Hrvatski Internet - kako smo postali zemlja trećeg

poruka: 114
|
čitano: 37.104
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Hrvatski Internet - kako smo postali zemlja trećeg".
8 godina
offline
Re: Hrvatski Internet - kako smo postali zemlja tr
Pa, Hrvati pokazuju kako su racionalan narod na svakim izborima, kad se već dotičemo politike.
Inače, prof. Vojković je dobar kolumnist, odličan profesor i još bolji čovjek, koji je pomogao kad drugi ne bi. Politička opcija me ne zanima.
16 godina
protjeran
offline
Hrvatski Internet - kako smo postali zemlja trećeg

Vojković bi malo liberalizma, pa malo hard core državnog intervencionizma. On bi malo piškio, pa bi malo kakio. Malo bi se # a da mu ne uđe, kao nekoj  tinejđerici iz S. Arabije.

 

Generealno govoreći, Vojković govori bedastoće i tipka na dva prsta tekstove koji su najobičniji populistički šund, iliti kako bi ameri rekli "Pulp fiction." ISP tržište je kod nas potpuno drugačije u odnosu na 2014. godinu.. ali Vojković gleda bildane statistike koje mogu, a i ne trebaju imati izravne veze sa stvarnim stanjem na terenu.

 
6 6 hvala 0
11 godina
offline
Re: Hrvatski Internet - kako smo postali zemlja tr
ELNinjo kaže...

Pročitaš relativno dobar tekst o stanju interneta u Hrvatskoj i okolici te nekoliko konstruktivnih komentara na forumu da bi se tad pojedinci raspisali kako otkazujuju preplatu i odlaze sa Bug-a. Racionalno, nema što. 

od milijun tekstova na portalu nekog zasmeta jedan preneseni tekst i to toliko da otkazuje pretplatu, teatralno traži brisanje profila na forumu i štatijaznam što sve ne

ne razmišljaju da tekst možda i zanima dio populacije i da portali tome i služe - što te zanima pročitaš, što ne - zaobiđeš

 

kao da je u najmanju ruku pročitao prikrivenu reklamu za pedofile ili uzgajivače krzna, pa se uvrijedio do srži radi povrijeđenih uvjerenja i utvrđenih civilizacijskih normi

ma drama queen likovi, nema se smisla zajebavati s tim

 

14 godina
neaktivan
offline
Hrvatski Internet - kako smo postali zemlja trećeg

Par stvari:

Kad je to Hrvatska iskoračila iz "trećeg svijeta" pa da se, kao, sunovrati nazad (po bilo kojem pitanju, pa i po IT infrastrukturi)?!

Realnije je reći da su je pretekle druge zemlje "trećeg" svijeta sa kojim je dijelila tabor.

To što su one svojevremeno bile na većem dnu u odnosu na Hrvatsku, očigledno im je samo koristilo - odozdo se, izgleda, izlaz vidi puno bolje pa je i taktika izlaska definisanija.

Hrvatska, izgleda, mora pasti dosta dublje da bi se u nekim stvarima probudila i počela raditi na tome da se, bar tamo gdje može, poravna sa ostalim zemljama članicama EU.

 

Kakav god da bio, "hohštapler u bijelim rukavicama" (kad ga ovo piskaralo već pomenu) je bio veći gospodin i imao veći nivo nego što će ovo šmizla od "autora" ikad dostići...

 

Problem sa IT infrastrukturom, s obzirom na njegovu prirodu, mogao se opisati puno stručnije, bez nepotrebnog preseravanja i ličnih frustracija.

 

TeraFlops
Moj PC  
3 1 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Hrvatski Internet - kako smo postali zemlja trećeg

Postoji više problema s tekstom g.Vojkovića i cini mi se da nije temu kvalitetno istrazio.

 

Prvi je - po ponudi linkova ne kaskamo za svijetom i moguce je dobiti brze linkove.

 

Dat cu samo par primjera -

 

Amerika Verizon - http://www.verizon.com/home/fios-fastest-internet/ - 50/50Mbit za $50

 

Njemacka Deutsche Telekom - https://www.telekom.de/privatkunden/zuhause/dsl-und-vdsl?regioPricing=1 - 50/10 Mbit - 40€

 

Hrvatska - HT - https://www.hrvatskitelekom.hr/optika#tarifs - 50/10Mbit - 241kn

 

Bnet - http://www.bnet.hr/internet/super_internet#?of=tab1&p1=bh-item-1 - takodjer moguce dobiti 50+/15Mbit za 200+ kn ovisno o paketu.

 

Cijene tu negdje, Amerika definitivno vise uploada, ali po ponudi ne kaskamo za Europom sigurno - pogotovo u ponudi za poslovne korisnike.

 

 

Sto se pokrivenosti tice (dobro poznam situaciju za ZG i periferiju, ne pricam generalno za HR) -

 

Frisko sam se vratio sa odmora, prosao par otoka te Liku - mislim da je jasno da za zaseoke i mjesta od par tisuca ljudi (vecinom stare populacije) nema ekonomske isplativosti vuci optiku.

 

Jedna opcija na koju je autor posve zaboravio su bežični linkovi. Mali telekomi (tipa 4tel sa Samoborskog podrucja - pokriva i ZG) nude tu opciju. I sam doma surfam preko bezicnog neta (i koristim ga za posao), brzina je vidljiva iz prilozene slike. Imam 50/50Mbit sa stalnom IP adresom.

 

Pouzdano znam da je Zagreb i periferija (Zapresic, Samobor, Gorica, Sesvete) pokrivena takvim tipom linkova jako dobro, i dosta firmi koriste taj tip pristupa internetu.Znaci optika nije jedina opcija.

 

Netko je vec spomenuo - ako si firma/startup i nemas u svom selu brzi pristup netu - iznajmi sobu u nekoj poslovnoj zoni (Buzin i Radnicka u ZG imaju ponudu hrpe providera na velikim brzinama - opet iz iskustva znam) i dobit ces brz internet sa stalnim IPjem po dobroj cijeni (ako znas pregovarat).

 

Na (ne)srecu cesto putujem po Europi i imam dosta familije po EU - imaju isti problem kao i HR (Friday je spomenuo Irsku vec) - manja mjesta ne nude brze internet linkove i veliki upload - slicna situacija kao u HR.

 

Ono sto je moguce da rusi statistiku prosjeka brzine u HR - ljudi ne zele placati brže linkove jer im ne trebaju (moji roditelji i curini su pravi primjer - 4Mbit im je dosta  ni cut za nesto brze jer sta ce im), mala kupovna moc, premalo trziste s nedovoljno zainteresiranih - za youtube i fejs 10Mbit downloada majka.

 

 

U svakom slucaju, ko misli ozbiljno radit i hoce malo prokopat i raspitat se - postoji dosta opcija i hrpa manjih telekoma koji se grebu za trziste i sve popularniji su bežični linkovi jer nema racunice svugdje kopat i vuc optiku. (bar na sirem ZG podrucju)

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 15.8.2016 12:29 (civicar).
 
9 0 hvala 3
12 godina
offline
Re: Hrvatski Internet - kako smo postali zemlja tr
civicar kaže...

Postoji više problema s tekstom g.Vojkovića i cini mi se da nije temu kvalitetno istrazio.

 

Prvi je - po ponudi linkova ne kaskamo za svijetom i moguce je dobiti brze linkove.

 

 Bullshit! Kažeš da ne kaskamo za svijetom i onda izvališ takvu glupost da pričaš samo za Zagreb...

Kao da slušaš nekog milijunaša kak govori da glad u svijetu ne postoji, zato jer nije gladan i ima dosta hrane u kući.

Brajo mili, Zagreb≠Hrvatska. Ruši nam prosjek monopol i slaba pokrivenost (barem) VDSL-a. Nikakve gluposti da ljudi ne žele plaćat veće brzine, ta "veća brzina" bi trebala bit prosjek. Nekim ljudima je dovoljno i 2 mbit, to ne znači da bi trebali svi stati na tome.  Ne da u EU kasnimo sa brzinama, neg smo i na balkanu među zadnjim.

Ubi bene, ibi patria.
Poruka je uređivana zadnji put pon 15.8.2016 12:57 (Et_Tu_Brute?).
13 godina
neaktivan
offline
Re: Hrvatski Internet - kako smo postali zemlja tr
Brajo,

Il sam nejasan il ti krivo tumacis:

Naveo sam jasno linkove gdje se vidi ponuda operatera u HR i u EU i Americi - jel nude nesto sto se ne nudi u HR? Ne.
Druga stvar je pokrivenost - ponudom ne zaostajemo.

Pricao sam za podrucje koje poznajem - nigdje nisam rekao da je ZG=HR. Tako da mi ne stavljaj u usta slova koja nisam otipkao.

Ljudi koje ja znam gledaju svaku kunu - i ako netrebaju ne nabijaju si rezije, i osobno znam dosta ljudi koji pakete nisu obnavljali zadnjih 5-6 godina kad je bilo aktualno 2-4Mbit (ukljucujuci moje roditelje i susjede)

Na kraju krajeva - prica g.Vojkovica i moj komentar se odnosi na poslovne korisnike - ne rezidencijalu. Neznam kakva je situacija s poslovnim zonama u drugim gradovima ali za ZG mogu posvjedocit da je pokrivenost dobra i kao sto sam napisao i pobrojao u inicjalnom komentaru - ako radis ozibljno - opcije postoje.






12 godina
offline
Re: Hrvatski Internet - kako smo postali zemlja tr
civicar kaže...
Brajo,

Il sam nejasan il ti krivo tumacis:

Naveo sam jasno linkove gdje se vidi ponuda operatera u HR i u EU i Americi - jel nude nesto sto se ne nudi u HR? Ne.
Druga stvar je pokrivenost - ponudom ne zaostajemo.

Pricao sam za podrucje koje poznajem - nigdje nisam rekao da je ZG=HR. Tako da mi ne stavljaj u usta slova koja nisam otipkao.

Ljudi koje ja znam gledaju svaku kunu - i ako netrebaju ne nabijaju si rezije, i osobno znam dosta ljudi koji pakete nisu obnavljali zadnjih 5-6 godina kad je bilo aktualno 2-4Mbit (ukljucujuci moje roditelje i susjede)

Na kraju krajeva - prica g.Vojkovica i moj komentar se odnosi na poslovne korisnike - ne rezidencijalu. Neznam kakva je situacija s poslovnim zonama u drugim gradovima ali za ZG mogu posvjedocit da je pokrivenost dobra i kao sto sam napisao i pobrojao u inicjalnom komentaru - ako radis ozibljno - opcije postoje.


 Pričamo u internetu u Hrvatskoj,  ne o internetu u Zagrebu. Tvoje tumačenje kako ne kasnimo zato jer ti imaš dobru ponudu nema nikakvog smisla. Ja i mnogi drugi tu ponudu nemamo zbog pokrivenosti, pa onda pokrivenost nije "neka druga stvar" nego možda i najvažnija stvar o gledanju prosjeku interneta u državi.

Dosta dugo sam Tcomu plaćao tv+internet+telefon 300 i kusur kuna, a imao bi tops 4 mbit... Kasnije mi je došla malo bolja ponuda za h1, za 250 kn, samo je tv ponuda lošija. Idalje far cry od brojki koji se ovdje bacaju za tu lovu...

 

EDIT: Vidim da ti pričaš o poslovnim korisnicima, iako je tema općenita. Iako nevidim kakvog previše to smisla ima.

 

Ubi bene, ibi patria.
Poruka je uređivana zadnji put pon 15.8.2016 13:40 (Et_Tu_Brute?).
16 godina
neaktivan
offline
Hrvatski Internet - kako smo postali zemlja trećeg

Ti i tvoji tipični paketi, evo ti pa se nagledaj, sa bakra u Zadru.

Još im plaćam onu osnovnu brzinu

 

Jel netko spomenu Index, objektivno kao i tamo, očito.

 

Uostalom, bežične mreže su trend, 4G samo što nije otišao na flat, zašto bi operateri i ulagali u kablove, 50 Mbit/s uploada nekom malo, moguće, ali bežične mreže su trend, provučeš kablove danas po gradu, za par godina su out, još dok se investicija ne isplati.

Poruka je uređivana zadnji put pon 15.8.2016 15:17 (Floki).
 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Hrvatski Internet - kako smo postali zemlja tr
civicar kaže...

Postoji više problema s tekstom g.Vojkovića i cini mi se da nije temu kvalitetno istrazio.

 

Prvi je - po ponudi linkova ne kaskamo za svijetom i moguce je dobiti brze linkove. 

 

 Malo si promašio cijeli fudbal. Na Trešnjevci sam (vrlo blizu centra) i ne mogu dobiti optiku da se postavim na trepavice.

 

Bežični linkovi NISU OPTIKA. Nije sve niti u 50/50. Što mi znači takva brzina ako mi je ping 300?

You can patch technical vulnerabilities as they evolve, but there is no patch for stupidity, or rather gullibility. - Kevin Mitnick
16 godina
odjavljen
offline
Re: Hrvatski Internet - kako smo postali zemlja tr
Bukva kaže...
 Što mi znači takva brzina ako mi je ping 300?

 

Citirat cu jednu djelatnicu SZK HT-a: "Ping nije relevantan podatak u smislu procjene kvalitete veze".

Dogodilo mi se prije 6-7 godina kad sam htio igrati a ping mi na svim serverima bio preko 1000 (na kojima je inace bio <50). Zenska me hladno odjebe jer ping nema nikakve veze. Oni su izmjerili brzinu i bila je dobra. Hvala na pozivu, do slusanja...

Freak Show Inc.
16 godina
neaktivan
offline
Re: Hrvatski Internet - kako smo postali zemlja tr
Friday kaže...
Bukva kaže...
 Što mi znači takva brzina ako mi je ping 300?

 

Citirat cu jednu djelatnicu SZK HT-a: "Ping nije relevantan podatak u smislu procjene kvalitete veze".

Dogodilo mi se prije 6-7 godina kad sam htio igrati a ping mi na svim serverima bio preko 1000 (na kojima je inace bio <50). Zenska me hladno odjebe jer ping nema nikakve veze. Oni su izmjerili brzinu i bila je dobra. Hvala na pozivu, do slusanja...

 Ovaj LTE router što ga jedan operater reklamira ima ping 100, a što ću mu odgovarati na netočnosti.

Htio sam reći nešto drugo, LTE Advanced već postoji giga/petsto, gdje će to otići, tko zna, najbolje da operateri troše lovu na kopanje cesta a trend razvoja tehnologije zanemare.

 

Pitam se kako Irska uopće preživi bez ovoga indexsovca

16 godina
odjavljen
offline
Hrvatski Internet - kako smo postali zemlja trećeg

Meni je avg ping iz firme na kucni firewall 1 ms. Da, JEDNA MILISEKUNDA. Skace na 2, ponekad i na 3 ali avg za duze vrijeme je uvijek 1 ms. 

Dok s druge strane ima njih ovdje koji gotovo da nemaju nikakav internet kod kuce.

Freak Show Inc.
Poruka je uređivana zadnji put pon 15.8.2016 16:17 (Friday).
 
1 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Hrvatski Internet - kako smo postali zemlja trećeg

Ma tipičan indexovski površinsko navijački tekst, to tamo kod mainstream publike može prodati, ali ne i ovdje.

Nije spomenuo VDSL, btw. takav modem mi je operater nedavno poslao, samo ta izmjena pošalje tu njegovu statistiku u prošlost.

Nije spomenuo trend kod bežičnih mreža, LTE nije skup, korak je do flata, a LTE Advanced ili polaganje optike do kuća u gradovima, nije teško predvidjeti koju soluciju će operateri odabrati.

 
5 0 hvala 0
13 godina
offline
Hrvatski Internet - kako smo postali zemlja trećeg

Jel mi može netko ovo objasnit?

 

Prije dok je Amis bio Amis, uploadao sam na cloud brzinom od cca. 7 MB/s (serveri u Americi, ali proxy server na nekoliko lokacija u EU). Sad kad je Vip preuzeo Amis i prebacio sve korisnike na svoje linkove, jedva uploadam brzinom 1 MB/s (točnije, u svim Chromium browserima brzina je max. 500 kb/s, a u Firefoxu 1 MB/s).

Torrenti dok je Amis bio Amis, išli su iznad 15 MB/s, u zadnje vrijeme tj. kad je Vip prebacio korisnike, torrenti idu jedva 6 MB/s.

Skidanje sa Steama, prije išlo cca.15 MB/s, sad max. 5 MB/s s padovima na 0 kb/s svakih par minuta.

 

U čemu je štos? Da li Vip throttla brzinu prema van ili imaju jako loše linkove, ja ne znam. Śto god da rade, nije u redu.

 

Već se neko vrijeme šuška da se Amis gasi na kraju godine, Vipovci se prave glupi i kažu da ne znaju, B.netovci potvrđuju da je informacija točna i da su je dobili s vrha. Ako i ugase Amis, odoh na Iskon (80/40) jer trenutno nitko ne nudi 100/100, 80/40 je najbliže tome. Na HT neću, ne pada mi na pamet plaćati internet i telefon, 100/20 241 kn kad to kod Iskona dođe 124 kn/mj., s televizijom 200 kn/mj.

Poruka je uređivana zadnji put pon 15.8.2016 17:09 (Marko :D).
 
0 1 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Re: Hrvatski Internet - kako smo postali zemlja tr
Marko :D kaže...

Jel mi može netko ovo objasnit?

...

 

Znam da je prije 9-10 godina dok sam radio za DCM/BNET (firma za koju sam radio je radila za njih) njihov overbooking bio negdje oko 7. Mozda im to polako dolazi glave...

Freak Show Inc.
13 godina
offline
Re: Hrvatski Internet - kako smo postali zemlja tr

Prije nije bilo nikakvih problema s uslugama, kad su nas prebacili na xnet odmah došli problemi. Internet je radio tri minute pa pola sata ništa, ping preko 1000ms i onda proradi opet na tri minute pa sve padne. Ajde bar su mi smanjili račun za 50 kn, drugima uopće nisu smanjili jer su rekli da su problemi trajali sve skupa manje od 24h, a trajali su tjedan dana. Prije se agent na telefon javio za 3 sekunde, sad se ne javljaju po 2 sata. Loše, loše... 

16 godina
neaktivan
offline
Hrvatski Internet - kako smo postali zemlja trećeg

Baš ne znam što reći na ovaj članak.

T-Com se hvali da ja prošle godine doveo konektor optičkog kabela pred 140 tisuća stambenih jedinica, a da je VDSL uveo u sve pristupne jedinice.

VIP govori o 370 tisuća kućanstava.

Govore o sasvim pristojnom novcu uloženom u investicije.

Spominju 16 većih gradova u Hrvatskoj, ne samo Zagreb.

 

http://www.racunalo.com/stanje-optike-u-hrvatskoj-gdje-je-dostupna/

 

Trebalo je ovo ipak ostati na indexu, tamo se ekipa ne zamara "sitnicama" poput razlike između ADSL i VDSL, trenda razvoja LTE mreže i sličnih stvarčica, pa im priču o africi prodaš za čas

Poruka je uređivana zadnji put pon 15.8.2016 19:44 (Floki).
 
3 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Hrvatski Internet - kako smo postali zemlja tr
Floki kaže...

Baš ne znam što reći na ovaj članak.

T-Com se hvali da ja prošle godine doveo konektor optičkog kabela pred 140 tisuća stambenih jedinica, a da je VDSL uveo u sve pristupne jedinice.

VIP govori o 370 tisuća kućanstava.

Govore o sasvim pristojnom novcu uloženom u investicije.

Spominju 16 većih gradova u Hrvatskoj, ne samo Zagreb.

 

http://www.racunalo.com/stanje-optike-u-hrvatskoj-gdje-je-dostupna/

 

Trebalo je ovo ipak ostati na indexu, tamo se ekipa ne zamara "sitnicama" poput razlike između ADSL i VDSL, trenda razvoja LTE mreže i sličnih stvarčica, pa im priču o africi prodaš za čas

Ovaj broj se je povećao preuzimanjem Amisa, a povećati će se još kupnjom Metroneta. Vjerovatno je isplativije kupiti operatera s optikom nego graditi optičku infrastrukturu.

Poruka je uređivana zadnji put pon 15.8.2016 19:54 (Marko :D).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Hrvatski Internet - kako smo postali zemlja tr
Marko :D kaže...
Floki kaže...

Baš ne znam što reći na ovaj članak.

T-Com se hvali da ja prošle godine doveo konektor optičkog kabela pred 140 tisuća stambenih jedinica, a da je VDSL uveo u sve pristupne jedinice.

VIP govori o 370 tisuća kućanstava.

Govore o sasvim pristojnom novcu uloženom u investicije.

Spominju 16 većih gradova u Hrvatskoj, ne samo Zagreb.

 

http://www.racunalo.com/stanje-optike-u-hrvatskoj-gdje-je-dostupna/

 

Trebalo je ovo ipak ostati na indexu, tamo se ekipa ne zamara "sitnicama" poput razlike između ADSL i VDSL, trenda razvoja LTE mreže i sličnih stvarčica, pa im priču o africi prodaš za čas

Ovaj broj se je povećao preuzimanjem Amisa, a povećati će se još kupnjom Metroneta. Vjerovatno je isplativije kupiti operatera s optikom nego graditi optičku infrastrukturu.

 Nisam baš u toku sa ovom komercijalom, to priznajem, neke podatke vidim prvi put, npr. da 10% T-Com korisnika ima pristup optici. Vidim da je i Zadar uključen, ali nisam u zgradi, teško će to do mene

Da, tako to kompanije rade, kupnju već gotove mreže računaju u investicije, za njih jest investicija, mada nove kilometre kablova nisu stavili.

Poruka je uređivana zadnji put pon 15.8.2016 20:17 (Floki).
13 godina
offline
Re: Hrvatski Internet - kako smo postali zemlja tr

Da, jednostavno im se ne isplati. Jedino ako bi ti platio instalaciju optike (što je dosta skupo). Radije će optiku postaviti u zgradu i tako vratiti uložen novac.

15 godina
neaktivan
offline
Re: Hrvatski Internet - kako smo postali zemlja tr
Floki kaže...

Baš ne znam što reći na ovaj članak.

T-Com se hvali da ja prošle godine doveo konektor optičkog kabela pred 140 tisuća stambenih jedinica, a da je VDSL uveo u sve pristupne jedinice.

VIP govori o 370 tisuća kućanstava.

Govore o sasvim pristojnom novcu uloženom u investicije.

Spominju 16 većih gradova u Hrvatskoj, ne samo Zagreb.

 

http://www.racunalo.com/stanje-optike-u-hrvatskoj-gdje-je-dostupna/

 

Trebalo je ovo ipak ostati na indexu, tamo se ekipa ne zamara "sitnicama" poput razlike između ADSL i VDSL, trenda razvoja LTE mreže i sličnih stvarčica, pa im priču o africi prodaš za čas

 Meni se čini da su to sve izmišljene brojke. Primjer Centar Španskog optika nije dostupna a radi se o zgradi. Ni t-com ni bnet niti vip. Bez obzira na pare. Drugi Primjer Centar zaprešića isto zgrada nema optike bez obzira na pare. Još bih i shvatio ako je starija zgrada ali novogradnja to je užaš. Gradi se nova zgrada i da oni nisu u stanju provuč optiku nego ce kasnije štemat zidove da je provuku. Obicna Smeća.

8 godina
odjavljen
offline
Re: Hrvatski Internet - kako smo postali zemlja tr
zeroname kaže...

 Meni se čini da su to sve izmišljene brojke. Primjer Centar Španskog optika nije dostupna a radi se o zgradi. Ni t-com ni bnet niti vip. Bez obzira na pare. Drugi Primjer Centar zaprešića isto zgrada nema optike bez obzira na pare. Još bih i shvatio ako je starija zgrada ali novogradnja to je užaš. Gradi se nova zgrada i da oni nisu u stanju provuč optiku nego ce kasnije štemat zidove da je provuku. Obicna Smeća.

 Možda budu racionalni pa svjetlovode stave u kanalice.

http://informanka.blogspot.hr/ (Ili jednostavno pretražite Google s ključnom riječju ‘informanka’.)
16 godina
offline
Re: Hrvatski Internet - kako smo postali zemlja tr
civicar kaže...

 

Ono sto je moguce da rusi statistiku prosjeka brzine u HR - ljudi ne zele placati brže linkove jer im ne trebaju (moji roditelji i curini su pravi primjer - 4Mbit im je dosta  ni cut za nesto brze jer sta ce im), mala kupovna moc, premalo trziste s nedovoljno zainteresiranih - za youtube i fejs 10Mbit downloada majka.

 

Ovo podebljano uopče ne drži vodu, sve se svodi na to kaj ti omogučava bakrena žica, i kakva je telefonska centrala ili stara krampina.Vjeruj mi pa svako bi se prebacio na VDSL, i to pogotovo po identičnoj cijeni puno veča brzina i gladi bradu.

 

Eto ti Iskon(Powered By T-Šrot) primjera jel, ako ti je dostupad VDSL=nisi predaleko od centrale tu je sve jasno.Tu je moj osobni primjer, do prije nekoliko mjeseci za 150kn imal sam brzinu od 5/512 dakle klasičan ADSL.Sad jašem na VDSL, cijena je ostala ista a internet tehnikalije su na dolnjoj fotki.Tu fakat nemaš kaj prigovarat, osim na "sitnicu" da je jačina WIFi signala na Zyxel Rutheru onako za posrati.Daj mi pokaži nekog normalnog, ko če odbit potpuno besplatno prebacivanje na VDSL brzine surfanja i to još za istu lovu.Na kraju opet ista tužna priča, dosta ljudi ne može dobit VDSL điđe biđe jer su predaleko od centrale, ili je linija u vrlo lošem stanju itd.

https://www.malwarebytes.org/antiexploit/index.html
13 godina
neaktivan
offline
Hrvatski Internet - kako smo postali zemlja trećeg

Ili sam ja krivo procitao tekst g.Vojkovića, ili nisam dovoljno jasno pisao svoje komentare...


Za sve kojima se neda čitati cijeli komentar - ukratko:


- Moji dosadašnji komentari u ovoj temi se odnose isključivo na napisani tekst g.Vojkovića i ono što sam ja shvatio kao bit tog teksta.
- Komentiram sadržaj teksta g.Vojkovića u svim svojim komentarima u ovoj temi.
- Nigdje ne poistovjećujem Zagreb s Hrvatskom
- Nigdje ne tvrdim da je svaki kutak Hrvatske pokriven apsolutno savršeno internetom (kao što nije ni unutar EU)
- Kolumna g.Vojkovića se (po mom viđenju) odnosi na povezanost ekonomije i brzine interneta (a ne lag u online multiplayeru igara)
- Ako niste rasploženi za čitanje cijelog komentara - preporučam zaključak koji sadrži zadnji boldan tekst.
- Kolumna i napisani tekst g.Vojkovića upućuju (opet moje mišljenje) da temu biznis - internet nije detaljno istražio.

 
Zadnju tvrdnju ću probati objasniti u tekstu ispod pa koga zanima neka čita dalje.


Ajmo ponovno probat al drukcijim pristupom.


Gospodin Vojković u svojoj kolumni kaze - citiram


" Provideri to koriste na način da većinu raspoloživog prometa iskoriste za downsteam, tj. za slanje podataka prema vama. Tipični su paketi:

- do 4 Mbit/s „dolje“ / 256 kbit/s „gore“

- do 10 Mbit/s „dolje“ / 512 kbit/s „gore“

- do 10 Mbit/s „dolje“ / 768 kbit/s „gore“"


To jednostavno nije istina - otvorite web bilo kojeg providera (u prvom komentaru sam naveo HT i Bnet) i vidjet cete da je danas moguće dobiti više od 10Mbit downloada i više od 1Mbit uploada kod svih HR operatera po cijeni ne vecoj od EU prosjeka.
 

Slijedi još jedan citat vezano za brzinu - citiram:


"Za bilo kakvu smislenu primjenu ADSL2+ koji se koristi u Hrvatskoj – biti će prespor u smislu slanja podataka. Morat ćete kupovati bitno skuplje tehnologije."


U mom prvom komentaru imate brzine i cijene interneta u USA i Njemackoj i HR. Jesmo li skuplji po Mbitu? Tu smo negdje. Koristimo li sličnu tehnolohiju kao prosječan europljanin - koristimo.
Presporo slanje podataka - treba li baš optika za dobar upload (proteže se kroz cijelu kolumnu g.Vojkovića) - ne treba. Vidi moje osobno iskustvo u prvom komentaru u ovoj temi.

 

Druga stvar - kolumnu g.Vojkovića sam ja shvatio ugrubo ovako - spor internet onemogućava razvoj poduzetništva zbog jadnog uploada.


Citiram:

"pokušajte nešto smisleno raditi. Poslati kolegi gotov dizajn. Raditi na nekom dokumentu online (recimo u Office 365). Biti u programerskom timu koji svakodnevno razmjenjuje velike količine podatka. Poslati projekt zgrade. Pa čak i biti recimo aktivni amater-astronom i uključen u neku mrežu. Za bilo kakvu smislenu primjenu ADSL2+ koji se koristi u Hrvatskoj – biti će prespor u smislu slanja podataka."

"Ukoliko želite nešto raditi, a ne samo gledati filmove ili surfati Fejsom – ADSL koji se nudi nije dovoljan. Bez razvoja brzog Interneta – nema razvoja države. Kako biste kao mali startup, kao pojedinac dizajner, programer, pisac, web administrator i još mnoga druga zanimanja mogli uopće raditi treba vam brza i sigurna internetska veza. Takva se u Hrvatskoj jako slabo nudi i nema nekih naznaka njenom masovnom širenju"

 

Meni se čini da autor stavlja jasnu naznaku da bez brzog interneta nema razvoja države= ekonomije i da je to nekako bit teksta.


U svom prvom komentaru u ovoj temi sam jasno naznačio da postoje alternative za pojedince koji žele raditi, razvijati i pokretati biznis. Vjerujem da ping kod uploada koda, web sitea, rada RDPom ili slanja autocad projekta nije presudna stavka i da je ok razmotriti i druge opcije osim optike. Osim ako se usput ne igra Counter Strike...


I sad, dio teksta koji me najviše žulja i iz kojeg se vuče bombastičan naslov:


"Hrvatska uz Bosnu i Hercegovinu i Italiju ulazi u „crvenu“ kategoriju, zajedno sa zemljama kao što su Kenija i Zimbabwe! Internetski napredak je važan tehnološki napredak. Uzori Hrvatske više tu nisu europske zemlje, ne više ni zemlje „Nove Europe“ koje su nas već uvelike pretekle – mi sada ulazimo u kategoriju internetskog Trećeg svijeta."

 
Iz kolumne je razvidno da je g.Vojković koristio podatke Speedtesta i Fastmetricsa kao referencu. Fastmetrics koristi podatke Akamaia, a Speedtest je servis firme Ookla.

Ookla i Akamai vrše istraživanja prosječne brzine interneta i nisu nikakav službeni benchmark niti statistika za pojedinu državu, već nude podatke po specifičnim kriterijima pristupa njihovim servisima.

Ajmo uzet Akamai. Trenutni izvještaj je ovdje - https://www.akamai.com/uk/en/our-thinking/state-of-the-internet-report/state-of-the-internet-connectivity-visualization.jsp
 
Prema njemu je Hrvatska na 7.4Mbita, Kenija na 7.2Mbita a Zimbabwe a 4.6Mbita. Stvarno nema šta - Hrvatska je zemlja trećeg svijeta.

 

Samo što g.Vojković izbjegava drugi dio priče - Kenija, Zimbabwe i Južnoafriča republika su iznimke u Africi. Niger ima prosječnu brzinu od 867Kbita, Mali 694Kbita, Libija 721Kbit, Kongo 1.2Mbita...
Ako gledamo Europu - Italija 8.1Mbita, Francuska 9,8Mbita, Njemačka 13.9Mbita...
Ostatak svijeta i zemlje koje predstavljaju ekonomske velesile ili zemlje u velikom gospodarskom usponu:
Japan 18Mbit, USA - 15Mbita, Rusija 12bita, Australija 8Mbita, Kina - 4Mbita, Indija 3.4Mbit, Brazil 4,5Mbita.


Citiram još jednom g. Vojkovića - "Internetski napredak je važan tehnološki napredak. Uzori Hrvatske više tu nisu europske zemlje, ne više ni zemlje „Nove Europe“ koje su nas već uvelike pretekle – mi sada ulazimo u kategoriju internetskog Trećeg svijeta."

 
Slažem se da je internet bitan i da bez kvalitetne internetske mreže nema budućnosti. Po podacima kojima se vodi g.Vojković ispada da Kenija i Zimbabwe opasno pušu za vrat (opet pričamo o ekonomiji oko koje se vrti kolumna) Njemačkoj, USA, Rusiji, Francuskoj a odavno su pregazile Kinu i Indiju...


Onda uzmemo podatke organizacije ITU - https://en.wikipedia.org/wiki/International_Telecommunication_Union
Ukratko - As the UN specialized agency for ICTs, ITU is the official source for global ICT statistics.


Šta kaže njihov izvještaj pod nazivom ICT Development Index 2015 - http://www.itu.int/net4/ITU-D/idi/2015/
Izvještaj obuhvaća 180 zemalja - Hrvatska je na 42 mjestu, Kenija, 124, Zimbabwe 127...
Što se tiče kvalitete i dostupnosti internet priključka (fiksnog i mobilnog) podaci su ovdje - http://www.itu.int/en/ITU-D/Statistics/Documents/facts/ICTFactsFigures2016.pdf

Naslov kolumne je u laganini clickbait u najmanju ruku.


Ponavljam još jednom (prestanite uzimati svoje primjere) ne treba svima brz internet, ne obnavljaju svi ugovor i povećanje brzine svake dvije godine (vidi moj prvi komentar u temi) i podaci uzeti od Ookle ili Akamaija nisu Sveto pismo već statistika koja se dobije pristupom specifičnim servisima vezanim za te firme i treba ih uzeti sa zrnom soli.

 

I zadnji citat iz kolumne - citiram


"I još jedna stvar – pola države nam je prazno, ne samo Banovina ili područja Like, već i otoci. Brze optičke veze omogućile bi da ljudi rade na daljinu i da netko uspješno može raditi na svjetskim projektima iz primjerice Komiže."


g.Vojković je u prvom dijelu ovog citata dao sam sebi odgovor "pola države nam je prazno". Jednostavno za selo od 20 kuća (karikiram) nema ekonomske isplativosti vući optiku. Preskup je to sport.
 

Visokokvalificirani (IT) kadar neće ići živjeti na Baniju, u Liku ili po otocima i da je sva optika svijeta tamo. Zašto?


Uzet ću primjer mjesta gdje sam ljetovao (nadomak Paga) - prvi dućan 8 kilometara daleko, nedostatak vodovoda (tank iza kuće), nedostatak kanalizacije (septička), nema plinovoa (cepaj drva) najbliža bolnica 50ak kilometara daleko. U slučaju da imaš djecu - vrtića i škole (faks da ne spominjemo) ni na vidiku.

Što se otoka tiče - probajte uhvatit smislen prevoz na i sa otoka van turističke sezone.

Tijekom popodneva sam zvao kolege iz Osijeka, Splita, Rijeke vezano uz temu (ili imaju firme ili su Itjevci duži niz godina) - svi redom imaju izjave - ponuda u mom gradu je slična onoj u ZG (naravno da varira od lokacije do lokacije u svakom gradu, pa i u ZG). Znači ako razvijaš biznis ne moraš u ZG u par kvartova koji imaju dobar net kako to kaže g. Vojković. Moguće je očito u Osijeku, Splitu i Rijeci potrefit kvart sa dobrim internet opcijama.

Znači - brze upload alternative optici postoje (ukljucujuci i GSM mrezu),  optika nece ozivjeti Hrvatsku ekonomiju jer imamo puno vecih infrastrukturnih problema od internet linkova.

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 15.8.2016 22:23 (civicar).
 
10 0 hvala 4
13 godina
neaktivan
offline
Re: Hrvatski Internet - kako smo postali zemlja tr
rambox kaže...
civicar kaže...

 

Ono sto je moguce da rusi statistiku prosjeka brzine u HR - ljudi ne zele placati brže linkove jer im ne trebaju (moji roditelji i curini su pravi primjer - 4Mbit im je dosta  ni cut za nesto brze jer sta ce im), mala kupovna moc, premalo trziste s nedovoljno zainteresiranih - za youtube i fejs 10Mbit downloada majka.

 

Ovo podebljano uopče ne drži vodu, sve se svodi na to kaj ti omogučava bakrena žica, i kakva je telefonska centrala ili stara krampina.Vjeruj mi pa svako bi se prebacio na VDSL, i to pogotovo po identičnoj cijeni puno veča brzina i gladi bradu.

 

Eto ti Iskon(Powered By T-Šrot) primjera jel, ako ti je dostupad VDSL=nisi predaleko od centrale tu je sve jasno.Tu je moj osobni primjer, do prije nekoliko mjeseci za 150kn imal sam brzinu od 5/512 dakle klasičan ADSL.Sad jašem na VDSL, cijena je ostala ista a internet tehnikalije su na dolnjoj fotki.Tu fakat nemaš kaj prigovarat, osim na "sitnicu" da je jačina WIFi signala na Zyxel Rutheru onako za posrati.Daj mi pokaži nekog normalnog, ko če odbit potpuno besplatno prebacivanje na VDSL brzine surfanja i to još za istu lovu.Na kraju opet ista tužna priča, dosta ljudi ne može dobit VDSL điđe biđe jer su predaleko od centrale, ili je linija u vrlo lošem stanju itd.

 

Znači ja ti dajem primjer iz vlastite familije i ti meni veliš da to što si ti podebljao u mom komentaru ne drži vodu.

 

Ispada da moje starce ili moje cure znaš bolje od mene. Što znači da:

 

a: piješ kavu i čuješ se s mojim starim

b: imaš tajnu vezu s mojom majkom bez znanja mog oca ili mene

c: ljubavnik si moje djevojke pa odatle znaš šta u mojoj ili njezinoj familiji "ne drži vodu".

 

Ljudi imaju 60+ godina, sami su doma (svi smo odselili) i doseg im je pročitat večernji ili poslat sliku preko whatsappa (ako i to). Imaju uvjete za 20/10Mbit sigurno (dostupni iskon, ht, optima...) - provjeravao sam i nudio im.

 

Ne zanima ih, jel me razumijes - ne dozivljavaju ni Mbite ni upload ni ping - to su ljudi rodjeni frisko iza II velikog rata kad je dobitak bio imat cipele na nogama- piče ljudi bez ugovorne obaveze na tome što imaju da mogu otkazat bez penala to što imaju od neta ako penzija ne sjedne.

 

Ljudima sa 1300kn penzije ne treba turbo internet prikljucak sa 50Mbit uploada i 1milisekundom pinga za 300kn mjesecno.

 

Ne kazem da u HR ne postoji problem stare i dotrajale infrastrukture u HR, niti tvrdim da po Hrvatskoj teče med i optički kabel, ali ovo gore je jedan od faktora koje autor kolumne g.Vojković ne uzima u obzir.

 

Uostalom vidi moje komentare i probaj procitat - pogotovo zadnji, pa ces shvatit sta je pisac htio rec.

14 godina
offline
Hrvatski Internet - kako smo postali zemlja trećeg

Ja mogu reći da stanje u ZG nije uopće tako loše. Još dosta davno sam imao vodatelov ftth koji je u testnom razdoblju bio 155/155, kasnije čini mi se 100/20. Selio sam 2 puta u zadnjih cca 8 godina i uvijek mi je bila dostupna veza preko 10Mbps. Kao vjerojatno mnogi ovdje i ja često imam potrebe slati neke projekte klijentima i to nije superbrzo, ali nije niti ograničavajući faktor kao što autor naglašava. 1GB se uploada za sat vremena, da mi se baš jako žuri koristio bih i 4G pa bi tu imao upload bar 20mbit, ali stvarno nikad nisam imao potrebe za tim. Mislim da autor pretjeruje i prenaglašava važnost brze veze. Ako netko baš ima takav posao onda može dobiti gotovo u cijeloj RH STM-1, a ponegdje i STM-4 (622Mbit), samo to treba platiti.

Moj PC  
3 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Hrvatski Internet - kako smo postali zemlja tr
Bukva kaže...
civicar kaže...

Postoji više problema s tekstom g.Vojkovića i cini mi se da nije temu kvalitetno istrazio.

 

Prvi je - po ponudi linkova ne kaskamo za svijetom i moguce je dobiti brze linkove. 

 

 Malo si promašio cijeli fudbal. Na Trešnjevci sam (vrlo blizu centra) i ne mogu dobiti optiku da se postavim na trepavice.

 

Bežični linkovi NISU OPTIKA. Nije sve niti u 50/50. Što mi znači takva brzina ako mi je ping 300?

 

Sve je u 50/50 ako ti treba za rad. Jesi otvorio moj screenshot iz prethodng posta gdje je mjerenje mog BEŽIČNOG LINKA doma? Nisi, jer da jesi vidio bi da je ping 9ms.

 

Ono što velim, postoji dosta malih telekoma koji pokrivaju određene dijelove grada...

 

Jesi provjerio Terrakom - https://www.terrakom.hr/ oni su na Trešnjevci na Selskoj (Pastor zgrada) - pa ako veliš da si u centru Trešnjevke (Pastor je jako blizu) - optika na Trešnjevci za njih nebi smjela bit problem i imaju pakete sa optikom za svekoliko pučanstvo ne samo za poslovne korisnike.

 

 

 

 

12 godina
offline
Hrvatski Internet - kako smo postali zemlja trećeg
Samo da znate ovo se testira 1000 Mbps, od strane t-coma. ;)
Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Hrvatski Internet - kako smo postali zemlja tr
civicar kaže...

 

Sve je u 50/50 ako ti treba za rad. Jesi otvorio moj screenshot iz prethodng posta gdje je mjerenje mog BEŽIČNOG LINKA doma? Nisi, jer da jesi vidio bi da je ping 9ms.

 

Ono što velim, postoji dosta malih telekoma koji pokrivaju određene dijelove grada...

 

Jesi provjerio Terrakom - https://www.terrakom.hr/ oni su na Trešnjevci na Selskoj (Pastor zgrada) - pa ako veliš da si u centru Trešnjevke (Pastor je jako blizu) - optika na Trešnjevci za njih nebi smjela bit problem i imaju pakete sa optikom za svekoliko pučanstvo ne samo za poslovne korisnike.

 

 

 

 

 Ne razumiješ kako funkcionira bežični prijenos - samo zato što ti imaš mali ping apsolutno ništa ne znači za bilo koga drugoga. Uzmi si router  i premjesti ga 10 metara dalje iza nekog zida pa mjeri onda gledaj ping - isto tako je i ovdje. Ja, primjerice, na poslu sjedim (doslovno) ispod odašiljača i ping mi zna biti - nula. Ali isto tako, doma, gdje mi je odašiljač puno dalje i ima daleko više prepreka između njega i mene, ping je sky high.

Isto tako nije isto što pingaš. Ja mogu pingati svoj NAS imati ću ping 1 ako i toliko. S druge pak strane, mogu pingati Seattle i nema te sile koja će mi ping spustiti ispod 100 (s time da ni blizu 100 neću vidjeti, realnije mogu očekivati negdje oko 1000).

 

Nisam niti na 10 minuta udaljenosti od Pastora, ne nude optiku, već VDSL. Ti ne shvaćaš da jedno je što oni viču i reklamiraju, a sasvim nešto drugo što mogu ponuditi na terenu.

 

Prije par godina sam uzeo, mislim, 30MB od Amisa (i to je tada bila brutalna brzina), isporučili su mi jedva 12 - pa udaljenost, pa ovo, pa ono, pa lijevo, pa desno. Nije ista stvar što pročitaš na brošuri, a što oni mogu isporučiti.

You can patch technical vulnerabilities as they evolve, but there is no patch for stupidity, or rather gullibility. - Kevin Mitnick
Poruka je uređivana zadnji put uto 16.8.2016 11:51 (Bukva).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice