Upute za uzgoj manijaka

poruka: 145
|
čitano: 216.374
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Upute za uzgoj manijaka".
16 godina
offline
Upute za uzgoj manijaka

Saka čast Drago.

 

Nastavljamo se na vrlo točan i jako dobar tekst iz prošlog Buga.

 

Osvrnut ću se samo na jedan mali dio koji slikovito, ali ispravno pokazuje trenutno stanje u našoj zemlji.

 

Sve je odmah jasno i sažeto u novinskim naslovima - "Kompjuterske igrice natjerale ga na ubojstvo 18 školskih kolega, 3 profesora i jednog ravnatelja!" To što je tipu diagnosticirana teška depresija +paranoidna shizofrenija dobre ruke pride, osjećaj manje vrijednosti, nesređeni odnosi u obitelji i dostupnost svog mogućeg oružja - iskusne novinarske veličine s pravom zanemaruju. "Jebeš ti to druškane, al' on ti je na hardu imao instaliran Quake 2!!!"

 

Žalosno, ali istinito.

 

Žalosno je zapravo da roditelji pokušavaju ići linijom manjeg otpora, dopuštaju drugima da određuju što je ispravno za njihovo dijete, ostavljaju ih prepuštene sebi, ne provode dovoljno vremena ili ne pridaju dovoljno pažnje potrebama i psihološkom razvoju svog djeteta.

 

Onda je za razne gluposti i za razne tragedije najlakše optužiti glazbu, filmove, igre.

Umjesto da pogledamo sebe i kažemo: "Čekaj, što sam ja trebao napraviti ili trebam raditi da mi dijete ne postane "manijak"."

 

Koliko god je gospođa mogla imati dobre namjere pišući ovo pismo, toliko je bila u krivu tražeći od drugih da joj kažu što je a što nije dobro za NJENO dijete.

...O tempora! O mores! (u prijevodu: O temperama i moru)...
 
13 2 hvala 0
15 godina
offline
RE: Upute za uzgoj manijaka

pa mislim zasto djete nebi igralo, osim ako ima nekakve glupe misli i glumi likove iz igara, onda bi samo tetris preporucio 

16 godina
offline
Upute za uzgoj manijaka

hmz .. nisam bash siguran da nema igara koje su lose za djecu .. 

ja imam dva klinca 6 i 3 .. mladji hoce samo igrati "boks" na ps3 tj. streetfighter 4 .. i onda po cijeli dan tuce brata i djecu u vrticu .. a dam mu da igra mozda 10 minuta mozda svaki drugi dan .. 

ali poludio je od toga .. i samo se sora i sve su mu kretnje mahanje nogama kao Fei Long .. a lud je kada tata napravi uber combo s njim ! :)

stariji gleda ali ne brije bash .. on igra samo pes09 i virtua tenis .. isto mu dam jednu utakmicu da odigra svaki drugi dan ..

al vidis .. mladji se nabrije ali prestane igrati kada mu kazem .. stariji iako mu kazem da moze samo jednu .. dobije zivcani slom kad treba pustiti gamepad iz ruke .. 

cudno je to .. 

 

igre su fora .. dobro napravljene i dobro producirane .. i sve je nekako fancy .. pa i meni dodje da razbijem zzenu nakon partije streetfightera .. da joj napravim uber combo .. 

 

sumnjam da ce netko ici direkto kopirati igru .. i ciljat rocktlauncherom .. ali da ga moze nabrijati u to neko adrenalinsko stanje gdje je malo van kontrole moze .. 

 

da zakljucim .. treba ih kontrolirati .. ja ne bi pustio dijete od 13 godina da igra neku krvavu igru gdje kolje kao lud .. a i ako bi mu dao .. gledao bi kako to podnosi .. 

jel to za njega ili nije .. 

 

ja se igram cijeli zivot .. i na semaforu odmah izlazim se sorat ako me netko gleda .. 

mozda da nisam igrao toliko quake i slicno .. mozda ne bi bio takav :)

 

 

 

 

 
8 1 hvala 1
15 godina
neaktivan
offline
Upute za uzgoj manijaka

debilana....

treba probleme trazhiti u svom dvorishtu...

ako si bar solidan kakav-takav roditelj shvatit cesh da ti neshto muchi dijete.

probat cesh to rijeshiti razgovorom, u ekstremnim sluchajevima posjetima psihijatru, a ne praviti se da to ne primjecujesh...

jer nema teoretske da cu svojem malom huliganu dati da visi za kompom ko kreten i da sam shodra po igrama...

ako ti je dijete u sobi i ne komunicira sa nikime osim svojim prijateljima online, onda tome treba stati na kraj...

ak je baba rekla da je to zbog igri, pa shta je ona radila onda?

kaj je bio pupkovinom povezan za komp pa da nije mogel se maknuti?

 

ima sad i pravih psihopata kaj igraju te pucachine po cijele dane i onda im pukne jedan dan to malo pokazati u RL i izhivljavati se....

okrivljavanje takvih sluchajeva na igre nema veze s vezom....

kaj ak ja malom dam da igra tetris, kaj bu sa zgrade krenul bacat cigle i ubijat ljude u nadi da ce mu red nestat? onda bum ja okrivil da je to tetris kriv a ne ja kaj ne pricham i druzhim se sa djetetom....

paaaaaallllllllizzzzzzz.......

www.hcl.hr
 
1 4 hvala 0
15 godina
protjeran
offline
Upute za uzgoj manijaka

  jako dobar i zanimljiv tekst.

Mišljenja sam da definitivno pretjeruju, i to svuda u svijetu, sa zabranama igara i optuživanjem istih za neke incidente koje naprave ionako mentalno poremećeni ljudi.  

Mozgove mladih ljudi daleko više truju neke druge stvari koje su nažalost totalno dozvoljene i javno prihvaćene, kao npr. gledanje Farme na novoj, ali nitko se ne bi usprotivio protiv toga i rekao "hej, pa ovo zaglupljuje".   Zašto ne usmjere sve kritike npr. prema nedavno održanom finalu lige prvaka koje je zapravo bilo, koliko vidim po vijestima jer me takve stvari nimalo ne zanimaju, zapravo više povod za masovno opijanje, razbijanje i ponašanje kao stoka bez razuma.

 

Iz vlastitog iskustva znam da igre zapravo u najvećem broju slučajeva zapravo pomažu mentalnom razvoju i razvoju inteligencije općenito, pogotovo kod mlađe populacije, a da o učenju stranog jezika i ne govorimo.

 

Nadam se samo da će se ljudi napokon opametiti i to u nekoj bliskoj budućnosti.   Igre su umjetnost.

"Hedonism Is My LifeStyle"©
 
5 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Upute za uzgoj manijaka

Ebemu Drago, al' tvoja direktnost i oštrina me strašno zabavljaju. Guštam čitati tvoje članke.Cool

 

Doduše, što se igara tiče, ipak neke ne bih baš svakoj dobi. Neka uđu u pubertet najprije, pa onda mogu igrati više-manje što hoće, ali prije toga mi se čini da postoji opasnost da dijete oponaša neke situacije i ponašanje junaka iz igara.

Hrvatska je oligarhijska partitokracija s primjesama patokracije.
Poruka je uređivana zadnji put čet 28.5.2009 13:47 (naxeem).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Upute za uzgoj manijaka

Drago napisao:

 

"Pa sad - ukoliko se roditelj uopće ne potrudi saznati o čemu se stvarno radi u nekoj igri, onda - vjerojatno da. Neki totalni stranac zna bolje od vas što treba ili ne treba vašem djetetu. Dakle, ubijte se.

Ukoliko se roditelj potrudi shvatiti smisao igre, što uključuje ili "probno" igranje ili čitanje nekoliko recenzija igre, onda je vjerojatnije da će ipak donijeti bolju odluku o tome što je prikladno za njegovo dijete od bilo koga drugoga.
"

 

Dakle, roditelji bi trebali unaprijed provjeriti i po mogućnosti utabati svaku stazu kojom će kročiti njegovo dijete? Npr., informatički neobrazovana majka bi trebala naći, pročitati i shvatiti recenziju Fallouta 3, a idealno malo i zaigrati (legalno!) i pobiti nešto mutanata kako bi dobila kvalitetan dojam da li je to prikladno za njeno dijete ili ne? Isto vrijedi i za filmove? Ne znam baš.

 

Sačuvaj me Bože roditelja koji s lampašem idu ispred djeteta.

 

Komisija za određivanje prikladne dobi za gledanje/igranje filmova/igara nije rješenje, ali je (IMHO) dio rješenja i rekao bih da ipak ima svoju (uglavnom pozitivnu) ulogu. Svakako je dobro da roditelj ima što bolju ideju čime mu se dijete, ali svijet ide jako brzo naprijed i nije realno vjerovati da će roditelj uvijek biti u stanju procijeniti što je dobro za njegovo dijete - bez obzira na količinu dobre volje i posvećenog vremena.

 

Što se tiče teorija o tome da nasilne igre stvaraju ubojice i nasilnike, slažem se da su to gluposti.

 

Btw, prošao sam Fallout 3 i otac sam dvoje djece.

 

 
8 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Upute za uzgoj manijaka

Masterpiece!!!! Genijalan članak. Stvarno je bio gušt ovo čitati.. :)

 

A sad malo o temi...

 

Postavio bih jedno pitanje (iako znam da neću dobit odgovor) tim samoprozvanim stručnjacima/pljuvačima igara. A ono glasi: Koja je razlika između toga da moje dijete igra igre na računalu/konzoli i da gleda "daj hard 1,2,3,4..terminatora..i ostale njima slične akcijske filmove" u kojima ima skoro jednaka količina nasilja kao i ona koja se može doživjeti u računalnim igrama.

 

Moje mišljenje: NIKAKVA!!

 

Ako ja kao (dao Bog budući) roditelj svom djetetu dopustim da gleda takve filmove, zašto nebi onda i da igra igre.Ili će dozirano "konzumirati" sve ili neće ništa. Al nebude moj sin gledao snjeguljicu i 7 patuljaka!!! Ako sam ja odrastao na "terminatoru i crvenom oku koje polako nestaje u tekućem željezu" i ispao normalan (istina, nema još službene potvrde), zašto onda nebi i moje djete moglo isto?!?!

 

Ajmo svi sad umjesto manijaka uzgajat biljke koje će na prvi spomen nasilja hvatati se za glavu, ili nedajbože  padati u nesvjest.

"The Boss"
Poruka je uređivana zadnji put čet 28.5.2009 14:11 (coder_).
Moj PC  
7 0 hvala 0
16 godina
offline
Upute za uzgoj manijaka

Iz teksta:

 

Ono što se moramo pitati je: "Smatram li ja da neki američki ili njemački činovnik zna bolje od mene što je prikladno za moje dijete?".

Pa sad - ukoliko se roditelj uopće ne potrudi saznati o čemu se stvarno radi u nekoj igri, onda - vjerojatno da. Neki totalni stranac zna bolje od vas što treba ili ne treba vašem djetetu. Dakle, ubijte se.

 

 

Malo je teze roditelju koji ne zna da upali komp (a vecina je takva, srecem ih stalno :)) da ode na google, potrazi recenziju i donese sud o prikladnosti igre. Takvo vjerovatno nisu ni svjesni da postoje razni zanrovi igara, razliciti stupnjevi nasilja/sexa/bilo cega u njima, vec je njima to kineski zid kojeg oni znaju samo po imenu ''igrica''.

To ce se vjerovatno promijeniti kad gamerska generacija (oni koji su u djetinjstvi gejmali) postane roditeljska, ali do tad ce biti opravdano postojanje ovakvih udruga koje upravo roditeljima olaksavaju (ali ne donose odluku umjesto njih), dajuci im smjernice, da odluce da li bi njihovo dijete trebalo biti izlozeno sadrzaju kad je neka igra u pitanju.

Zbog toga smatram da nije sramota obratiti se strucnjacima (ne samo Vama, nego opcenito :)), u potrazi za smjernicom o tome kako dati sve od sebe da dijete ne ispadne manijak, jer smatram da djeca, pogotovo u ranijem djetinjstvu uce oponasajuci druge, a u danasnje internetsko doba, udio roditelja u njihovoj okolini je znacajno opao.

Izolacija nije rjesenje, ali kontrola svakako jeste, iako sve teza gore navedenoj generaciji.

Resistance is futile (if < 1 ohm)
 
5 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Upute za uzgoj manijaka

Moj klinac igra razne igre, no večina ih je prošla prije toga kroz moje ruke,iz prostog razloga jer ja igram igre na računalu i najbolje od svega je to da su mu settlers 3 i warcraft isti broj zapravo najdraže, jer se gradi i izgrađuje. Mali ima 8 godina. Ja ga samo ohrabrujem u tom smjeru, jer drugo niti ne mogu, tako da sam mu pokazao igre kao što su Sim City i to oni jednostavniji iz serijala... Ustvari mi klinac igra igre koje su prilično neprimjerenije njegovoj dobi. Vidio je kod mene i America's army i COD i slične i nikad nije niti poželio da mu to instaliram, čak je u nekim trenucima odbijao gledati scene iz igre jer su mu prenasilne, no znalo se je dogoditi da sanja po noći likove iz "mojih" nasilnih igara, tako da izbjegavam igrati igre tog tipa kad je on u blizini, radije preko mreže odigramo jedan kooperativni Warcraft ili nešto gdje se stvari trebaju dugoročnije promišljati....

gdje da potpišem
Poruka je uređivana zadnji put čet 28.5.2009 14:20 (tihomir(3)).
 
4 0 hvala 0
16 godina
offline
RE: Upute za uzgoj manijaka
mr.ezrider kaže...

... a dam mu da igra mozda 10 minuta mozda svaki drugi dan ..

... isto mu dam jednu utakmicu da odigra svaki drugi dan ..

Sta si strog.
Pazi da ti se to ne obije u glavu kad porastu s traumama, "tata mi nije dao da se igram".
Cypher: Ignorance is bliss.
16 godina
protjeran
offline
Upute za uzgoj manijaka

Emisija "Lica nacije" Branimira Bilića zna ponekada imati zanimljive goste.

Developers,developers,developers...coming and coming and coming...
 
2 0 hvala 0
15 godina
offline
Upute za uzgoj manijaka

Moji klinci(12 & 8 godina) i mlađi brat(14) igraju od malih nogu

i nisam primjetio bilo kakvo neprimjereno ponašanje niti korak u tom smjeru.

Skroz su mirna i socijalna djeca,bez ikakvog znaka agresije prema drugoj djeci ili ukućanima.

Ustvari,baš igre im služe za ispuh agresije.Od malih nogu ih odgajam u gamerskom duhu,

jasno...uvijek objašnjavam da je to samo virtualna zabava i da se ono što se radi u igrama,

ne radi u stvarnom životu.

bubamara...hehehehehe:)))
Moj PC  
4 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Upute za uzgoj manijaka

Pa te onda bejzbol palicom (križanu s pajserom) u glavu kao u GTA biraj koji broj. Nakon što si ih godinama maltretirao zabranama igranja.

gdje da potpišem
Poruka je uređivana zadnji put čet 28.5.2009 14:46 (tihomir(3)).
15 godina
offline
Upute za uzgoj manijaka

Sve to ovisi o djeci, njihovoj prirodnoj inteligenciji, povodljivosti i ostalim faktorima. Ima djece koja po cijele dane igraju nasilne igre i ispadnu normalna. Ja i moj brat smo cijeli život igrali iste stvari (imali smo jedan komp), imamo iste roditelje,a opet smo potpuno drugačiji. On je nagla, glasna, povodljiva i ponekad nasilna osoba, ja sam miran (većinom Smijeh), staložen i uvijek pacifista. Po meni svatko od rođenja ima neke karakteristike bolje izražene od drugih i ovisno o okolini se takve karakteristike ili pojaćavaju ili se osoba nauči neke nove koje tada poništavaju nasilne. Ako osoba sa nasilnim "osobinama" cijeli život živi u nasilnoj obitelji (otac tuče majku ili nešto slično), tada je vrlo velika vjerojatnost da ta osoba bude nasilna, ako takva osoba se rodi u "normalnoj" obitelji, može biti da njegovi nasilni nagoni (koje ima usađene) se nikad ne pojave, jer ga je ta obitelj naučila "pravim kvalitetama" koje tada prevladaju "nasilne". Ako takvu osobu "odgaja" računalo (znači roditelji ga ostavljaju nek se samo igra, da se oni ne moraju zabavljati s njim), može biti da bude još bolje nasilna. Tako da po meni je to sve kombinacija osobe i odgoja. Jedna stvar (igre) ne može biti potpuno kriva za nečije ponašanje...

"Genius might be the ability to say a profound thing in a simple way." Charles Bukowski
Poruka je uređivana zadnji put čet 28.5.2009 15:47 (dado2202).
Moj PC  
11 0 hvala 0
15 godina
protjeran
offline
Upute za uzgoj manijaka

 

    Problem je kod videoigara što se kod njih pretjeruje. On nisu razvijene tako da unaprijede sposobnosti djeteta, nego da umrtve i okupiraju za duže vrijeme, jer treba djecu kao najbolje potrošace okupirati vec na vrijeme i usaditi im potrošacke navike. Sve one velike price o brizi o djeci padaju u vodu, kada dijete postaje agresivno i naprosto prevareno od strane prodavaca i zagovaratelja "šarenih balona".

Koliko razvijatelji zabavnog softvera(ono što ne možemo opipati, ali možemo vidjeti) vode brigu o djecjim pravima i opcenito ljudskim, može se vidjeti iz cinjenice da Nijemci-ti vjekovni ratnici(nemojmo sada tražiti datum kada su oni nastali kao nacija…), rade podjelu po krvnoj osnovi-onoj zelenoj i onoj crvenoj, sve s ciljem da prodaju svoj proizvod.

 

     Slažem se sa onima koji kažu da  isto tako može biti štetno za odrastanje okupljanje mladih na raznoraznim mjestima(stadioni, koncerti, disko klubovi, nocni klubovi, Kumrovec, Kuca cvijeca….) gdje se zdrav razum prepušta masovnoj psihologiji ili pak filmovi sumnjive umjetnice kvalitete(primjer Harry Potter), nasilni animirani filmovi(primjer Shrek), kazališne predstave(primjer Metastaze, Izbacivaci…) gdje je nasilje udaljeno od nas doslovno svega par metara(ovisno u kojem redu sjedimo ili ako kazalište ima balkon) , književnost(primjer, opet vještac Harry Potter…) koja leti na metli, a muško je, ili bilo kakva druga ina druženja ili konzumacija hedonisticke represije bilo koje vrste, televizija, Internet i tako dalje.

 

     Djeca ili patljuci koji pojma nemaju igranje videoigara stjecu naviku koja ih blokira ispred racunala na duže vrijeme i jednostavno traže još i još podražaja samo da bi mozak dobio neke svoje izlucevine koji mu pomažu da produži osjecaj srece. Ali od videoigranja nema baš prevelikog razvijanja mozga osim toga što znaš s kojim je oružjem bolje likvidirati protivnika ili znaš na primjer sve igrace koji igraju u nekom nogometnom klubu. Mozak se može razvijati i raznoraznim drugim lijepim stvarima, poput citanja knjiga, šetanja u prirodi, svakojakih igara sa loptom, športom, sviranjem instrumenata ili pisanjem još svojih prvih pjesama u Wordu za racunalom ili ucenjem nekog programskog jezika….

 

     Prozivanje nekih da ne razumiju u cemu je poanta stvari je smiješno i to još dokazivati sa višegodišnjim iskustvom u igranju ne drži baš vodu, kada znamo da je to vaš kruh svagdašnji, a po onoj da svatko svoga konja hvali, vidimo koliko ste neovisni novinari.

Sugerirati roditeljima da se ubiju, ako si ne mogu sami pomoci u odgoju svoje djece nije baš eticki i normalno, nego pokazuje upitnost vaših dobrih i poštenih namjera. Ako pri tome još ukljucite i netolerantno pisanje prema razlicitosti, dobijemo vrlo podcjenjivacki stav o tudoj vrijednosti kao osoba koje mogu ili ne mogu se potruditi da nešto nauce.

Nepoštivanje struke i povezivanje kolega novinara koji eto su „jako štetni za mlade“ svojim novinarstvom(Culjak, Bilic) isto ne prilici novinarskoj etici.

 

 

     Sve roditelje koji imaju problema i dvoumice pri odgoju pozivam da se obrate struci i osobama koje brinu od dobrobiti djece i mladih( od medicine do religijskih institucija), jer ako povjeruju u liberalisticku moc histerijske manipulacije, mogu sebe, ali i svoju djecu ucinit nesretnima za dobar dio života, ako ne i za cijeli.

 

Čuvaj se Danajaca i kad darove nose! – nije ih teško raskrinkati.

...baš je dobro vidjeti ti Vas opet..
Poruka je uređivana zadnji put čet 28.5.2009 15:10 (Garfield-LŠ).
 
3 4 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Upute za uzgoj manijaka

Oni koji pričaju o ovim stvarima trebaju znati da postoji razlika između pojmova genotip-fenotip i pojma okolina-društvo:

- svaka od te dvije skupine vuče na svoju stranu tijekom života

- ali postoji mišljenje da genotip-fenotip sudjeluje u razvoju ličnosti poprilično više od okoline

- a to su dokazala istraživanja na jednojajčanim blizancima

 
1 0 hvala 0
15 godina
protjeran
offline
RE: Upute za uzgoj manijaka
tihomir(3) kaže...

Moj klinac igra razne igre, no večina ih je prošla prije toga kroz moje ruke,iz prostog razloga jer ja igram igre na računalu i najbolje od svega je to da su mu settlers 3 i warcraft isti broj zapravo najdraže, jer se gradi i izgrađuje. Mali ima 8 godina. Ja ga samo ohrabrujem u tom smjeru, jer drugo niti ne mogu, tako da sam mu pokazao igre kao što su Sim City i to oni jednostavniji iz serijala... Ustvari mi klinac igra igre koje su prilično neprimjerenije njegovoj dobi. Vidio je kod mene i America's army i COD i slične i nikad nije niti poželio da mu to instaliram, čak je u nekim trenucima odbijao gledati scene iz igre jer su mu prenasilne, no znalo se je dogoditi da sanja po noći likove iz "mojih" nasilnih igara, tako da izbjegavam igrati igre tog tipa kad je on u blizini, radije preko mreže odigramo jedan kooperativni Warcraft ili nešto gdje se stvari trebaju dugoročnije promišljati....

 
  zapravo, ja bih na tvojem mjestu ipak malo razmislio o Warcraftu.   RoC je bio sasvim ok, međutim TFT je jedna izuzetno brza igra sa frenetičnim tempom, više i nema toliko razmišljanja koliko ima refleksa i brzine klikanja/tipkanja.   A problem je i u tome što sada više i ne postoji neka velika razlika između vrlo iskusnih i običnih igrača jer običan igrač gotovo uvijek može dobiti na sreću.     Uglavnom, ja se više nikako ne mogu opustiti uz tu igru, samo naživcirati. čak mi ni pobjede više ne donose skoro nikakve satisfakcije.      
  Al inače, svaka čast klincu na odabiru, vidi se da će biti nešto od njega   Osmijeh 
"Hedonism Is My LifeStyle"©
15 godina
neaktivan
offline
Upute za uzgoj manijaka

nije los tekst, al mogao si izostaviti navijače, a ubaciti farmu, big bradera, raznorazne debilne sminkerske emisije na ovim tkzv. televizijama, sve ove "informatinve" stranice tipa index/net, pa dalje ove novine oko nas cije zutilo bije u oci...

 

ja sam za sve oblike zdravog rivalstva i zabave, pa bilo to za kompjuterom kuci ili na igralistu... inace nisam za to da se ide u krajnost s bilo cim... znate onu "ni Bogu se ne valja previse moliti" jer previse je toga sto trebamo vidjeti i napraviti, a to ne mozemo ako cemo biti upregnuti ko vol u jaram

 

hvala

 
1 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Upute za uzgoj manijaka

Ma treba klincima dat SVE. Nasilje, horrore, pornice... najbolje donosis stav o necemu kad nesto poznajes, a ne kad ti netko tupi u glavu svoja uvjerenja. Djecu treba naucit razmisljat svojom glavom, a ne ucit ih sta je dobro a sta lose. Nabubano napamet se brzo zaboravlja, a ono sto ucis s razumijevanjem ostaje za cijeli zivot.

Moja baka je mene ucila milijun povrsnih/licemjernih/religioznih/praznovjernih/praznoglavih idiotarija iz njezinog doba (prije nove ere), koje sam na svu srecu uspjesno pozaboravljao pocekom puberteta, ali vidi cuda, nikad mi nikad nitko nije branio gledat nasilne filmove. A "seks" je bila prosta rijec.

Bo... igram komp od svoje 6 godine, bilo je tamo i nazija i nasilja (green beret, C64)... nikad nisam bio tip koji se tuce nego tip koji bjezi (treniram Parkour), a seks mi nekako normalan postao s vremenom, pa valjda si kontam da je dobro da sam pozaboravljao te indoktrinacije i kondicioniranja koje mi je probala usadit konstantim tupljenjem i plasenjem da ce me zakljucat u ormar.

 

Ozenjen sam ali nisam tata (jos) i lupam gluposti, znam, pa me nemojte previse isflejmat :-(

 

Samo mi nikad nije uslo u glavu zbog cega je sasvim normalno na TV-u prikazivati nasilje i lose strane ljudi - mucenje, ubojstva, oruzje, krv, izdaje, lazi...... a seks ne mozes vidjeti ni u 1 ujutro u onim mlakim erotskim glupostima. Sva sreca pa se djeca proizvode pucanjem iz pistolja, pa ih tome treba ucit prvo, a seks pustit neka otkrivaju sama skrivajuci casopise, lutajuci tko zna kojim bolesnim pornicima na netu....

 

Ajde, hvala bogu, moralne granice padaju iz dana u dan, pa se nekako golotinja probija u normalno vrijeme.

U moje doba sisa nije bilo ni za lijek, a danas ih vidim i u dnevnim novinama. Mislim da je na duge staze to dobro.

 

Ibanez RG1527 * Mesa Simulclass 2:90 * Mesa Triaxis (4th edition) * TC Electronics GMajor * Marshall JCM 1960 * Behringer FCB1010 + UNO mod * iPc + Ubuntu Studio * Van Den Hull D501 silver
Poruka je uređivana zadnji put čet 28.5.2009 16:00 (Deus ex machina).
 
9 0 hvala 0
14 godina
offline
Upute za uzgoj manijaka

Odličan tekst! Mislim da nikako nije promašaj što se majka obratila svojim pismom, dapače to je znak da majka brine o psihološkom razvoju svoga djeteta. Po svemu sudeći ona djetetu ne zabranjuje igranje, već je zabrinuta da li je igra primjerena njegovom uzrastu. Uvjeren sam da većina roditelj ne razmišlja u tom smjeru, kako je netko rekao imaju izgrađeni zid - igrice (sve su one jednake jer su im neshvatljive ili jednostavno nisu dovoljno upućeni). Gledajući iz svog primjera - igram računalne igre više-manje nekih desetak godina a moji roditelji nikad nisu pokazali interes, odnosno pokušali razumijeti što ja to radim u tim igrama i što mene zanima, da li je to dobro ili ne. Taj izgrađeni zid od igrica spominjao se samo u slučaju prodike: tipa "okani se tih igrica i uhvati se knjige" i sl. Sličnu sudbinu doživjeli su i svi moji pajdaši s njihovim kućnim odgajateljima. Smatram da bi se roditelji trebali danas više zanimati za svoju djecu. Pripaziti ne samo što djeca igraju (nikako im se ne treba diktatorski odnositi: smiješ igrati to i to, toliko i toliko vremena, ipak malo okom škicnuti neće nikog ugroziti) ali i što djeca gledaju jer puno većih zatupljujućih gluposti donosi nam blagodat televizije. Konzumiranje igara u nekim normalnim granicama nije nikoga ubilo niti mu uzrokovalo duševne boli. Naravno ne treba u životi s ničim pretjerivati pa tako niti s igrama...

Moj PC  
2 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Upute za uzgoj manijaka
Garfield-LŠ kaže...

 

    Problem je kod videoigara što se kod njih pretjeruje. On nisu razvijene tako da unaprijede sposobnosti djeteta, nego da umrtve i okupiraju za duže vrijeme, jer treba djecu kao najbolje potrošace okupirati vec na vrijeme i usaditi im potrošacke navike. Sve one velike price o brizi o djeci padaju u vodu, kada dijete postaje agresivno i naprosto prevareno od strane prodavaca i zagovaratelja "šarenih balona".

Koliko razvijatelji zabavnog softvera(ono što ne možemo opipati, ali možemo vidjeti) vode brigu o djecjim pravima i opcenito ljudskim, može se vidjeti iz cinjenice da Nijemci-ti vjekovni ratnici(nemojmo sada tražiti datum kada su oni nastali kao nacija…), rade podjelu po krvnoj osnovi-onoj zelenoj i onoj crvenoj, sve s ciljem da prodaju svoj proizvod.

.....

 

Čuvaj se Danajaca i kad darove nose! – nije ih teško raskrinkati.

O mila majko ti si gori od Jacka Thompsona...
Deus ex machina kaže...

Ma treba klincima dat SVE. Nasilje, horrore, pornice... najbolje donosis stav o necemu kad nesto poznajes, a ne kad ti netko tupi u glavu svoja uvjerenja. Djecu treba naucit razmisljat svojom glavom, a ne ucit ih sta je dobro a sta lose. Nabubano napamet se brzo zaboravlja, a ono sto ucis s razumijevanjem ostaje za cijeli zivot.

Moja baka je mene ucila milijun povrsnih/licemjernih/religioznih/praznovjernih/praznoglavih idiotarija iz njezinog doba (prije nove ere), koje sam na svu srecu uspjesno pozaboravljao pocekom puberteta, ali vidi cuda, nikad mi nikad nitko nije branio gledat nasilne filmove. A "seks" je bila prosta rijec.

Bo... igram komp od svoje 6 godine, bilo je tamo i nazija i nasilja (green beret, C64)... nikad nisam bio tip koji se tuce nego tip koji bjezi (treniram Parkour), a seks mi nekako normalan postao s vremenom, pa valjda si kontam da je dobro da sam pozaboravljao te indoktrinacije i kondicioniranja koje mi je probala usadit konstantim tupljenjem i plasenjem da ce me zakljucat u ormar.

 

Ozenjen sam ali nisam tata (jos) i lupam gluposti, znam, pa me nemojte previse isflejmat :-(

 

Samo mi nikad nije uslo u glavu zbog cega je sasvim normalno na TV-u prikazivati nasilje i lose strane ljudi - mucenje, ubojstva, oruzje, krv, izdaje, lazi...... a seks ne mozes vidjeti ni u 1 ujutro u onim mlakim erotskim glupostima. Sva sreca pa se djeca proizvode pucanjem iz pistolja, pa ih tome treba ucit prvo, a seks pustit neka otkrivaju sama skrivajuci casopise, lutajuci tko zna kojim bolesnim pornicima na netu....

 

Ajde, hvala bogu, moralne granice padaju iz dana u dan, pa se nekako golotinja probija u normalno vrijeme.

U moje doba sisa nije bilo ni za lijek, a danas ih vidim i u dnevnim novinama. Mislim da je na duge staze to dobro.

 

Ja sam također za ukidanje nasilnih filmova i dnevnika i uvođenje porno filmova u tim terminima.
Hrvatska je oligarhijska partitokracija s primjesama patokracije.
15 godina
neaktivan
offline
Upute za uzgoj manijaka

Jako dobar članak, zbog toga što se vidi da autor nije baš puno birao riječi i išao je ponegdje i do najnižih granica pristojnosti ali je tekst ipak održao na zavidno dobroj razini.

 

Pa vidim sad su neki počeli banalizirati stvari i nabrajati konkretno igre koje su "dobre" ili "loše" po naše klince te kako mogu na njih utjecati. Ja bih to malo rezimirao onako globalno gledano.

 

Dakle radi se o negativnom utjecaju igara na igrače. Posebno na mlade igrače kojima psiha nije još dovoljno ni zrela da mogu shvatiti neke stvari i odvojiti realnost od mašte(što je prilikom igranja tih realističnih igara neophodno)

Osim toga, pitamo se, kakav je to roditelj koji će svom djetetu dopustiti da igra svakakve igre i gubi vrijeme na njima, možda da im čak usput postaje manijak pred monitorom. Kakav je roditelj koji ne vidi da sve nije dobro po njegovo dijete koje će sutra postati ravnopravan član našeg društva.

U čemu je uopće smisao igranja neke igre? Pa pretpostavljam zabava.. ubijanje dosade.. razonoda... to nije sigurno vježba za pljačku banke sutra(?) ili vježba za pripremanje serijskog ubojice psihopate i manijaka(?)

Strašno je to što sve ljudi mogu zamisliti i ostvariti u jednoj običnoj igrici. Nasilje, ubijanje, klanje, silovanja... i da dalje ne nabrajam jer ima puno toga što je negativno...

 

No razmislimo sad nešto... kod nas je bio rat prije 17-18 godina i sve ovo što sam gore naveo je bila realnost, ljudi su stradavali.. djeca... nije nitko bio biran..

Tad je to bila realnost od koje nismo mogli pobjeći tako što bi smo se ustali ispred monitora.. Noćna mora iz koje se nismo mogli probuditi tako lako. A što je sad? Malo nam je bilo rata pa sad igrajmo igrice u kojima možemo simulirati ratovanje klanje i ubijanje. Dakle a'jmo se igrati nečijih bolesnih umova.

Mislite li da su oni koji su razvili neku nasilnu igru ikada bili u ratu ili su vidjeli u realnosti neke strahote koje "čovjek" može napraviti? Ne nisu sigurno. Da jesu, zapitali bi se što oni uopće kreiraju. Čemu smisao. Tko je krajnji konzument toga? I kako bi to moglo utjecati na njega? To se nitko ne pita a to je možda i najveći problem u svemu tome. Proizvođač nastoji samo svoj produkt dobro probiti na tržište i ostvariti što veći dobit... baš njega briga što bi to sutra moglo uništiti normalna razmišljanja jednog mladog mozga...

Još je žalosnije to što ne postoji adekvatna organizacija koja bi djecu zaštitila od takvih proizvoda.

Što nama znači ona dobna oznaka na stražnjoj strani omota od DVD-a neke igre? Ništa. Dva broja sa jednim + ispred sebe.

Upita li nas prodavač u trgovini gdje kupujemo određenu igru, kome ju kupujemo? Dobijemo li nekakve korisne preporuke i savjete od njega vezano za tu istu igru? Mislim da bi tu politiku oko igara i određivanja publike za koju je neka igra prikladna trebalo puno preurediti. Kad postoje silne zakonske odrednice oko drugih stvari, zašto nebi i oko takvih. Nije moguće da nemamo neke restrikcije oko toga a pišemo ovakve članke potpuno svjesni svega što nam takvo nešto može lošega donijeti. Ali ako smo nemoćni napraviti nešto generalno nismo nemoćni napraviti restrikciju u svom domu...

 

 

Dakle neki rezime rezimea bi bio namjenjen roditeljima koji čitaju ovaj tekst.

Upitajte se što želite da vaš klinac sutra bude? Dali da osvane u crnoj kronici u novinama gdje je počinio neki monstruozni zločin ili da bude kompletna osoba i intelektualac!? Što je po vama bolje?

Ne, nije ovo preseravanje već je realnost, samo se malo informirajte o onom monstrumu što je prije par mjeseci u njemačkoj iz čista mira, dakle ničim izazvan, automatom poubijao pola razreda u školi. Vidjet ćete što su mu bili hobiji i gdje je provodio vrijeme...

 

 

Nažalost u današnjem multimedijskom društvu samo igre ne predstavljaju jedini problem.. tu je i TV.. razni filmovi, serije, kockanje.. tu su i druge štetne stvari... ali barem krenimo od nečega i barem malo smanjimo loše utjecaje naravno onoliko koliko je to u našoj moći...

 

 

 

Ako sam ti pomogao svojim postom, slobodno klikni na gumb HVALA! :)
Poruka je uređivana zadnji put čet 28.5.2009 16:29 (Bellatrix).
Moj PC  
2 2 hvala 0
16 godina
moderator
online
RE: Upute za uzgoj manijaka
naxeem kaže...
Garfield-LŠ kaže...

 

(...)

 

Ajde, hvala bogu, moralne granice padaju iz dana u dan, pa se nekako golotinja probija u normalno vrijeme.U moje doba sisa nije bilo ni za lijek, a danas ih vidim i u dnevnim novinama. Mislim da je na duge staze to dobro.

Ja sam također za ukidanje nasilnih filmova i dnevnika i uvođenje porno filmova u tim terminima.
 Cool
This space for rent!
14 godina
offline
RE: Upute za uzgoj manijaka
Bellatrix kaže...

Upitajte se što želite da vaš klinac sutra bude? Dali da osvane u crnoj kronici u novinama gdje je počinio neki monstruozni zločin ili da bude kompletna osoba i intelektualac!? Što je po vama bolje?

Ne, nije ovo preseravanje već je realnost, samo se malo informirajte o onom monstrumu što je prije par mjeseci u njemačkoj iz čista mira, dakle ničim izazvan, automatom poubijao pola razreda u školi. Vidjet ćete što su mu bili hobiji i gdje je provodio vrijeme...

 

Nekako se ne bih složio s ovim... Gle, računalne igre mogu biti samo poticaj ali nikako uzrok problema. Ajde recimo da se osoba "otkačila", naložila na neku igru pa onda napravila neko s*anje bilo kakvih razmjera. E pa vidiš problem je to što se osoba "otkačila" a ne što se ložila (uvjetno rečeno) na određenu računalnu igru.
Imam za primjer susjeda koji je mentalno pukao prije recimo godinu-dvije. Jako dobro sam upoznat sa njegovom situacijom pa ću se malo raspisati. Još kao djeca prašili smo svakodnevno nogomet ispred njegove kuće a on je znao, čak bi se usudio reći i jednom tjedno, proviriti kroz podrumski prozor i mrtav-pijan dobaciti kojekakav komentar, pozivajući i nas na čašicu vodke. (I dok ovo pišem čujem njega kako urla vani). Vidiš nama je tada bilo 10 godina, a njemu 12. Od tada je s godinama pojačavao s gorivom i rokao je sve češće. Stara mu ima shizofreniju pa je zasigurno naslijedio nešto od nje. Roditelji su mu u potpunosti zakazali s odgojem. Ne samo da nisu marili za njega već su ga u neku ruku podržavali. Njihov sin je poseban. Umjetnik! Umjetnik je napustio srednju školu - napravio neko s*anje i ispisao se a roditelji nisu ni prstom mrdnuli. Neka, ići će naš sin u glazbenu školu. A sin je dobrano pio pa to više nije prolazilo niti u glazbenoj školi. Napušteno sve...
Onda je imao fazu u kojoj se navukao na Boga i mislim da je tu prvi puta počeo luditi. Umislio je sebi da je on neki propovjednik i mučio se kako ne može razumjeti stvari iz Biblije. Mi bi otišli u grad na pivicu, sjeli negdje van a on bi se odjednom stvorio kraj nas i počeo valjati po podu, ludeći jer ne razumije priču o Adamu i Evi. Jesam li rekao da je pio? Da, lokao je koliko bi stalo u njega i trebalo mu je sve manje i manje da ga uzme pod svoje. Postao je psihički bolesnik za čas.
U Popovači je boravio bezbroj puta, vraćan doma i jedno izgledno vrijeme bi se smirio. Onda bi lijekove pomiješao sa alkoholom iako je to strogo zabranjeno - ubitačan spoj. Najbolje od svega - taj moj susjed je od nedavno na računalnim igrama - drži otvoren prozor sobe, zvuk pojačan na max tako da se dobrano čuje u mom dvorištu. Od igara koje sam uspio razaznati tu je bio Diablo 1 i COD2 ali i brojne druge s "ubilačkom" tematikom. Pitanje je vremena kada će njemu puknuti film i kada će napraviti neku glupost. I nije mi baš drago što sam mu susjed. No recimo da se nešto takvo dogodi - koja bi bila glavna vijest u medijima? Krive su računalne igre! Da li su? Ili sve ono prije? Razmisli malo. Čak i kad mu je krenulo na gore - da se krenuo liječiti i da su njegovi roditelji postupili onako kako bi trebalo u toj situaciji uvjeren sam da bi se čovjek izvukao, ak ne u svakom slučaju bilo bi mu bolje nego danas. U stanju u kakvom je sad - komotno bih rekao da su njemu dani odbrojani.
(P.S. - razlog zbog kojeg je prvi put završio u Popovači bio je taj što je koračao gradom vičući da će pobiti sve ljude koje je ugledao. I tada se "otkačio" a vidiš nije bio naložen na igre jer ih nije igrao)
Poruka je uređivana zadnji put čet 28.5.2009 17:46 (Stimulans).
15 godina
neaktivan
offline
RE: Upute za uzgoj manijaka
Drago kaže...
naxeem kaže...
Garfield-LŠ kaže...

 

(...)

 

 

Ja sam također za ukidanje nasilnih filmova i dnevnika i uvođenje porno filmova u tim terminima.
 Normalno.Lijepo svi sjednemo s roditeljima i gledamo kako crnac nabija siroticu...Izlanuo se lol
16 godina
neaktivan
offline
RE: Upute za uzgoj manijaka
VirtUoso kaže...
Drago kaže...
naxeem kaže...
Garfield-LŠ kaže...

 

(...)

 

 

Ja sam također za ukidanje nasilnih filmova i dnevnika i uvođenje porno filmova u tim terminima.
 Normalno.Lijepo svi sjednemo s roditeljima i gledamo kako crnac nabija siroticu...Izlanuo se lol
 Mislim da ste propustili "što je pjesnik želio reći" - on govori u terminima od 1 do npr. 5 ujutro.
http://www.njuskalo.hr/oglas380962
15 godina
neaktivan
offline
RE: Upute za uzgoj manijaka
Zippo kaže...
VirtUoso kaže...
Drago kaže...
naxeem kaže...
Garfield-LŠ kaže...

 

(...)

 

 

Ja sam također za ukidanje nasilnih filmova i dnevnika i uvođenje porno filmova u tim terminima.
 Normalno.Lijepo svi sjednemo s roditeljima i gledamo kako crnac nabija siroticu...Izlanuo se lol
 Mislim da ste propustili "što je pjesnik želio reći" - on govori u terminima od 1 do npr. 5 ujutro.
 Ma svejedno.
16 godina
neaktivan
offline
RE: Upute za uzgoj manijaka
Bellatrix kaže...

 

No razmislimo sad nešto... kod nas je bio rat prije 17-18 godina i sve ovo što sam gore naveo je bila realnost, ljudi su stradavali.. djeca... nije nitko bio biran..

Tad je to bila realnost od koje nismo mogli pobjeći tako što bi smo se ustali ispred monitora.. Noćna mora iz koje se nismo mogli probuditi tako lako. A što je sad? Malo nam je bilo rata pa sad igrajmo igrice u kojima možemo simulirati ratovanje klanje i ubijanje. Dakle a'jmo se igrati nečijih bolesnih umova.*

Mislite li da su oni koji su razvili neku nasilnu igru ikada bili u ratu ili su vidjeli u realnosti neke strahote koje "čovjek" može napraviti? Ne nisu sigurno. Da jesu, zapitali bi se što oni uopće kreiraju. Čemu smisao. Tko je krajnji konzument toga? I kako bi to moglo utjecati na njega? To se nitko ne pita a to je možda i najveći problem u svemu tome. Proizvođač nastoji samo svoj produkt dobro probiti na tržište i ostvariti što veći dobit... baš njega briga što bi to sutra moglo uništiti normalna razmišljanja jednog mladog mozga...

Još je žalosnije to što ne postoji adekvatna organizacija koja bi djecu zaštitila od takvih proizvoda.

Što nama znači ona dobna oznaka na stražnjoj strani omota od DVD-a neke igre? Ništa. Dva broja sa jednim + ispred sebe.

Upita li nas prodavač u trgovini gdje kupujemo određenu igru, kome ju kupujemo? Dobijemo li nekakve korisne preporuke i savjete od njega vezano za tu istu igru? Mislim da bi tu politiku oko igara i određivanja publike za koju je neka igra prikladna trebalo puno preurediti. Kad postoje silne zakonske odrednice oko drugih stvari, zašto nebi i oko takvih. Nije moguće da nemamo neke restrikcije oko toga a pišemo ovakve članke potpuno svjesni svega što nam takvo nešto može lošega donijeti. Ali ako smo nemoćni napraviti nešto generalno nismo nemoćni napraviti restrikciju u svom domu...

 

 

Dakle neki rezime rezimea bi bio namjenjen roditeljima koji čitaju ovaj tekst.

Upitajte se što želite da vaš klinac sutra bude? Dali da osvane u crnoj kronici u novinama gdje je počinio neki monstruozni zločin ili da bude kompletna osoba i intelektualac!? Što je po vama bolje?

Ne, nije ovo preseravanje već je realnost, samo se malo informirajte o onom monstrumu što je prije par mjeseci u njemačkoj iz čista mira, dakle ničim izazvan, automatom poubijao pola razreda u školi. Vidjet ćete što su mu bili hobiji i gdje je provodio vrijeme...

 

 

Nažalost u današnjem multimedijskom društvu samo igre ne predstavljaju jedini problem.. tu je i TV.. razni filmovi, serije, kockanje.. tu su i druge štetne stvari... ali barem krenimo od nečega i barem malo smanjimo loše utjecaje naravno onoliko koliko je to u našoj moći... **

 

 

 

  *slijedeći tvoju analogiju, onda se trebamo zapitati da li nam je "malo" i ostalih društvenih poremećaja, kao što su pohlepa, moć ili nešto slično tomu, pa da možda djeci zabranimo i "čovječe, ne ljuti se", monopoly, rizik, potapanje brodova ili neku od ostalih sličnih društvenih igara? jer, na kraju krajeva, sve od navedenih simuliraju istu stvar kao i video igre... što se ostatka istog pasusa tiče, vrijedi ista stvar kao i što sam već napisao...
** dakle, rezime rezimea bi trebao značiti da za to što je tvoje dijete pobilo pola škole je kriv nekakav nerd pitaj boga od kud, koji je zaradio za kruh radeći ono što najbolje zna, a ne ti koji si svome djetetu dozvolio da postane to što je postalo? u svim takvim (i sličnim situacijama), uvijek ću prije okriviti roditelja ili skrbnika, nego što ću okriviti nekoga tko s tim nema nikakve veze...
sve u svemu - smiješan komentar... 
 
Silence! I Kill You...
16 godina
neaktivan
offline
Upute za uzgoj manijaka

i ja sam prije 4 godine imao 13 i igrao krvave igre na PC-u i na plejki... kod mene je to ostavilo dojam da roditelje previse ne zanima dali na ambalaži igre piše +3 ili +18, ali kad bi me vidjeli da pucam u zombije više od pola sata stari bi mi oduzeo kabel od napajanja. Mislim da je sve dobro u svojoj mjeri i da nikada samo igra nije krva zbog  nekog monstruoznog ubojstva ili nečega sličnog, uvijek sve polazi od odgoja i odnosa s roditeljima...

C'est la vie
 
1 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice