Windows 10 - problemi izdvojena tema

poruka: 6.689
|
čitano: 1.828.982
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Windows 10 - općenito
11 godina
offline
Re: Windows 10 - problemi

Komp. Star je 10 godina, nema ledice na matičnoj.

 

Kažem čuje se jedan kratki beep i to je to.

 

Odspojio sam grafičku i spojio monitor direkt na ploču, isto se događa.

 

Formatirao sam jedan usb s free dosom i tako se pokrene i uredno radi.

 

 

Znači napravio sam preko media creation toola usb za pokrenuti win.

 

Ako stavim da prioritet pri bootanju  ima usb - pojavi se ovo na slikama.

 

Kao drugu opciju mi nudi UEFI nešto i o tome ću u drugom postu.

 

Bootanje sa ssd-a moram disableat jer bez obzira što stavim kao prioritet za bootanje nema signala ako ostanje kao opcija.

Poruka je uređivana zadnji put čet 11.4.2024 11:51 (hispanic).
11 godina
offline
Windows 10 - problemi

E sad kad uspijem dignuti sistem preko tog uefi (uopce ne znam sto to znači, laik sam inače, nego eto nekad nešto poguglam pa uspije napraviti).

 

Nudi opciju instal i repair. Repair ne radi, dođe do nekog dijela i kaže ne može se popraviti.

Za instalaciju kaže da ne može niti na SSd niti na  HD.

 

 

Edit: imao sam dvije pločice RAM-a i probao sam kombinacije jedan, drugao - nije do toga.

Poruka je uređivana zadnji put čet 11.4.2024 11:55 (hispanic).
 
0 0 hvala 0
16 godina
online
Re: Windows 10 - problemi
Ta instalacija Windowsa na USB je napravljena za disk koji je formatiran u GPT, a tvoji disk je u MBR formatu.
Morat ces tu instalaciju Windowsa na USB ponovo napraviti ali instalacija ce morati biti u MBR formatu.
http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
15 godina
offline
Re: Windows 10 - problemi
djigibao kaže...
Ta instalacija Windowsa na USB je napravljena za disk koji je formatiran u GPT, a tvoji disk je u MBR formatu.
Morat ces tu instalaciju Windowsa na USB ponovo napraviti ali instalacija ce morati biti u MBR formatu.

 -ili obrnuto.. jer sva računala unazad desetljeće podržavaju uefi-bios i može se podesiti-promijeniti uz brisanje diska (podatci..) + budućnost kompatibilnost win10-11.. jer nas ms tjera već ove godine, iduće gašenje itd.

 

-bios mod, uefi (gpt, secboot, ahci..) i stari-legacy-mbr mod su 'dizel-benzin', ili-ili.

-matična (bios) podržava unazad +10godina dok za ms-win11 kriterij (izmišljen) računalo-mbo mora biti +2018god, za tpm2.0.. ali uz modifikaciju po ms uputama-ručno ili korištenjem rufusa možete napraviti install-stikić koji će raditi bez tih ograničenja i tad radi na svim računalima ovisno što želimo-podesimo, staro računalo bez uefija, prijelazno koje ima ali ovisi kako je podešeno i nova koja mogu biti samo uefi (često laptop nema drugu opciju-legacy + bootmeni cms..), dok računalo novije od 2018me može imati sve podešeno i podržava nemodificiran win11 install uvjet, ali mora biti odgovarajuće podešeno .. bez tog svaka drugačija kombinacija-par daje isti rezultat..

-računalo-bios koji ne podržava uefi je starije od 10-15god.. prestaro, preslabo, starije od core2 serije.. nedovoljno rama, slab cpu, grafika za današnje potrebe.. nije ni za surfanje.

-svi osevi duže od desetljeća imaju iste-slične kriterije, win-lin-mac.. 'isto je'.. isto pravilo, isti hw, iste mogućnosti (do novog mac-cpua..).

-kao sve, os-soft-računalo.. mora se updateati-ažurirati.. i stari macos je beskoristan, ne može ni sufrati bez novijeg osa-softa.. a da bi mogao noviji mora zadovoljiti hw krierije kao sse4.2+.. 

-linux ne postavlja takve uvjete, ali jednak rezultat, tj da bi bilo što radilo, browser, mora imati odgovarajući hw-fičere-mogućnosti.. linux nije čarobni štapić, tj takvo računalo tad nije za 'normalno' korištenje npr surfanje..

-win je win.. još godinu može w10... jer tako kaže ms.

 

.. tj sve tri stvari moraju biti jednake-sukladne-kompatibilne.. bios kao prvi uvjet tj podešavanje ovisno što se nudi i što se želi-treba iz nekog razloga.. bez takvog posebnog-izuzetak razloga, juzer 'treba' podesiti defaultno-uefi.. nema razloga ne podesiti tako + pišanje protiv vjetra tj ms odluke..

-disk, ako je već korišten tad je u mbr ili gpt modu + sec-enkripcija kao moguć dodatak .. promjena=brisanje (gubitak podataka).. tj clean install 'od nule' uključuje brisanje, diskpart-om, clean, tad se disk reinicijalizira u odgovarajućem modu, ovisno kako je bios podešen, što bios dozvoljava i kako je napravljen-bootan install medij-stikić.. 

bios + disk + stikić, sve troje u istom modu, bilo što različito ne prolazi, + driver + sec-enkripcija, tj isti je rezultat, disk je nedostupan i ista-slična poruka kao iznad..

 

-novi disk još nije inicijliziran, nema izabran-određen mod (gpt ili mbr).. prva instalacija-pokušaj to napravi automatski, tj priprema diska-particije jer je to korak prije i već idući boot nije isto, tj mora biti kompatibilno-jednako da bi mogao nastaviti.. tj može se svaki put kod clean installa prije tog diskpartom obrisati (shift+f10, diskpart .. select disk (paziti-broj..) .. clean.. ako ste obrisali pogrešan disk, nema ničeg.. paziti!).

 

-driver, tj ako je novo računalo-chipset, tad možda installer nema noviji odgovarajući driver za kontroler, sata-usb.. i tad ne vidi disk, jednako kao za sec.boot-enkripciju, tj rezultat je isti-sličan, disk nedostupan, kao i u pogrešnom gpt-mbr modu.. driver je lako riješiti, skinuti driver za konkretan hw, mora biti support proizvođača jer je to novo, time lako.. + često je naveden samo win11, isti driver radi s w10, za stariji hw kad postoje razlike tad koristiti sukladno winver-osu koji se instalira tj u pravilu posljednji-najnoviji osim za izuzetke od tog pravila.. + mora biti 64bitni (više nema 32bitnog osa za široke mase, inače driver od xp-a može raditi, važno je 'samo' 32 ili 64bitni.. + certifikacija + forsiranje installa da ga installer ne odbije itd..). Driver se realno ne mijenja, tj ako je nešto staro tad mora raditi stari driver, jer je isti.. a noviji može samo imati dodatne win power opcije i postavke-certifikate.. no sam dirver je isti za većinu, osim za bug-greške.. za stari hw ne mora postojati novi npr win11 driver, tad se ide unazad, 11, 10, 8.1.. do xp a problem je što tad većina nema 64bitne drivere jer je tad većina bila 32bitna, tj ovisi o supportu, serverima.. no tad je računalo prestaro, neadekvatno za današnje potrebe, opet, neovisno koji os, samo je razlika što win to forsira, mac ne pita, lin radi na svemu, no nije sam os ono što treba raditi.. mora raditi apps kao browser a to ne radi ako ne zadovoljava uvjete kao videodekoder (kao za tv-hevc-dvbt2..) i to direktno ovisi o cpu-jezgri-tehnologiji (fičer) kao i gpu + količini rama i diska za svaku app, igru koja nešto traži..

 

-install stikić je lako napraviti, naravno ako imate ispravno računalo s win koje radi.. tj skinuti ms-win-iso direktno s ms stranice, taj iso snimiti nemodificiran ili rufusom pa se može sve restrikcije ukloniti.. i u par pokušaja, podešavanja biosa + clean za disk mora proći.. sam win 10-11 radi na svemu, nije problem os, nego pravila-kompatibilnost i izmišljen uvjet od čega je najgore tpm i secboot jer kad se nešto dogodi tad juzer ne može do podataka-spasiti.. jer to služi upravo tome, tj koristi ima samo juzer klase jamesbond, ako mu ukradu računalo-disk.. ostali 'normalni' juzeri od tog nemaju ništa, kao ni sam os, jer to uopće nisu fičeri koje os treba-traži.. njemu je nevažno.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
11 godina
offline
Windows 10 - problemi

 

 

Pokušao sam što je prvo kolega napisao - nije uspjelo.

Pa sam iščupao SSD i probao instal na HD ali ni tamo nije htijelo MBR niti GPT.

 

Nakraju sam sam otišao i kupio novi SSD i evo radi.

Bio sam uvjeren da je nekakav softwerski problem jer sam ipak mogao pristupiti disku pa čak ga na kraju formatirati ali eto jeftinije mi je nakraju kupiti novi nego više trošiti vrijeme na ovo.  

 

Računalo je staro ali nije toliki krš da je za baciti.

 

I5, 16GBRam, 1650Super

 

 

Hvala vam svakako.

 

 

 

 
0 0 hvala 0
16 godina
online
Re: Windows 10 - problemi

Mozda bi bilo dobro provjerit da ti slucajno taj disk nije nekako "postao" dinamicki disk...nemoj ga odmah otpisat/bacit

 

Ako se, nakon provjere, pokaze da je disk dinamicki onda ga samo "prebacis" u normalni disk i trebao bi ti radit

http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
Poruka je uređivana zadnji put pon 15.4.2024 17:35 (djigibao).
15 godina
offline
Windows 10 - problemi

-disk treba obrisati.. tad nema pogrešnog moda, neovisno gpt-mbr ili dyn-basic.. u installu, shift+f10, diskpart, clean.. ako je računalo-disk ispravno, mora raditi.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Windows 10 - problemi

Opet razni novi Windows Update problemi, dakle naredba je gasi WU i nema frke moš mirno spavat.

 

 

https://forum.bug.hr/forum/topic/windows/windows-10-problemi/228866.aspx?page=220&jumpto=6721134&sort=asc&view=flat

 

Bez alata ništa, opet u ruke uzet poznati Turski alat/mač i sasjeci WU i nema frke.

 

https://www.sordum.org/9470/windows-update-blocker-v1-8/

AMD,........is that Epyc or what?
Poruka je uređivana zadnji put uto 30.4.2024 19:41 (rambox).
Moj PC  
0 2 hvala 0
9 godina
offline
Re: Windows 10 - problemi
rambox kaže...

Opet razni novi Windows Update problemi, dakle naredba je gasi WU i nema frke moš mirno spavat.

 

 

https://forum.bug.hr/forum/topic/windows/windows-10-problemi/228866.aspx?page=220&jumpto=6721134&sort=asc&view=flat

 

Bez alata ništa, opet u ruke uzet poznati Turski alat/mač i sasjeci WU i nema frke.

 

https://www.sordum.org/9470/windows-update-blocker-v1-8/

 Opet širiš krive informacije. Riješenje ovog problema nije gašenje WU nego samo treba pričekati. Gašenje ažuriranja nikad nije opcija. Ne znam od kud ste pobrali tu informaciju da je to dobro ili poželjno. Prozorašima MS radi sranja i onda oni sami sebi prave još veće. 

11 godina
offline
Re: Windows 10 - problemi

....ne bi on to rekao tako ...bukvalno , mislio je da (dok ne traju ažuriranja) ih isključiš u postavkama da ti više ne dolaze na PC .

Pa nitko normalan ne resetira PC niti gasi PC prisilno dok traje ažuriranje.

9 godina
offline
Re: Windows 10 - problemi
AF139 kaže...

....ne bi on to rekao tako ...bukvalno , mislio je da (dok ne traju ažuriranja) ih isključiš u postavkama da ti više ne dolaze na PC .

Pa nitko normalan ne resetira PC niti gasi PC prisilno dok traje ažuriranje.

 On trajno gasi ažuriranja.

11 godina
offline
Re: Windows 10 - problemi

Da , tako mu odgovara , a kad god hoće može ih ponovo uključiti.

15 godina
offline
Re: Windows 10 - problemi
AF139 kaže...

Da , tako mu odgovara , a kad god hoće može ih ponovo uključiti.

 -glupost.. a problem je što moderatori ne reagiraju na takve loše poruke (nije isto imati mišljenje, izbor itd..).

-koliko puta? postoji li moderiranje foruma?

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sri 1.5.2024 22:34 (ihush).
16 godina
offline
Re: Windows 10 - problemi
Novo pitanje, stari problem vezano za kb5034441 na windowsu 10 pro. Sa ovim tutorialom sa youtubea sam uspio riješiti problem na desktopu, no na laptopu ne ide nikako. Nisam kopirao log što izbaci, al nešto tipa da ne može kreirati tu winre particiju možda jel je kreirana u mbr modu ili ima previše nekih particija nema pojma.
Na desktopu sve isto prolazi bez problema.

https://m.youtube.com/watch?v=Gq_WV2OZEks

Ima li kakav novi način za riješiti problem s tim updateom ili nema. Jer kad kliknem check for updates, taj update ne prolazi.
Što nose vjetrovi sudbine nitko ne može znati.
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Windows 10 - problemi

.. i tad linkaš 2h brbljanja lika na yt? jesi li odgledao? gdje (minutaža) kaže 'važne' sitnice i jesi li probao? jer kao je lik ok tad 'mora' raditi, ako nisi.. tražiš potvrdu da je ok?

 

-npr na 15min ima ms-site link i ms skripta.. 'here'.. to već znamo, tj pošto je to početak mogu pretpostaviti da ne radi.. tj da u preostalih sat i po lik ima metodu koja radi, no treba pronaći ili gledati sve redom dok preskakanjem lako promašimo pa uzalud upute koje možda i rade :)

 

-a ms je taj koji želi problem, tj ne želi ga riješiti.. da želi, već bi bilo riješeno, pa ako sad i prođe ovaj kb već sutra ms može izbaciti novi +1 broj s novim problemom..

 

edit: evo linka na upute-skripta itd.. to je važan dio, +15min..

-jedan zgodan link za vidjeti particije, winre-750 i slobodno mjesto (što ljudi miješaju s veličinom particije +500 tj koliko treba +mjesta ovisno koliko je particija velika i zauzeta + slobodno.. dok gui-diskpart prikazuje pogrešno 100% free u cmd-u se vidi točno ..).

 

edit 2: .. lik je zbunjola, pola sata lupa powsh skriptu, restart win.. a ne kuži da copypasteom lupa .\ viška dok povremeno (slučajno) natipka traženo 1.ps1.. i skripta se pokreće.

-nije lako pratiti video, čitati-trkeljanje.. no možda se nađe nešto korisnog :)

- do 30min .. i tad kaže 'wow' this is new.. :)) ne kuži razliku u pathu kojeg tipka a ja ne mogu pročitati ispis pa se nadam vidjeti dalje-kasnije.. 

-tj tad kaže nešto 'korisnog' tj možda nema dovoljno mjesta na particiji-disku itd. .. i kreće u provjeru, to je ok, no iritantno-sporo dok ponavlja x-puta iste greške i u pola sata efektivno da 10sec korisnih uputa..

 

edit: evo i drugi koristan link za copy-pasteaše koji prate yt-lika.. Manually resize your partition by 250 MB

-umjesto tipkanja i nespretnog diskparta vjerojatno se može isto-lakše 'normalnim' disk-part managerima kao easeus-paragon-minitool itd.. barem za resizanje dok se može paralelno koristiti PS i diskpart-cmd za recimo info

pa eto copypastea: reagentc /info

kojim dobijemo dovoljno podataka o stanju rec particije.

 

edit: na 35min.. opet nakon restarta (jer kao i to ..) ponavlja opet sve korake, download.. i ponavlja iste greške copypasteanja patha, pa zaključuje (pogrešno) da je powsh 'kriv'.. onak, ko gledanje horrora kad je negativac za petama.. :)

-na 40+min.. napokon, (chat..) netko mu šapne da umjesto restricted-signed.. postavi unrestircted izvršavanje skripte.. (i kužim razliku..) :) onaj tko je radio skriptu, njemu će ta skripta raditi, jer je kreirana na tom računalu, kao local-user-permisionisi.. dok copy-down na drugo računalo (+ blokiranje) svaki tuđi necertificiran-nesignan file-skriptu vidi upravo kao rizik-zabrana.. naravno, kad se obavi treba vratiti postavke, da neki blentavi skript-virus ne može napraviti štetu.. ne ostaviti unrestricted!!
set-executionpolicy remotesigned -> set-executionpolicy unrestricted
Type Set-ExecutionPolicy RemoteSigned to set the policy to RemoteSigned.
Type Set-ExecutionPolicy Unrestricted to set the policy to Unrestricted.
Type Get-ExecutionPolicy to verify the current settings for the execution policy.
..
-naravno, moraju biti i odgovarajuće postavke biosa kao tpm20-omogućen, secboot, gpt shema diska itd.. tad će raditi, ne neki oem-install koji može biti nasljeđen od doba win7-nadogradnji i sl. i vjerojatno je za sve lakše-praktičnije koristiti 'prave' diskmanagere s klikanjem (koje eliminira greške i sl.).
-koliko mogu vjdjeti. .. sve korisno završava na +50min, ostalo je neko brbljanje-četanje.. a možda i nešto korisno, ako netko gleda-primjeti.. :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sri 12.6.2024 18:25 (ihush).
9 godina
offline
Re: Windows 10 - problemi

E moj Ihush, koja je razlika između njegovog 2h brblanja i tvoji kilometarskih postova???

Taraba WoW
16 godina
offline
Re: Windows 10 - problemi
Pogledao sam njegov video cijeli, kažem na desktopu je sve super odradilo se preko powershella, kao što je on u komentarima napisao kako treba. Samo nešto na laptopu neće. Postat ću kasnije log od tih errora pa ćemo vidjeti jasnije o čemu se radi.
Što nose vjetrovi sudbine nitko ne može znati.
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Windows 10 - problemi
Taraba kaže...

E moj Ihush, koja je razlika između njegovog 2h brblanja i tvoji kilometarskih postova???

 -moraš imati odgovarajući level znanja o (bilo kojoj) temi-postu ili kontekstu, čisto za razumijevanje ako je to cilj-želja, dok je češće obično njurganje .. onak, ako ti se ne čita, preskoči itd.

-svaka tema-post je za sebe, ne prenositi utisak iz drugih tema-postova, nema smisla, kao što se ne može sve objasniti u jednostavnoj kratkoj rečenici ili kao što sam morao gledati +sat videa u gornjem primjeru da bi izvukao bitno.. no tako se sudjeluje ako se želi, pomoći i sl.. ili objasniti, dok ovakav post ne pomaže, spam.. pa vidi što je korisnije, kilometarski postovi ili spam?

-imaš prigovor, prijavi, ispravak-ispravi.. napravi bolje, kraće-konciznije, možda tad nekom pomogneš.. ovako baš i ne ..

-uz nhf, što misliš da je smisao ovakvih tema? kratak inliner post, spam ili ono kako-gdje-čime i sl. .. a tad koliko kratki su tvoji postovi kojima pomažeš u ovakvom primjeru?

-lik u gornjem videu trkelja 2h.. moj post pročitaš za min.. itd.

 

sage kaže...
Pogledao sam njegov video cijeli, kažem na desktopu je sve super odradilo se preko powershella, kao što je on u komentarima napisao kako treba. Samo nešto na laptopu neće. Postat ću kasnije log od tih errora pa ćemo vidjeti jasnije o čemu se radi.

 -vjerojatno je laptop u startu drugačije podešen, npr kreirane particije pogotovo ako je oemovski.. dok se sve može 'ručno' tj vidiš stanje računala koje radi ili prošli post s primjerom kao i dio na oko 50te minute u videu, dok sve ostalo ako je različito može biti uzrok-odgovor, npr postavke biosa ili particije .. a particije lakše središ diskpart managerima jer je msov u guiju ograničen-rudimentaran a u cmdu može sve ali trebaš znati što i naredbe dok takav način rada omogućava i greške jer je direktno izvršni-trenutni nakon lupanja 'entera'.. npr minitool-easeus.. su daleko 'nježniji' (lakši) i kad si zadovoljan podešenim klikneš aplay ili cancel ako nisi.. naravno ms upute će imati ms-diskpart primjer, ne ostale, dok svi rade isto, isti rezultat, jedino je različito što se nudi klikanjem-guijem ili tipkanjem naredbi pa do skripte koje zbog sigurnosnih mehanizama imaju ograničenja tj ako umjesto skriptom izvršavaš sve naredbe redom utipkavanjem-copypasteom u powershel-cmd tad se neće pojaviti problem prava izvršavanja-skripte pa ni potreba za dozvoljavanje izvršavanja unsigned-nepoznatih ali ako u skripti postoji programski dio koji mora pamtiti varijable-brojače i sl tad to ne može linearnim tipkanjem u cli-ju nego mora kao skripta (ili bilo koji klasičan program, qbasic-.bas, python itd..).. tj kao i sve batch skripte iz dosa nadalje, neki dijelovi se mogu tipkanjem neki moraju kao program-kod zbog složenosti i ograničenja na duljinu stringa-tipkanja koji je moguć u jednoj cli liniji (264 znakova i manje..) no može poslužiti za primitivno debugiranje kad tražiš koji dio koda-naredbe ne prolazi pa će se tad pojaviti 'crveni' dio ispisa kao upozorenje-problem.. i tad se pronađe razlog-odgovor, kao u video primjeru kad mu je netko došapnuo za unrestricted skriptu.. i na 50min ima primjer kad sve prođe glatko, no ne znamo stanje računala, postavke biosa, nasljeđe particija itd.. tj to tražiš kad ne prođe, kao na laptopu..

 

- i ponovo, mora biti ili bios ili particije a to su stvari koje se podešavaju prije installa i poneka se ne može samo tako izmjeniti uz mougć problem nebootanja..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
offline
Re: Windows 10 - problemi
sage kaže...
Pogledao sam njegov video cijeli, kažem na desktopu je sve super odradilo se preko powershella, kao što je on u komentarima napisao kako treba. Samo nešto na laptopu neće. Postat ću kasnije log od tih errora pa ćemo vidjeti jasnije o čemu se radi.

 Problem je vjerojatno u tome da koliko sam vidio skripta uredno odradi ako ti je WinRE odmah iza sistemske particije. Smanji sistemsku i proširi WinRE i dobro. A laptopi najčešće imaju "nasranu" još neku proizvođačevu particiju sa nekim instalacijama drivera, bloatwarea i slično između, a sa time ta skripta ne može izaći na kraj jer sa powershell komandama ne možeš premještati te particije da oslobodiš prostor za WinRE.

Zato je najbolje uzeti neki GUI partition manager (ja koristim MiniTool Partition manager free verziju) i lijepo smanjiš C, premjestiš ako ima nešto između i povećaš WinRE i bog te veseli.

 

BTW skripta ima isti problem i ako si sistemski disk podijelio na dvije particije, to je isto zbuni.

 

15 godina
offline
Re: Windows 10 - problemi
Gnjavator kaže...
.., a sa time ta skripta ne može izaći na kraj jer sa powershell komandama ne možeš premještati te particije da oslobodiš prostor za WinRE.

...

 

-preciznije (ako je zbznjujuće) .. može se sve ručno, ali skripta radi samo na odgovarajućem rasporedu, za različito se mora modificirati-prilagoditi ili ručno što je naporno, tj ponovo već rečeno, lakše ostalim disk-part alatima i klikanje mišem nego ručno naredbama uz ms ograničenja (npr korištenjem hardlinka se može i reparticionirati disk bez gubitka.. osim kad ms u upgradeu to zbrlja kao bug prije par godina s pogrešnim default umjesto stvarnim pathom za user fileove pa su svi juzeri koji su imali te foldere na drugom mjestu ostali bez dokumenta.. no može se, samo što ms nikako da napravi odgovarajući gui alat i vjerojatno ni neće pa se koriste treće strane acronis-paragon-easeus-minitool itd.. tj bilo koji pravi manager ili os, može i linux-gpart, jer svi rade isto-rezultat..) Teoretski se može prilagoditi skripta ili natipkati nova, koja bi mogla bilo što.. biti flexibilna i sl. ili dodati frontend gui editor koji bi pokupio potrebne podatke i željeni cilj pa da generira skriptu koja bi tad radila... no odavno se to nikome jednostavno ne da, nema smisla za jednokratnu potrebu a kad zatreba tu su ostali alati .. no neobično da ms to nikako ne želi a jedan od razloga zašto nema takvih skripti online trećih strana (jer nije to problem napraviti ili app-exe..) je npr primjer-problem dozvole izvršavanja skripte unrestricted što pak traži neko osnovno znanje juzera uz rizik malwarea pa je i bolje da takvih alata nema jer juzer-početnik u neznanju često klika-pokreće svašta, čačka reg, ubija servise, pomaže malwareu itd.. dok ne ubije računalo, pa iz takvog razloga bolje da nema više takvih skripti-alata, dok oni drugi znaju i bez takve pomoći..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
offline
Re: Windows 10 - problemi
ihush kaže...
Gnjavator kaže...
.., a sa time ta skripta ne može izaći na kraj jer sa powershell komandama ne možeš premještati te particije da oslobodiš prostor za WinRE.

...

 

-preciznije (ako je zbznjujuće) .. može se sve ručno, ali skripta radi samo na odgovarajućem rasporedu, za različito se mora modificirati-prilagoditi ili ručno što je naporno, tj ponovo već rečeno, lakše ostalim disk-part alatima i klikanje mišem nego ručno naredbama uz ms ograničenja (npr korištenjem hardlinka se može i reparticionirati disk bez gubitka.. osim kad ms u upgradeu to zbrlja kao bug prije par godina s pogrešnim default umjesto stvarnim pathom za user fileove pa su svi juzeri koji su imali te foldere na drugom mjestu ostali bez dokumenta.. no može se, samo što ms nikako da napravi odgovarajući gui alat i vjerojatno ni neće pa se koriste treće strane acronis-paragon-easeus-minitool itd.. tj bilo koji pravi manager ili os, može i linux-gpart, jer svi rade isto-rezultat..) Teoretski se može prilagoditi skripta ili natipkati nova, koja bi mogla bilo što.. biti flexibilna i sl. ili dodati frontend gui editor koji bi pokupio potrebne podatke i željeni cilj pa da generira skriptu koja bi tad radila... no odavno se to nikome jednostavno ne da, nema smisla za jednokratnu potrebu a kad zatreba tu su ostali alati .. no neobično da ms to nikako ne želi a jedan od razloga zašto nema takvih skripti online trećih strana (jer nije to problem napraviti ili app-exe..) je npr primjer-problem dozvole izvršavanja skripte unrestricted što pak traži neko osnovno znanje juzera uz rizik malwarea pa je i bolje da takvih alata nema jer juzer-početnik u neznanju često klika-pokreće svašta, čačka reg, ubija servise, pomaže malwareu itd.. dok ne ubije računalo, pa iz takvog razloga bolje da nema više takvih skripti-alata, dok oni drugi znaju i bez takve pomoći..

 Problem je ako ima neku servisnu particiju ispred WinRE... onda ne možeš smanjiti tu particiju da bi dao prostor WinRE a nekako si mislim da sa diskpart i skriptama ne možeš premještati particije po disku gore dole. Neki pokušaj univerzalne skripte bi mogo završiti tragičnije od toga što se ovoj skripti može dogoditi da pobriše WinRE pa onda pukne pa ga moraš ponovo kreirati jer ako krene ćeprkati po particijama za koje nemaš pojma čije su i šta su možeš očekivati raspad sistema.

10 godina
offline
Windows 10 - problemi

molim za pomoć, pc mi neće uopće upalit windows, ne dode ni do bootanja... radi se o intel ssdu 670p m.2 2tb

 

jučer sam palio program i pc mi se zamrznuo, Nakon 5 minuta sam ga resetirao na gumb i otad mi neće ni bootat. Krene se palit i nakon loga matične kad treba krenut vrtit samo izbaci grešku windowsa (registry error), resetira se automatski i izbaci no singal. Pc i dalje radi ali bez monitora, tipkovnice i miša. Pokušao sam repairat windowse preko usb-a ali ne dopusta, probao sam vratit system restore point ali baca gresku 0x80071a91, ne dopusta ni formatiranje (greška 0x80042428) ni brisanje (greška 0x80070017) već postojeće particije. 

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Windows 10 - problemi

ili je kvar hw (mbo-disk) ili logički-soft-zaštita-greška.. uefi-sec-enkripcija-... i pogrešan mod bootanja medija dok sve troje mora biti u istom kompatibilnom modu, bios-disk-medij.

- s kvarom ne možeš ništa, tj da radi normalno nakon kvara tad kvar ne bi ni postojao ili bio problem, zamjena-novo-rekamacija.. (nakon što utvrdiš koji dio-komponenta je krivac).

- jedino soft probleme možeš riješavati, npr pogrešne postavke (nekompatibilno, različito, npr ako se računalo smrznulo, moguće da se bios resetirao, izmjenio neku bitnu postavku, key-tpm-sec i da je sve isrpavno ali zaštita koja upravo tome služi ne dozvoljava pristup.. dovoljno je pogrešna postavka, .. kao i različit bootmod boot-install medija da ne dozvoli dalje pristup, tj jednak-sličan rezultat kao da nemaš driver.. nedostupno-zaključano.

.. a uzroke soft-logičkih problema je uzaludno tražiti, od slučajnosti, update-upgradea, malwarea, sve, svaki soft može pristupiti nekom bitnom dijelu računala-postavki-winreg i nešto izmijeniti, npr ransomware virus koji napada dokumente, zaključa ih.. no on ne napada sys-os fileove upravo zato da ucjenjena osoba može platiti otključavanje.. osim greške ili prvih loših malware verzija koje su radile svašta ili loše..

 

-npr kako je bio podešen bios, instaliran dosadašnji win10.. u kojem modu, uefi-gpt ili mbr, kao i uključen-isključen sevboot+tpm.. za w10 je to stvar izbora-opcije, za w11 je ms uvjet, kojeg se zaobiđe po uputama ili rufusom.

-zatim, kako si pripremio boot-install medij, stikić, gdje si skinuo install iso, čime-kako si ga napravio, .. i u kojem od ta dva moda ga želiš-trebaš bootati, kao dizel-super, to se mora znati, tj na novom disku gdje ne posotji već postojeće stanje, nije inicijaliziran, može biti bilo koje, pa u prvom boot-installu uvjek radi, jer nema prethodnog-različitog, dok već u drugom bootu nije tako, postoji neko prošlo stanje, mod, ili prvi ili drugi i tad samo taj mod može pristupiti disku + ostale povezane zaštite-fičeri koje možeš ili ne moraš imati, kao podržano od biosa-računala ili omogućeno-isključeno neovisno što bios podržava tj imati kompatibilan hw-mbo ne znači da radi, nego ovisi kako podesiš, tako radi.. itd.

 

-ako je win install čisti-origigi-msov.. skinut s ms stranice, kreiran mctoolom.. ili kreiran rufusom, tad može dalje.. ostalo kao torrent-razno ne, tj nema veze s 'generičkim pravilima'.. ne koristiti, smeće.

-ovinso o mbo-biosu, što podržava i što je potreba-želja.. bios se podesi, npr za nove win11, uefi-gpt-sec-tpm.. i kreira se odgovarajući install stikić u tom modu, tj može rufusom biti isključen uvjet no i dalje će raditi, tj tad nije uvjet-obvezan nego opcija, tj rufus napravi isto-identično kao mctool ili relaxano, ovisi što želiš.. i tad može bez tih ms uvjeta, npr na starije računalo.. za win10 to nije problem, tj recimo da je sporedno hoćeš li napraviti mctoolom ili rufusom, no posotji još sto sitnica koje su povezane, npr usb-flash stikić za install, ako je veći od 32gb tad ne može biti univezralno-kompatibilan jer je to ograničenje fat32-boota-standarda, može se koristiti kao storage ali ne kao boot, veći mora biti u 'jačem' FSu, kao npr ntfs i tad mora biti postavljen i mod, gpt ili mbr.. za starija računala koja ne podržavaju gpt može biti samo mbr ili ako posotji neki drugi razlog-soft-os.. bez takvog razloga biraš noviji-gpt, veći diskovi.. no tad mora biti x64 kompatibilno računalo, postavke biosa, os-install.. ostalo i to u pravilu već desetljeće svako računalo podržava.. no nije 100% tj moraš znati, podesiti-provjeriti npr rest biosa i može biti jedno ili drugo.. na ćoravo 50% šanse što se možda tebi dogodilo i zato neće boot-fix-brisanje.. zaštita-nekomptaibilnost-različit mod rada diska-particije-boota..

 

-kako se bilo što popravlja-ispravlja-diagnosticira? .. počenim osnovnim setom, pravilima, od nule i nešto što sigurno radi, što je neovisno o mogućem kvaru, provjereno.. npr ako je virus zbrljao win neće se win popraviti, ali je tad hw-računalo ispravno.. ako je ispravno-hw, tad možeš bootati bilo koji drugi kompatibilan ovisno o postavkama biosa live os-stikić, win-minipe-hirens ili linux-distru.. bootaš-vidiš, radi.. tad znaš da nije hw-kvar. .. npr možeš obrisati disk-particije i sl. .. obrnuto ako to ne radi, eliminirao si soft-os-driver-logičke greške, jer je to live, nisu moguće iste greške kao winreg ili malware.. jer je live-boot, pa je svaki problem koji tad postoji vjerojatno hw-kvar. Tako znaš ili-ili, ili je hw kvar i trebaš zamjenu pokvarenog ili je sw, bilo što ostalo.. + a moguće i oboje, moguće više kvarova istovremeno itd.. no od nečeg ipak moraš krenuti .. :)

 

-tek kad znaš što-gdje može biti uzrok, npr barem hw-sw, tad tek možeš krenuti korak dalje, otklanjanje problema.. nema preskakanja ili na ćoravo, osim ako imaš sreće, no tad da imaš toliko sreće ne bi imao problem.. :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
10 godina
offline
Windows 10 - problemi

usb je od 64 gb, ali sumnjam da je u tome problem, usb se boota normalno i u biosu ga prepoznaje kao bootabilni usb.

također sumnjam da je hardverski problem jer je sve novo ali ću testirati kroz sat vremena kad sve odfuram do frenda.

mislim da je program zeznuo negdje prilikom instalacije jer je tad zablokiralo računalo

kako god spojit ću na frendov pc trenutni ssd, a njegov na svoj pa vidjet sta dalje, prioritet mi je sad spasit podatke 

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Windows 10 - problemi
J(CRO) kaže...

usb je od 64 gb, ali sumnjam da je u tome problem, usb se boota normalno i u biosu ga prepoznaje kao bootabilni usb.

također sumnjam da je hardverski problem jer je sve novo ali ću testirati kroz sat vremena kad sve odfuram do frenda.

mislim da je program zeznuo negdje prilikom instalacije jer je tad zablokiralo računalo

kako god spojit ću na frendov pc trenutni ssd, a njegov na svoj pa vidjet sta dalje, prioritet mi je sad spasit podatke 

 -nije problem usb 64gb.. nego je stvar standarda i korištenog FS-a, tj tad takav medij ne može biti kreiran kao univezalni, koji boota u svim kombinacijama, koji upravo zato služi i kojeg kad može kreira msov mctool u fat32 filesysu, jer fat32 nema bootmod, bira se u bootu.. ostali FSovi imaju, napredni fičeri no i ograničenja-uvjeti-kompatibilnost-standardi..

+ dodatno objašnjenje.. može se i veći stikić formatirati i koristiti kao fat32, no tad nije bootabilan jer su tad adrese-clusteri na pogrešnom mjestu-adresi, adrese koje bios-boot-manager mora prosljediti.. takav problem ne posotji na ntfs i sl. ali je tad ili gpt ili mbr adresna shema diska-particije i nova računala koja podržavaju gpt mogu bootati, dok starija bez ne, a mbr mogu svi jer je stari-nasljeđen mod.

-sličan problem je s boot-os diskom preko 2tb.. tad ne može biti mbr, može ali tad ostatak diska nije dostupan, to su dva primjera ograničenja, standarda, evolucije, kao dizel-super za gorivo koji se moraju znati ili problem da nešto neće mada bi trebalo raditi ili ona rečenica 'radi na mom-drugom..'.. ovo nije ispravak-uputa nego recimo objašnjenje u vezi kapaciteta boot medija i standarda ili ako netko naiđe na usb-superfloppy-fat32 da zna o čemu se radi i zašto je to do 32gb, cluster-adresa univerzalno, nevažno koji os, win-lin-mac.. isti standardi kao što i svi disk-part manageri mogu kreirati pariticje i sl. i to je isto na svim sustavima dok samo posotji razlika koji os ima koje drivere osim svog vlastitog-nativnog, pa tako linux ima sve drivere, dok win-mac samo nativne i ono što dodamo..

 

-novo kao kriterij kvara.. gle, i novo se kvari, da nema tog jamstvo ne bi imalo nikakvog smisla.. odnosno, ne mora biti kvar krivica te komponente, npr strujni udar i nešto crkne.. bez tog bi radilo stoljeće.. grmljavina i eto kvara pri čemu je nevažno staro-novo više faktor sreća itd. + kad su neke komponente reicmo 'na pola'.. tad često u prvih par sati-dana krepa, tj klasično opterećenje i ako je nešto slabo, pukne.. pa nije neobično da nakon dan imaš kvar, pri čemu je to statistička šansa kao i jackpot s time da jedno želiš dobiti a drugo ne no obično ispadne obrnuto :) ..

 

-progam zeznuo priliko instalalcije? .. kranje nejasno.. moguć malware, crack+antivirus.. moguće bilo što, tj time je povećan soft uzrok, ne kvar, no soft može prouzročiti kvar hw-a, npr overclock-pregrijavanje i sl. jer soft upravlja svime, strujom.. ako se računalo-sustav zblenta, ne možeš biti siguran da neće nastati hw kvar kao pregaranje.. mada bi automatika to mogla prevenirati npr throtlanjem-idlanjem.. ali i to je soft, pa ako neki treći soft radi upravo suprotno tad može kao malware onemogućiti takvu zaštitu i uništiti.. itd. kraće, može biti svašta, nedefinirano.. npr, svaki crack traži da se isključi antivirus inače ga pobriše-blokira.. tad imaš dupli rizik, moraš vjerovati cracku koji je u definiciji malware tj nešto što će vrlo vjerojatno napraviti štetu.. i svjesno tad gasiš antivirus, nadajući se da će crack napraviti ono što želiš.. zato soft mora biti provjeren, ponekad se opečeš, zato se radi backup ili barem restorepoint za moguć povratak stanja na posljednje ispravno.. zato postoji bilo koja rezerva, guma u autu, backup.. da se to nikad ne dogodi ne bi ni backup bio važan, no ako primjetiš da se piše s uskličnikom! tad znaš da je važan.. !! :)

 

-spasiti podatke? podatci ako su važni posotji backup! ... ako ga nema tad neovisno što sad kažeš, nisu važni :) ... to je pravilo + nikad važni podatci nisu na računalu koje instlairaš, slažeš.. u startu-definiciji je prazno.. tek u nadogradnjama šlepaš podatke i opet, backup ako je važno, pri bilo kojem većem-rizičnijem tasku kao što je upgrade i rutinski se u pravilu ponudi kao što ćeš u svakoj uputi naći upozorenje za backupom važnih podataka, rizik.. ako si rizikovao bez backupa, .. i to je ok, tvoja odluka-rizik :) .. pa čak posotji šansa da ništa ne izgubiš, da sve vratiš, da sve radi.. no posotji i suprotna šansa ili između. .. opet, to nije riješenje-fix, nije ni utjeha.. ne treba ni biti, zato postoji backup! .. i još malo trljanja soli na ranu, jer tako se to radi, tako se uči, kad se opečeš :) .. pa nhf .. sretno.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
10 godina
offline
Windows 10 - problemi

ma znam sta oces rec, i ja mislim da je crack kriv...skinuo sam igricu sa fitgirls repack stranice kao i zadnje tri godine medutim nikad do sad nisam imao problema.

imam restore point ali baca gresku, vidim da se radi o korupciji datoteke... 

uglavnom cim sve testiram javim

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Windows 10 - problemi

-ako je crack uzrok, tad su dobre šanse da nije kvar-hw.. u najgorem slučaju ako se ne može fixati od nule clean install, uz gubitat vremena i dokumenata..

-možda se nešto može.. problem što ne znamo kakav install-boot stikić imaš, normalan ili neki torrent.. napravi normalan, tad mora raditi ako je računalo ispravno, a nadamo se da je.. (samo crack-soft..).

-prije boota provjeriti-podesiti bios, postavke moraju odgovarati trenutnom osu, dok stikić mora odgovarati tom stanju.. gpt ili mbr.. super-univerzalni fat32 stikić, moraš bootati korištenjem boot-menija, f-tipke, f2-f7-12... nešto ili esc pa meni.. ne na ćoravo, ne po bios orederu jer to nije to, tj bez tog posotji 50% šanse da je-nije pravi boot mod, tj ako je u biosu omogućen cms-mod, oba, novi-stari, gpt-uefi i legacy-mbr, tad cms boot vidi isti medij-stikić na dva načina-moda, bootaš jedan ili drugi pri čemu u nazivu prepoznaš jel gpt ili mbr.. ovisi kako koji bios to prikazuje, no dovoljno jasno ili probaš jedno pa drugo.. ako je pogrešno kad dođeš do diska dalje neće (jednako kao driver ili enkripcija ili kvar..).

-kad prođeš taj dio, s pravim-ispravnim stikićem.. tad imaš šanse fixati, vratiti sve.. ili clean. Čak automatika može u par pokušaja-bootanja popraviti, probaj autofix i sl. ..

-ako je promjena postavki biosa, npr enkripcija ili sec-boot.. tad bi povratak na odgovarajuću postavku mogao 'fixati' win, tj tad bi se win mogao normalno upaliti bez trenutnog problema.. tj teoretski ili ovisi što je sve crack zbrljao, ako je uopće kriv za neki problem.

-veći problem ako korisitiš pirat win, ne normalnu aktivaciju nego recimo kms.. tad to onemogućava boot-fix, tj ms ne želi fiksati ono što sam interni killswitch ubije, ponekad čak fixa .. probati no logika kaže da ne želi, neće i ako može..

-pošto win radi i bez licence-keya-aktivacije (osim customizacije i dosadne poruke) nema ni pravog razloga koristiti piratwinedišn, tj dok radi ok.. no u ovakvim primjerima je problem više to što ms tad ne želi.. normalan win se često sam fixa, začuđujuće što sve danas win izdrži, npr kompletnu promjenu računala bez da se uznoji.. mada je vezan id-keyom-aktivacijom.. dobar dio računala već desetljeće nisu vidjela clean install od win7 (nadogradnje ne novije-đabe..) i rade najnormalnije.. no ne pirat koji ima takav recimo problem kao kms.. ili modificiran pirat-install kao i stikić-boot.. koji možda radi, možda ne..

 

-za bilo kakav test, pošto je vjerojatno hw ispravan, opet, nadamo se.. po do sad navedenm 90%.. trebao bi napraviti recimo hiresn stikić, čist, origigi, bootaš-radi.. i tad vidiš, spasiš dokumente ako su vidljivi, ako je eknripcija i sl. tad ovisi.. no treba probati-vidjeti, tad znaš više ili dobiješ ideju. .. sve radiš rufusom i sl. alatima, ispravan stikić 8-16gb je dovoljan.. probaj.

 

+provjeri koje su tvoje boot-meni tipke i moraš znati kad ih pritisnuti, tipkati, ne vrijedi držati (nije isto, buffer..) od trenutka paljenja imaš možda sekundu ili ovisno o postavkama biosa ako dodaš pauzu, u tom trenut treba tipkati boot tipku, npr f11.. i tad se pojavi meni za boot-medij koji prikaže postojeće što vidi kao i bios, no u oba moda tj ovisno o postavkama biosa i kako je stikić napravljen. Treba za oba slučaja, install i live-hirens-ostalo + a ovisno o tome kako napraviš stikić, u kojem modu, neke stvari tad ovise o biosu-postavkama, npr uefi radi s višim rezolucijama, ne nekadašnjim dosovskim, drugačiji mod grafike.. pa ako je pogrešno imaš 'mrak' na ekranu mada ostalo radi.. tad ili durgi mod za medij ili postavke u biosu koje će biti odgovarajuće modu stikića, nova računala pogotovo laptopi imaju samo nove-uefi postavke, starija samo stare postavke-legacy, srednja oboje no nema jednog standarda kako se što naziva i gdje je što u bios-opcijama.. ići redom i podesiti, nije teško osim prvi put dok tražiš i ne znaš ništa, a neke opcije su lančano povezane-ovisne pa prvo moraš promijeniti mod da bi se u idućem bootu u biosu mogla promijeniti neka opcija.. komplicirano dok ne znaš jednom.. a različito za različita računala pa se moraš snaći ili čitati manual ako pomogne.. no na kraju je kao s autima-mobitelima, dovoljno slično da se možeš snaći u par pokušaja, pa ako ne uspije boot prvi put iz bilo kojeg razloga s recimo hirensa, treba probati na razne načine.. tj ne odustaje se nakon prvog 'mraka-ekrana' a ponekad je potrebno samo sačekati još možda minutu.. ovisno o stikiću, brzini-usb 2.0-3.. itd..

 

-to nisu upute koje se mogu jednostavno dati, nego kao vožnja auta.. jednom kad znaš tad je sporedan auto, no u novom nepoznatom je teže i tražiš gdje je što.. samo polako, redom i snaći ćeš se.. :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
12 godina
offline
Windows 10 - problemi

Probat ću biti kratrak. Sa Win10 imam problema, ustvari samo sa Ažururanjem od kada se pojavila ona greška u siječnju gdje sam trebalo nešto povećati. Nisam htio ništa prčkat i ta poruka je nestala u svibnju. i sve je bilo OK do kolovoza kada je opet zapeo Update i to se sada nastavlja u rujnu. Javlja grešku "Your Device Is Missing Important Security and Quality Fixes". Probao sam svih onih 8 točaka da se to makne, ali jok. Prije par dana opet mi se pojavila Update poruka u vezi prelaska na Win11. E sada pošto nisam baš vičan tome svemu, pitanje. Da li da pređem na taj način sa Win10 na Win11 kada me to opet pita za 2 mjeseca, ili ne. Koji problemi mogu nastati kod tog prelaska. Backup znam napravit i sada mi ih automatski slaže na "E" diska i E "particjiu". Inaće imam tri SDD diska, C, D i E i svaki je jedna particija.

Najveća me frka ako nešto ne uspije upravo radi ove greške koju sada javlja na Win10. Da li kod takvog prelaska sa Win10 na Win11 sve ostaje isto, pogotovo File Manager, jar ono što sam vidio kako taj File Manager izgleda na Win11 je užas. Da li će svi program raditi, da li će mi ostati Hystory na pretraživačima Chromi i Edge. Mislim, malo me frka da i to ne izgubim. A što je sa mailovima u Outlooku? Da ne bi i njih izgubio. Inaće komp podržava Win11.

Poruka je uređivana zadnji put pon 23.9.2024 9:29 (Cobra33).
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Windows 10 - problemi

-ažuriranja, upgrade, slova.. i iso-install :)

 

-upgrade win (u verzijama koje dozvoljavaju, npr win7-8 na 10, 11, tj s win10 je ms uveo nekad ugašenu upgrade mogućnost, +free) kao prvi korak radi backup trenutnog stanja osa-appsa i juzer ima 30 dana za povratak na staro-prethodno (rollback, tj restore..), naravno ako ne pobriše backup, koji zauzima +20-više gb kao i automatika ako ponestane mjesta na sysdisku..

-npr, ako juzer ima +100gb sysdisk (nevažno hdd-ssd-nvme.. particije) prosječan win + appsi + utilsi .. zauzmu +30gb, 20-30 treba za rad, za tempove-down-update.. 'disanje-rad', i još toliko ostane slobodno u takvom teoretskom disku-particiji.. to je ok, dovoljno. Tko ima manje-više logično zaključi ima li ili ne dovoljno mjesta. (igre u pravilu traže daleko više mjesta, popularne cca 50gb.. pa jedna igra recimo zauzme koliko čitav os s backupom.. i zato je zgodno to imati na odvojenom disku-particiji, npr ako imamo 1tb disk, odvojiti 100-200gb za sys-os, ostalo za radno-igre.. pri čemu taj ostatak cca 700-800gb neće utjecati na rad, na backup, neće biti važno ako je pun ili prazan.. dok pun sys disk znači probleme jer tempovi i rad traže mjesta za sve, otvaranje bilo kojeg dokumenta, stranice.. a pogotovo ažuriranja-update-upgrade.

-naravno, može i čišćenje, održavanje, logično najviše smisla ima napraviti upravo prije takvih koraka, da se pobriše smeće-višak i tako direktno-dovstuko smanji porrebno mjesto (jer bi i to bilo u backupu..), npr diskcleanup-om.. a može i juzersko brisanje onog što zna da mu ne treba-smeće, muvanje na ne-sys disk (C:) na bilo koji drugi-particiju, ako postoji ili ext.-mreža.. a tri foldera koja se mogu isprazniti su user %Temp%, win-temp (u win-folderu) kao i win-download u kojem drži sve downloadane updateove, koji su smeće čim se instaliraju i postanu nepotrebni.. no iz nekog neobjašnjivog razloga ih sys ne briše, čuva.. smeće-besmisleno, ako i zatreba ponovo će se downloadati.

-isprazniti ta tri foldera i 90% smeća-tempova je počišćeno u par sekundi, tj duže traje prvo browsanje do tih foldera (kad možete napraviti shortcutove za idući put) ctrl+a +del.. na upit o zauzetom-korištenom fileu preskakanje, na upit admin potvrda-nastavak.. i to je to, nekoliko sekundi, nakon tog može diskcleanup koji će tad brže-lakše obaviti posao, pogotovo ovaj dio koji ne dira a prebrojava-provjerava pa za više fileova prije ručnog brisanja na sys disku traži više vremena a sami update-cabovi su ponekad ogromni interno, ne po veličini koju zauzmu na disku nego broju fileova-foldera-patha jer to je ekšli kao 'zip-rar' file-kompresor i sys ga vidi kao recimo folder..

 

-tad prosječno računalo ima dovoljno mjesta za upgrade + backup.. juzer ne mora ručno raditi backup, ali ako želi može, kao što može koristiti treće alate.. no recimo da su višak-nepotrebni, win ima sve potrebno, radi.

-tad se krene u upgrade, koji će 99% proći bez problema.. a ako problem postoji ili nam se nešto ne sviđa, vratimo se nazad.. dok posotji backup, odnosno ako ga diskcleanupom obrišemo tad ga više nema a pošto može zauzeti dobar dio diska to je logično nakon upgradea odlučiti, ostanak ili povratak i ako je ostanak tad brisanje..

 

-upgrade, par načina.. za juzere prvi-vjerojatan.. klik-nextanje kad os-update ponudi...

-.. tad win automatika, upgrade-installer, downloada potreban win-install, tj ne puni-full-sve, nego ono što je potrebno za to računalo, npr jezik.. i ta 'verzija' je samo za to računalo, ne za ostala-razna, nakon upgradea automatika briše, zauzima mjesto na c: sys-os disku.. recimo 3-4gb.. (install može biti 4-7gb..).. a najgori dio priče je sporost-brzina.. tj download fileova i istovremeno izrada installa, kompresiranje.. npr na hdd-u je to užasno sporo, traje.. recimo do 30min.. na ssd recimo 5min.. uz naravno ostatak mogućih uskih grla-sporosti, npr interenet-brzina, cpu, količina rama... + sve ostalo smeće-appsi-dodatci ili av koji nešto rade, npr av agresivno sve skenira-provjerava, što je ok.. no ne u ovom trenutku jer usporava.. pa se sve može razvuči na preko sat dok uopće dođe do početka installa-upgraea..

-drugi način, 'ručno' skinuti win-install-iso.. tj može kreiranje install medija, mctoolom, koje će napraviti manje-više istu stvar kao i upgrade + normalan medij malo veći + izbor juzera iz opcija kao 32-64bit, jezik itd.. a dodatno se mogu razlikovati 'verzije' home-pro-ostalo.. mada su to isti fileovi-os.. druga licenca dok ih instaler 'vidi' kao nekoliko instalova.. većina fileova je zajednička-ista.

.. drugi način, umjesto kreiranja usb-medija, izabrati download-iso.. tad mctool ne radi medij, tad koristite npr rufus.. (customizacija..) pri čemu rezultat može biti identičan mctoolu ili različit, ovisno što poklikate-odredite u rufusu.

-na kraju završite s usb install bootabilnim medijem.. pravi origigi stikić, boota-radi.. može služiti za install ili popravak.. a može i bez stikića, mountanjem iso-a.

-ovisno o želji, upgrae ili clean.. tad juzer može ovisno što želi.. u win pokrenuti install-medij (stikić ili mountan) .. i tad zadržava fileove, postavke tj to je tad upgrade, ali brži za dio izrade upgrade medija.. često osjetno brže napraviti stikić i upgrade nego ponuđen upgrade u prvom slučaju upravo zbog sporosti dok se priprema install-dio.. a to ovisi o računalu-svemu, tj brži će biti podjednaki, sporiji osjetno sporiji pogotovo ako je spor disk, manje rama itd..

-naravno, kad ima pravi stikić, tad može i bootati, može clean.. tad nema zadržavanja dokumenata, postavki.. tj zato se to zove clean. ponekad poželjan, pogotovo ako imamo probleme, tj tad možda ne nasljedi problem iz recimo winreg.. za clean juzer prvo mora backupirati potrebno, na drugi disk-particiju-nešto.. a ovisno koji je razlog za clean, npr promjena 32-64bit, promjena uefi fičera npr mbr u gpt.. + ostalo što uefi donosi a moguće da je godinama računalo neovisno što možda mbo-bios podržava u nekom starom modu, npr 32bitni os.. ili kad želi win11 kompatibilnost-uvjete, pa mora uključiti tpm-secboot-uefi-gpt.. i tad nije pametno na istom disku držati backup, na particijama.. jer i to se tad može mijenjati, brisati.. bolje drugi disk, bolje ext koji je odspojen itd.. jer juzer-početnik lako promaši i ode backup..

+ tko ima više od jednog diska (opet, neovisno tip, hdd-ssd-m2..) preporučljivo ostaviti samo za os-sys-install spojen, ostale odspojiti, tako se osigura da je na tom disku boot, sve.. ne na raznim diskovima-razbacano. dodatno ako isključimo-odspojimo dodatne diskove s backupom sigurni smo da ga nećemo zbrljati, pogriješti.. kasnije se priključi-doda i to je to..

 

-gdje? što? .. npr (tajno?) mjesto za download win-isoa? netko ne može pronaći? ms-win-down, hr .. ? tko tu zapne goto-exit.. :) jednako tko ne može pronaći npr rufus, pri čemu naravno za sve moramo imati funkcionalno računalo, stikić, internet, diskove, miša-tipkovnicu, ekran.. i nešto malo znanja, vremena..

 

-boot tipke, za clean.. to su neke od F-tipki, prvi red, f2-f12.. moguće esc-meni, .. za svaku mbo-bios slično-različito, to se zna ili se pročita rtfm ili google..

-to je važno znati, + kao i 'kako se boota'.. tj danas su računala relativno brza za boot.. inicijalizacija, u prvih par sec postoji vrijeme kad se ta tipka od biosa očekuje.. ako je tad pritisnuta ponudi boot-meni, ako nije ide dalje + opcije biosa kao fastboot koja preskače svašta + opcija u biosu kao sigurnosna da je boot-tipka onemogućena kao što i bios može biti pod passom pa to mora obaviti admin u firmi i sl. a služi tome da to ne može netko neovlašten..

-zato je važno znati, ne nagađati koja je tipka za boot, ne držati pritisnuto jer tad možda ne 'lovi' tj u par sekundi se napuni buffer i ne očitava dalje.. pa je rezultat kao da nije ni pritisnuta, tj ovisi u kojem trenutku, boota-posta i da su računala 'sporija' tad bi to vidjeli napisano na ekranu.. no i to ovisi o postavkama npr prikaz POSTa-biosa ili logo-slika (tad piše pri dnu.. koje su Ftipke..) no problem može biti i sporost paljenja gpu-signala i kašnjenje paljenja monitora.. pa u prvih par sekundi ne mora biti vidljivo a ako tad nismo pritisnuli tipku boot ode dalje tj ne boota s željenog medija-usb..

.. ili ovisi o sreći, tj može biti i boot-order, može biti svašta, može se ući u bios pa izabrati boot-usb.. no to nije to.. nije isto.

-jer ništa nije jednostavno :) .. tj imamo dva moguća boot-moda, stari-legacy-mbr i novi uefi-gpt.. pri čemu sve troje, bios-disk-boot moraju biti isti-sukladni-kompatibilni.. jedan različit i nema dalje..

-pošto igra na sreću nije u ovom postu (tražiti loto i sl.) tu nećemo ići na sreću ili na ćoravo.. nego znamo :) .. i zato je važna F-tipka, boot, jer tad bios ovisno o podržanom i postavkama ponudi boot medij u jednom-drugom-oba moda, ovisno kako je podešen bios i kako je kreiran boot-usb stikić.

-kad se kreira rufusom.. tad znate da je mbr ili gpt.. + ostalo, kad ga kreira mctool.. tad ne znamo ništa, može biti sve, npr fat32-superfloppy, nema boot mod, boota sve, oba moda, sva računala, svi uređaji, tj zato je fat32 univerzalan i po obećanju ms-a free-trajno.. i zato ga svi koriste kao zajednički boot-medij.. ne samo win tj fat32.. a fat32 nema boot-mod, jer je 'glupi' FileSys koji to nema, kao disketa (i zato se naziva superfloppy..). Ostali FSovi kao ntfs imaju mod, koji je tad određen.. i tad problem-šansa 50:50 da je pravi ili pogrešan + kad nadograđujemo starije na novije možda trebamo promjenu kao razlog za clean.. tj tad je upravo to možda razlog-važno..

-u upgradeu tog nema tj nema ni boota jer radimo iz aktivnog osa-win.. no tad nema promjene tih dijelova-uvjeta, mbr-gpt ili 32-64.. tad se to ne može birati-mijenjati, tad je nasljeđeno potojeće stanje.

 

-napraviti boot medij? alatima je to klik-next.. ručno? prosječnom juzeru je jedini problem tipkati u cmd-u, diskpart.. no stvar koja se napravi za recimo 46sec .. :) (pokrenuti diskpart, list disk, select -broj.. clean, create.. itd..) nakon tog je taj medij-stikić bootabilan, ali prazan.. tad je idući korak raspakirati iso, jer je to ekšli isto-slično kao zip-rar.. kontejner koji sadrži .. sadržaj :) može copypaste, može extract, može dism.. može bilo što, par minuta dok se raspakira sadržaj i snimi na stikić, koji uz boot sad ima i fileove-sadržaj..

 

-nevisno koristite li taj stikić, treba ga jednom napraviti, imati.. i provjeriti radi li, .. bootati.. neće se ništa pokvariti, tj dok se učita mini-pe-install gui, tad vidite-znate da radi, kao i ostali slični mediji npr hirens.. no za svako raučnalo ovisno o biosu-opcijama što podržava i što-kako podesite, treba sukladno tome napraviti i znati kako bootati koji tip na kojem računalu.. pa vam ponekad treba jedan univerzalan koji teoretski radi na svemu a ponekad dva različita boot medija neovisno installer-win ili minipe-live.. hirens, strelec.. kao i linux distre, ista stvar, ista pravila, isti alati, svi rade isto, isti standardi i zajednička pravila za sve oseve, medije pri čemu je jedina razlika imate li driver za neki FS dok linux ima za sve, win-mac nemaju dok ne dodate recimo za lin-ext3-4.. no to je driver kao i ostali za ostatak hw-a.. sve može jednako napraviti linuxov gparted, no njime ne možemo pokrenuti mctool jer traži win-os.. itd.

-poželjno napraviti, imati stikić, probati ga.. tad ako se nešto dogodi, kad je potrebno nešto možete, restorati backup, popraviti (dio koji automatika može fixati..) ili opet clean od nule u najgorem slučaju.. kao i vidjeti u čemu je problem-kvar.. hw ili sw.. itd.

 

-slova, post iznad.. slova 'ne postoje' tj tako ms u svojim osevima označava diskove-staze-path.. počelo je s a:, b: koji su u davno vrijeme bili za diskete-floppy, pa kad je došao prvi hard, hdd, on je defaultno postao C: ..

-do xp-a, slova su ovisila o redosljedu biosa, diskovi-particije i to po zbrčkanoj shemi.. tj prvo primarne particije koje mogu postojati do 4 po disku pa zatim extended particija u kojoj može biti neograničen broj particija i tad nema nikakve sheme po kojoj možemo unaprijed znati koje slovo je na kojem disku-particiji dok ne znamo koje diskove ima, kako su podjeljeni, koliko kojih particija... tj moramo znati sve + i redosljedn spajanja na portove, sata0-1-2.. jer ako ne diramo redosljed, tad je defaultno to redosljed.. ako je izmjenjen npr sataport2 kao prvi tad .. jasnije? naravno da nije, slova su samo slova, i redosljed kojeg ćemo vidjeti ovisi o tom računalu, kako su bila dodjeljena u trenutku kad je os instaliran.. a ako je kasnije dodan disk on je dobio slovo iza, prvo slobodno.. ili opet kako mu dodjelimo.

-od win7 (vista..) je to po stvarnom pathu sata porta, no redosljed je i dalje ovisan o raznim postakama.. tj stvarni paht i dodjeljeno slovo nisu konkretno povezani, osim što je za win prvo slovo na kojem je os postao C: .. sve ostalo je na ćoravo nagađanje.. a taj c: može biti bilo koja particija bilo kojeg diska neovisno o portu-pahtu kojeg u instalu izabremo.

-dodatno.. ako bootamo s live medija, nećemo vidjeti isti raspored slova.. tj za novije oseve je slovo c: onaj boot disk s kojeg boota, pa usb-medij pokazuje na sebe kao c: ... ostala slova po redosljedu kako ih vidi koji veze ni sa čime na računalu skoro da nema.. 

-a lin ima path, apsolutni, u obliku SDA, standard disk A, idući sdb, b, pa sdc.. jasno? tj ista abeceda, kreće od a nadalje.. (stara oznaka HDA, kao HDD.. pojavom sata promjena u slovu s..)

.. i standardi-ograničenja. npr jasno je da je broj slova ograničen na ingliš-usa abecedu, 26 slova i redosljed..

-no ograničenje je manje, do 16 slova-oznaka po aktivnom disku, kao stari scsi standard-ograničenje, kojeg su nasljedili.. (pri čemu većina oznaka ide od nule do 15.. pa računajte da možete vidjeti broj-manje..).

-win tako ima ograničenje do 26 slova-particija, ukupno, neovisno o disku-particijama.. lin ima do 16 po disku-volumenu, pri čemu može biti više diskova, odnosno može biti više od 16 particija ali neće biti dostupne, samo 16..

-za removable medije je staro ograničenje na jednu particiju... pa do 2018me kao standard to vrijedi, tj diskete-usb-boot ima smao jednu aktivnu-boot particiju, ako napravimo drugu na stikiću nije bila dostupna.. od 2018 je.. tj kao novi uefi fičeri, gpt, uklanjanje ograničenja 32bitnih oseva-adresiranja-kapaciteta diska.. pa i uklanjanje primarnih particija tj sad su sve particije -praricije.. no novi standard ne mora biti u svakom osu podržan, ovisi.. tko se čega drži više.. staro-novo dok je realno to nevažno ograničenje tek u extremu možemo doći do porblema da nam treba više..

-- a to služi tome da juzer skuži-razumije da slova koja vidi ne znače ništa..  tj ono što vidi npr kao E: .. može sad promijenit u npr T: .. ništa se nije dogodilo, no na drugom računalu ili bootu to ne možemo vidjeti-znati-predvidjeti.. to zna samo on i to ako se sjeti.. pri čemu ne zna koji je to stvarni path-disk pa ni to nije korisno s drugog računala ili osa.. tj juzer može prepoznati disk po kapacitetu ili sadržaju.. ako se sjeća.. možda, ostali ne.

-a to je važno za recimo backup-restore... s kojeg diska-particije-slova na koje, kao i povratak unazad. .. pri čemu zbog zaštite backup neće dozvoliti promjenu-razliku u tome (jer bi recimo bilo lako aktivirati-umnožiti win s licencom..) pa problem tad radi ms-interes dok linux kao free ne radi problem no njega ne trebamo samo spominjemo :)

 

-particije.. i problemi, npr update problem koji traži novu-resizanu particiju za update, kao restore, rezervirana-skrivena particija.. juzer ne može, kreira ms-installer u installu..

-na novom računalu, prazan disk, čisti install.. installer će napraviti sve potrebno, uz boot particiju i sys-skrivene, os particiju koju juzer vidi-koristi i na kraju rec particiju.. tj ako juzer ne odredi drugi kapaitet samo lupi next, tad će od raspoloživog kapaciteta recimo 1TB (TB i TiBi..) odbiti ostale i kreirati ih..

-na već postojećem, nadograđivanom računalu, recimo iz doba xpa-ili win7.. to ne mora biti tako, nije bilo isto-identično, npr boot 100mb a sad traži 300-500mb.. dok su tad poizvođači računala kao lenovo-hp-asus svaki za sebe kreirali svoje recovery particije s driverima-svime i aktivacijom-keyom.. naravno zaštićeno kako juzer ne bi mogao do keya.. no tad već postoje particije i tad nije isto ako upgradeamo win, jer tad nema te promjene..

-neke stvari možemo, neke ne ili teško.. a ms to oteža-onemogući.. komercijala-interes-zaštita.. npr resizati tu skrivenu-zaštićenu particiju..

-dodatni problem, ako je to već staro-nasljeđeno, neka oem predinstall rec verzija, recimo win7.. tad će u slučaju problema i logične automatike, doći do još većeg problema, jer će stari os-rec naići na novo-nepoznato i sve recimo skršiti.. kurcšlus do jaja. Takve oem predinstalirane win, neovisno o starosti w7-8-10.. je bolje ubiti-obrisati, čak kad nemamo drugi razlog za clean.. to je dovoljno :) po meni tj bez cleana će i dalje ovakvi problemi biti mogući, da ms traži više mjesta za particiju da komplicira jer ne želi juzerima omogućiti jednostavan pristup zbog zaštite-interesa a da svaka nova generacija ili update nešto može tražiti.. uz problem kad staro pokuša fixati novo pa je bolje bez... i imati stikić u ruci, koji možemo kad poželimo ponovo napraviti ili koristiti po potrebi..

 

-zato, napravite stikić, čak kad ga ne trebate, probajte, vidite što vidi os, što vidi drugi os-boot, probajte hiresn, probajte linux.. par minuta a kad zatreba tad je lakše, barem znate što možete vidjeti ili što su slova jer bez tog čak kad imate uredan backup možete pogriješiti, .. jer to je tako + zaštita, koja ne štiti nas-juzere, nego ms-interes a dovoljno je po par mogućih razlika pa da ista računala nemaju ništa zajedničkog sličnog..

 

-skinuti iso je lako, napraviti stikić, bootati + f-tipke.. tih par koraka jednom probate i znate, kad zatreba tad znači puno, do tad je nevažno kao rezervna guma u autu a sve zajedno može biti brže nego pročitati ovaj postić :))

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Windows 10 - općenito
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice