4850 ponovno u ponudi?

poruka: 123
|
čitano: 48.433
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
neaktivan
offline
Re: 4850 ponovno u ponudi?
thedream kaže...

Ima li možda zainteresiranih iz Zagreba za ovu 4850 DDR5, brat nema vremena igrati i izgleda da sam popu*io sad. Nije ni stavljena u komp, poslikana i vraćena u kutiju. Mislio sam nekakvih 50-100kn niže tražiti, nešto tipa 450kn.

 

Glanc nova novcata, 24mj. garancije. Ako ima netko u Zagrebu, dok sam tako raspoložen u smislu prodaje da si vratim novac, da to riješimo. Inače ju ostavljam sebi kao drugu grafu, iako ne vidim smisla u tome pošto imam 560tku GTX.

Kaj ne valja s grafom?

14 godina
neaktivan
offline
Re: 4850 ponovno u ponudi?
dedaa kaže...
thedream kaže...

Ima li možda zainteresiranih iz Zagreba za ovu 4850 DDR5, brat nema vremena igrati i izgleda da sam popu*io sad. Nije ni stavljena u komp, poslikana i vraćena u kutiju. Mislio sam nekakvih 50-100kn niže tražiti, nešto tipa 450kn.

 

Glanc nova novcata, 24mj. garancije. Ako ima netko u Zagrebu, dok sam tako raspoložen u smislu prodaje da si vratim novac, da to riješimo. Inače ju ostavljam sebi kao drugu grafu, iako ne vidim smisla u tome pošto imam 560tku GTX.

Kaj ne valja s grafom?

Baš ništa, nisam ju ni probao a mali ju neće. Kaže nemam vremena igrati imam kolokvij u četvrtak, pa opet neki ispit, pa opet neki. Pravo studira, toliko o LA Noireu, za koji je grafa prvotno i bila namjenjena.

 

Tako da je pitanje prilično glupo, vidi se kad je kupljena, prije 2 dana ravno. Nisam ju ni stavio u komp, izvadio, slikao i stavio ovdje slike, vratio nazad.

Faith divides us. Death unites us.
12 godina
odjavljen
offline
Re: 4850 ponovno u ponudi?
thedream kaže...
dedaa kaže...
thedream kaže...

Ima li možda zainteresiranih iz Zagreba za ovu 4850 DDR5, brat nema vremena igrati i izgleda da sam popu*io sad. Nije ni stavljena u komp, poslikana i vraćena u kutiju. Mislio sam nekakvih 50-100kn niže tražiti, nešto tipa 450kn.

 

Glanc nova novcata, 24mj. garancije. Ako ima netko u Zagrebu, dok sam tako raspoložen u smislu prodaje da si vratim novac, da to riješimo. Inače ju ostavljam sebi kao drugu grafu, iako ne vidim smisla u tome pošto imam 560tku GTX.

Kaj ne valja s grafom?

Baš ništa, nisam ju ni probao a mali ju neće. Kaže nemam vremena igrati imam kolokvij u četvrtak, pa opet neki ispit, pa opet neki. Pravo studira, toliko o LA Noireu, za koji je grafa prvotno i bila namjenjena.

 

Tako da je pitanje prilično glupo, vidi se kad je kupljena, prije 2 dana ravno. Nisam ju ni stavio u komp, izvadio, slikao i stavio ovdje slike, vratio nazad.

e jbg trebo si je kupit prije mene :D uzeo bi odma :D

uzeo bi sad i tu tvoju ,ali nemam crossfire maticnu

http://x264blog.org/
15 godina
online
4850 ponovno u ponudi?

Imam ja CF MBO,dajte obojica grafe ovamo za 800 Kn {#}

Old Insomniac
Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: 4850 ponovno u ponudi?
Jel 4850DDR5 CF jace od HD6850, i jel su veliki gubici ak druga radi na x4?
I am Sinistar. I hunger!
13 godina
odjavljen
offline
Re: 4850 ponovno u ponudi?
8ax kaže...
Jel 4850DDR5 CF jace od HD6850, i jel su veliki gubici ak druga radi na x4?

HD 4850 CF je u rangu sa GTX 285, nešto jače, dakle tu negdje sa 6850!

 

Svejedno ti je CF neisplativ sa 4xxx serijom!

14 godina
neaktivan
offline
Re: 4850 ponovno u ponudi?
Ok, jer sam mislio OCat na razinu HD4870 ako bi kupio, a vidio sam da se Furmark score od 5770CF krece oko 6000, dok ja sa stock 6850 imam 3800, a ocanom 5100.
I am Sinistar. I hunger!
13 godina
odjavljen
offline
Re: 4850 ponovno u ponudi?
8ax kaže...
Ok, jer sam mislio OCat na razinu HD4870 ako bi kupio, a vidio sam da se Furmark score od 5770CF krece oko 6000, dok ja sa stock 6850 imam 3800, a ocanom 5100.

Kada bi uzea ovu sa DDR5 onda bi ima performase približne sa HD 5870!

13 godina
offline
Re: 4850 ponovno u ponudi?
8ax kaže...
Ok, jer sam mislio OCat na razinu HD4870 ako bi kupio, a vidio sam da se Furmark score od 5770CF krece oko 6000, dok ja sa stock 6850 imam 3800, a ocanom 5100.

CF starih serija pored HD 6850 OC se nikako ne isplati.

clock2much
12 godina
neaktivan
offline
4850 ponovno u ponudi?

naravno i mene je zainteresirala ova grafička, a s obzirom da na net-u skoro ništa nema o njoj našao sam jedan zanimljiv osvrt na Powercolor HD4850 1Gb ddr5

 i opis iste od jednog korisnika...

ovo je dulji copy/paste...

 

 

Pošto vidim da o ovoj grafičkoj kartici raspravljaju kako oni koji je imaju lično tako i oni koji je nisu ni videli, a kamoli probali pokušaću da rešim misteriju i nedoumice nekih u vezi ovog modela grafičke kartice. Lično imam već par meseci jedan primerak ove grafičke kartice u kompjuteru svog klinca koji isti koristi prvenstveno za igranje, a pošto se već duži niz godina (bolja je reč: decenijama) bavim i poslom prodaje i servisiranja kompjutera i (skoro) svega što ima veze sa kompjuterima svojevremeno sam i prodao (i lično ugradio) 4 ili 5 primeraka iste ove grafičke kartice u kompjutere kupaca. Znači opis koji sledi ne želim da iskoristim za neku promociju sebe kao trgovca (ponajmanje se bavim time) nego isti pišem gledano iz ugla nekoga ko jeć duži niz godina veoma upućen u PC hardware, bavim se mod-ovanjem svega i svačega za PC i veoma dobro sam upućen u "tajne" overclock-inga jer to radim još iz vremena 486-ica ...itd. Da skratim priču i pređem na stvar. Kao prvo slika ove grafičke kartice koju vidite na ITSvet-u u gornjem-levom uglu stane nije ona koja odgovara stvarnosti jer je na slici je grafička kartica sa bakarnim hladnjakom koji koristi HeatPipe sistem hlađenja, a na grafičkoj kartici o kojoj je sada reč korišćen je prilično standardan aluminijumski hladnjak, naravno sa ventilatorom i bez ikakvih HeatPipe-ova. Dakle, pomenuta grafička kartica se bazira na M98 grafičkom čipu koji predstavlja derivat grafičkog čipa RV770. RV770 je namenjen tržištu grafičkih kartica za desktop kompjutere, dok je M98 primarno namenjen laptop/notebook tržištu. Generalno gledano što se tiče tehničkih specifikacija oba čipa su praktično identična pa u realnom radu sa istom količinom i istim tipom memorije na grafičkoj kartici treba očekivati identične rezultate u 3D benchmark testovima od strane oba grafička čipa. Međutim desilo se to da je na lagerima proizvođača zaostala neplanirano velika količina M98 grafičkih čipova koji u laptop/notebook kompjutere svojevremeno nisu ugrađivani ni brzinom ni količinama kojima je to ATI predvideo pa je ostatak zaliha prodat zainteresovanim proizvođačima grafičkih kartica da iste iskoriste za tržište grafičkih kartica za desktop kompjutere, a među kupcima M98 čipa našle su se kompanije kao što su XFX, PowerColor (Tul)... koji su napravili različite kombinacije grafičkih kartica sa ovim čipom uparenim sa 512MB GDDR3, 512MB GDDR5, 1GB GDDR3 i na kraju 1GB GDDR5 memorije. Tako dolazimo do ovog modela o kome sada diskutujemo tj. PowerColor ATI Radeon HD 4850 koga je PowerColor opremio sa 1GB GDDR5 memorije. Na zvaničnom PowerColor sajtu nepostoje nikakve informacije o ovom modelu grafičke kartice iz razloga što je dotična puštena u prodaju u vreme kada generacija Radeona HD 4xxx više nije bila toliko aktuelna pored serije Radeon HD 5xxx koja je već odavno bila u punom jeku pa shodno tome firma PowerColor nije našla za shodno da ažurira svoj sajt i na njemu ostavi bilo kakve podatke o ovom modelu grafičke kartice jer je dotična proizvedena u svega par hiljada primeraka, a čelinici PowerColor-a su se verovatno vodili mišlju: "...ma šta ima da ažuriramo sajt podacima o ovoj grafičkoj kartici kada će se dotična neće ni videti zapadno tržište, a u zemljama trećeg sveta gde će se ovo prodavati kao alva verovatno neće mariti za nepostojanje podataka o istoj, ali ko njih šiša...". Nepostojanje podataka o grafičkoj kartici na sajtu proizvođača je priznajem svojevremeno zbunilo i mene, ali imajući u vidu da je to ipak PowerColor, a ne Asus, GigaByte... nisam se mnogo uzbuđivao jer sam i ranije navikao na kojekakve gluposti od PowerColor-a: nepostojanje preciznih podataka (na PowerColor sajtu) o brzini upotrebljene RAM memorija za mnogo novijih modela grafičkih kartica, "šaranje" sa specifikacijama ugrađene RAM memorije za pojedine modele grafičkih kartica (jedna tura grafičkih kartica stigne sa GDDR3 800MHz, a sledeća tura istog modela bude sa GDDR3 1333MHz i slično). Na modelu PowerColor Radeon HD 4850 1GB GDDR5 (tačna oznaka modela: AX4850 1GBD5-HV3) svih 4 ili 5 (+ jedna lično moja) primeraka kartice koje su mi prošle kroz ruke (iz ukupno 4 različite ture sa razmacima od par nedelja) imale su identične specifikacije: grafički procesor M98 radi na 625MHz, GDDR5 memorija radi na 900MHz tj. efektivno to je GDDR5 3600MHz, magistrala ka memoriji je 256-bitna kao i kod svih ostalih radeona serije 48xx, M98 čip ima 800 stream processing unit-a (isto kao i RV770), DirectX 10.1, Shader Model 4.1 i OpenGL 3.2 podrška, integrisan HD audio (preko HDMI-ja), ATI CrossFireX podrška, HDTV & HDCP, video izlazi: D-Sub & DVI & HDMI, aktivno hlađeni cooler... Interesantna činjenica je da su svi primerci grafičke kartice imali "golišave" (bez hladnjaka na istim) 1.5V GDDR5 memorijske čipove Winbond W651GG2JB-04 koji su po fabričkim specifikacijama Winbond-a ustvari predviđeni za rad na 1250MHz (i to me je odmah veoma zaintrigiralo u prvom kontaktu sa karticom) tj. memorija na svim karticama koje sam probao je bila ustvari GDDR5 5000MHz (ili 5.0Gbps ako neko tako više voli)!!! Međutim iz meni neznanih razloga PowerColor je odlučio da frekvenciju memorije spusti za dobranih 350MHz naniže tj. na 900MHz tj. da memorija radi kao GDDR5 3600MHz (tj. 3.6Gbps). To je naravno negativno uticalo na performanse ovog modela grafičke kartice, ali daleko od toga da je ova grafička kartica spora, čak štaviše upravo zbog korišćenja GDDR5 memorije ova grafička kartica osetno je brža od standardnih Radeon HD 4850 (RV770) modela koji najčešće koriste 512MB GDDR3, 1GB GDDR3 memorije ili eventualno 2GB GDDR3 memorije. O upotrebljenoj GDDR5 memoriji biće više reči kasnije kada dođem do overclock-ing-a. Ono što sam već u prvim danima želeo da isprobam prvo na svom primerku ove grafičke kartice (a zatim i na ostalih 4, 5 modela koje sam prodao) su overclock-ing mogućnosti iste jer kao što većina onih koji se ozbiljnije bave ovreclockin-om odavno znaju kvalitet izrade grafičke kartice (uostalom kao i procesora, RAM memorija, matičnih ploča, napajanja...) se može najlakše zaključiti kada se dođe do onoga što njihovu elektroniku može najviše da optereti, a to je na prvom mestu overclock-ing u kombinaciji sa programima koji će grafičku karticu izložiti maximalnom "stresu", a to je u mom slučaju meni omiljeni Furmark 1.9.2. Pri detaljnijem pogledu na PCB grafičke kartice odmah mi je upalo u oči to što naponska sekcija nije baš Bog-zna-koliko raskošna i siguran sam da će ista biti ograničavajući faktor kada se dođe do žešćeg overclocking-a, ali potpuno mi je jasno i to da ovaj model grafičke kartice nije pravljen za neki ozbiljniji overclocking (PCS+ serije grafičkih kartica iz PowerColor-a su namenjene tome). Međutim po pitanju overclocking-a grafička kartica me nikako nije razočarala: kombinacijom programa MSI Afterburner 2.1.0 (za overclock GPU-a, memorije i bolju kontrolu ventilatora na grafičkoj kartici) i Furmark 1.9.2 (za "mučenje" grafičke kartice) i uz puno experimentisanja došao sam do sledećih vrednosti koje se tiču frekvencija: sa fabričkih 625MHz grafički čip M98 moguće je overclock-ovati do savršeno stabilnih 700MHz do 710MHz (isti je slučaj sa sve ijednom karticom koju sam imao prilike da probam), a memoriju sa 900MHz (GDDR 3600MHz) na 970MHz (GDDR5 3880MHz) do 980MHz (GDDR5 3920MHz). Lično svoj primerak grafičke na pomenutim overclock frekvencijama pošteno sam izmučio i u 3D benchmark testovima (3DMark 2001 & Futuremark 03/06/Vantage & Furmark 1.9.2) kao i u realnom radu tj. u zahtevnijim 3D igrama kao što su Battlefield 3 i Crysis 2. Experimentisanje sa overclocking-om je vršeno sa standardnim hladnjakom koji PowerColor isporučuje na ovoj grafičkoj kartici, a napon grafičkog čipa M98 nije podizan u programu MSI Afterburner 2.1.0 jer to nije bilo moguće uokviru ovog programa pošto je mogućnost promene napona grafičkog čipa M98 zaključana uokviru BIOS-a same grafičke kartice. Ono što sam uradio u vezi boljeg hlađenje grafičke kartice u kombinaciji sa fabričkim hladnjakom je da uokviru programa MSI Afterburner 2.1.0 ručno intervenišem na grafikonu koji će ventilatoru hladnjaka grafičke kartice "govoriti" kojom brzinom da se okreće u zavisnosti od temperature grafičkog čipa tj. prosto rečeno povećao sam broj obrtaja ventilatora da bi hladjenje grafičkog čipa bilo bolje zbog povećane frekvencije istog u toku overclocking-a. Bilo kako bilo i bez i sa pojačanim hlađenjem od strane programa MSI Afterburner 2.1.0 grafički čip je (u prostoriji sa prosečnom temperaturom vazduha od 20 do 22 stepena Celzijusa) u izuzetno dobro "provetrenom" kućištu lako prelazio 75 stepeni Celzijusa kada sam grafičku karticu "mučio" programom Furmark 1.9.2, dok je u realnom radu tj. u igrama kao što Battlefield 3 i Crysis 2 i posle višesatnog igranja grafički čip retko kada prelazio 66 do 68 stepeni Celzijusa u prostoriji u kojoj se temperatura vazduha kretala između 20 do 22 stepena Celzijusa. Dakle ako ćete overclock-ovati ovu grafičku karticu programom MSI Afterburner 2.1.0 (ili nekom novijom Beta verzijom istog), a neplanirate da zamenite fabrički PowerColor hladnjak na grafičkoj kartici nekim boljim onda definitivno uključite pa povećajte u programu MSI Afterburner kontrolu broja obrtaja na ventilatoru hladnjaka grafičke kartice jer će to itekako povoljno da utiče na njen stabilan rad i manje grejanje, pogotovo u vrelim letnjim mesecima koji slede. Imajući u vidu slabu naponsku sekciju na grafičkoj kartici overclocking-om "isceđenih" 700-710MHz (ponavljam, bez podizanja napona grafičkog čipa) za grafički čip M98 je sasvim solidno, dok me postignutih 970MHz (GDDR5 3880MHz) odnosno za pojedine primerke 980MHz (GDDR5 3920MHz) baš i nezadovoljava imajući u vidu da su memorijski čipovi Winbond W651GG2JB-04 fabrički deklarisani za rad na čitavih 1250MHz (GDDR5 5000MHz), ali opet i tih 70MHz do 80MHz više koliko sam "iscedio" iz memorije je sasvim pristojno da kartica u zahtevnijim 3D igrama radi primetno brže. Krivac za ovako mali overclock memorijskih čipova sigurno nije slaba naponska sekcija grafičke kartice, pretpostavljam da je glavni krivac BIOS grafičke kartice u kome su tajminzi (Cas Latency) parametri rada memorije "utegnuti" za frekvenciju od 900MHz (GDDR5 3600MHz) i da kao takvi omogućavaju dodatnih 70MHz do 80MHz više preko čega memorija na grafičkoj kartici već počinje da "trokira" jer joj "utegnuti" tajminzi uokviru BIOS-a grafičke kartice nedaju da radi "opušteno". Siguran sam da bi "opuštanjem" Cas Latency tajminga uokviru BIOS-a grafičke kartice memorijskim čipovima bilo omogućeno da rade i na većim frekvencijama, sasvim sigurno preko 1100MHz (GDDR5 4400MHz), ako ne i na celih 1250MHz (GDDR5 5000MHz) pa možda ček i više od toga. To bi imalo veliki uticaj na skok performansi grafičke kartice, ali kako trenutno nisam imao više vremena mod-ovanje BIOS-a u pokušaju "opuštanja" Cas Latency tajminga memorije na grafičkoj kartici sam ostavio za proleće 2012 kada ću se kad uhvatim malo više vremene pokušati pozabaviti ozbiljnijim overclocking-om ove grafičke kartice. Znači svoj primerak grafičke kartice trenutno vozim na 700MHz za GPU i 970MHz (GDDR5 3880MHz) za memoriju. Ono što sam pre nekoliko nedelja uradio u vezi grafičke kartice je da pronađem neki ne preterano skup aftermarket cooler za nju da bih zamenio ovaj fabrički PowerColor-ov koji je poprilično bučan na većem broju obrtaja. Nisam želeo Bog-zna-koliko da ulažem u bolji hladnjak nego sam uzeo proveren i dovoljno jeftin hladnjak Arctic Cooling Accelero L2 Pro koji je neuporedivo tiši na maximalnom broju obrtaja (2000RPM, 12V) od fabričkog PowerColor-ovog, a metalni aluminijumski hladnjak nešto većih dimenzija uodnosu na fabrički omogućava i nešto niže temperature grafičkog čipa: u prostoriji gde je vazduh od 20 do 22 Celzijusa i u dobro provetrenom kućištu grafički čip (mereno programom MSI Afterburner) nikada neide preko 58 stepeni Celzijusa u igrama kao što su Battlefield 3 ili Crysis 2, a u testu Furmark 1.9.2 grafički čip pri najžešćem mučenju ide do nekih 70-ak stepeni Celzijusa što su rezultati koji dovoljno govore o tome koliko Arctic Cooling Accelero L2 Pro bolje odrađuje posao uodnosu na fabrički PowerColor hladnjak, a da nepominjemo to koliko je AC Accelero L2 Pro tiši. U pakovanju sa hladnjakom Arctic Cooling Accelero L2 Pro stižu i mali metalni hladnjaci, posebno za memorijske čipove, a posebno za naponsku sekciju grafičke kartice (stabilizatore napona) i njih sam takođe montirao stim što sam na naponsku sekciju (ako se nevaram 9 ili 12 stabilizatora napona, uradio sam to pre 2 meseca pa se nesećam najbolje) levo od grafičkog čipa montirao jedan veći metalni hladnjak jer na PCB-u grafičke kartice postoje rupe predviđane za montiranje istog. Takođe sam na poleđini grafičke kartice dodatnim ručno pravljenim nosačem montirao i jedan manji ventilator koji hladi poleđinu grafičke kartice u predelu odmah ispod grafičkog čipa pošto sam fanatik da sve što se greje u kompjuteru mora imati (bolesno) dobro hlađenje... :) Ovo sve u vezi boljeg hlađenja grafičke kartice sam pripremio ne toliko da bi je sada bolje hladio ovako overclock-ovanu nego da se malo više pozabavim overclock-ovanjem iste kada za to dođe vreme koje je merodavno za ovakve stvari: leto. Kad uhvatim malo vremena planiram mod-ovanje ove grafičke kartice u dve faze: modifikovanje elektronike (malo jači i kvalitetniji kondenzatori i stabilizatori napona) pa onda modifikovanje BIOS-a grafičke kartice (Radeon BIOS Editor + ATIFlash) sa ciljem stabilnog podizanje napona grafičkog čipa čime ću nadam se postići nekih 750MHz i neverujem da ću želeti da idem naviše sa trenutnim AC Accelero L2 Pro hladnjakom, ali više ću se pozabaviti opuštanjem Cas Latency tajminga memorije čime bi performanse grafičke kartice mogle drastično da skoče ukoliko doguram do za memoriju fabrički predviđenih 1250MHz (GDDR5 5000MHz). Bilo kako bilo i na sada overclock-ovanih 700MHz za GPU i 970MHz (3880MHz) za memoriju rezuultati koje ova grafička karica postiže u 3D benchmark testovima veoma su blizu onih koje postižu fabrički modeli ATI Radeona HD 4870 kojima grafički čipovi po specifikacijama koje je propisao ATI treba da rade na 750MHz, a GDDR5 memorija na 900MHz (GDDR3600MHz). To što model 4870 gura napred u testovima je 50MHz brži grafički čip, ali na mom overclock-ovanom 4850 modelu 70MHz brža memorija to u većini slučajeva kompenzuje pa su rezultati često 1:1 u poređenju sa fabričkim 4870 modelima ili 4870 u nekim 3D benchmark testovima ima blagu prednost od svega par procenata. Tačne brojke neznam napamet jer ovo sada kuckam u pauzi za ručak na poslu, a ako su nekom od vas koji čitate ovo brojke koje daju 3D bencmark testovi baš bitne potrudiću se da iste objavim u nekoj sledećoj poruci jer sve rezultate imam kući utefterene u posebnom rokovniku namenjenom beleženju rezultata pri overclock-ingu procesora i grafičkih kartica. Što se tiče drajvera za grafičku karticu one koji se dobijaju na CD-u uz grafičku karticu slobodno zaboravite jer su odveć stari i bolje je sa AMD sajta skinuti novije generičke Catalyst drajvere (trenutno to su AMD Catalyst 12.2 WHQL) koji će se mnogo bolje "slagati" sa igrama novijeg datume. Trenutno na mašina u kojoj kucka ova grafička kartica u kombinaciji sa Windows 7 Ultimate 64bit Service Pack 1 već neko vreme koristim drajvere AMD Catalyst 12.2 Preview 8.940.0 koji su se pokazali kao izuzetno stabilni i bez apsolutno ikakvih bug-ova u svim igrama koje moj klinac ima instalirana na svojoj mašini. Mada kako stvari stoje ove sadašnje 12.2 Preview 8.940.0 drajvere menjaću za AMD Catalyst 8.951.1 05 March ili za AMD Catalyst 12.4 Beta 8.96 15 March drajvere čisto experimentisanja radi jer na sajtu: benchmark3d.com ...ovi drajveri nude za nijansu bolje performanse uodnosu na 12.2 Preview drajvere (izgleda) bez ikakve žrtve u pogledu stabilnosti ili bug-ova u 3D prikazu pri igranju igara. Uglavnom za one koji nisu spremni za experimentisanje sa drajverima batalite drajvere na CD-u uz grafičku karticu jer su stari, skinite trenutno najnovije AMD Catalyst drajvere sa AMD sajta i instalirajte ih jer radiće bez problema kako ovi tako i svi budući Catalyst drajveri sve dok AMD u Catalyst drajverima bude podržavao Radeon HD 48xx seriju grafičkih kartica, a po svemu sudeći to će biti još par godina. Znači problema sa tim što je grafički čip M98, a ne RV770 nema nikakvog uticaja na generičke AMD Catalyst drajvere koji će savršeno raditi sa ovim M98 čipom kako sada tako i (siguran sam) ubuduće kada se pojave novi AMD Catalyst drajveri. U kombinaciji sa svojom grafičkom karticom probao sam ukupno 10-ak različitih verzija AMD Catalyst drajvera kako oficijelnih WHQL od verzije 11.8 WHQL, preko raznih leaked Beta i Preview drajvera, pa sve do 12.2 Preview 8.940.0 drajvera i sa svim tim drajverima grafička kartica je radila savršano stabilno, ali su neki drajveri pokazali manje ili veće dobitke u performansama pa sam se držao njih, kao što su naprimer ovi 12.2 Preview 8.940.0 drajveri koje sada koristim. Što se tiče igara programom FRAPS sam kontrolisao broj frejmova koje grafička kartica postiže u 3D igrama i tu su stvarno postignuti rezultati i više nego dovoljno dobri za komotno igranje novijih 3D igara u pristojnim visokim rezolucijama i sa solidno visokim nivoom grafičkih detalja. Rezultati koje navodim tiču se overclock-ovane grafičke kartice, znači 700MHz za grafički čip i 970MHz (GDDR5 3880MHz) za memoriju. Naprimer Crysis 2 (multiplayer) radi savršeno glatko u rezoluciji 1440x900 (bez instaliranih textura visoke rezolucije) sa grafičkim detaljima na otprilike 2/3 od maximuma i pritom grafika izgleda veoma lepo i bogato. Sada pričam onako po sećanju, ali ako se nevaram u (mereno u FRAPS-u) broj frejmova nepada ispod 40 (osim kada se dese lag-ovi u toku igre zato što neko od igrača u toku meča koristi Orbital Strika ili L-Tag, ali tada igra "secka" svima u meču bez obzira na grafičku karticu) što je sasvim OK za glatko igranje. Ako nekome treba uradiću i negde na internet okačiti screenshoot toga kako je grafika sada podešena u Crysis 2-ci. Što se tiče igre Battlefield 3 (takođe multiplayer) i sa njom je slično stim što je rezolucija u kojoj vozimo ovu igru na ovako overclock-ovanom Radeonu HD 4850 sada 1680x1050 sa grafičkim detaljima podešenim otprilike na Medium (ponešto je i na High) i bez preterane upotrebe AA i AF modova i broj frejmova retko kada padne ispod 35 što je veoma dobro. Igra Battlefield 3 u 1680x1050 i sa pomenutim nivoom grafičkih detalja na ovako overclock-ovanom Radeon-u 4850 izgleda i više nego impresivno na monitoru od 24". Ako treba i za Battlefield 3 uradiću screenshot podešavanja grafike da bi oni koji ovu grafičku karticu koriste (pogotovo overclockovanu slično mojoj) znaju kako da u pomenutoj igri otprilike podese rezoluciju i grafičke detalje. Pravo je čudo da za današnje pojmove već vremešna grafička kartica gura dobro ovako zahtevnu igru kao što je Battlefield 3. Ali opet ponavljam treba malo experimentisati sa drajverima, ja preporučujem 12.2 Preview 8.940.0 drajvere (postoje samo za Windows 7 32&64bit), mada siguran sam da će noviji "procureli" drajveri kao što su AMD Catalyst 8.951.1 05 March ili za AMD Catalyst 12.4 Beta 8.96 15 March ponuditi za koji procenat ili frejm bolje performanse. Što se tiče problema sa ovom grafičkom karticom jedini problem koji sam imao je da istu "uparim" sa matičnom pločom Asus P5B Deluxe WiFi/AP (zadnji BIOS 1238) u kombinaciji sa Windows XP SP3. Prethodno instalirani i savršeno funkcionalni Windows XP SP3 jednostavno nije želeo da se startuje (čak ni u Safe modu) kada je ova grafička kartica bila ubodena u pomenutu matičnu ploču, jednostavno bi u jednom trenutku pri startovanju Windows XP SP3 "zakucao" i nije pomagalo ništa osim 4 sekunde držanja Power tastera na kućištu. Ni ponovna reinstalacija Windows XP-a kao ni prepodešavanje svih mogućih i nemogućih parametara BIOS-a matične ploče nisu pomogli da se Windows XP SP3 ili ilinstalira ili startuje normalno sa ovom grafičkom karticom. Ustvari na toj mašini gde je matična ploča Asus P5B Deluxe WiFi/AP na HDD rack-u (koji koristim samo po potrebi) držim instaliran Windows XP na čiji HDD smeštam slike koje pravim sa digitalnim foto-aparatom i za to mi netreba ništa bolje od WinXP-a, a kada sam posle par dana uvideo da nema šanse da Windows XP SP3 ikako proradi sa ovom grafičkom karticom batalio sam ga i na HDD rack instalirao Windows 7 x64. To bi "ukratko" bilo to, verujte mi nisam mogao kraće jer šta god da sam kraće napisao opet bi se našao neko da me pita poneki detalj koji sam propustio, a mislim da sam u text-u iznad dovoljno izdetaljisao da zapušim usta onima koji trube da kartica nevalja ništa, a možda je nisu ni videli ili pošteno ni probali/testirali. Ja definitivno jesam, i više od toga jer ovakve stvari su moja opsesija... :) Kako god ova kartica je odlična kupovina za male pare, 1GB GDDR5 memorije sa 256-bitnom magistralom ka istoj kao i (dalje) dovoljno snažan grafički čip da moderne igre gura u pristojnim rezolucijama i sa pristojnim nivoom grafičkih detalja u prihvatljivom broju frejmova, a kada se u to ukombinuje sa sasvim pristojnim overclock mogućnostima (samo pažljivo!) mislim da je ova grafička kartica pravi primer za ono što definišu reči: bang for the buck ...pogotovo ako se ima u vidu kupovna moć domaćih igrača koja ni izbliza nije tolika kao "preko grane", čast izuzecima koji ovde u Srbiji imaju i mogu da sebi priušte grafičku karticu od 200 i kusur ili 300 i kusur Eura. Nije da nisam ili nemam (pogotovo ja koji se bavim ovim poslom i sve mogu da nabavim po uvoznim cenama) da svom klinji za igranje kupim jaču grafičku karticu od ove, ali jednostavno nisam želeo da ulažem previše u nešto kao što su grafičke kartica klase Radeon HD 6950 sa 2GB GDDR5, MSI GeForce GTX560Ti HAWK ili eventualno neki noviji Radeon HD serije 77xx/78xx kada to moj klinja neće znati adekvatno da iskoristi. Overclocking-om sam iz pomenute grafičke kartice "iscedio" dovoljno da je moj klinac oduševljen kako sada igre rade i izgledaju u trenutnim rezolucijama, mada da napomenem da samo Crysis 2 "vozimo" u 1440x900 sa gore pomenutim nivoom grafičkih detalja, a Battlefield 3 u 1680x1050 sa takođe gore pomenutim nivoom grafičkim detalja dok sve ostale igre (pričam po sećanju, ali mislim da ima instalirane još i Mass Effect 3, NBA 2K12, PES 2012, Assassins Creed: Revelations, Batman Arkham City, Just Cause 2...) sve, ali SVE igre "vozimo" na ovako overclock-ovanoj 4850-ici u 1920x1080 (iliti Full HD) sa grafičkim detaljima na maximumu ili blizu maximuma uz upotrebu AA i AF modova u vrednostima od od 2X do 4X (u ponekim igrama čak i sa AA i AF u 8X i 16X igra radi glatko!) što je stvarno priznaćete impresivno za ovu grafičku karticu i samo pokazuje koliko se dotična još dobro "drži" sa novim igrama. Znam da će sada neki da možda kukaju kako Radeon HD 4850 nema DirectX 11 mogućnosti kao ni Shader Model 5.0 mogućnosti, ali realno koliko igara na PC-u trenutno na pravi način koristi ove mogućnosti u vreme kada nam (za pojmove sada raspoloživog PC hardware-a) uboge konzole kao što su PlayStation 3 i Xbox 360 i (prvenstveno od strane Microsoft-a "podmazani") gamedeveloper-i diktiraju kako će izgledati PC igre (tj. da se nerazlikuju u grafici previše uodnosu na konzolne verzije istih). I nemoj samo da mi neko pominje kako je za iste pare DX11/SM5.0 "sposoban" AMD Radeon HD 6670 sa 1GB GDDR5 memorije bolji izbor od ovog PowerColor ATI Radeona HD 4850 sa 1GB GDDR5 memorije: 256-bitna magistrala koju ka GDDR5 memoriji ima Radeon HD 4850 daleko u prašini ostavlja rezultate koje postiže Radeon HD 6670 sa svojom 128-bitnm magistralom ka GDDR5 memoriji. Ako treba i za ovo ću zainteresovanima priložiti screenshot rezultata obe kartice da im zapušim usta, a u trenutnim DirectX 11 "sposobnim" igrama Radeon HD 6670 nedovoljno je jak da u DX11 modu sa prihvatljivim brojem frejmova potera većinu tih DX11 sposobnih igara u rezolucijama većim od 1440x900 odnosno 1366x768 pa će vlasnici istog opet biti prinuđeni da DX11 igre igraju u DX9 ili eventualno u zaboravljenom DX10 modu da bi se dokopali većih rezolucija i većeg nivoa grafičkih detalja, a u tim modovima ovaj Radeon HD 4850 sa 1GB GDDR5 će bukvalno deplasirati pomenutu 6670-icu sa 1GB GDDR5. Da neširim temu, pomenutu grafičku karticu trenutno baš i nije lako pronaći kod domaćih prodavaca (ni ja je nemam u prodaji već par nedelja), a oni kojima je potrebno više informacija tu sam da pomognem koliko mogu, pogotovo onima koji imaju nedoumica ili problema sa istom kao i onima koji nakon kupovine žele da se upuste u overclock iste
 

 
0 17 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
4850 ponovno u ponudi?

Što je je,ovo je DEFINITIVNO best buy kartica.

Ako se jezgra clocka na 750MHz, imate HD4870 sa solidnim hlađenjem i sa garancijom 2god...

a najgore je ono kad vidim da se na njuskalu prodaju 4870 za 550 kn korištene 2-3 god... mogu je prodat taman za 200kn manje

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: 4850 ponovno u ponudi?

vrati mi mojih 20 minuta zivota {#}

13 godina
odjavljen
offline
Re: 4850 ponovno u ponudi?
martanbj kaže...

Što je je,ovo je DEFINITIVNO best buy kartica.

Ako se jezgra clocka na 750MHz, imate HD4870 sa solidnim hlađenjem i sa garancijom 2god...

a najgore je ono kad vidim da se na njuskalu prodaju 4870 za 550 kn korištene 2-3 god... mogu je prodat taman za 200kn manje

Nemože na 750 na stock naponu

AŠRot Superman, Gigabyte Kryptonite
13 godina
neaktivan
offline
4850 ponovno u ponudi?

Zašto ne može na stock naponu?

 

E i da ne zaboravimo kartica je od 1gb :)

Šteta što serija hd4xxx loše skalirala, inače bi ju odmah kupio i stavio sa svojom hd4870 {#}

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
odjavljen
offline
Re: 4850 ponovno u ponudi?
martanbj kaže...

Zašto ne može na stock naponu?

 

E i da ne zaboravimo kartica je od 1gb :)

Šteta što serija hd4xxx loše skalirala, inače bi ju odmah kupio i stavio sa svojom hd4870 {#}

Nemože, nije toliko clokabilna, ići će do 720, ali do 750 neće bez dizanja napona!

AŠRot Superman, Gigabyte Kryptonite
13 godina
neaktivan
offline
Re: 4850 ponovno u ponudi?
MARKOZD15 kaže...
martanbj kaže...

Zašto ne može na stock naponu?

 

E i da ne zaboravimo kartica je od 1gb :)

Šteta što serija hd4xxx loše skalirala, inače bi ju odmah kupio i stavio sa svojom hd4870 {#}

Nemože, nije toliko clokabilna, ići će do 720, ali do 750 neće bez dizanja napona!

ma i to je u redu.nadoknadi se overclockom memorije.

13 godina
odjavljen
offline
Re: 4850 ponovno u ponudi?
martanbj kaže...

ma i to je u redu.nadoknadi se overclockom memorije.

Ma nećeš razliku između stock-a na jezgri i 750MHz ama baš nigdje osjetiti!

AŠRot Superman, Gigabyte Kryptonite
14 godina
offline
4850 ponovno u ponudi?

Ja sam naručio ovu vtx pa me zanima valja li išta, npr. na mojem monitiru 19" 1440x 900 hoće li svi codovi raditi na maxed out?

Sa mojom konfom + računajte sa 8 gb ovih rama.

Steam: nuketown | xfire: delacruser5 | skype: bernard.sasko | Facebook: Bernard Šaško | Origin: bernard.sasko@facebook.com (Berologic)
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
odjavljen
offline
Re: 4850 ponovno u ponudi?
Bernard Huky Hux kaže...

Ja sam naručio ovu vtx pa me zanima valja li išta, npr. na mojem monitiru 19" 1440x 900 hoće li svi codovi raditi na maxed out?

Sa mojom konfom + računajte sa 8 gb ovih rama.

To je odlična kartica za 1440x900, iako si moga kupiti HD 7750, ali dobro si prošao, ajde :D

AŠRot Superman, Gigabyte Kryptonite
15 godina
protjeran
offline
Re: 4850 ponovno u ponudi?

Upravo tako. Prestrasno je sto su ove HD4850 trunule na nekom lageru 1.5g i cekale izlazak HD7700 serije.

 

Sam raw memory bandwidth HD4800 i nije nesto impresivno spram modernijih kartica. Izmedju HD4 i HD5 serije je velika razlika u memBW koji im je potreban, tako da i pri istom taktu GDDR5 neka 128bitna HD5700 nije nego 10-15% sporija.

 

Odlicna kupnja, no uz jednu HD7750 koja je bolja od ove a trosi samo trecinu nekom tko ozbiljnije uziva u 3Du brzo se isplati novija serija.

 

Osobno mislim da je HD4800 danas jos jedino isplativa za kakv FireGL mod ako joj je ostala ikakva prednost spram nemodabilne HD7750ke.

 

Ovi RV770 chipovi su valjda naisplativiji chipovi u povijesti ATija koji ih je valjda sve uspio uvaljati u kartice krenuvsi od totalnog skarta koji se prodavao kao HD4730, pa trulex HD4830 serije, preko losijih prvih HD4850 macica, do chipova koji su mogli raditi kao hd4870 a prodavanih kao HD4850 s GDDR3 memorijom, te na kraju i ove HD4850 s GDDR5 koje nisu mogle postici takt jezgre da ih prodaju kao punokrvne HD4870ke. HD4850 lives forever :grin:

Poruka je uređivana zadnji put sri 25.4.2012 0:39 (gljinoliga).
12 godina
offline
Re: 4850 ponovno u ponudi?
Bernard Huky Hux kaže...

Ja sam naručio ovu vtx pa me zanima valja li išta, npr. na mojem monitiru 19" 1440x 900 hoće li svi codovi raditi na maxed out?

Sa mojom konfom + računajte sa 8 gb ovih rama.

Meni su na standardnoj 4850 svi CoD-ovi isli na max na 1680x1050,nemas frke po tom pitanju.

13 godina
offline
Re: 4850 ponovno u ponudi?
gljinoliga kaže...

Upravo tako. Prestrasno je sto su ove HD4850 trunule na nekom lageru 1.5g i cekale izlazak HD7700 serije.

 

Sam raw memory bandwidth HD4800 i nije nesto impresivno spram modernijih kartica. Izmedju HD4 i HD5 serije je velika razlika u memBW koji im je potreban, tako da i pri istom taktu GDDR5 neka 128bitna HD5700 nije nego 10-15% sporija.

 

Odlicna kupnja, no uz jednu HD7750 koja je bolja od ove a trosi samo trecinu nekom tko ozbiljnije uziva u 3Du brzo se isplati novija serija.

 

Osobno mislim da je HD4800 danas jos jedino isplativa za kakv FireGL mod ako joj je ostala ikakva prednost spram nemodabilne HD7750ke.

 

Ovi RV770 chipovi su valjda naisplativiji chipovi u povijesti ATija koji ih je valjda sve uspio uvaljati u kartice krenuvsi od totalnog skarta koji se prodavao kao HD4730, pa trulex HD4830 serije, preko losijih prvih HD4850 macica, do chipova koji su mogli raditi kao hd4870 a prodavanih kao HD4850 s GDDR3 memorijom, te na kraju i ove HD4850 s GDDR5 koje nisu mogle postici takt jezgre da ih prodaju kao punokrvne HD4870ke. HD4850 lives forever :grin:

HD 4870 i HD 4890 imaju GDDR5 memoriju uparenu sa 256 bitnom sabirnicom pa im bandwith u najgorem slucaju iznosi oko 110GB/S, tako da im raw bandwith ni po pitanju memorije ni sabirnice nije upitan, jos uvijek su to odlicne kartice.Jedna HD 4870 850/1000 je jednaka Radeonu HD 6790 po pitanju perfomansi, da ne govorim da im memorija ide uredno na 1150MHZ pa se propusnost penje na debelih 148GB/S.HD 4890 takoder, iako je velik potrosac kao i HD 4870 i dalje ima mnogo snage, ne isplati se ici na nista slabije od HD5870/HD6950 ako ih imate.U svakom slucaju ova HD 4850 sa GDDR5 memorijom je blizu HD 4870 stock, clocknes jezgru na 750 i imas HD 4870 sa Accelerom i garancijom od dvije godine za malih 500HRK.

clock2much
13 godina
odjavljen
offline
4850 ponovno u ponudi?

Evo ljudovi naručena je i moja VTX 4850, pa slike će biti kada dođe, strava kartica.

Čovjek mi je garanciju našao, iako nije bila u ponudi(njuškalo) te 400kn+moja poštarina.

 

Usput i nabavio Chieftec Dragon kućište, starija verzija, iako izgled nije bogzna što, ipak je Chieftec jedna od najKALITETNIJIH marka za kućišta. Čvrst i kvalitetan dizajn, dobar odvod topline, te dosta prostrano, za mene ko stvoreno!

Samo Hajduk živi vječno !
 
0 0 hvala 0
12 godina
protjeran
online
Re: 4850 ponovno u ponudi?

Ej ljudovi zanima me jel se isplati uzet tu karticu posto vidim da jako lijepo vodi sve kupce sa 1 gb i gddr5 memorijom za 300 KN i godinom dana garancije??

TL
12 godina
offline
Re: 4850 ponovno u ponudi?
Tomo53nja kaže...

Ej ljudovi zanima me jel se isplati uzet tu karticu posto vidim da jako lijepo vodi sve kupce sa 1 gb i gddr5 memorijom za 300 KN i godinom dana garancije??

Sa godinom dana garancije i za te novce definitivno. Čak mi tu i nešto smrdi {#}

Živim luksuzno! Jedem luk i lijem suze... :)
12 godina
protjeran
online
Re: 4850 ponovno u ponudi?
INCOGNITO99 kaže...

 

Sa godinom dana garancije i za te novce definitivno. Čak mi tu i nešto smrdi {#}

Ok,onda bi je i mogao kupit kad vec ima garanciju...Neznam ni sam jel smrdi il ne smrdi ali lik veli da je jos u kompu,poslo sliku iz kompa jer ju nije htio vadit posto mu jos radi a prodaje cijeli komp pa prvo ide grafa van jer on uzima cijeli novi komp...Ovih dana bas trazim neku sebi takvu i naletim i na 4890 za 300 kn i nazovem da pitam sta i kako,kad prodaje i sve stima i kao cut cemo se navecer,i opet zivem navecer nista, nazovem sutra kad ono prodao,reko ajd dobro i sad naletim na ovu koja mi nece pobjec... {#}

Ne trosi nesto pretjerano i hladenje je dobro ako se ne varam???

TL
14 godina
offline
4850 ponovno u ponudi?

Ja je imam, sa accelero s1 gore + 120 mm vent.. Do 60 jedva dode u full loadu.. A o idlu da ne pricam.

Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
4850 ponovno u ponudi?

Ja sam svoju 4850 (ddr3) prodao prije par mjeseci za 350 kn.

Bio sam zadovoljan sa njom, nisam neki igrač ali npr. skyrim sam igrao na 1920 i slika je bila vrhunska... da ne govorim o WoW-u :)

 

inače radila mi je na no-name napajanju 450W (mislim da je msan ili neki takav jeftikaner)

 

Edit: ovo se isplati uzet

I'm Afraid of Americans
Poruka je uređivana zadnji put ned 8.7.2012 10:41 (noob007).
 
1 0 hvala 0
12 godina
protjeran
online
Re: 4850 ponovno u ponudi?

Lijepo,lijepo,a ova je jos sa ddr5 memorijom i nekim hladnjakom slicnim acceleru...{#}

EDIT: Ford jesi ti imao bas ovu sa ddr5 memorijom ili onu stariju sa ddr3 memorijom???

TL
Poruka je uređivana zadnji put ned 8.7.2012 12:28 (Tomo53nja).
11 godina
neaktivan
offline
4850 ponovno u ponudi?

Znači ova verzija se ne pregrijava, tj. hlađenje je ok?

Dajte mi objasnite dal se dobije s njom taj dodatni kabal za napajanje? Nikad nisam imao takvu karticu koja traži dodatno napajanje

Dal bi ju ovo vuklo http://www.onyougo.com/lc-power-lc500h-12-v22-power-supply-units-specs_pi593019e2

 
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice