Linux pomoć

poruka: 7
|
čitano: 1.806
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
offline
Linux pomoć

Pozdrav,
degenerik sam oko Linuxa te već  par sata lomim koplje oko nečega, a to nešto mi nikako ne ide.

 

Nadam se da ima netko voljan za pomoći, a u pitanju je:

Podešavanje LVM-a i particija:

 

  • SWAP: 2 GB
  •  /boot: 1 GB
  •  /home: 25 GB;
  •  „/“: ostatak

 

Garant je smiješno ovo za napraviti ali za mene je naučna fantastika.

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Linux pomoć

I tesko je i lako, ovisno o tome koliko imas iskustva s linuxom, kako se opcenito snalazis s racunalima i koliko si voljan eksperimentirati / uciti.

Tesko je ovako ti odgovoriti kad nam ne das use case i ne znamo tvoju kolicinu predznanja.

Sto pokusavas napraviti? Instalirati neku distribuciju na racunalo? Koju? Kakvo racunalo?

Ako je tako, u principu ti je najjednostavnije koristiti automatsku izradu particija iz instalacijskog sucelja same distribucije, pa su ti bilo kakve upute suvisne.

Ako je tako, a opet inzistiras na tocno takvom rasporedu particija, opet unutar dostribucije imas neki alat za rucno podesavanje, najvjerojatnije te spusta u konzolu i koristi parted, ali ne mora biti...

 

Ovo je neki online clanak koji objasnjava naredbe kojima mozes napraviti to sto ti treba (ako si voljan nauciti).

Ovo je termin upisan u DuckDuckGo trazilicu da bi dosao do tog clanka.

Prilagodi si pretragu po potrebi, budi spreman napraviti nesto krivo, unistiti sve sto si napravio jer nesto ne razumijes ili nisi pazio i zatim krenuti ispocetka.

Gledam te!
Poruka je uređivana zadnji put sub 7.9.2024 4:09 (Veliki Brat).
15 godina
offline
Linux pomoć

S obzirom na velicinu diska/particija koje navodis, rekao bih da se igras sa virtualkom.

 

Daj za pocetak reci sa kojom distribucijom si se krenuo igrati/muciti

We live in a society exquisitely dependent on science and technology, in which hardly anyone knows anything about science and technology.
 
1 0 hvala 1
13 godina
offline
Re: Linux pomoć
syncmaster245b kaže...

S obzirom na velicinu diska/particija koje navodis, rekao bih da se igras sa virtualkom.

 

Daj za pocetak reci sa kojom distribucijom si se krenuo igrati/muciti

 Haha tako je igram se sa virtualkom, Ubuntu 24.04 LTS.

 

Veliki Brat 

Predznanje loše tj. prvi put se susrećem, a u pitanju je virtualbox samo nesto radi eksperimentisanja.

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 7.9.2024 10:08 (micr0).
15 godina
online
Linux pomoć

-može bez swapa, za root i home na manjem disku (kao i vm-u) nema smisla dijeliti home-root odvojeno, tj distri-osu teba 15-30-naviše, pri čemu 'na prazno' ne možeš znati (osim nagađanjem iz graha) koliko ti treba kao i za home dok za boot ne treba toliko (kad se koriste virtualke tad se nema baš viška u gb..)..

-no za pravi početak vm nije prava stvar.. uz problem da ćeš u pravulu napraviti jednaku štetu kao da radiš direktno (jer vidi diskove, jer im može pristupiti itd..)..

-daleko bolja stvar je pribaviti bilo kakav diskić, 100gb naviše za rad-test (ostatak računala ostaje, odspojiš diskove koji ne smiju nastradati i spojiš radni-testni..) novi diskovi ssd od 240gb su po trgovinama 20€, neki dan sam nabavio nekoliko 120gb za šaku kuna-eura.. dok mehaničkih hdd-ova imaš odbačenih a jedina mana je tad sporost u odnosu na ssd-nvme..

.. a s tim i možda 'važnije' .. za učenje, za dobiti feeling što je os, što može, performanse ili promašaje-greške.. treba učiti na onom što ćeš sutra koristiti.. ne vm nego pravo računalo, čak server s parsto gb rama i recimo m2-nvme diskom na kojem se os boota recimo 10-20sec.. diskovi kao ssd-nvme 200-500gb nisu skupi ili ako će nešto sutra biti posao tad je to dobra investicija, kao i ostatak hw-a, npr mreža, router-switch, ram, cpu.. dok neke stvari možeš učiti u vm-u, neke su samo za hw-direktno, kao performanse, pri čemu tad već po responzivnosti osa možeš znati jel sve ok, jesi li negdje pogriješio, usporedba kao da auto vuče do 20kmh.. tad znaš da nešto ne valja, gume-kotači-motor-kočnica.. a to u vm-u ne možeš tako osjetiti, pa čak ni izbor komopnenti kao mbo-chipset ili gpu koja iz konkretnih razloga mora biti recimo nvidia s pravim driverom da bi radila cuda itd.. tj ovisi o konkretnijem poslu-struci koja se uči, jer može biti svašta, mreža, fileserver, video.. i često razlog da se zbog posla ne koristi lin nego mac, zbog licenci-kodeka, mada sam os može sve, vlasnici-biz-interesi ograničavaju i uzalud učiš linux ako će na kraju biti macos.. mada je i to korisno znanje, tj 90% identično (isti korjen-unix, sličnosti..) no oba svijeta iz win izgledaju udaljeni, no to je samo u juzerskom dijelu pogleda, u sys-mrežnom je 99% isto s jednom razlikom, win ima samo dio mreže, lin ima sve, sve može na nekoliko načina, kao što i sam disk-particija-manager može biti ext3-ext4-lvm ili bootmanageri ili frontend-gui-x11.. itd.. i mada je to sve isto, na lin imaš x-puta više tog istog-sličnog, različitu filozofiju, mogućnosti, x-puta više za učiti na početku, tj kao da učiš pisati-čitati neki strani jezik i tad kreneš učiti paralelno x-puta jezik.. sve je isto ali je x-puta više=teže, zbunjuje, kao izbor bilo čega dok ne znaš konkrento cilj-želju ili razlog zašto koristiti jedan (bilo što, recimo FileSys) a ne onaj drugi.. dok ti za učenje-početniku zapravo to nije važno, isto je.. i nije. Tj prvo to sve moraš znati-naučiti da bi znao razlike i što konkretno izabrati za neki posao-task, zašto.. ne zato jer postoji ili je ponuđeno nego konkretno razlog, npr nije isto koristiš li stotine gb-terabajte ili stotine terabajta za storage-baze, nije isto radiš li video-grafiku ili mrežu, nije isto rade li jedna osoba, manji tim ili stotine istovremeno itd.. a to s autima vidiš kao osobni auto, bus, šleper, kombajn, traktor.. i jasno ti je koji čemu služi, nije traktor-šleper zamjena za bus itd.. mada im osnova-šasija-motor-kotači mogu biti isti-identični, a tako je s hw-om, diskovima, fs-om, softom.. pa i osevima, tj koristit ćeš onaj os za koji imaš neki razlog, win-lin-mac ili nešto treće-četvrto, android..

 

-pa i sami vm-ovi, npr ms-ov hyperv, sve je super osim ms-politike-interesa (licence-cijena, ograničenja iz tog razloga).. vbox je dodatak na clientski os, možemo reći više 'emuilator' nego pravi vm, dok je recimo poxmox i sl ono što ćeš možda sutra koristiti u pravoj većoj firmi pri čemu ćeš možda vrtjeti sve popularne oseve u vm-u.

 

-učenje traži vrijeme.. količina ponuđenog materijala je ogromna, usporedivo s ponudom filmova-glazbe pa da preslušaš na brzinu jednostavno nema dovoljno vremena.. a tek s vremenom stvarno učiš, rutina-preznost, ne da možda nešto radi nego kad napraviš mora raditi i to pouzdano-trajno-stabilno.. kad vodoinstalater postavi pipu, ona radi godinama, ne kapa.. ako nije tako tad nije dobar majstor.. bilo koji posao isti kriterij pa za sviranje gitare, nogomet, pečenje pizze-bureka.. trebaš vrijeme-praksu, godine učenja-treninga, 5-10 da bi od početnika-amatera došao do početnog-minimalnog znanja profesionlaca koji radi za plaću-novac... što god da učiš, trebaš to vrijeme, pri čemu će netko kao talent samo možda za godinu skratiti taj period učenja.. a ovo pišem iz razloga, u počteku ne znaš ništa.. ništa ne radi, ništa ne možeš, .. jednako je svirati gitaru, proizvodiš buku, igrati nogomet, pikado, bilo što... u početku si loš i tad 99% odustane, .. tek kroz mjesec-godinu počne prvi rezultat kao neki ton, akord.. neki os koji radi, mreža i sl. .. tek tad si pohvatao dovoljno količinski raznih osnovnih elemenata kao recept za kruh-tjestenine koji traži sol-brašno-vodu-jaje-germu.. i mjesiti, peći, ulje, dodatci.. na kojoj temperaturi itd. a to ljudi-kuhari i stare babe rade rutinski stoljećima, no u početku radiš štetu, loše.. to je ok, tako se uči i početak je loš, ne može biti dobro kao jackpot jer nije stvar sreće, nije bacanje pikada pa možda pogodiš centar, jer to je računalo u srži calculator.. uvjek će 2+2 biti 4.. ne random kako kad.. odnosno, to je ono što kao profesionalac moraš svladati, ponovljivost iste stvari, bilo da je to pizza koju moraš odlično napraviti svaki dan po tisuću puta ili otpjevati pjesmu kao babylasagna uz koreografiju kad je vruće i jedva dišeš.. 'to je lako'.. no i on je vježbao, godinama.. košarkaš skoči i baci loptu, pogodi, ne možda pogodi.. jer tad nije igrač-profi, tad je amater-juzer-gledatelj..

.. i ako nisi za to, sad je trenutak da otpadneš i pronađeš nešto za sebe :) sretno..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
1 0 hvala 1
15 godina
offline
Re: Linux pomoć
micr0 kaže...

 

Veliki Brat 

Predznanje loše tj. prvi put se susrećem, a u pitanju je virtualbox samo nesto radi eksperimentisanja.

 

 Super !

 

Za pocetak nekoliko pravila.

 

Ukoliko instaliras workstation, ne treba ti zasebna boot particija.

Cak stovise, sve mozes strpati na jednu particiju (i / i /home)

Swap bi u pravilu trebao biti jednak velicin RAM-a kako bi mogao napraviti "hybernate" sustava.

 

U svakom slucaju, topla prepruka, citaj sto ti installer kaze za vrijeme instalacije. Na prvu ce zvucati komplicirano, ali jednom kad ti napravi "klik"  u glavi sve ce biti logicno.

 

Na kraju krajeva, igras se sa virtualkom, testiraj sve sto ti padne na pamet. Nije da imas licencu koju moras ponovo autorizirati  u slucaju neuspjeha

 

 

We live in a society exquisitely dependent on science and technology, in which hardly anyone knows anything about science and technology.
15 godina
online
Re: Linux pomoć
syncmaster245b kaže...
..

Swap bi u pravilu trebao biti jednak velicin RAM-a kako bi mogao napraviti "hybernate" sustava.

..

 -swap s tim nema skoro nikakve veze... (ili jednako kao prst u moru), postoji davno prije hybera i sl. upotrebe, formula je stvar količine potrebnog rama u radu, tj nedostatka rama, tj ono što pokrenute apps traže pri čemu je nekad bilo vrlo malo rama za današnje kriterije, swap je tad nužno zlo.. a ako se ne zna koliko treba (ako ponsestane panic-bsod..) tad je generička formula od 1,5-do-3x rama tj tako se računalo u doba megabayta i ostalo kao 'pravilo' dok je realnost da je sad nepotreban, napušten (nije više uvjet swap particija) i postoji just in case kao rezerva (a pogotovo na win gdje su app naviknute biti bahate i tražiti-trošiti) .. danas je rama naprosto dovoljno-puno i ako treba doda se još za bilo koji ozbiljan task (sporedno igre-rad, postoje requirementsi, browseri traže min.2gb.. dok već desetljeće nema ispod 4gb računala a već su i mobiteli prošli granicu 32bita iznad 3-6.. kao što traže i gpu i sl. sporedno koji task, sve je multimedija osi čitog fileservera i sl. pa tako server os ne mora imati ni gui-desktop dok juzerski mora-ima.. i korsiti kde-plasmu, metal, aero.. isto je, isti resursi za bilo što kad juzer kaže 'samo za surfanje'..).

 

-radni stroj naprosto mora imati dovoljno rama, pogotovo kad se govori o serverima ili workstationima i radu (pa i igri-zabavi)..

-swap se ne korisit za hyber, swap particija je dostupna svakom bootu, multibootu.. i koristi se automatski ako postoji (što bi bilo loše za hyber tj koje stanje ..), swap je naprosto disk-umjesto-rama, rezerva, relikt no ako ponestane rama tad imamo problem pa postoji samo zato, kao rezerva pri čemu ni stotina gb ne znači puno prosječnom juzeru-disku kao gubitak storagea..

-već nekoliko godina distre kao ubuntu defaultno ne rade swap particiju nego file.. koji je kao na današnjem win, mali osim ako juzer konkretno promjeni-mijenja.. u pravilu je danas možda prosječno 50% u odnosu na ram pri čemu prosječna uredska-početna (slabija) računala imaju 4-8gb, jača-gamerska-srednja 8-16.. jaka-radna 16-32-više.. i u početnoj klasi je to tad 2-4gb tj teoretski je 4gb dovoljno za bilo koju app neovisno koliko može biti bahata dok one koje stvarno traže-koriste više, tad to imaju u requiremenstima.. kao igre, .. suprotno od tog su npr browseri, koji imaju tabove.. koji će raditi s par gb dok juzer ne otvori stotinu tabova + ostale postavke kao keširanje-history.. koje browser bahato trpa u ram kojeg kad-tad potroši-ponestane.. (kao i novi win-najava fičer cortana-copilot-ai--- koji snima sve što se radi i pamti, pokušava nagađati što će juzer poželjeti i na to troši 20-70-više gb ovisno o dostupnom kapacitetu diska.. onako bezvezarija na kvadrat, bez opcije isključivanja kao nepotrebno osim ako eu to odgovarajuće riješi-kazni.. itd. a sam image-recovery prosječno zauzme recimo 20-30gb sys diska-osa-appsa.. za usporedbu koliko je nešto veliko ili bahato.. odnosno prosječna instalacija bilo kojeg osa + nešto appsa traži 15-30gb storagea.. i to je nekad bio nezamislivo velik kapacitet dok je ram bio u megabaytima a swap je iz tog doba kao i 'pravila' koja su dogmatski nasljeđena mada više ne postoji potreba a pogotovo ne za radno računalo, mali-jeftin usb stikić je kojeg kapaciteta.. a to je dovoljno za sve što se tiče osa-appsa kao storage i to je puno, jer realne potrebe nisu rasle već godinama, tj appsi ne rastu, footprint worda-photoshopa je isti desetljeće, raste samo količina podataka koje obrađuju kao npr rezolucija filma ili broj tabova browsera..).

 

-ili što kaže npr ubuntu.. :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice