NVIDIA Ampere 30xx izdvojena tema

poruka: 11.274
|
čitano: 1.793.474
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
11 godina
offline
Re: NVIDIA Ampere 30xx
hummer0 kaže...

 Pa di su vam žene da vam život dobije smisao.

Jer poznato je da je žena stvorena za kuhaču i jebaču( Zločesta djeca)

 mojem životu sa ženom jedini je smisao bio kako ponovo biti slobodan

otkako sam to ostvario, život mi je dobio hdr mode 

11 godina
offline
NVIDIA Ampere 30xx

pridruzujem se klubu kolega

kuhaca sam ja znam si sve skuhat a ono drugo se nadje...

solo uzivancija vise od godine i pol bez zmaja...hahahahah

BBall,Tech,Ink....all the way....
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: NVIDIA Ampere 30xx
picajzla0707 kaže...
Nisam, kabel imam samo jedan dp, ali imam hdmi kabel za tv. Probat ću sutra promijenit ulaz ili vidjet jel baca artefakte i na televizoru kad krene jebat

 Jesi li probao i kakvi su rezultati? 

11 godina
offline
Re: NVIDIA Ampere 30xx
nicky.sl kaže...

 Jesi li probao i kakvi su rezultati? 

računao sam isprobati kad ponovo krenu pizdarnije, no ko za vraga, od onda sve radi normalno

3 godine
offline
NVIDIA Ampere 30xx

Jel tko primjetio na svojim primjercima ovaj problem?

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
NVIDIA Ampere 30xx

Ne, jer to se ne događa na nvidia grafama, samo AMD ima problem sa lošom plastikom jer koriste neku recikliranu od starih boca koje skupljaju penzioneri po kantama za smeće.

Nvidia radi samo lagane i fleksibilne grafe i ne trbaju teške hladnjake, potpuno druga tehnologija.

Moj PC  
2 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: NVIDIA Ampere 30xx
Boris grozni kaže...

Jel tko primjetio na svojim primjercima ovaj problem?

Dok radi radi, to niko osim servisera ne primjeti stari moj.

fade to gray
15 godina
offline
Re: NVIDIA Ampere 30xx
Imam ti rtx 3070 sa garancijom za 350 eura ako zelis
Intel 80286
12 godina
offline
NVIDIA Ampere 30xx

Lp. 

Ovako, opet ja. 

Pošto sam odustao od 1440p gaminga na 3060ti grafi jer vidim da nije bas u svakoj igri za to, do sad sam sve igrao 1080p i grafa je na nekih 50 °C

Međutim danas sam skinuo Borderlands 3 posto sam dobio igru na poklon, postavio postavke na 1080p i tu kreće sranje. 

temperatura na otprilike 87°C konstantno i ventilator na MAX cijelo vrijeme. 

Pogledam 

 di se usporeduje 3060ti sa 1080 i na videu 3060ti lagano rjesava 1080 kao sto bi i trebalo biti, no na mome pcu je situacija potpuno drugacija. 

 

Na videu temp nejde preko 67°C dok se moja grafa topi na 87°C(u glavnom meniju) . 

Dakle iste postavke kao i na videu (budem stavio screenshote) kako je moguće takva razlika?

Jel moguce da je takva razlika u proizvodjacu posto je na youtube benchamrku PALIT a moja je EAGLE OC 

EDIT: zadnji screenshot je vidljivo na widgetu temperatura grafe prilikom pokrenutog BO3 i samo igra stoji u glavnom meniju, nije pokrenut nikakav benchmark ni nikakvi efekti 

EDIT2: Kolega sa 2070 ima isti usage kao ja na benchmarku i njemu ne prolazi 72°C, meni doslovno topi grafu, sa otvorenom bocnom stranom na kucistu. 
Znaci to se desava cim stavim fps na uncapped ili na vise od 60fpsa. 
Dakle usage grafe cim je na 144fps lockano je na 98% i ventilatori su na 100%

Error 404 Not Found
Poruka je uređivana zadnji put uto 27.6.2023 19:33 (Cojek).
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: NVIDIA Ampere 30xx

Nema tu nikakve drame nego ti hladnjak nije neki a možda i nije dobro montiran? :) Plus, možda gledaš hot spot temperaturu a ne GPU temperaturu? Ta je uvijek znatno viša, pa čekiraj malo. Plus, čekiraj malo i druge igre. 

12 godina
offline
Re: NVIDIA Ampere 30xx

Hladnjak je stock od graficke ne kuzim kakav bi to hladnjak trebo biti, plus gledam dobro jer temperatura na msi afterburneru je samo jedna koja se poklapa sa widgetom od open hardware monitora. 

Error 404 Not Found
13 godina
offline
Re: NVIDIA Ampere 30xx

Pa nisi uzeo u obzir da je možda moguće kako je loše montiran tvornički ili s nekom greškom?  Ako je točna temperatura od GPU-a a ne Hotspot-a (a ja bi to definitivno još jednom potvrdio dodatno), onda je taj hladnjak definitivno nije montiran kako treba ako je na skoro 90C pri full okretajima. 

 

P.S. - probaj još koju igru i probaj najnovije drivere ili reinstall ako već imaš nove. Također je i opcija da probaš u drugom računalu da se eventalno eliminira neki glitch kod tebe na kompu, ako ga ima.

Poruka je uređivana zadnji put sri 28.6.2023 15:58 (itomic009).
2 godine
offline
Re: NVIDIA Ampere 30xx
Cojek kaže...

Hladnjak je stock od graficke ne kuzim kakav bi to hladnjak trebo biti, plus gledam dobro jer temperatura na msi afterburneru je samo jedna koja se poklapa sa widgetom od open hardware monitora. 

Ako je u drugim igrama temp. u redu pogledaj u task manager odnosno bolje u process explorer, možda se još što vrti u pozadini, možda je crackana igra pa ti kakav "majner" vrti u pozadini a ukoliko ti je u igrama cijelo vrijeme previsoka temperatura moguće da treba bolje premazati gpu termalnom pastom, posložiti termalpadove ili je jednostavno očistiti od prašine.

15 godina
offline
Re: NVIDIA Ampere 30xx
Cojek kaže...

Hladnjak je stock od graficke ne kuzim kakav bi to hladnjak trebo biti, plus gledam dobro jer temperatura na msi afterburneru je samo jedna koja se poklapa sa widgetom od open hardware monitora. 

 A vidi meni. Od prvog dana, s tim da sada ljeti je ovako, a zimi ide do 82 ili 83. I sve dobro radi već 3 godine.

12 godina
offline
NVIDIA Ampere 30xx

hoće li biti šta od dlss 3.0 na našim 3xxx grafama? 

Moj PC  
1 0 hvala 0
2 godine
offline
Re: NVIDIA Ampere 30xx
GrimReaperKC kaže...

hoće li biti šta od dlss 3.0 na našim 3xxx grafama? 

Je, mo'š misliti kako će kožnati najveću prednost 4xxx kartica donijeti na staru arhitekturu, samoubojstvo iz zasjede, kompletna priča je u softveru fizički gotovo inferiornijih 4xxx kartica, pogotovo u donjem segmentu tzv. mid gpuova... mislim da ću nvidiju drugi put kupiti za sveto nigdarjevo koliko god kartice drugih proizvođača bile inferiornije, smeće treba kazniti nekupovanjem, to je jedini način pa makar u kućištu imao intela.

12 godina
offline
Re: NVIDIA Ampere 30xx
notloB kaže...
GrimReaperKC kaže...

hoće li biti šta od dlss 3.0 na našim 3xxx grafama? 

Je, mo'š misliti kako će kožnati najveću prednost 4xxx kartica donijeti na staru arhitekturu, samoubojstvo iz zasjede, kompletna priča je u softveru fizički gotovo inferiornijih 4xxx kartica, pogotovo u donjem segmentu tzv. mid gpuova... mislim da ću nvidiju drugi put kupiti za sveto nigdarjevo koliko god kartice drugih proizvođača bile inferiornije, smeće treba kazniti nekupovanjem, to je jedini način pa makar u kućištu imao intela.

 ma nemora odma, mogu i za godinu dana stavit 

 

bitno samo da dobijemo, da produžimo vijek trajanja grafama 

16 godina
offline
NVIDIA Ampere 30xx

Rijesio sam napokon stare 1070ti i zamjenio za 3070ti Palit, malo sam tetirao i primjetio sam da je dulo bolja od stare sto se tice FPS, ali i duplo bucnija. Cim se pokrene bilo koja igra ventilatori idu na 3600 RPM i bas su bucni. Temperatura pri opterecenju je 57-60c. Da li je to normalno i smije li se smanjiti brzina ventilatora, vidio sam da se na geforce experiance moze se podesiti ventilatori od 0-100%

 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: NVIDIA Ampere 30xx
Kako ne bi mogao, da ide i preko 80 stupnjeva neće joj biti ništa, a uz to smanji malo i potrošnju undervoltanjem, da se dobit dosta hladnija i tiša grafa uz minimalan gubitak ili čak i bolje perfomanse od defolta
16 godina
offline
Re: NVIDIA Ampere 30xx
Kod mene je neki problem sa automatskom regulacijom ventilatora, mislim sofverski. Cim pokrenem igre ventilatori idu na max, cuju se u drugoj sobi i kroz slusalice. Koristim Nvidia expirience, smanjim brzinu ventilatora na 60%, temperatura se neznatno poveca. Ne bi se usudio sa undervomtanjem jos,nemam iskustva i znanja. Pokusat cu sa brisanjem drivera pa ponovnom instalacijom i updatanjem biosa maticne ploce i slicno. Ne znam da li se bio graficke treba i moze updatovati?
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: NVIDIA Ampere 30xx
Kod mene je neki problem sa automatskom regulacijom ventilatora, mislim sofverski. Cim pokrenem igre ventilatori idu na max, cuju se u drugoj sobi i kroz slusalice. Koristim Nvidia expirience, smanjim brzinu ventilatora na 60%, temperatura se neznatno poveca. Ne bi se usudio sa undervomtanjem jos,nemam iskustva i znanja. Pokusat cu sa brisanjem drivera pa ponovnom instalacijom i updatanjem biosa maticne ploce i slicno. Ne znam da li se bio graficke treba i moze updatovati?
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
NVIDIA Ampere 30xx

Pozdrav ekipa, kupio sam rabljenu Aorus 3090, imate kakve savjete? Vezane uz bilo sto, undervolting, tweaking itd

Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
offline
NVIDIA Ampere 30xx

Pozdrav,

 

vidim tu dosta pitanja vezano za 3060ti gpu pa evo moje iskustvo, možda vam pomogne.

Sada imam gigabyte 3060ti gaming oc pro (undervoltana, tiha i troši jako malo i koristim ju na 1440p), prije toga Gainward/palit 3060, Asus dual RX580, pa MSI 7870.... montirao frendovima još xy modela i proizvođača

 

Danas nema AIB partnera koji radi loše grafičke kartice. Postoje 4 tier-a kod većine proizvođača, low, mid, high i oni ultra high modeli kod nekih AIB-a. 

Razlike su u tišini, temperaturama, klokovima i naravno u dizajnu:). 

 

To što netko ima Gigabyte Eagle OC a ne Aurus model doslovno znači 1-2 fps ako i toliko... Razlika je u tome što odmah iz kutije taj Auros radi tiše i ima malo bolji clock i nešto bolje temperature. Doslovno za 5 minuta to se sa Afterburnerom riješi (nikako Gigabyte softver isti je smeče). 

Da li se GPU grije na 65, 70 ili 82c nema baš puno razlike. To što je jedan AIB model 10c topliji ili hladniji od drugog baš nema nikakve razlike, možda 20-50 mhz veći clock pa možda ima 1-2 fps više... u svijetu PC-a dosta ekipe je zabrijalo i traži neki elitni status, ganjaju zadnji fps, spremni su platiti xy novca više da imaju 30wata manju potrošnju ili 5c manju temperaturu. To je OK, svi mi imamo svoje hobije:), spremni smo više ili manje uložiti no nemoj da te to bedira, tvoj npr. Eagle OC je korektna grafička, radit će ti dobro i da 10c je toplija od Aurus modela no zaista 10c je neki faktor? 

 

Problem je ako  su temperature u visokim 70 ili 80c a ventovi na 100%. 

 

RTX3060ti od bilo kojeg proizvođača i bilo koji tier modela je mali potrošač! Tu pričamo od 170 - 220w (bez undervolta) ovisno o rezoluciji te GPU loadu u specifičnoj igrici. To je danas za GPU malo, noviji modeli su još manji potrošači ali zaista gore dole 20-30w manje bitno. Svaki ali svaki cooler danas ima minimalno 3-4 heatpajpa i barem 2X90mm ventove (ne gledam SFF modele). Sa takvim coolerom RTX3060TI uz normalan undervolt postaje tiha i hladna kartica. Sa boljim coolerima 4-6 heatpajpa, 3Xventovi naravno još je hladnija, tiša i bolje boosta.

NEMOJ DAVATI 100+EURA ZA SKUPE AURUS, STRIX, MSI SUPREME i ostale high tier modele grafičkih zato jel se za tu razliku kupuje grafički čip veće klase! Naravno ako imaš love sve 5, kupuj što ti se sviđa i nemoj niti gledati budget modele. 

 

Ključ svega je undervolt !!!! To vrijedi za AMD i za Nvidiu.

 

Ne pričam o agresivnom undervoltu već o 'normalnom' undervoltu kojeg može napraviti bilo koji korisnik nakon što pogleda you tube tutorial od 5 minuta.

Zašto smo mi kao korisnici primorani raditi undervolt umjesto da to napravi proizvođač je kompleksnije pitanje i zahtjevalo bi zasebnu raspravu.

Undervoltom ne može ništa pokvariti već samo dobiti, jednostavan je, postoji doslovno tisuće videa na yt kako isti napraviti, ne zahtjeva tehničkog znanje, jednom ga napraviš i ne diraš ga...  

 

Samo treba ciljati da na npr 1440p, pod GPU usagom od 99% i ciljanoj temperaturi od npr 72-75c ventovi rade između 1600 - 1800 rpm-a što je većini nas prihvatljivo. 

Bolji model AIB partnera će istu stvar raditi samo što će boostat par posto bolje i ventovi će raditi na npr 1000-1300 rpm-a. To je sva razlika... ne vrijedi 100+eura razlike u cijeni za većinu nas! Bolje za tu razliku kupi močniji grafički čip, nemoj unutar iste klase grafičkih/isti čip davati više od 5-7% za model koji ima jedan heatpajp više, razliku potroši na močniji čip. 

 

Stvari koje bi ja provjerio ako mi GPU radi na visokim temperaturama sa ventovima na max

 

1. Softver, provjera ponašanja u više igrica, HW monitor i afterburner obvezno, custome fan krivulja i normalan undervolt u afterburneru

undervolt je ključ!

2. Air flow kroz kučište, ne treba ti 10 ventova, jedan/dva usisa i jedan izlaz su dovoljni za 99% nas a posebno za 3060ti, nemoj imati kučište/sweet box koje je full zatvoreno

3. čišćenje same kartice, ako je od rudara i rudarila je neko vrijeme trebalo bi ju otvoriti, zamjeniti termalnu pastu i dobro počistiti (ne uvijek, dosta rudara se brine o svojim grafičkama)

imao sam kartice od rudara i sve su bile korektne, polako odvojiti cooler (yt ti je najbolji prijatelj tu) zamjeniti termalnu pastu (na GPU se stavlja nešto više termalne paste nego na CPU imati to na umu), ako treba zamjeniti ventove isto je jako lagano i ventovi su na ali expresu jeftini

4. za onih par posto kojima gore prvih 3 točke nisu pomogle možda tu sada pričamo o nekom kvaru na GPU, imajte na umu da GPU ako radi on radi, ako je vram pri kraju možemo pričati o nekim artifaktima, također napajanje PCB-a može otići no kvarovi na današnjim grafičkama su rijetki. Ako imaš jamstvo ne otvaraj ništa sam! Trebao bi imati baš peh da ti npr. cooler iz tvornice nije najbolje sjeo, događa se ali to su mali postoci. Najveći postotak kvarova na GPU su ventilatori

 

video za undervolt

 

 

 

 

 
3 0 hvala 1
16 godina
offline
Re: NVIDIA Ampere 30xx
Pozdrav, procitao sam da ventilatori znaju radit na 100% konstantno u slucaju kad je potrebno zamijeniti termalnu pastup, sto zna biti slucaj i na novim karticama jer pasta nije ravnomjerno rasporedjena. Da li je neko mijenjao termalnu i moze li preporuciti koju pastu uzeti i neki video sa uputama.
 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: NVIDIA Ampere 30xx

pasta nije problem, staviš zrno riže na sredinu, možda malo više i to je to

donekle su problem termalni padovi, odnosno nabavka istih, jer trebaš najprije izmjerit debljinu i naručiti odgovarajuće

imaš u linksu od 0,5, 1 i 1,5 mm arcticove termalne padove

 

ja sam stavljao arctic mx4 i antec formula, nisam vidio bogzna kakve razlike

12 mjeseci
offline
Re: NVIDIA Ampere 30xx

Skini gpu-z ili hwinfo64 pa si provjeri temperature. Tamo ćeš vidjet u čemu je problem, jel' gpu čip ili memorija. Za gpu čip predlažem termalnu ploču ak' ti se da čekat mjesec dana za dostavu. Iz svih online testova što sam vidio bolja je od paste i, što je bitnije, ne moraš se više mislit jer se ne mijenja s vremenom i upotrebom.

Poruka je uređivana zadnji put sri 25.10.2023 9:57 (PlayPetepp).
16 godina
offline
NVIDIA Ampere 30xx

Ovo su rezultati pri maxmalnom opterecenju, temperatura memorije 106c, gpu 72.8c, hot spot 88.6c. Pretpostavljam da je do memorije a ne do gpu i iz tog razloga ventilatori rade na 3500RPM.

Da li i na memoriju ide pasta ili kako se vec rijesava ovaj problem, graficku sam kupio polovnu i prethodni vlasnik ju je rastavljao radi ciscenja, moguce da nesto nije dobro vratio. Inace graficka radi bez problema i u duzem igranju s tim sto smanjim ventilatore na 70% jer su ovako previse bucni

Poruka je uređivana zadnji put sri 25.10.2023 21:26 (systemize).
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: NVIDIA Ampere 30xx
systemize kaže...

Ovo su rezultati pri maxmalnom opterecenju, temperatura memorije 106c, gpu 72.8c, hot spot 88.6c. Pretpostavljam da je do memorije a ne do gpu i iz tog razloga ventilatori rade na 3500RPM.

Da li i na memoriju ide pasta ili kako se vec rijesava ovaj problem, graficku sam kupio polovnu i prethodni vlasnik ju je rastavljao radi ciscenja, moguce da nesto nije dobro vratio. Inace graficka radi bez problema i u duzem igranju s tim sto smanjim ventilatore na 70% jer su ovako previse bucni

Previše je to za memoriju, vjerovatno su padovi istrošeni. Odnesi u servis nek ti zamjene, ako imaš garanciju, ako ne mislim da te košta nekih 20 eura.

Raditi će sve bez problema na tim temperaturama do trenutka kad neće. 

''Glupan koji inzistira na svojoj gluposti postati ce mudar'' - William Blake
15 godina
offline
NVIDIA Ampere 30xx

Pozdrav, stavio sam danas RTX Aorus 3090 u komp, pokrenuo Cinebench i ovo su temperature. Ima li razloga za brigu? Grafa je rabljena, mozda je otvarana pa nije stavljena nova pasta, da ju otvorim i stavim novu? U medjuvremenu sam ju malo undervoltao pa se temp spustila za nekih 7-8C.

Poruka je uređivana zadnji put pet 27.10.2023 0:45 (emerik).
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: NVIDIA Ampere 30xx
emerik kaže...

Pozdrav, stavio sam danas RTX Aorus 3090 u komp, pokrenuo Cinebench i ovo su temperature. Ima li razloga za brigu? Grafa je rabljena, mozda je otvarana pa nije stavljena nova pasta, da ju otvorim i stavim novu? U medjuvremenu sam ju malo undervoltao pa se temp spustila za nekih 7-8C.

 To je normalno za tu grafu. Moja evga rtx 3090 ftw3 ultra hybrid vec tri godine radi na 60% powera.

Temp ne prelazi 60 Celzija u igrama ,prakticki necujna. Potrosnja joj je drasticno pala.

Svake godine promijenim pastu radi reda kad cistim prasinu.  Nemas brige , samo uzivaj

Éire
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice