Super tekst, hvala
O proteinima dajte JOS! O 3D strukturi kao npr u ovom tekstu, i jos mnogo toga sto mi ni na pamet ne pada
Super tekst, hvala
O proteinima dajte JOS! O 3D strukturi kao npr u ovom tekstu, i jos mnogo toga sto mi ni na pamet ne pada
Vrlo interesantan i lijepo obrađen članak. Volio bih znati koliko je ( i dali je) ovako obrađena svila čvršća od nekih umjetnih vlakana - padaju mi na um kevlar, dacron, mylar i nylon, a naročito kako se drži u usporedbi s ugljičnim vlaknima.
Najlon nije jako čvrst, njegova prekidna čvrstoća iznosi 78 MPa, no prednost mu je proizvodnja iz jeftinih i dostupnih sirovina i to što, za razliku od prirodnih vlakana, ne trune. Ugljična vlakna črvšća su i od svile i od paučine: njihova je prekidna tvrdoća 4,3 GPa. Najčvršći je ipak grafen, s prekidnom čvrstoćom od 130 GPa.
Viskoza i nova svila nemaju veze jedna s drugom osim što su regenerirane. Kemjski su posve različite. Svila (i jedna i druga) su poliamidi, pa su kemijski najsličnije najlonu. To su polimeri koje drže amidne (pepidne) veze, -NH-CO-. Pamuk i viskozu drže eterske veze -C-O-C-. Monomeri svile su aminokiseline (kao i monomeri vune i kose) dok su monomeri celuloze molekule glukoze, dakle šećera (monosaharida).
Da, da, molekula svile je polipeptidni lanac. Svi se proteini sastoje od jednog ili više polipeptidnih lanaca. Razlika između polipeptida i proteina je u tome što su proteini funkcionalni polipeptidi koji osim jednog ili više polipeptidnih lanaca sadrže i prosteričke (neproteinske) skupine. Molekula hemoglobina sastoji se primjerice od četiri podjedinice (svaka podjedinica - jedan polipeptidni lanac) i četiri prosteričke skupine - molekule hema. Zadržava li regenerirana svila vodu? O tome ništa ne piše u radu, ali pretpostavljam da zadržava budući da molekula sadrži, kao i prirodna svila, hidrofilne segmente (peptidna veza i -OH skupine serina), a vodu vežu i cinkovi ioni.