Lyr3 switchevi kao access switchevi?!

poruka: 10
|
čitano: 3.398
|
moderatori: Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
neaktivan
offline
Lyr3 switchevi kao access switchevi?!

Ovako, imam jednu debatu s kolegom s Njemačke. Zanima me vaše mišljenje. Dakle radi se o mreži 500 end devicesa, što računala, što IP telefona i sl.

 

Kolega predlaže da idem na layer 3 switcheve, all the way, tj. korisnici se spajaju odmah na layer 3 switcheve. Dakle radi se o 20-25 switcheva, što PoE, što normalnih.

 

Ja zagovaram tradicionalni pristup, gdje core switchevi su layer 3, a access su layer 2.

 

Neki od prednosti ovog prvog su date u ovom pdfu.

 

Također, pošto je prva opcija dva do dva i pol puta skuplja, da li se isplati ići na layer 3 switcheve na rubu mreže?

0 Isplati se.
1 Isplati se kroz duugo vremena.
5 Ne isplati se.
Imamo televune, radivone, televizije, lektrika, lektrika, sva čuda, raj na zemlji brajo... Samo nemamo pisme, ni ognjišta ni smija... E!
 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Lyr3 switchevi kao access switchevi?!
Smooth Operator kaže...
Neki od prednosti ovog prvog su date u ovom pdfu.

 

Ma sve 5, ali pitanje je postoji li realna potreba za takvim nečim? Hoćeš li ikada iskoristiti dodatne mogućnosti istih ili će ti "visiti u zraku" 99% vremena?  Ako postoji realna potreba, onda je izbor jasan jer ionako nemaš izbora. Ako potreba ne postoji, onda je izbor opet sasvim jasan, ne?

Retry. Reboot. Reinstall. Reformat.
15 godina
neaktivan
offline
Re: Lyr3 switchevi kao access switchevi?!
vlad0 kaže...

 

Ma sve 5, ali pitanje je postoji li realna potreba za takvim nečim? Hoćeš li ikada iskoristiti dodatne mogućnosti istih ili će ti "visiti u zraku" 99% vremena?  Ako postoji realna potreba, onda je izbor jasan jer ionako nemaš izbora. Ako potreba ne postoji, onda je izbor opet sasvim jasan, ne?

Ja osobno sam protiv svakako. Kad mi je prvi put rekao tu ideju, mislim da sam si malo povratio u usta, zamišljam se gdje tražim od uprave 2-3 puta skuplju opremu.

 

Zapravo tko to može sve iskoristiti?

Imamo televune, radivone, televizije, lektrika, lektrika, sva čuda, raj na zemlji brajo... Samo nemamo pisme, ni ognjišta ni smija... E!
14 godina
neaktivan
offline
Re: Lyr3 switchevi kao access switchevi?!
Smooth Operator kaže...
vlad0 kaže...

 

Ma sve 5, ali pitanje je postoji li realna potreba za takvim nečim? Hoćeš li ikada iskoristiti dodatne mogućnosti istih ili će ti "visiti u zraku" 99% vremena?  Ako postoji realna potreba, onda je izbor jasan jer ionako nemaš izbora. Ako potreba ne postoji, onda je izbor opet sasvim jasan, ne?

Ja osobno sam protiv svakako. Kad mi je prvi put rekao tu ideju, mislim da sam si malo povratio u usta, zamišljam se gdje tražim od uprave 2-3 puta skuplju opremu.

 

Zapravo tko to može sve iskoristiti?

 

Jedina praktična primjena koju vidim na tvojem primjeru (ako još uvijek pričamo o situaciji "nova zgradi / uredi / sve-od-nule") je da bi s njima ipak mogao malo preciznije isfiltrirati promet (posebice broadcast traffic) i to je vjerojatno manje-više to što bi u praksi koristio. Ali budimo realni: to možeš riješiti i puno jeftinijim kombinacijama. VLAN-ovi po sobama/katovima i neki L3 na točkama spajanja da to routa i možeš mirno spavati.

 

Razlika u lovi se vjerojatno da puno bolje utrošiti.

Retry. Reboot. Reinstall. Reformat.
14 godina
neaktivan
offline
Lyr3 switchevi kao access switchevi?!

nisam mrežaš al ono i da i ne......definitivno da iz razloga što l3 ti daje puno više mogućnosti (što sad a što nekad kasnije) s druge strane koja je svrha l3 swircha ako ćeš ga koristit ko običnog canyona za 50kn

kod mene normalno radi.....
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Lyr3 switchevi kao access switchevi?!
cekpi kaže...

nisam mrežaš al ono i da i ne......definitivno da iz razloga što l3 ti daje puno više mogućnosti (što sad a što nekad kasnije) s druge strane koja je svrha l3 swircha ako ćeš ga koristit ko običnog canyona za 50kn

Ja ide dalje mislim da je dvostruka cijena neopravdana i neisplativa.

 

Skraćena usporedba ly2 vs. ly3:

http://www.routerfreak.com/moving-layer-3-to-the-network-edge/

Imamo televune, radivone, televizije, lektrika, lektrika, sva čuda, raj na zemlji brajo... Samo nemamo pisme, ni ognjišta ni smija... E!
Poruka je uređivana zadnji put uto 3.5.2011 14:27 (Smooth Operator).
14 godina
neaktivan
offline
Re: Lyr3 switchevi kao access switchevi?!
Smooth Operator kaže...
cekpi kaže...

nisam mrežaš al ono i da i ne......definitivno da iz razloga što l3 ti daje puno više mogućnosti (što sad a što nekad kasnije) s druge strane koja je svrha l3 swircha ako ćeš ga koristit ko običnog canyona za 50kn

Ja ide dalje mislim da je dvostruka cijena neopravdana i neisplativa.

 

Skraćena usporedba ly2 vs. ly3:

http://www.routerfreak.com/moving-layer-3-to-the-network-edge/

 i je i nije........istu stvar mislim i za ssd, bezobrazno su skupi (tj da su barem dvaput skuplji), rade više manje isti posao al svejedno želim jednog....

kod mene normalno radi.....
15 godina
neaktivan
offline
Re: Lyr3 switchevi kao access switchevi?!
cekpi kaže...

 i je i nije........istu stvar mislim i za ssd, bezobrazno su skupi (tj da su barem dvaput skuplji), rade više manje isti posao al svejedno želim jednog....

Mislim da ti usporedba nije dobra... Mreža uopće neće brže duplo raditi, možda tek nešto sitno u nekim segmentima.

 

Samo su neke dodatne opcije za podešavanja, slabo da je razlika vidljiva kao HDD i SSD.

Imamo televune, radivone, televizije, lektrika, lektrika, sva čuda, raj na zemlji brajo... Samo nemamo pisme, ni ognjišta ni smija... E!
14 godina
neaktivan
offline
Re: Lyr3 switchevi kao access switchevi?!
Smooth Operator kaže...
cekpi kaže...

 i je i nije........istu stvar mislim i za ssd, bezobrazno su skupi (tj da su barem dvaput skuplji), rade više manje isti posao al svejedno želim jednog....

Mislim da ti usporedba nije dobra... Mreža uopće neće brže duplo raditi, možda tek nešto sitno u nekim segmentima.

 

Samo su neke dodatne opcije za podešavanja, slabo da je razlika vidljiva kao HDD i SSD.

 ok sad ispada malo traljavo al je ovo "samo" duplo skuplje

kod mene normalno radi.....
15 godina
offline
Lyr3 switchevi kao access switchevi?!

Ako ti je bitno samo radi razlicitih subneta mozes to rijesiti na nacin da negdi uvalis ruter i to je to. Sta se tice QoS-a to se isto da rijesit nekim ruterom.

 

IMHO Previse novaca. Pogotovo previse kad kazes Cisco.

Mentalist je moj idol...
 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice