Naplata PDV-a na male pakete iz Kine od 1.7. – don

poruka: 274
|
čitano: 55.360
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Naplata PDV-a na male pakete iz Kine od 1.7. – don".
15 godina
offline
Re: Naplata PDV-a na male pakete iz Kine od 1.7. –

-ako je u bescarinskoj zoni-skladištu tad nije obavljeno carinjenje.. koje mora biti obavljeno, tj to implicitno znači da nema veze što reklamno-zavaravajuće trgovci napišu, odnosno ovisno o datumu i iznosu.. post iznad.

-da nije u bescarinskoj zoni, tj da je već uvezeno, tad je to eu, .. tad je cijena konkretno ono što kupac plaća + dostava.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
offline
Re: Naplata PDV-a na male pakete iz Kine od 1.7. –

Pa sve to sam ja i napisao u mom odogovoru za kojeg si rekao da je "polutočan".

16 godina
offline
Re: Naplata PDV-a na male pakete iz Kine od 1.7. –
ihush kaže...

-može pisati svašta.. 'papir trpi sve' tj to je čak i točno (do datuma-naslova teme..)..

+ čak i kao javna tajna da postoje takva skladišta po eu, legalni šverc..

Nije to legalni šverc, skladišta ima svakakvih, no u pravilu nemaju baš nekih varijanti izbjegavanja procedure uvoz/carina/porezi.

15 godina
offline
Re: Naplata PDV-a na male pakete iz Kine od 1.7. –

ok nije legalni/šverc, jedno ili oboje.. :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
8 godina
offline
Re: Naplata PDV-a na male pakete iz Kine od 1.7. –
Ma ko ih yebe, ako ce naplacivati pdv na male pakete..... Mi cemo narucivati samo velike..

;)
Children Shouldnt Play with Dead Things
Moj PC  
6 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Naplata PDV-a na male pakete iz Kine od 1.7. –
ihush kaže...

ok nije legalni/šverc, jedno ili oboje.. :)

Sve je to legalno. Razna skladišta tog tipa postoje desetljećima (nisu to Kinezi izmislili).

Problem je što diže cijenu, što god prodavali.

11 godina
offline
Naplata PDV-a na male pakete iz Kine od 1.7. – don

Na amazon.co.uk već su počeli obračunavati PDV na pakete koji idu u Hrvatsku. Doduše, testirano je sa proizvodom koji košta oko £70, gdje uredno navede Import fees deposit koji iznosi točno 25% na cijenu proizvoda i poštarinu, znači preskače "prinošenje na carinsku inspekciju" i tarifu za to :) 

 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Naplata PDV-a na male pakete iz Kine od 1.7. – don

Paket stigao u HR prije tjedan dana i još nije dostavljen, baš me zanima kada će dostaviti.

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Naplata PDV-a na male pakete iz Kine od 1.7. – don

čitam iskustva ljudi na redditu i zaključujem da su carinici svuda govna (moj stric je radio na carini kod jednog špeditera još u doba Juge i svi su ga mrzili, čak i kolege).
Piše netko kako je u Belgiji fee najmanje 23€ i ne samo da traže da im dostaviš račun već i da ispuniš sve papire i napraviš obračun da bi ti na kraju naplatili fee što si odradio njihov posao. U Njemačkoj su troškovi navodno 20€ i moguće ih je izbjeći ako osobno napraviš podnesak na carinjenje ali korisnik kaže kako su uvijek jako bezobrazni i puste te da čekaš po sat-dva kako bi odustao od samostalnog carinjenja.
A sad najgore od svega (ako sam dobro shvatio): IOSS nije stvar između prodavatelja (webshopa) i EU već između prodavatelja i svake pojedine zemlje, što znači da npr. Aliexpress mora ugovor sklopiti s HR poreznom, a ne s EU a kad vidimo kako su naši pristupili cijeloj stvari uvođenje IOSS bi moglo trajati godinama, ili desetljećima...

Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Naplata PDV-a na male pakete iz Kine od 1.7. –
IOSS bi trebao biti s EU, jer je to EU odluka i EU upravo tome služi.

Carinici, slično kao i suci, imaju veliku moć nad običnim čovjekom, a praktički nikakvu odgovornost. To utječe na ljudsko ponašanje. S druge strane, samo carinjenje je ljudima izuzetno mrsko, a takse (koje ne propisuju carinici) velike, pa bi ljudi mrzili carinike i da su najdivnije osobe.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
5 godina
offline
Re: Naplata PDV-a na male pakete iz Kine od 1.7. –
Matty kaže...
Old Iggy kaže...
koji-lik kaže...

Onda ćemo svi naručivati na nečiju firmu

Ti bi još i skuplje prolazio?

rmiculini kaže...

Zna li tko, kako stoji  situacija sa isporukom paketa u Sloveniju, Bosnu, Mađarsku ....?

 

Ista stvar.

 Nije ista stvar.

 

U BiH se trenutno može na daljinu kupiti roba u vrijednosti od 300 KM (cca 150 EUR), bez ikakvih davanja, što je odlično.

 Ne na daljinu vec izvan BiH tj moze se uvesti do te vrijednosti roba za licnu upotrebu. Na daljinu iz BiH mozes naruciti neograniceno ;)

14 godina
offline
Re: Naplata PDV-a na male pakete iz Kine od 1.7. –
ivanzu kaže...

Paket stigao u HR prije tjedan dana i još nije dostavljen, baš me zanima kada će dostaviti.

 Meni isto jedno 7 paketa vec tjedan dana cekaju da ih skeniraju.Dosli svi iz nizozemske postnl. Pretpostavljam da im je ili nesto riknulo ili je ogromna guzva jer su svi narucivali prije novog nameta.Davnih dana dok je sortirnica bila na glavnom sto god je stiglo isti dan skenirano i sljedeci dan je kod mene bilo.

13 godina
offline
Naplata PDV-a na male pakete iz Kine od 1.7. – don

Meni unazad 6 mjeseci paketi stoje minimalno mjesec dana u HR. Užas su 

 
0 0 hvala 0
2 godine
neaktivan
offline
Re: Naplata PDV-a na male pakete iz Kine od 1.7. –
Pozdrav,

često mijenjam neke figurice preko fejs grupe. Ekipa ugl ne šalje u RH pa mi pošalju na planetexpress (posrednik za slanje). Onda PE šalje meni.
Vrijednost figurica nije neka, cca 1 dolar po figurici (zadnjih serija uopce nema u RH tako da sam osuđena na SAD).

Da mi direktno šalje osoba s kojom mijenjam, pretp da bi bilo oslobođeno pdv-a jer ide od fizičke osobe fizičkoj bez da sam platila išta al ne znam kako će se gledat kad ide preko Planetexpressa?

Koji račun ću dostavit, ako me budu tražili?..račun za figurice nemam, jer je najčešće zamjena. Imam samo račun za poštarinu koju plačam planetexpressu...

Amerikanci ne žele slat direkt meni jer im je poštarina za RH od 15 eura pa više a meni je od RH do SAD 40ak kuna za istu stvar...

Evo, sta mislite sa ovakvim situacijama da mogu očekivat?
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Naplata PDV-a na male pakete iz Kine od 1.7. –

To je malo škakljivo pitanje.

 

Prvo, što se tiče "računa" ne mora biti račun u pitanju, bitna je vrijednost robe, a kod kupnje je račun taj koji je (ako je autentičan) najvjerodostojniji dokument o vrijednosti robe.

U tvom slučaju, radi se o robi male vrijednosti, i ne radi se o kupnji, pa sve ovisi o "slobodnoj procjeni" carinika kojemu paket dođe pod ruke.

 

Drugo, Planetexperss nije privatna osoba, pa paket ne može potpatsi pod kateegoriju koja se se odnosi na slanje paketa od jedne privatne osobe drugoj.

 

I treće, vrlo je teško reći što možeš očekivati, ali vjerojatno će ti biti naplaćen PDV na navedenu vrijednost  (ovisno o gore navedenoj procjeni carinika) plus troškovi slanja.

12 godina
offline
Naplata PDV-a na male pakete iz Kine od 1.7. – don

Stigao paket danas.

 
0 0 hvala 0
4 godine
neaktivan
offline
Naplata PDV-a na male pakete iz Kine od 1.7. – don

Pozdrav,moze li mi netko pomoci sa informacijama,svaki info dobro je dosao.

Cekam 15ak paketa sa aliex,ali vec vidim sto ce biti.Nije mi problem PDV koliko i carinski postupak za svaki pojedinacan paket.Sve je naruceno sa realnom pretpostavkom da ce sve biti isporuceno prije 1.7. ali cini mi se nista od toga,paketi ce svi sigurno stici prije 1.7 u RH, ali ce to nasi ostaviti sa strane da prode 1.7 da mogu naplatiti svoje troskove.Trenutno imam par narucenih paketa koji su HR vec 13 14 dana sa nikakvim pomakom,nisu ni skenirani od poste ni nista,a sluzbeni prijevoznik do RH (postNL,nizozemska posta) mi je dala sluzbeni odgovor na upit da su paketi uspjesno stigli u odredisnu zemlju prije 14 dana.Dali bi takav nekakav dokument bio mjedrodavan za carinu za oslobodenje placanja pdv-a,da je paket stigao prije 1.7. ali da nije skeniran od strane HP. Ili dali se moze podnijeti nekakva porezna prijava(kao npr nekiim drugim EU zemljama), javim im se sa dokazima o sadrzaju paketa i oni meni lijepo ispostave racun za PDV,ja im platim i oni ne moraju slati svaki paket na carinski potupak nego vide da je PDV placen i sve 5.

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Naplata PDV-a na male pakete iz Kine od 1.7. –

Ne možeš platiti PDV ni troškove carinjejna, dok paket ne dođe na red za carinjenje, ali prema posljednjim informacijama, troškovi pregleda paketa će od 01.07 biti niži, tako da ćeš proći jeftinije nego da carinjenje ide po dosadašnjem postupku.

14 godina
offline
Re: Naplata PDV-a na male pakete iz Kine od 1.7. –

Pretpostavljam da imaju guzvu, meni su skenirali zadnje pakate nakon 10-15 dana otkad je postnl dao status da su stigli u RH. Dva komada jos uvijek cekaju na skeniranje.

7 godina
offline
Re: Naplata PDV-a na male pakete iz Kine od 1.7. –
EU gamad obična impotentna, obit ce im se ovo glavu.
Kina je bar 100god ispred

Al ajde bar nema carine vise na pošiljke vrijednosti iznad 20 €
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Naplata PDV-a na male pakete iz Kine od 1.7. –
fromilid kaže...

Al ajde bar nema carine vise na pošiljke vrijednosti iznad 20 €

 

Nije je ni dosad bilo, samo su troškovi carinskog postupka bili veći.

7 godina
offline
Re: Naplata PDV-a na male pakete iz Kine od 1.7. –
A koliki ce sad bit
Poruka je uređivana zadnji put sub 19.6.2021 16:03 (fromilid).
15 godina
offline
Re: Naplata PDV-a na male pakete iz Kine od 1.7. –

Do 150€ naknada će biti 18.50 Kn, a od 150€ do 1000€, naknada je 37 Kn.

 

Tako je barem pisalo u članku na indeksu.

16 godina
neaktivan
offline
Re: Naplata PDV-a na male pakete iz Kine od 1.7. –

To nisu troškovi carinskog postupka, nego HP harač, koji zamjenjuje onih 4.5 kn.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
15 godina
offline
Re: Naplata PDV-a na male pakete iz Kine od 1.7. –
Visak kaže...

To nisu troškovi carinskog postupka, nego HP harač, koji zamjenjuje onih 4.5 kn.

 

Kojih 4.5 Kn?!

 

Ako misliš na naknadu koju je HP naplaćivao na tzv. "pakete male vrijednosti", ona se nije naplaćivala na paketa koji su bili podložni carinjenju.

 

Inače, ja sam uvijek plaćao i tracking i osiguranje paketa, tako da tih famoznih 4.5 Kn nisam gotovo nikad plaćao (eventualno ako sam nekad naručio neku sitnicu koja je išla sa "free" poštarinom).

 

Ovo je izjava djelatnika HP:

 

"Voditelj Odjela za odnose s javnošću Hrvatske pošte Krešimir Domjančić ističe da će Hrvatska pošta od 1. srpnja uvesti naknadu za kontrolu svih pošiljaka koje dolaze iz trećih zemalja, a sadrže robu.

Uvedene naknade, kazao je, reflektirat će troškove koji su nastali zbog promjene procedure. U prvom redu, naveo je, to je trošak rada, jer će se operativno provoditi složenija kontrola, a uvodi se i novi informatički sustav. Za pošiljke do 150 eura naknada će iznositi 18.50 kuna, a za pošiljke od 150 do 1000 eura naknada će biti 37 kuna. Istovremeno, rekao je Domjančić, Hrvatska pošta ukinula je pojedine naknade koje se do 1. srpnja primjenjuje, pa će naknade za većinu pošiljaka koje su između 22 i tisuću eura biti i manje. "

 

Dakle, jasno je da se radi o troškovima carinskog postupka, koje je i do sada nalaćivala Pošta, koja je bila u poziciji "špeditera" u proceduri uvoza po skraćenim postupku.

16 godina
neaktivan
offline
Re: Naplata PDV-a na male pakete iz Kine od 1.7. –
maxym kaže...

 

Ako misliš na naknadu koju je HP naplaćivao na tzv. "pakete male vrijednosti", ona se nije naplaćivala na paketa koji su bili podložni carinjenju.

 Ta naknada je bila pokušaj da ulove nešto novca u mutnom i ova je isto to, samo u većem iznosu. Formalizam je drugačiji, suština je ista.

 

maxym kaže...

Dakle, jasno je da se radi o troškovima carinskog postupka, koje je i do sada nalaćivala Pošta, koja je bila u poziciji "špeditera" u proceduri uvoza po skraćenim postupku.

 Troškove carinjenja (ne)naplaćuje carina, pošta naplaćuje svoje dodatne manipulativne troškove, koji u slučaju IOSS paketa praktički ne postoje.

 

 

Iz ovog što si citirao jasno je da se naknada uvodi za sve pošiljke iz trećih zemalja, dakle i one u sklopu IOSSa, za koje se carinski postupak uopće ne provodi. Znači to nikako nisu troškovi carinjenja.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
15 godina
offline
Re: Naplata PDV-a na male pakete iz Kine od 1.7. –

Carinski postupak nikad nije bio besplatan, tako da nema smisla uspoređivati ovo sa famoznih 4.5 Kn.

 

Ponavljam, troškove carinskog postupka do sada (dakle do ovih izmjena), u slučaju skraćenog carinskog postupka, naplaćivala je Pošta, jer je ona bila u funkciji špeditera (koji inače u standardnim postupcima carinjenja zastupa uvoznike, bilo da se radi o pravnim ili fizičkim osobama).

 

Koliko vidim (iz slične teme na Forumu), Mađarska također naplaćuje naknadu i na pakete iz IOSS sustava, dakle ne radi se o "hrvatskom specijalitetu", a Pošta mora provoditi i kontrolu paketa iz susava IOSS, jer kako će inače Porezna uprava moći provjeriti da li je PDV na takav paket doista i uplaćen od strane Kineskog trgovca?!

 

I ne radi se samo o "očitavanju bar-koda", to bi ipak kao dugogodišnji forumaš na informatičkom portalu trebao znati.

 

Isto tako, jasno se navodi da će troškovi za uvoz paketa vrijednijih od 22 EUR-a, sada biti manji nego prije. Po kojoj logici je to "lov u mutnom"?!

13 godina
offline
Naplata PDV-a na male pakete iz Kine od 1.7. – don
Što je sa paketima iz EU? Je li se i na njima naplačuje 18,5 kn ?
 
1 0 hvala 1
15 godina
offline
Re: Naplata PDV-a na male pakete iz Kine od 1.7. –

Ne

Well... if you dont know me you cant trust me, and if you cant trust me, odds are low youll leap in front of a flying arrow to save my life.
15 godina
offline
Naplata PDV-a na male pakete iz Kine od 1.7. – don

Na primjer,ako natučim mobitek iz Kine ,vrijednosti 200 usd,koliko če me to ukupno goštati ?

Moj PC  
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice