Naplata PDV-a na male pakete iz Kine od 1.7. – don

poruka: 274
|
čitano: 55.284
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Naplata PDV-a na male pakete iz Kine od 1.7. – don".
16 godina
neaktivan
offline
Re: Naplata PDV-a na male pakete iz Kine od 1.7. –
Old Iggy kaže...

To i je ideja, ali me jako interesira kako će se to izvoditi i kontrolirati.

Tj, kako će, npr. plaćanje biti povezano s fakturom. Da ne bi bilo platiš nešto 100 USD, a račun bude na 20 USD i 5 USD PDV-a.

 Pretpostavljam da će kao i kod fiskalizacije prodavač kada plati porez dobiti šifru (koju možeš vidjeti na svakom računu), tu šifru (vjerojatno kao barkod) će isprinatati na paketiću i to se onda lako provjeri u sortirnici. Tko nema šifru ili je nečitka ide u postupak.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
15 godina
offline
Re: Naplata PDV-a na male pakete iz Kine od 1.7. –

Upravo tako, najvažniju stvar nisu objasnili, kakav će točno postupak biti kod uvoza robe na koju nije unaprijed naplaćen PDV.

 

Ako bude kao i do sada, preko Carine, takva kupnja će bit još skuplja (za iznos carinskog postupka), i sporija (zbog komunikacije Carine sa krajnjim kupcem), tj, biti će otprilike isti postupak i trošak kao do sada kod uvoza robe u vrijednosti 22 do 150 EUR. 

14 godina
offline
Re: Naplata PDV-a na male pakete iz Kine od 1.7. –
Old Iggy kaže...
Keops kaže...

Drugim riječima, kupovati ćemo samo od Kineza koji ti u startu naplate porez. Meni na male pošiljke od par dolara ne znači ništa par kuna više poreza, ali da to riješimo u startu, a ne da se za*ebavam s našima na carini ili poreznoj. Mislim da ovako razmišlja svaki prosječni Hrvat koji naručuje iz Kine.

To i je ideja, ali me jako interesira kako će se to izvoditi i kontrolirati.

Tj, kako će, npr. plaćanje biti povezano s fakturom. Da ne bi bilo platiš nešto 100 USD, a račun bude na 20 USD i 5 USD PDV-a.

Ideja je jedno, izvedba je drugo. Na koji način ja kao kupac mogu biti siguran da je prodavač platio PDV?

nemam za potpis
16 godina
offline
Re: Naplata PDV-a na male pakete iz Kine od 1.7. –
maxym kaže...

Upravo tako, najvažniju stvar nisu objasnili, kakav će točno postupak biti kod uvoza robe na koju nije unaprijed naplaćen PDV.

 

Ako bude kao i do sada, preko Carine, takva kupnja će bit još skuplja (za iznos carinskog postupka), i sporija (zbog komunikacije Carine sa krajnjim kupcem), tj, biti će otprilike isti postupak i trošak kao do sada kod uvoza robe u vrijednosti 22 do 150 EUR. 

Teoretski se samo plaća PDV, valjda ako carina povjerje da je iznos točan.

Ako ne, onda ide u postupak kao do sada.

tenac kaže...
Old Iggy kaže...

To i je ideja, ali me jako interesira kako će se to izvoditi i kontrolirati.

Tj, kako će, npr. plaćanje biti povezano s fakturom. Da ne bi bilo platiš nešto 100 USD, a račun bude na 20 USD i 5 USD PDV-a.

Ideja je jedno, izvedba je drugo. Na koji način ja kao kupac mogu biti siguran da je prodavač platio PDV?

Mora biti naplaćen i iskazan na računu.

6 godina
offline
Re: Naplata PDV-a na male pakete iz Kine od 1.7. –
pravi domoljub nikad ne kupuje komunjarsje proizvode...to samo ovi koji nisu sanjali rvatsku...žuti...zeleni...crni i ostali vragovi...jugokomunistički ostaci... bezglavi smušenjaci koji zapravo...

mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
1 3 hvala 0
4 godine
offline
Re: Naplata PDV-a na male pakete iz Kine od 1.7. –
ccc2002 kaže...

"Ima li izuzetaka?

Izuzetak su nekomercijalne pošiljke do 45 eura (u kunskoj protuvrijednosti 330 kuna) koje fizička osoba šalje fizičkoj osobi besplatno (bez plaćanja protuvrijednosti), a koje su oslobođene plaćanja carina i PDV-a. Posebna ograničenja ovdje vrijede za alkoholne proizvode, parfeme i toaletne vode, duhan i duhanske proizvode."

 

Što su to toaletne vode? Jel to ona voda iz wc-a

 Pitaj mamu što je toaletna voda/vodica. Ne, ovo nije psovka. 

 

"Eau de Toilette simply means, water of the toilette and refers to a scented water used to perfume the body and hair. Toilette was in common usage in English but has fallen out of fashion in recent years. Eau De Toilette is, like all fragrances, a mixture of intensely scented oils, alcohol and a small amount of water." razlika između toaletne vode i parfema je u količini mirisa.

 

Neke stvari su izašle iz upotrebe.

 

Pa su tako ljudi guglali što je to boza i kakve veze ima boza s bilo čime, a RTL o tome ide raditi prilog. Bogte, kao da radi prilog o WC papiru jer neki nisu čuli da postoji. 

4 godine
offline
Re: Naplata PDV-a na male pakete iz Kine od 1.7. –
bus kaže...

 

Šta u današnjem digitalnom dobu ne mogu to rješiti na svjetskoj razini, da se odmah plati porez prikikom kupnje ???

 A kako bi se onda lagalo o zaradi i profitu?

4 godine
offline
Re: Naplata PDV-a na male pakete iz Kine od 1.7. –
Tony1999 kaže...

 

 To bi bilo sve bajno, divno, krasno da sve te proizvode možeš pronaći u EU, i ako ih pronađeš da su po nekoj normalnoj cijeni.

 Ima ih. Kod Kineza na Amazonu. Samo što ja s njima imam grozna iskustva.

4 godine
offline
Re: Naplata PDV-a na male pakete iz Kine od 1.7. –
Keops kaže...

Drugim riječima, kupovati ćemo samo od Kineza koji ti u startu naplate porez. 

 Pa to već je tako. Možda ne porez, ali neku naknadu da. Pogledaj cijenu mobitela za kinesko tržište i cijenu istog mobitela za EU koji dolazi iz EU skladišta. Uvijek je viša.

2 godine
protjeran
offline
Naplata PDV-a na male pakete iz Kine od 1.7. – don

Na kraju ćeš više platiti troškove carinjenja nego sam paket.

Moj PC  
4 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Naplata PDV-a na male pakete iz Kine od 1.7. –
zelenapaprika kaže...
Keops kaže...

Drugim riječima, kupovati ćemo samo od Kineza koji ti u startu naplate porez. 

 Pa to već je tako. Možda ne porez, ali neku naknadu da. Pogledaj cijenu mobitela za kinesko tržište i cijenu istog mobitela za EU koji dolazi iz EU skladišta. Uvijek je viša.

 Je pa čim je u EU gore je već porez.

4 godine
offline
Re: Naplata PDV-a na male pakete iz Kine od 1.7. –
Osvrtnik kaže...

Na kraju ćeš više platiti troškove carinjenja nego sam paket.

 Jednom mi se skoro to dogodilo kada sam kupovao externi WD-ov HDD naručen iz Amerike. Prošao sam cijelu proceduru u pošti u Branimirovoj, donio račun, naplatili mi sve živo i na to lijepo zaračunalu PDV. Platio sam i takvo što više nisam ponovio.

6 godina
offline
Re: Naplata PDV-a na male pakete iz Kine od 1.7. –
To im je i cilj da pune uhljebničke jasle.
Mjesečno dolazi nekoliko milijuna paketića i paketa iz Kine samo u HR. Pomnoži to sa samo 100 kn. Ogromni je to novac.
Njuškalo je puno preprodavača sa više od 1000 artikala, nitko od njih ne plaća porez.
Stvarat će se preprodavačke oaze u nekim državama.
Malo će i Kineza propasti.
A naš život postat će skuplji.
Prestala su vremena svjetlosti i lagodnog života.
 
2 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Naplata PDV-a na male pakete iz Kine od 1.7. –
zelenapaprika kaže...
Osvrtnik kaže...

Na kraju ćeš više platiti troškove carinjenja nego sam paket.

 Jednom mi se skoro to dogodilo kada sam kupovao externi WD-ov HDD naručen iz Amerike. Prošao sam cijelu proceduru u pošti u Branimirovoj, donio račun, naplatili mi sve živo i na to lijepo zaračunalu PDV. Platio sam i takvo što više nisam ponovio.

Hoćeš reći, prošao sve po PS-u?

najdix kaže...
To im je i cilj da pune uhljebničke jasle.
Mjesečno dolazi nekoliko milijuna paketića i paketa iz Kine samo u HR. Pomnoži to sa samo 100 kn. Ogromni je to novac.
Njuškalo je puno preprodavača sa više od 1000 artikala, nitko od njih ne plaća porez.
Stvarat će se preprodavačke oaze u nekim državama.
Malo će i Kineza propasti.
A naš život postat će skuplji.
Prestala su vremena svjetlosti i lagodnog života.

Nema uopće potrebe množiti sa 100, ako se sve provede kako spada.

A kako Kinezi (kao i kupci) nisu baš skloni pisanju točnih cifri već bi muljali na sve načine samo da prodaju, ni EU više nije blesava i to tolerira.

Bar se nadaju uvesti reda, dodatno naplatiti poreza, a za kupca "samo" četvrtinu skuplje, ako pazi.

4 godine
offline
Re: Naplata PDV-a na male pakete iz Kine od 1.7. –
Old Iggy kaže...
zelenapaprika kaže...
Osvrtnik kaže...

Na kraju ćeš više platiti troškove carinjenja nego sam paket.

 Jednom mi se skoro to dogodilo kada sam kupovao externi WD-ov HDD naručen iz Amerike. Prošao sam cijelu proceduru u pošti u Branimirovoj, donio račun, naplatili mi sve živo i na to lijepo zaračunalu PDV. Platio sam i takvo što više nisam ponovio.

Hoćeš reći, prošao sve po PS-u?

 Sve čega su se uspjeli sjetiti. Fuj.

16 godina
moderator
offline
Re: Naplata PDV-a na male pakete iz Kine od 1.7. –
Visak kaže...
mbaksa kaže...

Devil's advocate.  Za mnoge od nas, vjerojatno za većinu nas i za većinu toga što naručujemo izvana, taj argument pada, jer naručujemo stvari koje se kod nas jednostavno ne mogu kupiti. Čak i kad bi se mogle, što bismo mi tada ekstra masno plaćali? Preprodavanje? Zar je preprodavanje biznis kojeg treba spašavati od "nepoštene konkurencije"? Umjesto preprodavanja, trebali bismo se preusmjeriti na proizvodnju i druge usluge. Drugo je kad je riječ o stvarima za koje ti treba jamstvo i podrška. No to si ionako dosad kupovao u Hrvatskoj.

 Realno, ako si sa Alija mogao kupiti bez PDVa, a od trgovca ili proizvođača u Hrvatskoj to ne možeš, onda je Ali nelojalna konkurencija. 

Većinu stvari koje naručujem preko AliExpressa ne mogu kupiti u Hrvatskoj, s PDV-om ili bez PDV-a. Tako da tu nema ni govora o nelojalnoj konkurenciji, kad u Hrvatskoj konkurencija uopće ne postoji!

16 godina
offline
Re: Naplata PDV-a na male pakete iz Kine od 1.7. –
mbaksa kaže...
Visak kaže...

 Realno, ako si sa Alija mogao kupiti bez PDVa, a od trgovca ili proizvođača u Hrvatskoj to ne možeš, onda je Ali nelojalna konkurencija. 

Većinu stvari koje naručujem preko AliExpressa ne mogu kupiti u Hrvatskoj, s PDV-om ili bez PDV-a. Tako da tu nema ni govora o nelojalnoj konkurenciji, kad u Hrvatskoj konkurencija uopće ne postoji!

Naravno da ne postoji niti će postojati jer je neisplativo. Zato to i uvode...

2 godine
protjeran
offline
Naplata PDV-a na male pakete iz Kine od 1.7. – don

Ne samo da su nam TECH stvarčice poskupile abnormalno, nego sada još i ovo . 2021 godina je stvarno nemilosrdna...

Moj PC  
2 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Naplata PDV-a na male pakete iz Kine od 1.7. –
Ak ja narucim paket danas i on dode u HR 2.7 koja je procedura? Dal ide po starom znaci cu tada obavezno morat slat racun na carinu da mi mogu ocarinit sve il ce jos uvijek bit sansa da mi paket prodje bez dodatne naplate posto je kupljen mjesec dana prije novog zakona ?
Well... if you dont know me you cant trust me, and if you cant trust me, odds are low youll leap in front of a flying arrow to save my life.
Moj PC  
0 0 hvala 0
6 godina
online
Re: Naplata PDV-a na male pakete iz Kine od 1.7. –
Osvrtnik kaže...

Ne samo da su nam TECH stvarčice poskupile abnormalno, nego sada još i ovo . 2021 godina je stvarno nemilosrdna...

A sjeti se što nas čeka tek od sljedeće. Kupiš uređaj s nedostatkom i umjesto da odemo zamijeniti za drugi ili dobiti novac natrag, morat ćemo čekati na servis.

https://www.jutarnji.hr/vijesti/hrvatska/lose-vijesti-za-potrosace-nema-vise-zamjene-ili-povrata-novca-roba-s-greskom-prvo-na-servis-15067201

16 godina
neaktivan
offline
Re: Naplata PDV-a na male pakete iz Kine od 1.7. –
mbaksa kaže...

Većinu stvari koje naručujem preko AliExpressa ne mogu kupiti u Hrvatskoj, s PDV-om ili bez PDV-a. Tako da tu nema ni govora o nelojalnoj konkurenciji, kad u Hrvatskoj konkurencija uopće ne postoji!

 Ali kakve veze dobavljivost ima s PDVom? Rolls Royce se ne može kupiti u Hrvatskoj, pa ga ja mogu uvesti bez PDVa?

Nije da su zabranili uvoz, samo su stavili da na uvezeno platiš isto što bi platio da taj uvoz radi neki dućan. S time da bi dućan zaračunao svoju maržu, a bila bi i obavezna carina, pa i dalje bolje prolaziš.

 

Pretpostavljam da se sjećaš Juge u kojoj je bilo zabranjeno uvoziti računala, iako ih sami nismo proizvodili, pa se nije štitila domaća proizvodnja. To je bila nepoštena odluka, ovo je sasvim OK. Naravno, ako sada bude ukupno veća naplata PDVa, bilo bi fer da smanje stopu, no to je već u sferi komike.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
16 godina
offline
Re: Naplata PDV-a na male pakete iz Kine od 1.7. –
Nesreća. Treba sve te mlatimudane u EU napojit. A ovi naši su posebno gladni.
 
2 0 hvala 0
13 godina
offline
Naplata PDV-a na male pakete iz Kine od 1.7. – don

Long story short: ako kupim nešto do 160 kn, plaćam PDV-na to. Ako kupim nešto preko 160 Kn, plaćam 160 kn + PDV + troškovi carine?!? Ako je tako, da li ovih 160 Kn će morati biti s PDV-om ili bez (~130 Kn plus PDV = ~160 Kn).

 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Naplata PDV-a na male pakete iz Kine od 1.7. –
Old Iggy kaže...
maxym kaže...

Upravo tako, najvažniju stvar nisu objasnili, kakav će točno postupak biti kod uvoza robe na koju nije unaprijed naplaćen PDV.

 

Ako bude kao i do sada, preko Carine, takva kupnja će bit još skuplja (za iznos carinskog postupka), i sporija (zbog komunikacije Carine sa krajnjim kupcem), tj, biti će otprilike isti postupak i trošak kao do sada kod uvoza robe u vrijednosti 22 do 150 EUR. 

Teoretski se samo plaća PDV, valjda ako carina povjerje da je iznos točan.

Ako ne, onda ide u postupak kao do sada.

 

Teretski jest tako, ali u praksi taj netko tko će ti naplatiti taj PDV mora biti ovlašten za to (a za robu iz uvoza to je Carina), a osim toga, naplata PDV-a je posao (netko mora konvertirati iznos iz strane valute u kune, obračunati porez i izdati račun, a zatim i naplatiti ga i prikupljene novce uplatiti u Proračun RH), dakle, trošak - što će se opet naplatiti od krajnjeg kupca.

 

Ako to i dalje bude radila Carina, čak i ako ne budu provjeravali valjanost računa tj. vrijednosti na deklaraciji, to sigurno neće raditi besplatno.

 

Eventulano to mogu prebaciti na odredišnu Poštu, što je malo vjerojatno jer se time operativa prikupljanja PDV-a dodatno komplicira, a ni oni to neće raditi 'pro bono'.

15 godina
offline
Re: Naplata PDV-a na male pakete iz Kine od 1.7. –

Ne.

 

PDV se naplaćuje na cijelokupni iznos (koji uključuje i ovih 161 Kn vrijednosti paketa, i iznos obračunate carine, i troškova carinskog postupka).

 

15 godina
offline
Re: Naplata PDV-a na male pakete iz Kine od 1.7. –
PDV na carinu? Porez na porez - je li uopće dozvoljeno oporezivati porez na porez?
Idi i radi nešto korisno!
15 godina
offline
Re: Naplata PDV-a na male pakete iz Kine od 1.7. –

Carina nije porez, a PDV se plaća na ukupno vrijednost uvezene robe (roba + transportni troškovi) i iznos carine (osim ako carinska stopa nije 0%).

8 godina
offline
Naplata PDV-a na male pakete iz Kine od 1.7. – don

Zaboraviste bitno: PDV se ne naplaćuje dvaput, a nije jednak u članicama EU.

Ergo... ne samo EU storage, već će i običan mailboxde.com i dalje za neke stvari ok funkcionirati.

 

 
3 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Naplata PDV-a na male pakete iz Kine od 1.7. –
@maxym,cuj carina nije porez?! Nego sta je, dobrovoljno davanje?! Nesto ko krv? Ne bi li rekao da je to semantika? U svakom slucaju jos jedan nacin otimacine novaca od sve siromasnijih gradjana. Samo cekam da uvedu crkveni porez.
15 godina
offline
Re: Naplata PDV-a na male pakete iz Kine od 1.7. –
Haha, vec ga imaš. Samo sto nije zaseban porez nego drzava svake godine financira crkvu sukladno vatikanskim ugovorima. Ne znam sad tocno o kojim se iznosima radi.
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice