VIDEO: Koliko se isplati proizvoditi vlastitu elek

poruka: 66
|
čitano: 41.217
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "VIDEO: Koliko se isplati proizvoditi vlastitu elek".
13 godina
offline
VIDEO: Koliko se isplati proizvoditi vlastitu elek

Nitko ne piše kolika bi trebala biti minimala mjesečna rata struje da bi se solari isplatili..?

Imam mjesečnu ratu struje sad prije poskupljena 210 kn....pa čist sumljam da bi se meni elektrana isplatila za mog života...

Poruka je uređivana zadnji put pon 4.4.2022 22:57 (Berkut).
Moj PC  
1 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: VIDEO: Koliko se isplati proizvoditi vlastitu
Feudalac kaže...
Mzopg:

S porezom a bez instalacije to je 9000. Tesla u Njemačkoj traži 10500 s instalacijom, kod nas se ne nudi. Po njihovom jamstvu on može progurati ~ 40 MWh što je 20 centi po kilovatu.

Ok, pusti Teslu imaš odličan LG Chem za ispod 500 Eur po kWh. Ja kupujem na firmu pa nema poreza + ide u trošak. Kažeš 20 centi po kilovatu, to je oko 1,36kn. Znaš li koliko je tvrtkama sada po novome kilowatt struje? 3,25kn + PDV. Sad mi nekako tih 1,36kn djeluje super. 

 

Sigurno da se ovo ne isplati nekome tko kao kolega ispod troši 200kn mjesečno struje, ali netko tko ima kuću i troši veću količinu struje se itekako isplati. Uz sve to imaš i psihološki efekt zadovoljstva jer si iskoristio energiju koja se inače uzalud "potroši" i jer nisi ovisan o drugima i njihovim manipuliranjima cijenom struje.

 

Treba računati i da često idu razni poticaji i sufinanciranja obnovljive energije gdje se može uštedjeti i do 80% investicije. Upravo sad imate raspisan jedan natječaj.

 

Berkut kaže...

Nitko ne piše kolika bi trebala biti minimala mjesečna rata struje da bi se solari isplatili..?

Imam mjesečnu ratu struje sad prije poskupljena 210 kn....pa čist sumljam da bi se meni elektrana isplatila za mog života...

Kolega imaš li ti doma išta na struju? 

Kako uspiješ samo 210kn napraviti? To je okvirno manje od 7kW dnevno, 250-300W na sat. 

Imaš li bojler? Perilicu rublja? Suđa? Fen za kosu? Toster? Pećnicu? Hladnjak? Ledenicu? Blender?

Poruka je uređivana zadnji put uto 5.4.2022 0:18 (mzopg).
11 godina
offline
Re: VIDEO: Koliko se isplati proizvoditi vlastitu
mzopg kaže...

Kako uspiješ samo 210kn napraviti? To je okvirno manje od 7kW dnevno, 250-300W na sat. 

Imaš li bojler? Perilicu rublja? Suđa? Fen za kosu? Toster? Pećnicu? Hladnjak? Ledenicu? Blender?

 Mozda korisit besplatni blender (www.blender.org) :D ;).

--- Lewis --- www.ram-studio.hr --- Skype: lewis3d ---
3 godine
offline
Re: VIDEO: Koliko se isplati proizvoditi vlastitu
mzopg kaže...
Gallu kaže...
Zašto ne bi dovre stare FLA ili VRLA olovne baterije? Puno jeftinije po kwh od litijskih.

Jeftinije su po kWh, ali kad uračunaš druge faktore onda više nisu jeftinije. FLA je najgori izbor, VRLA su već bolje, ali i skuplje.

 

Zašto litij, a ne FLA ili VRLA:

- novija tehnologija

- teoretski ne zahtijevaju održavanje, za razliku od FLA

- zauzimaju gotovo duplo manje mjesta za isti kapacitet, uz to su i skoro duplo lakše

- efikasnost im je 99%

- daleko brže punjenje, oko 5x brže od VRLA

- daleko duži vijek trajanja

- bolja iskoristivost raspoloživog kapaciteta, do 100%, za razliku od VRLA do 80%

- predviđene za redovito pražnjenje i do 80% kapaciteta, unatoč tome imaju mali gubitak kapaciteta kroz duži period, kroz 10 godina će obično izgubiti manje od 30% ukupnog kapaciteta. FLA i VRLA će uz DoD do 80% kroz isti taj period biti odavno u reciklaži.

...

 

 

Feudalac kaže...
Mzopg:

Powerwal ne možeš dobiti bez njihovog solara. Instalacija plus gateway.

Ne ide to baš tako jeftino

Vidio sam i ja da to negdje piše, ali vidim da ih ima kupiti bez solara, primjer:

https://www.europe-solarstore.com/batteries/battery-type/lithium-ion/tesla-powerwall.html

 

Naravno da bi ostvario 10 godina jamstva mora ih instalirati ovlašteni serviser. Iskreno radije bi uzeo LG Chem, još povoljnije, a ništa lošije.

 

Većina ovih stavki je generalno nebitna u mrežnoj pohrani energije. Efikasnost olovnih baterija isto ide preko 95%. Ono što je bitno je da je cijena same olovne baterije drastično niža, a i cijena recikliranja isto tako.

Ja bih olovnima dao prednost ako prostor nije problem (a nekako mi se čini da u većini slučajeva ne bi trebao biti).

Poruka je uređivana zadnji put uto 5.4.2022 8:32 (Gallu).
16 godina
offline
Re: VIDEO: Koliko se isplati proizvoditi vlastitu
mzopg kaže...
Berkut kaže...

Nitko ne piše kolika bi trebala biti minimala mjesečna rata struje da bi se solari isplatili..?

Imam mjesečnu ratu struje sad prije poskupljena 210 kn....pa čist sumljam da bi se meni elektrana isplatila za mog života...

Kolega imaš li ti doma išta na struju? 

Kako uspiješ samo 210kn napraviti? To je okvirno manje od 7kW dnevno, 250-300W na sat. 

Imaš li bojler? Perilicu rublja? Suđa? Fen za kosu? Toster? Pećnicu? Hladnjak? Ledenicu? Blender?

 Takoder trosim 2000kW u godini, blagodati zivota na selu... :)

 Isto sam dosao do zakljucka da mi se solari bas i ne isplate...

 

 Prije cu investirat u dobru fasadu te time smanjit troskove grijanja, a automatski i hladenja.

Truth in engineering.
Poruka je uređivana zadnji put uto 5.4.2022 8:59 (Batista).
12 godina
neaktivan
offline
Re: VIDEO: Koliko se isplati proizvoditi vlastitu
Gallu kaže...
mzopg kaže...
Gallu kaže...
Zašto ne bi dovre stare FLA ili VRLA olovne baterije? Puno jeftinije po kwh od litijskih.

Jeftinije su po kWh, ali kad uračunaš druge faktore onda više nisu jeftinije. FLA je najgori izbor, VRLA su već bolje, ali i skuplje.

 

Zašto litij, a ne FLA ili VRLA:

- novija tehnologija

- teoretski ne zahtijevaju održavanje, za razliku od FLA

- zauzimaju gotovo duplo manje mjesta za isti kapacitet, uz to su i skoro duplo lakše

- efikasnost im je 99%

- daleko brže punjenje, oko 5x brže od VRLA

- daleko duži vijek trajanja

- bolja iskoristivost raspoloživog kapaciteta, do 100%, za razliku od VRLA do 80%

- predviđene za redovito pražnjenje i do 80% kapaciteta, unatoč tome imaju mali gubitak kapaciteta kroz duži period, kroz 10 godina će obično izgubiti manje od 30% ukupnog kapaciteta. FLA i VRLA će uz DoD do 80% kroz isti taj period biti odavno u reciklaži.

...

 

 

Feudalac kaže...
Mzopg:

Powerwal ne možeš dobiti bez njihovog solara. Instalacija plus gateway.

Ne ide to baš tako jeftino

Vidio sam i ja da to negdje piše, ali vidim da ih ima kupiti bez solara, primjer:

https://www.europe-solarstore.com/batteries/battery-type/lithium-ion/tesla-powerwall.html

 

Naravno da bi ostvario 10 godina jamstva mora ih instalirati ovlašteni serviser. Iskreno radije bi uzeo LG Chem, još povoljnije, a ništa lošije.

 

Većina ovih stavki je generalno nebitna u mrežnoj pohrani energije. Efikasnost olovnih baterija isto ide preko 95%. Ono što je bitno je da je cijena same olovne baterije drastično niža, a i cijena recikliranja isto tako.

Ja bih olovnima dao prednost ako prostor nije problem (a nekako mi se čini da u većini slučajeva ne bi trebao biti).

Kako misliš nebitna? Očito imamo različitu logiku.  Ne vidim kako je kompaktnost, trajanje, brzina punjenja i iskoristivost nebitna stavka.

 

VRLA su oko 20-50% jeftinije baterije od Litij baterija, ako gledamo kvalitetne VRLA baterije onda je i razlika u cijeni manja.

 

Uzmimo nekakvu srednju kvalitetu, ta VRLA baterija će imati oko 1500 ciklusa sa DoD do 70% (s tim da bi se trebalo držati do 50%) i obično imaju 3-5 godina garancije, dok će Litij imati 6000 ciklusa sa DoD do 90% uz 10 godina garancije. Tu VRLA ćeš vjerojatno mijenjati nakon 5-6 godina, dok će ova Litij izgurati i 20 godina uz nekakvih prosječnih 250 ciklusa godišnje.

 

U startu ćeš platiti do 50% manje, ali ćeš u istom periodu (cca 20 god.) promijeniti i do 4 VRLA baterije.

 

Kako je onda VRLA povoljnija i bolja opcija?

 

Uz to treba računati i na osjetljivost VRLA na temperature i gubitak kapaciteta i mogućnost overchargea i uništenja baterije.

 

Matematički za period od 20 god. to izgleda ovako:

VRLA 16kWh = 4 x 5.000$

Litij 16kWh = 1 x 10.000$

VRLA je u najboljem slučaju duplo skuplja opcija, a ide to i do 3-4 puta skuplje ako se uzme brendirani set sa VRLA baterijama.

 

Na kraju te Litij su ukras na zidu dok ove VRLA izgledaju kao da ih je kremenko složio. Trebam li spominjati da Litij u tom kapacitetu ima 120kg dok VRLA ima preko 500kg.

13 godina
offline
Re: VIDEO: Koliko se isplati proizvoditi vlastitu

Živim solo stanu(mala zgrada sa 4 stana)...bojler mi plinski,mašinu za veš imam,sudjerica mi se ne isplati za mene solo,ćelav sam pa ne trebam fen.. i hladnjak imam..

Uglavnom sam doma navečer zbog posla i obaveza,pa i struju trošim kad je jeftina...

14 godina
offline
VIDEO: Koliko se isplati proizvoditi vlastitu elek

umni ljudi se dosjetili:

 

Ju je je? Je ju je!
Moj PC  
7 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: VIDEO: Koliko se isplati proizvoditi vlastitu
Berkut kaže...

Živim solo stanu(mala zgrada sa 4 stana)...bojler mi plinski,mašinu za veš imam,sudjerica mi se ne isplati za mene solo,ćelav sam pa ne trebam fen.. i hladnjak imam..

Uglavnom sam doma navečer zbog posla i obaveza,pa i struju trošim kad je jeftina...

 Sad je sve jasno. 

 

Stric_Jura kaže...

umni ljudi se dosjetili:

 

 

8 godina
offline
Re: VIDEO: Koliko se isplati proizvoditi vlastitu
Mzopg:

Nekom svane, nekom smrkne. Tako to ide. Da se baš isplati običnom čovjeku, ne isplati se
Ja rekoh
6 godina
offline
Re: VIDEO: Koliko se isplati proizvoditi vlastitu

Isplati se običnom čovjeku. Zašto? Neovisnost. Nestanak struje, ne radi internet, ne radi pumpa za vodu, ne radi grijanje ... Zbog prekida interneta propadne ti online posao jer druga strana misli da si odustao. Struje ti je nestalo jer si, dok si išao u pekaru, na kavu stao na mjesto onome tko ima vezu u lokalnom HEP-u ili je lokalni cugoš srušio banderu ili ...

 

3 godine
offline
Re: VIDEO: Koliko se isplati proizvoditi vlastitu
Za takve slučajeve već duže vrijeme sasvim solidno funkcionira UPS, a baterije treba izbjegavati gdje je god moguće.
Pitaš da ti projektiraju sustav gdje će ti potrošnja biti svedena na minimum i to ti je najbolja solucija.
6 godina
offline
Re: VIDEO: Koliko se isplati proizvoditi vlastitu

I UPS je baterija, ne? I još kad ga spojiš na printer koji ga, u trenutku nestanka struje, trenutno isprazni? Što onda?

3 godine
offline
Re: VIDEO: Koliko se isplati proizvoditi vlastitu
Je, baterija je ali je značajno jeftinija od sustava pohrane za autonomne PV sustave.
A i UPS možeš projektirati po potrebi.
3 godine
offline
VIDEO: Koliko se isplati proizvoditi vlastitu elek

Olovne baterije imaju visoki interni otpor te tu dolazi do gubitaka pri punjenju/pražnjenju.

Osim toga olovne baterije imaju znatno manji preporučeni maksimalni C rate za punjenje i pražnjenje usporedno s litij ionskim baterijama ( olovne oko 0.2C punjenje i 0.5 pražnjenje vs litij ionske 0.5C punjenje i oko 1-1.5C pražnjenje).

Osim toga ako se želi maksimizirati dugotrajnost olovne baterije se ne bi smjele prazniti ispod 50% kapaciteta vs 10-20% za litij ionske.

 

Zbog smanjenog iskoristivog kapaciteta i smanjenih struja punjenja/pražnjenja u praksi kod dizajna baterijskih sustava trebaš oko 40% više olovnih baterija da bi se postigao isti iskoristivi kapacited uz maksimiziranu dugotrajnost.

 

Mislim vi se tu bez veze prepirete. Dovoljno je otići samo na stranice proizvođača i pročitati spec sheetove.

Poruka je uređivana zadnji put ned 10.4.2022 21:06 (BinaryJesus).
 
1 0 hvala 0
3 godine
offline
Re: VIDEO: Koliko se isplati proizvoditi vlastitu
Ne prepiremo se :)
Deep cycle isto idu do 20ak %
Poruka je uređivana zadnji put ned 10.4.2022 18:57 (Gallu).
3 godine
offline
Re: VIDEO: Koliko se isplati proizvoditi vlastitu

Mislim evo ti specifikacije za Victron baterije.

 

 

I za Victron LiFePO4

 

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 10.4.2022 20:51 (BinaryJesus).
8 godina
offline
Re: VIDEO: Koliko se isplati proizvoditi vlastitu
Nemo nemo:

Glupost. Elektroenergetska mreža je ključna infrastruktura bilo koje države, dakle kontrolirana i pouzdana. Ne znam šta se isplati u neovisnosti od iste osim kakve šupe za alat u voćnjaku bogu iza leđa
Ja rekoh
Poruka je uređivana zadnji put ned 10.4.2022 22:26 (Feudalac).
3 godine
offline
Re: VIDEO: Koliko se isplati proizvoditi vlastitu
Znači vezano za tvoja zadnja dva posta i činjenice da bi kapacitet olovnih trebalo povećati za nekih 40% u odnosu na litijske, u konačnici olovne opet dođu jeftinije, kako mi se čini.
12 godina
neaktivan
offline
Re: VIDEO: Koliko se isplati proizvoditi vlastitu
Gallu kaže...
Znači vezano za tvoja zadnja dva posta i činjenice da bi kapacitet olovnih trebalo povećati za nekih 40% u odnosu na litijske, u konačnici olovne opet dođu jeftinije, kako mi se čini.

Na koju foru, ako Litij baterije uz bolju iskoristivost imaju i 4-5 puta više ciklusa? Litij je daleko bolja opcija od olovnih.

 

Vidim da nisi pogledao izračun koji sam stavio. 

https://forum.bug.hr/forum/post/komentari-clanaka-bughr/video-koliko-se-isplati-proizvoditi-vlastitu-elek/6493232.aspx

3 godine
offline
Re: VIDEO: Koliko se isplati proizvoditi vlastitu
Pa jesam. Ali mi se svejedno činilo da si precijenio litijske a podcijenio olovne baterije. Iz tablice koje je BinaryJesus stavio, a koja pokazuje proizvođača koji radi i litijske i olovne baterije i čije je specifikacije naveo, opet se dolazi da su olovne isplativije. Kapacitet olovnih treba biti 40-50% veći od litijskih da imaju približno isti vijek trajanja uz određeni iskoristivi kapacitet, a olovne su više od upola jeftinije.
Poruka je uređivana zadnji put pon 11.4.2022 12:11 (Gallu).
3 godine
odjavljen
offline
VIDEO: Koliko se isplati proizvoditi vlastitu elek

Za one koji imaju kucu na moru sa nekoliko apartmana solar se definitvno isplati. Gosti obicno imaju upaljenu klimu 24 sata dnevno i jos kad ubacis kripto majnere u kombinaciju isplatiti ce se investicijia puno brze od 10 godina.

 
1 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: VIDEO: Koliko se isplati proizvoditi vlastitu
Gallu kaže...
Pa jesam. Ali mi se svejedno činilo da si precijenio litijske a podcijenio olovne baterije. Iz tablice koje je BinaryJesus stavio, a koja pokazuje proizvođača koji radi i litijske i olovne baterije i čije je specifikacije naveo, opet se dolazi da su olovne isplativije. Kapacitet olovnih treba biti 40-50% veći od litijskih da imaju približno isti vijek trajanja uz određeni iskoristivi kapacitet, a olovne su više od upola jeftinije.

To je računica na papiru bazirana na savršenim uvjetima koji su uvijek isti i stabilni, vrlo je upitno kako bi to izgledalo u praksi. Ti bi znači na račun 20% početne uštede radije uzeo 50% više olovnih baterija, konstantno pazio da ne ideš ispod 70% kapaciteta (30% DoD) i imao 800kg baterija umjesto 120kg.

Good luck sa tom kombinacijom. 

3 godine
offline
Re: VIDEO: Koliko se isplati proizvoditi vlastitu
Pa u kući su više manje stabilni uvjeti. Vjerujem da se u kontrolorima punjenja može odrediti do koje se razine smiju baterije prazniti.
800kg vs 120kg za kuću i nije neki big deal.
Poruka je uređivana zadnji put pon 11.4.2022 13:42 (Gallu).
12 godina
neaktivan
offline
Re: VIDEO: Koliko se isplati proizvoditi vlastitu
Gallu kaže...
Pa u kući su više manje stabilni uvjeti. Vjerujem da se u kontrolorima punjenja može odrediti do koje se razine smiju baterije prazniti.
800kg vs 120kg za kuću i nije neki big deal.

Evo ti računica za Victron, koji je više za brodove, ali ok može se koristiti i za po kući.  Meni osobno su draži gotovi "kompleti" poput Tesle ili LG Chem koji su već u svom kućištu i samo ih natakneš na zid i to je to.

 

Victron Gel Deep Cycle

DoD 30% = 1800 ciklusa

10kWh = 3060 Eura

odnosno 16.5kWh kao ekvivalent litij bateriji pa je trošak = 5049 Eura

 

Victron Litij

DoD 50% = 5000 ciklusa

10kWh = 6200 Eura

 

Znači sad smo u startu uštedjeli oko 20% ako smo uzeli olovne.

 

ALI

evo nekakav izračun, koji je čisto teoretski, ali ajmo probati.

 

Neka u prosjeku iz baterija trošiš dnevno 5kW. To znači da ćeš kod Litij baterija imati DoD 50% i dnevno raditi jedan ciklus. Da bi kod olovnih iskoristio maksimalni broj ciklusa i imao DoD do 30% treba ti 16.5kWh umjesto 10kWh baterija.

Sada imamo maksimalni broj ciklusa, a to je 1800 kod olovnih i 5000 kod litij.

 

Trošimo jedan ciklus dnevno.

Nakon 1800 dana su olovne gotove, a litij će trajati još 3200 dana nakon što si bacio olovne.

 

Da bi olovne pratile litij trebaš kupiti još gotovo 2 x po 16.5kWh baterija što je dodatnih 3600 dana i što je dodatnih 10100 Eura.

 

Sada je na period od 5000 dana ili gotovo 14 godina trošak za Litij baterije 6200 Eura, a za olovne 10.100 Eura.

 

Kako su olovne jeftinije?

 

I pazi ovo je računica za nekakve teoretske uvjete, a znamo da u praksi to nikada nije tako i tu opet Litij ima prednost jer kad zaškripi može imati puno veći DoD od olovnih, dok će olovne drastično gubiti na trajnosti ako se pređe tih 30%.

 

Slobodno me ispravite ukoliko je računica pogrešna ili besmislena.

3 godine
offline
Re: VIDEO: Koliko se isplati proizvoditi vlastitu
Čini mi se da si nešto pobrkao. Uz početni 50% veći kapacitet olovnih baterija i uz jednaku potrošnju, vijek trajanja litijskih i olovnih bi trebao biti približno jednak.
Edit - vidim gdje je greška. Trajanje olovnih nije 1800 nego 4500 ciklusa
Poruka je uređivana zadnji put sri 13.4.2022 8:32 (Gallu).
12 godina
neaktivan
offline
Re: VIDEO: Koliko se isplati proizvoditi vlastitu
Gallu kaže...
Čini mi se da si nešto pobrkao. Uz početni 50% veći kapacitet olovnih baterija i uz jednaku potrošnju, vijek trajanja litijskih i olovnih bi trebao biti približno jednak.
Edit - vidim gdje je greška. Trajanje olovnih nije 1800 nego 4500 ciklusa

Izračun je napravljen za Victron Gel Deep Cycle baterije, ciklus im je 1800 za DoD 30% i navedene cijene su za te baterije.

 

Ovo što ti spominješ su GEL Long Life baterije, ali to su specifične baterije koje imaju napon 2V i uz to su jako skupe u usporedbi sa drugim olovnim baterijama, cijena bi im bila daleko iznad Litij baterija s tim da imaš i hrpu dodatnih problema. Prednost je trajnost, ali uz 2 god. garancije ja se ne bi igrao s tim.

Teoretski za dobiti 12V ti treba 6 kom. x 2V, blok ima 6kWh i 235kg težine znači sve to još x 1.6 za imati 10kWh, to ti je 10 blokova/baterija, svaka je 3400 Eura x 10 kom. = 34000 Eura. Uz to imaš 2350kg baterija, znam da si rekao da ti to nije problem, ali računaj koliko samo još dođe shipping za 2350kg vs 120kg Litij baterije, to isto treba računati u trošak. Čak i da slažeš manje blokove sa najmanjim raspoloživim kapacitetom opet će ispasti daleko skuplje od Litij baterija.

 

Uz to Victron Gel Deep Cycle baterije su dizajnirane za do 12/20 godina životnog vijeka, ali dolaze sa samo 2 god. garancije, pa ti vidi da li se isplati rizik.

Poruka je uređivana zadnji put sri 13.4.2022 13:21 (mzopg).
3 godine
offline
Re: VIDEO: Koliko se isplati proizvoditi vlastitu
gdje piše da su 2V? jer u datasheetu im je naveden napon 13-14V
12 godina
neaktivan
offline
Re: VIDEO: Koliko se isplati proizvoditi vlastitu
Gallu kaže...
gdje piše da su 2V? jer u datasheetu im je naveden napon 13-14V

https://ucarecdn.com/c453f32b-b2f9-46f6-b060-251e377379aa/DatasheetGELandAGMBatteriesEN.pdf

 

 

3 godine
offline
Re: VIDEO: Koliko se isplati proizvoditi vlastitu

A tu im piše 13-14V...

 

 ???

Poruka je uređivana zadnji put sri 13.4.2022 14:14 (Gallu).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice