Maturalni rad, tema Linux

poruka: 20
|
čitano: 7.332
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
offline
Maturalni rad, tema Linux

U kompjuterskim sam vodama nekih 4 godine, i odavno nisam početnik. Znam stvari koje mnogi ne znaju, ali isto tako - ima stvari koje sam manje proučavao. Budući da sam maturant, došlo je vrijeme maturalnih radova, a ja, naravno, izabrao informatiku; i dobio sam malo zeznutu temu. Linux :D O kojem ne znam skoro pa ništa :D

Da ne duljim previše, od vas linuxaša koji pratite stranice te tematike, trebali bi mi korisni linkovi koji će mi pomoći u pisanju teme. Naravno, bio sam na Wikipediji;) Dakle, nešto što se da čak i prepisati i predati profesoru :)

Hvala puno, pozdrav


Doć će Zoka da vas roka
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
protjeran
offline
Maturalni rad, tema Linux

Ovdje možeš preuzeti knjigu: Operativni sistemi: UNIX i Linux i zapamti, Linux je samo kernel.Cool


Developers,developers,developers...coming and coming and coming...
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Maturalni rad, tema Linux

Pa to je točno, GNU/Linux je zapravo... jedini koji se toga drže koliko ja znam su Gentoo i Debian.

 

 

Vorsprung durch Technik
Poruka je uređivana zadnji put ned 20.4.2008 21:32 (masterripper).
16 godina
offline
RE: Maturalni rad, tema Linux
U OSS-u uvijek postoje banalne svađe, kad se ne mogu svađati oko novaca i patenata onda nalaze ovakve fore kao nazivi...

FSF inzistira na GNU/Linux, jer je Linux samo kernel, a GNU je napravio većinu alata koji se koriste na Linuxu (zapravo, samo im fali kernel).
Zapravo bi ispravno, poštujući FSF, koristiti GNU/Linux, ali ajd ti to izgovori. :-D

Linux je dobra tema za maturalni rad, barem zaključak može biti patetičan i plemenit ;-)
16 godina
neaktivan
offline
RE: Maturalni rad, tema Linux
ja dobil zadatak tj bil sam zamoljen od urednika jednih novina da napisem clanak o linuxu. i kao da opisem zakaj bi ljudi trebali preci na linux. iako stvarno obozavam linux i ne vjerujem da cu ikad vise na windows preci stvarno se nemogu sjetiti razloga zakaj bi end useri, stefica(tm) presli na linux. zato jer je badava i..?
16 godina
offline
Maturalni rad, tema Linux

Štefica(tm) stvarno nema razloga za preći na linux, ali zato ima svako kome računalo ne služi za igranje i ne ovisi o nekim profesionalnim alatima kojih nema na linux platformi (dreamweaver, autocad...). Malo je trnovit put prilagodbe, ali kada se prođe povratka na Windows nema. Da ne bude zabune, nisam ni ja za fanatično guranje linuxa svima pod nos, ali ipak ljudima treba ukazati na prednosti. Odluka je naravno na njima.


- Hrvatski linux portal - www.linuxzasve.com | Blog - ivanwp.wordpress.com
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Maturalni rad, tema Linux

... jer je lagan, puno lakse obaviti vecinu operacija nego na w!nu. npr, zasto bih ja morao otvarati folder u kojemu je foo te otvarati drugi folder u koji zelim kopirat, zatim desni klik copy pa desni klik paste. Puno efikasnije i brze: cp /home/****/folder/foo /home/****/folder/folder2/fooImam mogucnost birati koliko me je volja oko wm-a. Ako zelim nesto drugacije i jednostavnije od w!na izaberem Gnome. Ako zelim nesto sto mozes iskonfigurirati do mile volje i dobiti nesto teze biram KDE.

Nema frke oko napasti - cak i da zelis s normalnim userom zagaditi pc nemozes. Konstantno mi izlaze novi programi sa novim mogucnostima. Compiz Fusion sad gazi Aero, a koristi 1/3 resursa sto trosi Aero. Winamp protiv Amaroka nema sanse - jedan od najboljih playera na svijetu, jos uz to besplatan. Nove distribucije izlaze svakih ~6 mjeseci te se sustav sam update-a na novu verziju sustava. Imam totalni uvid u to sto mi sve racunalo radi, sve zivo mozes vidjeti u log fileovima. GRUB - jednostavno najbolji boot loader na svijetu, sve moguce sisteme on moze bootat. Teme, wallpaper, style, icons.... -> http://www.kde-look.org/ , http://www.gnome-look.org/

 

Netko nije navikao na KDE? Slobodno ga instaliras na w!n i isprobas.

 

Sad na temu:

 

Instaliraj si Slackware-a - jednu od najtezih distribucija i klepaj po njoj. Imas tu dosta tutora sto sam napisao o particioniranju, kompajliranju, hijerarhiji Linuxa. To ce ti dosta pomoci ako nikad nisi probao Linux. Ili ako ti je Slackware pretezak probaj sa Ubuntuom. Slackware koristi KDE, a Ubuntu Gnome. Evo nesto sto mozes uciniti da se malo zagrijes oko Linuxa. Instaliraj preko Gnome/KDEa(zavisi sto instaliras) Gnome/KDEa. Uzmi knjigu Linux Bible - mozda je stara, ali ta knjiga zlata vrijedi, zatim Linux Unleashed. Ove dvije knjige su po mome must have.


http://tldp.org/LDP/sag/html/index.html  - guide za administratore. Ovo ce ti dobro doci.

http://www.techbooksforfree.com/linux.shtml - Jako puno besplatnih knjiga o Linuxu.

 

Sve knjige su na engleskom.


Arch user, Don't Panic!!!
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Maturalni rad, tema Linux
ali opet, stefica(tm) nema razloga prelaziti na linux. NIKAD. jer ih ne zanima terminal, jer ga nikad nece dirat, jer ih ne zanima compiz fusio? lagan? i? pa windows jednostavno radi, jel tak?misli sa steficu zanima dal bude imala drugi wallpaper? ne bas? window manager? mislis da i zna kaj je to? nju brine kaj njezin lexmark ne radi, a ne dal bud eimala prozirnu kocku ili windows 98 look. to je jedina stvar kod linux zajednice koja mi se ne svida. moraju ljudi shvatiti da linux netreba svukud gurat. pretvorit cete se u windowsase. auto ra teme savjetujem da instalira neku jako laku distru, jer za slackom nma smisla jer ga prvo i prvo nece ni instalirat znat. uzmi pclinuxos i bok. imas i kde i gnome. lagan, jednostavan i dobra podloga. a najpamwetnij e ti je pitat prijatelja gika da ti objasni. citat knjige za maturalnu radnju nema smisla:) i btw, bolje da si uzel nekaj kaj te zanima i kaj znas.
16 godina
neaktivan
offline
RE: Maturalni rad, tema Linux
Tux Slave kaže...

... jer je lagan, puno lakse obaviti vecinu operacija nego na w!nu. npr, zasto bih ja morao otvarati folder u kojemu je foo te otvarati drugi folder u koji zelim kopirat, zatim desni klik copy pa desni klik paste. Puno efikasnije i brze...

 
Lagan baš i nije - ima nekih caka na koje se korisnik treba naviknit kao što su raspored filesystema (/usr /etc /home /var...), činjenicu da svaka promjena na sustavu znaći promjena u nekoj tekst datoteci i da je instalacija programa nije Next-Next (iako noviji packetmanageri mogu bit dobri kao što su apt-get i yum). Linux instaliraj ako si svjestan koji TOČNO hardver imaš inače dolaze problemi koji se pojave tek nakon instalacije (tipa treba ti internet da bi proradio internet)

Moj savjet - skinit virutalbox (besplatan program) pa instaliraj prvo linux tamo i polako se naviknit na njega pa onda instalirat na računalo kako treba...

Vorsprung durch Technik
16 godina
neaktivan
offline
RE: Maturalni rad, tema Linux
lagan u smislu tezine na sistemske resurse. ai nije tezak za nauciti, ako se potrudi i zaboravi windos logika ide to zacas
16 godina
offline
RE: Maturalni rad, tema Linux
devil kaže...
i kao da opisem zakaj bi ljudi trebali preci na linux. iako stvarno obozavam linux i ne vjerujem da cu ikad vise na windows preci stvarno se nemogu sjetiti razloga zakaj bi end useri, stefica(tm) presli na linux. zato jer je badava i..?
  Ima zapravo jedan savršen razlog za Šteficu(tm): dugotrajnost/stabilnost.
Jednom  dok  se  stavi,  posloži  i  prilagodi,  Linux  je  takav  zauvijek  (uglavno,  jel).
Što  želim  reći?  Windowsi  rastu  i  debljaju  se  tokom  vremena,  čak  i  ako  nemaš  naviku  ništa  instalirat  (kao  tajnice, npr.), ali  opet  se  dođe do  te  mjere  gdje se  Win  dižu 5min,  gase  15min  i  Word  se  pali  2min.  Ako  je  još  mašina  spojena  na  Internet  pomnoži  sve  ove  vrijednosti  s  3.

Ja  sam  često  znao  biti  "tehnička  podrška" za računala prijateljima/rodbini/poznanicima (ne sumnjam da je mnogima ovdje poznata ta uloga). Kad  mi  je  dojadilo  to  više  radit i  kad  sam  prešao na  Linux imam ovaj  uvjet: pružam  daljnju  pomoć  i  podršku  samo  za  Linux  (+  instaliram  ih). (I dalje ne dajem podršku za Kasdu. Smijeh)
Rezultat:  par  ljudi  pristalo na uvjete i koristi  Linux (naravno,  ništa  napredno, samo  surfanje, slušanje  glazbe, gledanje videao itd.), a Windowsi su sekundarni OS za igranje i to. Čak  sam  tako  okrutan  bio  i  prema  užoj  obitelji Belji se  Što sam ja dobio time? Manje me gnjave i zovu, jer stvari rade onako kako sam ih ostavio (bez  znanja root passworda, off course).

Po  mom  mišljenju  Linux  je  (trenutno)  najgori  (za  korištenje  i  prijelaz) za  onaj  "srednji sloj"  informatički  pismenih. Tajnicama, roditeljima, službenicima neće smetat  Gnome  niti  Openoffice  niti Firefox  -  neće  ni  primjetit  razliku,  a  kamoli  se žalit da  im  nešto  fali. Napredni  korisnici  (aka  g33kovi)  će  s  guštom  sve  novo  naučit  i  proučit  -  to  je  samo  novi  svijet  za  pokoriti. Srednji sloj  (najrašireniji  kod  mladih generacija) - njima je nagore: ne žele učit nešto novo, a navikli su na komfor naprednijih opcija na dobro poznatim mjestima i windows logiku rješavanja problema: ako nešto ne radi restartaj/reinstaliraj.

 

A neutron walks into a bar; he asks the bartender, 'How much for a beer?' The bartender looks at him, and says 'For you, no charge.'

Two atoms bump into each other. One says 'I think I lost an electron!' The other asks, 'Are you sure?', to which the first replies, 'I'm positive.'
Poruka je uređivana zadnji put uto 22.4.2008 13:16 (4ndY).
16 godina
offline
Maturalni rad, tema Linux

Eto, profesor će poludjeti za mojim radom, pogle' kakvih sve informacija imamNamigiva


Doć će Zoka da vas roka
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Maturalni rad, tema Linux
masterripper kaže...
Tux Slave kaže...

... jer je lagan, puno lakse obaviti vecinu operacija nego na w!nu. npr, zasto bih ja morao otvarati folder u kojemu je foo te otvarati drugi folder u koji zelim kopirat, zatim desni klik copy pa desni klik paste. Puno efikasnije i brze...

 
Lagan baš i nije - ima nekih caka na koje se korisnik treba naviknit kao što su raspored filesystema (/usr /etc /home /var...), činjenicu da svaka promjena na sustavu znaći promjena u nekoj tekst datoteci i da je instalacija programa nije Next-Next (iako noviji packetmanageri mogu bit dobri kao što su apt-get i yum). Linux instaliraj ako si svjestan koji TOČNO hardver imaš inače dolaze problemi koji se pojave tek nakon instalacije (tipa treba ti internet da bi proradio internet)

Moj savjet - skinit virutalbox (besplatan program) pa instaliraj prvo linux tamo i polako se naviknit na njega pa onda instalirat na računalo kako treba...

 File system nitkoga netreba brinuti osim sistem administratora. Zasto bi sad moj stari trebao znati sto se xorg.conf nalazi u /etc/X11/. Nema potrebe za time. On zeli da moze raditi isto sta i na w!nu bez stalnih reinstaliranja sistema. Instalaciju programa preko pacmana(ArchLinux package manager) je naucio i moj stari, kojemu je normalno teze neke stvari skuzit nego nekom djetetu.
pacman -Ss [ime_paketa] - trazenje
pacman -S [ime_paketa] - instalacija
To moze skuziti svatko i u svakom slucaju instalacija je laksa nego kod klikanja next.

Arch user, Don't Panic!!!
16 godina
protjeran
offline
RE: Maturalni rad, tema Linux
Tux Slave kaže...
pacman -Ss [ime_paketa] - trazenje
pacman -S [ime_paketa] - instalacija
To moze skuziti svatko i u svakom slucaju instalacija je laksa nego kod klikanja next.

ili:  pacman -Syu
nadogradnja  cijelog  sistema,  samo  za  one  hrabrije  (jer  sam dojma da neki  developeri  izdaju  zakrpe  i  nadogradnje  za svoju distru a da pri tome ne istestiraju to kako spada).Smijeh

Developers,developers,developers...coming and coming and coming...
16 godina
offline
RE: Maturalni rad, tema Linux
Hahaha, ja sam mislio da sam ja daleko zaglibio u offtopic :-D

...ali ste vi otišli u totalnu druge teme ;-)

Ajd otvorite temu package-manageri: apt-get, pacman, yum, smart, ... pa ćemo tamo ontopic.

Ontopic:
Za maturalnu prouči i malo povijesni uvod: GNU je osamdesetih razvio sve alternative Unix alatima i sustavu, samo mu je falio kernel, kojeg je isto počeo razvijati (vidi: GNU Hurd), ali ga je Linus pretekao s općeprihvaćenim Linux kernelom, pa ga je i GNU prisvojio kao svoj.
16 godina
neaktivan
offline
RE: Maturalni rad, tema Linux

Moj ti je savjet da skineš i pogledaš film RevolutionOS, puno će ti stvari biti jasnije oko povijesti i nastanka GNU/Linux sistema.

 

http://www.mininova.org/tor/408499

 

http://www.imdb.com/title/tt0308808/

16 godina
neaktivan
offline
Maturalni rad, tema Linux

... a ja sam mislil da jedini nemam još napisanu maturalnu radnju...

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Maturalni rad, tema Linux

Da odmah naglasim na mrzim spamanje neke teme i slične stvari ali kad vidim nebuloze o kojim ću u nastavku teksta onda se jednostavo nemogu suzdržati...

Još nešto, respekt linux zajednici općenito i na forumu, pogotovo ambivalentu, the_Tux-u i Tux Slave-u koji znaju sta pričaju...

 

4ndY ti si polupismeno spadalo (ovo ti je kompliment jer na forumu neću svašta da pišemi) koji nema pojma o životu a o operacijskim sustavima još manje...

Da bi pričao protiv nekog OS-a a pogotovo za neki OS, trebao bi znati malo više o istim... Ti si se odlučio prijeći s win! na linux, super tvoje pravo. Uspio si i rodbini nametnuti linux, valjda preškrti da plate 100kuna serviseru da im sredi win kako treba, jer je win! inferioran OS... I onda toj istoj rodbini uskraćujes puni potencijal onoga sto si im nametnuo kao savršenstvo... Tvoje poznavanje linuxa je tako jadno da na to nemam komentara a oni koji znaju nešto slobodno neka pročitaju tvoje postove i provjere... Windowsi su ti tolika nepoznanica da nisi svladao ni C/P naredbu kako treba... I kako imas hrabrosti napisati da se baviš programiranjem (napokon si savladao #include naredbu pa misliš da si ultraprogramer) i računalima... I moj sin od 6mj. se bavi računalima ali kao zamjenom za dudu... I to mu je dosta da bi o njima znao više od tebe...

Koliko sam ljut na ovakve likove sto pametuju po forumina a neznaju se bez majke popišati.......aaaaaaaaaaaa...... sad sam i zaboravio šta sam mislio napisati...

Uglavnom, da završim, ako nešto neznaš nemoj drugima govoriti kako i šta oni trebaju raditi... Kad ti linux postane pretežak tj. kad ti zatreba malo ozbiljniji rad na rač. a nebudeš znao kako obrati se onoj trojci s početka posta (što svima preporučujem jer ljudi znaju) a ako i tada nebudeš znao, ma ko te p*** i onako si glup.... zzz

 

PS. Autoru teme se ispričavam na spamanju a za maturski mu preporučam da sazna kojeg mu je prof. pobornik tabora (linux ili win!) te shodno tome da napiše zaključak koji će zasigurno dati svoj doprinos ocjeni....

 

Sretno...

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
RE: Maturalni rad, tema Linux
brainiac kaže...

 

4ndY ti si polupismeno spadalo (ovo ti je kompliment jer na forumu neću svašta da pišemi) koji nema pojma o životu a o operacijskim sustavima još manje...

Da bi pričao protiv nekog OS-a a pogotovo za neki OS, trebao bi znati malo više o istim... Ti si se odlučio prijeći s win! na linux, super tvoje pravo. Uspio si i rodbini nametnuti linux, valjda preškrti da plate 100kuna serviseru da im sredi win kako treba, jer je win! inferioran OS... I onda toj istoj rodbini uskraćujes puni potencijal onoga sto si im nametnuo kao savršenstvo... Tvoje poznavanje linuxa je tako jadno da na to nemam komentara a oni koji znaju nešto slobodno neka pročitaju tvoje postove i provjere... Windowsi su ti tolika nepoznanica da nisi svladao ni C/P naredbu kako treba... I kako imas hrabrosti napisati da se baviš programiranjem (napokon si savladao #include naredbu pa misliš da si ultraprogramer) i računalima... I moj sin od 6mj. se bavi računalima ali kao zamjenom za dudu... I to mu je dosta da bi o njima znao više od tebe...

Koliko sam ljut na ovakve likove sto pametuju po forumina a neznaju se bez majke popišati.......aaaaaaaaaaaa...... sad sam i zaboravio šta sam mislio napisati...

Uglavnom, da završim, ako nešto neznaš nemoj drugima govoriti kako i šta oni trebaju raditi... Kad ti linux postane pretežak tj. kad ti zatreba malo ozbiljniji rad na rač. a nebudeš znao kako obrati se onoj trojci s početka posta (što svima preporučujem jer ljudi znaju) a ako i tada nebudeš znao, ma ko te p*** i onako si glup.... zzz

 

  Hahaha, zbilja si pravi profiler kad možeš takve zaključke donijent na temelju mojih 16 poruka :-D
Ne  trebam  nikakve komplimente  od živčanog lika koji sebe drži božanstvom koje dijeli pravdu.

Prvo:  ovo  s  rodbinom  je  moja  anegdota  ovdje,  što  s  tobom  nema  nikakve  veze  i  nema  te  što  zabrinjavati.
Drugo:  stojim  iza  svakog  posta  ovdje  napisanog  i  sve  ti  mogu  argumentirati,  čak  i  reference  dati,  iako  to  nema  smisla  jer  je  to  moje  mišljenje  i  na  njega  imam  pravo  kao  i  ti  na  svoje  - pogotovo na ovakvom mjestu kao što je forum (mišljenje  je  kao  i  šup* svako ga ima).  Vidim  da  ti  puno  znaš  o  životu  jer  ti  je  komunikacija  jača  strana.  To  što  se  ti smatraš  ultra-mega-super  kompetentnom osobom  za  sve  na  svijetu  (pogotvo  za  cjelokupan  život),  to  nije moj  problem (možda je problem tvoje bliže okoline). Problem  je  što  ti  ser*  po  meni  bez  argumenata,  a  to  je  već  stvar  za  moderatora.

  Budi ljut sebi doma.

A neutron walks into a bar; he asks the bartender, 'How much for a beer?' The bartender looks at him, and says 'For you, no charge.'

Two atoms bump into each other. One says 'I think I lost an electron!' The other asks, 'Are you sure?', to which the first replies, 'I'm positive.'
16 godina
neaktivan
offline
Maturalni rad, tema Linux

Svi ste otišli u offtopic i prepirke, pa neću davati žute kartone, ali idući koji nakon ovog upozorenja nastavi pričati o onome čemu ovdje nije mjesto, dobit će crveni. :)


If it's sent by ship then it's a cargo, if it's sent by road then it's a shipment.
Moj PC  
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice