Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nCoV: zaključana tema

poruka: 1.795
|
čitano: 216.267
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nCoV: ".
5 godina
offline
Re: Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nC
Ivan(4) kaže...
syncmaster245b kaže...

 

...

 Mislim da si jednu bitnu stvar u Viskovom postu propustio. Recimo da je rizik da bez ozbiljnih protivmera stvari odu dođavola oko 15%. Neko ko je u poziciji da mora doneti odluku kako će država reagovati ne može da priušti takav rizik i mora implementirati te protivmere. To znači da osoba koja "kritički razmišlja i ima svoje mišljenje" i smatra da su, po svemu sudeći, mere preterane, ima 85% šanse da ispadne u pravu (pa i više, jer je, kad se neka opasnost izbegne, uvek lako potceniti rizik koji je postojao). Ali, da li to znači da je država pogrešila što je uvodila mere? Ne, jer, kao što sam rekao, rizik, koji se čini malim, ali je ipak opipljiv, kada se radi o velikom broju života, nije nešto što može da se priušti da se prepusti slučaju. To što je na kraju "izašlo" onih 85%, a ne 15, ne znači samo po sebi da je odluka bila pogrešna. Odluka je bila pogrešna samo ako se negde potkrala greška u prikupljanju i tumačenju tada dostupnih podataka.

 Ukratko kada ne odlucujes i ne odgovaras za svoje odluke lako je pametovati....

 

 

16 godina
offline
Re: Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nC
hummer0 kaže...

Talijani su nedisciplinirani i ne pridržavaju se mjera to je razlog puno oboljelih i mrtvih.

 

 

Čak 23 tisuće Talijana kažnjeno za kršenje karantene

Talijanska policija kaznila je gotovo 23 tisuće Talijana za kršenje pravila o karanteni u petak i subotu, otkrio je talijanski ministar unutarnjih poslova.

Brojke za Uskrs bit će objavljene naknadno, a u petak i subotu kažnjeno je 22.956 ljudi i 397 pravnih osoba.

 

Nakon ovakvih vijesti sve je jasno.

Naravno 23000 su ih otkrili koliko ih još slobodno šeće.

Uzalud im trud i kažnjavanje, za godinu dana kad se sve zbroji ispast če da je 80% populacije okvirno zaraženo.Kao i obično poumirat če stari i slabi+ozbiljne kronične bolesti, ali i mlađi ljudi koji su sve samo ne zdravi, ili kak se kaže zdrav i jak kao kronični mlađi pušač itd.

 

Italija je vrlo gusto naseljena država, iako je površina teritorija više od tri puta veča od Hrvatske, u "Talijana ima malo više ljudi ili 60 milja".Hrvatska je večinom pustoš+livade i šume, 4 milje ljudi grupirano u večim gradovima.Dakle kad bi Italija imala naseljenost kao Hrvatska, Talijana ne bi bilo više od 18 milijunčeka.

 

Talijanska borba sa Koronom, to če bit efikasno i korisno kao i njihova efikasna borba sa domačom mafijom.

 

Ljudska glupost ide dalje, ili kad nema drugih rješena onda eto piši kazne barem da nekaj zaradimo.Razvoj događaja je poznat, na kraju če opet EU države morat spašavat Talijansko gospodarstvo u rasulu.

 

U slučaju da ima zaboravnih, Rim ima 2.9 milijuna ljudi vs cjela Hrvatska od 4 milje stanovnika.

 

 

Intel=pokvareni podmukli gadovi!
15 godina
offline
Re: Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nC
Ivan(4) kaže...
syncmaster245b kaže...

 

...

 Mislim da si jednu bitnu stvar u Viskovom postu propustio. Recimo da je rizik da bez ozbiljnih protivmera stvari odu dođavola oko 15%. Neko ko je u poziciji da mora doneti odluku kako će država reagovati ne može da priušti takav rizik i mora implementirati te protivmere. To znači da osoba koja "kritički razmišlja i ima svoje mišljenje" i smatra da su, po svemu sudeći, mere preterane, ima 85% šanse da ispadne u pravu (pa i više, jer je, kad se neka opasnost izbegne, uvek lako potceniti rizik koji je postojao). Ali, da li to znači da je država pogrešila što je uvodila mere? Ne, jer, kao što sam rekao, rizik, koji se čini malim, ali je ipak opipljiv, kada se radi o velikom broju života, nije nešto što može da se priušti da se prepusti slučaju. To što je na kraju "izašlo" onih 85%, a ne 15, ne znači samo po sebi da je odluka bila pogrešna. Odluka je bila pogrešna samo ako se negde potkrala greška u prikupljanju i tumačenju tada dostupnih podataka.

 Na srecu ( ukoliko ih ne pritisnu dovoljno) imati cemo Svedsku koja ce pokazati koliko su te mjere bile uspjesne/potrebne.

 

Bjelorusiju namjerno ne spominjem jer njih se (barem prema zapadnim medijima) vrlo lako moze diskreditirati po pitanju tajenja informacija/ diktatora (lukasenko)..... Uostalom i to je jedan od razloga zasto se Svedsku toliko jako pritisce da promijene svoje stajaliste/mjere, dok Bjelorusija jedva da se spominje u medijima.

Nju (Svedsku) se ne moze prema istim mjerilima diskreditirati kao Bjelorusiju.

 

Mislim, moramo razumijeti, konkretno u ovoj situaciji, kako imamo gotovo praktican primjer "zatvorenog kruga".

Iz nekoliko razloga, u medijima se prosirila prica,  a i naravno na temelju iskustva italije (mozda tocnije samo sjeverne Italije koja prema sadasnjim brojevima je potpuna anomalija) politicari su bili prisiljeni reagirati.

Uostalom, zamisli da si ti premijer neke drzave. Da li bi riskirao svoju "politicku smrt".

Naravno da ne bi.

Igras na sigurnu kartu, na koju ti nitko ne moze reci da nisi postupio maksimalno sto si mogao, iako si postupio na osnovu nepotpunih i nejasnih podataka.

 

U skladu sa svojim obicajem na ovoj temi, samo podaci na kraju godine ce nam dati pravu sliku.

With the anonymity of the internet where one can be anything they want, it constantly amazes me how many choose to be assholes.
Poruka je uređivana zadnji put pon 13.4.2020 16:24 (syncmaster245b).
11 godina
offline
Re: Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nC
Jedno pitanje. Ja razmisljam da odem kod frenda na kampanje. Znaci neko druzenje. Dali je dozvoljeno ici ili ne? Znaci nema rostilja i tih stvari, nego samo druzenje sa tim mjerama razmaka. Dali bi mogli imati problema? Ako da, mozete mi linkat link gdje piše o tome? Hvala
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nC
rambox kaže...
hummer0 kaže...

Talijani su nedisciplinirani i ne pridržavaju se mjera to je razlog puno oboljelih i mrtvih.

 

 

Čak 23 tisuće Talijana kažnjeno za kršenje karantene

Talijanska policija kaznila je gotovo 23 tisuće Talijana za kršenje pravila o karanteni u petak i subotu, otkrio je talijanski ministar unutarnjih poslova.

Brojke za Uskrs bit će objavljene naknadno, a u petak i subotu kažnjeno je 22.956 ljudi i 397 pravnih osoba.

 

Nakon ovakvih vijesti sve je jasno.

Naravno 23000 su ih otkrili koliko ih još slobodno šeće.

Uzalud im trud i kažnjavanje, za godinu dana kad se sve zbroji ispast če da je 80% populacije okvirno zaraženo.Kao i obično poumirat če stari i slabi+ozbiljne kronične bolesti, ali i mlađi ljudi koji su sve samo ne zdravi, ili kak se kaže zdrav i jak kao kronični mlađi pušač itd.

 

Italija je vrlo gusto naseljena država, iako je površina teritorija više od tri puta veča od Hrvatske, u "Talijana ima malo više ljudi ili 60 milja".Hrvatska je večinom pustoš+livade i šume, 4 milje ljudi grupirano u večim gradovima.Dakle kad bi Italija imala naseljenost kao Hrvatska, Talijana ne bi bilo više od 18 milijunčeka.

 

Talijanska borba sa Koronom, to če bit efikasno i korisno kao i njihova efikasna borba sa domačom mafijom.

 

Ljudska glupost ide dalje, ili kad nema drugih rješena onda eto piši kazne barem da nekaj zaradimo.Razvoj događaja je poznat, na kraju če opet EU države morat spašavat Talijansko gospodarstvo u rasulu.

 

U slučaju da ima zaboravnih, Rim ima 2.9 milijuna ljudi vs cjela Hrvatska od 4 milje stanovnika.

 

 

 Ništa ti dragi moj rambox ne shvaćaš uopće nije bitan broj nego jel se ljudi pridržavaju mjera što je onda sa Kinom i Indijom i drugim gusto naseljenim zemljama.

Ove mlade u Italiji boli ku**c za druge oni idu van glupi su i razmaženi i općenito nebriga za starije to je glupo.

Valjda smo dužni i tim ljudima zaštititi živote,a ne misliti samo na sebe i na svoj komoditet.

I daj molim te ako te već jebe to Č i Ć piši samo c ovo Č bode za oči.

P.S. stari ljudi umiru u bolnicama uplašeni bez familije što je strašno jer se nekom papku neda biti kod kuće ili je jednostavno glup.

Poruka je uređivana zadnji put pon 13.4.2020 16:36 (hummer0).
15 godina
offline
Re: Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nC
Endymon kaže...
Jedno pitanje. Ja razmisljam da odem kod frenda na kampanje. Znaci neko druzenje. Dali je dozvoljeno ici ili ne? Znaci nema rostilja i tih stvari, nego samo druzenje sa tim mjerama razmaka. Dali bi mogli imati problema? Ako da, mozete mi linkat link gdje piše o tome? Hvala

 

Zahvaljujuci igranju u sivoj zoni, odgovor je nejasan.

 

S obzirom da nismo proglasili izvanredno stanje, ne postoje niti nikakve zakonski definirane reperkusije na eventualno okupljanje.

 

No  s druge strane (barem ono sto sam citalo ali i iz jednog primjera iz prve ruke doznao), ljudi koji  su dobili kaznu bilo je zbog nepostivanja uputa sluzbene osobe.

 

Prevedeno.

Dodje li sluzbena osoba (policija) rastjerati vas, imas obvezu poslusati bez pogovora njihovu uputu. Ukoliko odbijes, ima te pravo prekrsajno prijaviti (+nedaj boze budes bezobrazan u ophodjenju sa policijom).

 

Dakle, razmisli sam dalje.

With the anonymity of the internet where one can be anything they want, it constantly amazes me how many choose to be assholes.
Poruka je uređivana zadnji put pon 13.4.2020 16:32 (syncmaster245b).
16 godina
online
Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nCoV:

I mene zanima Švedska. Možda znaju nešto što mi ne znamo, a možda je, kako se sami šale, društveno distanciranje kod njih business as usual. Svakako intrigantan primer.

 

Imaćemo potencijalno i Belorusiju. Pre 10 dana su imali ukupno 350 slučajeva, a toliko su imali samo u prethodnih 24h. Mada kod njih možda pomogne i obrnuta psihologija - izgleda da se tamo narod boji više nego država. Ovde država viče kako je strašno, a deo naroda misli (ili je mislio) da COVID nije ništa što rakija ne leči, dok tamo država kaže "votka i sauna", a narod je taj koji je sumnjičav. 

WP/WM fanovi, prestanite više lagat ovaj napaćeni narod, nemate to pravo!
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nC
Endymon kaže...
Jedno pitanje. Ja razmisljam da odem kod frenda na kampanje. Znaci neko druzenje. Dali je dozvoljeno ici ili ne? Znaci nema rostilja i tih stvari, nego samo druzenje sa tim mjerama razmaka. Dali bi mogli imati problema? Ako da, mozete mi linkat link gdje piše o tome? Hvala

Možeš tko ti brani. Možete i roštiljati. Ali ne možete pozvati ekipu na roštilj.

Mi smo ovaj vikend najnormalnije roštiljali, obiteljski i onako živimo svi u istoj kući.

15 godina
odjavljen
offline
Re: Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nC
syncmaster245b kaže...

I na kraju krajeva, evo jedan tekst od danas, gdje je covjek preminuo (prema opisu u tekstu) od klasicnog infarkta, a objasnjenje Hitne pomoci zasto nisu izasli na intervencniju je bilo kako nemaju adekvatno vozilo ni opremu za postupanje s potencijalnim COVID-19 zaraženim osobama.

Ista stvar se dogodila i u Jezerima na Murteru (to mjesto je na drugoj strani otoka i nije zahvaćeno karantenom) - čovjek je imao jake bolove u leđima.

 

Međutim, to samo pokazuje koliko nam je sustav u rasulu i koliko ne postoji nadzor. Sad zamisli kako bi takav sustav prošao u talijanskom scenariju. Ovi koji su odbili pomoći čovjeku bi vjerojatno pootvarali bolovanje da se ne zaraze.

 

P.S. Inače, postoji nešto što se zove teorija igara koja je dobar alat za procijeniti optimalno djelovanje na temelju omjera rizika i posljedica.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
Poruka je uređivana zadnji put pon 13.4.2020 16:44 (MrBlc).
11 godina
offline
Re: Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nC
Da, ali ja idem kod frenda. I bilo bi nas cetiri. Ne planiramo rostilj. Znaci nas tri frenda ialo bi kod tog cetvrtog hahah
Poruka je uređivana zadnji put pon 13.4.2020 16:43 (Endymon).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nC
ludizao kaže...

 

Kakve veze ima kako tebi izgleda? Otkad je dojam postao argument?

 

Što ti znači nema pristup izvorima podataka kad se podaci javno objavljuju i mogu se skinuti s neta?

 

 Pa tip osim svoje pojave i backgrounda ne nudi ništa konkretno. Ima mišljenje. Super, ima ga i teta u dućanu. Tisuće aktivnih stručnjaka ima drugačije mišljenje. Kad netko ima prejako izražen stav znači da nije objektivan i da vjerojatno griješi u korist svoje teze.

 

Valjda ti je jasno da postoje i podaci koji nisu javno publicirani, a s kojima operiraju oni koji donose odluke? U svim filmovima koje sam gledao ljudi uzmu samo one podatke koji idu u prilog njihovoj tezi i onda to nude kao dokaz. Na taj način možeš dokazati i da je Zemlja ravna ploča.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nC

Svedsku vode socijal-demokrati koji ocito provode populisticku politiku. Makroekonomski gledano, Svedska ne moze vjecno rideati taj tzv. nordic model vec imaju srecu sto je povijesno gledajuci, njihov narod jako inovativan.

 

Problem sa Svedskom, pa i Trumpom (ja ne podrzavam Trumpa, ali podrzavam odredene Republikance i Demokrate, tako da sam u SADu nekakav centar jer liberali pusu previse lijevo za moj ukus), je sto vjeruju previse u to da recesija uzrokuje vecu smrtnost nego COVID-19 i sl. bolesti u kratkorocnom periodu.

To nije istina. Dapace, smrtnost u vecini zemalja sirom svijeta znacajno pada u doba recesije iz vise razloga. Smanjeno zagadenje, smanjen promet (pa i manje nesreca u prometu), smanjen broj smrti od kardiovaskularnih bolesti (manje ljudi pusi i bude predebelo). Raste broj smrti od alkohola, droga i samoubojstava (zadnje je jedini problem), ali nasrecu nedovoljno da bude rast u broju smrti.

 

 

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0277953617304495

https://fortune.com/2019/01/25/economic-downturn-mortality-rates

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0277953617304495

 

Dakle cim sam procitao Svedski pristup odmah sam mislio da je smijesan. Mislim da se niti jedna zemlja osim onih komunistickih ne moze oslanjati na odgovornost svojih ljudi, pogotovo najmladih i najstarijih.

 

Ono sto je Svedska u pravu jest da ako recesija nije kratkotrajna, ostavlja dugorocni utisak na ocekivanu zivotnu dob. Obicno taj podatak raste iz godinu iz godinu kako zemlja postaje ekonomski uspjesnija, no s recesijom taj rast stagnira i zna se pretvoriti u pad. Medutim to bi se s COVID-19 moglo rijesit da su svi uzeli primjer npr. Singapura i cak Hrvatske Istre, a ne olakih mjera. Ova recesija je na globalnoj razini. Valute ce se kretat sareno, kamate ce pada znacajno, a inflacija svakako raste. Time uvoz pada, izvoz pada i tu je problem sa zemljama koje (kao i Hrv) imaju iznadprosjecnu negativnu trgovnisku bilancu kao % BDPa. Svi ce biti zahvaceni htjeli oni to ili ne.

 

 

Dakle po meni se slijedece cini kao najboljim rjesenjem. Testirat apsolutan maksimum. Najstroze mjere s prvim slucajem sve do pada ispod 5 slucajeva na dnevnoj bazi na nekom podrucju velicine Zagreba recimo.

I kako se mjere popustaju, tako povecat opsrkbu maskama koje zapravo stite (cak i bolje od n95) i vracat esencijalne ljude polako na posao.

 

SAD i Svedska imaju drugih problema, a to je bilo umanjivanje simptoma od raznih medija i smijesnih zakljucaka da je ovaj virus samo obicna prehlada/gripa.

 

U Hrvatskoj je drugi problem, onaj digitalizacije. Online distribucija hrane npr., pa i ostatak e-commercea, je kasnila jako jako puno za zapadnim zemljama. Stariji ljudi su nazalost prisiljeni sami ici na trznicu itd., makar su i Hrvati opcenito tvrdoglavi. U ovakvim situacijama Hrvatska ce imat veci gubitak u ekonomiji zbog jako slabe adaptacije na work from home.

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 13.4.2020 16:53 (Mitch).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nC
Endymon kaže...
Da, ali ja idem kod frenda. I bilo bi nas cetiri. Ne planiramo rostilj. Znaci nas tri frenda ialo bi kod tog cetvrtog hahah

 Nije toliko pitanje gdje bi išao, nego gdje bi se vratio. Ako živiš sam ili s curom onda je vaš rizik relativno malen. Ako živiš s roditeljima i/ili bakom i djedom (ili ih viđaš povremeno), onda riskiraš i za njih, što nije baš fer.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
15 godina
offline
Re: Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nC
ludizao kaže...
syncmaster245b kaže...
Uostalom i to je jedan od razloga zasto se Svedsku toliko jako pritisce da promijene svoje stajaliste/mjere, dok Bjelorusija jedva da se spominje u medijima.

 

To pritiskanje Švedske je jako, jako, jaako sumnjivo. Iz podataka je vidljivo da na današnji dan Švedska ima 3x manje ukupno zaraženih i 4x manje mrtvih od, recimo, Belgije. Duplo manje novozaraženih i preko 10x manje novoumrlih, ali Belgiji nitko ne sere jer radi manje više što i svi ostali, a rezultati nemaju veze. Sere se Švedskoj zato što nije u toru sa svima drugima, što nekome gadno smeta. Svako malo se pljucne "zabrinutost" o tome koliko je umrlo u Švedskoj, jer kao oni se zaj*bavaju s virusom. Samo ću reć da navijam za Švecku maksimalno. Oni (edit: tipf) su jedini van tora preporuka i jedini mogu poslužiti kao makar nekakva referenca za drugačiji pogled na stvari.

 Nije uopce sumnjivo. Postoje razlicite varijante virusa, a Europa pa i Svedska ima C tip COVIDa-19. Onaj u Americi je tip A, a onaj u Wuhanu tipa B (najslicniji SARSu).

Problem s nasim/Europskim tipom virusa, koji je nastao tako da je B virus mutirao na ljudima koji su ga prenosili i razvili imunitet u Juznoj Koreji, Singapuru itd., je sto ima produljen period inkubacije, cesto i preko 15 dana.

 

Dakle Svedska ce biti prespora u svojim buducim reakcijama na ovo. Virus se siri eksponencijalno, mozda cak i preko zivotinja (a trenutno nemamo dovoljno podataka o tome) i ima dug period razvoja simptoma, a siri se od 3. ili 4. dana.

Brojke koje se refreshaju jednom dnevno ne govore nista. Nasrecu siguran sam da se ne oslanjaju na njih pri donosenju mjera, vec ima razlicitih podataka koji nisu javni, medutim ove mjere se moraju donositi barem 3 tjedna unaprijed.

 

Identicna stvar se dogodila u Svicarskoj pocetkom 3. mjeseca.

Poruka je uređivana zadnji put pon 13.4.2020 17:23 (Mitch).
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nC
Mitch kaže...

 Nije uopce sumnjivo. Postoje razlicite varijante virusa, a Europa pa i Svedska ima B tip COVIDa-19. Onaj u Americi je tip C, a onaj u Wuhanu tipa A (najslicniji SARSu).

Problem s nasim/Europskim tipom virusa, koji je nastao tako da je A virus mutirao na ljudima koji su ga prenosili i razvili imunitet u Juznoj Koreji, Singapuru itd., je sto ima produljen period inkubacije, cesto i preko 15 dana.

 

 Ovo mi je prvi glas o tipovima COVID-a 19.

 

Molim te imas kakav link gdje bih mogao procitati vise o tome?

With the anonymity of the internet where one can be anything they want, it constantly amazes me how many choose to be assholes.
15 godina
offline
Re: Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nC
syncmaster245b kaže...
Mitch kaže...

 Nije uopce sumnjivo. Postoje razlicite varijante virusa, a Europa pa i Svedska ima B tip COVIDa-19. Onaj u Americi je tip C, a onaj u Wuhanu tipa A (najslicniji SARSu).

Problem s nasim/Europskim tipom virusa, koji je nastao tako da je A virus mutirao na ljudima koji su ga prenosili i razvili imunitet u Juznoj Koreji, Singapuru itd., je sto ima produljen period inkubacije, cesto i preko 15 dana.

 

 Ovo mi je prvi glas o tipovima COVID-a 19.

 

Molim te imas kakav link gdje bih mogao procitati vise o tome?

 Naravno, istrazivanje 9.4.2020 od University of Cambridge: https://www.sciencedaily.com/releases/2020/04/200409085644.htm

 

Tocnije trenutno se zna o 6 razlicitih tipova virusa, od kojih su 4 najsmrtonosnija i prevladavaju u Wuhanu. Mi smo na srecu dobili manje smrtnosnije oblike kako je virus mutirao na prenosiocima.

 

Upravo zbog toga sto se virus mijenja u hostu je vrlo izgledno da ce lijek biti najsliciji onome za HIV i ostalim retrovirusima, ali vise uspjesniji jer ovaj virus mutira slabije.

 

Ono sto su proslotjedna istrazivanja pokazala vecinom, jest da virus sigurno nije stvoren u laboratoriju jer ne prati nikakav design pattern, 92-96% je slican koronavirusu iz sismisa (koji je najdetaljnije studiran negdje oko 2016.) i ne mora uopce biti da je netko pojeo sismisa itd. Moguce je da je jednostavno zarazeni sismis sletio na neki drugi oblik hrane ili bio u istom prostoru. Dalje je onda mutirao vjerojatno preko pangolina, a ne zmija kako se prije mislilo, i onda na covjeka.

Poruka je uređivana zadnji put pon 13.4.2020 17:05 (Mitch).
15 godina
offline
Re: Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nC
ludizao kaže...
Mitch kaže...
Nije uopce sumnjivo.

 

Skroz je sumnjivo. To što je u Europi drugi tip virusa nego u USA ili Kini uopće ne otklanja sumnju, jer ova situacija ne traje dva tjedna nego puno duže. Virus se ne širi eksponencijalno nego linearno. Da se stvarno širi eksponencijalno, do sada bi imali na desetke pa i stotine milijuna zaraženih, a nemamo ih. Ukupan broj zaraženih i umrlih nisu dnevne brojke. Podaci koji nisu javni isto nisu argument nego pravljenje fame tipa javni podaci su manje vrijednosti od tajnih, što je besmislica dostojna teoretičara zavjera.

 Nego sto su na javnoj bazi? Koliko cesto Hrv i Svedska objavljuju?

 

https://gisanddata.maps.arcgis.com/apps/opsdashboard/index.html#/bda7594740fd40299423467b48e9ecf6

 

Pogledaj logaritamsku skalu kad stisnes na Svedsku. Dapace evo ti je tu u privitku, pa ako mi sad kazes da nije eksponencijalno onda ne znas sto je logaritamska skala...plus ovo su samo prijavljeni podaci, ima ih i vise.

 

Dapace baci u neki eksponencijalni regresor i dobit ces da je blizu 1.8^x ako se nevaram. Svjetski prosjek je 1.4^x. U HR se ne siri eksponencijalno, bas zato sto su stroge mjere. Pogledaj Juznu Koreju nakon uvodenja prisilne karantene.

Poruka je uređivana zadnji put pon 13.4.2020 17:21 (Mitch).
 
4 0 hvala 1
15 godina
offline
Re: Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nC
Mitch kaže...

 Naravno, istrazivanje 9.4.2020 od University of Cambridge: https://www.sciencedaily.com/releases/2020/04/200409085644.htm

 

Tocnije trenutno se zna o 6 razlicitih tipova virusa, od kojih su 4 najsmrtonosnija i prevladavaju u Wuhanu. Mi smo na srecu dobili manje smrtnosnije oblike kako je virus mutirao na prenosiocima.

 

Upravo zbog toga sto se virus mijenja u hostu je vrlo izgledno da ce lijek biti najsliciji onome za HIV i ostalim retrovirusima, ali vise uspjesniji jer ovaj virus mutira slabije.

 

Ono sto su proslotjedna istrazivanja pokazala vecinom, jest da virus sigurno nije stvoren u laboratoriju jer ne prati nikakav design pattern, 92-96% je slican koronavirusu iz sismisa (koji je najdetaljnije studiran negdje oko 2016.) i ne mora uopce biti da je netko pojeo sismisa itd. Moguce je da je jednostavno zarazeni sismis sletio na neki drugi oblik hrane ili bio u istom prostoru. Dalje je onda mutirao vjerojatno preko pangolina, a ne zmija kako se prije mislilo, i onda na covjeka.

 

Interesantno!

 

No no to samo potvrdjuje tvrdnju profesora Knuta da testiranje na zarazene nema nikakvog smisla, odnosno da bi trebali testirati generalnu populaciju na antitijela, jer kako se navodu u tvom tekstu, COVID 19 je krenuo jos u rujnu 2019.

 

To mi jos daje na sumnji, prema mom laickom misljenju, kako bi trebali testirati  djecu u RH koja su prebolila "gripu"  u sijjecnju ove godine na antitijela na COVID19.

Vec sam bio rekao da mi starije dijete (13 godina) u sijecnju bilo ozbiljno zaleglo na 10 dana. Ako se dobro sjecam, u razredu od njih 21, 3-oje ih je bilo na nastavi u jednom trenutku.

 

Takodjer, ukoliko se ispostavi tocnima ova istrazivanja, odnosno, vise varijacija COVID-a 19, svako cjepivo (koje jos usput budi receno nismo niti nasli) vec ce u startu u najbolju ruku imati 15%-tak uspjesnosti ( ukoliko vec imamo 6 razlicitih mutacija)

With the anonymity of the internet where one can be anything they want, it constantly amazes me how many choose to be assholes.
15 godina
offline
Re: Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nC
syncmaster245b kaže...

Interesantno!

 

No no to samo potvrdjuje tvrdnju profesora Knuta da testiranje na zarazene nema nikakvog smisla, odnosno da bi trebali testirati generalnu populaciju na antitijela, jer kako se navodu u tvom tekstu, COVID 19 je krenuo jos u rujnu 2019.

 

To mi jos daje na sumnji, prema mom laickom misljenju, kako bi trebali testirati  djecu u RH koja su prebolila "gripu"  u sijjecnju ove godine na antitijela na COVID19.

Vec sam bio rekao da mi starije dijete (13 godina) u sijecnju bilo ozbiljno zaleglo na 10 dana. Ako se dobro sjecam, u razredu od njih 21, 3-oje ih je bilo na nastavi u jednom trenutku.

 

Takodjer, ukoliko se ispostavi tocnima ova istrazivanja, odnosno, vise varijacija COVID-a 19, svako cjepivo (koje jos usput budi receno nismo niti nasli) vec ce u startu u najbolju ruku imati 15%-tak uspjesnosti ( ukoliko vec imamo 6 razlicitih mutacija)

 Tako je. Prakticki morat ces znat mutaciju virusa prije nego cjepivo. Srecom imaju genom svakog oblika sada i nadam se da se uspjeva u tome. Gilead i Moderna su najblizi masovnom cjepivu trenutno.

 

No po meni sve ide prema tome da ce se bas svi testirati kako cemo se vracati u normalu i kako ce brisovi postati jeftiniji. Naucit cemo zivjeti uz ovaj virus kao uz vodene kozice, ali dok nemamo neki imunitet svi skupa, moramo se drzati strogih pravila.

 

Medutim dugotrajne posljedice, npr. osterecenje plucnih krila, pad hormona i gamaglobulina, jos nitko ne zna.

Poruka je uređivana zadnji put pon 13.4.2020 17:25 (Mitch).
15 godina
offline
Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nCoV:

https://www.medrxiv.org/content/10.1101/2020.03.21.20037267v2

 

Ovaj paper treba uzet sa zrnom soli jer jos nije peer-reviewan, ali eto u 72/81 pacijenata je znacajan pad testosterona (odnosno T:LH omjera), a time i plodnosti u muskarcima srednje zivotne dobi u Wuhanu.

 
0 0 hvala 1
15 godina
offline
Re: Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nC
Mitch kaže...

 Tako je. Prakticki morat ces znat mutaciju virusa prije nego cjepivo. Srecom imaju genom svakog oblika sada i nadam se da se uspjeva u tome. Gilead i Moderna su najblizi masovnom cjepivu trenutno.

 

No po meni sve ide prema tome da ce se bas svi testirati kako cemo se vracati u normalu i kako ce brisovi postati jeftiniji. Naucit cemo zivjeti uz ovaj virus kao uz vodene kozice, ali dok nemamo neki imunitet svi skupa, moramo se drzati strogih pravila.

 

No, ako cemo se ravnati prema virusu gripe i dva poznata tipa (A i B) i cjepivima koje imamo za obje vrste (iako po sezoni mozes primiti samo jedno cjepivo odnosno za jedan tip) dolazimo do 50-50% sansi da cemo pogoditi.

 

U slucaju COVIDA-19 i eventualnih 6 tipova, cjepivo vec sada postaje besmisleno i prije nego je otkriveno.

 

 

K vragu, sad mi profesor Knut jos vise ima smisla.

With the anonymity of the internet where one can be anything they want, it constantly amazes me how many choose to be assholes.
16 godina
neaktivan
offline
Re: Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nC
syncmaster245b kaže...
Visak kaže...

 Dao sam ti nekoliko argumenata, na koje si se opet potpuno oglušio i pričaš neke opće priče

 

- ako čvrsto vjeruješ da ćemo znati tek na kraju godine, zašto uporno sada iznosiš svoje procjene? Imaj stav da ne možemo znati i drži ga se. Nitko ti ne brani da imaš mišljenje, ali ako je tvoje mišljenje da ćemo opravdanost mjera znati tek na kraju godine, onda ne može istovremeno biti i da su mjere pretjerane. Logika isključuje oba mišljenja u isto vrijeme.

 

- ne znamo smrtnost, ali znamo da je veća od gripe, znamo da je i zaraznost veća od gripe, ne znamo isčezava li toplijim vremenom kao gripa, ne znamo mutabilnost, ne znamo stječe li se otpornost. Već se vidi skok opće smrtnosti veći od gripe - usprkos mjerama koje se za gripu ne primjenjuju. Sve parametri gori ili potencijalno gori od gripe - razlog za pristup ozbiljniji od gripe

 

Neznam zasto inzistiras na tome da ja iznosim svoje procjene i inzistiram na njima, kada gotovo u sve i jednom upisu u ovoj temi sam na kraju dodao da su podaci nepotpuni i da cemo tek na kraju godine moci pouzdanije iznositi svoje tvrdnje.

 

 Ajmo još jednom.

 

Ne možeš reći da su mjere koje se provode pretjerane i istovremeno tvrditi da ćemo znati jesu li mjere pretjerane tek na kraju godine. Kontradikcija.

 

Slažeš li se da:

 

- ne znamo smrtnost, ali znamo da je veća od gripe, znamo da je i zaraznost veća od gripe, ne znamo isčezava li toplijim vremenom kao gripa, ne znamo mutabilnost, ne znamo stječe li se otpornost. Već se vidi skok opće smrtnosti veći od gripe - usprkos mjerama koje se za gripu ne primjenjuju. Sve parametri gori ili potencijalno gori od gripe - razlog za pristup ozbiljniji od gripe

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
13 godina
offline
Re: Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nC
ludizao kaže...

 

Ne samo u Hrvatskoj. Nigdje se ne širi eksponencijalno. Ima doduše eksponecijalne skokove, ali to nisu istoznačnice. Pogledao sam Koreju i imaju 25 novozaraženih, ali isto tako jedna Indija ima 35. Poanta?

 Nekoc se i Slovenija svakodnevno spominjala dok je imala vise slucajeva dnevno od nas, danas ju nitko nije spomenuo tjednima, a brojevi su im se prepolovili od nasih, cak i sa puno vise provedenih testiranja.

 

 

Di2 & EPS FTW!
Poruka je uređivana zadnji put pon 13.4.2020 17:53 (ivanoile).
Moj PC  
0 1 hvala 0
15 godina
offline
Re: Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nC
Visak kaže...
syncmaster245b kaže...
Visak kaže...

 Dao sam ti nekoliko argumenata, na koje si se opet potpuno oglušio i pričaš neke opće priče

 

- ako čvrsto vjeruješ da ćemo znati tek na kraju godine, zašto uporno sada iznosiš svoje procjene? Imaj stav da ne možemo znati i drži ga se. Nitko ti ne brani da imaš mišljenje, ali ako je tvoje mišljenje da ćemo opravdanost mjera znati tek na kraju godine, onda ne može istovremeno biti i da su mjere pretjerane. Logika isključuje oba mišljenja u isto vrijeme.

 

- ne znamo smrtnost, ali znamo da je veća od gripe, znamo da je i zaraznost veća od gripe, ne znamo isčezava li toplijim vremenom kao gripa, ne znamo mutabilnost, ne znamo stječe li se otpornost. Već se vidi skok opće smrtnosti veći od gripe - usprkos mjerama koje se za gripu ne primjenjuju. Sve parametri gori ili potencijalno gori od gripe - razlog za pristup ozbiljniji od gripe

 

Neznam zasto inzistiras na tome da ja iznosim svoje procjene i inzistiram na njima, kada gotovo u sve i jednom upisu u ovoj temi sam na kraju dodao da su podaci nepotpuni i da cemo tek na kraju godine moci pouzdanije iznositi svoje tvrdnje.

 

 Ajmo još jednom.

 

Ne možeš reći da su mjere koje se provode pretjerane i istovremeno tvrditi da ćemo znati jesu li mjere pretjerane tek na kraju godine. Kontradikcija.

 

Slažeš li se da:

 

- ne znamo smrtnost, ali znamo da je veća od gripe, znamo da je i zaraznost veća od gripe, ne znamo isčezava li toplijim vremenom kao gripa, ne znamo mutabilnost, ne znamo stječe li se otpornost. Već se vidi skok opće smrtnosti veći od gripe - usprkos mjerama koje se za gripu ne primjenjuju. Sve parametri gori ili potencijalno gori od gripe - razlog za pristup ozbiljniji od gripe

 Odogovoriti cu protupitanjem.

 

Da li se slazes da su ove mjere bez presedana do sada?

 

Jasno je da mi na ovdje na forumu ( uostalom sam si to rekao) imamo luksuz iznositi stajalista bez ikakve odgovornosti, no s druge strane biti izabran na vlast nije bez odgovornosti.

Znas kako se kaze, "Put u pakao je poplocen dobrim namjerama.", no to te ne oslobadja odgovornosti.

 

S druge strane, brojke ( na srecu) jos uvijek su ispod onog sto je procijenjeno da nas umire svake godine od respiratornih komplikacija, a eto nas u vec u 3 mjesecu epidemije/pandemije i prema brojkama koje stizu na kapaljku, izgleda da smo prosli vrhunac (vidjeti Italiju kao najeksponiraniji primjer).

 

Imamo splet okolnosti/ dogadjaja nikad vidjenih na globalnoj razini, i jasno je da smo uzbudjeni, no s druge strane, a to cemo nazalost vidjeti nakon sto sve ovo prodje, morati cemo ubrojiti i posljedice ove globalne karantene i kako ce se to odraziti na ostatak stanovnistva.

 

Uostalom, u pocecima karentene/ izolacije podaci iz nasih hitnih pomoci su nam dali do znanja da alkoholizam ( i to onaj najgore vrste, ekstreman u u vrlko kratkom roku) je u porastu.

Posljedicno, imati cemo veci broj kucnog nasilja, broj ljudi bez zaposlenja....

 

 

A evo i najnovijih vijesti iz Svedske

With the anonymity of the internet where one can be anything they want, it constantly amazes me how many choose to be assholes.
15 godina
offline
Re: Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nC
ludizao kaže...
Mitch kaže...
Nego sto su na javnoj bazi? 

 

Što je što na javnoj bazi? Napisao si da 'brojke koje se refreshaju jednom dnevno ne govore nista'. Zašto se onda objavljuju ako ne govore ništa? Govore upravo ono što sam usporedio i ta usporedba stoji. 

 

 

I Hrvatska i Švedska objavljuju svakodnevno i što s tim? Kakve veze učestalost objave ima s tim što si mi komentirao, ako izuzmemo period inkubacije koji ionako u ovom slučaju nije relevantan za to što si htio pokazati?

 

Naravno da pričamo o prijavljenim podacima. Što, sad bi osim tajnih podataka u jednadžbu uveo i podatke kojih nema? 

 

Ne samo u Hrvatskoj. Nigdje se ne širi eksponencijalno. Ima doduše eksponecijalne skokove, ali to nisu istoznačnice. Pogledao sam Koreju i imaju 25 novozaraženih, ali isto tako jedna Indija ima 35. Poanta?

 Ja zbilja tebe ne razumijem. Puses na deset strana, nista mi nije jasno sto zelis reci.

 

Siri se eksponencijalno svugdje sve do uvodenja teskih mjera, to je i djetetu iz podataka jasno. Jednadzba na javnom projektu na geogebri je 282 * 1.4^x. To je eksponenicijalna jednadzba.

 

Nije zabrinjavajuce na svu srecu. Korejom sam ti dao primjer zemlje koja je imala eksponencijalan rast i tocno mozes pratit uvodenje mjera i njihov utjecaj. Danas su jedna od najbolje uredenih zemlja sto se tice regulacija oko ovog virusa i uskoro se vracaju u normalu. Indija ima iznimno velik broj neprijavljenih slucajeva, kao i Turska (gdje je Istanbul imao jasan bum o kojem se nije pricalo).

 

Dakle virus se bez teske primjene samoizolacije siri eksponenicijalno. Takvog je tipa i iznimno je lako prijenosan. Sto tu nije jasno? Ima doduse eksponencijalne skokove....pa tocno to ti znaci da se bez ikakve regulacije siri eksponencijalno od jedne do druge mjere. I upravo zato je Svedska pod povecalom. Ovo nije virus kod kojeg se simptomi javljaju linearno. Kod nekoga se pojave za 2 dana, kod nekoga 25 dana poslije od kontakta s bolesnim.

 

Npr., ja sam uvjeren da sam u 2. mjesecu 2020 prebolio ovaj virus. Testiran sam dvaputa, oba negativna, a osoba s kojom zivim je bila pozitivna asimptomski u 1. mjesecu 2020. I u HR je broj slucajeva pao u 1. tjednu 4. mjeseca nakon primjene pravila iz zadnjeg tjedna 3. mjeseca. I sad opet je imao lagan rast prije 5 dana kad su ljudi poceli opustenije zivjeti. I to je normalno.

 

P.S. kompletni rezultati se cekaju 24-72h. Zato su brojke na dnevnoj bazi toliko volatilne.

 

EDIT - valjda ti je jasno da raspravljamo u apriori smislu...jer logicno je da ce ove brojke pasti i uhvatiti parabolu, a ne vjecno ici eksponencijalno...no linearno sasvim nije.

Poruka je uređivana zadnji put pon 13.4.2020 18:35 (Mitch).
 
0 0 hvala 0
16 godina
protjeran
offline
Re: Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nC
Visak kaže...

 Pa ovo i je nova zarazna bolest o kojoj kad se pojavila ništa nismo znali. To i je razlog ovakvim mjerama. Ne znamo smrtnost, ne znamo zaraznost, ali ih procjenjujemo na prilično velike. Ne znamo koliko je sklona mutacijama, koliko može opstati van tijela, kako se ponaša s toplijim vremenom, jesu li oni koji su prebolili imuni...

 

Kada se pojavila u Evropi znali smo samo da je vrlo zarazna i da uglavnom umiru stariji. Imali smo samo podatke iz Kine, kojima ionako ne možeš previše vjerovati. Upravo zbog mnoštva nepoznanica moramo se postaviti kao da je najgora moćuća situacija.

Vrlo zarazna? Zarazna je ko i obična virusna prehlada ili bilo koja druga slična virusna zaraza. Širi se potpuno istim putem/brzinom. Zatim nije ovo jedan jedini koronavirus, jer npr. neke vrste prehlada uzrokuje jedan drugi koronavirus. Vrlo su rašireni kod životinja, pa je možda i ovaj došao mutacijom životinjskog. Smrtnost ovoga je na 0,7% CFR (case fatality risk), a težih bolničkih bolesnika je 4% i samo može ići prema dole. Ovo se znalo početkom veljače 2020., a prvi slučaj u EU bio je u Francuskoj 24. veljače 2020. Panike je moglo biti samo na početku izbijanja zaraze u Wuhanu, jer stvarno oni nisu imali pojma o ničemu i najvjerovatnije su mislili da imaju posla sa SARSom po početnom CFRu.

 Također je rečeno da kao i mnogi drugi ne ubrajaju umrle izvan bolnice. Tako da greška ide u oba smjera.

U Italiji je očekivani životni vijek 83 godine, znači ovi od 65 nisu bili predviđeni za otpis ove godine. Mislim da si i ti davao grafove s euromomo dok nisu prikazivali zadnji tjedan, a sada kad ga prikazuju ih ignoriraš.

Pokazuju višak kod 65+, ali to je bilo i za pretpostaviti bez gledanja i tu nemam nikakve primjedbe. Ukupan broj je ono o čemu ja govorim. I kad se misli na 65+ to nije 66 godina, već one još starije. U italiji je 80% umrlih sa 70+ godina ili još točnije najviše mrtvih ima između 80 i 90 godina. To o masovnim umiranjima po kućama ne možeš dokazati, jer ti nisu ni bili na obdukciji. Važnije ih je bilo uz pompu i bliceve fotoreportera provozati po gradu. Jedino što rodbina može je optužiti državu za nemar i tražiti odštetu.

 

 

You are like the Michael Jordan of being a son of a bitch.
16 godina
protjeran
offline
Re: Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nC
syncmaster245b kaže...

 

A evo i najnovijih vijesti iz Svedske

 Još bi mogli popit i ekonomske sankcije, jer previše odskaču i mogli bi biti ključni dokaz u tužbama protiv država po pitanju odšteta.

You are like the Michael Jordan of being a son of a bitch.
15 godina
offline
Re: Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nC
memulica kaže...
Visak kaže...

 Pa ovo i je nova zarazna bolest o kojoj kad se pojavila ništa nismo znali. To i je razlog ovakvim mjerama. Ne znamo smrtnost, ne znamo zaraznost, ali ih procjenjujemo na prilično velike. Ne znamo koliko je sklona mutacijama, koliko može opstati van tijela, kako se ponaša s toplijim vremenom, jesu li oni koji su prebolili imuni...

 

Kada se pojavila u Evropi znali smo samo da je vrlo zarazna i da uglavnom umiru stariji. Imali smo samo podatke iz Kine, kojima ionako ne možeš previše vjerovati. Upravo zbog mnoštva nepoznanica moramo se postaviti kao da je najgora moćuća situacija.

Vrlo zarazna? Zarazna je ko i obična virusna prehlada ili bilo koja druga slična virusna zaraza. Širi se potpuno istim putem/brzinom. Zatim nije ovo jedan jedini koronavirus, jer npr. neke vrste prehlada uzrokuje jedan drugi koronavirus. Vrlo su rašireni kod životinja, pa je možda i ovaj došao mutacijom životinjskog. Smrtnost ovoga je na 0,7% CFR (case fatality risk), a težih bolničkih bolesnika je 4% i samo može ići prema dole. Ovo se znalo početkom veljače 2020., a prvi slučaj u EU bio je u Francuskoj 24. veljače 2020. Panike je moglo biti samo na početku izbijanja zaraze u Wuhanu, jer stvarno oni nisu imali pojma o ničemu i najvjerovatnije su mislili da imaju posla sa SARSom po početnom CFRu.

 Također je rečeno da kao i mnogi drugi ne ubrajaju umrle izvan bolnice. Tako da greška ide u oba smjera.

U Italiji je očekivani životni vijek 83 godine, znači ovi od 65 nisu bili predviđeni za otpis ove godine. Mislim da si i ti davao grafove s euromomo dok nisu prikazivali zadnji tjedan, a sada kad ga prikazuju ih ignoriraš.

Pokazuju višak kod 65+, ali to je bilo i za pretpostaviti bez gledanja i tu nemam nikakve primjedbe. Ukupan broj je ono o čemu ja govorim. I kad se misli na 65+ to nije 66 godina, već one još starije. U italiji je 80% umrlih sa 70+ godina ili još točnije najviše mrtvih ima između 80 i 90 godina. To o masovnim umiranjima po kućama ne možeš dokazati, jer ti nisu ni bili na obdukciji. Važnije ih je bilo uz pompu i bliceve fotoreportera provozati po gradu. Jedino što rodbina može je optužiti državu za nemar i tražiti odštetu.

 

 

Dobro ali CFR i obican mortality rate nije bas jednostavno zamjenjivat. CFR je mozda upotrebljiviji kod necega kao gripa koja zasad nema trajne posljednice na plucima, dok koronavirus ipak ima i moze imat veci mortality rate kasnije (koji nije bio u CFR ukljucen) kod npr. pusaca itd. Tad samo ovisi po cemu ces zakljuciti uzrok smrti (vjerojatno pusenje, ali opet je bilo akcelerirano).

 

Svejedno i da gledas samo CFR, opet je oko 7-8x veci nego kod influenze, a oporavak je dugotrajniji. Medutim sto vise ima asimptomatski bolesnika, to ce virus oslabljeti od hosta do hosta. I opet ima istrazivanja gdje exposure igra veliku ulogu. Sto vise ima zarazenih na guscem podrucju, to je i veca smrtnost. Dakle dvosjekli mac. Najbolje zatvorit sve rizicne grupe doma, a najmanje rizicne skupine pustit i maknut ih iz kontakta s ovima...i to je logicno.

Poruka je uređivana zadnji put pon 13.4.2020 18:43 (Mitch).
13 godina
neaktivan
offline
Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nCoV:

Napustio nas je i vrhunski sportski fotograf Anthony Causi kojeg pratim već duže vrijeme.

48 godina, navodno od korone, zadnje tjedne je proveo u bolnici.

Ne znam da li je imao nekakve prijašnje bolesti, koliko je meni poznato bio je zdrav i jako aktivan, ali stvarno ne znam 100%.

Ma nije ni bitno, čovjeka više nema. 

 

Zadnji instagram post:

"I never thought I would get something like this.i thought I was indestructible. If I do make it out of here. I promise you this the worlds not going to know what hit it".

 

https://www.instagram.com/acausi/?hl=en

https://thehill.com/homenews/media/492475-iconic-ny-post-sports-photographer-anthony-causi-dies-of-coronavirus

https://nypost.com/2020/04/13/sports-world-pays-tribute-to-post-photographer-anthony-causi/

https://nypost.com/2020/04/12/anthony-causi-beloved-post-sports-photographer-dies-of-coronavirus-at-48/

 
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice