Linux - pitanja i odgovori izdvojena tema

poruka: 20.095
|
čitano: 3.107.594
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
8 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

E to mi je trebalo, da vidio sam onu stranicu za BIOS-e i samo ima windows executable BIOS updater.

Znači mogu Winsi sa sticka, odlično, da ne zagadim komp sa njima 

15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Šta mi je "bolje" instalirati na drugi odvojeni disk u laptopu (hdd caddy) od Linuxa, Ubuntu ili mint ili možda neki drugi.. Dajte preporuku.
Na prvom disku mi je windows 10 i to mislim tako ostaviti. Samo da ne bude problema što ću na taj drugi disk pokušati malo koristiti neki linux.

Ono što me zanima od linuxa da bude neka stabilna verzija koju bi koristio primarno za net (youtube..) slušanje muzike, zatim video, email i to je to.

Znači htio bi još "iskoristiti" bolje taj stariji laptop, pa da probam linux možda bi "brže i fluidnije" radio za stvari koje sam spomeno gore.
Što nose vjetrovi sudbine nitko ne može znati.
Poruka je uređivana zadnji put sub 7.10.2023 11:01 (sage).
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
sage kaže...
Šta mi je "bolje" instalirati na drugi odvojeni disk u laptopu (hdd caddy) od Linuxa, Ubuntu ili mint ili možda neki drugi.. Dajte preporuku.
Na prvom disku mi je windows 10 i to mislim tako ostaviti. Samo da ne bude problema što ću na taj drugi disk pokušati malo koristiti neki linux.

Ono što me zanima od linuxa da bude neka stabilna verzija koju bi koristio primarno za net (youtube..) slušanje muzike, zatim video, email i to je to.

Znači htio bi još "iskoristiti" bolje taj stariji laptop, pa da probam linux možda bi "brže i fluidnije" radio za stvari koje sam spomeno gore.

 Mint. Ili Manjaro. Manji zahtjevi. Ako ne želiš da ti "smrda windoze" onda pazi da boot zapiše na drugi disk, pa preko biosa biraš s kojeg diska ćeš bootati. 

xy
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Da da, prilikom instalacije bi fizički odvojio prvi disk, odnosno taj primarni disk na laptopu na sata portu, da ne bi došlo do izmjene u boot fajlu, svakako sam mislio uvjek odabirom diska dva na kojem je Linux bootati u Linux.
Kažeš mint.. Ubuntu bi bio zahtjevan za i5 cpu?
Iako vidim po člancima da preporučuju mint jer je najsličniji windowsima po sučelju ajmo reč.
Što nose vjetrovi sudbine nitko ne može znati.
Poruka je uređivana zadnji put sub 7.10.2023 12:02 (sage).
6 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
@Sage može i ubuntu ako hoćeš, svaka distra je lakša od Windowsa.

Nadam se da je taj disk za Linux SSD, to je najbitnije za tečnost (fluidnost 😉), a dali je i3 ili i5, 4 ili 8 GB RAMa nećeš nešto osjetiti razliku kod uobičajenog korištenja.
9 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Ubuntu ima lijepo i moderno sučelje. Mint Cinnamon modificira to sučelje da sliči na Windows. Meni se to osobno ne sviđa. Ako ideš na Linux bolje je probati nešto novo i drugačije.

Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Ok.. Ali.. Nešto me zanima sa vezano za particioniranje diska..
Kako bi htio staviti recimo Ubuntu, a probat ću i mint, pa ću vidjeti šta mi se više svidi.. Kad bi stavio znači Linux na taj drugi disk..

Disk je ssd naravno, 480gb.. I sad zamislio sam si ovako da to napravim, a vi me ispravite ako griješim..

100 gb za Linux ajmo reč, a ostalo da bude za storage.. Sad taj ostatak bi formatirao u ntfs. Jel bi to bio problem možda, s obzirom da je na istom disku znači prvih 100gb namijenjeno za Linux (ext4 mislim), a ostalo sve nfts, da kad priključim onaj drugi disk, da windows može prepoznati ostatak prostora na tom 2 disku
Što nose vjetrovi sudbine nitko ne može znati.
 
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
sage kaže...
Ok.. Ali.. Nešto me zanima sa vezano za particioniranje diska..
Kako bi htio staviti recimo Ubuntu, a probat ću i mint, pa ću vidjeti šta mi se više svidi.. Kad bi stavio znači Linux na taj drugi disk..

Disk je ssd naravno, 480gb.. I sad zamislio sam si ovako da to napravim, a vi me ispravite ako griješim..

100 gb za Linux ajmo reč, a ostalo da bude za storage.. Sad taj ostatak bi formatirao u ntfs. Jel bi to bio problem možda, s obzirom da je na istom disku znači prvih 100gb namijenjeno za Linux (ext4 mislim), a ostalo sve nfts, da kad priključim onaj drugi disk, da windows može prepoznati ostatak prostora na tom 2 disku

 Svaka particija može biti različiti file system. Možeš staviti 100 gb za linux da bude npr. ext4 i ostatak ntfs ili exfat. Ako već imaš podatke na tom disku ne trebaš formatirati cijeli disk. Možeš samo smanjiti trenutnu particiju za 100 gb, novo prazno mjesto formatirati da je unused i s linux instalerom napraviti nove particije za linux.

15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Kako kreirati te particije ručno..
Prva bi bila swap area 4096mb, drugo EFI system partition 500mb i zadnje ext4 journaling file system..

S obzirom da je momentalno na laptopu instaliran windows 10 pod bios mode legacy, znači nije uefi jeli uopće treba kreirati tu efi particiju kod instalacije linux minta
Što nose vjetrovi sudbine nitko ne može znati.
6 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Te windows patricije efi i sl. ti ništa ne praviš, to ne diraj ako su već napravljene, to je od windowsa.
Ti napravi jednu ext 4 i stavi "\" bez navodnika naravno, to je za root patriciju,
i drugu patriciju onu što želiš da čita i windows.

Opcionalno možeš napraviti ext4 home patriciju, ako ćeš se igrati sa raznim distrama da ti podaci ostanu na njoj. U tom slučaju onu root (\) samo peglaš sa raznim distrama.

Swap ti ne treba, to je prošlost.
Poruka je uređivana zadnji put pet 13.10.2023 18:40 (ajimerej).
9 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
ajimerej kaže...
Te windows patricije efi i sl. ti ništa ne praviš, to ne diraj ako su već napravljene, to je od windowsa.
Ti napravi jednu ext 4 i stavi "\" bez navodnika naravno, to je za root patriciju,
i drugu patriciju onu što želiš da čita i windows.

Opcionalno možeš napraviti ext4 home patriciju, ako ćeš se igrati sa raznim distrama da ti podaci ostanu na njoj. U tom slučaju onu root (\) samo peglaš sa raznim distrama.

Swap ti ne treba, to je prošlost.

 Treba swap ali ne treba raditi particiju.

15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Čekajte sad, swap treba, ali efi particiju ne?

Znači disk je prazan, od nule sve instaliram.. Bios je legacy.

A moram manualno napraviti particije jel ne želim da mi na cijelom disku (500gb) bude samo linux. Znači 100gb, a resto bi formatirao preko windowsa kad ponovno priključim ssd na kojem je windows, nakon instalacije linuxa.

Znači jedan disk je na sata portu od laptopa (windowsi), a taj drugi je u (hdd caddy) na njemu sam mislio stavio malo linux. Naravno tokom instalacije linuxa bi od spojio sa laptopa ovaj disk na kojem su windowsi.
Što nose vjetrovi sudbine nitko ne može znati.
Poruka je uređivana zadnji put pet 13.10.2023 19:44 (sage).
15 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

-swap (paritcija) nije potreban već duže vrijeme.. izbor-opcija, ako se kreira particija tad je svaki lin koristi, ako nema.. noviji koriste file na sys-os disku.

-swap je danas beskoristan, tj ili računalo ima dovoljno resursa-rama ili nema.. ako nema tad je skoro neupotrebljivo i tad je swap nužno zlo ali računalo je beskorisno za današnje taskove-rad.. tj minimum ram-a za npr browser je 2gb .. realni minimum već godinama na računalu je 4gb.. praktički nema računala s manje (ako ima skoro neupotrebljivo).. dok su svi osevi prešli na 64bitne, ukidaju se 32bitne distre i sl. a mobiteli imaju više rama.. novija računala imaju 4-8 i više rama, to je tad dovoljno za normalne potrebe tj tad se swap ne koristi i zato je ukinut kao obvezan.. tj treba razne upute i preporuke uzeti s kontektstom vremena-evolucije.. promjene.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
2 0 hvala 2
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Preko ove stranice sam našao opis za manualno particioniranje diska, članak je kaže godinu dana star.

https://www.google.com/amp/s/www.addictivetips.com/ubuntu-linux-tips/how-to-install-linux-mint-21-with-manual-partitions/amp/

Pa se tamo spominje i swap. Ok ako ne treba swap jel trebam ovu efi particiju..
Što nose vjetrovi sudbine nitko ne može znati.
Poruka je uređivana zadnji put pet 13.10.2023 19:49 (sage).
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

efi particija je stvar uefija, secboot itd i zato se koristi univerzalno dostupan (ms-ov) fat32.. jer mora biti učitano prije ostatka, osa-drivera npr enkripcija i ključ..

-win je kreirao, ne diraš, tj ovisi što želiš napraviti, klasičan stari mbr ili novi uefi gpt boot-particiju i ostatak kao secboot-enkripciju itd.. dok to eliminira starije oseve kao npr xp, no danas realno nema razloga ne koristiti uefi fičere ili gpt particijsku shemu .. a tad je efi particija dio tog, pri čemu je nevažno s kojim osom ili alatom je kreiraš jer svi rade isto, isti standard + pa čak i to da u postojeći win-boot meni možeš dodati linux-stavku za boot + moj savijet prebaci winbootmeni u stari clasic način-izgled (iz win 7) jer u win8-10 načinu u bootanju ne win osa imaš dva reboota umjesto jednog.. drugi način je koristiti grub ili neki drugi bootmanager.. no u konačnici je opet sve isto :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
6 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
@sage, najbolje odi na linux za sve forum i pročitaj da znaš sve ili tamo pitaj, ljudi će ti rado pomoći (i mene su naučili).

Ovako bih ja na tvom mjestu napravio. Nikakav efi, nikakav swap ne moraš particionirati.

1. Napravi jednostavno prvu patriciju ext4 / root od 20GB,

2. napravi drugu ext4 patriciju home od 100GB (ili manje prostora),

3. napravi NTFS patriciju od ostatka prostora.

Kad tako posložiš patricije onda klikni instaliraj "ubuntu".
(Ako se dobro sjećam u Linux particion apl. možeš napraviti NTFS ili FAT32 patriciju, koju će Windows vidjeti, tako da ne moraš ništa sa Windowsima particionirati. Ako baš hoćeš onda ostavi particiju 3 kao "slobodan prostor" i kroz Windowse ju onda napravi.
Poruka je uređivana zadnji put pet 13.10.2023 23:30 (ajimerej).
9 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Swapfile (swap je potreban čak i ako imaš 1tb rama) napravi nakon instalacije, ne moraš se sad zamarati s tim.

Moj PC  
0 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
@sage ili napravi jednostavnije kako si htio.

1. ext4 / root od 100GB

2. NTFS sav ostali prostor

i tada instaliraj. Nemaš brige, instaler će ti na idućem koraku prikazati koje promjene će napraviti na disku i koji disk izmjenjuje i opet će pitati da potvrdiš "instaliraj". Samo obavezno triput provjeri dok radiš s particijama da se ne kaješ ako nešto krivo formatiraš.

Poruka je uređivana zadnji put pet 13.10.2023 23:32 (ajimerej).
 
1 0 hvala 1
6 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
@pqweasdyxc zar nije po novome da Linux OS sada radi u root particiji swap, ako je potreban, i da se više ne mora raditi swap particija?
Ja to ne radim barem pet godina za Ubuntu.
9 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
ajimerej kaže...
@pqweasdyxc zar nije po novome da Linux OS sada radi u root particiji swap, ako je potreban, i da se više ne mora raditi swap particija?
Ja to ne radim barem pet godina za Ubuntu.

 Ovisi o distri. Ove koje rade particiju ne naprave swapfile ako ne napraviš particiju. Kad sam instaliravao Debian maknuo sam swap particiju i morao sam sam napraviti swap file. Ubuntu npr. radi sam swap file.

15 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

naravno da ovisi o distri (defaultne install procedure, dok sve opet imaju sve-većina mogućnosti klasičnog linuxa npr automatika ili ručno..) .. i sage je za sad odlučio ubuntu, dok debian nije preporučljiva za početnike jer se očekuje da onaj tko instalira zna sve potrebno i da će napraviti ono što mu treba dok debian nudi sve-svašta npr install medije koje 99% juzera ne treba no početnik misli da treba.. svaka distra je po nečemu specifična, rh-fedora, deb, .. nisu početničke nego za one koji znaju što trebaju. .. odnosno sa svakom distrom može se sve čak i bez znanja ako juzer recimo intuitivno pogodi pravi button no računati na sreću je primjerenije temi loto.. :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sub 14.10.2023 14:33 (ihush).
 
1 0 hvala 1
21 mjesec
offline
Linux - pitanja i odgovori

https://www.phoronix.com/news/Ryzen-AI-For-Linux-Requests  kome treba i ne treba, izrazite želju 

 
1 0 hvala 0
8 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Je li moguće upogoniti Davinci Resolve na Linux Manjaru (Arch) i kako?

Na Ryzenu 5425U sa integriranom Vegom.

 

Navodno opengl + mesa, ai nezz kako ga natjerati na opengl

 

Došao sam do točke gdje se otvara, ali nit se videi vide, nit play funkcionira, ni sa .mp4 ni sa .mov, a čak ni .jpg.

Poruka je uređivana zadnji put uto 14.11.2023 15:22 (EricCartman).
Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
EricCartman kaže...

Je li moguće upogoniti Davinci Resolve na Linux Manjaru (Arch) i kako?

Na Ryzenu 5425U sa integriranom Vegom.

 

Navodno opengl + mesa, ai nezz kako ga natjerati na opengl

 

Došao sam do točke gdje se otvara, ali nit se videi vide, nit play funkcionira, ni sa .mp4 ni sa .mov, a čak ni .jpg.

 Možeš koristiti distrobox s nekom rhel based distrom. Imaš tutoriale na yt.

15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
EricCartman kaže...

Je li moguće upogoniti Davinci Resolve na Linux Manjaru (Arch) i kako?

Na Ryzenu 5425U sa integriranom Vegom.

 

Navodno opengl + mesa, ai nezz kako ga natjerati na opengl

 

Došao sam do točke gdje se otvara, ali nit se videi vide, nit play funkcionira, ni sa .mp4 ni sa .mov, a čak ni .jpg.

 -pišanje protiv vjetra... ili imaš računalo koje radi ono što trebaš ili nemaš.. no ako želiš nastaviti (s pišanjem protiv vjetra..) probaj na KDE.. (video apps, kao i moderni gui ovise o aero-metal-opengl-u guija uz ostale dependencijexe ili dllhell koji možda imaš nakon nekog vremena i apps-kombinacije na svojoj konf..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
7 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

pozdrav ekipi, cudan problem imam na ubuntu 23.10.
pojavljuju mi se notifikacije s nekakvim domacim vijestima koje me ne zanimaju niti sam svjesno instalira neku aplikaciju koja bi ih pokazivala niti istu nalazim u listama.

klik na notifikaciju ne otvara ništa, neznam di bi pogleda da vidim koja je aplikacija problem pošto nema ništa instalirano ove namjene, original instalacija je stara bar 5-6 godina i selila se kroz sve kompove u to vrijeme pa postoji mogucnost da sam pijan nekad instalira nešto ali prije nisam vidi nikad ovakve notifikacije.

 

vidim ovo od zadnjeg .10 updatea. nadam se da nije ugrađeno u os ako je ionako se mislin prišaltat na cisti debian.

hvala.

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
dabar_solta_V2 kaže...

pozdrav ekipi, cudan problem imam na ubuntu 23.10.
pojavljuju mi se notifikacije s nekakvim domacim vijestima koje me ne zanimaju niti sam svjesno instalira neku aplikaciju koja bi ih pokazivala niti istu nalazim u listama.

klik na notifikaciju ne otvara ništa, neznam di bi pogleda da vidim koja je aplikacija problem pošto nema ništa instalirano ove namjene, original instalacija je stara bar 5-6 godina i selila se kroz sve kompove u to vrijeme pa postoji mogucnost da sam pijan nekad instalira nešto ali prije nisam vidi nikad ovakve notifikacije.

 

vidim ovo od zadnjeg .10 updatea. nadam se da nije ugrađeno u os ako je ionako se mislin prišaltat na cisti debian.

hvala.

 Vjerojatno si na nekom od portala kliknuo da dozvoljavaš da ti šalje desktop obavijesti. 

Otvoriš gnome/ubuntu Settings > Notifications pa provjeri. Ili ako koristiš Chrome otvori chrome://settings/content/notifications pa vidi koje stranice imaju dozvoljeno slanje obavijesti.

xy
7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
nemam chrome, i tamo u notif. nema nicega sta ima bilo kakve veze s vijestima.

kako mogu kad se pojavi notifikacija doc do informacije koji program je prikaza istu?
10 godina
online
Re: Linux - pitanja i odgovori
dabar_solta_V2 kaže...
nemam chrome, i tamo u notif. nema nicega sta ima bilo kakve veze s vijestima.

kako mogu kad se pojavi notifikacija doc do informacije koji program je prikaza istu?

 Koji browser koristiš? Ako je firefox onda pogledaj pod Settings > Privacy & Security > Permissions i klikni na settings od Notifications. Možda je tamo.

Nadglednik dina
7 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

svejedno opet se pojavile

Moj PC  
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice