Koji monitor kupiti izdvojena tema

poruka: 19.984
|
čitano: 4.591.869
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
10 godina
odjavljen
offline
Koji monitor kupiti

Pozdrav :D Koliko bi para trebalo izdvojit za neki ok 4k monitor?I ako mi se moze predlozit neki.

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti
reefreemind kaže...

Možete li mi preporučiti koji monitor do 1500 kuna?

 

Prioriteti:

  1. Ugodan rad bez zamora  i peckanja očiju. Izuzetno mi je bitno da ne oštetim oči, budući da jako (previše) mnogo sjedim za računalom.
  2. IPS (i njegove varijante)
  3. 24" ekran (može i 23")

 

Malo sam istraživao i naišao sam na hrpetinu monitora koji mi se sviđaju: 

  • Philips 234E5QDAB
  • Philips 234E5QHAW
  • Samsung T24D391EW
  • Samsung LS24D590PL/ZA
  • Samsung LS24D390HL/ZA
  • Philips 244E5QHAD
  • Samsung S24D391HL
  • Samsung S24D390HL
  • itd.

 

U čemu je razlika između Samsung S24D391HL i Samsung S24D390HL? Vidim da ih extreme digital ima u ponudi.

 

Možete mi slobodno preporučiti i neki drugi monitor za koji smatrate da je najbolji.

 Nije lako preporučiti jer nisu svima bitne iste stvari kod kupovine. Od navedenih ja bi najprije uzeo Samsung 24d590pl s time da mi dosta smeta što nema postolje na razini dell-a tako da bi u kalkulaciju nadodao i dell p2414h. Uglavnom za cijenu navedeni Samsung je way to go. Razlika između 390hl i 391hl je u boji, prvi je crni drugi je bijeli.

 

IvanDado kaže...

Pozdrav :D Koliko bi para trebalo izdvojit za neki ok 4k monitor?I ako mi se moze predlozit neki.

Mislim da je najbolje se strpiti što se tiče 4k-a, rezolucija je ogromna, dijagonala ne toliko tako da je sve dosta sitno a skaliranje još nije na razini. Uostalom kad 4k tehnologija sazrije i cijene budu padale za iste novce za koje sad dobiješ tn moći ćeš uzeti 4k sa ips-om. 

logic sense of no sense.
Poruka je uređivana zadnji put sub 17.1.2015 20:26 (Saryne).
10 godina
odjavljen
offline
Re: Koji monitor kupiti

Hvala ti na odgovoru :) Jel imas mozda onda preporuku za neki 2k?

11 godina
neaktivan
offline
Koji monitor kupiti

Pozdrav. Mozete mi preporuciti full hd monitor s hdmi utorom,koristio bih za gaming,od 20,23 incha,do 800 kn. Moze i sa njuskala i sa svih trgovina u hrvatskoj.

Hvala

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti
Karlo.barcelona kaže...

Pozdrav. Mozete mi preporuciti full hd monitor s hdmi utorom,koristio bih za gaming,od 20,23 incha,do 800 kn. Moze i sa njuskala i sa svih trgovina u hrvatskoj.

Hvala

 Jel ti bitan HDMI i sa DVI ćeš imat istu sliku ko i sa HDMI?

Hakiranje je umjetnost a ne zločin.
10 godina
neaktivan
offline
Koji monitor kupiti

Pozdrav opet od mene :)

 

Ovaj put sam jedno pitanje, dosta sam surfao netom i gledao usporedbe VA panela i IPS panela. Koji god video da pogledam VA panel uvijek ima dosta bljeđe boje od IPS-a, sada me zanima jel to stvar kalebracija ili je to općenito, svojstvo panela? :)

 

Eto hvala još jednom :)

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Koji monitor kupiti

Dakle, još se nećkam kod odabira monitora i stvarno ima jako puno modela.

 

Najveći prioritet mi su mi oči. Tako da mi je cijena monitora sasvim nebitna. Ok, kupim si što si mogu priuštiti, ali opet ne želim doći u situaciju da platim monitor skupo, a da mi on uništi vid. Što se tiče vida i monitora, znam da ćete me svi razumjeti, osobito oni koji provode dnevno po 12 i više sati pred ekranom. Mislim da stalak, VESA i ostale stvari uopće nisu bitne. To ne uništava oči.

 

Ono što sam proučavao jest da se BenQ uvelike reklamira kao monitor savršen za vid. Kao pogodnosti za vid nabraja flicker-free i plave zrake. Također se spominje i Acer. Ono što mene zanima jel BenQ stvarno toliko dobar ili je to sve marketinška patka? Ako kupim Samsung, postoji veća šansa da ću si uništiti vid?

 

Znam da sam u prijašnjem postu pitao slično, ali teško mi izabrati jer nemam tolikog iskustva s monitorima. Znam da ako kupim bilo koji od navedenih monitora, neću pogriješiti, ali ću vjerojatno u radu kasnije zažaliti ukoliko ne budem savjetovan.

 

 

Vanjština

 

Od svih ovih, Asus vx239h-w mi je najatraktivnijeg izgleda. Ne zaostaje puno ni BenQ EW2440L. Samsungovi modeli su standardno atraktivni. AOC, kao i Dell također izgleda odlično.

 

 

Osnovne karakteristike

 

 

 

 

Slobodno mi i preporučite i neki drugi monitor koji se ne nalazi na ovoj listi. Zahvaljujem!

 

Preživio sam CRT eru, valjda ću i LCD. 

 

0 BenQ BL2411PT
0 BenQ EW2440L
0 BenQ VW2430H
1 Acer G247HLbid
0 AOC i2369Vm
1 Asus vx239h-w
0 Samsung S24D590PL
0 Samsung S24D390HL
9 Dell U2414H
Poruka je uređivana zadnji put uto 20.1.2015 18:54 (reefreemind).
11 godina
neaktivan
offline
Re: Koji monitor kupiti
PC Street Hacker kaže...
Karlo.barcelona kaže...

Pozdrav. Mozete mi preporuciti full hd monitor s hdmi utorom,koristio bih za gaming,od 20,23 incha,do 800 kn. Moze i sa njuskala i sa svih trgovina u hrvatskoj.

Hvala

 Jel ti bitan HDMI i sa DVI ćeš imat istu sliku ko i sa HDMI?

 Bilo bo lijepo ako ima hdmi ;)

16 godina
online
Re: Koji monitor kupiti
Karlo.barcelona kaže...

Pozdrav. Mozete mi preporuciti full hd monitor s hdmi utorom,koristio bih za gaming,od 20,23 incha,do 800 kn.Moze i sa njuskala i sa svih trgovina u hrvatskoj.

Hvala

Kaj se tiče novih monitora, tu možeš dobit samo 22 veličinu za 800kn za detalje pogledaj dolnji link.

 

http://www.bug.hr/forum/topic/monitori/koji-monitor-kupiti/156916.aspx?page=100&jumpto=4498185&sort=asc&view=flat

 

Dobar IPS/PLS ili AMVA monitor 23 veličine, takav novi monitor ne možeš kupit za tu cijenu nema nikakve šanse.Kupnja monitora na Njuškalu to je itekakav rizik, pogotovo ako se ne razumiješ u monitore, i pogotovo ako neki monitor sa Njuškala više nema garancije.

zus1 kaže...

Pozdrav opet od mene :)

 

Ovaj put sam jedno pitanje, dosta sam surfao netom i gledao usporedbe VA panela i IPS panela. Koji god video da pogledam VA panel uvijek ima dosta bljeđe boje od IPS-a, sada me zanima jel to stvar kalebracija ili je to općenito, svojstvo panela? :)

 

Eto hvala još jednom :)

Današnji VA ili točnije AMVA LCD paneli, oni nemaju nikakve isprane ili bljeđe boje, jer to sve ovisi o podešenjima monitora.Znači gledaš krive stranice ili recenzije, eto ti poznati Benq GW2760HS kojeg i ja koristim, pa fino pročitaj test i vidi kako stvari stoje.Po defoltu večina monitora u praksi, oni imaju previsoko podešen Brightness ili pozadinsko svjetlo monitora, zato se to odma snizi na 50% i onda nema problema.

 

http://www.tftcentral.co.uk/reviews/benq_gw2760hs.htm

http://www.radiocrash.net/category/category/ekipa
13 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti
reefreemind kaže...

Dakle, još se nećkam kod odabira monitora i stvarno ima jako puno modela.

 

 

 

 To ti je uglavnom marketing ali nije loše kad ti monitor ima te neke karakteristike koje bi trebale biti dobre po naš vid. Da ne uništavaš oči jedino što ti stvarno može pomoći je da trepćeš što više i da s vremena na vrijeme ne gledaš u monitor nego u nešto udaljeno ili bilo gdje okolo (bitno je da se mjenja fokus). Vid se ošteti kod rada na računalu radi toga što puno manje ljudi trepću kada bulje u monitor (a to uzrokuje isušivanje očiju) te što je fokus manje više isti a to nije dobro.

Poruka je uređivana zadnji put ned 18.1.2015 20:57 (itomic009).
16 godina
odjavljen
offline
Koji monitor kupiti
Zato uzmeš 27" pa na više pa ti je fokus lijevo/desno, gore/dolje :D.
Moj PC  
3 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti
reefreemind kaže...

Dakle, još se nećkam kod odabira monitora i stvarno ima jako puno modela.

 

Najveći prioritet mi su mi oči. Tako da mi je cijena monitora sasvim nebitna. Ok, kupim si što si mogu priuštiti, ali opet ne želim doći u situaciju da platim monitor skupo, a da mi on uništi vid. Što se tiče vida i monitora, znam da ćete me svi razumjeti, osobito oni koji provode dnevno po 12 i više sati pred ekranom. Mislim da stalak, VESA i ostale stvari uopće nisu bitne. To ne uništava oči.

 

Ono što sam proučavao jest da se BenQ uvelike reklamira kao monitor savršen za vid. Kao pogodnosti za vid nabraja flicker-free i plave zrake. Također se spominje i Acer. Ono što mene zanima jel BenQ stvarno toliko dobar ili je to sve marketinška patka? Ako kupim Samsung, postoji veća šansa da ću si uništiti vid?

 

Znam da sam u prijašnjem postu pitao slično, ali teško mi izabrati jer nemam tolikog iskustva s monitorima. Znam da ako kupim bilo koji od navedenih monitora, neću pogriješiti, ali ću vjerojatno u radu kasnije zažaliti ukoliko ne budem savjetovan. 

Kao što je rekao kolega monitor ne uništava vid, vid slabi zbog konstantne tenzije mišića oka nastale zbog gledanja fokusa na istoj udaljenosti. Monitori s pwm osvjetljenjem samo mogu doprinijeti bržem i očiglednijim simptomima te je zato dobro birati pwm freee monitor jer jedino ta karakteristika osjetnije "čuva" vid.

Znači biraj flicker free monitor, Benq ima dobre monitore, dosta daju za novce, btw ovi navedeni nisu loši:

Samsung 24d590pl

Samsung 24d390hl

dell p2414h

*dell u2414h / malo odudara s value strane

 

Meni je pogled zapeo na u2414h već neko vrijeme samo što monitor definitivno ne vrijedi 1900kn koliko traže, 1700 max. Važno je napomenuti da je slika skoro ista kao kod 700kn jeftinijeg samsunga (24d590pl), ali eto to ti je kad imaš oko osjetljivo na design. Znači ako ti dizajn nije toliko bitan ne budi ovca kao ja. :)

P.s ako prelaziš s crt-a na lcd a nije ti kritično bitna potpuna točnost boja možda bolje da gledaš va matrice (Benq) umjesto ips-a, lakše ćeš prožvakati mliječno crnu boju lcd ekrana.

logic sense of no sense.
16 godina
neaktivan
offline
Re: Koji monitor kupiti

Imaš Dell u2414h preko idealo.de za kojih 200-tinjak eura. Ne znam ako ti to paše?

16 godina
online
Re: Koji monitor kupiti
reefreemind kaže...

Dakle, još se nećkam kod odabira monitora i stvarno ima jako puno modela.

 

Najveći prioritet mi su mi oči. Tako da mi je cijena monitora sasvim nebitna. Ok, kupim si što si mogu priuštiti, ali opet ne želim doći u situaciju da platim monitor skupo, a da mi on uništi vid. Što se tiče vida i monitora, znam da ćete me svi razumjeti, osobito oni koji provode dnevno po 12 i više sati pred ekranom. Mislim da stalak, VESA i ostale stvari uopće nisu bitne. To ne uništava oči.

 

Ono što sam proučavao jest da se BenQ uvelike reklamira kao monitor savršen za vid. Kao pogodnosti za vid nabraja flicker-free i plave zrake. Također se spominje i Acer. Ono što mene zanima jel BenQ stvarno toliko dobar ili je to sve marketinška patka?Ako kupim Samsung, postoji veća šansa da ću si uništiti vid?

 

Znam da sam u prijašnjem postu pitao slično, ali teško mi izabrati jer nemam tolikog iskustva s monitorima. Znam da ako kupim bilo koji od navedenih monitora, neću pogriješiti, ali ću vjerojatno u radu kasnije zažaliti ukoliko ne budem savjetovan.

 

 

Slobodno mi i preporučite i neki drugi monitor koji se ne nalazi na ovoj listi. Zahvaljujem!

 

Preživio sam CRT eru, valjda ću i LCD. 

 

Ko prvo Benq se nigdje ne reklamira, ko jedan i jedino monitor savršen za vid, čak ga niti Benq ne reklamira kao takvog to sigurno.Poanta svega je da je Benq prvi nabacio Flicker-Free osvjetljenje na jeftine monitore, barem tako kaže vrlo upučeni ljudi na TFTcentral.com.U prošlosti recimo prije nekoliko godina, niti jedan jeftini monitor nije imao Flicker-Free osvjetljenje. No eto sad to Flicker-Free osvjetljenje monitora, njega moš nač na Benq monitoru koji košta samo 800kn kao recimo Benq GW2255.

 

Uostalom danas ima prilično dobar izbor monitora sa Flicker-Free pozadinskim osvjetljenjem.Dakle Benq tu nikako nije jedini, jer danas Samsung i LG nude dosta modela jeftinih monitora koji isto tako imaju Flicker-Free.No negdje je ta Flicker-Free opcija, onako istaknuta u tehnikalijama monitora no negdje nije posebno istaknuta.Eto recimo ViewSonic, oni isto tako to posebno ističu, pa imaš istaknuti tab na kojem moš nač sve njihove Flicker-Free modele.Inače ViewSonic kao niti večina drugih firmi, recimo Dell/AOC/Phillips itd, oni ne proizvode nikakve LCD panele, nego samo koriste panele od poznatih proizvođača.Ti poznati proizvođači LCD panela su Samsung(PLS i TN) pa LG(IPS i TN) ili Benq(AMVA i AHVA=IPS i TN), a tu su još i neki drugi kineski proizvođači nešto slabije kvalitete LCD panela.

 

http://www.viewsoniceurope.com/uk/products/lcd/flicker-free/

 

https://www.samsung.com/uk/consumer/pc-peripherals/monitors/digital-tv-monitor/LT27D390EW/XU

 

http://www.engadget.com/2011/04/27/lg-brings-flicker-free-cinema-3d-to-computer-monitors-excel-wil/

 

http://www.flatpanelshd.com/news.php?subaction=showfull&id=1390811976

 

Flicker-Free pozadinsko osvjetljenje, to nije nikakav mit niti mlačenje prazne slame, ili neki marketing to sigurno.Skupi monitor več odavno imaju tu opciju, no eto ova se tehnikalija u zadnjih par godina spustila i među jeftine monitore i to je ono najbitnije.Kad bi za pokus napravio ovo, tjedan dana gledao u Flicker-Free monitor, pa onda tjedan dana gledal monitor koji nema te opcije, onda bi ti odma bilo sve jasno.Razlika se vrlo brzo primjeti, jer tvoje oči to primjete da je nekaj drukčije=bolje=ugodnije kad gledaš u monitor sa Flicker-Free pozadinskim osvjetljenjem.

 

Na kraju ipak treba bit realan, iako određeni monitor nema Flicker-Free tehnikalije ok nije to neka presudna mana.Flicker-free nije tehnikalija bez koje se ne može, i ako toga nema onda monitor onako ne valja ništa.Ja sam godinama gledal u monitore bez Flicker-Free tehnikalija, i nisam imal nikakvih problema sa slikom na monitoru ili sa svojim očima.Dakle Flicker-Free je svakako poželjan, ali ako ga nema opet ok ništa strašno pogotovo ako takav monitor ima osjetno nižu cijenu.

 

 

http://www.radiocrash.net/category/category/ekipa
Poruka je uređivana zadnji put pet 15.1.2016 1:24 (rambox).
13 godina
offline
Koji monitor kupiti
po meni amva jedino što nudi za razliku od ips jest dublja crna boja. i zbog toga je veći kontrast. poželjno za one koji gledaju filmove, serije u mraku i slabije osvjetljenoj prostoriji
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Koji monitor kupiti

Bok, ekipa, znam da sam već pitao, ali eto, čekao sam neko vrijeme jer mi nije bilo hitno i nadao sam se da će iza nove godine stići bolji modeli i sad vidim da se pojavljuju 4k IPS modeli po pristupačnijim cijenama. Zna li tko od vas kada bi se jedan od sljedeća dva modela trebao pojaviti (odlučio sam se uzeti nešto takvo): DELL Asus (znam za PB278Q, koji mi je super, ali vidim da stižu IPS paneli, pa zašto ne uzeti jednoga, a monitor neću mijenjati sigurno 8 godina, na ovome sam već 7,5) ili pak novi Swift 4k IPS PG27AQ, ali sumnjam da ću se moći tolko razvući. Cijena oko 5-5.5 max. Uvjeti su znači 4k i IPS. Znam da moja sadašnja grafa ne može gurati, ali i to će uskoro biti nadograđeno. LP.

Ne obaziri se na TD. To su trollovi.
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: Koji monitor kupiti
rambox kaže...
PC Street Hacker kaže...

Šta mi preporučujete monitora od 19 ipo do 22 inča,bitno mi je da je full hd,da ima DVI (minimalno),solidan odaziv.Cijena do 850 kuna

Eto ti dole dva modela, to je jedini i najbolji izbor u praksi, inače oba monitora imaju VA ili točnije AMVA LCD matricu.Ipak ja peporučam Benq monitor, jer taj model ima Flicker-Free osvjetljenje monitora. Flicker-Free opcija kod Acer modela nigdje nije navedena ili recimo posebno naznačena. Uostalom Benq model je i trunku jefitniji(SvijetMedija 750kn), tak da je tu sve jasno koji model treba izabrati.

 

http://www.benq.com/product/monitor/GW2255/design/

 

http://www.nabava.net/monitori__90/benq-monitor-gw2255-led-215__3934131

 

 

 

http://us.acer.com/ac/en/US/content/professional-model-datasheet/UM.WV6AA.A02

 

http://www.nabava.net/monitori__90/acer-monitor-v226hqlabmd-led-215__7697101

 

 

U slučaju da ne znaš šta znači "Flicker-Free", tu je dolnji link pa pogledaj video i onda nema problema.

 

http://www.bug.hr/forum/topic/monitori/koji-monitor-kupiti/156916.aspx?page=54&jumpto=4173859&sort=asc&view=flat

 Ok a dvi i hdmi isporucuju istu kvalitetu slike?

15 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti
Karlo.barcelona kaže...
rambox kaže...
PC Street Hacker kaže...

Šta mi preporučujete monitora od 19 ipo do 22 inča,bitno mi je da je full hd,da ima DVI (minimalno),solidan odaziv.Cijena do 850 kuna

 Ok a dvi i hdmi isporucuju istu kvalitetu slike?

 Tako je

Hakiranje je umjetnost a ne zločin.
9 godina
offline
Koji monitor kupiti

Molim vas, moze li mi netko odgovoriti da li je bolji ACER G246HYLBID ILI ACER G247HLBID?

Poruka je uređivana zadnji put pon 19.1.2015 23:07 (ValentinoKr).
 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti

Ovaj sa VA panelom je bolji, ako mozes gledaj Benq brand posto oni imaju svoje vlastite panele. 

15 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti

Benq sa VA panelom sam kupia nikidan i zadovoljan san jako možda bi nekima smeta slabiji odaziv al meni je okej

Hakiranje je umjetnost a ne zločin.
9 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti
roby27 kaže...

Ovaj sa VA panelom je bolji, ako mozes gledaj Benq brand posto oni imaju svoje vlastite panele. 

 Mozes li mi preporucuti neki od Benq-a da je bolji od ovog Acer-a a da cijena nije preko 1500 kn?

13 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti
ValentinoKr kaže...

Molim vas, moze li mi netko odgovoriti da li je bolji ACER G246HYLBID ILI ACER G247HLBID?

 Ovi su koliko vidim IPS paneli  a VA paneli nisu bolji od IPS panela.

11 godina
offline
Koji monitor kupiti

Drzi se ti svojih preporuka napajanja premda si i tamo laik po tom pitanju.

 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti
ValentinoKr kaže...

 Mozes li mi preporucuti neki od Benq-a da je bolji od ovog Acer-a a da cijena nije preko 1500 kn?

 Koliko vidim Acer sa VA panelom je cca 1100kn, to je super kupnja i tesko mozes kod nas dobiti Benq za te novce.

 

Od ostalih AMVA matrica si pogledaj klikklik

9 godina
offline
Koji monitor kupiti

Koliko sam citao po forumu rekao bih da su monitori sa ips-om bolji, ali ja se u to bas ne razumijem.Samo trazim neki dobar monitor po prihvatljivoj cijeni.

 

Zanemarite ovaj komentar,

puno hvala na preporuki.

Poruka je uređivana zadnji put uto 20.1.2015 14:24 (ValentinoKr).
 
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Koji monitor kupiti

Samo da jos pitam, ovo sto je odaziv 6ms,da je npr. 5 ili 4 nebi bilo velike razlike?

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti
roby27 kaže...

Drzi se ti svojih preporuka napajanja premda si i tamo laik po tom pitanju.

 Kome se ti to obraćaš, meni ?

11 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti
ValentinoKr kaže...

Samo da jos pitam, ovo sto je odaziv 6ms,da je npr. 5 ili 4 nebi bilo velike razlike?

 Neprimjetna razlika u praksi.

9 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti
roby27 kaže...
ValentinoKr kaže...

Samo da jos pitam, ovo sto je odaziv 6ms,da je npr. 5 ili 4 nebi bilo velike razlike?

 Neprimjetna razlika u praksi.

 Ok, puno hvala.

E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice