Je li Ubuntu bolji ,nego Windows ?

poruka: 117
|
čitano: 22.587
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
9 godina
neaktivan
offline
Je li Ubuntu bolji ,nego Windows ?

Zdravo svima  {#}

 

 

Trenutno korsitim Windows 7 OS ,ali u zadnje vrijeme sam gledao neke dokumentarce o Linuxu i sviđa mi se ta open-source ideja.Malo sam se raspitao o Linuxu i pričao sa profesorima informatike te su rekli da je Linux Ubuntu odličan OS ,i kako je Windows "OS za čistačice" {#}.Eh sad ja želim da isprobam Ubuntu ,pa me zanima kakva ste vi iskustva imali? Najviše mi je problem taj hoće li Ubutnu podržavati sve programe i drivere koje su mi potrebni za računar ?! ,jer je Microsoft dominantan tako da se svi njemu prilagođavaju.

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Je li Ubuntu bolji ,nego Windows ?

Najjednostavnije, instaliraj (besplatni) vmware player ili slično, pa ubuntu, pa probaj. Jest, odličan za puno stvari, isto tako i Windowsi su odlični za puno stvari.

 

Moj PC  
2 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Je li Ubuntu bolji ,nego Windows ?
shaky kaže...

Zdravo svima  {#}

 

 

Trenutno korsitim Windows 7 OS ,ali u zadnje vrijeme sam gledao neke dokumentarce o Linuxu i sviđa mi se ta open-source ideja.Malo sam se raspitao o Linuxu i pričao sa profesorima informatike te su rekli da je Linux Ubuntu odličan OS ,i kako je Windows "OS za čistačice" {#}.Eh sad ja želim da isprobam Ubuntu ,pa me zanima kakva ste vi iskustva imali? Najviše mi je problem taj hoće li Ubutnu podržavati sve programe i drivere koje su mi potrebni za računar ?! ,jer je Microsoft dominantan tako da se svi njemu prilagođavaju.

-prvo porazgovaraj s profesorom, što je konkretno mislio ili se šalio. Ako nije šala tad mu slobodno reci da je kreten, da nema pojma. Usput provjeri koji OS koriste u školi, na koliko računala, koji software..

-kao što postavljaš pitanje, dali će ti raditi (svi programi je rastezljiv pojam) neki tebi potreban program. Koji? Ako misliš na npr ACAD, Word, igre... tad pitaj profesora, to mu je međuostalim posao.

Linux nije Windows. Ubuntu distribucija je nekoliko godina dominantna (ali to ne znači 'bolja'). Linux je stvar izbora (ako ga imaš), filozofije (open-free) ili samo OS, kao i svaka nakupina nula i jedinica. Nije čudotvoran, jedino što je dosta stvari besplatno. Školarcima je cijena MSovog OSa i MSO paketa sporedna (licence..), tako da je to za tebe sporedan kriterij. Svakako, ako možeš, izbjegavaj 'piratski' tj nelicencirani software.

OS nije sam sebi svrha. Aplikacije su ono što koristiš. O tome ovisi što možeš (ili ne možeš) birati.

 

S linuxom je stvar vrlo jednostavna, npr na distrowatchu pogledaj popularne distre (prvih 100) ili prolistaj temu na bugu. Ako odabereš npr Ubuntu, skineš ga, snimiš na DVD, bootaš i vidiš kakav je, probaj. To ti profesor može pomoći (i to mu je možda posao, umjesto neumjesnih dosjetki o OSu i čistačici).

 

btw, postoji još OSX i Windows (kao tri dominantne desktop platforme) ako se ubaci i mobilni, tad npr Android.. Sve to je 'isto'. Biraj, testiraj.. korisit. Tad ćeš razumjeti ljutnju na ovakve profesore.

Win drži +90% desktopa, OSX 7%, Linux 1.5%, možda profesor zna to, možda zna i razlog?

Aplikacije + support, upravo ona pitanja koja si postavio ti daju odgovor.

Linux je jedan, distribucija ima 'bezbroj'. Distra je neka 'nakupina' aplikacija, izgleda, .. ali sve to je jedan te isti linux. Osim BSDa.

Android je npr derivat. OSX je *nix, zajednički korjeni... zapravo, sve to možeš izgoolgati ili pitati profesora.

 

Umjesto MSO paketa imaš npr LibreOffice, KingSoft je daleko bolji. Igara ima nešto, najavljuje se već godinama npr Steam, ali .. za igre postoji PS4 i PC, Nintendo.. Imaš Gimp ali nemaš Photoshop, Imaš raznih CAD aplikacija, ali ne ACAD itd. jer proizvođači softwarea ugl rade za win platformu. To ne znači da linux nije komercijala. Ima i na njemu appsa koje nisu free kao ni RedHat ali to nije za 'široke narodne mase'.

Možeš poskidati više distri (ako imaš dovoljno DVD medija), možeš i s USBa pendrive.. Linux distre (za razliku od MSa) dozvoljavaju liveboot bez posebnih problema. Probaj npr ArtisX (ne sviđa mi se 1.5, stariji 1.3 mi je 'normalniji'...), nudi puno više nego (politika Canonicala) npr Ubuntu mada je to ista distra... ArtistiX ima sve dodatke (koji nedostaju Ubuntuu) za rad outofbox.

 

Probaj, tad porazgovaraj s profesorom...

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
9 godina
neaktivan
offline
Re: Je li Ubuntu bolji ,nego Windows ?
ihush kaže...
shaky kaže...

Zdravo svima  {#}

 

 

Trenutno korsitim Windows 7 OS ,ali u zadnje vrijeme sam gledao neke dokumentarce o Linuxu i sviđa mi se ta open-source ideja.Malo sam se raspitao o Linuxu i pričao sa profesorima informatike te su rekli da je Linux Ubuntu odličan OS ,i kako je Windows "OS za čistačice" {#}.Eh sad ja želim da isprobam Ubuntu ,pa me zanima kakva ste vi iskustva imali? Najviše mi je problem taj hoće li Ubutnu podržavati sve programe i drivere koje su mi potrebni za računar ?! ,jer je Microsoft dominantan tako da se svi njemu prilagođavaju.

-prvo porazgovaraj s profesorom, što je konkretno mislio ili se šalio. Ako nije šala tad mu slobodno reci da je kreten, da nema pojma. Usput provjeri koji OS koriste u školi, na koliko računala, koji software..

-kao što postavljaš pitanje, dali će ti raditi (svi programi je rastezljiv pojam) neki tebi potreban program. Koji? Ako misliš na npr ACAD, Word, igre... tad pitaj profesora, to mu je međuostalim posao.

Linux nije Windows. Ubuntu distribucija je nekoliko godina dominantna (ali to ne znači 'bolja'). Linux je stvar izbora (ako ga imaš), filozofije (open-free) ili samo OS, kao i svaka nakupina nula i jedinica. Nije čudotvoran, jedino što je dosta stvari besplatno. Školarcima je cijena MSovog OSa i MSO paketa sporedna (licence..), tako da je to za tebe sporedan kriterij. Svakako, ako možeš, izbjegavaj 'piratski' tj nelicencirani software.

OS nije sam sebi svrha. Aplikacije su ono što koristiš. O tome ovisi što možeš (ili ne možeš) birati.

 

S linuxom je stvar vrlo jednostavna, npr na distrowatchu pogledaj popularne distre (prvih 100) ili prolistaj temu na bugu. Ako odabereš npr Ubuntu, skineš ga, snimiš na DVD, bootaš i vidiš kakav je, probaj. To ti profesor može pomoći (i to mu je možda posao, umjesto neumjesnih dosjetki o OSu i čistačici).

 

btw, postoji još OSX i Windows (kao tri dominantne desktop platforme) ako se ubaci i mobilni, tad npr Android.. Sve to je 'isto'. Biraj, testiraj.. korisit. Tad ćeš razumjeti ljutnju na ovakve profesore.

Win drži +90% desktopa, OSX 7%, Linux 1.5%, možda profesor zna to, možda zna i razlog?

Aplikacije + support, upravo ona pitanja koja si postavio ti daju odgovor.

Linux je jedan, distribucija ima 'bezbroj'. Distra je neka 'nakupina' aplikacija, izgleda, .. ali sve to je jedan te isti linux. Osim BSDa.

Android je npr derivat. OSX je *nix, zajednički korjeni... zapravo, sve to možeš izgoolgati ili pitati profesora.

 

Umjesto MSO paketa imaš npr LibreOffice, KingSoft je daleko bolji. Igara ima nešto, najavljuje se već godinama npr Steam, ali .. za igre postoji PS4 i PC, Nintendo.. Imaš Gimp ali nemaš Photoshop, Imaš raznih CAD aplikacija, ali ne ACAD itd. jer proizvođači softwarea ugl rade za win platformu. To ne znači da linux nije komercijala. Ima i na njemu appsa koje nisu free kao ni RedHat ali to nije za 'široke narodne mase'.

Možeš poskidati više distri (ako imaš dovoljno DVD medija), možeš i s USBa pendrive.. Linux distre (za razliku od MSa) dozvoljavaju liveboot bez posebnih problema. Probaj npr ArtisX (ne sviđa mi se 1.5, stariji 1.3 mi je 'normalniji'...), nudi puno više nego (politika Canonicala) npr Ubuntu mada je to ista distra... ArtistiX ima sve dodatke (koji nedostaju Ubuntuu) za rad outofbox.

 

Probaj, tad porazgovaraj s profesorom...

OK ,hvala ti naodgovoru .Ja mislim da je se šalio ,mada je inače onako "ufuran" i  misli da zna sve ,ali je i veliki fan Linuxa i Unixa pa možda i zato.Ima i kako sam procitao mnogo manje virusa za Linux samim tim što ima i manje korisnika ?Je li Linux zahtjevniji što se tiče konfiguracije od Windowsa ?

15 godina
offline
Re: Je li Ubuntu bolji ,nego Windows ?
shaky kaže...
..?Je li Linux zahtjevniji što se tiče konfiguracije od Windowsa ?

- svi današnji OSevi imaju jednake requrementse.. (jer nije OS sam sebi svrha, aplikacije, tj internet=flash+java--- npr yt), tako se npr navodi 512MB za live/GUI install (alternate može u txt modu s manje). Kao i npr igre koje zahtijevaju VGA+RAM itd.

 biti fan nije opravdanje za lupetanje (jer on je profesor, upravo zato mi to smeta.. umjesto 'otvorenosti' ima funboyevski-navijački stav.). Svaki OS je dobar (odličan). Usporedba koja bi bila primjerena, dali je osobni automobil bolji od kamiona, aviona, broda, autobusa, kombajna... (svaki ima svoju svrhu, za to je najbolji, za ostalo je najgori..).

Popularnost linuxa neće dobiti ovakvim paušalnim kvalifikacijama. Previše 'juzera' čuju hvalospjeve i pokrenu neku distru u nadi da je to sveti gral, sveta vodica i rješenje svih problema, tad se razočaraju i popljuju. Uzrok je i takav 'profesorski' stav. Mora se realno predstaviti, npr ako želiš orati, trebaš traktor, ne F1.. Da MS radi MSO za linux, da proizvođači igara rade igre... da je baba muško... A sve to je samo software, koji je (teoretski) jednako dobar bez obzira na to kako nazovemo neku platfrmu.

 

- današnji PC (nekad IBM komp.) je HW za PC, linux, OSX(Mac).. što nam to govori? Sve ostalo je Soft kojeg proizvođači rade ili ne rade za neku platformu. Virusi su također soft. Navijanje je samo navijanje.

 

btw, krati citate, pogotovo kad nisu potrebni.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
14 godina
offline
Je li Ubuntu bolji ,nego Windows ?

Ako biraš Linux moja preporuka je Linux Mint sa MATE GUI-jem. Pošto si početnik odmah da ti kažem da ćeš ubrzo naići na gomilu problema, neki dio periferije nema drajver, nema alternativne aplikacije pa ćeš morati koristiti dual boot sa Windowsom ili ako poželiš zaigrati neku igru. Nemoj odustajati jer kada sve fino konfiguriraš imat ćeš super brz i siguran OS koji godinama može raditi a da ne uspori. Napravi na disku EXT4 particiju i koristi i Windows i linux u dual bootu.

Your dad always said that one day Del Boy would reach the top. Then again, he always said Millwall would win the cup.
 
1 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Je li Ubuntu bolji ,nego Windows ?

1)Moja preporuka je da umjesto u virtualboxu prvo probaš u dual bootu.

2)Također od distribucija,distribucije koje su najbolje za prelaznike sa Windowsa i Mac-os-a su Ubuntu i Mint.

3)Ako želiš instlirati neku aplikaciju,prvo odi u software centar a tek ako tamo nema tek onda na google(Grafičke drivere isto instaliraj ne iz software centra ali direktno iz os-a,jednostavnije je).

4)Zaboravi sve šta si o računalima naučio na Windowsima.Najveći problem pri prihvaćanju Linuxa je to što su skoro svi odrasli uz Windowse.

5)Ako imaš problem googlaj ili se javi ovdje na njihov forum:http://www.linuxzasve.com/

6)Slobodno malo isprobavaš postavke,ali shvati da si tek početnik i da na početku to radiš 'sramežljivo'.

7)Dva ili tri mjeseca se pokušavaj naviknuti da svaka par dana barem upališ Linux pa makar da samo pogledaš neki film,instaliraš neku aplikaciju iz software centra,promijeniš neku postavku,browsaš internet...pa makar na samo 15 minuta.

8)Voliš li igre i posjeduješ li originale neke,instaliraj steam.

9)Ako imaš hibridnu grafiku bojim se da si ubo u problem šta se tiče drivera,ali postoje tutoriali da se i to riješi.

10)Linux je odličan za programere jer imaju razvojne alate za sve i svašta.

11)Glad za resursima kod Linuxa je relativno mala ali puno više ovisi o grafičkom sučelju koje tvoja Linux distribucija koristi.Jer kao što ti je rečeno,Linux je samo i jedino kernel.Vjerojatno imaš već Linux jer je u biti i Android Linux distribucija(iako ga google ne reklamira kao takvog).

 

Vječni izazivač na gostujućem terenu.Moj blog:http://thebluedrag.blogspot.com/
Poruka je uređivana zadnji put sri 28.5.2014 1:37 (g12356).
Moj PC  
2 0 hvala 1
12 godina
offline
Je li Ubuntu bolji ,nego Windows ?

90% ekipe ionako koristi komp da pokrene firefox tak da nemaš razlike između windowsa i ubuntua :))))))))))))))))))))))) Windowsi imaju spider solitaire tako da ja biram windowse :))))))))))))))))))))  A inaće, i windows i linux sa GUI-em su žešće nakenjano sranje.

Poruka je uređivana zadnji put čet 29.5.2014 20:11 (W1ck3d8u2z).
 
1 5 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Je li Ubuntu bolji ,nego Windows ?
ihush kaže...

Linux je jedan

Ovo sam vidio više puta da pišeš no pomalo navodi na krivi zaključak. Većina korisnika koji traže savjete ne znaju da je Linux samo kernel, a čak i tako gledajući nije baš da ima samo jedan (npr. kerneli modificirani za low latency, onda kerneli modificirani od samih distri, onda patchirani sa dodatnim opcijama, onda same različite verzije među mainline kernelima...).

 

ihush kaže...

- svi današnji OSevi imaju jednake requrementse.. 

A ovo jednostavno ne vidim kako bi bilo točno. Istina je da večinu "zahtjevnosti" nose sami programi na kompjuteru, ali ne vidim smisao u ignoriranju razlike u potrošnji rama koje mogu varirati od 50MB - 1200MB ili npr. compositing efekte raznih window managera koji mogu utjecat na cpu i/ili gpu.

 

15 godina
offline
Re: Je li Ubuntu bolji ,nego Windows ?
josipva kaže...
ihush kaže...

Linux je jedan

Ovo sam vidio više puta da pišeš no pomalo navodi na krivi zaključak...

 

ihush kaže...

- svi današnji OSevi imaju jednake requrementse.. 

A ovo jednostavno ne vidim kako bi bilo točno. ..

 

(nije istina zato jer JA kažem, nego to kažu ljudi koji su daleko relevantniji od mene u takvim definicijama, ja to prihvaćam kao što prihvaćam mp3, kišu ili prometni znak, mada bi možda imao neko svoje 'mišljenje' ili definiciju ali pošto za mišljenje postoji i poslovica..).

edit: evo link na dedoimedo via hrvooje.. pa sad što on tamo kaže ili da pitamo Linusa i Stallmana..

 

- jednostavno, linux (kraće) ili GNU/linux je jedan. Distribucije su samo 'nakupine...' itd. (npr što je tad verzija npr ubuntua npr 8-9-10...14?? i dalje isti linux, samo s novijim kernelom, koji ima ili nema npr wlan, vga itd support itd, možda drugačiej pitanje, što je DOS, što je BIOS, OS, što je .. firmware, driver što je uopće neka nakupina nula-jedinica? To su stvari koje se ponekad ni ne moraju egzaktno obazložiti, rekurzija)

 

- ček out. Ubuntu, 512, Suse... Odnosno postavi pitanje zašto (? nije kraj upitne rečenice), tj korištenje. To je requirements za GUI instrallere ili liveboot (kojeg svi copypasteraju ali sigurno radi i s manje..) dok se za npr alternate navodi 256MB. Što je tu pogrešno?

JA ne govorim o lajt verzijama, jer to nije u kontekstu traženog, klasične DE distre za klasine (početnike) korinsike, ne neka kao slax, arch.. ili umjesto ubunta lubuntu itd itd.

Kriterij može biti npr prvijh 10 na distrowatchu? Večina? OK?

 

... i to se direktno nadovezuje na prvu crticu, jer linux je jedan, aptgetovi, driveri, sve je isto, ali će potreba za resursima biti drugačija na npr KDE najnovijih verzija, jednako kao što će današnji FF pocuclati gigabajte ako ih ima, dok je FF v.1x bio sretan sa šakom MBa. Što je krivo u navodu? To je realan doljni minimum za KORIŠTENJE i s tog razloga su u req. navedeni upravo 512MB ne zbog samog kernela-linuxa ili zato jer sam ja od nekud izvukao tu cirfu. Može jednako pisati 128MB ili 2GB, na 128 bi vjerojatno juzer bio 'razočaran', dok bi na 2GB vjerojatno sve glatko (ako ignoriramo ostatak PCa) radilo. RAM je do te mjere bitna stvar, da i najjača konfiguracija s (pre)malo RAMa radi brzinom 'magle'.. sporedan je OS, samo generacija odnosno kompletno što će se koristit, npr browser, flash, yt, ...

 

btw, distra je samo 'nakupina'. Može i mali Perica uzeti ubuntić, forkati nešto ili samo podesiti po svojoj želji npr grubmeni i de/backgrounde i to nazvati distra malog Perice. Po čemu je ta distra drugačija (osim što je možda neispravna) od stotinu drugih? Dali je to tad još jedan linux ili je i dalje jedan dok su DE, izbor appsa i sve ostale điđemiđe, upravo to, izbor. Jer čak ni na windowsima, nisu drugi OS ako imaju npr tetris ili FF.

 

tko zna, možda sam u krivom filmu pa griješim.. pa nastavimo konstruktivno (ako ima koristi).

 

i da, req. za RAMom je recimo 'prosječan', drugi req je za konkretnu CPU arhitekturu, x86-386-586-686.. (spominjem smo x86 kompatibilce, ne ostale) tako da nije svejedno dali netko želi 64bitni OS, nego dali i HW to podržava odnosno dali je uopće platforma kompatibilna. Ali pošto su današnji CPUi ugl svi x64 to se preskače u navodima. Patchiranje kernela, da ima npr Ubuntu Studio 386 s PAE i lowlatencijom.. pa što? To sve je navedeno u samom nazivu ISOa koji se skida odnosno na infoima kao prednosti-mane-razlozi... upravo ono što će neki konkretni juzer trebati, ali ne neki 'generički' juzer koji prvi put ide na linux i pita na forumu koju distru. Možda kad bi to postavili ovako, dali je za takvog juzera ubuntu ili arch, odgovor bi bio 99:1... jednako kao pitanje za server verziju ili bilo što što nije za prosječnog Pericu iil kućnog juzera.

 

ako je potrebno evo linkić, ubuntu req. 512MB rec.min.sys.req. OpenSUSE, 1GB (prep.2), Debian... itd.

Što sam ispustio možda Slax, Puppy? ...{#}

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put čet 29.5.2014 23:55 (ihush).
13 godina
neaktivan
offline
Je li Ubuntu bolji ,nego Windows ?

Kolega ihush,slažem se sa svime osim sa ovime za system requirementse.Podaci koje si naveo su točni,međutim kada se govori o requirementsima Linuxa smatrao bih točnijim napomenuti da ovisno o izboru distribucije postoji cijeli raspon osnovnih hardverskih zahtjeva.Bezveze je pretpostavljati neki kontekst,osim ako nije jasno određen(šta u ovom slučaju nisam primjetio da je bio).

 

Nije tvoja greška nego je jednostavno slučaj 'točnoga protiv točnijega'.

Vječni izazivač na gostujućem terenu.Moj blog:http://thebluedrag.blogspot.com/
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Je li Ubuntu bolji ,nego Windows ?

@ihush

 

Propustio si poantu. Ne govorim ja protiv toga da je linux jedan, takav pogled ima smisla i nemam ništa protiv, istina, mogu filozofirat kao maloprije i navodit modifikacije no to su manje bitne stvari. Ono bitnije što sam htio prenijeti je da izjavom linux je jedan navodiš početnika na ideju da je to sve isto uz par različitih programčića tu i tamo što valjda i sam znaš da nije tako. Razlike između nekakvog ubuntua/mint te gentoo, slaxa ili archa mogu biti poprilično drastične s "user" perspektive i u tome leži cijeli smisao prvog "quote-a", prenosi se kriva poruka.

 

Što se drugog dijela tiče, izgleda da se ponavljam nažalost pa ću to pojednostavniti. Ako imaš usera s 1GB ram-a, neće mu taj firefox jednako "lagano" raditi na ubuntu kao što bi npr. na lubuntu (također nešto što početnik može koristiti). Dakle (ponavljam se opet) aplikacije čine uistinu glavni dio "iskustva" no i sami "DE" u tome može pomoći/odmoći. Što nas dalje navodi na logičan zaključak da requirementsi nisu isti.

Poruka je uređivana zadnji put pet 30.5.2014 2:09 (josipva).
 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Je li Ubuntu bolji ,nego Windows ?

Skini neku distru,stavi je na DVD ili USB bootaj i probaj. Ja bih ti preporučio Ubuntu jer kako je najpopularniji tako ćeš na netu naći najviše rješenja za eventualne probleme koji bi te mogli snači.

Također nemoj odmah odustati i ne boj se koristiti terminal, koliko god se terminal činio kompliciranim vjeruj mi da će ti kada se navikneš biti puno brži način rješavanja nekih zadataka.

I nemoj se povoditi time što ti drugi govore koji im je OS bolji, to je kao da biraš između kupovine motocikla ili automobila, oni koji imaju motor će ti reči da je motor bolji a oni koji imaju auto će ti reči da je auto bolji a to su dvije totalno različite stvari koje moraš probati da bi morao reći koja ti više paše. Teško je tome pristupiti sasvim objektivno.

 

E da, i nemoj slagat dual boot prije nego ti se neka distra svidi jer ćeš si nepotrebno komplicirati život, većina distri ionako ima liveCD opciju, a one koje nemaju nisu za tebe.

@modovi, Sunce se okreće oko Zemlje,ne?
Poruka je uređivana zadnji put pet 30.5.2014 2:28 (zerocool12).
 
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Je li Ubuntu bolji ,nego Windows ?
Bezbroj puta sam imao instaliran Ubuntu i Mint, i uvijek isti problem. Grafika, kad gledam Youtube, slika onak izrezano izgleda, tako je i na filmovima. Hoću da kad gledam full hd da to bude ful hd a ne neke linije i trzanja.
http://www.neobux.com/?r=inoxzg,
12 godina
offline
Je li Ubuntu bolji ,nego Windows ?

moze primjer taskova koji se iz terminala brze rjesvaju a koji su vazni standardnom useru?

http://www.modsrigs.com/detail.aspx?BuildID=32977
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Je li Ubuntu bolji ,nego Windows ?
x18x05x kaže...
Bezbroj puta sam imao instaliran Ubuntu i Mint, i uvijek isti problem. Grafika, kad gledam Youtube, slika onak izrezano izgleda, tako je i na filmovima. Hoću da kad gledam full hd da to bude ful hd a ne neke linije i trzanja.

Ne znam kad i kako si testirao ali to odavno nije problem. Možda na Ubuntu-u (ako nisi zakvačio da se instaliraju vlasnički formati) ali se to vrlo lako riješi instaliranjem Ubuntu Extras paketa.

mirkoj kaže...

moze primjer taskova koji se iz terminala brze rjesvaju a koji su vazni standardnom useru?

Sve i ništa.

 

Nakon instalacije sustava i podešavanja istog, standardni user (što god on bio), rijetko će zaviriti u Terminal. Oni koji žele znati više i tako nisu standardni useri. Osobno najčešće koristim sudo apt-get update i sudo apt-get upgrade.

 

Pogledaj malo po ovome što izbacuje Google.

Stručnjak za odmaganje...
14 godina
offline
Re: Je li Ubuntu bolji ,nego Windows ?
mario.L_hr kaže...
x18x05x kaže...
Bezbroj puta sam imao instaliran Ubuntu i Mint, i uvijek isti problem. Grafika, kad gledam Youtube, slika onak izrezano izgleda, tako je i na filmovima. Hoću da kad gledam full hd da to bude ful hd a ne neke linije i trzanja.

Ne znam kad i kako si testirao ali to odavno nije problem. Možda na Ubuntu-u (ako nisi zakvačio da se instaliraju vlasnički formati) ali se to vrlo lako riješi instaliranjem Ubuntu Extras paketa.

mirkoj kaže...

moze primjer taskova koji se iz terminala brze rjesvaju a koji su vazni standardnom useru?

Sve i ništa.

 

Nakon instalacije sustava i podešavanja istog, standardni user (što god on bio), rijetko će zaviriti u Terminal. Oni koji žele znati više i tako nisu standardni useri. Osobno najčešće koristim sudo apt-get update i sudo apt-get upgrade.

 

Pogledaj malo po ovome što izbacuje Google.

Čista instalacija Ubuntu-a, i uvijek mi se to dešava. Budem probao opet, sad sa instalacijom Ubuntu Extras.

http://www.neobux.com/?r=inoxzg,
12 godina
offline
Je li Ubuntu bolji ,nego Windows ?

Bas ubuntu kao ubuntu mi je malo :/, za ljude koji prelaze s windowsa ce biti lijep i svasta nesta, stogod ustekas odmah proradi(skoro).

Alternativa ako vec volis takvo sto lubuntu, xubuntu.

 

Za ljude koji su se susretali s linuxom, radili na linuxu ubuntu i nije neki pojam, ljudi vise vole sami svoj sustav pdoesavati, de, wm koji zele itd itd..loadati drivere/module samo one ooji su potrebni, optimizirati kernel, ako treba i recompile.

 

Za prosjecnog desktop korisnika koji se i na windowsu nije susretao s cmd prompt(i ako ju naziva: onaj crni ekran) je taman ubuntu, iako ce biti situacija gdje ce i tamo mroati potegnuti terminal

ja
 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Je li Ubuntu bolji ,nego Windows ?

Neloš u nekim stvarima ali vječno "u odrastanju", dakle premalo ozbiljnih programa kao za win OS, igara također ..... Uostalom da je sve na dobrom putu kod Linuxa općenito nikad nebi postojala potreba za emulacijom windowsa kroz win(nešto) ah već sam mu i ime zaboravio ....

Dakle Linux ima gomilu besplatnih super programa ali dalje od toga bolje ga je zaobilaziti u širokom luku jer on je i nakon kojih 30-ak godina svog postojanja još uvijek "u odrastanju" .... Da ne spominjem drivere za grafičke kartice kako "lipo" rade pod Linuxom .. U zadnje vrijeme se Linux konačno lakše instalira i navodno i AMD mu daje podršku sa svojim driverima ...... Navodno je i hvaljeni OpenOffice na Linuxu smeće jer ne radi kako treba kod manipulacije office dokumentima ....

 

Ista stvar je i s preljepim MAC OC X-om od početka s tom razlikom da taj OS bez obzira što se temelji na linuxu jest ozbiljan OS sa gomilom programa kao i na win platformi izuzev igara koje su prejadno dan danas zastupljene.. Apple ga je po svom starom običaju još zatvorio tako da radi samo na apple mac računalima pa se da stvar bude smješnija hvale velikom sigurnošću istoga .... a ko bi uopće pisao viruse za mac os a kamoli za linux kad im je zastupljenost bez obzira na veliki broj distribucija - upravo nažalost jadna ..

 
1 9 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Je li Ubuntu bolji ,nego Windows ?
zerocool12 kaže...

Skini neku distru,stavi je na DVD ili USB bootaj i probaj. Ja bih ti preporučio Ubuntu jer kako je najpopularniji tako ćeš na netu naći najviše rješenja za eventualne probleme koji bi te mogli snači.

Također nemoj odmah odustati i ne boj se koristiti terminal, koliko god se terminal činio kompliciranim vjeruj mi da će ti kada se navikneš biti puno brži način rješavanja nekih zadataka.

I nemoj se povoditi time što ti drugi govore koji im je OS bolji, to je kao da biraš između kupovine motocikla ili automobila, oni koji imaju motor će ti reči da je motor bolji a oni koji imaju auto će ti reči da je auto bolji a to su dvije totalno različite stvari koje moraš probati da bi morao reći koja ti više paše. Teško je tome pristupiti sasvim objektivno.

 

E da, i nemoj slagat dual boot prije nego ti se neka distra svidi jer ćeš si nepotrebno komplicirati život, većina distri ionako ima liveCD opciju, a one koje nemaju nisu za tebe.

Ja bih svejedno dual boot jer je to jedini način da isproba pravu brzinu rada sustava.

W2000 kaže...

Neloš u nekim stvarima ali vječno "u odrastanju", dakle premalo ozbiljnih programa kao za win OS, igara također ..... Uostalom da je sve na dobrom putu kod Linuxa općenito nikad nebi postojala potreba za emulacijom windowsa kroz win(nešto) ah već sam mu i ime zaboravio ....

Dakle Linux ima gomilu besplatnih super programa ali dalje od toga bolje ga je zaobilaziti u širokom luku jer on je i nakon kojih 30-ak godina svog postojanja još uvijek "u odrastanju" .... Da ne spominjem drivere za grafičke kartice kako "lipo" rade pod Linuxom .. U zadnje vrijeme se Linux konačno lakše instalira i navodno i AMD mu daje podršku sa svojim driverima ...... Navodno je i hvaljeni OpenOffice na Linuxu smeće jer ne radi kako treba kod manipulacije office dokumentima ....

 

Ista stvar je i s preljepim MAC OC X-om od početka s tom razlikom da taj OS bez obzira što se temelji na linuxu jest ozbiljan OS sa gomilom programa kao i na win platformi izuzev igara koje su prejadno dan danas zastupljene.. Apple ga je po svom starom običaju još zatvorio tako da radi samo na apple mac računalima pa se da stvar bude smješnija hvale velikom sigurnošću istoga .... a ko bi uopće pisao viruse za mac os a kamoli za linux kad im je zastupljenost bez obzira na veliki broj distribucija - upravo nažalost jadna ..

Ti nisi baš u tijeku oko toga šta se događa na Linuxu?


Apache,mysql,eclipse,matlab,idle,kicad,arduino,eagle... nisu ozbiljne aplikacije? 

U posljednjih 5 godina su se grafički driveri znatno poboljšali,većina distribucija danas podržava instalaciju istih kroz par klickova.

OpenOffice nipošto više nije hvaljen,dapače zaboravljen je,i to mi je glavni razlog zašto mislim da nisi baš u tijeku sa događajima,jer nitko više ne koristi Open office na Linuxu još od 2010-te,svi su prešli na LibreOffice i nema problema sa manipulacijom dokumenata ako je dokument u njegovom formatu.Najnovije verzije rade ok i sa MS-ovim formatom,ali tu leži problem jer po zakonu standard nije MS-ov format nego je Libreofficeov i svi bi njega trebali koristiti.

Mac os baziran na Linuxu?To ti je gadna provala.Mac os je baziran na freebsd-u a freebsd i Linux su inspirirani Unix-om.To je jedina poveznica Linuxa i Mac os-a.Druga provala:Apple je zatvorio Linux?Čak i da mac os je Linux based,on ga nebi mogao zatvoriti na taj način,jednostavno jer mu licenca Linuxa to zakonski ne dopušta.Pročitaj si što je GNU GPL.

Što se tiče gaminga,od kada je Steam izašao za Linux  pred cca godinu dana je izašlo na njemu 400+ igara...izvan steama bi se moglo pronaći još oko 1000 igara za Linux. 

 

Kolega gadno si neinformiran.

Vječni izazivač na gostujućem terenu.Moj blog:http://thebluedrag.blogspot.com/
16 godina
neaktivan
offline
Re: Je li Ubuntu bolji ,nego Windows ?
W2000 kaže...

Neloš u nekim stvarima ali vječno "u odrastanju", dakle premalo ozbiljnih programa kao za win OS, igara također ..... Uostalom da je sve na dobrom putu kod Linuxa općenito nikad nebi postojala potreba za emulacijom windowsa kroz win(nešto) ah već sam mu i ime zaboravio ....

Dakle Linux ima gomilu besplatnih super programa ali dalje od toga bolje ga je zaobilaziti u širokom luku jer on je i nakon kojih 30-ak godina svog postojanja još uvijek "u odrastanju" .... Da ne spominjem drivere za grafičke kartice kako "lipo" rade pod Linuxom .. U zadnje vrijeme se Linux konačno lakše instalira i navodno i AMD mu daje podršku sa svojim driverima ...... Navodno je i hvaljeni OpenOffice na Linuxu smeće jer ne radi kako treba kod manipulacije office dokumentima ....

 

Ista stvar je i s preljepim MAC OC X-om od početka s tom razlikom da taj OS bez obzira što se temelji na linuxu jest ozbiljan OS sa gomilom programa kao i na win platformi izuzev igara koje su prejadno dan danas zastupljene.. Apple ga je po svom starom običaju još zatvorio tako da radi samo na apple mac računalima pa se da stvar bude smješnija hvale velikom sigurnošću istoga .... a ko bi uopće pisao viruse za mac os a kamoli za linux kad im je zastupljenost bez obzira na veliki broj distribucija - upravo nažalost jadna ..

OSX već dugo se može instalirati i na ne apple računalo. Nije više niti toliko komplicirano. Kaj se tiče igara ovisi kaj voliš. Ja recimo volim avanture i nemam s tim problema na macu. Ako misliš na BF ili COD onda je to druga stvar. 

I am Guybrush Threepwood, Mighty Pirate!
Poruka je uređivana zadnji put pet 30.5.2014 10:49 (ROADRUNNER).
15 godina
offline
Re: Je li Ubuntu bolji ,nego Windows ?
g12356 kaže...

Kolega ihush,slažem se sa svime osim sa ovime za system requirementse.Podaci koje si naveo su točni,međutim kada se govori o requirementsima Linuxa smatrao bih točnijim napomenuti da ovisno o izboru distribucije postoji cijeli raspon osnovnih hardverskih zahtjeva.Bezveze je pretpostavljati neki kontekst,osim ako nije jasno određen(šta u ovom slučaju nisam primjetio da je bio).

 

Nije tvoja greška nego je jednostavno slučaj 'točnoga protiv točnijega'.

- naravno da se slažemo (da se ne slažemo, bar većinom). Ali recimo da se trudimo bar uvažiti..{#} pa ću malo zatrovati temu (koja nije totalni OFF, nadam se).

disclaimer, samo za one kojima kišoviti dan ne krati čitanje Rata-i-Mira ili destrukcija kao posao. (bolje preskočiti)

 

-postoje službeni requrementsi. Nema ''točni, međutim''...'točnije'. Tj promašuješ recipročno. Upravo suprotno. Kontekst je početnik, noramaln user, .. rezultat, 90% šanse da je prva distra npr ubuntu (mint i derivati). Sve ostalo bi bio promašaj za usera. Više nisi početnik i to bi morao razumjeti. Pita koja distra, koji odgovor/prijedlog daješ? Dali je npr user naveo kriteri npr 20g star PC s 32MB Pent.166MMX i sl? Što on želi (koristiti)? Što su tad requrementsi? Dal za Slax ili za Ubuntu? Što je tad točnije od točnog? To bi bio određeni kontekst koj bi suzio distru-OS na odgovarajući.

-nešto sasvim drugo dali tvrdim sa su req. baš takvi? Prolistaj postove, zapravo samo navodim službene brojke ali može i drugačije.. (tad to nije moje mišljenje-interpretacija, upravo suprotno).

 

edit: btw, za drugi post samo TU. Na dobrom si putu.. {#}

 

josipva kaže...

@ihush

 

Propustio si poantu. Ne govorim ja protiv toga da je linux jedan, takav pogled ima smisla i nemam ništa protiv, istina, mogu filozofirat kao maloprije i navodit modifikacije no to su manje bitne stvari. Ono bitnije što sam htio prenijeti je da izjavom linux je jedan navodiš početnika na ideju da je to sve isto uz par različitih programčića tu i tamo što valjda i sam znaš da nije tako. Razlike između nekakvog ubuntua/mint te gentoo, slaxa ili archa mogu biti poprilično drastične s "user" perspektive i u tome leži cijeli smisao prvog "quote-a", prenosi se kriva poruka.

 

Što se drugog dijela tiče, izgleda da se ponavljam nažalost pa ću to pojednostavniti. Ako imaš usera s 1GB ram-a, neće mu taj firefox jednako "lagano" raditi na ubuntu kao što bi npr. na lubuntu (također nešto što početnik može koristiti). Dakle (ponavljam se opet) aplikacije čine uistinu glavni dio "iskustva" no i sami "DE" u tome može pomoći/odmoći. Što nas dalje navodi na logičan zaključak da requirementsi nisu isti.

- ako prolistaš dati link na dedoimedo, možda prihvatiš činjenicu/važeću interpretaciju/relevantnih da je linux o kojem trenutno govorimo, ipak jedan, na cca 40% stranice je nabrojano razlike između distri, skraćeno linux+DE+app. Razlika je (samo) u DE. Recimo da je to pojednostavljeno objašnjenje jer nije baš tako ali good enough for beginers.

-opet se ne vidi šuma, ali se sječe drvo. Dali je ovaj user-tema nešto na što je odgovor npr Arch ili Slax? (+ quote iznad).

- opet argument, konkretna aplikacija kao FF i njegova potrošnja.. a govorimo o OSu. Uz to ja uvjek ističem da nije OS sam sebi svrha nego aplikacije koji korisnik korsiti. Dal će krostiti FF? Whocares/whoknow.. ali ako pročita NJEGOV req dobit će odgovor, npr koji OS, koji requrementsi uz to što možda je ili nije uključen u distru. Dali su browseri slični po requrementsima ako ih uspoređujemo unutar genreacije, kao i major distre... Koliko je pogršan argument, npr što ako je netko na OpenSUSEu s defaultnim KDEom? Korstii npr Gparted/Kgparted (ne postoji jer ne korisit GNU parted, samo kao primjer tj kasniji razlog), Kterminal.. (bilo što s prefixom 'K'). Isti OS samo drugi DE ili druga distra s drugim DEom, dali može koristiti 'K'? Mora prvo doati KDE-libove, dependencyje i tad možda radi. Upravo redosljed kojeg dedoimedo ima u pojašnejnju linuxa, krernel+DE+app, jer DE je preduvijet za GUIevske app. Što da postoji KFF? Koji bi mu bili requirementsi? Trenutno je to GTK + Glib.. evo npr linkić pa listaj OSeve i req za FF.ver.24..

Kako bi tad npr na nekoj staroj distri (verzije kernela i ostatka) ili nepodržanom hardwareu instalirao neku app? Jedanko kao da želiš instalirati MSov-ie.. možeš ako si na Win..

Useri miješaju distre i sadržaj distribuiranog medija koji je tu outofbox, npr Canonicalova politika licenci (to je OK, pametno, ali komplicira juzerima). Tako ubuntu ne dolati s propriatryjem dok Office povremeno izbace (da stane na medij kao CD-700MB, sad su na DVDu), izbor browsera itd, ali se sve može povuči iz njihovog repoa (ili s ostatka the mreže), dok je meni draži npr ArtistX (v.1.3) koji je zapravo ubuntu studio sa svim potrebni điđamiđama i ne silujem me kao Canonical svojim odlukama o pravom položaju close buttona umjesto mojih preferencija i najobičnije navike (koja je gadna stvar). Nije ArtistX bolji, nego je moj izbor jer ... kao sladoled. (btw, nit je zbog tog ubuntu lošiji, samo druga politika, logika, sadržaj install medija ali opet isti linux). To mi je bitno kod liveOSa, kod instaliranog mi je nebitno, jer je lako podesivo-prilagodljivo itd. Opet tad konformistički koristim ubuntu, suse, debian.. još nisam ArtistXa instalirao na hdd (mada bi vjerojatno pomislili da ga preferiram, da ali samo kao live-outofbox..). Kriterij mi je tad npr repo, support ili LTS. Ponekad i 'ozbiljnost' ili samo 'ljutnja' na Canconicala...

 

Navedeš FF, 1GB, ubuntu/lubuntu.. i opet pogrešno. Pogrešan smjer. FF ima req, to tad određuje dali može neki OS i hw, ako mi zadaš konkretan cilj, ne možeš mi dati pogrešnu cestu i reči 'da vidimo koliko ćeš brzo stići..'. Počnimo od usera koji pita za linux, dali navodi HW (kao ograničenje), dali spominje FF itd. To je kao da dođem po sladoled i oni mi svejdno nude novo izdanje jehovaca s ilustracijama. Dali sam promašio slastičarnu ili su je jehovci okupirali... ugl to nije ono što se (ne) traži, tj kriterij teme, prijedlozi.. Lubuntu, Xbuntu.. pa zašto stati, zašto ne nabrojati 500 distri? Major distra je ububntu, statistička predpostavka nas tad vodi u tom smjeru dok korisnik ne izrazi nešto što bi promijenilo taj kriterij.

 

ili se previđa (početak teme) da je već davno odgovoreno, .. tj pitanje koje je postavio, dali je linux zahtijevniji od win kao i prvo pitanje dali će mu raditi svi programi i driveri (ne razumije da to nije windows..?) ili npr banalnije da ima 4GB RAMa, .. noviji zadovoljavajući hardware.

- ako pod svi programi protumačimo npr FF tad ta aplikacija ima svoje req. Ako postoji verzija za željenu platformu (OS+HW) može, u suprotnom ne može. Možda želi koristi npr Nero, ACAD, možda notepad ili GTA5..

 

kao što se u temi kasnije pojavi terminal-vs-gui... (par quotova dolje), možda se i slažemo, smao drugačije to iznosimo.. problem je konkretna app (najvažniji dio konteksta za dobar-bolji odgovor) jer ona je ta koja određuje ostalo. Istovremeno manje od statističke greške će biti utjecaj DEa distre kao ubuntu/lubuntu/xbuntu... tj dio potrošnje koju sam OS+DE treba je preduvijet, ostalo je na raspolaganju. Tad je jedino bitno dali RAMa ima ili nema. Ako ga ima baš nikakve razlike neće primijetiti, ako ga nema samo unutar tog raspona razlike (od par MB) je dio koji te 'izvlači' u takvoj tvrdnji. Premali gap da bi bilo relevantno (izuzetak koji potvrđuje pravilo?). Konkretan user ima 4GB. Hipotetski možda ima 256MB... ali što s FFovim req.?

Čak obrnuta tvrdnja (kad ju tako prikažem) može držati vodu, tj da će PC koji glatko vrti teži DE glađe vrtiti sve. Tu je prikriveno jače računalo, resursi. Pošto browseri troše ''multimedijalne resurse'' sve je bitno, pa i VGA, HDD (pogotovo ako se koristi swap, u kontekstu RAMa vrlo bitno ili liveboot).. i tu je jači PC jači. Samo se na lajt DEu može u nuždi (HW ograničenja) nešto može, to ne znači da je time i brže.

(osim ako si onaj lik koji optimizra svaki kernel pa mu radi i Cryza na S3Trio64 brže nego na Titanici. Njemu ni ne treba HW, kutija šibica je dovoljna)

 

zerocool12 kaže...

Skini neku distru,stavi je na DVD ili USB bootaj i probaj. Ja bih ti preporučio Ubuntu jer kako je najpopularniji tako ćeš na netu naći najviše rješenja za eventualne probleme koji bi te mogli snači.

Također nemoj odmah odustati i ne boj se koristiti terminal, koliko god se terminal činio kompliciranim vjeruj mi da će ti kada se navikneš biti puno brži način rješavanja nekih zadataka.

I nemoj se povoditi time što ti drugi govore koji im je OS bolji, to je kao da biraš između kupovine motocikla ili automobila, oni koji imaju motor će ti reči da je motor bolji a oni koji imaju auto će ti reči da je auto bolji a to su dvije totalno različite stvari koje moraš probati da bi morao reći koja ti više paše. Teško je tome pristupiti sasvim objektivno.

 

E da, i nemoj slagat dual boot prije nego ti se neka distra svidi jer ćeš si nepotrebno komplicirati život, većina distri ionako ima liveCD opciju, a one koje nemaju nisu za tebe.

- samo bi dodao, ako korisnik bira, tad treba birati prema svojim potrebama/željama, ne prema tuđim. Razlika je samo što početnik vjerojatno ne može znati sve na temelju čega bi izabrao, ali zato postoje teme i distrowatch. Na kraju ako i 'pogriješi', pa što... (osim što se često može desiti antilinux efekt, jer je opet pogrešno OS 'kriv'...) OS je samo OS.

Dal se bira OS, sladoled, automobil.. kriteriji su (trebali bi biti) korisnički, ne forumaški. Ako je meni bolji/draži sladoled od čokolade... što to ima s izborom drugih? Naravno ako želim sladoled (bez obzira na okus) ne tržim ga u željezari ili ako uspoređujem sladoledare možda kod Vinkeca, možda kod kvartovske ledo škrinje, pronađem neki bolji-lošiji.

Za pravilan izbor je potrebno predznanje (i ostali 'resursi'). Teme mogu polsužiti smao kao hintovi, na kraju korisnik mora odabrati ili ne mora..

 

x18x05x kaže...
Bezbroj puta sam imao instaliran Ubuntu i Mint, i uvijek isti problem. Grafika, kad gledam Youtube, slika onak izrezano izgleda, tako je i na filmovima. Hoću da kad gledam full hd da to bude ful hd a ne neke linije i trzanja.

- OS ili distra ne mogu biti uzrok tvojih problema. Može biti internet (brzina i svi vanjski faktori), korišten codec, izvor, player.. pa kronično (ATI) driver i još par sitnica koje ovise i o hardwareu, ne samo o 'željama'. Ponekad je to kao pišanje protiv vjetra jer na dobar dio razloga, odgovor su interesi igrača koji stoje iza kompletnog lanca između očiju željnih fullHDa i servisa koji ga vrti. Često je odgovor 1.5% DE usera.. Probaj drugu distru, probaj windows, probaj driver, player. itd. jer PC je prije svega deterministički stroj, 2+2 je uvijek 4 (ili ne radi-pokvaren, ili dok se ne pojavi kvantni PC). Istim inputima u formuli, uvjek ćeš dobiti jednak rezultat.

Primjer, mogu li ja 'željeti' npr na PS2/Nintendu igrati igru za PC ili PS4? Dal je moja 'želja' bitna ili realna očekivanja i 'ona druga strana' koja to ako želi može napraviti (proizvođači i soft.ind.), Tad ako naprave, mogu igrati željenu igru ali verziju za kompatiban hardware, koja vjerojatno neče biti identična na raznim platformama. Software je teoretski identičan (ako ga tako naprave), sve ostalo nije.

- Zašto sam (recimo) siguran da uzrok problema s trzanjem nije OS? Jer je vjerojantije uzrok npr flash/html5 i bezbroj drugih uzroka... hint, mobiteli i tabletići su na kojem OSu, na kojem OSu je neki kućni-homebox-mediaplayer? ... Linux je alat ili materijal, kojim se nešto može napraviti. Često o majstoru ovisi što će to biti, ne o 'alatu'. Pošto si već 'bezbroj puta' nešto instalirao, očigledno nešto moraš primijeniti... ili barem prilagoditi očekivanja. OS pak s tim nema previše veze, on je samo 'motor' dok je put ili stojanje na mjestu stvar vožnje vozača, prometa, goriva... kao što auto ne može bez motora, jednako ne može (upotrebljivo) bez volana, sica, ... pa do pojasa i žmigavca jer bi ga policija uklonila iz prometa. Slično je s OSom i FullHDom. (jedino što bi u usporedbi OS bio kontrolni kokpit, dok je šasija s motorom hardware, ali priča je i dalje jednaka, npr ni do jednog cilja neće doći ako nema puta do cilja).

 

 

mirkoj kaže...

moze primjer taskova koji se iz terminala brze rjesvaju a koji su vazni standardnom useru?

 (vjerojatno @ zerrocool.., odgovor je entuzijazam, ne treba baš svaku rečenicu filtrirati, pa ga pokušavam 'braniti', zapravo nepotrebno. Ali to me do sad nije spriječavalo, pa: ).

 

- Ja recimo nisam dio populacije koji voli tipkati u mraku (terminala), osim kad mi to treba, radije klikam npr tweak, ali pronašlo bi se par primjera, ako bi cilj bio dokazati razliku u vremenu, npr aptget uz preduvijet da korsinik jako brzo tipka i zna točnu sintaxu za update željenog dijela, koju može i C/P-ati sa svake howto stranice. To je (ponekad) brže nego nekoliko klikova glodavcem ili traženja po meniju, traženje howtoa za konkretnu distru/DE itd. Skripta koja to radi je recimo brža nego traženje u menijima.

Konkretnije, bar teoretski, jer u RL je to nemjerljivo ili sporedno, svaka app koja može raditi bez GUIa je bar jednako brza ako GUIevska, jer ako ništa drugo OS ne mora brinuti o UIu i trošiti dio resursa, npr codec-converter, 7z itd. tj sve što može u CLIu. Nema baš ni jednog razloga da bi takav task u UIu bio brži, samo teoretski jednak ili sporiji. Naravno, ako tu pribrojimo vrijeme da prosječan juzer natipka pathove i switcheve dođemo do kontra efekta. Ja klikam i to mi se čini brže.

Ovo je klasičan pickingcherry ili cherrypicker izbor primjera kad je terminal možda brži, ali to je bilo traženo. Mogao bi izvuči primjere gdje je GUI u prednosti (zbog korištenja ostalih prednosti koje UI pruža uz korištenje HWa, opet povezano s konverterima ili CUDA, kad je i zbog prirode posla terminal neupotrebljiv, razni wysiwyg editori...)

 

Pošto je u rečenici i 'standardni user', kao dio kriterija, tad možemo predpostaviti da je standardni user npr linuxfreak ili Perica&Štefica, jer ne postoji definicija što bi bio takav user, možda većina ili se misli na pravo pristupa root-vs-običan (to nije povezano s brzinom izvršavanja, samo s pravima..). Standardni user bi tad bio recimo Perica, njemu će se svaki task brže izvršiti u GUIu samim time što će ga možda vidjeti-kliknuti i jer nema potrebno predznanje da bi ga natipkao u terminalu (jer tad nebi bio mali Perica). Npr takav user želi broowsati, igrati, ponekad čak i računati calculatorom .. to sve on može jedino u GUIu samim time nema 'utrke' jer u CLIu nikad nebi bio gotov, ne zbog brzine nego ostalih faktora. Do te mjere da je npr na TVu/mobitelu neki GUI, u kojem svi useri (pa i standardni) jednakom brzinom koriste OS, mogućnosti uređaja za ono što je zapravo bitna funkcija, ne kao freak koji razmišlja kako od rootati mikrovalnu i napasti haarpove antene ili od nokie3110 napraviti server otporan na DOSanje, sve to u assembleru pa i spajanjem pinova on-off kao inicijalno programiranje prije pojave viših jezika u kojima i Perica zna natipkati helloword.

Ovaj dio odgovora je više @ zerocool12, kao primjer da nije CLI sveti gral. Ako postoji (sveti gral), to je samo lakše korištenje ili ultimativno, ''želim'' i računalo radi to što ja želim, kao u FS filmovima.

 

@ mirkoj,

- standardnom juzeru taskovi (ni jedan) nisu važni, osim da mu radi app (koju ne nazivamo igrica iz pristojnosti) najbrže u kvartu i da klikom 'next' hakira pentagon. Tako standardni juzer pobije sve taskove koji mu se nađu na putu (osim par preživjelih koji se prikriju). Takav standardni se obično brzo vrati na konzolu, ali ne onu CLI, nego nintendo i sl. (inače sve pet, malo šale..){#}

 

*** tko je do ovdje izdržao stvarno treba slobodan vikend.. srećom pametni znaju čemu sluiži pojas scroll. NHF svaki pojedini quote-autor.

 

x18x05x kaže...
..

Čista instalacija Ubuntu-a, i uvijek mi se to dešava. Budem probao opet, sad sa instalacijom Ubuntu Extras.

to je odavno tako s ubuntuom, izbačeno sve osom openfree iz distre i potrebno je naknadno instalirati, flash, java, driveri ...sve vlasničko. (jer Canonical ne želi probleme zbog distribucije tuđih stvari koje su inače za usera free, pametno za biznis odnosno moguće tužbe i sl). Jedino je neobično... bezbroj instalacija ubuntua (i minta koji to defaultno uključuje) i opet isto, kao i to da do sad nisi probao dodati extras na ubuntiću.

Sasvim drugi mogući uzrok je bilo što od PCa do konkretnog filmića koji trza... ali nije OS-Distra krivac (jer je linux Božanski bezgriješan). {#}

Zapravo, savaki OS je odličan. Problem su ugl juzeri i njihove želje. Kad se to dvoje eliminira dibije se nirvanaOS.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pet 30.5.2014 11:43 (ihush).
14 godina
offline
Je li Ubuntu bolji ,nego Windows ?

Kako ti se da toliko toga pisati? 

Moje računalo radi savršeno pod Windowsima, tako da nema razloga da ne radi dobro i na Linux-u. Internet je jako brz ni to nije problem, baš driveri...

http://www.neobux.com/?r=inoxzg,
Poruka je uređivana zadnji put pet 30.5.2014 12:04 (x18x05x).
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: Je li Ubuntu bolji ,nego Windows ?
Pa tipicnom korisniku windowsi radu isto tako radi i linux u ovom slucaju ubuntu.
problem nastaje kada korisnik s jednog os-a prijelazi na drugog ocekivajuci sve isto kao na prijasnjem
negdje je bio topic u kojem linuxas je htio prijeci na windowse, ukratko pitao dali ce moci kompajlirati kernel izmjenjivati DE brisati sistemske stvari itd....
Ili primjer kada netko pocme tupiti da je MSOffice najbolji a on rabi samo word pa mozes tako i obicnim notepadom ali neee tamo mozes mjenjati boje slova itd. Jos gore kada tupi o potoshopu a nezna ni na paintu raditi (znas kada se hvali svojim vlastito napravljenim MEME slikom pola kopiranog s 9gag ilo koje druge net stranice)
Gora stvar je kada se pojave programeri ili administratori nekog servera itupe neki svoj programski zargon. i prepucavati koji je os bolji a nas samo zanima hocu moci ici na net s njime i primjerice aha znaci taj je za igre vise kao konzole ok jos stoo... aha otaj drugi je vise za servere ok isto mogu na net gledati video slusati glazbu e pa sto mi sad vi admini tupite ovo ono kada mi PC krepa ili cu na netu traziti ili pitati forume ili malog pericu ako nezelim servis platiti...

Nakon tog kilometarskog posta od ihush-a nisam mogao izdrzati bez postanja.......
TD collector
15 godina
offline
Re: Je li Ubuntu bolji ,nego Windows ?
x18x05x kaže...

Kako ti se da toliko toga pisati? 

Moje računalo radi savršeno pod Windowsima, tako da nema razloga da ne radi dobro i na Linux-u. Internet je jako brz ni to nije problem, baš driveri...

 - moj izbor, ima dana kad mi se ne da. Veći problem su čitatelji, upozoreni, koji ma se ne da čitati pa prigovaraju umjesto scrolla. (ovo je kao šala, ne kao svađa, bar za mene).

Stvarni razlog, tema, paušalizam profesora, paušalizam savijeta.. konačni rezultat, većina usera nakon pokušaja s linuxom ostane razočarano. Ovako to pokušavam mijenjati (mada bi prije bio svrstan u win usere).

- kao što kažeš, na win ti radi odlično, na linuxu loše.. to obično nakon par pokušaja završava pljuvanjem po linuxu. Možda duže pisanje pomogne da se to otkloni..

- Svaki OS je odličan. User i potrebe su sve ostalo. Dali su svi filmovi dobri (scenarij, teh.izvedba, humor..) dali su sve igre, aplikacije jednake?

-dali je svaki alat za svaki posao, koliko se razlikuju potrebe programera od gamera itd..

 

Postoji uzrečica, linux je savršeni OS.. na kojem ništa ne radi. Nije to problem u linuxu, nego biznis-interesi, jer netko to treba napraviti i tad radi. Većina koristi Win i očekuje da im Tetris za win radi na linuxu, kao što radi i mp3.. nije problem linuxa ali je problem za korištenje linuxa. Jednak problem imaš ako imaš auto s nekompatibilnim gorivom kojeg nema na pumpi i tad sipaš pogrešno gorivo. Aplikacije za linux platformu postoje, ali nema Adobea itd. uz probleme koji su posljedica od samo 1.5% pa se neke stvari ne ažuriraju kao za win platformu. U tom odnosu 'dobro da uopće radi'. Npr ako do sad nisi, provjeri vezano uz Steam, ATI-nVidia, gaming.. to je samo jedan manji dio mozaika, koji mora biti složen da bi uopće bio usporediv s platformom kao win. Ne možeš jednostavno odlučiti i reči idem ja na linux npr za poslovno bankarstvo. Istovremeno imaš npr Fiskal1 koji je android, koji je... (pogodi) i to radi OK, osnova je jednaka, ali nema ostatka, nije napravljeno. Jedan od uzroka je (vjerojatno) razmrvljenost na bezbroj distir (kompatibilnost) što daje gori rezultat nego npr OSXovu zatvorenost (vs otvorenost).

 

-nisu driveri (jedini) bitni, internet-video = flash, tko je vlasnik flasha? Tko je vlasnik raznih codeca, zašto Canonical ne distribuira ništa proprietaryja..? (svaki soft je copyrightan, bez dozvole vlasnika nema distribucije, ako bi Canonical to uključivao sutra se vlasnik može predomisliti i tražiti novac, tj kad Canonical krene u komercijalnu upotrebu tad postoji i zakonska osnova za postotkom).

- Koji interesi bi trebali biti za brži razvoj na linuxu vs win? Svejedno dal je to driver za miša, vga.. tipkovnicu, svaki proizvođač 'želi' platiti MSu licencu za win logo, jer to je tržište. Istovremeno Canonical plaća za UEFI.. Dodaj u priču npr SOPA i pravo na pristup npr YT, regionalna prava distribucije (prema domeni ti može biti blokiran video) koja moraju štitit distributere od konkurencije YTba (tj vlasnika autorskih prava-ZAMP) jer je jedan od SOPA dijelova bio i određeni soft koji bi korsinik imao instlairano, klasičan keylogger-malware (svrha jedanko kao fiskal), ali to je problem na distrama.. (ako radi na ubuntu ne mora ni na jednoj drugoj, kao i problem da takve stvari na linuxu ne rade kao na win, jednako kao i virus.. samo što bi ovo bio legalni virus) uz zanemariv udio u DE statistikama.. dok mobilna platforma (mobiteli-tablet) ima bar jednu nulu više i tamo radi (Android i ostali). Zato i MS i Canonical idu u tom smjeru, dok ih tvoj problem ne zanima (s tim da MS, Adobe .. nemaju realan interes prema linuxu).

 

Kad kažeš 'nema razloga'.. ima i drugačija rečenica, nema razloga da to proizvođač bez konkretnog interesa želi, pa tad da to i napravi (support-driver, kvalitetan support). Tako postavljena rečenica objašnjava npr probleme s driverom. Usprkos tomu, iskusnijim userima radi OK, mada ponekad ni njima ne radi (dok se ne riješi druga strana koja ne ovisi o tebi-tvom PCju..,, nego o pružatelju sadržaja i zaradi). Dali si npr vidio neki TV s ugrađenim browserom ili dodatak usb stikić andorid media player za smart TVje? Radi. Nema nikakvog posebnog razloga zašto tebi na Pcju nebi radilo jednako dobro uz predpostavku da je HW ispravan i dovoljno jak (po win znamo da je).

HW je samo polovica PCa, Software je sve ostalo. Software+licence su pravi biz..

 

btw, daj šansu ArtistXu, jednaki razlozi kao mint vs Ubuntu, ali možda ćeš outofbox biti zadovoljniji rezultatom. Naravno s driverima jer je to (jednako za sve platfome) danas dio browsera tj 3d-vga akceleracija za npr flash ili probaj drugi browser.. nisam siguran kako se trenutno ponaša flash-64bit, nije potreban tj 32bitni je (bio) provjereniji i radio manje problema, čak ni OS ne mora biti 64bitni.. to je samo bitno za odgovarajuće app kojima je to potrebno, mada bi već svi takvi problemi trebali biti stvar prošlosti...

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
neaktivan
offline
Re: Je li Ubuntu bolji ,nego Windows ?
x18x05x kaže...
Bezbroj puta sam imao instaliran Ubuntu i Mint, i uvijek isti problem. Grafika, kad gledam Youtube, slika onak izrezano izgleda, tako je i na filmovima. Hoću da kad gledam full hd da to bude ful hd a ne neke linije i trzanja.

Ako koristiš chrome:

 

Napiši u url bar chrome://flags , prvi po redu je Override software rendering list, klikni Enable te restartiraj browser.

 

 

@ihush

Možda krivo razumijem što si htio reći, a možda se jednostavno izgubim do kraja posta ali, ukratko želiš reći da izjava "svi današnji os-evi imaju jednake requirementse" se odnosi na ubuntu kao statistički navjerojatniji primjerak linuxa? Čak i u tom slučaju, dakle idem prema tvom viđenju, cca 600MB rama zauzetog čisto od strane OS-a pri clean bootu 64bit ubuntu naspram cca 1000MB 64bit win8 je 400MB razlike. U tvom pogledu to je marginalno i jednako, u mom nije.

 

Nadalje što se tiče tvojih dugih postova (offtopic al jbg), ubiješ me sa njima {#}. Nemam ja problema s dugim postovima kad su zanimljivi ali, u tvom slučaju za praktički sve napisano imam dojam da se 3 rečenice mogu skratiti u jednu bez gubitka na kvaliteti. {#}

 

EDIT

 

Da budem manje u offtopicu. Ne, ubuntu nije bolji nego, što je vrlo bitno za zapamtiti, drukčiji je. Windows, Mac OS, Linux, svi imaju svoje mane i prednosti, najveća mana linuxa je što ga vrlo često idu isprobavati windows power useri i još češće wannabe power useri koji smatraju da će odmah biti power user i na linuxu. Pri tom će shvatiti da nemaju pojma, da je zbog toga OS kriv i odustati.

Poruka je uređivana zadnji put pet 30.5.2014 13:44 (josipva).
14 godina
offline
Re: Je li Ubuntu bolji ,nego Windows ?
josipva kaže...
x18x05x kaže...
Bezbroj puta sam imao instaliran Ubuntu i Mint, i uvijek isti problem. Grafika, kad gledam Youtube, slika onak izrezano izgleda, tako je i na filmovima. Hoću da kad gledam full hd da to bude ful hd a ne neke linije i trzanja.

Ako koristiš chrome:

 

Napiši u url bar chrome://flags , prvi po redu je Override software rendering list, klikni Enable te restartiraj browser.

Napravljeno, opet je isto. Kad stavim na cijeli zaslon ne gledljivo je.

http://www.neobux.com/?r=inoxzg,
15 godina
neaktivan
offline
Re: Je li Ubuntu bolji ,nego Windows ?
x18x05x kaže...

Napravljeno, opet je isto. Kad stavim na cijeli zaslon ne gledljivo je.

Ajde isprobaj onda jos jednu stvar, ako ne bude to išlo onda jbg, do AMD-a je {#}.

 

Iz software centra instaliraj compizconfig settings manager, ajde na Composite i skini kvačicu s Unredirect Fullscreen Windows. Ponovno pokreni chrome te testiraj.

13 godina
neaktivan
offline
Re: Je li Ubuntu bolji ,nego Windows ?
x18x05x kaže...

Kako ti se da toliko toga pisati? 

Moje računalo radi savršeno pod Windowsima, tako da nema razloga da ne radi dobro i na Linux-u. Internet je jako brz ni to nije problem, baš driveri...

Za youtube slobodno probaš i html5 player.

Vječni izazivač na gostujućem terenu.Moj blog:http://thebluedrag.blogspot.com/
14 godina
offline
Re: Je li Ubuntu bolji ,nego Windows ?
josipva kaže...
x18x05x kaže...

Napravljeno, opet je isto. Kad stavim na cijeli zaslon ne gledljivo je.

Ajde isprobaj onda jos jednu stvar, ako ne bude to išlo onda jbg, do AMD-a je {#}.

 

Iz software centra instaliraj compizconfig settings manager, ajde na Composite i skini kvačicu s Unredirect Fullscreen Windows. Ponovno pokreni chrome te testiraj.

Opet je isto. Imam intel hd 2500, i zadnji driver sa njihove stranice.

http://www.neobux.com/?r=inoxzg,
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice