MS Windows server 2008 Stadard i CAL-ovi

poruka: 48
|
čitano: 17.802
|
moderatori: Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
neaktivan
offline
Re: MS Windows server 2008 Stadard i CAL-ovi

Opterećenje, točno kad je u pitanju terminal-CALovski način rada, u slučaju normalnog PCa, radi lokalno, server je samo 'kontroler', storage itd... nema značajnog opterećenja. Opet razlika u profilu firme, meni (DEVovi) imaju na stolu zvjeri... vrijeme im je bitno, kupljen najjači Macbook za 20k kn samo jer brže kompajlira od jeftinijeg.. ostatak vremena stoji ugašen ili ga dev koristi za WOW i šminku po vani... takav posao koji određuje koje rješenje je prihvatljivije cjena postane sporedna stavka. Tu se ne gleda cijena, nosim im palačinke ako to pomeže u poslu. :) Uz recimo to da pola firme gleda filmiće na yubitou pa ni to ne prredstavlja opterećenje mreže... naravno, drugačija firma mora to rješiti na način koji sugeriraš.

ali ako nemaju aplikaciju na serveru, već rade lokalno, onda im WS ne treba, nek su su trebali uzeti lenevo server + win fundation za sitne pare ili linux server, ne treba im WS standard za to,

to je cijela poanta moga posta

njima je i WS standard overkill i preskup za ono kaj ga koriste

Domain Server je zgodna stvarčica, (IMHO) overkill za jedno računalo, već za dva+ ima smisla.. no to je specifičnost ovisna o firmi-poslu. Meni je samo bitna kontrola, centralizacija nadzora...

ali opet, oni ništa ne vrte na serveru, imaju samo arhivu, sve se da lokalno podesiti i to nisu klinci od 12 godina kojima treba svaki drugi dan formatirati komp, kad ga jednom setiraš zaboraviš na njega

13 godina
offline
MS Windows server 2008 Stadard i CAL-ovi

Da ne odgovaram pojedinačno na svaku poruku, pokušati ću čoporativno zbrojiti.

 

Znači mi smo firma koja posluje cca 3 godine. Bavimo se projektiranjem instalacija (strojarskih). Firma je u 3 godine (skoro) udvostručila broj djelatnika i ima još prostora za širenje. Na kupnju servera i sređivanje mreže gledam kao ne infrastrukturne radove, iskustvo me je naučilo da infrastrukturu uvijek treba napraviti s pogledom u budućnost. Da pojasnim na primjeru AutoCAD-a, za sada imamo licence koje su vezane uz računala, povećanjem broja zaposlenika realno je razmišljati i o mrežnoj licenci uz uzimanje u obzir faktora istovremenosti (manji broj korisnika koji trenutno rade u CAD-u). Ovo je ujedno i jedan od razloga zašto je Linux upitan (kućno računalo je pogonjeno Linuxom) jer AutoCAD i Linux nisu u ljubavi, zahvaljujući Autodesku.

 

Što se tiče Google-a moram priznati da mi je ovaj dio potpuno promakao, zvuči zanimljivo za isprobavanje. Office paket smo morali nabaviti zbog nekolicine projekata koji imaju šablonizirani izgled, MS Office razmrda sve formate koje napraviš s OOffice alatima, pa smo s njim dobili i MS Outlook.

Freedom is just another word for nothing left to loose ...
 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: MS Windows server 2008 Stadard i CAL-ovi
Darky kaže...

Opterećenje, točno kad je u pitanju terminal-CALovski način rada, u slučaju normalnog PCa, radi lokalno, server je samo 'kontroler', storage itd... nema značajnog opterećenja. Opet razlika u profilu firme, meni (DEVovi) imaju na stolu zvjeri... vrijeme im je bitno, kupljen najjači Macbook za 20k kn samo jer brže kompajlira od jeftinijeg.. ostatak vremena stoji ugašen ili ga dev koristi za WOW i šminku po vani... takav posao koji određuje koje rješenje je prihvatljivije cjena postane sporedna stavka. Tu se ne gleda cijena, nosim im palačinke ako to pomeže u poslu. :) Uz recimo to da pola firme gleda filmiće na yubitou pa ni to ne prredstavlja opterećenje mreže... naravno, drugačija firma mora to rješiti na način koji sugeriraš.

ali ako nemaju aplikaciju na serveru, već rade lokalno, onda im WS ne treba, nek su su trebali uzeti lenevo server + win fundation za sitne pare ili linux server, ne treba im WS standard za to,

to je cijela poanta moga posta

njima je i WS standard overkill i preskup za ono kaj ga koriste

Domain Server je zgodna stvarčica, (IMHO) overkill za jedno računalo, već za dva+ ima smisla.. no to je specifičnost ovisna o firmi-poslu. Meni je samo bitna kontrola, centralizacija nadzora...

ali opet, oni ništa ne vrte na serveru, imaju samo arhivu, sve se da lokalno podesiti i to nisu klinci od 12 godina kojima treba svaki drugi dan formatirati komp, kad ga jednom setiraš zaboraviš na njega

 

Koliko sam ja svatio Maria iz njegovih uvodnih postova, dva su glavna razloga zbog čega idu na domensko okruženje, ato su centralizacija i skalabilnost (Mario, slobodno me ispravi ako griješim). To naravno posredno dovodi i do trećeg razloga (koji možda nije toliko očit "na prvu"), a to je zbrojena cijena održavanja sustava i cijena implementacije novih sustava u postojeću okolinu u budućnosti. Kvalitetno posloženo domensko okruženje na duge staze predstavlja puno više od glupog skladišta za korisničke račune i račune računala. I ako postoji opravdana "sumnja" da će se tvrtka razvijati, napredovati i širiti, onda je domensko okruženje a-way-to-go od samog početka.

 

Primjetio sam da mnogi ljudi iz struke kod ovakvih stvari imaju tendenciju razmišljati kratkoročno. U jednu ruku to donekle ima smisla (rezanje početnih troškova "koliko god ide"), ali uvijek treba gledati širu sliku i postaviti si pitanje "Gdje će tvrtka biti za 2,5, 10 godina?". Instant-rješenja (danas ćemo ovako, pa ćemo vidjeti kako će to funkcionirati) je nešto što treba izbjegavati kad god je moguće - voziti IT infrastrukturu tvrtke bez smislenog razvojnog plana je najgora "usluga" koja se može napraviti toj tvrtci.

 

EDIT#1:

Vidim da me Mario pretekao u odgovoru i da ima potpuno ispravno "globalno" razmišljanje što će mu ovakvo infrastrukturno rješenje donijeti. OK, postoje neke greške u koracima jer očito nije odmah došao do ljudi koji bi ga uputili u pravom smjeru, ali ipak to nije ništa prestrašno. Ovih 5 dodatnih CAL-ova ćeš, ako se odlučiš za MAPS kojeg ti preporučamo, moći iskoristiti u trenutku kada prijeđete 10 ljudi jer se CAL-ovi zbrajaju. Tako da, iako ti se to sada možda čini kao bačen novac, on to zapravo nije.

EDIT#2:
Zapravo 5 + 5 + 10 CAL-ova. Zaboravio sam na onih inicijalnih 5 koje si dobio.

Retry. Reboot. Reinstall. Reformat.
Poruka je uređivana zadnji put sub 16.7.2011 14:16 (vlad0).
13 godina
offline
Re: MS Windows server 2008 Stadard i CAL-ovi
vlad0 kaže...

 

Koliko sam ja svatio Maria iz njegovih uvodnih postova, dva su glavna razloga zbog čega idu na domensko okruženje, ato su centralizacija i skalabilnost (Mario, slobodno me ispravi ako griješim). To naravno posredno dovodi i do trećeg razloga (koji možda nije toliko očit "na prvu"), a to je zbrojena cijena održavanja sustava i cijena implementacije novih sustava u postojeću okolinu u budućnosti. Kvalitetno posloženo domensko okruženje na duge staze predstavlja puno više od glupog skladišta za korisničke račune i račune računala. I ako postoji opravdana "sumnja" da će se tvrtka razvijati, napredovati i širiti, onda je domensko okruženje a-way-to-go od samog početka.

 

Primjetio sam da mnogi ljudi iz struke kod ovakvih stvari imaju tendenciju razmišljati kratkoročno. U jednu ruku to donekle ima smisla (rezanje početnih troškova "koliko god ide"), ali uvijek treba gledati širu sliku i postaviti si pitanje "Gdje će tvrtka biti za 2,5, 10 godina?". Instant-rješenja (danas ćemo ovako, pa ćemo vidjeti kako će to funkcionirati) je nešto što treba izbjegavati kad god je moguće - voziti IT infrastrukturu tvrtke bez smislenog razvojnog plana je najgora "usluga" koja se može napraviti toj tvrtci.

Upravo tako, jednostavno nemam vremena ni živaca svake dvije godine raditi neki vrag na infrastrukturi. Ako smo za 3 godine uduplali (skoro) broj djelatnika i objektivno gledajući, u sadašnjem trenutku, mogli bi se šiiriti i dalje ali galopirajuće širenje i nije baš zdravo.

 

Nadalje kao logičan slijede nameće se implementiranje rada od kuće, VPN i sva ostala čuda. Za sve ovo moram imati dobra temelj.

Freedom is just another word for nothing left to loose ...
16 godina
neaktivan
offline
Re: MS Windows server 2008 Stadard i CAL-ovi
mario.L_hr kaže...

Da ne odgovaram pojedinačno na svaku poruku, pokušati ću čoporativno zbrojiti.

 

Znači mi smo firma koja posluje cca 3 godine. Bavimo se projektiranjem instalacija (strojarskih). Firma je u 3 godine (skoro) udvostručila broj djelatnika i ima još prostora za širenje. Na kupnju servera i sređivanje mreže gledam kao ne infrastrukturne radove, iskustvo me je naučilo da infrastrukturu uvijek treba napraviti s pogledom u budućnost. Da pojasnim na primjeru AutoCAD-a, za sada imamo licence koje su vezane uz računala, povećanjem broja zaposlenika realno je razmišljati i o mrežnoj licenci uz uzimanje u obzir faktora istovremenosti (manji broj korisnika koji trenutno rade u CAD-u). Ovo je ujedno i jedan od razloga zašto je Linux upitan (kućno računalo je pogonjeno Linuxom) jer AutoCAD i Linux nisu u ljubavi, zahvaljujući Autodesku.

 

Što se tiče Google-a moram priznati da mi je ovaj dio potpuno promakao, zvuči zanimljivo za isprobavanje. Office paket smo morali nabaviti zbog nekolicine projekata koji imaju šablonizirani izgled, MS Office razmrda sve formate koje napraviš s OOffice alatima, pa smo s njim dobili i MS Outlook.

e sad je to već druga priča

čim si dao pogled prema budućnosti onda ima smisao i WS2008, no ostaje pitanje isplativosti

1. cijene servera padaju i dolaze novi, bolji i brži strojevi

2. također WS2008 nije previše dugoročno rješenjem jer kad izađe nova verzija (a ti ako nisi sve ovo do onda upogonio) praktički si bacio novac

3. ako misliš staviti AutoCAD na server onda ti ovaj server koji imaš neće biti dosta, trebati će ti još jedan (aplikativni server ili terminal server stroj da to sve radi za više korisnika istovremeno) tako da domenu, mail server, file server, print server, a možda i web server imaš na jednom stroju, dok za aplikacije imaš drugi

4. Office je odličan paket outlook skoro da nema pravog takmaca u full opcijama, ali Outlook uredno radi sa googlom tako da ja ne vidim neki problem ovdje

 

@Vlado

ali i mario ima kratkoročno rješenje i preuski pogled

on ima plan sve to natrpati na jedan stroj, to će biti koma i sve bude sporo i nestabilno

Mislim da mario treba jednog konzultanta koji će mu na ime njihove ideje i plana za 3 do 5 godina napraviti plan mreže i servera, sa opcijama nadogradnje i time će se i troškovi značajno smanjiti

 

 

Zaključak:

1. domena - da i ne

DA - jer imaš centralizirani sustav sigurnosti, imaš roaming profile, što je više računala, više ima smisla (po meni ispod 20 računala nema potrebe za time)

NE - da li ti stvarno to treba? - održavanje domene zna bit noćna mora (pogotovo kad poblesavi Active dir - imam sa time loših iskustava)

 

2. server(i)

moj prijedlog postavi linux server kao mail, file, ftp, web, print server, podesi, uštekaj 3TB diskova i zaboravi da uopće postoje (samo treba raditi redovni backup)

aplikativni server - tu sad odaberi kaj ti treba, znači stroj na kojem se vrti jedna ili više aplikacija i samo aplikacije (ovisi o broju korisnika, ali računaj da za ovo trebaš jak CPU i memorije koliko god možeš kupiti - ne šalim se)

 

 

 

 

 

 

14 godina
neaktivan
offline
Re: MS Windows server 2008 Stadard i CAL-ovi
Darky kaže...

e sad je to već druga priča

čim si dao pogled prema budućnosti onda ima smisao i WS2008, no ostaje pitanje isplativosti

1. cijene servera padaju i dolaze novi, bolji i brži strojevi

2. također WS2008 nije previše dugoročno rješenjem jer kad izađe nova verzija (a ti ako nisi sve ovo do onda upogonio) praktički si bacio novac

3. ako misliš staviti AutoCAD na server onda ti ovaj server koji imaš neće biti dosta, trebati će ti još jedan (aplikativni server ili terminal server stroj da to sve radi za više korisnika istovremeno) tako da domenu, mail server, file server, print server, a možda i web server imaš na jednom stroju, dok za aplikacije imaš drugi

4. Office je odličan paket outlook skoro da nema pravog takmaca u full opcijama, ali Outlook uredno radi sa googlom tako da ja ne vidim neki problem ovdje

 

@Vlado

ali i mario ima kratkoročno rješenje i preuski pogled

on ima plan sve to natrpati na jedan stroj, to će biti koma i sve bude sporo i nestabilno

Mislim da mario treba jednog konzultanta koji će mu na ime njihove ideje i plana za 3 do 5 godina napraviti plan mreže i servera, sa opcijama nadogradnje i time će se i troškovi značajno smanjiti

 

 

Zaključak:

1. domena - da i ne

DA - jer imaš centralizirani sustav sigurnosti, imaš roaming profile, što je više računala, više ima smisla (po meni ispod 20 računala nema potrebe za time)

NE - da li ti stvarno to treba? - održavanje domene zna bit noćna mora (pogotovo kad poblesavi Active dir - imam sa time loših iskustava)

 

2. server(i)

moj prijedlog postavi linux server kao mail, file, ftp, web, print server, podesi, uštekaj 3TB diskova i zaboravi da uopće postoje (samo treba raditi redovni backup)

aplikativni server - tu sad odaberi kaj ti treba, znači stroj na kojem se vrti jedna ili više aplikacija i samo aplikacije (ovisi o broju korisnika, ali računaj da za ovo trebaš jak CPU i memorije koliko god možeš kupiti - ne šalim se)

 

Mislim da si ga krivo shvatio - neće se na serveru vrtiti AutoCAD instance, nego će server služiti kao server za mrežne floating licence prema klijentima s lokalnim instancama. Takav setup ne troši skoro ništa. Ali zabrinut sam za neke druge stvari... Primjerice Mario, kako planirate izvesti izglaz prema Internetu s obzirom da kažeš da je u nekom okvirnom planu u budućnosti i VPN? Također, još jedna stvar koja me zanima - jeste li razmišljali o Hyper-Vu možda? Ako se odlučiš na MAPS, dobivaš WS2008 R2 Ent. koji ti u Hyper-V okruženju znači 1 host OS i 4 guest OS licence! Drugim riječima, ako imaš dovoljno jak server (ajde postaj hardverske specifikacije ako ti nije problem) već u startu možeš pametno odvojiti priču na više guest OS-ova i napraviti dobru podlogu za buduće nadogradnje sustava.

 

EDIT#1:

I još ti ostane 1 × WS2008 Standard licenca "viška" koju već imaš - kao stvorena za drugi fizički server.

 

EDIT#2:

Darky, članstvo u MAPS-u ti daje i SA na kompletan softver unutra, tako da nema nikakve brige ni s te strane.

Retry. Reboot. Reinstall. Reformat.
Poruka je uređivana zadnji put sub 16.7.2011 16:54 (vlad0).
13 godina
offline
Re: MS Windows server 2008 Stadard i CAL-ovi
vlad0 kaže...

 

Mislim da si ga krivo shvatio - neće se na serveru vrtiti AutoCAD instance, nego će server služiti kao server za mrežne floating licence prema klijentima s lokalnim instancama. Takav setup ne troši skoro ništa. Ali zabrinut sam za neke druge stvari... Primjerice Mario, kako planirate izvesti izglaz prema Internetu s obzirom da kažeš da je u nekom okvirnom planu u budućnosti i VPN? Također, još jedna stvar koja me zanima - jeste li razmišljali o Hyper-Vu možda? Ako se odlučiš na MAPS, dobivaš WS2008 R2 Ent. koji ti u Hyper-V okruženju znači 1 host OS i 4 guest OS licence! Drugim riječima, ako imaš dovoljno jak server (ajde postaj hardverske specifikacije ako ti nije problem) već u startu možeš pametno odvojiti priču na više guest OS-ova i napraviti dobru podlogu za buduće nadogradnje sustava.

 

EDIT#1:

I još ti ostane 1 × WS2008 Standard licenca "viška" koju već imaš - kao stvorena za drugi fizički server.

 

EDIT#2:

Darky, članstvo u MAPS-u ti daje i SA na kompletan softver unutra, tako da nema nikakve brige ni s te strane.

Realizacija cijele priče je upravo potaknuta našim problemima. Često izmjenjujemo velike količine podataka sa raznoraznim investitorima i kao problem se pojavila brzina uploada kod ADSL-a (nikad nismo uspjeli postići deklariranu). Ono što nam je trnutni davatelj usluge mogao ponuditi (na našoj lokaciji) je 1 Mb/s nazivno ali teško dostizivo. Zbog toga prelazimo na sinkronu brzinu 3/3 Mb/s (ako bude premalo idemo na 5/5) a kao posljedica ovog odabira je i fiksna IP adresa.

 

Tehničke karakteristike servera ću postati u ponedjeljak jer ih na pamet neznam (znam samo da ima 8 GB RAM-a i 2x2TB HDD i mislim da je grafička Quadro FQ380 a procesor i5)

Freedom is just another word for nothing left to loose ...
14 godina
neaktivan
offline
Re: MS Windows server 2008 Stadard i CAL-ovi
mario.L_hr kaže...

Realizacija cijele priče je upravo potaknuta našim problemima. Često izmjenjujemo velike količine podataka sa raznoraznim investitorima i kao problem se pojavila brzina uploada kod ADSL-a (nikad nismo uspjeli postići deklariranu). Ono što nam je trnutni davatelj usluge mogao ponuditi (na našoj lokaciji) je 1 Mb/s nazivno ali teško dostizivo. Zbog toga prelazimo na sinkronu brzinu 3/3 Mb/s (ako bude premalo idemo na 5/5) a kao posljedica ovog odabira je i fiksna IP adresa.

 

Tehničke karakteristike servera ću postati u ponedjeljak jer ih na pamet neznam (znam samo da ima 8 GB RAM-a i 2x2TB HDD i mislim da je grafička Quadro FQ380 a procesor i5)

 

Nisam mislio na konkretne brzine (iako će i one "igrati" jednom kad uvedete VPN) nego na tehnologiju kroz koju će to ići van. Pri tome prvenstveno mislim na security cijele priče. VPN je odlična stvar, ali predstavlja i najranjiviju točku cijelog sutava ako se izvede traljavo.

 

OK, postaj tech specs servera u ponedjeljak pa ćemo vidjeti.

Retry. Reboot. Reinstall. Reformat.
16 godina
neaktivan
offline
Re: MS Windows server 2008 Stadard i CAL-ovi
vlad0 kaže...

 

Mislim da si ga krivo shvatio - neće se na serveru vrtiti AutoCAD instance, nego će server služiti kao server za mrežne floating licence prema klijentima s lokalnim instancama. Takav setup ne troši skoro ništa. Ali zabrinut sam za neke druge stvari... Primjerice Mario, kako planirate izvesti izglaz prema Internetu s obzirom da kažeš da je u nekom okvirnom planu u budućnosti i VPN? Također, još jedna stvar koja me zanima - jeste li razmišljali o Hyper-Vu možda? Ako se odlučiš na MAPS, dobivaš WS2008 R2 Ent. koji ti u Hyper-V okruženju znači 1 host OS i 4 guest OS licence! Drugim riječima, ako imaš dovoljno jak server (ajde postaj hardverske specifikacije ako ti nije problem) već u startu možeš pametno odvojiti priču na više guest OS-ova i napraviti dobru podlogu za buduće nadogradnje sustava.

 

EDIT#1:

I još ti ostane 1 × WS2008 Standard licenca "viška" koju već imaš - kao stvorena za drugi fizički server.

 

EDIT#2:

Darky, članstvo u MAPS-u ti daje i SA na kompletan softver unutra, tako da nema nikakve brige ni s te strane.

pa s obzirom da u prvih par postova imamo vrlo šture informacije što u stvari oni žele, nije ni čudno da sam i ja gledao to na krivu stranu

Nakon svega dobro je što je ipak postavio pitanje jer sad će barem dobiti dobre smjernice da ne ponove grešku (osim ako opet ne bude faktor cijena, pa se počne škrtariti na krivom mjestu)

 

SA ima prednosti i mane:

prednosti su da imaš sve nadohvat ruke i najnoviju verziju čim se pojavi, no loša strana po meni je kaj je to opako skupo (to je poput droge), ispočetka je super, a kasnije ako se odlučiš više ne plaćati, onda si u gabuli

ja više vjerujem u model plati jednom i koristi zauvijek.

 

Mario, ovo o čemu sad pričamo je kategorija di ti je potreban stručni savjetnik i to ne smije biti samo prodavatelj HW ili SW jer oni će ti uvaliti svašta, samo da što više prodaju

 

 

 

14 godina
neaktivan
offline
Re: MS Windows server 2008 Stadard i CAL-ovi
Darky kaže...

pa s obzirom da u prvih par postova imamo vrlo šture informacije što u stvari oni žele, nije ni čudno da sam i ja gledao to na krivu stranu

Nakon svega dobro je što je ipak postavio pitanje jer sad će barem dobiti dobre smjernice da ne ponove grešku (osim ako opet ne bude faktor cijena, pa se počne škrtariti na krivom mjestu)

 

SA ima prednosti i mane:

prednosti su da imaš sve nadohvat ruke i najnoviju verziju čim se pojavi, no loša strana po meni je kaj je to opako skupo (to je poput droge), ispočetka je super, a kasnije ako se odlučiš više ne plaćati, onda si u gabuli

ja više vjerujem u model plati jednom i koristi zauvijek.

 

Mario, ovo o čemu sad pričamo je kategorija di ti je potreban stručni savjetnik i to ne smije biti samo prodavatelj HW ili SW jer oni će ti uvaliti svašta, samo da što više prodaju

 

Ma ja sam imao neki hunch. {#} A što se MAPS-a tiče, mislim da ~1700 kn godišnje ne bi trebao biti problem tvrtci koja posjeduje legalni AutoCAD na svakoj radnoj stanici. Pogotovo što to znači rješenje svih njegovih zahtjeva dosada (a i više):

 

1. File server: WS2008 / DFS i NFS

2. FTP: WS2008 / IIS7

3. Print server: WS2008 / PS

4. Backup: DPM2010

5. VPN: WS2008 / RRAS

6. DB (gdje bude trebalo): SQL 2008

7. Monitorig i US: SCE2010

8. Kolaboracija i sl.: SharePoint 2010

9. IM i telefonija: Lync 2010

10. Mailovi: Exchange 2010

 

Zapravo, malo toga u paketu ne mogu iskoristiti odmah (EDIT: pod uvjetom da imaju hardver na kojeg mogu to staviti), a i to bi mogli kad bi se to kvalitetno implementiralo (npr. CRM je odlična stvar ako se potroši nešto vremena za prilagodbu vlastitim potrebama).

 

Dileme "kupiti" softver ili ga "iznajmiti"...  Kada pričamo o MS-u, ja sam ipak (očito) nekako više za ovu drugu varijantu u SOHO segmentu. "Kupovinom" zapravo ne kupuješ taj softver, već samo pravo na njegovo korištenje. Super je što ga možda "imaš", ali ne pričamo ovdje o materijalnim stvarima pa mi to i nije neki argument. Isto tako, u slučaju "kupovine" softvera SA u pravilu uvijek moraš doplatiti (što još više diže konačnu cijenu), CAL-ove isto moraš kupovati odvojeno, pa moraš i to uračunati itd. Uglavnom, nakupi se toga. A nije da taj isti softver kroz koju godinu neće pregaziti novi i brži hardver + novi i "pametniji" softver. Danas to ide jako, jako brzo. Mislim da SOHO segment (a pogotovo u Hrvatskoj) to ne može nikako pratiti u slučaju da se odluče isključivo na "kupovinu" softvera.

 

"Iznajmljivanje" kroz npr. spomenuti MAPS ima svoje mane (npr. vezan si uz MS kroz godišnji fee), ali smatram da su prednosti dovoljno snažne da prevagnu. Puno softvera u paketu, u pravilu 10 CAL-ova po serverskom produktu, SA, beneficije partnerskog programa itd. Uostalom, svake godine imaš mogućnost NE platiti fee i jednostavno se odlučiti za klasičnu "kupovinu" onog što si imao kroz MAPS ako to baš želiš - npr. ako si nakon 2 godine pretplate posložio cijelu priču i siguran si da sljedećih 10 godina ništa više nećeš dirati.

Retry. Reboot. Reinstall. Reformat.
Poruka je uređivana zadnji put sub 16.7.2011 21:41 (vlad0).
13 godina
offline
MS Windows server 2008 Stadard i CAL-ovi

Evo i specifikacije servera (6.515,25 kn + PDV):

 

Lenovo SERVER TS200v
Intel Xeon x3450 2.67GHz 8M/1333
8GB DDR3 1333 ECC /max 16GB
Raid onboard 0/1 SATA
2x2TB WD HDD max 3HDD Internal
DVD±RW
1x 10/100/1000 Ethernet
NVidia Quadro FQ380
280 W
Tower
Jamstvo 36

Freedom is just another word for nothing left to loose ...
 
1 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: MS Windows server 2008 Stadard i CAL-ovi
syncmaster245b kaže...

Suludo je prodavati serverski operativni sistem sa limitom na broj korisnika, velicinom exchange baze (SBS2003).....

 SBS ima svoju namijenu i svoju publiku i ukoliko se držiš MS preporuka za 6k kuna možeš pokrit sve potrebe jedne male do srednje firme (naravno pričam u hrv omjerima)

vlad0 kaže...

 Ne moraš mi ništa pričati - ja sam položio TS 70-673 (pogledaj Skills Measured tab i sve će ti biti jasno). {#}

 samo mogu reć AU i svaka čast

kod mene normalno radi.....
14 godina
neaktivan
offline
Re: MS Windows server 2008 Stadard i CAL-ovi
mario.L_hr kaže...

Evo i specifikacije servera (6.515,25 kn + PDV):

 

 

OK... Da sam ja na tvojem mjestu, ubacio bih još 8GB RAM-a unutra i digao većinu toga u Hyper-V okruženju nakon što uđeš u MAPS program. Kako ćeš u tom slučaju imati 1+4 WS2008R2 Ent. licence, pojedini servisi se mogu fino granulirati i prioritizirati VM-ovi koji će biti pod većim loadom. Tu su još i neke stvari koje bi svakako trebao razmotriti (bez obzira hoćeš li ići na Hyper-V ili ne) - najvažnija je AD redundancija na drugom fizičkom serveru ili drugom virtualnom serveru koji se nalazi na drugom fizičkom Hyper-V serveru. Kako god okreneš, ako želiš izbjeći single point of failure, drugi fizički server ti ne gine. Ako ćete postavljati neki softverski firewall, trebat će ti i dodatna mrežna kartica/e. Onsite + offsite backup planovi, plust isto tako mora biti na fizički drugom serveru. Pa tu idu UPS-ovi i power failure plan... Itd. itd. itd.

 

Nisam siguran jesi li svjestan koliko te posla (ali i dodatnih ulaganja) čeka ako ovo želiš kvalitetno izvesti. Ali ovo su izuzentno važne stvari i mislim da tu ne bi trebao štedjeti. Darky ti je u nekoliko navrata naglasio kako je izuzetno važno da ove stvari obavi osoba koja zna što radi i tu se s njim apsolutno slažem. Nadam se da taj lik kojeg si spomenuo zna što radi i / ili da ti neće pokušati prodati "mu*a pod bubrege" (samo da te što prije skine s vrata). Sorry što sam malo nabacao stvari koje su mi prve pale na pamet u prethodnom paragrafu, ali mislim da si shvatio poantu: bez plana implementacije crno-na-bijelom razgranatom do detalja nemoj bolje ništa ni započinjati. Ovo nisu stvari koje bi trebalo raditi na HO-RUK principu. Odnosno možeš (nitko ti ne brani), ali onda očekuj da će te prije ili kasnije dostići problemi loše izvedene infrastrukture s početka = problemi se u tom trenutku obično (barem) poduplaju.

 

 

 

cekpi kaže...
vlad0 kaže...

 Ne moraš mi ništa pričati - ja sam položio TS 70-673 (pogledaj Skills Measured tab i sve će ti biti jasno). {#}

 samo mogu reć AU i svaka čast

 

A trebalo je radi posla, a i meni je već bila puna kapa borbi s MS licencama (kako, gdje, kuda, koliko, zašto?) pa sam odlučio to sustavno odraditi jednom-za-sva-vrem... Odnosno, do sljedeće revizije i novog TS exama za SAM kroz koju godinu. {#}

Retry. Reboot. Reinstall. Reformat.
Poruka je uređivana zadnji put pon 18.7.2011 16:09 (vlad0).
12 godina
neaktivan
offline
MS Windows server 2008 Stadard i CAL-ovi

Pozdrav,

 

slučajno sam naišao na ovaj post tražeći jednu informaciju. Moje ime je Denis - i iz tvrtke sam koja je ovlašteni reseller Google Apps sustava u Hrvatskoj, ako budete imali bilo kakvih pitanja vezanih uz uslugu, a kako vidim razmišljate o uvođenju sustava - slobodno mi se javite da vam dam neke dodatne informacije- HSM INFORMATIKA, www.hsm.hr, googleapps@hsm.hr.

 

Pozdrav

 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: MS Windows server 2008 Stadard i CAL-ovi
DenisZ kaže...

Pozdrav,

 

slučajno sam naišao na ovaj post tražeći jednu informaciju. Moje ime je Denis - i iz tvrtke sam koja je ovlašteni reseller Google Apps sustava u Hrvatskoj, ako budete imali bilo kakvih pitanja vezanih uz uslugu, a kako vidim razmišljate o uvođenju sustava - slobodno mi se javite da vam dam neke dodatne informacije- HSM INFORMATIKA, www.hsm.hr, googleapps@hsm.hr.

 

Pozdrav

 

Aha, znači vi ste jedan od onih koji su me gnjavili s pozivima svaki dan (tjedan dana) dok mi nije pukao film i dok vas nisam poslao u rodno mjesto (u smislu biološke, a ne geografske lokacije)? {#}

Retry. Reboot. Reinstall. Reformat.
14 godina
neaktivan
offline
Re: MS Windows server 2008 Stadard i CAL-ovi
vlad0 kaže...

 

Aha, znači vi ste jedan od onih koji su me gnjavili s pozivima svaki dan (tjedan dana) dok mi nije pukao film i dok vas nisam poslao u rodno mjesto (u smislu biološke, a ne geografske lokacije)? {#}

 CAR!

{#}

kod mene normalno radi.....
13 godina
offline
Re: MS Windows server 2008 Stadard i CAL-ovi
vlad0 kaže...

 

Aha, znači vi ste jedan od onih koji su me gnjavili s pozivima svaki dan (tjedan dana) dok mi nije pukao film i dok vas nisam poslao u rodno mjesto (u smislu biološke, a ne geografske lokacije)? {#}

Koju je nemoguće pronaći, koristeći Google Maps...{#}

Freedom is just another word for nothing left to loose ...
12 godina
protjeran
offline
Re: MS Windows server 2008 Stadard i CAL-ovi
vlad0 kaže...
Kako god okreneš, ako želiš izbjeći single point of failure, drugi fizički server ti ne gine.

 

Želi li složiti backup kako treba (DPM) ne gine mu i treći fizički server. Druga, lošija, solucija je krpanje na eksterni USB disk.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice