X-47B – prvo slijetanje s „kukom“

poruka: 66
|
čitano: 14.287
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "X-47B – prvo slijetanje s „kukom“".
15 godina
neaktivan
offline
Re: X-47B – prvo slijetanje s „kukom“
Sum_of_all_fears kaže...

Ja bi rekao da je AI malo više general purpose od autopilota. Autopilot ima set varijabli, tražene vrijednosti i set procedura za korekciju tih ulaznih u željene izlazne. AI bi sam "izmislio" proceduru nekom interpolacijom ovih koje već ima... Valjda. Nisam neki stručnjak za AI i algoritme, ja sam samo coder business i sl. aplikacija...

Prvi odgovor je tocan, ali to ide malo dublje.

 

Naime, razlika izmedju AI-a i ekspertnog sistema jest sto je AI teorijski izgradjen za rijesavanje bilo kojeg problema, dok se ekspertni sustav bavi odredjenom domenom (npr. avijacijom). I jedan i drugi mogu sadrzavati deterministicku ili fuzzy logiku, te na osnovu mjerenja ulaza "odluciti" sto je najbolja ideja.

 

However - 'izmisljanje' necega je vrlo vrlo sklizak teritorij jer vecina ljudi u biti pojma nema ni kako im funkcionira mozak. Tako da ako ne mozes precizno definirati ljudsku inteligenciju, ne mozes definirati niti umjetnu. Slobodno bi rekao da vise od 99% vremena, covjek ne stvara niti ne izmislja ista, vec kopira i prilagodjava - bio on toga svjestan ili ne, a najcesce je nesvjestan.

Svi imaju ideje, ali malobrojni znaju otkud su te ideje ukrali ;-)

 

Enivej, back to the topic - AI koji je sposoban "uciti" u biti ne radi nista osim sto trazi pattern u problemu i onda usporedjuje pattern s prijasnjim problemima, te na osnovu toga korigira rijesenje, ili  u slucaju da je problem 100% nov (maltene nepostojece u stvarnom svijetu), pokusa true random i onda izmjeri rezultate.

 

 

Moje pitanje NapalmDeathu je obicno trick/trap pitanje, jer je izgubio fokus. U startu je pitao da li bi se netko vozio s robotom, odnosno ekspertnim sistemom, i ja sam odgovorio da se danas to vec dogadja. Njegov reply je bio taj da autopilot nije AI - sto prakticno veze nema ni s njegovom pocetnom tezom niti s mojim replyem.

Donekle ima malo veze s tematikom, ali greska u razmisljanju je ta sto je autopilot dio avijacijskog ekspertnog sistema.

 

U svakom slucaju - pisati AI za avijacijku je pomalo idiotski, jer ti ne treba software koji je sposoban nauciti kuhati ili igrati tenis. Treba ti sistem koji je efikasan u obradi avijacije, i poput ljudi - sistem mora imati deterministicki dio koji slijedi protokol, i fuzzy odluku za fuzzy situacije.

They say freak, when you're singled out...
16 godina
neaktivan
offline
Re: X-47B – prvo slijetanje s „kukom“
Deus ex machina kaže...

Moje pitanje NapalmDeathu je obicno trick/trap pitanje, jer je izgubio fokus. U startu je pitao da li bi se netko vozio s robotom, odnosno ekspertnim sistemom, i ja sam odgovorio da se danas to vec dogadja. Njegov reply je bio taj da autopilot nije AI - sto prakticno veze nema ni s njegovom pocetnom tezom niti s mojim replyem.

Donekle ima malo veze s tematikom, ali greska u razmisljanju je ta sto je autopilot dio avijacijskog ekspertnog sistema.

 

 

Cek cek ko je prvi postavio pitanje? Ja sam u startu postavio pitanje ali si ti prije toga meni postavio trick/trap (whatever) pitanje? 

 

"Danas se to vec dogadja" da roboti, odnosno ekspertni sistemi (autopilot je automatizirani sistem upravljnja brodom/zrakoplovom), odnosno nesto upravlja necim potpuno samostalno? Gdje? 

 

Anyway, moze on (robot i njegov programer) i kavu naucit kuhat, tenis igrat ali nikad nece imat SKILL - Skill to kill baby, skill to kill. 

waffen
15 godina
neaktivan
offline
Re: X-47B – prvo slijetanje s „kukom“
NapalmDeath kaže...

A bas me zanima kolko bi vas uslo u avion na letu za NewYork, a za komandama robot?! {#} 

Deus ex machina kaže...

2. Vidim da si cesto u avionu ;-) Tek tako da te informiram, 90% standardnog leta je kompletno automatizirano, pilot je tu da popravi moguce greske.

NapalmDeath kaže...

.... a ostalo, kao sto rekoh airbus od polijetanja do slijetanja ali nije nikakav AI. A taj automatizirani sustav mi laici zovemo autopilot. Hvala na informaciji.

Deus ex machina kaže...

OK, onda cu te moliti da mi definiras "AI". Kakva je razlika izmedju ekspertnog sustava (autopilot) i AI-a?

 

Bas me zivcira kad moram ovako cjepidlaciti sa quotanjem....

 

Za ovaj tvoj zadnji statement - molim te, definiraj mi "skill".

 

Meni se cini da ti mozda i znas ponesto o avijaciji (vjerojatno vise od mene, s obzirom da ja ne znam maltene nista) - ali pojma nemas o softwareu.

They say freak, when you're singled out...
Poruka je uređivana zadnji put čet 9.5.2013 17:38 (Deus ex machina).
16 godina
neaktivan
offline
Re: X-47B – prvo slijetanje s „kukom“
Deus ex machina kaže...

Za ovaj tvoj zadnji statement - molim te, definiraj mi "skill".

 

Meni se cini da ti mozda i znas ponesto o avijaciji (vjerojatno vise od mene, s obzirom da ja ne znam maltene nista) - ali pojma nemas o softwareu.

LOL funny guy. Nemam pojma o nastajanju softwarea. Znam da su oni koji ga stvaraju u SLUZBI (tema je avion pa se toga drzim ko priljepak) onih koji ga koriste - recimo zrakoplovaka. Da isprogramiraju software koji ce olaksati posao u koristenju autopilota u zrakoplovu, recimo. Znam da bi programeri htjeli zamjenit one koji imaju skilla i postati najbitniji, ha htjeli bi oni mozda i tenisaca isprogramirat, ali nece dok smo ti i ja zivi.

Za programiranje ti skill ne treba, sa skillom se najme rodis to se ne uci u skolici - neka vrsta urodjene mane - recimo MJ u kosarici skace a leti, ili Janica ne skija ona leti. Eto definirao sam ti skill ne moras se trudit shvatit to - ti to nemas. Oduzmes skill - letenja nema. Ciao {#}

waffen
16 godina
neaktivan
offline
X-47B – prvo slijetanje s „kukom“

Zar ne bi onda bolji primjer bile recimo mačje buhe? Naime MJ može skočiti uvis otprilike jednu svoju visinu, recimo. Buha, po sjećanju, može skočiti/letjeti oko 300 svojih visina. To je 300 puta veći skill.

 

Moj PC  
3 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: X-47B – prvo slijetanje s „kukom“
NapalmDeath kaže...

Sve mi je jasno {#} 

 

They say freak, when you're singled out...
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice