e-Građani je najbolji takav projekt u Europi

poruka: 19
|
čitano: 3.478
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "e-Građani je najbolji takav projekt u Europi".
15 godina
odjavljen
offline
e-Građani je najbolji takav projekt u Europi

Kakvi su onda ostali?

 

Primjer: otvorene narudžbe - piše da treba pristup level 3, a dopušta ulazak tek s levelom 4 (osobna s čipom).

Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
e-Građani je najbolji takav projekt u Europi

Baš kakvi su onda ostali?! Cjelokupno dobro zamisljeno ali u našoj državi tako nesto nece funkcionirat još bar 10god. 

Moj PC  
1 3 hvala 0
8 godina
odjavljen
offline
Re: e-Građani je najbolji takav projekt u Europi
bik kaže...

Baš kakvi su onda ostali?! Cjelokupno dobro zamisljeno ali u našoj državi tako nesto nece funkcionirat još bar 10god. 

 ?!

 

Kako neće funkcionirati kad - funkcionira?

Znaš kako kažu za internet – muškarci su muškarci, žene su također muškarci, a klinci su tajni agenti. – Lastan, travanj 2010.
9 godina
neaktivan
offline
Re: e-Građani je najbolji takav projekt u Europi
Ja sam u Danskoj i ovakav sistem radi već godinama !?!? Zato nemogu shvatiti članak !

Bilo je i biće problema ali svaki dan sve manje .Najgora je ova vrsta "elektronske nepismenosti" građana.
Ovdje se zove nemid ( slobodni prevod "jednostavna identifikacija") i koristi se za sve : porezno( registracija/prepis vozila i sl.) , kontakt sa bolnicama(ljekarski karton, uputnice i sl.) , banka, socijalno , opština( u DK kommune) i sve ostale ustanove.
Dobijaš e-mail na e-box.dk (svaki građanin ima svoj i obavještavaju putem tvog privatnog e-mail-a i sms porukom) da je plata /socijala i bilo koja druga uplata stigla na račun , da je porez obračunao tvoj slučaj ili bilo koja informacija iz ustanova sa kojim imaš kontakt !
 
3 0 hvala 1
16 godina
neaktivan
offline
e-Građani je najbolji takav projekt u Europi

Vjerojatno nije bez razloga da se ni na stranicama vlade, ni te organizacije, ni samog summita, ne može vidjeti koliko je projekata iz Europe uopće prijavljeno i po kojim kriterijima su ocijenjeni...

 

Moj PC  
1 1 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
e-Građani je najbolji takav projekt u Europi

Sve mi se čini da još dugo neću koristiti ovo čudo 

Why so serious?
 
0 1 hvala 0
14 godina
offline
Re: e-Građani je najbolji takav projekt u Europi
Corto Circolo kaže...
Ja sam u Danskoj i ovakav sistem radi već godinama !?!? Zato nemogu shvatiti članak !

Bilo je i biće problema ali svaki dan sve manje .Najgora je ova vrsta "elektronske nepismenosti" građana.
Ovdje se zove nemid ( slobodni prevod "jednostavna identifikacija") i koristi se za sve : porezno( registracija/prepis vozila i sl.) , kontakt sa bolnicama(ljekarski karton, uputnice i sl.) , banka, socijalno , opština( u DK kommune) i sve ostale ustanove.
Dobijaš e-mail na e-box.dk (svaki građanin ima svoj i obavještavaju putem tvog privatnog e-mail-a i sms porukom) da je plata /socijala i bilo koja druga uplata stigla na račun , da je porez obračunao tvoj slučaj ili bilo koja informacija iz ustanova sa kojim imaš kontakt !

 Slažem se. Ovo je sigurno neki predizborni trik. Ili recenzenti nemaju pojma.

15 godina
offline
Re: e-Građani je najbolji takav projekt u Europi

Odvest ću te ja na šalter u Hzzo pa ce ti tamo babetina objasnit da kod njih to još ne funkcionira :) ..kad sam nedavno jednom prilikom trebao donest vjenčani list a sve ima u sustavu Egrađani, samo gospoda se s tim jos ne zna koristiti. Ima još par primjera samo se oko toga ne treba zivcirati, cekat ce mo da uhljebi otegnu papke ili pobjec van dok smo još mladi.

Poruka je uređivana zadnji put pet 30.10.2015 8:32 (bik).
12 godina
neaktivan
offline
Re: e-Građani je najbolji takav projekt u Europi
Treba još neko vrijeme dok to kod nas u potpunosti zaživi.
Primjer: Cimer nosio na referadu potvrdu o prebivalištu koju je preuzeo putem e-građani i rekli mu da ta potvrda ne vrijedi te da mora donit "onu pravu".
Meni su na referadi prihvatili potvrdu sa e-građani.

U svakom slučaju podržavam ovaj projekt, što više stavki omoguće to bolje za nas građane.
www.wpnovosti.com || WoT: zemo323
16 godina
offline
Re: e-Građani je najbolji takav projekt u Europi
Arendelle kaže...
bik kaže...

Baš kakvi su onda ostali?! Cjelokupno dobro zamisljeno ali u našoj državi tako nesto nece funkcionirat još bar 10god. 

 ?!

 

Kako neće funkcionirati kad - funkcionira?

Pa da funkcionira fučkaj ga, pa funkcionira i originalni Trabant, ali u praksi kako i na koji način to je sasvim druga priča.

 

Previše se ljudi opterečuju oko te neke manje više nebitne nagrade ili priznanja. Pa pogledajmo u kakvom je stanju Hrvatska, samo jedan primjer nevezan za ovu temu, dakle vratimo se u surovu realnost.

 

http://www.glas-slavonije.hr/282253/3/Apsurd-Ni-jedna-skola-ne-moze-djeci-izdati-biciklisticku-vozacku-a-policija-je-trazi

https://www.malwarebytes.org/antiexploit/index.html
9 godina
neaktivan
offline
Re: e-Građani je najbolji takav projekt u Europi
rambox kaže...

Previše se ljudi opterečuju oko te neke manje više nebitne nagrade ili priznanja. Pa pogledajmo u kakvom je stanju Hrvatska, samo jedan primjer nevezan za ovu temu, dakle vratimo se u surovu realnost.

 

http://www.glas-slavonije.hr/282253/3/Apsurd-Ni-jedna-skola-ne-moze-djeci-izdati-biciklisticku-vozacku-a-policija-je-trazi

 Ma imam tu potvrdu/vozačku iz osnovne još iz 2009-te godine.

15 godina
offline
e-Građani je najbolji takav projekt u Europi

Ajde molim vas malo bolje istrazite ovu vijest, koji su bili kriteriji i tko je bila konkurencija.

Moguce da smo bili jedina europska drzava.

Pa jesu oni uopce culi za Estoniju koja ima sve digitalno za gradane, ovo nase je nesto sto bi djeca iz vrtica radila u usporedbi s njihovim sustavom.

 
2 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: e-Građani je najbolji takav projekt u Europi
majstorSZ kaže...
Treba još neko vrijeme dok to kod nas u potpunosti zaživi.
Primjer: Cimer nosio na referadu potvrdu o prebivalištu koju je preuzeo putem e-građani i rekli mu da ta potvrda ne vrijedi te da mora donit "onu pravu".
Meni su na referadi prihvatili potvrdu sa e-građani.

U svakom slučaju podržavam ovaj projekt, što više stavki omoguće to bolje za nas građane.

 

Na dnu svake izdanog dokumenta putem eGrađani ima kontrolni broj pomoću kojeg se može provjeriti vjerodostojnost.

Treba educirati tetke u referadi, na šalterima.. ne micati se dok ne nauče, ako ne žele, zvati nadređenog, ako ga nema, uzeti podatke od osobe, napisati email prigovor...

 

stvari se ne mjenjaju preko noći i same od sebe, treba metodom "pull & push", barem u HR.

8 godina
offline
Re: e-Građani je najbolji takav projekt u Europi
rambox kaže...
Arendelle kaže...
bik kaže...

Baš kakvi su onda ostali?! Cjelokupno dobro zamisljeno ali u našoj državi tako nesto nece funkcionirat još bar 10god. 

 ?!

 

Kako neće funkcionirati kad - funkcionira?

Pa da funkcionira fučkaj ga

 

Previše se ljudi opterečuju

 Interesantno je da se uvijek najviše bune oni kojima pismenost nije vrlina.

 

Renesis kaže...

Ajde molim vas malo bolje istrazite ovu vijest, koji su bili kriteriji i tko je bila konkurencija.

Moguce da smo bili jedina europska drzava.

Pa jesu oni uopce culi za Estoniju koja ima sve digitalno za gradane, ovo nase je nesto sto bi djeca iz vrtica radila u usporedbi s njihovim sustavom.

"Open Government Partnership) je međunarodna inicijativa koja putem suradnje vlada i civilnog društva promiče reforme u svrhu postizanja otvorenije i  odgovornije vlasti."
Ne ocjenjuje se zadano stanje već napredak u traženoj domeni.
Primjerice, na OIB smo danas navikli a trebalo je valjda 7 godina da se implementira, makar smo imali sve preduvjete. Svi ti silni registri i baze podataka su konačno objedinjeni, predigra je (pre)dugo trajala pa sad ispada da je samo u ovoj godini ogroman posao učinjen.

Poruka je uređivana zadnji put pet 30.10.2015 6:14 (Zechina).
16 godina
offline
Re: e-Građani je najbolji takav projekt u Europi
Tak dugo dok nemres napravit poreznu prijavu taj servis je beskoristan. Od svih stvari koje radim svake godine i koja mi treba je porezna prijava. Kod mene u Austriji napravis poreznu prijavu prek portala porezne i mozes ispunjavat do pet godina u rikverc. Odma kod ispunjavanja ti je 99% toga ispunjeno automatizmom jer znaju sve bolje od mene a ti sam onda dodas recimo izdatke za vrtic ili neke sitnice. Provjera i isplata povrata poreza traje manje od mjesec dana. Znaci u mjesec dana mi je lova na tekucem! Frend kaj je doselio u Austriju nije imal pojma za poreznu i zena mu je pokazala te ispunila unazad pet godina. Cak su mu dali lovu za sedam godina makar je pet godina kao limit. Isplatili su mu prek 100k kn povrata poreza!

Kad tak nekaj proradi onda nek pricaju o elektronicnim gradanima, do onda je to samo predizborna kampanja.
8 godina
neaktivan
offline
e-Građani je najbolji takav projekt u Europi

Projekt je za svaku pohvalu - nesto se pokrece i u RH.  

Ponukan tekstom i sadrzajem clanka zanimalo me kako je implementirana aplikacijska sigurnost - dakle komunikacija izmedju klijentske aplikacije (browseri: IE9/10, Chrome, Firefox) i backend serverske infrastukture (webserver s HTTPS - http over tls). 

Ok..., sigurnosni certifikat. OK. GeoTrust..., 2048bita. Enkripcija 256. Standard.

Ali nakon toga odmah Bingo!

Dalje provjeravajuci siguronosni certifikat dobijen u komunikaciji izmedju browserske aplikacije i servera uvidio sam poprilicni propust u siguronosnom smislu.

 

HTTPS (http over tls) koristi TLS1.0 verziju!

Wow..., danasnji standard i preporuka (NIST) je TLS1.2. Zasto je backend server "predlozio" u prvotnome TCP handshakeu izmedju klijenat i servera TLS1.0?

Ok.., provjerimo..., -> Wireshark sesija na lokalnom klijentu. 

Geez..., istina.., u handshakeu se fino vidi da klijent i server "usaglasavaju TLS1.0!! 

Hmmm..., mozda koriste stare webservere? Koriste li mozda neki "load-balancing" tj. SSL off-loading rjesenje? U svakom slucaju lose!

Sigurno ste culi za "poodle" ili "beast" - ako niste google helps! Dobiti cete finu listu s CVE brojevima i objasnjenijma, TLS1.0 ima podosta veliku listu sigurnosnih nedostataka. 

K tome Chrome fino kaze: ... encrypted using an with obsolete cipher suite ...,

Nadam se da ce "netko" od admina ovo procitati i poduzeti odgovrajuce mjere - ipak je ovo web-portal Vlade RH.

 

Primjer za poodle:

  1. CVE-2014-3566/POODLE -> SSLv3.
  2. CVE-2014-8730/TLS POODLE -> TLSv1.x

Ostalo:

https://www.openssl.org/news/vulnerabilities.html

 

Autor teksta je consultant u firmi F5 Networks

 

 

 
3 0 hvala 1
8 godina
odjavljen
offline
Re: e-Građani je najbolji takav projekt u Europi
Zechina kaže...

 Interesantno je da se uvijek najviše bune oni kojima pismenost nije vrlina.

 Zlo nikad ne dolazi samo, pa tako ni nepismenost. :Đ

Znaš kako kažu za internet – muškarci su muškarci, žene su također muškarci, a klinci su tajni agenti. – Lastan, travanj 2010.
12 godina
neaktivan
offline
e-Građani je najbolji takav projekt u Europi

Projekt bi bio odlican da je napravljen kako treba, ali nije. Odradjen je traljavo, nesto malo losije od e-zabe. Ne znam je li netko primijetio da nam svima stizu razne poruke u taj neki sanducic koji niti moze biti forwardan na mail niti stizu notifikacije na mobitel ako imate aplikaciju instaliranu na njemu. Ne znam jeste li skuzili da je aplikacija nenativna?

 
2 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: e-Građani je najbolji takav projekt u Europi
zoki.zlikowski kaže...

Projekt bi bio odlican da je napravljen kako treba, ali nije. Odradjen je traljavo, nesto malo losije od e-zabe. Ne znam je li netko primijetio da nam svima stizu razne poruke u taj neki sanducic koji niti moze biti forwardan na mail niti stizu notifikacije na mobitel ako imate aplikaciju instaliranu na njemu. Ne znam jeste li skuzili da je aplikacija nenativna?

Da, ja naivno uključio obavijesti na mail, a ono umjesto korisnih obavijesti dobijam mail svaki put kad se nekoj usluzi odobri pristup. Znači, ne jedan login - jedan mail, već odeš na poreznu - dobiješ mail, odeš na registar birača, dobiješ mail....

 

Sama funkcionalnost za privremeni upis u registar birača je krajnje aljkav. Dobiješ poruku u inbox da je zahtjev odobren, ali ne možeš dobiti nikakvu potvrdu, a kad istekne rok za podnošenje zahtjeva, ne možeš niti pregledati podneseni zahtjev.

Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice