Kako provjeriti dal je napajanje ispravno?

poruka: 14
|
čitano: 44.082
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
neaktivan
offline
Kako provjeriti dal je napajanje ispravno?

pitanje u naslovu.. znaći našo sam par starijih napajanja i sad kako da provjerim dal rade a nemam računalo s kojim bh provjerio ..

Ako ti neko pomogne stisni gumb HVALA!
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Kako provjeriti dal je napajanje ispravno?

Ispravnost napajanja mozes provjeriti uz pomoc ovakve spravice ( samo za primjer ),a za druga riješenja neznam .

Music As A Weapon !!
Moj PC  
1 0 hvala 1
16 godina
neaktivan
offline
Kako provjeriti dal je napajanje ispravno?

imaš za kupiti "uređaj" za testiranje napajanja. pogledaj u čipoteci, nije skupo, a super stvarčica.

Moj PC  
2 0 hvala 2
13 godina
offline
Kako provjeriti dal je napajanje ispravno?

Mozda ova metoda

Moj PC  
5 0 hvala 1
14 godina
neaktivan
offline
Kako provjeriti dal je napajanje ispravno?

http://www.bug.hr/forum/post/kucista-napajanja/krepalo-napajenje-ili-s/1534279.aspx

 

Kada na ovaj način pokreneš napajanje onda možeš s voltmetrom ispitivati napone na pojedinim pinovima, gledajući pritom na OVOM koliki su ti naponi gdje.

Kadir beneath Mo Moteh
Poruka je uređivana zadnji put ned 25.9.2011 19:23 (blacko).
Moj PC  
1 0 hvala 1
15 godina
offline
Kako provjeriti dal je napajanje ispravno?

Hold on ppl.

Napajanje možemo testirati na par načina.

prvi je na "suho" tojest bez opterečenja.

U ovom slučaju treba nam multimetar (voltmetar) i komadić žice kojim ćemo spojiti crnu i zelenu žicu na 20 ili 24 pinskom konektoru. potom spojimo napajanje u utičnicu i ako se upali, testiramo napone. 5, 12, 3.3, -5 i 5V sb (stand by). Pinout nađite na wikipediji. Napone mjerite između mase (crne) i ostalih žica.

Testiranjem na suho možemo provijeriti dali lapajanje radi, ali tek kada ga spojimo na matičnu i ostale komponente možemo vidjeti dali je dovoljno jako tojest stabilno (ispravno). Prilikom takvog testiranja treba maksimalno opteretiti sve komponente u prvom redu cpu i gpu. I to pomoću prime95 (za cpu9 i furmark za gpu. Postoji trik za višejezgrene sisteme da se u prime-u opterete sve - 1 jezgra koju će kasnije furmark iskoristiti za testiranje grafičke. nakon što se ti testovi pokrenu, trebalo bi ih pustiti min pola sata da rade konstantno. prilikom toga računalo mora biti stabilno, bez artefakata, grešaka ili rušenja. Bilo bi odlično u tom slučaju spojiti voltmetar na neki slobodan moleks konektor da se očitaju naponi, a još bolje bi bilo da se spoji osciloskop za pregled šuma i ostalih abnormalnosti u naponu.

Ako sumnjate u napajanje i imate malo iskustva s elektronikom, predložio bih da ukoliko je napajanje pod garancijom da pogledate kroz rube u napajanju za napuhane kondenzatore, "prdnute" tranzistore i diode ili otopljene ferite (da, veliki pfc induktor se otopio frendu u nekom hyper napajanju) ili ga otvorite ukoliko nema garancije tako da skinete ona 4 šrafa i pobliže pogedate komponente.

Do the inposible, see the invisible ROW ROW FIGHT THE POWER
Moj PC  
3 0 hvala 1
13 godina
odjavljen
offline
Kako provjeriti dal je napajanje ispravno?

najjednostavniji način ti je da uzmeš malu žicu(koja provodi struju), zavrneš je na slovo ''U'' i ubodeš jedan dio žice u zelenu žicu na 20-24pin-koncktoru, a jedan dio u crnu s time da napajanje mora biti uključeno u srtuju.

ako se počne vrtiti vent na napajanju onda je ispravno.

sorry na lošem objašnjenju, ali nadam se da ćeš skužiti.

 
0 0 hvala 1
13 godina
offline
Re: Kako provjeriti dal je napajanje ispravno?
MARKOZD15 kaže...

najjednostavniji način ti je da uzmeš malu žicu(koja provodi struju), zavrneš je na slovo ''U'' i ubodeš jedan dio žice u zelenu žicu na 20-24pin-koncktoru, a jedan dio u crnu s time da napajanje mora biti uključeno u srtuju.

ako se počne vrtiti vent na napajanju onda je ispravno.

sorry na lošem objašnjenju, ali nadam se da ćeš skužiti.

Upravo sam mu to ja predlozio onim videom gore, pogledaj :). Samo sto nesmije biti ukljuceno napajanje kada stavlja zicu

Poruka je uređivana zadnji put ned 25.9.2011 20:32 (Tommy_GTI).
14 godina
neaktivan
offline
Re: Kako provjeriti dal je napajanje ispravno?

Na taj način ne može testirati veličinu napona koji u krajnjem slučaju i dovode do nestabilnog rada i svih pi*darija.

 

Može samo ovako s voltmetrom, kako kolega kaže pod opterećenjem (respect na objašnjenu).

Ili ako se radi o napajanju koje mu je spojeno u kućište može s nekim dijagnostičkim programom tipa everest itd., ali on zapravo pita kako testirati bez spajanja.

Kadir beneath Mo Moteh
12 godina
neaktivan
offline
problem sa naglim gašenjem kompa

Komp normalno upalim,win.se učitaju,sve štima ali nakon nekog vremena,sam od sebe on se zagasi.Ne mogu ga upaliti normalno na gumb jer ne reagira-mrtav.Tek kada ištekam sve moguče kablove i usb-ee iz njega,struju,i opet prištekam,mogu ga upaliti bez problema i vjerojatno će raditi dalje bez problema.Hvala za ikakav savjet ili pomoć!

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Kako provjeriti dal je napajanje ispravno?
MARKOZD15 kaže...

najjednostavniji način ti je da uzmeš malu žicu(koja provodi struju), zavrneš je na slovo ''U'' i ubodeš jedan dio žice u zelenu žicu na 20-24pin-koncktoru, a jedan dio u crnu s time da napajanje mora biti uključeno u srtuju.

ako se počne vrtiti vent na napajanju onda je ispravno.

sorry na lošem objašnjenju, ali nadam se da ćeš skužiti.

 to sto se ventilator pocme vrtit nije nikakva garancija da je napajanje ispravno... isto tako ni pojava ispravnih napona na napajanju bez opterecenja takodjer nije nikakva garancija, ali onda bar napajanje ima potencijal da bude ispravno...

Tommy_GTI kaže...
Upravo sam mu to ja predlozio onim videom gore, pogledaj :). Samo sto nesmije biti ukljuceno napajanje kada stavlja zicu

 Nema razloga zasto napajanje ne bi bilo ukljuceno u struju kad se stavlja zica... osim ako zicom barata netko traljav pa se boji da sto krivo ne spoji...

12 godina
odjavljen
offline
Kako provjeriti dal je napajanje ispravno?

stara tema ,al nema veze bolje nego da novu otvara 

Napajanje je XFX 550W core edition

Problem
Izgorjele su mi 2 graficke i maticna
Prvo je izgorjela HD4850 ,a nakon toga GTX 560ti
Dok se koristila GTX 560ti nesto je pištalo jako .Mislio sam da je graficka ,ali je na kraju Napajanje 

Sve se to dogodilo nakon odigravanja zahtjevnije igre

Sad mislim da je to zbog prejakog ili preslabog napona na 12V railu


Inace napajanje sad radi dobro kad ga vise nemam s cim opteretit na drugom kompu 
mjerio sam napon multimetrom i dobivam 12.30V ,ali kad spojim jos par hardova dobim 12.38V 

Kaj vi mislite ?

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Re: Kako provjeriti dal je napajanje ispravno?
Arnold Layne kaže...

Problem
Izgorjele su mi 2 graficke i maticna
Prvo je izgorjela HD4850 ,a nakon toga GTX 560ti
Dok se koristila GTX 560ti nesto je pištalo jako .Mislio sam da je graficka ,ali je na kraju Napajanje 

Slaba sreća s izborom komponenti, jer grafe rikavaju relativno često korisnicima, pogotovo ako kućište nije kvalitetno provjetreno tj. ako su visoke temperature u pitanju.

"Pištanje" može dolaziti iz više izvora, ali ne znači ništa strašno, već samo da pod opterećenjem cvrće zavojnice.

 

Ne treba ni spominjati da praktički svako drugo napajanje pušta nekakve zvukove pod opterećenjem (čak i ona najskuplja), samo je pitanje koliko je korisnik osjetljiv na buku.

Ako ti baš jako smeta ... račun/garancija/napajanje -> servis. 

 

Arnold Layne kaže...

Sad mislim da je to zbog prejakog ili preslabog napona na 12V railu


Inace napajanje sad radi dobro kad ga vise nemam s cim opteretit na drugom kompu 
mjerio sam napon multimetrom i dobivam 12.30V ,ali kad spojim jos par hardova dobim 12.38V 

Kaj vi mislite ?

Većina napajanja ima napon malo iznad ili malo ispod 12V, tako da je to čisto normalno (sve dok je u granicama između 11.4 - 12.6V).

Inače, da bi "ubio" grafu ili matičnu trebao bi je spojiti na barem 13+ V, ali to je rijetkost.

Kod napajanja su daleko opasnije brze promjene (idle-load) napona nego ovi statični naponi.

 

Npr. da je napon 12.3V kada komp stoji nezaposlen, te da padne na 11.5V kada ga opteretiš. U tom slučaju bi bilo preporučljivo mijenjati napajanje - inače, nema potrebe.

 

Prilikom mjerenja napona, uvijek se mjeri napon na opterećenim žicama tj. na kablovima gdje su spojeni potrošači, a ne na slobodnim konektorima koji nisu spojeni.

Btw kada spojiš te hardove (pretpostavljam starijeg tipa koji rade na 5V), napon na 12V raste jer je to karakteristično za napajanje poput tog XFX-a. Ovo je potpuno normalno ponašanje.

 

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 26.1.2014 23:23 (dh41400).
12 godina
odjavljen
offline
Kako provjeriti dal je napajanje ispravno?

Kuzim 
samo me sad strah kupovat druge komponente dok nebudem 100% siguran da je napajanje 100% ispravno

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice