Rujan 2020. bio najtopliji otkako je mjerenja

poruka: 35
|
čitano: 6.717
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Rujan 2020. bio najtopliji otkako je mjerenja".
3 godine
offline
Re: Rujan 2020. bio najtopliji otkako je mjerenja

Neznam dal trolas ili se pravis blesav ili neznas apsolutno nista o mjerenjima temperature/srednje dnevne temp itd... Pises biblije tu ko da si popio svo znanje ovog svijeta na temu o kojoj nemas ocito blage veze.

 

https://meteo.hr/klima.php?section=klima_pracenje&param=ocjena&el=

 

Postaja Zagreb Maksimir je u rujnu bila 1.8 stupnjeva toplija od prosjeka, a ovogodisnji svibanj, lipanj i srpanj su bili prvi ljetni mjeseci nakon dosta vremena hladniji od prosjeka ili normalni

 

https://meteo.hr/klima.php?section=klima_pracenje&param=srednja_temperatura&Grad=zm_sred&Godina=2020

 

A za ostale lokacije da ne govorim, podatke vadis iz dupeta ili s internet stranica koje nemaju veze s tim o cemu govoris.

15 godina
offline
Re: Rujan 2020. bio najtopliji otkako je mjerenja
pankreas kaže...

Neznam dal trolas ili se pravis blesav ili neznas apsolutno nista o mjerenjima temperature/srednje dnevne temp itd... Pises biblije tu ko da si popio svo znanje ovog svijeta na temu o kojoj nemas ocito blage veze.

 

https://meteo.hr/klima.php?section=klima_pracenje&param=ocjena&el=

 

Postaja Zagreb Maksimir je u rujnu bila 1.8 stupnjeva toplija od prosjeka, a ovogodisnji svibanj, lipanj i srpanj su bili prvi ljetni mjeseci nakon dosta vremena hladniji od prosjeka ili normalni

 

https://meteo.hr/klima.php?section=klima_pracenje&param=srednja_temperatura&Grad=zm_sred&Godina=2020

 

A za ostale lokacije da ne govorim, podatke vadis iz dupeta ili s internet stranica koje nemaju veze s tim o cemu govoris.

 -čemu takav ton? nervoza-ljutnja? .. pisanje biblije? ako je nešto što te ne zanima, preskoči, ako je uvredljivo prijavi, netočno ispravi.

-iz dupeta? ne, podaci DMZa, službeni koji kažu rujan 2020. -0,6c .. dok ti pišeš da su ovi ljetni mjeseci hladniji od prosjeka ili normalni. Tad imaš problem argumentacije-logike.

-navodiš zapravo isto što i ja, tj francuska regija ima višu temperaturu od višegodišnjeg prosjeka, dok mi nemamo nego nižu ili prosječnu.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
offline
Re: Rujan 2020. bio najtopliji otkako je mjerenja
Gallu kaže...
ok.... ali kako onda jednoznačno prikazati rezultate mjerenja? za svaku točku mjerenja posebno? pa ko bi se snašao u tome?
lako i za malu zemlju kao hrvatsku odrediti nešto... kako ćeš npr za rusiju? srednja vrijednost postoji radi lakšeg predočavanja.
npr - meni svaka soba u kući na prvom katu ima različitu temperaturu u ovisnosti od doba dana i godišnjem dobu kada je mjerim. na drugom katu se drastično razlikuju (u pojedinim mjerenjima) od 1. kata.... tj svaki kat moje kuće ima neku posebnu "mikroklimu", svaka soba isto. Ali ja bez problema mogu reći kada zbrojim i podijelim sve izmjere da mi je prosječna temperatura tolka i tolka... zašto bih se zamarao s anomalijama?

 -postavljaš pitanja meni? -pitanja treba postaviti onom tko piše text, studiju, tj pitati koju metodologiju koristi za aritmetičku sredinu dvaju klima?

-primjer s tvojo kućom, da, točno, upravo tako.. i? .. ne vidiš problem s tim argumentom? pa evo hint ili odgovor :)

.. izmjerio si temp po kući, zbrojio-podijelio i dobio si prosjek za tu konkretnu kuću, ne za kuću na grenlandu ili u francuskoj.. jasnije? jednako tako ako se ovi podaci odnose na regiju zapadne eu tad se ne odnose na ostatak planete, Zemlju, jer jednostavno su lokalni i to je tad upravo taj prosjek te regije. Da Zemlju podijeliš na 10-100 takvih regija, kao izborne jedinice ili po koordinatama, kako god, po broju stanovnika, bilo čemu, kontinentima .. i da tako izračunaš prosjeke, tad bi to bili prosjeci tih zona dok bi se praćenjem tih prosjeka moglo izvesti zaključak da ako npr u više raste, tad se nazove rast, ako pada tad pad, ako je prosječno tad prosjek.. ne po jednoj zoni, jer to nije globalno a upravo o se takvim tvrnjama tvrdi. Pogrešna baza, čak i ako je slučajno točan rezultat ili zaključak. Čemu?

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
3 godine
offline
Re: Rujan 2020. bio najtopliji otkako je mjerenja
čime se ti baviš da seciraš banalan broj (prosjek) u nedogled? :)

mogu ja i drugačije - znači moja kuća ima temperaturni prosjek taj i taj, a moj stan ima temperaturni prosjek taj i taj... zbrojim ih, podijelim i kažem - srednja temperatura mojih stambenih prostora je tolka. iako mi se stan i kuća nalaze na dijametralno suprotnim krajevima hrvatske i "klimatološki" nemaju ama baš nikakve veze jedan s drugom.

"Da Zemlju podijeliš na 10-100 takvih regija, kao izborne jedinice ili po koordinatama, kako god, po broju stanovnika, bilo čemu, kontinentima .. i da tako izračunaš prosjeke, tad bi to bili prosjeci tih zona dok bi se praćenjem tih prosjeka moglo izvesti zaključak da ako npr u više raste, tad se nazove rast, ako pada tad pad, ako je prosječno tad prosjek."

upravo se tako i radi, Zemlja se pri izmjerima podijeli u nekih 6000 zona i nakon korekcija se izračuna prosjek...
Poruka je uređivana zadnji put uto 20.10.2020 12:20 (Gallu).
15 godina
offline
Re: Rujan 2020. bio najtopliji otkako je mjerenja
Gallu kaže...
čime se ti baviš da seciraš banalan broj (prosjek) u nedogled? :)

 -čuvam ovce, namičem mak na konac honorarno i tako .. a ti? :)

 

pazi razliku, ne da osporavam porast temperature, nego metodologiju, 'važnost' gdje se ne broje jednako ni brojevi-mjerenja ili ne vrijede uobičajena pravila struke, a upravo se tom statistikom žele poslužiti kako bi nešto dokazali.. pogrešan način. Osporavam točnost naslova, odnosno text se odnosi na francusku-regiju, ne za nas ili Zemlju jednako da čitamo vremensku prognozu tajlanda i kažemo kako će padati kiša.. neće ili slučajno hoće. Takva prognoza o kiši je točna za jednu lokaciju ali ne za drugi i time je naslov netočan odnosno mi nismo francuzi ili aljaščani.

-npr usa kao država? aljaska porast, srednji zapad pad.. prosjek=prosječan.

 

-tj ne vidim da se prosjek bitno mijenja, što se želi dokazati, pogrešno-nepotrebno.. tj vidim da se pojačavaju ekstremi, može jedan dan biti minus, drugi plus, prosjek je tad pogrešna stvar za dokaz jer je identičan, no ekstrem je tad neko nevrijeme-tornado-poplava i to je vidljivo. Sama razlika temperature je tad veća i sve je 'jače'.. ali je prosjek isti. Time samo želim reći da je prosjek 'sporedan', pogrešan način ako se želi osvijestiti ljude o nekoj klimatskoj promjeni ili da je egocentirčno jer to zapad eu tek sad osjeti itd.

-s druge strane, ako temperatura raste ili samo rastu ekstremi (a prosjek može ostati ISTI).. što možemo? Lajkanjem neke studije ćemo nešto popraviti? Vjerom?.. neću ni ja ovim ''ispravcima'', jer baš nikakvog utjecaja na klimu nemam, kao ni takvi tekstovi.. no novinari bi mogli pisati o činjenicama, neutralno.. jer ovo nije francuska niti je zapadna eu=globalno Zemlja.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice