 

 

Da li netko zna kako to čudo funkcionira? Je li dovoljan jedan da kada sam gore mob se spoji na MESH, a kada sam dolje da se spoji na router.. ili trebam dva, jedan gore, a drugi dolje?

11 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
@DarK.xy da bi MESH funkcionirao kako je zamišljen trebaju ti 2. Jedan gore, drugi dolje, u tvom slučaju. Wi-fi na routeru od providera iskuljučuješ i koristiš novopostavljeni od MESH-a. To je ideja ...

Može raditi i tako kako si ti naveo, ali onda nemaš prednosti MESH-a...imaš 2 različite wi-fi mreže, komplikcaija bezveze...onda možeš staviti samo AP gore...ako nećeš ići na MESH ..
Poruka je uređivana zadnji put pon 2.1.2023 19:53 (Samarzija).
14 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
Samarzija kaže...
@DarK.xy da bi MESH funkcionirao kako je zamišljen trebaju ti 2. Jedan gore, drugi dolje, u tvom slučaju. Wi-fi na routeru od providera iskuljučuješ i koristiš novopostavljeni od MESH-a. To je ideja ...

Može raditi i tako kako si ti naveo, ali onda nemaš prednosti MESH-a...imaš 2 različite wi-fi mreže, komplikcaija bezveze...onda možeš staviti samo AP gore...ako nećeš ići na MESH ..

 Ok, molim te samo jos info da li mogu ovako postaviti setup:

 

2x Deco.. jedan Deco na katu spojen na router port 1 preko gigabit ethernet, drugi Deco prizemlje spojen na switch, a switch spojen na router port 2

 

Deco 1 i 2  pretpostavljam da onda imaju isti naziv mreze i da se mob spaja/prebaci automatski na jaci signal kada odem na kat? 

 

 

 

 

5 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
DarK.xy kaže...
Samarzija kaže...
@DarK.xy da bi MESH funkcionirao kako je zamišljen trebaju ti 2. Jedan gore, drugi dolje, u tvom slučaju. Wi-fi na routeru od providera iskuljučuješ i koristiš novopostavljeni od MESH-a. To je ideja ...

Može raditi i tako kako si ti naveo, ali onda nemaš prednosti MESH-a...imaš 2 različite wi-fi mreže, komplikcaija bezveze...onda možeš staviti samo AP gore...ako nećeš ići na MESH ..

 Ok, molim te samo jos info da li mogu ovako postaviti setup:

 

2x Deco.. jedan Deco na katu spojen na router port 1 preko gigabit ethernet, drugi Deco prizemlje spojen na switch, a switch spojen na router port 2

 

Deco 1 i 2  pretpostavljam da onda imaju isti naziv mreze i da se mob spaja/prebaci automatski na jaci signal kada odem na kat? 

 

 

 

 

 Probaj tako mada je deco predvidjen tako da se jedan spaja zicom a drugi spaja bezicno na prvi... Tako kod mene rade 4 s tim da jedan ide preko drugog pa taj drugi na glavni.....I sve radi perfektno.....

12 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
DarK.xy kaže...
Samarzija kaže...
@DarK.xy da bi MESH funkcionirao kako je zamišljen trebaju ti 2. Jedan gore, drugi dolje, u tvom slučaju. Wi-fi na routeru od providera iskuljučuješ i koristiš novopostavljeni od MESH-a. To je ideja ...

Može raditi i tako kako si ti naveo, ali onda nemaš prednosti MESH-a...imaš 2 različite wi-fi mreže, komplikcaija bezveze...onda možeš staviti samo AP gore...ako nećeš ići na MESH ..

 Ok, molim te samo jos info da li mogu ovako postaviti setup:

 

2x Deco.. jedan Deco na katu spojen na router port 1 preko gigabit ethernet, drugi Deco prizemlje spojen na switch, a switch spojen na router port 2

 

Deco 1 i 2  pretpostavljam da onda imaju isti naziv mreze i da se mob spaja/prebaci automatski na jaci signal kada odem na kat? 

 

 

 

 

 Da , isti je naziv mreže , nema razdvojen 2.4 i 5 GHz niti je razdvojeno  po deco uređajima ...  samo je jedna na listi mreža (iako u biti imaju tri ) ,  uređaji se automatski  spajaju na najbolju i najbržu za njih i neprimjetno prebacuju sa deco1 na deco2 . Što se spajanja tiče može i tako , ali po meni nema potrebe da deco2 spajaš na switch , dovoljno je samo uštekat ga u struju , sačekaš minuticu da nađe main deco , bežično se povežu i to je to :=)

Poruka je uređivana zadnji put uto 3.1.2023 13:11 (error_666).
14 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
error_666 kaže...
DarK.xy kaže...
Samarzija kaže...
@DarK.xy da bi MESH funkcionirao kako je zamišljen trebaju ti 2. Jedan gore, drugi dolje, u tvom slučaju. Wi-fi na routeru od providera iskuljučuješ i koristiš novopostavljeni od MESH-a. To je ideja ...

Može raditi i tako kako si ti naveo, ali onda nemaš prednosti MESH-a...imaš 2 različite wi-fi mreže, komplikcaija bezveze...onda možeš staviti samo AP gore...ako nećeš ići na MESH ..

 Ok, molim te samo jos info da li mogu ovako postaviti setup:

 

2x Deco.. jedan Deco na katu spojen na router port 1 preko gigabit ethernet, drugi Deco prizemlje spojen na switch, a switch spojen na router port 2

 

Deco 1 i 2  pretpostavljam da onda imaju isti naziv mreze i da se mob spaja/prebaci automatski na jaci signal kada odem na kat? 

 

 

 

 

 Da , isti je naziv mreže , nema razdvojen 2.4 i 5 GHz niti je razdvojeno  po deco uređajima ...  samo je jedna na listi mreža (iako u biti imaju tri ) ,  uređaji se automatski  spajaju na najbolju i najbržu za njih i neprimjetno prebacuju sa deco1 na deco2 . Što se spajanja tiče može i tako , ali po meni nema potrebe da deco2 spajaš na switch , dovoljno je samo uštekat ga u struju , sačekaš minuticu da nađe main deco , bežično se povežu i to je to :=)

 Pa nekako ideja mi je da ih se spoji žično direktno na router tako da svaki kat ima maksimalnu brzinu od routera..pretpostavljam da kada se spoje bežično da opet ima pad propusnosti kao što trenutno imam sa routerom

5 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
DarK.xy kaže...
error_666 kaže...
DarK.xy kaže...
Samarzija kaže...
@DarK.xy da bi MESH funkcionirao kako je zamišljen trebaju ti 2. Jedan gore, drugi dolje, u tvom slučaju. Wi-fi na routeru od providera iskuljučuješ i koristiš novopostavljeni od MESH-a. To je ideja ...

Može raditi i tako kako si ti naveo, ali onda nemaš prednosti MESH-a...imaš 2 različite wi-fi mreže, komplikcaija bezveze...onda možeš staviti samo AP gore...ako nećeš ići na MESH ..

 Ok, molim te samo jos info da li mogu ovako postaviti setup:

 

2x Deco.. jedan Deco na katu spojen na router port 1 preko gigabit ethernet, drugi Deco prizemlje spojen na switch, a switch spojen na router port 2

 

Deco 1 i 2  pretpostavljam da onda imaju isti naziv mreze i da se mob spaja/prebaci automatski na jaci signal kada odem na kat? 

 

 

 

 

 Da , isti je naziv mreže , nema razdvojen 2.4 i 5 GHz niti je razdvojeno  po deco uređajima ...  samo je jedna na listi mreža (iako u biti imaju tri ) ,  uređaji se automatski  spajaju na najbolju i najbržu za njih i neprimjetno prebacuju sa deco1 na deco2 . Što se spajanja tiče može i tako , ali po meni nema potrebe da deco2 spajaš na switch , dovoljno je samo uštekat ga u struju , sačekaš minuticu da nađe main deco , bežično se povežu i to je to :=)

 Pa nekako ideja mi je da ih se spoji žično direktno na router tako da svaki kat ima maksimalnu brzinu od routera..pretpostavljam da kada se spoje bežično da opet ima pad propusnosti kao što trenutno imam sa routerom

 Pogresno pretpostavljas jer deco uredjaju komuniciraju medjusobno na posebnom kanalu i ne zauzimaju bandwith koji je rezervisan za korisnike.... Jedan povezi zicno ostale povezi bezicno. Kao sto kolega kazte upali i sacekaj da zasvijetle bijelo i to je sve sto trebas napraviti sa svim deco uredjajima osim glavnog....

U tome i jeste fora kod mesh sistema. 

12 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
Pa vj ima neki pad propusnosti , ali sam ih bežično povezao.. Razmišljao sam i ja o tome i iskreno nije mi se dalo provlačiti kabel kroz stan, ali ako već imaš provučen možeš probati i tako . Ne mogu uspoređivati kako bi bilo da je spojen kabelom, ali iskreno i ovako radi odlično. Brzina konekcije mi je 500 Mbps i preko mesha imam propusnost kakvu sam mogao samo sanjati, a kako sam primjetio dosta ovisi i o uređajima kojim mjeriš tj njihovim wifi karticama . Npr huawei p20 lite mobitel ne može preko 200 Mbps ni pomoću trikova, dok recimo firestick i tv 'vade' preko 400 Mbps, tako da pored svega ostaloga krajnji rezultat dosta ovisi i od samih uređaja.
Moj PC  
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
error_666 kaže...
Pa vj ima neki pad propusnosti , ali sam ih bežično povezao.. Razmišljao sam i ja o tome i iskreno nije mi se dalo provlačiti kabel kroz stan, ali ako već imaš provučen možeš probati i tako . Ne mogu uspoređivati kako bi bilo da je spojen kabelom, ali iskreno i ovako radi odlično. Brzina konekcije mi je 500 Mbps i preko mesha imam propusnost kakvu sam mogao samo sanjati, a kako sam primjetio dosta ovisi i o uređajima kojim mjeriš tj njihovim wifi karticama . Npr huawei p20 lite mobitel ne može preko 200 Mbps ni pomoću trikova, dok recimo firestick i tv 'vade' preko 400 Mbps, tako da pored svega ostaloga krajnji rezultat dosta ovisi i od samih uređaja.

 Pa ipak je WI-FI u pitanju....

 

12 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
Ma realno i pola od toga meni više nego dovoljno, samo nek je stabilno , al eto ako već može više super. Inače sve streaming platforme imaju do nekih 30 40 Mbps max, preko 100 Mbps jedino mogu iskoristiti na syncleru gdje streamam visokobitražne bluray remuxe , prosjek je do 100 Mbita i 70 80 GB ( najviše što sam vidio je tlotr extended izdanje 120-130 Mbps i 150 GB i breaking bad od 160 Mbps), sad kako imam mesh čak i to može bez problema, prije je znalo bit bufferinga.. Baš sam impresioniran kako ovo čudo radi
5 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
error_666 kaže...
Ma realno i pola od toga meni više nego dovoljno, samo nek je stabilno , al eto ako već može više super. Inače sve streaming platforme imaju do nekih 30 40 Mbps max, preko 100 Mbps jedino mogu iskoristiti na syncleru gdje streamam visokobitražne bluray remuxe , prosjek je do 100 Mbita i 70 80 GB ( najviše što sam vidio je tlotr extended izdanje 120-130 Mbps i 150 GB i breaking bad od 160 Mbps), sad kako imam mesh čak i to može bez problema, prije je znalo bit bufferinga.. Baš sam impresioniran kako ovo čudo radi

 I ja sam bio skeptičan medjutim radi perfektno.....

13 godina
offline
Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

Oj, pisali smo tu nedugo o seamless roam opciji na nekim wifi sustavima, odnosno, da se ne gubi internet veza kod prebacivanja s jednog ap-a/mesh nodea na drugi. 

 

Na xiaomijev ax3600 router je nakeljen unifi uap ac lr Ap preko lan-a. Postavio sam ih tak da jedan drugom zadire u prostor djelovanja ali sam onda podesio različite kanale i širinu kanala da se ne zasjenjuju. 

Iako u ovoj kombinaciji ne postoji seamless roam opcija, testiranjem sam primjetio da se prebacuje jedan s drugog a pritom sam odradio validan speedtest i wifi poziv bez da se išta prekinulo.

 

Lunjanjem po netu ispada da noviji telefoni imaju tehnike za bolje baratanje mrežama i prebacivanju s jedne na drugu. U ovom slučaju je to bio s22u i xiaomi 12. Sve radi bez ikakvih odspajanja. 

Doduše, na iskonovom innbox V80 to ne funkcionira. Njega samo za test jer mi nije relevantan pa mu je wifi isključen. Sve nosi xiaomi ax3600, bar dok ne stigne nešto iz unifi-ja kao main.

 

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
dax-lax kaže...

Oj, pisali smo tu nedugo o seamless roam opciji na nekim wifi sustavima, odnosno, da se ne gubi internet veza kod prebacivanja s jednog ap-a/mesh nodea na drugi. 

 

Na xiaomijev ax3600 router je nakeljen unifi uap ac lr Ap preko lan-a. Postavio sam ih tak da jedan drugom zadire u prostor djelovanja ali sam onda podesio različite kanale i širinu kanala da se ne zasjenjuju. 

Iako u ovoj kombinaciji ne postoji seamless roam opcija, testiranjem sam primjetio da se prebacuje jedan s drugog a pritom sam odradio validan speedtest i wifi poziv bez da se išta prekinulo.

 

Lunjanjem po netu ispada da noviji telefoni imaju tehnike za bolje baratanje mrežama i prebacivanju s jedne na drugu. U ovom slučaju je to bio s22u i xiaomi 12. Sve radi bez ikakvih odspajanja. 

Doduše, na iskonovom innbox V80 to ne funkcionira. Njega samo za test jer mi nije relevantan pa mu je wifi isključen. Sve nosi xiaomi ax3600, bar dok ne stigne nešto iz unifi-ja kao main.

 

 

 Unifi je fantastican sistem ali za kucnog korisnika je teski owerkill... PRvo cijenom jer za pokrivanje istog prostora mesh je daleko jeftiniji.... A drugo za prosječnog kućnog korisnika podesiti unifi je nocna mora i maltene neizvedivo dok mesh podesiti je djecija igra. Pogotovo dodatne uredja gdje se podesavanje svelo na ukljucivanje u struju.....

Imam kod pšar prijatelja unifi AP koje sam podesio i nikad vise prisao im nisam i to za njih radi perfektno. U pitanju su mjesta sa velikom koncetracijom korisnika tipa svadbeni salon. Ja licno sam unifi AP LR zamijenio sa tp link DECO M4+2E4 i to za mene u kuci i dvoristu radi daleko bolje. Imam smart home uredjaje i za sada sistem se sa lakocom nosi sa 40tak uredjaja na wifi istovremeno bez ikakvih problema.... 

13 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
Istina, za nekog ko uopće ne barata s kompovima, ili ikakvim mrežnim postavkama, možda i je problem postaviti unifi ali ako gledaš da postoji mikrotik, ovo je ultra jednostavno prek aplikacije za mob.
S druge strane, ap će imati veći throughput nego mesh ali za kućnog korisnika s osnovnim mrežnim željama je mesh i više nego dovoljan obzirom na cijenu i jednostavnost
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
Pozdrav ekipa,imam jedno pitanje ako mi netko može odgovoriti....
Imam stan od 60 kvadrata i slab Wifi signal u zadnjoj sobi ...htio bi isprobati Mesh ,a frend ima Premium Smart Mesh (repeater) od HT-a....Ja imam Net prek iskona i router je INNbox V80...e sad jel netko zna jel se taj Mesh može povezati sa mojim routerom,frend bi mi ga posudio da isprobam...
 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
Ne vidim razloga zasto ne bi moglo. Nije važno sto je on na jednom operateru, ti na drugom (osim ako oni nisu nešto kemijali na meshu, mada ne vjerujem da to iko radi )
Moj PC  
0 0 hvala 1
5 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
spolja77 kaže...
Pozdrav ekipa,imam jedno pitanje ako mi netko može odgovoriti....
Imam stan od 60 kvadrata i slab Wifi signal u zadnjoj sobi ...htio bi isprobati Mesh ,a frend ima Premium Smart Mesh (repeater) od HT-a....Ja imam Net prek iskona i router je INNbox V80...e sad jel netko zna jel se taj Mesh može povezati sa mojim routerom,frend bi mi ga posudio da isprobam...

 Nisam siguran da je ovo pravi mesh... Ako je repeater kao sto kazu na stranici hr telekoma onda racunaj odmah u start brzinu manju od 50%....

Kod mesha nem znacajnijeg pada u brzini.... 

13 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
spolja77 kaže...
Pozdrav ekipa,imam jedno pitanje ako mi netko može odgovoriti....
Imam stan od 60 kvadrata i slab Wifi signal u zadnjoj sobi ...htio bi isprobati Mesh ,a frend ima Premium Smart Mesh (repeater) od HT-a....Ja imam Net prek iskona i router je INNbox V80...e sad jel netko zna jel se taj Mesh može povezati sa mojim routerom,frend bi mi ga posudio da isprobam...

 Isti problem sam imao (u jednoj sobi je bio slabiji wifi signal) i najjeftinije riješio sa ovim: https://www.links.hr/hr/wireless-range-extender-tp-link-re200-ac750-433mbps-802-11ac-b-g-n-zidni-053515030

 

Kasnije sam uzeo kvalitetniji ruter, stavio ga više centralno u stanu pa mi extender nije trebao. Mislim da ga još uvijek imam, mogu ti posuditi da probaš ako si u ZG/VG

12 godina
neaktivan
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
Nemam pojma jel pravi Mesh...kad sam se raspitivao o Mesh uređajima frend mi kaže da ima doma od HT-a Mesh....dobio sam ga danas pa ću probati...na njemu ima neka lampica Mesh...htio sam samo isprobati kak šljaka da ne kupujem odmah pa vraćam ak ne šljaka dobro...ali ako ću uzimati mislim da ću kupiti TP Link Deco E4,vidim da ga svi hvale....ima u ponudi prek Iskona za 19kn mjesečno,ali za te novce si radije uzmem da je u mom vlasništvu jer mogu koristiti i na vikendici...
12 godina
neaktivan
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
Hvala puno na ponudi,nisam u Zg nego u Karlovcu...
5 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
spolja77 kaže...
Nemam pojma jel pravi Mesh...kad sam se raspitivao o Mesh uređajima frend mi kaže da ima doma od HT-a Mesh....dobio sam ga danas pa ću probati...na njemu ima neka lampica Mesh...htio sam samo isprobati kak šljaka da ne kupujem odmah pa vraćam ak ne šljaka dobro...ali ako ću uzimati mislim da ću kupiti TP Link Deco E4,vidim da ga svi hvale....ima u ponudi prek Iskona za 19kn mjesečno,ali za te novce si radije uzmem da je u mom vlasništvu jer mogu koristiti i na vikendici...

 SAmo imaj na umu da E4 ima 100 mbps portove pa ako imas brzi internet to ce te ogranicavati ali mozes uzeti 1 M4 koji ima gigabitne portove a oastale E4. Rade perfektno u mixu... Ja imam tako....I imam 240/140 mbps konstantno u cijeloj mrezi....

14 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
spolja77 kaže...
Pozdrav ekipa,imam jedno pitanje ako mi netko može odgovoriti....
Imam stan od 60 kvadrata i slab Wifi signal u zadnjoj sobi ...htio bi isprobati Mesh ,a frend ima Premium Smart Mesh (repeater) od HT-a....Ja imam Net prek iskona i router je INNbox V80...e sad jel netko zna jel se taj Mesh može povezati sa mojim routerom,frend bi mi ga posudio da isprobam...

 Ja ti imam istu kombinaciju neta + innbox v80 i na to imam m4 deco kao dodatak. Radi sve savrseno po cijelom stanu.

Instalacija nemoze biti laksa (da se razumijemo ja nisam expert za mreze i setup istih)

I believe Wi can Fi...
12 godina
neaktivan
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
Zanima me samo ,ako bi se odlučio za kupnju 3 komada TP link DECO M4 i ako bi spojio prvi žičano na router,a ostala 2 prek Wifi...dali bi na treći DECO ,koji bi bio u zadnjoj sobi ,mogao spojiti switch i dalje prek switcha žičano spajati uređaje?
 
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

Da. Za to i sluze lan portovi na njima. Cak moze i IPTV iako to nisam probao jos.....

Meni na jednom je stampac i lap a na drugom IP kamera....

Poruka je uređivana zadnji put uto 24.1.2023 13:15 (Posmatrač).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice