Auti - ultimativna tema izdvojena tema

poruka: 77.249
|
čitano: 13.417.956
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
offline
Auti - ultimativna tema

Meni je takoder onak cudno kad se netko cudi kak auto trosi 5.5l... Bez voznje u "deda stilu" se vozim komotno sa 5.5-6l po glavnoj cesti sa dizelom od 180ks.

Ispod 2000okr/min ne spustam.

Truth in engineering.
Poruka je uređivana zadnji put pon 7.11.2022 9:40 (Batista).
14 godina
online
Auti - ultimativna tema

S Golfom 1.6 TDI potrošim 4,2-4,5 izvan grada, normalna vožnja po ograničenjima. Ako se potrudim može i ispod 4. Niti u gradu nije puno više ali nisam baš gledao/upamtio točne brojke. 
C klasa od 200 konja mi nikad nije potrošila više od 6 izvan grada, penzionerskom vožnjom može i ispod 5. Po gradu bude 7-9 a kad se izađe na Ljubljansku/Slavonsku i to padne na 6.2-6.8, normalna vožnja, nije da posebno štedim. 

 

Mislim da se A3/Golf 1.9TDI koje čovjek spominje komotno može voziti uz potrošnju od 5,5 litara. Pod uvjetom da su auti ispravni. Uostalom nek pogleda na spritmonitor.de

2 godine
offline
Re: Auti - ultimativna tema
Batista kaže...

Meni je takoder onak cudno kad se netko cudi kak auto trosi 5.5l... Bez voznje u "deda stilu" se vozim komotno sa 5.5-6l po glavnoj cesti sa dizelom od 180ks.

Ispod 2000okr/min ne spustam.

 Nije čudno, jer ne koristiš stalno 180 KS

Ako voziš pri brzini 100 km/h u petoj brzini na otvorenoj cesti pri 3000 okr/min, ne treba više ni trošiti.

 

Ljudi pogrešno koriste u razgovorima, moj ima 200 KS a troši 5 L.

Da, troši, jer ih troši na trenutnih 80 KS, a ne na 200...

Logika je najjednostavniji način da samouvjereno dođeš do krivoga zaključka.
Poruka je uređivana zadnji put pon 7.11.2022 13:15 (Zaporožac).
14 godina
online
Re: Auti - ultimativna tema
Zaporožac kaže...
Batista kaže...

Meni je takoder onak cudno kad se netko cudi kak auto trosi 5.5l... Bez voznje u "deda stilu" se vozim komotno sa 5.5-6l po glavnoj cesti sa dizelom od 180ks.

Ispod 2000okr/min ne spustam.

 Nije čudno, jer ne koristiš stalno 180 KS

Ako voziš pri brzini 100 km/h u petoj brzini na otvorenoj cesti pri 3000 okr/min, ne treba više ni trošiti.

 

Ljudi pogrešno koriste u razgovorima, moj ima 200 KS a troši 5 L.

Da, troši, jer ih troši na trenutnih 80 KS, a ne na 200...

to i jest i nije točno. 
Veći motor npr 2,5 litre vs 1 litre će pri malim snagama imati nepovoljniju specifičnu potrošnju (g/kWh-1 goriva). Zanemarimo gubitke i otpore specifične za svako vozilo, prijenosne odnose prilagođene za režim vožnje - jer isti motor može pri 3000okretaja razvijati 30KS ili 150KS, ako ga ne opteretiš efikasnost mu se može i prepoloviti; Svaki motor ima sweetspot na krivulji specifične potrošnje koja se razlikuje ovisno o opterećenju.
Inače suvremeni automobili tipično za održavati 100km/h trebaju 25-30KS, za 130km/h 45-50KS. 80KS, 150KS, 300KS... je tu samo za ubrzanja i uzbrdice (ili brzine puno veće od dopuštenih).


10 godina
online
Auti - ultimativna tema

Itko nedavno uzeo nekakve led zarulje za interijer ? ebay ili ?

14 godina
offline
Auti - ultimativna tema

auxito led, upisi na ali express

znam XX ljudi koji su ih stavili i SVI zadovoljni...jeftine, jake, bijele...imam ih jedno god i nesto i nikakvih problema, ni blicanja, ni sporog gasenja, ni pregoravanja...

i to imam najmanju varijantu, koja je dimenzijama ista kao oem, a imas i vecih i sa vise cipova...

2 godine
offline
Re: Auti - ultimativna tema
jozef kaže...

to i jest i nije točno. 
Veći motor npr 2,5 litre vs 1 litre će pri malim snagama imati nepovoljniju specifičnu potrošnju (g/kWh-1 goriva). Zanemarimo gubitke i otpore specifične za svako vozilo, prijenosne odnose prilagođene za režim vožnje - jer isti motor može pri 3000okretaja razvijati 30KS ili 150KS, ako ga ne opteretiš efikasnost mu se može i prepoloviti; Svaki motor ima sweetspot na krivulji specifične potrošnje koja se razlikuje ovisno o opterećenju.
Inače suvremeni automobili tipično za održavati 100km/h trebaju 25-30KS, za 130km/h 45-50KS. 80KS, 150KS, 300KS... je tu samo za ubrzanja i uzbrdice (ili brzine puno veće od dopuštenih).


O čemu sam ja pisao.

O specifikumu vožnje na otvorenoj cesti pri brzini 100 km/h i 3000 okretaja (spomenuo sam ilustrativno 80KS) ne ulazeći u detaljnost nekakve snage pritoj vožnji.

Samo sam objasnio uvriježenu zabludu, da npr. automobili od 200 ks ne koriste stalno 200 ks i zato malo troše na otvorenoj cesti, a sad koliko je to ks, zaboli me.

 

 

Logika je najjednostavniji način da samouvjereno dođeš do krivoga zaključka.
9 godina
offline
Auti - ultimativna tema

Jel vozi neko 1.8T,imam ga u a6 132kw i nekakav remap oko 200+ks,sa potrosnjom sam zadovoljan,nije neki veliki potrosac a ide sasvim ok.Svaki dan pravim oko 60 kilometara,i sa klimom nisam primjetio neku razliku u potrosnji.Ali neke laganini voznje je oko 7.5litara,a grada je preko 11

10 godina
online
Re: Auti - ultimativna tema
RuskeGTT kaže...

auxito led, upisi na ali express

znam XX ljudi koji su ih stavili i SVI zadovoljni...jeftine, jake, bijele...imam ih jedno god i nesto i nikakvih problema, ni blicanja, ni sporog gasenja, ni pregoravanja...

i to imam najmanju varijantu, koja je dimenzijama ista kao oem, a imas i vecih i sa vise cipova...

 To bi ovo bilo ?

14 godina
offline
Auti - ultimativna tema

tocno te ja imam

evo kako meni svjetle u autu

Poruka je uređivana zadnji put uto 8.11.2022 17:28 (RuskeGTT).
13 godina
offline
Re: Auti - ultimativna tema
RuskeGTT kaže...

evo kako meni svjetle u autu

 

jebo to, ne trebaju mi lampe u autu od kojih ću ostati slijep 

fino lagano toplo svjetlo >>>> hladno bijeli stadionski reflektori 

the problem with my brain is the left side has nothing right in it, and the right side has nothing left in it.
16 godina
offline
Auti - ultimativna tema

w211 e220cdi remapiran all time prosjek mi je 7.5L s time da ne pazim na potošnju apsolutno niš

ima dana kad sam u firmi s 5.5l ima dana kad ne padne ispod 9l...

OLD FORDS NEVER DIE...THEY JUST GET FASTER /// Ride or die, remember? /// If Clarkson says that the Focus RS is brilliant, who am I to disagree..
13 godina
offline
Auti - ultimativna tema

markec, uvijek si imao tešku nogu 

meni je 9-9,5 prosjek tu u selendri di nema ni semafora .. kada dođem u zg., niti ne gledam 

the problem with my brain is the left side has nothing right in it, and the right side has nothing left in it.
13 godina
offline
Re: Auti - ultimativna tema
Tony1999 kaže...

Ima netko Gofla 4, Audi A3, Seat Leon ili Octaviu 1.9 TDI 74kw ili 81kw?

 

Zanima me ta famozna potrošnja. Jel stvarno auto troši 5.5L/100km ili su to samo priče?

Imao Golfa4 1.9 a sad imam Tourana 1.6 tdi.

Daruvar - Bjelovar - Zagreb, 4.3L. Lagana voznja po ogranicenjima.

Zagreb - Bec isao cesto, autocesta 5.8L, 140kmh vecinom i bez specijalnog pazenja.

Imam i 2.0 tdi 200ks, voznja po ogranicenjima, medugradska 4.5L. Daruvar-Kutina-Zg autocesta 150kmh 5.8L bez pazenja da sto manje trosim. Ali u gradu mi pije 8-9-11L ovisi ako zurim s djecom u vrtic :)

Sve ovisi kako vozis, jel volis gasirati ili dozirati gdje stedis i gorivo i kocnice.

Kill or be killed!
14 godina
offline
Auti - ultimativna tema

Da li su obično ljetne gume na akciji u zimskim mjesecima, pogotovo sad u Black Friday mjesecu? Jučer stavio zimske pa vidio da trebam nove ljetne za sljedeću sezonu

-
14 godina
offline
Re: Auti - ultimativna tema
The Unforgiven kaže...

Da li su obično ljetne gume na akciji u zimskim mjesecima, pogotovo sad u Black Friday mjesecu? Jučer stavio zimske pa vidio da trebam nove ljetne za sljedeću sezonu

 Po SLO shopovima znaju bit proslogodisnje na akciji(kad pocne ljetna sezona), ali se jako brzo razgrabe.

Za razliku od njih, kod nas prodavaci kako sam ja upratio ne drze do toga uopce. Za njih je nova guma stara do 3 godine valjda i svaka ima istu cijenu i uglavnom ti ne znaju / ne zele rec koje je guma godiste kad nazoves.

13 godina
offline
Re: Auti - ultimativna tema
passat kaže...

Za njih je nova guma stara do 3 godine valjda i svaka ima istu cijenu ..

 

u glavnom i je, ako je ispravno skladištena..

the problem with my brain is the left side has nothing right in it, and the right side has nothing left in it.
2 godine
offline
Re: Auti - ultimativna tema
hahhaajaads kaže...
 To bi ovo bilo ?

 Smijem li ja staviti te led žarulje, iako automobil nije isporučen s led žaruljama ?

Logika je najjednostavniji način da samouvjereno dođeš do krivoga zaključka.
14 godina
offline
Re: Auti - ultimativna tema
nine kaže...
passat kaže...

Za njih je nova guma stara do 3 godine valjda i svaka ima istu cijenu ..

 

u glavnom i je, ako je ispravno skladištena..

 Yeap. Ali eto ja sam tipa na velesajmu nedavno vidio u jednom od Paviljona, msm da je broj 10, jedno 1000 guma minimalno. Visine do dva metra, jedna na drugoj.

Sad mozda ja cjepidlacim, ali sigurno postoji sansa da se s vremenom zbog tog blago deformiraju i onda ih nijedan svetac ne moze balansirat na felgi. To je vjerojatno hangar od ekupi.

 

Zaporožac smijes. Imas i u cvh.hr negdje pdf u kojem stoji da je to dozvoljeno ako su instalirane normalno, ne trepcu i ne rade jos par zdravo-razumskih stvari.

Poruka je uređivana zadnji put sri 9.11.2022 13:30 (passat).
14 godina
offline
Auti - ultimativna tema

Treba mi vaš savjet. 

 

Žena želi električno auto i izbor mi je pao na smarta za 4. 

 

Odem sa jednim u Mercedesa na testiranje, sve super, savršeno, dajte mi povijest - a u povijesti preko 15 popravaka.

 

Znači auto niti 2 godine staro, preša 16000 km, a već mu se prominila:

 

- velika baterija, nisu mi znali reći točno ali skuplje je od invertera sigurno

- inverter 2 puta, isti dio otiša nakon 9 miseci, 60 000 kn svaki put

- klima

- mala baterija 2 puta

- manje sitnice (iako nisu cifre kao gore opet svaka košta po zlato u ovlaštenog)

 

Znači van garancije, ako se nešto pokvari, kvar će koštat 2500kn (ako je mala baterija) ili 60-100K kn koliko sam ja shvatio.

 

Može se dobit 5 godina garancije u autokućama ali ako popravci na elektirčnim vozilima koštaju ovoliko nije dobra dugoročna investicija i treba se po ovoj logici auta rješavat nakon 5 godina. Isplati se jedino uzet uz poticaje i to Daciu, čekat je godinu dana i više i uz neku garanciju, pa opet nakon prvog većeg kvara prodavat ali nisam osoba koja bi nekom uvalila auto, ja to ne mogu.

 

Šta vi mislite o održavanju električnog vozila, vaše preporuke i ima li neko istustva sa Smartom?

 

9 godina
offline
Re: Auti - ultimativna tema

EV Clinic na facebooku tvrdi da je taj smart najveće smeće od auta, tako da ga se kloni, i EV Mercedesa općenito.

10 godina
online
Re: Auti - ultimativna tema
Zaporožac kaže...
hahhaajaads kaže...
 To bi ovo bilo ?

 Smijem li ja staviti te led žarulje, iako automobil nije isporučen s led žaruljama ?

Za interijer smijes, ali da ih stavis umjesto halogenih glavnih svjetala to ne, em je kaznjivo em ne prolazih na tehnickom

14 godina
offline
Re: Auti - ultimativna tema
hahhaajaads kaže...
Zaporožac kaže...
hahhaajaads kaže...
 To bi ovo bilo ?

 Smijem li ja staviti te led žarulje, iako automobil nije isporučen s led žaruljama ?

Za interijer smijes, ali da ih stavis umjesto halogenih glavnih svjetala to ne, em je kaznjivo em ne prolazih na tehnickom

 Osim npr Osramovih Night Breaker LED H7 za koje su se ljudi potrudili sredit papirologiju i koje sam si ja bas narucio prije par dana :)

12 godina
offline
Auti - ultimativna tema

Ako imaš leće neće ti nitko ništa reći sve dok je do nekih 6000K preko toga mogu zezati na tehničkom.

14 godina
offline
Re: Auti - ultimativna tema
nine kaže...
RuskeGTT kaže...

evo kako meni svjetle u autu

 

jebo to, ne trebaju mi lampe u autu od kojih ću ostati slijep 

fino lagano toplo svjetlo >>>> hladno bijeli stadionski reflektori 

 ne mogu gledati u zuto svjetlo. u cijelom stanu sam si promjenio na cool white. cak i rgb osvjetljenej drzim na plavome u boravku. nemogu jednostavno smisliti zuckasto osvjetljenje

14 godina
offline
Re: Auti - ultimativna tema

... što, imaš fetiš na mrtvačnice ?

Ju je je? Je ju je!
9 godina
offline
Re: Auti - ultimativna tema
Meni auto uredno prošao na tehničkom drugu godinu već s naknadno stavljenim LED kratkim i dugim žaruljama bez problema. Ima naravno leću i snop je uredan.
13 godina
offline
Re: Auti - ultimativna tema
RuskeGTT kaže...

 ne mogu gledati u zuto svjetlo. u cijelom stanu sam si promjenio na cool white. cak i rgb osvjetljenej drzim na plavome u boravku. nemogu jednostavno smisliti zuckasto osvjetljenje

 

žuto svjetlo je prirodno svjetlo, refleksije od hladne bijele su agresivne, napasne i zasljepljuju.. ali hajde, shvaćam da je djelomično i stvar preference..

sjećam se kada su na komadu trase na slavonskoj stare žute lampe zamijenili hladno bijelim ledicama .. jebeni shitshow navečer kada bi kiša pala, sve blješti, dreka ne vidiš..

the problem with my brain is the left side has nothing right in it, and the right side has nothing left in it.
2 godine
offline
Re: Auti - ultimativna tema
passat kaže...
Zaporožac smijes. Imas i u cvh.hr negdje pdf u kojem stoji da je to dozvoljeno ako su instalirane normalno, ne trepcu i ne rade jos par zdravo-razumskih stvari.

 

hahhaajaads kaže...
Za interijer smijes, ali da ih stavis umjesto halogenih glavnih svjetala to ne, em je kaznjivo em ne prolazih na tehnickom

 

Tko je sad u pravu..

A, uskoro će mi tehnički, pa ću njih pitati.

 

Hvala vam, svejedno.

Logika je najjednostavniji način da samouvjereno dođeš do krivoga zaključka.
16 godina
offline
Auti - ultimativna tema

Sve ti lijepo piše, prvi citat se odnosi na interijer, a drugi na farove.

E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice