Povratak žive smrti - Amiga OS 4.1

poruka: 21
|
čitano: 4.052
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Povratak žive smrti - Amiga OS 4.1 ".
16 godina
neaktivan
offline
Povratak žive smrti - Amiga OS 4.1

"Živa smrt": to me podsjeća na spike "on je prešao 40u, više ništa od njega"

 

PC+MSwin je bio i ostao smeće naspram Amige i njenog OS-a.

Toliko o "živoj smrti".

 

P.S. Sam naslov je napisan kao flame, pa onda je za očekivati da će i komentari ići u tom smjeru.

 

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Povratak žive smrti - Amiga OS 4.1

Bice da im zato cvjetaju ruze :)

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Povratak žive smrti - Amiga OS 4.1

Zanimljivo je vidjeti da neki ljudi jednostavno ne odustaju od amige :)

Μολὼν λαβέ! "Swift as the Wind, Silent as a Forest, Fierce as Fire and Immovable as a Mountain."
 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Povratak žive smrti - Amiga OS 4.1

Mislim da ovakvo neprofesionalno i ironično ismijavanje ičega što nema veze

sa M$ i ostatkom PC smeća dovoljan dokaz pristranosti autora navedenog članka

te pomalo smiješan način opisivanja jedne, iako trenutno minimalno zastarjele,

ali još uvijek tehnološki, user friendly i nekomplicirane platforme koja je usprkos

svim svojim nedostatcima te trnovitim putem ( koji ju nije baš mazio kroz zadnjih

10 godina) još uvijek ispred windows smeća i kompletne iskoristivosti x86 arhitekture

od strane navedenog junk OSa.

 

Iako će navedenih par redaka dotične zagrižene podanike "PC kulta" zasigurno

ubosti u Veliko Oko, činjenica je da je arhitektualno i korisnički taj isti Amiga OS doveden

u jedno stanje da jednostavno aktuelno "parira" sa ostatkom  dostupnih

operativnih sistema.  Naime smiješno je da netko piše članak o nečemu o

čemu nema apsolutno nikakvog pojma i ekvivalent je  tome kao da bi ja

površinski i ofrlje pročitao specifikacije novog  John Deere nuklearnog kombajna

za suhu žetvu koraljnih grebena te onda tek toliko da ispadne da sam nešto napisao,

objavim članak ili prilog u Plodovima Zemlje iznoseći kompletno ofrlje i polovične informacije

koje će mi poslužiti kao savršen fundament za izvlačenja iz konteksta i temeljenja

"članka" na istome. Ironično ali opet, svakodnevna pojava u PC svijetu već godinama ;)

 

citat:

___

"Na stranicama Ars Technice jučer se pojavila pomalo emotivna recenzija nove verzije

Amiga OS-a, zasad tek u "preview" fazi, a koja nosi oznaku 4.1..."

 

Ovo je najveća glupost koju sam pročitao u zadnjih par mjeseci i najjači pokazatelj

apsolutnog neprofesionalizma u objavljivanju informacija u ovom dijelu informativne

branše. Ako je OS u preview fazi, kako onda to da je isti pušten u prodaju?

Sumnjam da bi itko dao stotinjak Eura samo za preview. Ili je to možda samo

konstatacija akumulirana dosadašnjom M$ praksom; izdaj novi OS, potroši milione

na marketing istog i onda moli sve Svete da što prije izađe SP1, SP2, SP3, SPxx...

 

Inače nisam neki zagriženi Amigist koji pljuje po svim drugim operativnim sustavima

samo zato da bi bio cool i in kao neki, od gore navedeni tekst autor, već sam user koji

je nekoć davno bio aktivni korisnik Amige i osoba koja zna i prati šta se dešava sa tim

jadnim operativnim sistemom čiji community je potpuno prijateljski orjentiran prema

svima. Smiješno je kad netko čiji je prvi dodir sa informatikom bio playstation 1 i joypad

drobi gluposti o nečemu o čem vidno i na prvi mah uočljivo jednostavno, nema pojma!

 

A o novom Amiga OSu, siguran sam da sad nakon što je konačno Hyperion odradio ovaj

veliki dio posla i portao kompletan stari Amiga Workbench na PPC kod a ACube odlučio

dalje raditi na razvoju budućeg hardwarea za isti, a mi ćemo u skoroj budućnosti malo po malo

sve više čuti nešto o staroj Prijateljici.  Ona je jednostavno konceptualno na razini samog

operativnog sustava i načina komunikacije sa hardwareom bila ispred svojeg vremena i

arhitektualno je još uvijek ispred windozera... daaaleko ispred... Jedan od pokazatelja je

sama "težina" instaliranog OSa, količina memorije koju isti zahtjeva a o brzini izvođenja

na trenutno datom hardwareu da i ne govorimo.

 

Živo me zanima tok razvoja ovog posta i lavina pljuvačine koja će uslijediti kad se

orci i uruk hai prinčevi iz M$ordora probude ;)

 

All the best

 

eXec/dTm 2oo8...

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 23.9.2008 15:39 (eXec-dTm).
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Povratak žive smrti - Amiga OS 4.1

Pa daj navedi par prednosti navedenog OS-a a ne hrpu nicega zacinjeno losim pokusajem humora i napada MS korisnika...

 

Osobno sam koristio Amiga-u 500 i 1200 i bio zadovoljan sa istima...uzivao u carima demo scene back in the day (a bio sam klinac)...

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Povratak žive smrti - Amiga OS 4.1

1.) Brzina izvođenja OS-a

2.) Hardwerski zahtjevi

3.) Brzina manipulacije sa datotekama

4.) Nema virusa

5.) OS se sam od sebe ne povećava na hard disku

6.) Boot traje svega par sekundi (pogledati link)

 

[ne znam je li dozvoljeno stavljati direct linkove na ovaj forum

ali ako nije, isprike...naime riječ je o bitnoj fakti]

 

;)

 

to je prvih 6 na brzinu kojih sam se sjetio... ako si bio Amiga user, sve ti je to poznato onda ;)

 

I ne napadam globalno već samo krvi žedne pojedince koji ne vide preko M$ "brda" i

koji zagovaraju da je sve osim windowsa junk...  A takvi su vrlo vješti Josephi Göbellsi

a propaganda im je i više no prozirna ... Amiga Os nije najsavršeniji i Bogom dani OS,

to je samo Os... Windowsi su dobri ali OS4.1 je ipak bolji ;)

 

All the best,

 

eXec / dTm

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 23.9.2008 17:50 (eXec-dTm).
16 godina
neaktivan
offline
Povratak žive smrti - Amiga OS 4.1

Ako je potpisnik originalnog članka inicijaliziran kao D.G. u biti g. Drago Galić kojeg cijenim kao kvalitetnog žurnalistu, čini mi se da će mi njegova kompetentnost poradi ovoga naglo i nepovratno u mojim očima naglo pasti.

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Povratak žive smrti - Amiga OS 4.1

Ne vidim u čemu je problem kaj se tiče ovog kratkog članka/info osvrta na 'povratak' Amige. Osim petparačkog naslova , ne vidim nikakvog pljuvanja. Tko voli,nek izvoli.

 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Povratak žive smrti - Amiga OS 4.1

- da se radi o Windowsima 4.1 naslov bi simultano bio: "Par klikova vječnog savršenstva - Windows 4.1"

- ponovno pročitaj članak u kojem koji bi  i puka budala uočila tsunami sarkazma ispaljen u tekstualni međuprostor

- članak sadrži netočnu informaciju - u daljnjem kontekstu dezinformaciju ( nastalu dovoljnim nepoznavanjem materije)

 

 

 

All the best,

 

eXec - dTm

 

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 23.9.2008 17:50 (eXec-dTm).
16 godina
neaktivan
offline
Povratak žive smrti - Amiga OS 4.1

Zašto ovakve komentare dajete na ovakav članak?

 

Netko (i to samo kroz naslov) je rekao da je Amiga zajedno s njenim OS-om već odavno mrtva, a vi udri pljuvati po novinaru, Microsoftu, PC-u... ništa jasno niste rekli, a da je primjenjivo na sadašnjost, al' zato su komentari puni tipičnog malograđanskog jala i balkanskog mentaliteta preseravanja, bahatosti i licemjerja. Svaka čast!

Još da netko o vas i koristi aktivno Amigu, naivnost komentara mogla bi se objasniti životom pod kamenom, ali ovako...

 

Mora biti jasno da je Amiga jednostavno muzejski primjerak! PC je ubio i MAC-a, a kamoli neće Amigu.

Liniću i Šukeru je nakon n-te svađe odbrosio: "Ko pit bulovi ste!" Na to mu je Šuker, prisno uzvratio: "Najveći pitbul si ti!", na što je Bago ne trepnuvši ispalio: "Ne, pokraj vas sam pudlica!"
Poruka je uređivana zadnji put uto 23.9.2008 18:02 (naxeem).
Moj PC  
0 1 hvala 0
16 godina
online
Povratak žive smrti - Amiga OS 4.1

Mislim da neki previše primaju k srcu članak koji nije bio zamišljen kao sasvim ozbiljan, a Amiga možda nema 40 godina, ali je bankrotirala pre 14.

 

Inače, lepo je što i danas ima ljudi posvećenih toj platformi, ali bih rekao da se malo preteruje kada se ovaj OS poredi sa modernim OS-evima. Brzina podizanja kao i reagovanja sistema na korisničke akcije prikazana na onom snimku na Youtubeu je zaista impresivna, ali mimo toga me OS nije baš zadivio. Istina, virusa nema, ali je ta sigurnost pre svega rezultat opskurnosti sistema, a ne njegovo svojstvo (u vreme kada je Amiga bila popularna, postojali su i virusi za nju). Niski hardverski zahtevi su fina stvar, ali na ekvivalentan PC je moguće instalirati Win2000 koji nikako nije poslednja reč na području operativnih sistema, ali je svakako barem po nekoliko pitanja napredniji od AmigaOSa 4.1 (doduše, 2000 traži dosta više prostora na hardu). To što ne postoji normalan memory protection definitivno ne miriše na najstabilniji OS.

 

Sve u svemu, kakva god da je situacija bila pre 15 godina, prilično sam uveren da AmigaOS 4.1 nema bog zna šta da traži izvan kruga ljubitelja Amige. Ipak, bilo bi zanimljivo ako bi se među Bugovcima našao neki entuzijasta koji bi ovo čudo od OS-a instalirao na PS3 ili neki noviji PPC Mac (jer je to navodno moguće) i javio impresije. Osmijeh

Poruka je uređivana zadnji put uto 23.9.2008 18:06 (Ivan(4)).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Povratak žive smrti - Amiga OS 4.1

Klap, klap! Dobro sročen tekst, nažalost potpuno perifernog sadržaja...

 

quote:

"Mora biti jasno da je Amiga jednostavno muzejski primjerak! PC je ubio i MAC-a, a kamoli neće Amigu."

 

Bujnu maštu bi trebalo iskoristiti na nekim drugim poljima ako već tekstualno ne ide.  A ima ih puno, aha...slikarstvo,

kiparstvo, kulinarstvo, cvjećarstvo, komponiranje, heklanje, štrikanje....i mnogi drugi. A o ubojstvu Amige i Maca, hm..

Kod mene u firmi na katu u video montažama sam krajičkom oka primjetio neke Macove koji vrte Final Cut koji

kontrolira digi bete i raidove od montaže preko optike. Isti taj Mac spojen je i na render farmu...naravno, vrti on i

Aftere a i Photoshop zna tu i tamo se pojavit... A i u nekim drugim firmama koje se bave postprodukcijom filma,

fotografije i zvuka sam primjetio tu i tamo "pokoji" mac...štoviše na 10 strojeva je bilo cca. 9 macova za rad i jedan

PC koji se koristio kao uteg da ceradu od šatora na setu ne odnese vjetar... :) A što se Amige tiče, hm... isto tako

poznajem dosta kolega sa kojima sam studirao produkciju zvuka na Frankfurtskoj tehnološkoj Akademiji i koji još

uvijek znaju koristiti dobre stare trackere sa skoro nultom latencijom u responseu...I to na stroju čiji CPU kuca na

30MHz...  A kolika je latencija na recimo nekom core quad extremeu i recimo evo, jednom od focusriteovih audio

interfacea? Prvo skoči a tek onda reci hop kolega...

 

 

quote:

"Još da netko o vas i koristi aktivno Amigu, naivnost komentara mogla bi se objasniti životom pod kamenom, ali ovako..."

 

Vjerovao ili ne, strani putniče... u ovoj sferi egzistencije postoje ljudi koji koriste još Amigu, aktivno. Pošto se profesionalno

bavim produkcijom zvuka, vjerovao ti ili ne, Prijateljicu još uvijek koristim jer jednostavno emulatori su bullcrap!

A neke od mojih umotvorina slušas svaki dan na skoro sve 3 TV u obliku najavnih špica, glazbi iz reklama i nekih serija...

A pouzdano znam da i neke veće zvjerke vani Prijateljicu koriste dosta često....

 

I tako... nakon masovnog ubojstva Macova i Amige, raznih muzejskih eksponata u galeriji tehnoloških muzeja - kako bi

stručno rekao naš kolega naxeem, ne preostaje ništa drugo noli se dobro nasmijati od srca ... ;)))

 

all the best,

 

eXec - dTm

 

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 23.9.2008 18:25 (eXec-dTm).
15 godina
neaktivan
offline
RE: Povratak žive smrti - Amiga OS 4.1

Eto, normalan post, konačno ;)

 

A vidjet ćemo šta budućnost donosi... Ništa spektakularno do razmjera raširenosti M$ofta sigurno... No prije je

Amiga imala velik udio , 6% od svih prodanih računala... da vrati bar 5% i da se oformi ponovno Scena, to je

dovoljno za početak ;) ... Osobno smatram da će dobar dio communitya, ako stvar ovaj puta zaživi (a sad djeluje

uistinu ozbiljno jer progress bar ide prema desno... :) ) se barem rekreativno vratiti čisto iz puke znatiželje natrag...

A i kad hardware malo pojeftini situacija će izgledati puno bolja ...

 

A ovdje baš vlada antiamigističko ozračje a i klinci koji su prvi dodir s informatikom imali fizičkim kontaktom

sa dual shock joypadom pa misle da su istim činom postali sukonstruktori Einiaca znaju dignut živac... ;)

 

Sljedećih par mjeseci će bit dosta veliki koraci prema naprijed, sve ukazuje na to... a do tad,

 

ima ona stara naša...

 

 

Amiga - Time will show the difference....

Intel Outside!

 

;)

 

 

 

All the best,

 

eXec - dTm

 

 

 

16 godina
neaktivan
offline
RE: Povratak žive smrti - Amiga OS 4.1
Oprosti eXec, nisam tako mislio kako si ti shvatio. Ja sam jedan od onih klinaca koji je u rukama držao i Amigu i ZX i Commodore i tek kasnije se primio PC-a negdje krajem devedesetih.

Što se ubojstva MAC-a tiče, nisam mislio da konkretno uklanjanje MAC-a s tržišta, već MAC-ove svojstvene arhitekture koja je vrlo brutalno pretvorena u brand name PC... Intelovi Xeoni, DDR2 memorija, ATi grafika... sve je to na Appleovu žalost sada zapravo PC. MAC više nema ništa drugačiju arhitekturu.

Dakle, govorim o premoći arhitekture PC-a nad nekim drugim rješenjima koja je i kod MAC-a preuzela uzde.

Da, ti si jedan od vrlo rijetkih koji eventualno koriste Amigu, ali činjenica je da si u manjini i da si među rijetkima koji se nisu priklonili MAC-u i PC-u i to MAC-u koji je danas ono što jest - skupi, UNIX-om pokretani PC lijepog dizajna.
Liniću i Šukeru je nakon n-te svađe odbrosio: "Ko pit bulovi ste!" Na to mu je Šuker, prisno uzvratio: "Najveći pitbul si ti!", na što je Bago ne trepnuvši ispalio: "Ne, pokraj vas sam pudlica!"
Poruka je uređivana zadnji put uto 23.9.2008 19:19 (naxeem).
16 godina
offline
RE: Povratak žive smrti - Amiga OS 4.1
eXec-dTm kaže...

... u ovoj sferi egzistencije postoje ljudi koji koriste još Amigu, aktivno. Pošto se profesionalno

bavim produkcijom zvuka, vjerovao ti ili ne, Prijateljicu još uvijek koristim jer jednostavno emulatori su bullcrap!

...

A pouzdano znam da i neke veće zvjerke vani Prijateljicu koriste dosta često....

Neznam za produkcijske studije, ali znam da NASA na space schuttle-ovima još uvijek koristi 486-ice zbog potrošnje i pouzdanosti koja je prioritet, a zadatke koje mora odraditi nisu procesorski zahtjevni. Uvjeren sam da se i u mnogim drugim područjima koristi stariji hardver, ako radi svoju funkciju odlično...
Poruka je uređivana zadnji put uto 23.9.2008 22:31 (p0temk1n).
15 godina
neaktivan
offline
RE: Povratak žive smrti - Amiga OS 4.1

 

2 --> p0temk1n

 

Kad se radi o stabilnosti i Nasi to je već od prije poznato da strojevi koji su do prije 2 godine kontrolirali

neke od glvnih procesa oko samih lansiranja te da su strojevi na kojima se vrtio softwer za kompleksna

računanja telemetrije bile posebno prilagođene Amige. U jednom interviewu je jedan od službenika rekao

da u log fileu smjena u 6 godina koliko su strojevi bili upaljeni bez gašenja NITI JEDNOM nije došlo do

rušenja operativnog sistema...

 

Dokaze potkrepljujem direct linkom... ;)

 

http://obligement.free.fr/articles_traduction/amiganasa_en.php

 

- a što se tiče 486-ica , procesore su do nedavno ugrađivali za kontroliranje neke elektronike u

space shuttleovima jer su ok radili i bili dostatni za sve funkcije koje su obavljali...

 

All the best,

 

eXec - dTm

 

15 godina
neaktivan
offline
RE: Povratak žive smrti - Amiga OS 4.1

sve ok kolega, no hard feelings, ne zamjeri ni ti meni, nije ništa osobne prirode...

 

..ja samo sam malo ona`k šokiran načinom kojim se pristupilo cijeloj priči

oštrim starom ljudi koji misle da su kompetentni za sav hardver svijeta.

Pa nemožeš sve znati i poznavati do te mjere da pišeš inpute o svim platformama,

Osovima, hardveru i softveru, od serverskih intelovih ploča do rom chipova za

digitalne runjače hibridnog kukuruza, preko overclockinga mikrovalne rerne

koja sa par dodatnih lemova postaje emiter multi color holograma, itd..itd......

Jednostavno ti ljudi u crnom sve znaju, sve su vidjeli i čuli te mjerodavni su

o svemu dati recenziju, koja u konačnici po njihovim suženim egotrip-svjetonazorima

treba biti zvijezda vodiljasvim novim ili starim userima...

To je meni u najmanju ruku pomalo, degutantno..

 

Bitno da je po njihovom OS 4.1 još u fazi previewa a oficijelno se od nekidan

prodaje i može službeno biti naručen kod ovlaštenih distributera...

 

Kakva farsa informativne branše, sramota za novinarsku profesiju. No, to je očigledno

pokazatelj da je odlika kvantiteta ofrlj i krnj stadij kvalitete, u daljnjem kontekstu

tekstualni bofl.

 

All the best,

 

eXec - dTm

 

 

 

 

 

 

16 godina
neaktivan
offline
RE: Povratak žive smrti - Amiga OS 4.1
eXec-dTm kaže...

 

2 --> p0temk1n

 

Kad se radi o stabilnosti i Nasi to je već od prije poznato da strojevi koji su do prije 2 godine kontrolirali

neke od glvnih procesa oko samih lansiranja te da su strojevi na kojima se vrtio softwer za kompleksna

računanja telemetrije bile posebno prilagođene Amige. U jednom interviewu je jedan od službenika rekao

da u log fileu smjena u 6 godina koliko su strojevi bili upaljeni bez gašenja NITI JEDNOM nije došlo do

rušenja operativnog sistema...

 

Dokaze potkrepljujem direct linkom... ;)

 

http://obligement.free.fr/articles_traduction/amiganasa_en.php

 

 To je bilo prije. To sve kontrolira Red Hat Enterprise Linux i Fedora.

Gentoo user. :')
15 godina
neaktivan
offline
RE: Povratak žive smrti - Amiga OS 4.1

Nisam niti rekao da je hardwersko stanje tamo još uvijek ekvivalentno navedenom

linku koji sam postao gore... to bi bilo presmiješno da je...  ;)

 

 

all the best,


eXec - dTm

 

16 godina
neaktivan
offline
RE: Povratak žive smrti - Amiga OS 4.1

OK eXec, ali nisu novinari stručni u svemu. Koliko bi to trebao plaćati svakog novinara da ovaj bude stručnjak u svakom području koje pokriva? To je nemoguće; oni su tu da izvještavaju, a ova vijest je vjerojatno prepisana iz nekog stranog izvora, pa bi red bio glavnog krivca tražiti negdje drugdje.

Naravno, bilo bi isto tako za očekivati da se novinar raspita dobro i prikupi što više svježih informacija, ali to nije uvijek moguće.

 

U svakom slučaju i dalje stoji moja tvrdnja da je PC progutao tržište i da je čak i Apple kod Mac-a prešao na PC arhitekturu.:)

Liniću i Šukeru je nakon n-te svađe odbrosio: "Ko pit bulovi ste!" Na to mu je Šuker, prisno uzvratio: "Najveći pitbul si ti!", na što je Bago ne trepnuvši ispalio: "Ne, pokraj vas sam pudlica!"
15 godina
neaktivan
offline
RE: Povratak žive smrti - Amiga OS 4.1

Ehaj...

 

Ma nisam niti ja rekao da jesu i da trebaju biti ali po pitanju Amige sam i

više no dobro informiran a ovo sa licenciranjem 4.1 za novi hardware je

bio grom iz vedrog neba kojeg nitko nije očekivao još mjesecima i

eventualno, iskreno rečeno čak i pokoju godinu....

Prvi članak uopće je objavljen na ars technici i to je dotičan površno pročitao

i sinula mu je ideja da napiše sastavak s mutacijama na temu ;)

Ne bih ja reagirao onako da nije bilo sarkazma na bacanje...

 

A o gutanju tržišta i makroekonomskim migracijama kapitala...to je isto kao i

ukusi...neukusno je raspravljati... Ja kažem da je čudnovati kljunaš smrznut

pri apsolutnoj nuli supravodljiv isto tako kao odgovor na ono tvoje s PC

dominacijom ;)

 

All the best,

 

eXec - dTm

 

 

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice