Rasprava o grafičkim karticama izdvojena tema

poruka: 2.896
|
čitano: 624.368
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
11 godina
offline
Re: Rasprava o grafičkim karticama
Kupio bih novi GPU al kad vidim ove cijene moja 1080 TI mi je sve draža. A ne mogu reći da se dobro ne drži.

Enivej dal bi moje napajanje izdrzalo 6950XT ili 4070 TI? To su modeli koje najviše gledam ali ako imate preporuku dapače.
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Rasprava o grafičkim karticama
Azmo kaže...
Enivej dal bi moje napajanje izdrzalo 6950XT ili 4070 TI? To su modeli koje najviše gledam ali ako imate preporuku dapače.

Trebalo bi jače, ali i to bi moglo vući uz manje snage. Ja koristim RTX 3080 na 650W i nema problema, ali ja sam undervoltao svoju da povuće max 270W, ako baš želim bench, onda otpustim da vuče koliko treba i nisam primjetio da je to napajanju problem. Najviše sam uv radi tog kaj mi grije sve komponenete oko sebe.

Taraba WoW
Poruka je uređivana zadnji put ned 7.5.2023 9:38 (Taraba).
13 godina
offline
Re: Rasprava o grafičkim karticama
Azmo kaže...
Kupio bih novi GPU al kad vidim ove cijene moja 1080 TI mi je sve draža. A ne mogu reći da se dobro ne drži.

Enivej dal bi moje napajanje izdrzalo 6950XT ili 4070 TI? To su modeli koje najviše gledam ali ako imate preporuku dapače.

 Da, drži bez beda ako ne ideš u neke bespotrebne overclock avanture.

18 mjeseci
protjeran
offline
Re: Rasprava o grafičkim karticama
ford eleanor kaže...
Azmo kaže...
Kupio bih novi GPU al kad vidim ove cijene moja 1080 TI mi je sve draža. A ne mogu reći da se dobro ne drži.

Enivej dal bi moje napajanje izdrzalo 6950XT ili 4070 TI? To su modeli koje najviše gledam ali ako imate preporuku dapače.

 Za RX 6950XT moraš uzeti jače napajanje 

 Ja sam godinu dana imao 6900XT na istom napajanju, radi to bez beda. 650 RMx je top tier napajanje.

Poruka je uređivana zadnji put ned 7.5.2023 12:01 (SaintGriz).
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
online
Re: Rasprava o grafičkim karticama
SaintGriz kaže...
ford eleanor kaže...
Azmo kaže...
Kupio bih novi GPU al kad vidim ove cijene moja 1080 TI mi je sve draža. A ne mogu reći da se dobro ne drži.

Enivej dal bi moje napajanje izdrzalo 6950XT ili 4070 TI? To su modeli koje najviše gledam ali ako imate preporuku dapače.

 Za RX 6950XT moraš uzeti jače napajanje 

 Ja sam godinu dana imao 6900XT na istom napajanju, radi to bez beda. 650 RMx je top tier napajanje.

 

RX6900XT ti trosi pod max opterećenjem cca 70w manje od RX6950XT iako se slažem da je kvalitetno napajanje od 650w dovoljno za RX6950XT na stocku, a ako ju undervolta moze jos skinuti cca 30-40w potrošnje i 5-10c ovisno kakav ga model dopadne.

 

11 godina
offline
Re: Rasprava o grafičkim karticama
Jel se isplati uzimati prošlu generaciju ili da čekam da malo ova padne. Zbog tehnologija.
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Rasprava o grafičkim karticama
kradem mine iz minskog polja
11 godina
offline
Rasprava o grafičkim karticama

Nakon dugo vremena pokrenem A Plague Tale Requiem...sa hrpom patcheva,najnovijim Nvidia driverima...igra i dalje ima padove na 40fps a vjerovatno negdje i ispod.To je 4k uz dlss performance sto je onda nativno 1080p...raytrace sjene nisam ni ukljucio.

E jadna li si rtx3080.....vidim da ima dlss3 frame generacija...to je spas 🤣

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Rasprava o grafičkim karticama

LJudi ja se idalje igram na Vegi 64 tako da ti vasi problemi su zaista suvisni 

 

Pola ljudi se igra i na losijim karticama 

 
8 0 hvala 0
15 godina
offline
Rasprava o grafičkim karticama

VRAM nije bitan, ali nVidia ce ipak izgleda navodno napraviti 4060 Ti verziju s 16GB VRAM-a. 

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Rasprava o grafičkim karticama

I opet bude slučaj kao sa rtx 3060, imati će više rama,a bude slabija od rtx 4070, bolje da ništa ne rade dok ne najave rtx 5xxx seriju 

Poruka je uređivana zadnji put sri 10.5.2023 11:54 (lobotomac90).
15 godina
offline
Re: Rasprava o grafičkim karticama
lobotomac90 kaže...

I opet bude slučaj kao sa rtx 3060, imati će više rama,a bude slabija od rtx 4070, bolje da ništa ne rade dok ne najave rtx 5xxx seriju 

 Pa mora biti slabija od 4070 inace ce se 4070 prodavati jos gore nego sad. Bit ce zanimljivo kakve ce cijene postaviti.

15 godina
offline
Rasprava o grafičkim karticama

Tako treba neka neka

kradem mine iz minskog polja
Moj PC  
6 0 hvala 0
12 godina
online
Rasprava o grafičkim karticama

Bar bi mogao bit dobar Crni Petak ove god i neki pravi popusti na GPU nakon dugo vremena :)

~beware the beast, but enjoy the feast he offers~
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Rasprava o grafičkim karticama
emerik kaže...
lobotomac90 kaže...

I opet bude slučaj kao sa rtx 3060, imati će više rama,a bude slabija od rtx 4070, bolje da ništa ne rade dok ne najave rtx 5xxx seriju 

 Pa mora biti slabija od 4070 inace ce se 4070 prodavati jos gore nego sad. Bit ce zanimljivo kakve ce cijene postaviti.

 

Sve to jasno, samo su mi smiješni njihovi potezi...izbace sve grafe sa malo V-rama s obzirom na cijenu, pa nakon negodovanja izbacuju grafu koja će imati više memorije, ali će biti slabija od onih sa manje, već viđen scenarij koji mi baš nema smisla, zato mi i smiješno.

Inače, nakon 2 tjedna korišenja ja sam sa svojom RTX 4070 baš zadovoljan, tiha i hladna grafa, gura čak i 4k sasvim pristojno uz DLSS bez većih spuštanja detalja, moglo je naravno bolje i jeftinije, ali što je tu je, nema se baš izbora za nas koji smo odlučili napraviti upgrade.

Poruka je uređivana zadnji put sri 10.5.2023 14:33 (lobotomac90).
11 godina
offline
Re: Rasprava o grafičkim karticama
lobotomac90 kaže...

 

Sve to jasno, samo su mi smiješni njihovi potezi...izbace sve grafe sa malo V-rama s obzirom na cijenu, pa nakon negodovanja izbacuju grafu koja će imati više memorije, ali će biti slabija od onih sa manje, već viđen scenarij koji mi baš nema smisla, zato mi i smiješno

 čisti biznis, nitko nije očekivao, a ponajmanje nevidija, toliko shitstorm očajnih portova s konzola radi kojih je i nastala panika oko vrama

 

i onda vijest da tlou ima novi patch koji smanjuje probleme s vramom prođe potpuno nezapaženo - link

 

  • Reduced the VRAM impact of texture quality settings, allowing most players to increase their texture quality settings or experience improved performance with their current settings

 

i sad se očito pokazuje da problem nije količina vrama, nego lijenost developera, što je bilo kome s malo znanja bilo jasno u startu

jer ako igra indie developera poput plague tale može izgledat tako dobro s vrhunskim teksturama, a radi sa 6gb vrama na 4k, onda je jasno da su ovi kojima je 12gb malo nešto zajebali

 

s druge strane i nije to tako loše da se nevidiji obije o glavu tolika štednja na memoriji

toliko se čeka nova generacijakoja je bar 300% jača od 1xxx serije, a samo 50% više vrama

 

12 godina
neaktivan
offline
Rasprava o grafičkim karticama

4060 Ti 16GB?

 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Rasprava o grafičkim karticama

Kada ja pokusam razumiti nVidiu(ne kazem da je moguce)....

 

Pomislim ovako; da je vRAM apsolutno besplatan, bi li oni i dalje stedljivo stavljalji i smanjivali snagu, mislim da bi..

 

Eto, tako lako.

golden fields of ancient times, endless chains of mighty giants
11 godina
offline
Re: Rasprava o grafičkim karticama
metallic kaže...

Kada ja pokusam razumiti nVidiu(ne kazem da je moguce)....

 

11 godina
online
Re: Rasprava o grafičkim karticama
metallic kaže...

 

Pomislim ovako; da je vRAM apsolutno besplatan, bi li oni i dalje stedljivo stavljalji i smanjivali snagu, mislim da bi..

 

 

Što je najjače imaju RTX3060 sa 12GB VRAM-a a osjetno jače RTX3060Ti, RTX3070 i RTX3070Ti sa 8GB, umjesto da je RTX3060 izašla sa 8GB a RTX3060Ti, RTX3070 i RTX3070Ti sa 12GB, ova fejk RTX3060 sa 8GB što je ne tako davno vidjela svjetlo sunca nije trebala ni postojati, odnosno to bi trebala biti RTX3050Ti jer po performansama tu i spada.

 

Ali nije to ništa novo kod zelenih, takvih stvari je bilo i u prošlosti (GTX1050Ti 4Gb - GTX1060 3GB, GTX960 4GB - GTX970 3.5+0.5GB...).

Poruka je uređivana zadnji put sri 10.5.2023 20:24 (ibme74).
14 godina
offline
Re: Rasprava o grafičkim karticama
ibme74 kaže...
metallic kaže...

 

Pomislim ovako; da je vRAM apsolutno besplatan, bi li oni i dalje stedljivo stavljalji i smanjivali snagu, mislim da bi..

 

 

Što je najjače imaju RTX3060 sa 12GB VRAM-a a osjetno jače RTX3060Ti, RTX3070 i RTX3070Ti sa 8GB, umjesto da je RTX3060 izašla sa 8GB a RTX3060Ti, RTX3070 i RTX3070Ti sa 12GB, ova fejk RTX3060 sa 8GB što je ne tako davno vidjela svjetlo sunca nije trebala ni postojati, odnosno to bi trebala biti RTX3050Ti jer po performansama tu i spada.

 

Ali nije to ništa novo kod zelenih, takvih stvari je bilo i u prošlosti (GTX1050Ti 4Gb - GTX1060 3GB, GTX960 4GB - GTX970 3.5+0.5GB...).

Po meni to nije sasvim besmisleno. Kome kartica treba zbog CUDA instrukcija ili AI brzina nije od presudne važnosti a u takvim primjenama više memorije se uvijek može dobro iskoristiti. Tih 12GB je ionako sporije (na užem busu), jeftinija izvedba. Hardcore gameri koji žele visoku rezoluciju (velike teksture = puno VRAMa) ionako će uzeti neku puno bržu i skuplju karticu.

2 godine
offline
Rasprava o grafičkim karticama

Vidio sam nedavno info da će 4060 linija raditi na x8 a ne na x16 pcie sabirnici + sporih/jih 16gb memorije, pljuc nvidia, mene u biti zanima encoder, av1 encoder a tu je nvidija carica, mislim da ćemo za dobar encoder koji nije nvidijin morati pričekati novu generaciju amda kad će vjerujem integrirati xilinxovu tehnologiju koju su nedavno kupili i izbacili ovo čudo od kartice.

Moj PC  
0 0 hvala 0
6 godina
offline
Rasprava o grafičkim karticama

stvarno pretjerujere vise s tim VRAM postovima.

 

uopce nije problem u nedostatku memorije, vec u igrama za konzole koje se portaju na PC neoptimizirane i nedovrsene i headline im je NEXT GEN 

 

i PS5 i Xbox imaju 16GB rama UKUPNO, koji se dijeli na sistem/OS i na GPU, dakle GPU koristi ili 8GB ili 10GB u najboljem slucaju, ako ne treba konzoli koja je ekvivalent prosjecnog PC vise, zasto bi PC graficke morale imati minimalno 16GB VRAM?

 

i prije nego netko napise, zato sto je za konzole laksa optimizacija i bla bla, e pa neka se potrude optimizirati i za pc, za to su placeni i za to traze 60 EUR za te svoje igre, ako mogu 99% drugih developera mogu i ovi copy/paste konzolasi

 

zasto bi PC korisnici morali placati 1000 EUR graficke, da bi im pojedine igre radile kako treba, samo zato jer tamo neki izdavac gura neoptimizirano smece na trziste

 

ta 60 ili 600 serija grafickih, je povijesno naprodavaniji gaming segment, i oduvijek su izdavaci ciljali da im igre moraju raditi MINIMUM 60FPS na tim grafickim karticama, high setting na FHD rezoluciji, a sad odjednom niti high end graficke to ne mogu?

 

kupite igru, ne radi vam na vasoj konfiguraciji, trazi povrat i napisi izdavacu da jede govna sa tim smecem, dok ne izda igru za PC kako treba, i da vidis kako ce promjenit pricu, kao sto sada rade patch za ono neoptimizirano govno od Last of Us

 

99% igara za PC nema nikakvih problema sa VRAM na grafickima, zato jer su vecina izdavaca/developera, za sad jos uvijek dovoljno sposobni napraviti PC igru kako treba, koja radi i na upaljacu sa 4GB VRAM, stvori se hype zbog 3-4 uzasa od igara, i onda se dobije osjecaj da vise nikad neces nista moci igrati ako ne kupis faking 4090 grafu

 

budite realni, prosle godine se sa 3060Ti i 6700 igralo sve zivo na trzistu, a sad odjednom nemres pokrenut ni solitare

Moj PC  
5 0 hvala 1
18 mjeseci
protjeran
offline
Re: Rasprava o grafičkim karticama
Bla bla. Svakako nabijem na k nVidiju sa 8GB RAMa na mojoj 3070Ti
11 godina
offline
Re: Rasprava o grafičkim karticama
3dfx kaže...

stvarno pretjerujere vise s tim VRAM postovima.

 

uopce nije problem u nedostatku memorije, vec u igrama za konzole koje se portaju na PC neoptimizirane i nedovrsene i headline im je NEXT GEN 

 

i PS5 i Xbox imaju 16GB rama UKUPNO, koji se dijeli na sistem/OS i na GPU, dakle GPU koristi ili 8GB ili 10GB u najboljem slucaju, ako ne treba konzoli koja je ekvivalent prosjecnog PC vise, zasto bi PC graficke morale imati minimalno 16GB VRAM?

 

i prije nego netko napise, zato sto je za konzole laksa optimizacija i bla bla, e pa neka se potrude optimizirati i za pc, za to su placeni i za to traze 60 EUR za te svoje igre, ako mogu 99% drugih developera mogu i ovi copy/paste konzolasi

 

zasto bi PC korisnici morali placati 1000 EUR graficke, da bi im pojedine igre radile kako treba, samo zato jer tamo neki izdavac gura neoptimizirano smece na trziste

 

ta 60 ili 600 serija grafickih, je povijesno naprodavaniji gaming segment, i oduvijek su izdavaci ciljali da im igre moraju raditi MINIMUM 60FPS na tim grafickim karticama, high setting na FHD rezoluciji, a sad odjednom niti high end graficke to ne mogu?

 

kupite igru, ne radi vam na vasoj konfiguraciji, trazi povrat i napisi izdavacu da jede govna sa tim smecem, dok ne izda igru za PC kako treba, i da vidis kako ce promjenit pricu, kao sto sada rade patch za ono neoptimizirano govno od Last of Us

 

99% igara za PC nema nikakvih problema sa VRAM na grafickima, zato jer su vecina izdavaca/developera, za sad jos uvijek dovoljno sposobni napraviti PC igru kako treba, koja radi i na upaljacu sa 4GB VRAM, stvori se hype zbog 3-4 uzasa od igara, i onda se dobije osjecaj da vise nikad neces nista moci igrati ako ne kupis faking 4090 grafu

 

budite realni, prosle godine se sa 3060Ti i 6700 igralo sve zivo na trzistu, a sad odjednom nemres pokrenut ni solitare

Optimizacija postoji,zove se rtx4090+DLSS3 frame generacija.

6 godina
offline
Re: Rasprava o grafičkim karticama
MEGATAMA kaže...

Optimizacija postoji,zove se rtx4090+DLSS3 frame generacija.

 ma ni sa time ne mozes dobit 60 fps u Cyberpunku 

12 godina
offline
Re: Rasprava o grafičkim karticama
3dfx kaže...

 

i PS5 i Xbox imaju 16GB rama UKUPNO, koji se dijeli na sistem/OS i na GPU, dakle GPU koristi ili 8GB ili 10GB u najboljem slucaju, ako ne treba konzoli koja je ekvivalent prosjecnog PC vise, zasto bi PC graficke morale imati minimalno 16GB VRAM?

 PS5 koristi sve što ostane nakon što OS uzme koliko mu treba.

Moguće u najboljem slučaju i preko 14GB.

Xbox koristi 13.5GB za igre i 2.5GB za operativni sistem.

 

Richard Leadbetter Technology Editor, Digital Foundry:

In terms of how the memory is allocated, games get a total of 13.5GB in total,

which encompasses all 10GB of GPU optimal memory and 3.5GB of standard memory.

This leaves 2.5GB of GDDR6 memory from the slower pool for the operating system and the front-end shell.

11 godina
offline
Re: Rasprava o grafičkim karticama
Mile 74 kaže...
3dfx kaže...

 

i PS5 i Xbox imaju 16GB rama UKUPNO, koji se dijeli na sistem/OS i na GPU, dakle GPU koristi ili 8GB ili 10GB u najboljem slucaju, ako ne treba konzoli koja je ekvivalent prosjecnog PC vise, zasto bi PC graficke morale imati minimalno 16GB VRAM?

 PS5 koristi sve što ostane nakon što OS uzme koliko mu treba.

Moguće u najboljem slučaju i preko 14GB.

Xbox koristi 13.5GB za igre i 2.5GB za operativni sistem.

 

Richard Leadbetter Technology Editor, Digital Foundry:

In terms of how the memory is allocated, games get a total of 13.5GB in total,

which encompasses all 10GB of GPU optimal memory and 3.5GB of standard memory.

This leaves 2.5GB of GDDR6 memory from the slower pool for the operating system and the front-end shell.

Ma mi u zadnje vrijeme pusimo sa CPU optimizacijama na kompu,daleko daleko veci problem nego sa gpu.

11 godina
online
Re: Rasprava o grafičkim karticama
jozef kaže...

Po meni to nije sasvim besmisleno. Kome kartica treba zbog CUDA instrukcija ili AI brzina nije od presudne važnosti a u takvim primjenama više memorije se uvijek može dobro iskoristiti. Tih 12GB je ionako sporije (na užem busu), jeftinija izvedba. Hardcore gameri koji žele visoku rezoluciju (velike teksture = puno VRAMa) ionako će uzeti neku puno bržu i skuplju karticu.

 

Pa opet to nije to, RTX3060Ti ima više CUDA jezgri naspram RTX3060 12GB ali manje VRAM-a što znači da taj korisnik opet mora birati izmežu količine RAM-a ili više CUDA jezgri.

a što se tiče gamera u tome i jeste stvar, ako igraš na višim rezolucijama ograničen si opet sa 8GB VRAM-a jer im svi modeli do RTX3080 imaju maksimalno 8GB VRAM-a (osim spomenute RTX3060 koja je svakako još od izlaska realno 1080p kartica). I zamisli u to vrijeme pljunuti toliko lovu i opet imati RTX3080 sa "samo" 10GB VRAM-a, ili se dodatno protegnuti na 12GB model. O tome kako će tek te kartice stariti da ne pričamo, pravi je primjer GTX1060 3GB koja je po izlasku bila brža od RX470/480 i rang RX570 pa i RX580 po izlasku ali su je obje spomenute s vremenom "prepišale" kada su došle igre koje su mogle povući više od 3GB VRAM-a pa je zbog toga kartica postala ograničena. Škrtare na tom VRAM-u i to je činjenica.

 

3dfx kaže...

stvarno pretjerujere vise s tim VRAM postovima.

 

uopce nije problem u nedostatku memorije, vec u igrama za konzole koje se portaju na PC neoptimizirane i nedovrsene i headline im je NEXT GEN 

 

i PS5 i Xbox imaju 16GB rama UKUPNO, koji se dijeli na sistem/OS i na GPU, dakle GPU koristi ili 8GB ili 10GB u najboljem slucaju, ako ne treba konzoli koja je ekvivalent prosjecnog PC vise, zasto bi PC graficke morale imati minimalno 16GB VRAM?

 

i prije nego netko napise, zato sto je za konzole laksa optimizacija i bla bla, e pa neka se potrude optimizirati i za pc, za to su placeni i za to traze 60 EUR za te svoje igre, ako mogu 99% drugih developera mogu i ovi copy/paste konzolasi

 

zasto bi PC korisnici morali placati 1000 EUR graficke, da bi im pojedine igre radile kako treba, samo zato jer tamo neki izdavac gura neoptimizirano smece na trziste

 

ta 60 ili 600 serija grafickih, je povijesno naprodavaniji gaming segment, i oduvijek su izdavaci ciljali da im igre moraju raditi MINIMUM 60FPS na tim grafickim karticama, high setting na FHD rezoluciji, a sad odjednom niti high end graficke to ne mogu?

 

kupite igru, ne radi vam na vasoj konfiguraciji, trazi povrat i napisi izdavacu da jede govna sa tim smecem, dok ne izda igru za PC kako treba, i da vidis kako ce promjenit pricu, kao sto sada rade patch za ono neoptimizirano govno od Last of Us

 

99% igara za PC nema nikakvih problema sa VRAM na grafickima, zato jer su vecina izdavaca/developera, za sad jos uvijek dovoljno sposobni napraviti PC igru kako treba, koja radi i na upaljacu sa 4GB VRAM, stvori se hype zbog 3-4 uzasa od igara, i onda se dobije osjecaj da vise nikad neces nista moci igrati ako ne kupis faking 4090 grafu

 

budite realni, prosle godine se sa 3060Ti i 6700 igralo sve zivo na trzistu, a sad odjednom nemres pokrenut ni solitare

 

Sve to stoji za optimizaciju ali to i dalje ne pravda škrtarenje na VRAM-u za i ne toliko jeftine kartice. Pa jel nije smiješno da jedna RTX3080 koja se po izlasku plasira kao 4K grafa ima samo 10/12GB VRAM-a? 

I nije problem samo optimitzacija, da je samo do toga nebi u onim testovima RTX3070 vs RX6800 (koje su po snazi čipa tu negdje) bila baš toliko razlika odnosno da je na jednoj neigrivo i frejm time linija skače kao da gledaš CTG dok na drugoj sa više RAM-a igra radi kao podmazana, i to nije sad test samo na jednoj igri pa da kažeš "problem je samo sa njom" nego je isti problem prisutan u više igara.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice