40 godina slijetanja na Mjesec zaključana tema

poruka: 1.052
|
čitano: 142.174
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "40 godina slijetanja na Mjesec".
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: 40 godina slijetanja na Mjesec (II dio)
15 godina
offline
RE: 40 godina slijetanja na Mjesec

Daj pojasnu tu teoriju Big Bounce-a...

15 godina
neaktivan
offline
RE: 40 godina slijetanja na Mjesec
mrxa1 kaže...

Daj pojasnu tu teoriju Big Bounce-a...

Postavio ju je Martin Bojowald i temelji se na petlji kvantne gravitacije. Opširnije - click here

 

Edit:

Also - click here

s.t.a.l.k.e.r. AC177-D9
Poruka je uređivana zadnji put čet 5.11.2009 10:21 (stalker).
15 godina
neaktivan
offline
RE: 40 godina slijetanja na Mjesec
mrxa1 kaže...

-Vrijeme je definirano kao 4. dimenzija po nekim znanstvenicima. Ali po mojem shvaćanju i po onome što sam vidio u par dokumentaraca na tu temu, vrijeme je naprosto čovjekova tvorevina za određivanje određenog trenutka i mjerenje razlike između nekih događaja. Tko je odredio koliko traje jedna sekunda, minuta, sat, godina,...? Čovjek. Ista stvar je i za duljinu. Prva duljina metra je određena običnim štapom a po tome se i danas ravnamo.

 

-Mi svemir shvaćamo (bar većina) kao nešto konačno, da iza njega nema ništa...ali to ne mora biti tako. Uzmimo u primjer neku manju životinju, npr. mrava...njemu jedno drvo koje može biti visoko 10-tak metara izgleda i doima se veliko kao što se nama tako doima i neka zgrada od svojih 100-200 metara visine. Razlika između nas i mrava što se je u prosjeku nekih 1,8m visine a percepcija prostora u toj razlici je ogromna. koliko bi mravu trebalo da se popne uz stepenice te 200 metara visoke zgrade a koliko čovjeku? Hoću reći zapravo da se mravu ono što mi smatramo jednim metrom možda čini kao recimo 1 kilometar...Da li je onda moguće da recimo ako postoji neko veće biće (a trebalo bi biti na milijune puta veće od nas) kojem se naš svemir čini kao jedna stanica ili mala kuglica puna raznoraznih "njima" običnih i objašnjivih reakcija i pojava? Primjer je i obična upala pluća koja se u 18. stoljeću smatrala smrtnom bolesti i čovjek kada bi ju dobio bio bi otpisan. Danas tu bolest možda i previše olako shvaćamo ali ipak sada se ona lagano i uspješno liječi. 

 

-Danas sam gledao prilog o čovjeku koji radi u CERN-u kako oni sada pokušavaju (između ostalih pokusa pa i onog o Big Bangu) shvatiti koje to sile i inteligencija drži našu npr. ruku u komadu jer kako znamo, sve tvari i materijali su tvorevine skupine atoma i čestica koje se drže skupa. Što su bliže, tim je materijal tvrđi. Pa opet, kako to da običan kamen koji je naizgled mrtvo tijelo uspijeva ostati u komadu umjesto da jednostavno ispari u zrak? Da li je moguće da svaki taj atom razvija neku svoju mikrogravitaciju koja ih drži sve na skupu? Ovo je teško shvatljivo jer odavno svi ovakve stvari olako shvaćamo i držimo da je jednostavno tako, ali kad se tako zapitate i ove teme postaju bitne i zanimljive.

 

-Sam Big Bang iliti Veliki Prasak je isto čudna teorija jer kako je jedan čovjek ovdje već spomenuo, teško je prihvatiti teoriju o tome da prije njega nije postojalo apsolutno ništa pa da se onda "odjednom" pojavio taj jedan atom nevjerovatne mase i volumena. E sad dolazimo do pitanja, gdje se on to mogao pojavit ako nije postojalo ništa? A tim gore, ako tada nije bilo ničega,nije bilo niti jedna od sada poznatih sila koje su ga mogle stvoriti. Jasno, postoje sile koje ne shvaćamo i još više onih za koje ne znamo, ali ipak ako tada nije postojalo ništa, ni te sile nisu postojale (bar po toj teoriji). A ako ćemo banalno gledati, ne želim prihvatiti da sam ja produkt ničeg drugog nego neke ogromne eksplozije.

 

Znam, obuhvatio sam previše tema, al eto, to mi se činilo zanimljivim...O ovome svemu možemo provesti cijeli život pričajući a i onda vjerovatno ne bismo shvatili ni 5%...

Točka prva:

  • Po mojem mišljenju (koje se slaže sa gledištima Leibnitza i Kanta), vrijeme nije stvar, događaj ili osnovna struktura Svemira (dimenzija) (Newtonovsko vrijeme) - dakle, nije moguće mjeriti samo vrijeme. Vrijeme je naš konstrukt kojim utvrđujemo slijed događaja, mjerimo njihovo trajanje i intervale između njih. BTW, danas se ne ravnamo po štapu za duljinu metra. Metar je definiran kao udaljenost koju svjetlost prijeđe u vremenskom intervalu od 1/299 792 458 sekunde, dok se za praktičnu upotrebu realizira kao 1 579 800,298728(39) valnih duljina svjetlosti He-Ne lasera u vakuumu.

 

Točka druga:

  • Budući da van Svemira (ukupnosti svega, Kozmosa) ne postoji (nije moguće reći da ne postoji "ništa", jer bi onda postojalo to "ništa"), ne postoje i bića kojima je Svemir stanica. Moguće je da postoje bića kojima je naš svemir (prostor koji možemo opaziti dostupnim sredstvima) toliko malen kao nama stanica, ali ih dosada nismo opazili (što ne znači da ne postoje).

 

Točka treća:

  • Kamen (kao i ruku) na okupu drže fundamentalne interakcije (osnovne sile) - gravitacija, elektromagnetizam, slaba interakcija i jaka interakcija (odnosno slaba i jaka nuklearna sila). Kod kamena su izražene jaka interakcija koja drži jezgru atoma od kojih se sastoji kamen, te elektromagnetizam koji drži elektrone oko atoma, atome u molekulama te molekule na okupu (kemijske veze).

 

Točka četvrta:

  • Besmisleno je govoriti o "prije" Velikog Praska, jer naši prostor i vrijeme (kako god ga shvaćali) nisu postojali. Ipak, to ne znači da ne postoji (nije postojalo) nešto drugo iz kojeg je nastao Veliki Prasak - o tome ne znamo i ne možemo saznati ništa - jedino možemo nagađati, pretpostavljati, stvarati hipoteze...
  • Što se tiče banalnog gledanja, slobodno možeš prihvatiti da si proizvod ogromnih eksplozija (množina!). Sva materija u Svemiru je proizvod eksplozija - prvo BBa, a zatim supernova koje su stvorile teže elemente - svi atomi u tvom tijelu (osim vodika, stvorenog pri hlađenju Svemira nakon Velikog Praska zbog djelovanja fundamentalnih interakcija) su proizvod "nebeskih kovačnica", supernova.
The laws of nature are constructed in such a way as to make the universe as interesting as possible. - Freeman Dyson, Imagined Worlds
Poruka je uređivana zadnji put čet 5.11.2009 10:56 (hrx).
15 godina
neaktivan
offline
40 godina slijetanja na Mjesec

Vrijeme je iluzija, a ovaj svijet u kojem boravimo je virtualan.

s.t.a.l.k.e.r. AC177-D9
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: 40 godina slijetanja na Mjesec
stalker kaže...

Naspram svega što si nabrojao mi smo zapravo nula. Kraj? Za neke da i za neke ne. Uveliko ima utjecaj u tome naše sadašnje stanje, reakcije, razmišljanje, vladanje, postupci i sl., razlika je samo u tome što si sada u ovom takozvanom 'životu' nalaziš na jednoj od tih strana tame ili svijetlosti. Kojoj? To ti najbolje znaš. Za neke kraj ne postoji uopće ne zato što tako misle već iz tog razloga što im je energija dostigla veću razinu svijesti na koju se može da se tako izrazim prebaciti u neko mnogo složenije i inteligentnije stanje bilo to neko biće ili nešto sasvim sada nepoznato na bilo kojem mjestu u bilo kojoj galaksiji - drugim riječima novi početak. No, taj kraj ili početak ne nastupa odmah. U stvari, pojam 'duša' je ustvari energije koja nakon naše smrti kreće na put u onostrano. Na prvi pogled htjeti ćeš pričati ili trčati ali nećeš moći jer je ta energije napustila tvoje tijelo. Ustvari, sada, danas u ovom trenutku možeš tu svoju dušu uzdizati i oplemenjivati na viši nivo što jasno ovisi o tebi samome a ne o nekome drugome. Da skratim, kada nastupi kraj nastupa borba između toga da tvoja duša odnosno energija ne dočeka kraj već novi početak. Jedino ono što posjeduješ u energiji možeš prenijeti u onostrano. Na kraju svatko plaća svoj danak.

 

Definiraj na što misliš pod "energija", jer zbunjuješ kad tim pojmom ne govoriš o znanstvenom pojmu energije. Definiraj neko svojstvo, zakone ponašanje toga, jer ovako je cijeli post potpuno besmislen.

The candle flame gutters. Its little pool of light trembles. Darkness gathers. The demons begin to stir.
15 godina
neaktivan
offline
40 godina slijetanja na Mjesec

To sam općenito napisao iz svojeg opusa a ne na nekoj znanstvenoj teoriji ili činjenici. Mislim da bi nam nešto mogao više o tome reći Nikola Tesla, ne vrst energije a koje mislim da to nitko živ nezna jer u onostranome ne vrijede zakoni i pravila kao koja vrijede ovdje. Teško je uopće nešto i definirati vezano za to a kamoli govoroti o tome u znanstvenom obliku. Znanost nema odgovore na mnoga pitanja pa je po tome i dovodim u pitanje.

s.t.a.l.k.e.r. AC177-D9
 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
40 godina slijetanja na Mjesec

U svemiru ništa nije vječno osim čiste ljubavi

 
1 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: 40 godina slijetanja na Mjesec
stalker kaže...

To sam općenito napisao iz svojeg opusa a ne na nekoj znanstvenoj teoriji ili činjenici. Mislim da bi nam nešto mogao više o tome reći Nikola Tesla, ne vrst energije a koje mislim da to nitko živ nezna jer u onostranome ne vrijede zakoni i pravila kao koja vrijede ovdje. Teško je uopće nešto i definirati vezano za to a kamoli govoroti o tome u znanstvenom obliku. Znanost nema odgovore na mnoga pitanja pa je po tome i dovodim u pitanje.

 

Znači, nemaš pojma na što si mislio, ali ipak si naveo sva ta svojstva?

 

I ako nema veze sa znanstvenim pojmom energije, zašto si koristio taj pojam?

 

Ako govoriš iz "vlastitog opusa", zašto onda ne kažeš na što točno misliš? (Osim ako ne misliš ni na što!)

The candle flame gutters. Its little pool of light trembles. Darkness gathers. The demons begin to stir.
14 godina
neaktivan
offline
RE: 40 godina slijetanja na Mjesec
itf4n kaže...

 

Znači, nemaš pojma na što si mislio, ali ipak si naveo sva ta svojstva?

 

I ako nema veze sa znanstvenim pojmom energije, zašto si koristio taj pojam?

 

Ako govoriš iz "vlastitog opusa", zašto onda ne kažeš na što točno misliš? (Osim ako ne misliš ni na što!)

Možda je mislio na orgonsku energiju,to je energija koja nije elektromagnetskog tipa

15 godina
offline
RE: 40 godina slijetanja na Mjesec
hrx kaže...


Točka prva:
  • Po mojem mišljenju (koje se slaže sa gledištima Leibnitza i Kanta), vrijeme nije stvar, događaj ili osnovna struktura Svemira (dimenzija) (Newtonovsko vrijeme) - dakle, nije moguće mjeriti samo vrijeme. Vrijeme je naš konstrukt kojim utvrđujemo slijed događaja, mjerimo njihovo trajanje i intervale između njih. BTW, danas se ne ravnamo po štapu za duljinu metra. Metar je definiran kao udaljenost koju svjetlost prijeđe u vremenskom intervalu od 1/299 792 458 sekunde, dok se za praktičnu upotrebu realizira kao 1 579 800,298728(39) valnih duljina svjetlosti He-Ne lasera u vakuumu.

 

Točka druga:

  • Budući da van Svemira (ukupnosti svega, Kozmosa) ne postoji (nije moguće reći da ne postoji "ništa", jer bi onda postojalo to "ništa"), ne postoje i bića kojima je Svemir stanica. Moguće je da postoje bića kojima je naš svemir (prostor koji možemo opaziti dostupnim sredstvima) toliko malen kao nama stanica, ali ih dosada nismo opazili (što ne znači da ne postoje).

 

Točka treća:

  • Kamen (kao i ruku) na okupu drže fundamentalne interakcije (osnovne sile) - gravitacija, elektromagnetizam, slaba interakcija i jaka interakcija (odnosno slaba i jaka nuklearna sila). Kod kamena su izražene jaka interakcija koja drži jezgru atoma od kojih se sastoji kamen, te elektromagnetizam koji drži elektrone oko atoma, atome u molekulama te molekule na okupu (kemijske veze).

 

Točka četvrta:

  • Besmisleno je govoriti o "prije" Velikog Praska, jer naši prostor i vrijeme (kako god ga shvaćali) nisu postojali. Ipak, to ne znači da ne postoji (nije postojalo) nešto drugo iz kojeg je nastao Veliki Prasak - o tome ne znamo i ne možemo saznati ništa - jedino možemo nagađati, pretpostavljati, stvarati hipoteze...
  • Što se tiče banalnog gledanja, slobodno možeš prihvatiti da si proizvod ogromnih eksplozija (množina!). Sva materija u Svemiru je proizvod eksplozija - prvo BBa, a zatim supernova koje su stvorile teže elemente - svi atomi u tvom tijelu (osim vodika, stvorenog pri hlađenju Svemira nakon Velikog Praska zbog djelovanja fundamentalnih interakcija) su proizvod "nebeskih kovačnica", supernova.

 

Što se tiče prve točke, jbg, nisam znao da se promjenilo to oko mjerenja duljine...sad opet stvar u tom što se duljina mjeri s obzirom na to da svjetlo pređe određen put u ODREĐENOM vremenu (koje je opet čovjek izmislio) je opet netočan način mjerenja, zar ne?

 

Oko druge točke se slažemo jer i ja sam reko da je moguće da se mi pa i naš svemir nekom većem biću može činiti isto toliko velik kao nama neka stanica. I u samom svemiru postoje tzv. tamne tvari (ili tako nešto) koje je nemoguće dijagnosticirati i saznati od čega su pa me ni ne čudi da se još ne zna da li izvan svemira postoji nešto. do prije 20 tak godina još smo ganjali rub svemira i sada smo sposobni vidjeti ga (jasno ne kao čistu fotku nego nakupinu infracrvenog zračenja)...

 

Oko treće točke neću jer sam to naveo slušajući čovjeka sa CERN-a a valjda i on nešto zna pa nije to bezveze rekao :) Moguće da je i sam mislio na te sile što si naveo ali valjda pokušavaju otrkrit što te sile pokreće.

 

Četvrta točka je najbesmislenija točka od svih jer je moralo postojati pa makar i NIŠTA :) to je isto tako nevjerovatno kao da ja kažem kako se u savršeno vakumiranom,steriliziranom i nepropusnom prostoru pojavila npr. voda...prvo pitanje bi bilo gdje "curi" a sumnjam da bi netko pomislio na to da je iz tog istog vakuma nastala voda "sama od sebe". E po meni je to komedija oko bb-a koja jednostavno ne može biti istina...morao je biti neki vanjski utjecaj...

15 godina
neaktivan
offline
RE: 40 godina slijetanja na Mjesec
stalker kaže...

Naspram svega što si nabrojao mi smo zapravo nula. Kraj? Za neke da i za neke ne. Uveliko ima utjecaj u tome naše sadašnje stanje, reakcije, razmišljanje, vladanje, postupci i sl., razlika je samo u tome što si sada u ovom takozvanom 'životu' nalaziš na jednoj od tih strana tame ili svijetlosti. Kojoj? To ti najbolje znaš. Za neke kraj ne postoji uopće ne zato što tako misle već iz tog razloga što im je energija dostigla veću razinu svijesti na koju se može da se tako izrazim prebaciti u neko mnogo složenije i inteligentnije stanje bilo to neko biće ili nešto sasvim sada nepoznato na bilo kojem mjestu u bilo kojoj galaksiji - drugim riječima novi početak. No, taj kraj ili početak ne nastupa odmah. U stvari, pojam 'duša' je ustvari energije koja nakon naše smrti kreće na put u onostrano. Na prvi pogled htjeti ćeš pričati ili trčati ali nećeš moći jer je ta energije napustila tvoje tijelo. Ustvari, sada, danas u ovom trenutku možeš tu svoju dušu uzdizati i oplemenjivati na viši nivo što jasno ovisi o tebi samome a ne o nekome drugome. Da skratim, kada nastupi kraj nastupa borba između toga da tvoja duša odnosno energija ne dočeka kraj već novi početak. Jedino ono što posjeduješ u energiji možeš prenijeti u onostrano. Na kraju svatko plaća svoj danak.

Hm, kome to plaćam svoj danak?I ti neki nivoi svijesti,pa oplemenjivanje duše na viši nivo?po kriterijime koje su ljudi izmislili?Kako da ja moju "dušu" oplemenjujem?kome?crnoj rupi? Nitko ne može shvatit što će se desit kad ti i ja prestanemo funkcionirati.Samo kažem da je teško da ja ili ti ili netko drugi nakon moga ili tvoga kraja neće više bit ničega svijestan zauvjek. Isto tako i energija, taj pojam je jako neprecizan...kinetička?što je energija?Jako malo znamo da bi mogli tvrdit što će točno bit...AliDa ne offtopičarim za moga vijeka nadam se da će se neka bazica napravit na mjesecu i da ćemo tamo berem netko popit pivo i okrenut kobasice na roštilju.

Oglas: kvalitetno i uvjerljivo lažem na sudu.
15 godina
offline
RE: 40 godina slijetanja na Mjesec
dwezzel kaže...
stalker kaže...

...AliDa ne offtopičarim za moga vijeka nadam se da će se neka bazica napravit na mjesecu i da ćemo tamo berem netko popit pivo i okrenut kobasice na roštilju.

 

To bi bilo jako zgodno pogotovo ako sad kupiš tamo komad zemlje za koji sam čuo da je dosta jeftin pa možeš i sam popiti pokoje pivce ;)

16 godina
protjeran
offline
40 godina slijetanja na Mjesec

Planet Zemlja raste?

Evo jedna zanimljiva teorija:

I DONT NEED SEX, THE GOVERNMENT FU*KS ME EVERY DAY
Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
40 godina slijetanja na Mjesec

A što nije na onom filmu "Crveni planet" (ako se ne varam ), bila priča kao da je tip posadio biljke u nekom stakleniku i davale mu kisik fotosintezom? Sunca ima, biljke posadiš u svojoj zemlji, jedino je pitanje kakva je tamo atmosfera...aili možda nekim pošumljavanjem u nekom ogromnom stakleniku stvorit uvjete za život?

Oglas: kvalitetno i uvjerljivo lažem na sudu.
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
40 godina slijetanja na Mjesec

Ovo o cem se raspravlja nema veze s temom,i otislo je skroz u offtopicCool

CHE
 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: 40 godina slijetanja na Mjesec
itf4n kaže...
stalker kaže...

To sam općenito napisao iz svojeg opusa a ne na nekoj znanstvenoj teoriji ili činjenici. Mislim da bi nam nešto mogao više o tome reći Nikola Tesla, ne vrst energije a koje mislim da to nitko živ nezna jer u onostranome ne vrijede zakoni i pravila kao koja vrijede ovdje. Teško je uopće nešto i definirati vezano za to a kamoli govoroti o tome u znanstvenom obliku. Znanost nema odgovore na mnoga pitanja pa je po tome i dovodim u pitanje.

 

Znači, nemaš pojma na što si mislio, ali ipak si naveo sva ta svojstva?

 

I ako nema veze sa znanstvenim pojmom energije, zašto si koristio taj pojam?

 

Ako govoriš iz "vlastitog opusa", zašto onda ne kažeš na što točno misliš? (Osim ako ne misliš ni na što!)

 Iskustvo ne možeš naučiti, već steći - ono dolazi godinama samo po sebi a i ovisi o tome na koji način percipiraš stvari oko sebe. Over and out.

s.t.a.l.k.e.r. AC177-D9
15 godina
neaktivan
offline
RE: 40 godina slijetanja na Mjesec
mrxa1 kaže...
(...)

 

(...) sad opet stvar u tom što se duljina mjeri s obzirom na to da svjetlo pređe određen put u ODREĐENOM vremenu (koje je opet čovjek izmislio) je opet netočan način mjerenja, zar ne?

 

(...) tzv. tamne tvari (ili tako nešto) koje je nemoguće dijagnosticirati i saznati od čega su pa me ni ne čudi da se još ne zna da li izvan svemira postoji nešto. do prije 20 tak godina još smo ganjali rub svemira i sada smo sposobni vidjeti ga (jasno ne kao čistu fotku nego nakupinu infracrvenog zračenja)...

 

(...) ali valjda pokušavaju otrkrit što te sile pokreće.

 

Četvrta točka je najbesmislenija točka od svih jer je moralo postojati pa makar i NIŠTA :) to je isto tako nevjerovatno kao da ja kažem kako se u savršeno vakumiranom,steriliziranom i nepropusnom prostoru pojavila npr. voda...prvo pitanje bi bilo gdje "curi" a sumnjam da bi netko pomislio na to da je iz tog istog vakuma nastala voda "sama od sebe". (...)

Relativna nesigurnost mjerenja (tj. standardna devijacija podijeljena sa srednjom vrijednošću) kod određivanja metra iznosi oko 2,5x10-11, dok je relativna nesigurnost mjerenja kod određivanja sekunde oko 5x10-16 (i uzrokovana je kvantnim fluktuacijama koje proizlaze iz Heisenbergovog principa nesigurnosti). Za praktične primjene u svakodnevnom životu, dovoljno točno.

 

Nekoliko je teorija koje se bave tamnom materijom - npr. da se sastoji od nebarionskih čestica (axiona, sterilinih neutrina ili WIMPova (Weakly Interacting Massive Particles)) i u mnogo manjoj mjeri barionskih čestica (neluminescentni plinovi, smeđi patuljci, MACHOi (Massive Astrophysical Compact Halo Object) i RAMBOi (Robust Associations of Massive Baryonic Objects)). Procjenjuje se da tamna materija čini oko 23% mase Svemira, a obična materija 4,6%. Za ostatak mase je zaslužna tamna energija, o kojoj se još manje zna. Ipak, sve se nalazi U Svemiru. Postoji li nešto izvan Svemira, mislim da nećemo saznati - za sada smo sigurni da van Svemira ne postoji. Pitanje je i ima li Svemir granicu i kakav je oblik prostora - npr. površina kugle (sfera) je konačna ali bezgranična, a prostor je zakrivljen. Naš svemir (malim slovom označavam nama poznati Svemir (eng. Outer space, iako uključujem atmosferu i Zemlju), dok velikim slovom ukupnost svega što postoji (eng. Universe)) je konačan i ograničen - granica svemira je na oko 46,5 milijardi svjetlosnih godina od Zemlje i sfernog je oblika, dok je opća zakrivljenost prostora vrlo bliska nuli (lokalno može biti i značajno različita - npr. kod masivnih zvijezda i crnih rupa).

 

Prijenosnik EM sile je foton, jake interakcije gluon, slabe interakcije W i Z bozoni, a gravitacije gravitoni (koji jedini još nisu otkriveni (dokazani) eksperimentalno).

 

U Velikom Prasku je nastalo prostorvrijeme, prema kozmolozima. "Prije" VP nisu postojali ni vrijeme ni prostor, tako da ne se može definirati "ništa" budući da to implicira da postoji "nešto". To "nešto" mora postojati u prostoru i vremenu, a budući da oni nisu postojali, "ništa" nije postojalo. Međutim, ne odbacujem postojanje nečeg drugog što nije ni prostor ni vrijeme kakvim ga shvaćamo (npr. prema nauku Crkve, vjernici to nazivaju Bog) iz kojeg je nastao VP - za to ne znamo postoji li ili ne postoji. Sa gledišta našeg prostorvremena - "prije" VPa postoji samo nepostojanje (jer nema ni prostora ni vremena), koliko god to zbunjujuće zvučalo.

 

Analogija sa vodom ne stoji - moguće je da se voda pojavi u vakumiranom, steriliziranom i nepropusnom prostoru - doduše to je tako malo vjerojatno da cjelokupno trajanje Svemira nije dovoljno dugo da se takav događaj i realizira. Osim toga, takav prostor nije prazan - pun je parova virtualnih čestica i samog prostora (opet - zbunjujuć koncept koji proizlazi iz našeg shvaćanja prostora).

 

Apsolutno prazan prostor je takvo područje u kojemu nema ničega - pa ni prostora samog. Kako u tom području ne postoji prostor, ne postoji ni vrijeme, pa apsolutno prazan prostor niti ne postoji u Svemiru. Jedino bi se mogao nalaziti izvan Svemira, ali onda takvo područje ne mora biti prazno - može sadržavati ono nešto nepoznato iz kojeg je proizašao VP - jednostavno nemamo podataka o tome niti mogućnosti da nešto saznamo. Zvuči zbunjujuće, ali kao što sam napisao, izražavanje i shvaćanje ovih koncepata ovisi o našem shvaćanju pojmova prostora, vremena i postojanja.

The laws of nature are constructed in such a way as to make the universe as interesting as possible. - Freeman Dyson, Imagined Worlds
14 godina
neaktivan
offline
RE: 40 godina slijetanja na Mjesec
dwezzel kaže...
s

Hm, kome to plaćam svoj danak?I ti neki nivoi svijesti,pa oplemenjivanje duše na viši nivo?po kriterijime koje su ljudi izmislili?Kako da ja moju "dušu" oplemenjujem?kome?crnoj rupi? Nitko ne može shvatit što će se desit kad ti i ja prestanemo funkcionirati.Samo kažem da je teško da ja ili ti ili netko drugi nakon moga ili tvoga kraja neće više bit ničega svijestan zauvjek. Isto tako i energija, taj pojam je jako neprecizan...kinetička?što je energija?Jako malo znamo da bi mogli tvrdit što će točno bit...AliDa ne offtopičarim za moga vijeka nadam se da će se neka bazica napravit na mjesecu i da ćemo tamo berem netko popit pivo i okrenut kobasice na roštilju.

Prijatelju,svoju dušu si dužan oplemenjivati za ovoga života ukoliko želiš ispuniti svoj život i ukoliko želiš da su tvoji bližnji sretni zbog tebe.neznam imaš li djecu ali ja imam i znam da ako zbog nikog drugog onda zbog njih moram oplemenjivati svoju dušu.

što se tiče mjeseca,nadam se i ja da ču udrit pivo i yoint još za svog života

15 godina
offline
RE: 40 godina slijetanja na Mjesec
Džimba kaže...


Prijatelju,svoju dušu si dužan oplemenjivati za ovoga života ukoliko želiš ispuniti svoj život i ukoliko želiš da su tvoji bližnji sretni zbog tebe.neznam imaš li djecu ali ja imam i znam da ako zbog nikog drugog onda zbog njih moram oplemenjivati svoju dušu.

što se tiče mjeseca,nadam se i ja da ču udrit pivo i yoint još za svog života

 

Mislim da je čovjek prije mislio na koji način misliš da se duša oplemenjuje...jer sumnjam da ćeš biti puno plemenitiji ako pomogneš nekoj babi da pređe cestu ;) Znam, bubam gluparije al eto, i mene zanima kako se to duša oplemeni.

14 godina
neaktivan
offline
RE: 40 godina slijetanja na Mjesec
mrxa1 kaže...

 

Mislim da je čovjek prije mislio na koji način misliš da se duša oplemenjuje...jer sumnjam da ćeš biti puno plemenitiji ako pomogneš nekoj babi da pređe cestu ;) Znam, bubam gluparije al eto, i mene zanima kako se to duša oplemeni.

Mislim da češ se dobro osječati ako pomogneš babi.

A ja ti ne mogu reči kako češ ti oplemeniti dušu jer to bi tebao svak osjetiti za sebe,samo znam da nečeš puno dušu oplemeniti ako budeš non stop visio u crkvi

14 godina
protjeran
offline
RE: 40 godina slijetanja na Mjesec
mrxa1 kaže...
Džimba kaže...


Prijatelju,svoju dušu si dužan oplemenjivati za ovoga života ukoliko želiš ispuniti svoj život i ukoliko želiš da su tvoji bližnji sretni zbog tebe.neznam imaš li djecu ali ja imam i znam da ako zbog nikog drugog onda zbog njih moram oplemenjivati svoju dušu.

što se tiče mjeseca,nadam se i ja da ču udrit pivo i yoint još za svog života

 

Mislim da je čovjek prije mislio na koji način misliš da se duša oplemenjuje...jer sumnjam da ćeš biti puno plemenitiji ako pomogneš nekoj babi da pređe cestu ;) Znam, bubam gluparije al eto, i mene zanima kako se to duša oplemeni.

Napravit češ dobro djelo, i ako to ne radiš zbog drugih, onda zbog sebe, bolje ćeš se osjećati, a može ti i ta baba nešto novo reć pa saznaš nešto novo :)

15 godina
neaktivan
offline
RE: 40 godina slijetanja na Mjesec
Deus ex machina kaže...

E, oprosti mi, ali bas moram:

pojam malog je kad se zene smiju, pojam velikoga je kad vriste :-D

i pojam pre malog, kad vrište od smijeha..

hrx kaže...
Relativna nesigurnost mjerenja (tj. standardna devijacija podijeljena sa srednjom vrijednošću) kod određivanja metra iznosi oko 2,5x10-11, dok je relativna nesigurnost mjerenja kod određivanja sekunde oko 5x10-16 (i uzrokovana je kvantnim fluktuacijama koje proizlaze iz Heisenbergovog principa nesigurnosti). Za praktične primjene u svakodnevnom životu, dovoljno točno.

To je baždarenje određenih mjera, a ne određivanje mjera..

mrxa1 kaže...

..vrijeme je naprosto čovjekova tvorevina za određivanje određenog trenutka i mjerenje razlike između nekih događaja. Tko je odredio koliko traje jedna sekunda, minuta, sat, godina,...? Čovjek. Ista stvar je i za duljinu. Prva duljina metra je određena običnim štapom a po tome se i danas ravnamo.

Niti slučajno to nema veze s danom i noći, godišnjim dobima ili za koliko vremena zemlja napravi krug oko sunca.. Sve je to naša mašta..

 

A tako je i s duljinom, prvo su sjetili štapa, pa su imali centralu za baždarenje štapova, a tek nedavno su se sjetili stopala, lakata i palčeva, pa su zato i danas u upotrebi; inch, foot, ...

 

 

 

 

 

 

14 godina
protjeran
offline
40 godina slijetanja na Mjesec

Vrijeme nije covjekova tvorina, shvatite to. Vrijeme je relativan pojam

četvrta dimenzija.

 
0 1 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
40 godina slijetanja na Mjesec

Mene zanima,zašto nekolicina mjerodavnih misli da svijetu treba sudit po njihovim načelima,njih ima milion a nas 6milijarda

 
1 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
40 godina slijetanja na Mjesec

Dzimba ti si car jel znas ti to,kad god citam tvoje postove ja se ismijem ko ludCool

CHE
 
0 1 hvala 1
14 godina
protjeran
offline
RE: 40 godina slijetanja na Mjesec
carcharodon kaže...

Dzimba ti si car jel znas ti to,kad god citam tvoje postove ja se ismijem ko ludCool

Ma odlicne postove ima, puno razmislja.

15 godina
neaktivan
offline
RE: 40 godina slijetanja na Mjesec
Džimba kaže...

Mene zanima,zašto nekolicina mjerodavnih misli da svijetu treba sudit po njihovim načelima,njih ima milion a nas 6milijarda

Na što točno misliš?

15 godina
neaktivan
offline
RE: 40 godina slijetanja na Mjesec
bed kaže...
(...)
hrx kaže...
Relativna nesigurnost mjerenja (tj. standardna devijacija podijeljena sa srednjom vrijednošću) kod određivanja metra iznosi oko 2,5x10-11, dok je relativna nesigurnost mjerenja kod određivanja sekunde oko 5x10-16 (i uzrokovana je kvantnim fluktuacijama koje proizlaze iz Heisenbergovog principa nesigurnosti). Za praktične primjene u svakodnevnom životu, dovoljno točno.

To je baždarenje određenih mjera, a ne određivanje mjera..

 

(...)

 

 

Ne, ovdje govorim baš o određivanju mjere, etalona mjerne jedinice.

 

Sekunda je definirana kao trajanje 9 192 631 770 perioda zračenja koje odgovara prijelazu između dvije hiperfine razine osnovnog stanja atoma cezija 133, u mirovanju pri 0 K (revizija 1999.) i na visini koja odgovara srednjoj razini morske površine (tj. površine rotirajućeg geoida; revizija 1980.). Kako ne možemo postići 0 K (gdje nestaje gibanje i kv. fluktuacije), sve visoko precizne realizacije sekunde (korištenjem atomskih satova, naravno) moraju kompenzirati utjecaj ambijentalne temperature prostora u kojem se nalazi (radi) sat i ekstrapolirati vrijednost sekunde na apsolutnoj nuli. Kompenzacija i ekstrapolacija nisu savršene, tako da postoji određena nesigurnost. Nesigurnost je značajno smanjena korištenjem magneto-optičke zamke, koju koriste najtočniji atomski satovi, budući da se u zamki cezijevi atomi hlade do temperature od par mikrokelvina.

 

Metar se određuje (za praktične potrebe) pomoću HeNe lasera, za čiju se svjetlost smatra da ima valnu duljinu od 632,99139822 nm (koja je određena mjerenjem frekvencije), sa gore navedenom relativnom nesigurnošću. Metar je određen (za praktične potrebe, ne i definiran) kao 1 579 800,298728(39) valnih duljina svjetlosti HeNe lasera u vakuumu. Nesigurnost proizlazi iz nesigurnosti određivanja valne duljine izvora svjetlosti, nesigurnosti indeksa refrakcije medija kroz koji prolazi zraka i nesigurnosti rezolucije laserskog interferometra kojim se određuje frekvencija. Usput, metar je definiran kao dužina puta koju u vakuumu napravi svjetlost u vremenu 1/299 792 458 sekunde.

 

 

Osim toga, glede terminologije:

  • Mjerna jedinica je određena veličina definirana i prihvaćena konvencijom i sa kojom se ostale veličine iste vrste uspoređuju s ciljem izražavanja njihove relativne vrijednosti prema mjernoj jedinici.
  • Etalon je mjera, mjerilo ili mjerni sistem namijenjen određivanju, pohranjivanju i reprodukciji neke mjerne jedinice radi prenošenja njene vrijednosti na druga mjerila da bi mogla poslužiti kao referentna vrijednost.
  • Kalibracija (baždarenje) je skup postupaka kojima se u određenim uvjetima uspostavlja odnos između vrijednosti veličina koje pokazuje neko mjerilo ili vrijednosti koju predstavlja neki referentni materijal i odgovarajućih vrijednosti ostvarenih etalonom.

 

Dakle, vrijednosti koje sam gore naveo su etaloni, a kod određivanja tih etalona postoji određena nesigurnost.

The laws of nature are constructed in such a way as to make the universe as interesting as possible. - Freeman Dyson, Imagined Worlds
Poruka je uređivana zadnji put pet 6.11.2009 15:32 (hrx).
14 godina
neaktivan
offline
RE: 40 godina slijetanja na Mjesec
vjeko kaže...
Džimba kaže...

Mene zanima,zašto nekolicina mjerodavnih misli da svijetu treba sudit po njihovim načelima,njih ima milion a nas 6milijarda

Na što točno misliš?

Ma na to što tu piše,Na današnju svijetsku politiku budala.Svodi se na to da nam neka druga ljudska biča koja nisu ništa vrijednija od mene i tebe upravljaju životom.

Putujemo na mjesec a još se nismo makli od feudalnog doba,dopuštamo da nas gazi nečija pohlepa i taština.

Kad čemo se trgnuti i shvatiti da nas pljačkaju i naplačuju zrak koji dišemo.Kad čemo razmišljat svojom glavom.

 

off topic ali naslov teme sugerira jako široko polje diskusija pa tako može bit i političkog aspekta.

15 godina
neaktivan
offline
RE: 40 godina slijetanja na Mjesec
Džimba kaže...
vjeko kaže...
Džimba kaže...

Mene zanima,zašto nekolicina mjerodavnih misli da svijetu treba sudit po njihovim načelima,njih ima milion a nas 6milijarda

Na što točno misliš?

Ma na to što tu piše,Na današnju svijetsku politiku budala.Svodi se na to da nam neka druga ljudska biča koja nisu ništa vrijednija od mene i tebe upravljaju životom.

Putujemo na mjesec a još se nismo makli od feudalnog doba,dopuštamo da nas gazi nečija pohlepa i taština.

Kad čemo se trgnuti i shvatiti da nas pljačkaju i naplačuju zrak koji dišemo.Kad čemo razmišljat svojom glavom.

 

off topic ali naslov teme sugerira jako široko polje diskusija pa tako može bit i političkog aspekta.

 Ima li netko kakav prijedlog kako se trgnut i nešto napravit?Ja nemam pojma kako. A to što se tiče toga takva situacija se proteže kroz cijelu povijest...ja i ti ko pojedinci ne moremo niš. Treba nekako izać van šablone koja desi skoro svakoga tko se rodi:škola ,rad do smrti za mizernu plaću, penzija (čitaj čekanje smrti u teškim uvjetima) ako ne umreš prije nje.Sustav ti je preodredio kako ćeš živjet...znači treba ga zaobić...ali to nema veze s temom iako si spomenuo mjesecBelji se.

Oglas: kvalitetno i uvjerljivo lažem na sudu.
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: 40 godina slijetanja na Mjesec (II dio)
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice