Microsoft polako gasi 32-bitnu inačicu Windows 10

poruka: 124
|
čitano: 26.021
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Microsoft polako gasi 32-bitnu inačicu Windows 10 ".
16 godina
offline
Re: Microsoft polako gasi 32-bitnu inačicu Windows
Moraš naučiti osnove posla, nema smisla ovako...
 
1 0 hvala 1
15 godina
offline
Re: Microsoft polako gasi 32-bitnu inačicu Windows
Old Iggy kaže...
Moraš naučiti osnove posla, nema smisla ovako...

- osnove koje očigledno ne znaš.. npr brand, hp-lenovo-dell.. što je roba, koji su uvjeti, ili što je proizvođač a što trgovac, tj tko je vlasnik branda i svega povezanog, pa tako (ne)smiješ prodavati nešto pod nekim brandom ako (ne) poštuješ uvjete branda.

npr agm-mercedes ima odgovarajući ugovor s vlasnikom-mercedesom i zato može modificirati i prodavati pod tim brandom, probaj ti bez takovg ugovora.. neće baš. HP ima svoje 'originalne' dijelove i samo s njima može biti isporučen na tržište. Ne možeš jednostavno ugraditi 'neki' ram jer to tad nije pod dozvolom branda za daljnju prodaju, tj može kranji kupac što želi, npr autolakom prefarbati.. no ako to želi prodavati tad opet brand to može zabraniti u tome je razlika trgovine-zakona ili što se može fizički vs pravno-ugovorno tj zabranjeno. Ti možeš kupit računalo i ugraditi kompatibilnu komponentu npr ram, bilo kojeg branda na tržištu, trgovac to ne smije tj to tad nije brand-računalo koje je isporučio proizvođač i tad ta roba ne smije na tržište tj identično kao lažnjak, uništava se i kažnjava odnosno, može ako radiš svoj brand no tad opet moraš imati ugovor koji to dozvoljava direktno od proizvođača koji u pravilu neće dozvoliti tuđi brand ..

-brand tj vlasnik može tražiti i dobiti zabranu prodaje robe koja je recimo 'slična' + dobiti odštetu, koja je u pravilu 10% godišnjeg prihoda globalno te firme neovisno jel ta firma prodajom zaradila 5$ itd.

čak i kad nisi u istoj brnaši, zaštita-logo-brand su ono što je srž kapitalizma-biznisa-wto.. pa je tako apple platio cagere sata swis željeznici.. jer su bili slični.

 

opet, jesi li siguran da ne misliš na bureke?.. laptop? jamstvo? zakon? i tako te sitnice.. :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
4 godine
offline
Re: Microsoft polako gasi 32-bitnu inačicu Windows
ihush kaže...

 Gleč, odi u mesnicu i naruči da ti samelju pola kile svinjetin i pola kile junetine i da ti to zajedno spakiraju u jednu foliju i papir. I mesar će ti napraviti točno to. Uspute će ti napomenuti kako u vagi nema šifru "mljeveno meso", pa će ti naplatiti pola kile junetine i pola kile svinjetine i potom će ti zalijepiti dvije naljepnice na paket s mljevenim mesom. Na blagajni će očitati jednu po jednu naljepnicu i naplatiti svaku količinu junetine i svinjenite posebno. A ti ćeš sretan otići doma s mljevenim mesom. Jedino ti nije posebno naplatio uslugu mljevenja mesa, uslugu pakiranja u foliju i papir, niti ti je blagajnica naplatila uslugu naplate. Ali koncept, nadam se, shvaćaš?

 

Kuiš? Računalo + dodatni RAM + usluga ugradnje = 3 stavke na računu. I svi zadovoljni.

4 godine
offline
Re: Microsoft polako gasi 32-bitnu inačicu Windows
ihush kaže...

+ servis i nošenje kupljene robe je nakon prodaje, tj to ne radi trgovac, mada će možda to obaviti ista osoba, nazovimo ga 'pero'.. e taj pero je u trgovini trgovac i radi po pravilima trgovine, dok je u servisu isti taj pero serviser i ne prodaje ti robu nego obavi servis. Dvije odvojene djelatnosti, koje moraju biti i fizički odvojene tj računala u servisu moraju biti strogo odvojena od trgovine, radnog mjesta itd.. dok neki radni pc na stolu mora imati konkretnu oznaku tj da nije roba i da nije predmet servisa.. odnosno, dalje ti može bunker pojasniti što tad ako to nije čisto-odvojeno radi inspektorat.. :))

Imaš lijevi dio trgovine - prodaju, desni dio - servis. I? Dignut ćeš zid među njima?

15 godina
offline
Re: Microsoft polako gasi 32-bitnu inačicu Windows
zelenapaprika kaže...
ihush kaže...

 Gleč, odi u mesnicu i naruči da ti samelju pola kile svinjetin i pola kile junetine i da ti to zajedno spakiraju u jednu foliju i papir. I mesar će ti napraviti točno to. Uspute će ti napomenuti kako u vagi nema šifru "mljeveno meso", pa će ti naplatiti pola kile junetine i pola kile svinjetine i potom će ti zalijepiti dvije naljepnice na paket s mljevenim mesom. Na blagajni će očitati jednu po jednu naljepnicu i naplatiti svaku količinu junetine i svinjenite posebno. A ti ćeš sretan otići doma s mljevenim mesom. Jedino ti nije posebno naplatio uslugu mljevenja mesa, uslugu pakiranja u foliju i papir, niti ti je blagajnica naplatila uslugu naplate. Ali koncept, nadam se, shvaćaš?

 

Kuiš? Računalo + dodatni RAM + usluga ugradnje = 3 stavke na računu. I svi zadovoljni.

 -mljeveno meso? -da.. ili pročitaj ponovo što kažem-pišem, tad ćeš vidjeti da je to isto što ti ovdje pišeš.. ali to nije isto ako trgovac doda ram prije nego ti kupiš, tj kupac je kranja točka, trgovac nije i on to pravo nema .. + računalo nije mljeveno meso ili burek pa ti anegdota nije prihvatljiva-usporediva npr jamstvo proizvođača od čeg počine ovo tipkanje .. tj ne gubi se itd itd. :)

 

trgovina+servis..? pa provjeri, dok dođe inspektor ili kazna tj da, bit će zid-vrata, pisat će radno vrijeme, djelatnici će biti zaposlenici firme-servis i to će biti serviseri, dok će trgovci titi trgovci itd.. mada je to možda isti 'pero'.. tj već opisano, no pravno bitna razlika, što se smije, što ne tj kazna.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put uto 19.5.2020 15:53 (ihush).
4 godine
offline
Re: Microsoft polako gasi 32-bitnu inačicu Windows
ihush kaže...
Old Iggy kaže...
Može.
Može raskupusati neku robu, promijeniti, nadograditi.

 -tad to više nije ta roba, tj može svoj brand, tad je on proizvođač, daje jamstvo-uvjete i sve što je uvjetovano prodajom, malorodajom, zakonima itd..

-ili jednostavnije.. argumentiraj, ovo je bezvezarija, strašnije ako vjeruješ u to.. no tko sam ja da te uvjeravam :) pa super, u pravu si.. no ostalima, ipak treba info tj činjenica-zakon ne nečije uvjerenje koje je možda točno, možda nije.

kao btw:

govorimo o računalu-laptopu (i želji-ideji da ugrade +4gb rama), tek da nema nesporazuma, nije cigla-buštela, nije ni točena cocacola ili brašno-sir-meso.. i imaš proizivođača, uvjete, jamstvo. Ako misliš na bureke, da.. može.

 Do sada se nisi pozvao niti na jedan zakon ili pravilnik. Pa to učini da i mi ostali naučimo ono što ti tvrdiš da znaš. Link na 24 sata je primjer. Tko se uhvati toga da je to 24 sata, dnevno.hr ili kamenjar.net fakat ne može biti ozbiljan sugovornik.

4 godine
offline
Re: Microsoft polako gasi 32-bitnu inačicu Windows
ihush kaže...
HP ima svoje 'originalne' dijelove i samo s njima može biti isporučen na tržište. Ne možeš jednostavno ugraditi 'neki' ram jer to tad nije pod dozvolom branda za daljnju prodaju, tj može kranji kupac što želi, npr autolakom prefarbati.

 Onda ugradiš HP-ov RAM U HP-ov PC i gotovo. Kupcu kažeš, ok imam takav HP-ov RAM ili pričekajte 2 dana da ga dobavim... I opet je to ok. Ne znam što tebe tako jako muči.

15 godina
offline
Re: Microsoft polako gasi 32-bitnu inačicu Windows
zelenapaprika kaže...
ihush kaže...
Old Iggy kaže...
Može.
Može raskupusati neku robu, promijeniti, nadograditi.

 -tad to više nije ta roba, tj može svoj brand, tad je on proizvođač, daje jamstvo-uvjete i sve što je uvjetovano prodajom, malorodajom, zakonima itd..

-ili jednostavnije.. argumentiraj, ovo je bezvezarija, strašnije ako vjeruješ u to.. no tko sam ja da te uvjeravam :) pa super, u pravu si.. no ostalima, ipak treba info tj činjenica-zakon ne nečije uvjerenje koje je možda točno, možda nije.

kao btw:

govorimo o računalu-laptopu (i želji-ideji da ugrade +4gb rama), tek da nema nesporazuma, nije cigla-buštela, nije ni točena cocacola ili brašno-sir-meso.. i imaš proizivođača, uvjete, jamstvo. Ako misliš na bureke, da.. može.

 Do sada se nisi pozvao niti na jedan zakon ili pravilnik. Pa to učini da i mi ostali naučimo ono što ti tvrdiš da znaš. Link na 24 sata je primjer. Tko se uhvati toga da je to 24 sata, dnevno.hr ili kamenjar.net fakat ne može biti ozbiljan sugovornik.

 gle.. ako ti se to mora googlati, stvarno si zelen :)  no eto.. pa što piše?

 

npr ..

(1) Trgovina je, u smislu ovoga Zakona, gospodarska djelatnost kupnje i prodaje ... biti vidljivo odvojen od dijela prodavaonice namijenjenog trgovačkoj djelatnosti. ... osigurati servis i rezervne dijelove za proizvode iz stavka 1. ovoga članka.

 

Zakon o trgovini - Narodne novine
narodne-novine.nn.hr › clanci › sluzbeni
25. srp 2008. - (1) Osim trgovca iz članka 4. ovoga Zakona, djelatnost trgovine mogu obavljati i: ... odvojen od dijela prodavaonice namijenjenog trgovačkoj djelatnosti. ... ne osigura na propisani način servis i rezervne dijelove pri prodaju ...

-što sad?

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put uto 19.5.2020 15:57 (ihush).
15 godina
odjavljen
offline
Re: Microsoft polako gasi 32-bitnu inačicu Windows

Jedina zapreka za ugradnju nekog dijela kojeg ti trgovac prodaje ili poklanja uz neki proizvod u brand name računalo ili laptop je sama garancija distributera. Ukoliko trgovac ugradnju prepusti ovlaštenom servisu ili servis trgovca jest ovlašteni servis ili trgovac s distributerom ima ugovor po kojem on sam daje garanciju, a distributer priznaje određeni trošak, zapreke nema. Ako tvrdiš da ima, onda to moraš i argumentirati.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
4 godine
offline
Re: Microsoft polako gasi 32-bitnu inačicu Windows
ihush kaže...

 -mljeveno meso? -da.. ili pročitaj ponovo što kažem-pišem, tad ćeš vidjeti da je to isto što ti ovdje pišeš.. ali to nije isto ako trgovac doda ram prije nego ti kupiš, tj kupac je kranja točka, trgovac nije i on to pravo nema .. + računalo nije mljeveno meso ili burek pa ti anegdota nije prihvatljiva-usporediva npr jamstvo proizvođača od čeg počine ovo tipkanje .. tj ne gubi se itd itd. :)

 

trgovina+servis..? pa provjeri, dok dođe inspektor ili kazna tj da, bit će zid-vrata, pisat će radno vrijeme, djelatnici će biti zaposlenici firme-servis i to će biti serviseri, dok će trgovci titi trgovci itd.. mada je to možda isti 'pero'.. tj već opisano, no pravno bitna razlika, što se smije, što ne tj kazna.

 Ja uopće nisam tvrdio "ali to nije isto ako trgovac doda ram prije nego ti kupiš". Baš suprotno. Nakon što ti kupiš laptop. Razmak između kupovine laptom i činjenica da ću se ja sjetiti da mi treba još 4GB RAM-a može biti sekunda, i trgovac će na račun dodati i ta 4GB RAM-a i svoju uslugu ugradnje ako to nudi i može napraviti (a to je SUPER VAŽNO za ljude koji ne znaju ništa o računalima).

 

trgovina+servis: da vidimo što kaže google:

Trgovina i servis računala - Hobit Computers

Computer Labs - Trgovina, Servis, Otkup računala, mobitela ...

M5 Računala - Trgovina i servis informatičke opreme, izrada ...

15 godina
offline
Re: Microsoft polako gasi 32-bitnu inačicu Windows
MrBlc kaže...

Jedina zapreka za ugradnju nekog dijela kojeg ti trgovac prodaje ili poklanja uz neki proizvod u brand name računalo ili laptop je sama garancija distributera. Ukoliko trgovac ugradnju prepusti ovlaštenom servisu ili servis trgovca jest ovlašteni servis ili trgovac s distributerom ima ugovor po kojem on sam daje garanciju, a distributer priznaje određeni trošak, zapreke nema. Ako tvrdiš da ima, onda to moraš i argumentirati.

- tko kaže da ima? tj ili me ne čitaš.. :)

-tj što kažem? na prvi markov post, gdje nakon što spomenu nrp +4gb on kaže da gubiš jamstvo.. ne.

-kažem, trgovac ne može tako slagati-prodavati kao jedan artikal-robu, tj može prodati računalo + ram (+ ugradnja) ali ne kao jednu stavku-robu tj ne smije prije kupnje to raditi jer nema odgovarajući ugovor tj ono što je proizvođač upakirao to kupac mora dobiti kad otvori kutiju. Trgovac je samo posrednik, odnosno ako želi može biti proizvođač ali tad je to drugi brand itd..

+ ako je predviđena nadogradnja, otvor i sl i navedeno u uputama, tad to kupac može i sam, ne mora u ovlaštenom servisu tj ako fizički ošteti to je nešto sasvim drugo ali to s jamstvom nema veze tj ne priznaje se. Ako je nemoguće otvoriti-ugraditi tad to radi isključivo ovlašteni servis u suprotnom se gubi jamstvo. Trgovac nije ovlašteni servis i nema nikakvo pravo ništa modificirati na robi tj može isključivo dalje prodati ono što je ušlo u trgovinu. Ako je proizvođač, tad to nije za daljnju prodaju kao artikal-roba nego je to sirovina-rinfuza u odgovarajućem oem paketu ne u retailu itd.. itd itd.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
offline
Re: Microsoft polako gasi 32-bitnu inačicu Windows
ihush kaže...
Old Iggy kaže...
Moraš naučiti osnove posla, nema smisla ovako...

- osnove koje očigledno ne znaš.. npr brand, hp-lenovo-dell..

Radio sa svim navedenima u firmama koje su distributeri / servisi / prodaja, bio tzv. CWO (country warranty owner) iliti moja je bila zadnja po pitanju jamstva, sve ovo o čemu pričaš kao "nemoguće" je svakodnevica.

Uzmeš dio s lagera, rastavnicom ga rastaviš na ovo što ti treba, sastavnicom dodaš što fali i prodaš kao cjelovit proizvod. To je svakodnevica, nikakav big deal.

 

Tko točno smije koji dio rastavljati to nije tvoj problem kao kupca, to trgovci ionako rade u pozadini u dogovoru s distribucijama. Ovakve sitnice kao memorija i diskovi nisu nikome nikakav problem.

15 godina
offline
Re: Microsoft polako gasi 32-bitnu inačicu Windows

-aha.. the šerif, pa je to tako :)

-miješaš maloprodaju, trgovinu i distribuciju, miješaš velike-firme i male-kupce, proizvođače, zakone.. no oče to .. proći će :)

+ možeš i ti usput pročitati zakon, tj dovoljno je taj dio odvojenosti servisa-trgovine za ovaj dio rasprave. Ne to što se sve može (fizički napraviti) može se svašta, no što je po pravilima a što nije je nešto drugo. Kemijanje je nešto treće a biti the šerif mi je smiješno.. tj čemu tad stati na koru banane, besmisleno :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
odjavljen
offline
Re: Microsoft polako gasi 32-bitnu inačicu Windows
ihush kaže...

 gle.. ako ti se to mora googlati, stvarno si zelen :)  no eto.. pa što piše?

 

npr ..

(1) Trgovina je, u smislu ovoga Zakona, gospodarska djelatnost kupnje i prodaje ... biti vidljivo odvojen od dijela prodavaonice namijenjenog trgovačkoj djelatnosti. ... osigurati servis i rezervne dijelove za proizvode iz stavka 1. ovoga članka.

 

Zakon o trgovini - Narodne novine
narodne-novine.nn.hr › clanci › sluzbeni
25. srp 2008. - (1) Osim trgovca iz članka 4. ovoga Zakona, djelatnost trgovine mogu obavljati i: ... odvojen od dijela prodavaonice namijenjenog trgovačkoj djelatnosti. ... ne osigura na propisani način servis i rezervne dijelove pri prodaju ...

-što sad?

I kafić mora imati sanitarni čvor vidljivo odvojen od prostora za konzumacija pića, pa to ne znači da gosti moraju plaćati pišanje.

 

Prostor servisa mora biti vidljivo odvojen, ali to ne znači da dio koji je namijenjen trgovačkoj djelatnosti ne smije omogućiti besplatno korištenje usluge servisa (primjerice besplatna ugradnja kupljene robe, bilo preko vouchera, bilo samo uz predočenje računa).

 

ihush kaže...

-kažem, trgovac ne može tako slagati-prodavati kao jedan artikal-robu, tj može prodati računalo + ram (+ ugradnja) ali ne kao jednu stavku-robu tj ne smije prije kupnje to raditi jer nema odgovarajući ugovor tj ono što je proizvođač upakirao to kupac mora dobiti kad otvori kutiju. Trgovac je samo posrednik, odnosno ako želi može biti proizvođač ali tad je to drugi brand itd..

Trgovac ne smije mijenjati specifikaciju proizvoda nekog proizvođača, ali smije oglasiti da uz taj proizvod poklanja nadogradnju s besplatnom ugradnjom (Laptop, taj i taj, model, specifikacija + Gratis RAM taj i taj), s tim da besplatna ugradnja ne mora biti jasno istaknuta (jer ne ide na "štetu" kupca).

 

Ugradnja tog RAM-a prije prodaje je poslovni rizik koji trgovac preuzima na sebe - ako se prodaju svi primjerci bez nadogradnje i naiđe kupac koji kaže "ne hvala, ja ne želim dodatni RAM", trgovac mu mora reći "na žalost, nemam proizvoda na lageru" jer se preračunao. 

 

ihush kaže...

+ ako je predviđena nadogradnja, otvor i sl i navedeno u uputama, tad to kupac može i sam, ne mora u ovlaštenom servisu tj ako fizički ošteti to je nešto sasvim drugo ali to s jamstvom nema veze tj ne priznaje se. Ako je nemoguće otvoriti-ugraditi tad to radi isključivo ovlašteni servis u suprotnom se gubi jamstvo. Trgovac nije ovlašteni servis i nema nikakvo pravo ništa modificirati na robi tj može isključivo dalje prodati ono što je ušlo u trgovinu. Ako je proizvođač, tad to nije za daljnju prodaju kao artikal-roba nego je to sirovina-rinfuza u odgovarajućem oem paketu ne u retailu itd.. itd itd.

Ako piše da ugradnju mora obaviti stručna osoba, onda je to bilo koji servis, uključujući i onaj u trgovini, ali kupac po defaultu to nije. Ako mora ugraditi ovlaštena osoba, to je stvar između distributera i trgovca, a ne stvar kupca i inspekcije. Ako distributer ovlasti servis u vlasništu trgovca, onda nema zapreke. Svaki veći dućan je u pravilu ovlašten za većinu svojih dobavljača jer je njima jednostavnije, a kupcu brže, da servis u vlasništvu trgovca ispita robu vraćenu na garanciju, da ista ne mora putovati kurirskim službama... 

 

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
16 godina
offline
Re: Microsoft polako gasi 32-bitnu inačicu Windows
Sve je to po pravilima.
Treba znati i tumačiti zakone i procedure.
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Microsoft polako gasi 32-bitnu inačicu Windows 10

Catalina je izbacila podrsku za sve 32 bitno, valjda i MS nece.

 

Jednostavno ima nekih drivera koje developer vise nikad nece revisitat, a kljuc su za rad nekih aplikacija...trenutno je to uzasan problem na Catalini za glazbene producente (MIDI), medicinsku dijagnostiku itd.

 
1 0 hvala 0
4 godine
offline
Re: Microsoft polako gasi 32-bitnu inačicu Windows
ihush kaže...

-što sad?

 Sad ono što sam copy/paste s googlea:

 
MD Chip - prodaja i servis računala
itd.

 

4 godine
offline
Re: Microsoft polako gasi 32-bitnu inačicu Windows
MrBlc kaže...

Ukoliko trgovac ugradnju prepusti ovlaštenom servisu ili servis trgovca jest ovlašteni servis ili trgovac s distributerom ima ugovor po kojem on sam daje garanciju, a distributer priznaje određeni trošak, zapreke nema.

 To i ja tvrdim.

16 godina
offline
Re: Microsoft polako gasi 32-bitnu inačicu Windows
zelenapaprika kaže...
MrBlc kaže...

Ukoliko trgovac ugradnju prepusti ovlaštenom servisu ili servis trgovca jest ovlašteni servis ili trgovac s distributerom ima ugovor po kojem on sam daje garanciju, a distributer priznaje određeni trošak, zapreke nema.

 To i ja tvrdim.

Mala digresija: ove jednostavnije stvari (memorije, diskovi) se ni ne smatraju servisom niti ne utječu na jamstvo (osim ako se uređaji ne oštete kod radova).

4 godine
offline
Re: Microsoft polako gasi 32-bitnu inačicu Windows
Old Iggy kaže...
zelenapaprika kaže...
MrBlc kaže...

Ukoliko trgovac ugradnju prepusti ovlaštenom servisu ili servis trgovca jest ovlašteni servis ili trgovac s distributerom ima ugovor po kojem on sam daje garanciju, a distributer priznaje određeni trošak, zapreke nema.

 To i ja tvrdim.

Mala digresija: ove jednostavnije stvari (memorije, diskovi) se ni ne smatraju servisom niti ne utječu na jamstvo (osim ako se uređaji ne oštete kod radova).

 Još bolje. Sad je bar jasno.

Poruka je uređivana zadnji put uto 19.5.2020 16:39 (zelenapaprika).
15 godina
offline
Re: Microsoft polako gasi 32-bitnu inačicu Windows
MrBlc kaže...
ihush kaže...

 gle.. ako ti se to mora googlati, stvarno si zelen :)  no eto.. pa što piše?

 

npr ..

(1) Trgovina je, u smislu ovoga Zakona, gospodarska djelatnost kupnje i prodaje ... biti vidljivo odvojen od dijela prodavaonice namijenjenog trgovačkoj djelatnosti. ... osigurati servis i rezervne dijelove za proizvode iz stavka 1. ovoga članka.

 

Zakon o trgovini - Narodne novine
narodne-novine.nn.hr › clanci › sluzbeni
25. srp 2008. - (1) Osim trgovca iz članka 4. ovoga Zakona, djelatnost trgovine mogu obavljati i: ... odvojen od dijela prodavaonice namijenjenog trgovačkoj djelatnosti. ... ne osigura na propisani način servis i rezervne dijelove pri prodaju ...

-što sad?

I kafić mora imati sanitarni čvor vidljivo odvojen od prostora za konzumacija pića, pa to ne znači da gosti moraju plaćati pišanje.

 

Prostor servisa mora biti vidljivo odvojen, ali to ne znači da dio koji je namijenjen trgovačkoj djelatnosti ne smije omogućiti besplatno korištenje usluge servisa (primjerice besplatna ugradnja kupljene robe, bilo preko vouchera, bilo samo uz predočenje računa).

 

ihush kaže...

-kažem, trgovac ne može tako slagati-prodavati kao jedan artikal-robu, tj može prodati računalo + ram (+ ugradnja) ali ne kao jednu stavku-robu tj ne smije prije kupnje to raditi jer nema odgovarajući ugovor tj ono što je proizvođač upakirao to kupac mora dobiti kad otvori kutiju. Trgovac je samo posrednik, odnosno ako želi može biti proizvođač ali tad je to drugi brand itd..

Trgovac ne smije mijenjati specifikaciju proizvoda nekog proizvođača, ali smije oglasiti da uz taj proizvod poklanja nadogradnju s besplatnom ugradnjom (Laptop, taj i taj, model, specifikacija + Gratis RAM taj i taj), s tim da besplatna ugradnja ne mora biti jasno istaknuta (jer ne ide na "štetu" kupca).

 

Ugradnja tog RAM-a prije prodaje je poslovni rizik koji trgovac preuzima na sebe - ako se prodaju svi primjerci bez nadogradnje i naiđe kupac koji kaže "ne hvala, ja ne želim dodatni RAM", trgovac mu mora reći "na žalost, nemam proizvoda na lageru" jer se preračunao. 

 

ihush kaže...

+ ako je predviđena nadogradnja, otvor i sl i navedeno u uputama, tad to kupac može i sam, ne mora u ovlaštenom servisu tj ako fizički ošteti to je nešto sasvim drugo ali to s jamstvom nema veze tj ne priznaje se. Ako je nemoguće otvoriti-ugraditi tad to radi isključivo ovlašteni servis u suprotnom se gubi jamstvo. Trgovac nije ovlašteni servis i nema nikakvo pravo ništa modificirati na robi tj može isključivo dalje prodati ono što je ušlo u trgovinu. Ako je proizvođač, tad to nije za daljnju prodaju kao artikal-roba nego je to sirovina-rinfuza u odgovarajućem oem paketu ne u retailu itd.. itd itd.

Ako piše da ugradnju mora obaviti stručna osoba, onda je to bilo koji servis, uključujući i onaj u trgovini, ali kupac po defaultu to nije. Ako mora ugraditi ovlaštena osoba, to je stvar između distributera i trgovca, a ne stvar kupca i inspekcije. Ako distributer ovlasti servis u vlasništu trgovca, onda nema zapreke. Svaki veći dućan je u pravilu ovlašten za većinu svojih dobavljača jer je njima jednostavnije, a kupcu brže, da servis u vlasništvu trgovca ispita robu vraćenu na garanciju, da ista ne mora putovati kurirskim službama... 

 

 

- gle, stavio sam citat dva ista zakona, odvojen i vidljivo odvojen.. nije isto, zar ne? ali je u svakom slučaju odvojen, servis od trgovine. Pravno pogotovo.

- zelenko u postu iznad daje linkove na male servisiće.. a kako je to kod većih trgovina-servis? one man band ili odvojeno, vrata, radno vrijeme + najvažnije strogo odvojena roba od servisa kad dođe inspektor vinko.. npr može isti google za hgspot, links, adm.. bilo koju veću-poznatiju trgovinu kod nas? Što će tad google dati? Jedna prostorija, bez vrata ili dvoja vrata.. iza čoška i sl? Iz kojeg je razloga 'nestala' riječ u zakonu? Možda slučajno, možda utjecaj lobija no osnova je ista. Odvojen znači jedno, vidljivo mada dodatna riječ zapravo znači manje jer dozvoljava isti prostor samo istaknut.. a kako se tumači, možda svakako, možda kako želi inspektor ili ovisno o subjektu i kuverti? No ipak je odvojeno. Pogotovo je pravno odvojen distributer od trgovca, koji opet može biti jedna firma-vlasnik no to su dvije odvojene djelatnosti, zar ne?

 

- točno, ako je u uvjetima jamstva navedeno stučno, tad je to kriterij, ako je ovlašteno tad je to, a ako je proizvođač to omogućio korisniku i dao u uputama? Točiš li gorivo u auto, mijenjaš li toner na printeru? Stručno? Pokriva li jamstvo normalno korištenje tj ako pri tome čekićem razbiješ tad to nije pokriveno.. ali ako ne oštetiš tad imaš jamstvo, zar ne?

 

-stručno.. jel trgovac stučan? kriterij? koji trgovac, tj u kiosku tiska, benziskoj, pcshopu ili trgovačkom lancu? Možda neki klinac iz kvarta koji sve to kuži-rastura? Znaš koja je razlika kad npr atestiraš auto ili struju? Pa u službenoj osobi, npr elektirčar koji svojim potpisom (i pečatom) jamči, daje atest i krivičnu odgovornost, dok je na svom radnom mjestu, ne kad je doma-na odmoru tad je običan građanin i ne može sam sebi napraviti atest kao što si policajac ne može dati osobnu i sl.

Trgovac i trgovina je stvar posredovanja između proizvođača i kupca, maloprodaja.. može pri tome trgovac biti mlad-star, muško-žensko, no tad nije serviser, nije doktor ili košarkaš, što možda je, možda radi iz hobija u trgovini ili kao pernar sjedi u maminoj ordinaciji dok dijeli savjete za c vitamin.. :)

 

brand ima svoje računalo-laptop, zaštitne boje, logo, design, .. i specifikacije. Trgovac može prodavati nešto+4gb ali ne može napisati nešto s 8gb jer to nije proizvod koji je ušao u maloprodaju i ne može biti na računu, tj može biti smao nešto + nešto a to drugo nešto može biti ram ili sladoled, ćevapi itd.. sve ostalo je kemijanje koje se može ali ne smije raditi (osim kad si the šerif.. pa te se inspektori i zakon boji..) :)

-ako bi uz brndov blagoslov to ugrađivao ovlašteni servis, to bi tad vjerojatno bilo dvostruko skuplje jer su obično rezervni djelovi skuplji nego oni dostupni na tržištu pa tako i ram.. odnosno, može to raditi proizvođać-distributer, ali to tad ne radi trgovac kao što ne pakira kavu u 200g ili sixpack pive nego je to roba koju je naručio, x-komada, ulaz-izlaz.. sve ostalo je kemijanje -kazna, mada je moguće i svašta se radi, no i kriminal postoji pa to ne znači da ga tu u temi trebamo opravdavati-podržavati i sl. .. zar ne? :))

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
offline
Re: Microsoft polako gasi 32-bitnu inačicu Windows
Isuse što ga ti drobiš...
Ja bi sve njih prijavio vendorima i inspekcijama pa da se svi spontano geohotom nasmiju... :)
Volio bi vidjeti kako bi ti riješio problem da ti pošalju dio da ga sam zamijeniš u jamstvu. :)
 
3 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Microsoft polako gasi 32-bitnu inačicu Windows
Old Iggy kaže...
Isuse što ga ti drobiš...
Ja bi sve njih prijavio vendorima i inspekcijama pa da se svi spontano geohotom nasmiju... :)
Volio bi vidjeti kako bi ti riješio problem da ti pošalju dio da ga sam zamijeniš u jamstvu. :)

 što ti dorbiš? ili ako je ovo tvoja tvrdnja, zboravljaš svoj prethodni post gdje kažeš da je ugranja rama ..

Old Iggy kaže...
..

Mala digresija: ove jednostavnije stvari (memorije, diskovi) se ni ne smatraju servisom niti ne utječu na jamstvo (osim ako se uređaji ne oštete kod radova).

 -ne utječu na jamstvo. Dakle što kažeš, utječe ili ne? odnosno, koji problem je zamijeniti nešto u jamstvu u gornjem postu? Gubim jamstvo?

-ne, nego drobiš, šerifski :)

 

tj ako je proizvođač to predvidio, tad je to dozvoljeno i smatra se normalnim korištenjem unutar jamstva. Ne zato jer ti to kažeš ili osporiš što se u svakom postu mijenja, nego proizvođač-jamstvo-zakon.

otvoriti dostupan poklopac za ram-disk nije problem i nema baš nikavog razloga oštetiti računalo pri tome tj jamstvo, ako to nije tako izvedeno tad to nije opcija za korisnika i tad je to isključivo za stručan-osposobljen-ovlašten servis, ali ne za trgovca koji je možda vikendom batman-superman, no dok radi tad je trgovac 'pero'.. osim ako promjeni radno mjesto i postane serviser 'pero'..

 

zelenko i dalje nudi linkove na male-opskurne servisiće i ne konta u čemu griješi.. odnosno, ignorira zakon, odvojeno/vidljivo odvojeno.. i tumačenje koje će tad dati inspektor, ne ja-on-mi.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
offline
Re: Microsoft polako gasi 32-bitnu inačicu Windows
Pogledaj od čega smo krenuli, ti si upleo priču o servisu u to.
 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Microsoft polako gasi 32-bitnu inačicu Windows
Old Iggy kaže...
Pogledaj od čega smo krenuli, ti si upleo priču o servisu u to.

 -ne. Tj to znači da si upao naglavačke :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
7 godina
offline
Re: Microsoft polako gasi 32-bitnu inačicu Windows

E ihush, druze moj stari.... Pak si se upleo u nekaj o čemu znaš samo ono kaj si pročitao na netu, i uvjeravaš u to osobe kojima je to posao i imaju tu materiju u malom prstu....

Sad si u igru uveo i pojam "šerifa"...iako se nemrem odlučiti jesi li mi sličniji Robinu hudu ili Don kihotu... Tvoj šerif je iz notingema ili tumbstona ?

😜

16 godina
offline
Re: Microsoft polako gasi 32-bitnu inačicu Windows
Ne. Upao sam točno tamo gdje sam htio, no tebi su se pobrkali termini.

Trgovac može puno toga, ne smije sve. Ali i trgovac i distributer i servis znaju gdje su čije granice.

Hoće li trgovac kao jednu stavku prodati prijenosnik s felgama za golfa dvojku dizelaša, može.
 
3 0 hvala 0
4 godine
offline
Re: Microsoft polako gasi 32-bitnu inačicu Windows
ihush kaže...

- zelenko u postu iznad daje linkove na male servisiće.. a kako je to kod većih trgovina-servis? one man band ili odvojeno, vrata, radno vrijeme + najvažnije strogo odvojena roba od servisa kad dođe inspektor vinko.. npr može isti google za hgspot, links, adm.. bilo koju veću-poznatiju trgovinu kod nas? Što će tad google dati? Jedna prostorija, bez vrata ili dvoja vrata.. iza čoška i sl?

 Postoji li zakon ili pravilnik koji propisuje minimalnu kvadraturu za djelatnost trgovine i servisa?

15 godina
offline
Re: Microsoft polako gasi 32-bitnu inačicu Windows

-točno, upao si ghe si htio.. (ako postoji slučajnost, ovo eliminira) .. kao i bunker koji opet ima svoju agendu mada ništa ne govori.

pa ok, objasni, tebi 'velikom' je to lako, znaš sve.. vrlo jednostavno izvuci neki citat i argumentiraj, bunkera to čak ne tražim jer nema smisla.

 

zelenko, vjerojanto postoji, npr sanitarni čvor, ili sad udaljenost djelatnika i broj osoba kojie smiju ući dok traje korona.. no koja je sad to poveznica? Tj ako mora imati sanitarni čvor, ako mora imati npr ulaz za invalide, nogostup.. tad dođeđ do minimalne kvadratue recimo pseće kućice i tad neovisno o propisu znaš da to nije dovoljno, odnosno, inspektor koji izda dozvolu je taj koji odlučuje zadovloljava li prostor teh.minimum uvjeta za neku djelatnost. Recimo da 3x5 kvadrata možda zadovoljava, dok su malo ćoravi kad se treba procjeniti jasno odvojen prostor servisa-trgovine. Što s tim pitanjem želiš postići? Dozvolu za izmjenu uvjeta trgovine ili neki treći argument? :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put uto 19.5.2020 17:40 (ihush).
4 godine
offline
Re: Microsoft polako gasi 32-bitnu inačicu Windows
ihush kaže...

zelenko i dalje nudi linkove na male-opskurne servisiće i ne konta u čemu griješi.. odnosno, ignorira zakon, odvojeno/vidljivo odvojeno.. i tumačenje koje će tad dati inspektor, ne ja-on-mi.

 Bahati stvore, 1.) nisam dao niti jedan jedini link 2.) spomenute firme su PRVE koje se spominju u pretrazi te i takve djelatnosti na Googleu. Jesu li one male ili velike, posve je nevažno.

 

Nudiš Zakon o trgovini iz 2008. koji je od tada nadopunjen ili promijenjen više puta:

NN 87/08, 96/08, 116/08, 76/09, 114/11, 68/13, 30/14, 32/19, 98/19, 32/20
na snazi od 20.03.2020.

 

Umij se hladnom vodom.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice