Windows 10 - problemi izdvojena tema

poruka: 6.671
|
čitano: 1.704.418
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Windows 10 - općenito
15 godina
offline
Re: Windows 10 - problemi
Toliki je problem bio izraditi sistemski backup i spremiti ga na sekundarni disk ili stick? Sad bi problem riješio za 10 minuta!
Ovako, ne znam šta bi ti savjetovao. Windows je jedno globalno smeće od OS-a, s potpisom onog idiota Bila Gatesa, zasnovano na još idiotskijem rješenju zvanom registry. Kad se on jednom pošemeri, malo ti opcija ostaje. Budi sretan da ti je ploča u redu i probaj napraviti reset windowsa. To bi ti trebalo oporaviti sve sistemske fajlove i vratiti postavke na default. Problem je jedino što ćeš sve aplikacije koje nisu došle s windowsima morati reinstalirati i to je ona najgora gnjavaža zbog podešavanja istih.
Da olakšaš sebi, neki programi daju mogućnost izvoza postavki u jedan file, pa to kasnije vratiš. Postavke nekih programa koje nemaju tu opciju nalaze se obično u folderu Users/xxx/appdata/local ili roaming, pa možeš spremiti sadržaje tih foldera i kasnije napraviti replace. Tako će ti se vratiti i postavke. One programe koji spremaju postavke u zlosretnu registry bazu morati ćeš nanovo podesiti. Ako si logiran na MS račun, nešto će ti se vratiti i iz cloud backupa.
Ovo je samo par savjeta da ti olakšam muke ako se odlučiš na reset ili format, ali najbitnije jd da opet imaš zvuk...
Smetenjaci i smutljivci, mutikaše i bezglavnici, jaluški diletanti i jednostavno, hm...prodane duše!
16 godina
online
Re: Windows 10 - problemi
NiDJO7Z7 kaže...

Ljudi hvala na pomoći, ali na žalost ništa od toga nije pomoglo. 

Podignuo sam liveboot Ubuntu, i zvuk na moju sreću radi!   e sada, jedno sto mi pada na pamet je reinstall windowsa, a to fakat ne zelim raditi, kaj mi je ciniti da to izbjegnem?

 

Jesi probao pokrenuti Troubleshote?

Odaberes bas za Audio

http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
Poruka je uređivana zadnji put uto 11.8.2020 8:20 (djigibao).
15 godina
offline
Re: Windows 10 - problemi
Da, to MS smeće zvano Troubleshooter inaće otkloni sve probleme. I ti govoriš svašta!
Slično kao ona glupost sfc /scanow ili dism. Gubljenje vremena.
Smetenjaci i smutljivci, mutikaše i bezglavnici, jaluški diletanti i jednostavno, hm...prodane duše!
Poruka je uređivana zadnji put pon 10.8.2020 21:36 (BlackMoon).
13 godina
offline
Re: Windows 10 - problemi
BlackMoon kaže...
Da, to MS smeće zvano Troubleshooter inaće otkloni sve probleme. I ti govoriš svašta!
Slično kao ona glupost sfc /scanow ili dism. Gubljenje vremena.

Za alat ugrađen u OS koji bi trebao riješiti neke probleme se slažem s tobom, ali za ovu komandu nikako,

meni je pomogao više puta osobito kad ljudi sami mijenjaju i skidaju .dll datoteke.

NiDJO7Z7 kaže...

jedno sto mi pada na pamet je reinstall windowsa

Često najlakše i najbrže riješenje osim ako si poslovni korisnik sa brdo licenciranih programa koje imaš podešene na svoj svojstven način,

onda je to već malo veći posao, ali izvediv, sve se to može vratiti natrag, malo volje i ide to sve.

Za sva pitanja i pomoć, obratiti se preko privatne poruke. :D
Poruka je uređivana zadnji put pon 10.8.2020 21:52 (Valentin17).
15 godina
offline
Re: Windows 10 - problemi
Meni sfc /scanow nikad ništa nije popravio, ali isto tako ako računalo održavaš i zlatnom rukom, uvijek će javiti da je neke gluposti pronašao i kao popravio. Alat niškoristi za mene. Sistemske fajlove ne vidim razloga modificirati. Možda komanda ima neku korist kod zaraženih računala, gdje malware napravi nered.
Smetenjaci i smutljivci, mutikaše i bezglavnici, jaluški diletanti i jednostavno, hm...prodane duše!
Moj PC  
1 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Windows 10 - problemi
BlackMoon kaže...
Sistemske fajlove ne vidim razloga modificirati. Možda komanda ima neku korist kod zaraženih računala, gdje malware napravi nered.

Ne vidim ni ja, osobno mi nikada nije trebala ta komanda, ali ovo drugo što kažeš je jedan od razloga, drugi je taj gdje sustav kod

instalacije nekog programa navodi da mu nedostaje neka .dll datoteka pa rulja to traži po internetu, skida i ručno ubacuje.

Za sva pitanja i pomoć, obratiti se preko privatne poruke. :D
15 godina
offline
Re: Windows 10 - problemi
BlackMoon kaže...
Meni sfc /scanow nikad ništa nije popravio, ali isto tako ako računalo održavaš i zlatnom rukom, uvijek će javiti da je neke gluposti pronašao i kao popravio. Alat niškoristi za mene. Sistemske fajlove ne vidim razloga modificirati. Možda komanda ima neku korist kod zaraženih računala, gdje malware napravi nered.

 

Isto tako i deinstalacije programa mogu napraviti nered sa .dll-ovima. I onda sfc /scannow to nekad fino popravi... tako da nije baš često, ali zna i popraviti stvar. Ništa ne košta i to pokrenuti...

Poruka je uređivana zadnji put sri 12.8.2020 11:36 (Gnjavator).
6 godina
protjeran
offline
Windows 10 - problemi

pitao bih kolegu ihusha ?

nedavno sam kupio ryzen 3600, novu ploču, ali ne puši mi realtek drivere skinute s oficijelne stranice ni 5%..

stalno kao prvo nešto "staro" briše, traži restart i nakon restarta radi isto, opet nešto deinstalira,pa  jopet traži restart i tako možemo do prekosjutra.

inače, kada odem u Device m..pobrišem drivere i windows uredno instalira "svoje" i sve funkcionira , no nemam opcije u control p...za moje drivere...

 

https://www.gigabyte.com/hr/Motherboard/B450-AORUS-ELITE-rev-10#kf

 

HVALA unaprijed 

 

btw..

 

ključ je reatail, home, poklonio mi ga je sugrađan Petko (inače, čovjek je u fazi seljenja jopet u Hrvatsku) 

O nama će pričat ka i mi o Atlantidi, a možda i neće, ma jebo nas, nemamo sreće
Poruka je uređivana zadnji put sri 12.8.2020 11:55 (Anđeo bez falinge).
 
0 0 hvala 0
6 godina
protjeran
offline
Re: Windows 10 - problemi
BlackMoon kaže...
Meni sfc /scanow nikad ništa nije popravio, ali isto tako ako računalo održavaš i zlatnom rukom, uvijek će javiti da je neke gluposti pronašao i kao popravio. Alat niškoristi za mene. Sistemske fajlove ne vidim razloga modificirati. Možda komanda ima neku korist kod zaraženih računala, gdje malware napravi nered.

 100% točno...

izmišljotina niškoristi... 

O nama će pričat ka i mi o Atlantidi, a možda i neće, ma jebo nas, nemamo sreće
14 godina
offline
Re: Windows 10 - problemi

skini Uwe Device Cleanup (pokrećeš ga kao Admin)

 

skini zadnje drivere s weba (pazi ne Realtek HD Audio, oni su oko 250 MB) nekih 30ak MB imaju..

 

odspoji komp s neta, deinstaliraj postojeće drivere... restart.

 

pokreni onog Uwceta, označi i makni sve...

 

instaliraj te zadnje službene drivere, restart...

 

pod Advanced system settings, postavi da ne skida sam zadnje drivere (na novijim Win buildima ti je sad to iskopčano ali ti nudi na tom mjestu skidanje appova i ikona za uređaje automatski - to treba, jer će ti skinuti UWP app za Realtek)...

 

Ju je je? Je ju je!
6 godina
protjeran
offline
Re: Windows 10 - problemi
Valentin17 kaže...

instalacije nekog programa navodi da mu nedostaje neka .dll datoteka pa rulja to traži po internetu, skida i ručno ubacuje.

 vidiš...meni je to što radi "rulja" više puta pomoglo.

O nama će pričat ka i mi o Atlantidi, a možda i neće, ma jebo nas, nemamo sreće
6 godina
protjeran
offline
Re: Windows 10 - problemi
Stric_Jura kaže...

skini Uwe Device Cleanup (pokrećeš ga kao Admin)

 

skini zadnje drivere s weba (pazi ne Realtek HD Audio, oni su oko 250 MB) nekih 30ak MB imaju..

 

odspoji komp s neta, deinstaliraj postojeće drivere... restart.

 

pokreni onog Uwceta, označi i makni sve...

 

instaliraj te zadnje službene drivere, restart...

 

pod Advanced system settings, postavi da ne skida sam zadnje drivere (na novijim Win buildima ti je sad to iskopčano ali ti nudi na tom mjestu skidanje appova i ikona za uređaje automatski - to treba, jer će ti skinuti UWP app za Realtek)...

 

 Hvala Jura, na poslu pišem, probat ću predvečer pa javim rez.. 

O nama će pričat ka i mi o Atlantidi, a možda i neće, ma jebo nas, nemamo sreće
14 godina
offline
Re: Windows 10 - problemi

no, samo javi, generalno Realtek u zadnje vrijeme zaje... na veliko, a zanimljivo, kad u Device Manageru na čistoj instalaciji, bez drivera, pod HD Audio klikneš da sam nađe zadnje drivere, ne nalazi ih ?!? uglavnom, lud zbunjenog...

Ju je je? Je ju je!
13 godina
offline
Re: Windows 10 - problemi
Anđeo bez falinge kaže...

 vidiš...meni je to što radi "rulja" više puta pomoglo.

Pogledaš na internetu sistemske zahtjeve za program ili igru koju trebaš, tamo vidiš što ti od programa tipa net framework, visual c++ itd. itd nedostaje,

skineš i instaliraš, ovako izbjegavaš stavljanje sumnjivih datoteka na računalo, a i čuvaš se mogućih problema u budućnosti kad opet budeš imao neki program

koji traži tako nešto za rad.

Za sva pitanja i pomoć, obratiti se preko privatne poruke. :D
Poruka je uređivana zadnji put sri 12.8.2020 16:51 (Valentin17).
5 godina
offline
Windows 10 - problemi

Pozdrav ekipa,

 

imam problem da scvhost doslovno koristi cijeli bandwith interneta i jednostavno vise nista ne funkcionira normalno preko mreze, odnosno sporo je, steka, ogromni ping i slicno. Tek kad odem u Resource Monitor i stisnem na scvhost "end process" situacija postane normalno. No, medjutim, opet se isti problem javi za cca. 20 min, pola sata. Jako iritiracuje i ne znam vise kaj da raidm.

 

Jel ima netko slican problem?

 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Windows 10 - problemi
Tkozna kaže...

Pozdrav ekipa,

 

imam problem da scvhost doslovno koristi cijeli bandwith interneta i jednostavno vise nista ne funkcionira normalno preko mreze, odnosno sporo je, steka, ogromni ping i slicno. Tek kad odem u Resource Monitor i stisnem na scvhost "end process" situacija postane normalno. No, medjutim, opet se isti problem javi za cca. 20 min, pola sata. Jako iritiracuje i ne znam vise kaj da raidm.

 

Jel ima netko slican problem?

 Očito ti komp nešto downloada, može biti nekakva nadogradnja windowsa, trojan koji koristi tvoj komp za tko zna što, torrenti ili nešto deseto. Imaš antivirusni? Poskeniraj komp za početak.

 

Vidi detalje u Task Manageru, klikneš strelicu pored scvhost da vidiš koji proces radi opterećenje.

Poruka je uređivana zadnji put sri 12.8.2020 20:48 (mzopg).
15 godina
offline
Re: Windows 10 - problemi

-unazad par godina mada su sve to 'isti' win10, imaš nekoliko win10.. buildova :) pa tako i odgovarjući driveri za 17-18-19 i posljednje 2004, chipset-mbo driveri, vga driveri pa izgleda i audio ili su samo lančano ovisni o mbo.

-driver je samo jedan, proizvođačev i 99% je identičan-posljednji u win10 uključen tj update koji obavi sve i radi (jer kažeš da win uredno instalira svoje i radi.. tj problem?).

-u čemu je fora? (problem?) pa u supportu, proizvođaču koji nema poseban interes ažurirati staro, tj osim verzije drivera (noviji viši broj ima prednost, česot u win noviji i time u prednosti) + važno mora biti certificiran inače ga win installer ignorira tj kao da nisi ništa napravio (poseban reboot-f7 mod.. drži shift za restart pa klikaj). Ali zašto? Tj ako zvuk radi, win instalira 'svoj' driver, što želiš-pokušavaš? Jedini logičan razlog je opcija kao controlpanell-applet za podešavanje opcija (što zna faliti u 'generičkom driveru', mada ne postoji drugi driver, tj isti je samo nema ovaj dodatak-app-systray..) ali ne navodiš to kao razlog tj dok se ne pojavi kompatibilan driver imaš ili-ili, ili koristiš ono što radi ili ne koristiš, drugi os, drugi hw.. što god, ali uvjek isti uvjet, mora biti kompatibilno a to uključuje i winver-os-build i to ti je navedeno pod driverima na str proizvođača mbo.. (još jedna bezvezarija, tj driver uvjek tražiš kod proizvođača.. ali mbo nije audio tj realtek dok pravi proizvođač ne želi preuzeti support na sebe tj to radi oem-proizvođač dok ima zakonske obveze recimo 5god ..).

-pošto si vjerojatno i sam skinuo iste drivere s istog izvora, može se zaključiti da koristiš neki stariji win-build npr 1607.. :) a to ms jednostavno ne želi, pa biraj, ili-ili, glavom kroz zid ili korsiti kao su proizvođači predvidjeli. Drugi mogući problem je noviji build koji nije u supportu, 2004, .. ali tad win ima noviji driver tj ako provjeriš datume u propertiesu možeš vidjeti + verziju + napomena nema dva drivera i ne radi ih ms ili netko treći osim proizvođača dok ih oem samo upakira i dila na str dok ima interes-obvezu-support. To su isti driveri, rade. Problem?

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
6 godina
protjeran
offline
Re: Windows 10 - problemi
ihush kaže...

-unazad par godina mada su sve to 'isti' win10, imaš nekoliko win10.. buildova :) pa tako i odgovarjući driveri za 17-18-19 i posljednje 2004, chipset-mbo driveri, vga driveri pa izgleda i audio ili su samo lančano ovisni o mbo.

-driver je samo jedan, proizvođačev i 99% je identičan-posljednji u win10 uključen tj update koji obavi sve i radi (jer kažeš da win uredno instalira svoje i radi.. tj problem?).

-u čemu je fora? (problem?) pa u supportu, proizvođaču koji nema poseban interes ažurirati staro, tj osim verzije drivera (noviji viši broj ima prednost, česot u win noviji i time u prednosti) + važno mora biti certificiran inače ga win installer ignorira tj kao da nisi ništa napravio (poseban reboot-f7 mod.. drži shift za restart pa klikaj). Ali zašto? Tj ako zvuk radi, win instalira 'svoj' driver, što želiš-pokušavaš? Jedini logičan razlog je opcija kao controlpanell-applet za podešavanje opcija (što zna faliti u 'generičkom driveru', mada ne postoji drugi driver, tj isti je samo nema ovaj dodatak-app-systray..) ali ne navodiš to kao razlog tj dok se ne pojavi kompatibilan driver imaš ili-ili, ili koristiš ono što radi ili ne koristiš, drugi os, drugi hw.. što god, ali uvjek isti uvjet, mora biti kompatibilno a to uključuje i winver-os-build i to ti je navedeno pod driverima na str proizvođača mbo.. (još jedna bezvezarija, tj driver uvjek tražiš kod proizvođača.. ali mbo nije audio tj realtek dok pravi proizvođač ne želi preuzeti support na sebe tj to radi oem-proizvođač dok ima zakonske obveze recimo 5god ..).

-pošto si vjerojatno i sam skinuo iste drivere s istog izvora, može se zaključiti da koristiš neki stariji win-build npr 1607.. :) a to ms jednostavno ne želi, pa biraj, ili-ili, glavom kroz zid ili korsiti kao su proizvođači predvidjeli. Drugi mogući problem je noviji build koji nije u supportu, 2004, .. ali tad win ima noviji driver tj ako provjeriš datume u propertiesu možeš vidjeti + verziju + napomena nema dva drivera i ne radi ih ms ili netko treći osim proizvođača dok ih oem samo upakira i dila na str dok ima interes-obvezu-support. To su isti driveri, rade. Problem?

 hvala na uvijek iscrpnom objašnjenju....

hvala Juri jer je njegov savjet pomogao.

 

znaš da nisam blentav i da sam skinuo najnoviji win 10 i s MCT napravio bootabilni stick...sve je šljakalo kao podmazano..

već sam napisao da mi je Petko poklonio retail Home key....

 

opet sam na poslu pa nemam vremena opisati kako sam točno riješio problem, no Jurin savjet uz još nekakve moje intervencije je pomogao.

 

e sad.

nisam tinapisao da sam kupnjom nove ploče i procesora već jednom instalirao win 10, isto "najnoviji" i Realtek se je primio bez ikakvih problema...

neda meni vrag mira, pošto je novi setup, nakon desetak dana srušim ja sve s C particije, ponovo instaliram "sve isti, na isti način" i odjednom realtek komandni driveri za zvuk puf...kao što napisah... 

inače, od builda ne znam točno kojega, ali mislim da je zadnje dvije godine win 10 radi većini bez pogreške.

znaš da si i sam pisao; korisnik odn user radi probleme, mijenjate reg..i sl no to nije bilo točno, na što sam ti ukazivao..

nisam odličan poput tebe u kernelu Windowsa no još moraju nekakve stvari popraviti pa će vjerojatno na kraju to biti savršen Os za svakoga...

 

svakako te poštivam i hvala ti na trudu. . (znaš da ponekad znam prema tebi malo biti zločest pa te flejmam, no ti to skužiš i ne pecaš se jer imaš zdrav Ego)

O nama će pričat ka i mi o Atlantidi, a možda i neće, ma jebo nas, nemamo sreće
6 godina
protjeran
offline
Re: Windows 10 - problemi
Valentin17 kaže...

Pogledaš na internetu sistemske zahtjeve za program ili igru koju trebaš, tamo vidiš što ti od programa tipa net framework, visual c++ itd. itd nedostaje,

skineš i instaliraš, ovako izbjegavaš stavljanje sumnjivih datoteka na računalo, a i čuvaš se mogućih problema u budućnosti kad opet budeš imao neki program

koji traži tako nešto za rad.

 hvala na pokušaju pomoći, no Valentine, znam sve o tome, problem je bio u instalaciji drivera Realtek koji nema veze visualom, frameworkom i sl. (jebemti, bar mislim da nema) 

ne znam baš kao ihush, no win 10 sve instalira što treba, osim starih direct iksova  koje uvijek naknadno instaliram.

 

suština je u tome da i bez realtek drivera sa službene stranice imam zvuk, no nemam kontrole nad zvukom.. igre malo igram, no instalirao sam i dvije "ozbiljno" zahtjevne igre , probah i sve šljaka.

O nama će pričat ka i mi o Atlantidi, a možda i neće, ma jebo nas, nemamo sreće
Poruka je uređivana zadnji put čet 13.8.2020 8:15 (Anđeo bez falinge).
15 godina
offline
Re: Windows 10 - problemi
Anđeo bez falinge kaže...
..

 

suština je u tome da i bez realtek drivera sa službene stranice imam zvuk, no nemam kontrole nad zvukom.. igre malo igram, no instalirao sam i dvije "ozbiljno" zahtjevne igre , probah i sve šljaka.

 -driver je isti, razlika je samo u dodatku, soft-kontrola-opcije tj controlpanell aplet koji obično vidimo u systrayu ako ikonu zvučnika + winzvučnik.. (može se isključiti prikaz jer je dupliranje).

-kad kažeš da 'nemaš kontrole nad zvukom'.. što nemaš? tj imaš li pravi razlog za forsiranje installa fulldrivera koji možda ima, možda nema taj applet. tj jedini razlog je kad želiš kroz taj dodatak podešavati ulaz-izlaz funkcije kao lino-out-mic-slušalice tj mijenjati im defaultne oznake-funkcije (meni ponekad potrebno kad želim paralelno zvuk na zvučnicima-slušalicama-trećem izlazu..) ništa više tj što misliš da ne možeš bez tog dodatka?

-prije godinu je uvedeno za gpu u taskmeniju grafikon kao za cpu-ram.. i to radi samo s novim driverima tj hw koji podržava wddm 1.2-2.0 .. očekuje se slično s ostatkom i audio je takav dio, ali naravno nema potrebe za grafikonom jer audio kontroler nije gpu (nema ram, computing..) no svi driveri se mijenjaju i buildovi od 1703-nadalje to postupno uklučuju tj nije svejedno koju verziju drivera instaliraš mada je sve za 'isti' win10.. novi win jednostavno ignorira starij driver ako postoji noviji za konkretan build i ako želiš takav fičer tad je jedino rješenje novi driver koji će imati sve potrebno jer sve ostalo automatika-update ili reset vrati na noviji win driver (koji nema sysapplet). .. no 99% korisnika ni ne treba taj systray dodatak + sama zvučna se sve manje koristi ako imaš npr hdmi monitor (tad zvuk ide kroz gpu-audio..).

+kad tražiš driver, mada je to sve realtek.. kao i win10, može čak i za starije xp-7-8.. (mora biti 32-ili-64 bitni kompatibilan s osem), nije isto koji konkretan chip + bios, npr azalia ili kako se već naziva i u svakom popisu drivera imaš popis shipova koje podržava dok za neke jednostavno nemaš noviji support (gašenje +5 godina od izlaska, ponekad beskonačno, kraće nikad) pa to implicira da je takav problem za očekivati na hw-mbo recimo 5-10 god starosti, ne na novima, ali.. nove imaju odgovarajući novi driver po buildovima, dok stare nemaju nego koriste generički posljedni tj upravo neka mbo recimo iz 2018-te će te zezati i tražiti build-driver a proizvođač možda nije ažurirao i postavio noviji za 2004.. tj postavit će kad se sjeti jer zakonski nema obvezu izdavati driver za os u budućnosti kao da se win sad nazove win11-12.. tj tek nakon izlaska win-bulda koji već godinama kasni par mjeseci od zacrtanog datuma, tad proizvođač službeno krene razmišljati o ažuriranju supprta-drivera ali realno to ga ne zanima i samo je trošak tj prvo radi za nove-aktualne serije mbo i prođe par mjeseci dok ti se pojavi za par godiana staru mbo a možda i nikad. .. tj tad skini driver s bilo koje druge-nove mbo jer je to isti driver, isti realtek jer nema drugog, ili od realteka direktno tj kao što se to radi za vga-gpu ati-nvidia dok link na stranci konkretne mbo može godinama imati isti driver bez ažuriranja i ponavljat će ti se ova priča.

.. a ne vidim problem-razlog .. osim što kažeš neki ''puf'' (prevedeno, nešto nije radilo??) :) .. tj ako si instalirao ''nekompatibilnan'' driver tad je to očekivana posljedica, ne radi to (tek ako imaš 'dobar razlog' no tad moraš znati što i kako radiš + ažuriranje će opet povući noviji driver i jedino trajno rješenje je pribaviti noviji-certificiran-full driver koji će imati željenu opciju tj tek tad ga automatika neće mijenjati postojećim driverom u ms-installer bazi drivera (mada je to isti driver, često je u ms-bazi nešto noviji viši broj kojeg je dobio direktno dok online nema..)

 

-nema to veze s win-kernelom :) .. to su fičeri-izmjene i ''isti'' win ili ''isti'' driveri koje kao kompatibilnost osa-drivera-installera (setup.exe) traže i dovoljno da je setup.exe iz starije generacije win tj ne uključuje novije buildove u pokretanju kao prepoznati os i tad javi da nema kompatibilnog-podržanog... tj ne napravi ništa jer nije prepoznao win10, jer nije isti win kao od prije godinu-dvije. Stari driver radi, jer je i stari isti, problem je samo u instalalciji.. tj instaler koji to ne želi ako postoji noviji-certificiran driver a on postoji za hw do 5god.. ponekad i 10tak godina tj tad automatika stalno instalira noviji driver i ako želiš to eliminirati tad moraš pribaviti noviji-full (koji ima željenu opciju, ako nema nemaš što.. mijenjaj os jer to je tako s win10).

-pogledaj drivere u win10-2004/1909 buildu.. datumi, jesen 2019ta ili od 2011-16.. u pravilu nešto novije nego sa stranica mbo. To je driver, systray dodatak nije driver nego dodatak koji služi za dodatne opcije i jedini problem je što ga nemaš kako instalirati kao neki treći soft jer je dio paketa-setupa koji instalira driver+ostatak ili generički-ms koji instalira samo driver.

 

-nema veze ni s petkovim winreatail keyem :) .. ok, indirektni dokaz da imaš čiste win.. no to se podrazumijeva :))

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
5 godina
offline
Re: Windows 10 - problemi
mzopg kaže...
Tkozna kaže...

Pozdrav ekipa,

 

imam problem da scvhost doslovno koristi cijeli bandwith interneta i jednostavno vise nista ne funkcionira normalno preko mreze, odnosno sporo je, steka, ogromni ping i slicno. Tek kad odem u Resource Monitor i stisnem na scvhost "end process" situacija postane normalno. No, medjutim, opet se isti problem javi za cca. 20 min, pola sata. Jako iritiracuje i ne znam vise kaj da raidm.

 

Jel ima netko slican problem?

 Očito ti komp nešto downloada, može biti nekakva nadogradnja windowsa, trojan koji koristi tvoj komp za tko zna što, torrenti ili nešto deseto. Imaš antivirusni? Poskeniraj komp za početak.

 

Vidi detalje u Task Manageru, klikneš strelicu pored scvhost da vidiš koji proces radi opterećenje.

 

Evo da javim da se instalirao naknadno neki update, vjerojatno je to neki download koji je bio u procesu. Ma da mi je to čudno pošto prije nisam osjetio opterećenje mreže kad je Windows nešto radio u pozadini. Sve u svemu smirilo se.

6 godina
protjeran
offline
Re: Windows 10 - problemi
ihush kaže...
novi win jednostavno ignorira starij driver ako postoji noviji za konkretan build i ako želiš takav fičer tad je jedino rješenje novi driver koji će imati sve potrebno jer sve ostalo automatika-update ili reset vrati na noviji win driver (koji nema sysapplet). .. no 99% korisnika ni ne treba taj systray dodatak + sama zvučna se sve manje koristi ako imaš npr hdmi monitor (tad zvuk ide kroz gpu-audio..).

 

 napisao sam da mi je Jurin savjet riješio problem.

sada imam "kontrolu" i sve je lijepo riješeno...

 

opet se vraćamo na stare diskusije.

braniš windows a driveri su službeni sa stranice proizvođaća ploče... https://www.gigabyte.com/Motherboard/B450-AORUS-ELITE-rev-10#kf

 

napisao sam i da nakon što sam pospajao komponente, digao win, sve radilo kako treba. dakle, driver se je normalno instalirao sa svim svojim dodacima.

opet ponavljam, napravio sam nakon desetak dana novu instalaciju jer dugo nisam imao noviji hardver, pa da vidim kako će se ponašati softver nakon druge instalacije koja je isto prošla uredno kao i prva.

 

eto, prvi put je sve sjelo što se tiče Realteka sa službene stranice a drugi puta "nije sve sjelo"... 

 

koji sad novi driveri, koji sad k**** ? 

O nama će pričat ka i mi o Atlantidi, a možda i neće, ma jebo nas, nemamo sreće
3 godine
offline
Windows 10 - problemi

Ne mogu vjerovat da nakon tolkih kumulativnih updejta za may 2004 jos uvijek ne pamti da je trim-o ssd. 

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Windows 10 - problemi
Anđeo bez falinge kaže...
ihush kaže...
novi win jednostavno ignorira starij driver ako postoji noviji za konkretan build i ako želiš takav fičer tad je jedino rješenje novi driver koji će imati sve potrebno jer sve ostalo automatika-update ili reset vrati na noviji win driver (koji nema sysapplet). .. no 99% korisnika ni ne treba taj systray dodatak + sama zvučna se sve manje koristi ako imaš npr hdmi monitor (tad zvuk ide kroz gpu-audio..).

 

 napisao sam da mi je Jurin savjet riješio problem.

sada imam "kontrolu" i sve je lijepo riješeno...

 

opet se vraćamo na stare diskusije.

braniš windows a driveri su službeni sa stranice proizvođaća ploče... https://www.gigabyte.com/Motherboard/B450-AORUS-ELITE-rev-10#kf

 

napisao sam i da nakon što sam pospajao komponente, digao win, sve radilo kako treba. dakle, driver se je normalno instalirao sa svim svojim dodacima.

opet ponavljam, napravio sam nakon desetak dana novu instalaciju jer dugo nisam imao noviji hardver, pa da vidim kako će se ponašati softver nakon druge instalacije koja je isto prošla uredno kao i prva.

 

eto, prvi put je sve sjelo što se tiče Realteka sa službene stranice a drugi puta "nije sve sjelo"... 

 

koji sad novi driveri, koji sad k**** ? 

 -kave veze ima ms s driverima i linkom na gb-mbo-drivere?

-čitati znaš? .. što piše, win-build 1903, 1809.. ne piše 2004/1909... tj znači da proizvođač nije ažurirao tj da nema supporta i tad to neće obaviti automatika-update nego ili koristiš driver u win-bazi kao generički ili pribaviš odgovarajući driver ili nešto treće kao sjašiš s osa za koji nemaš odgovarajući driver npr koristiš xp-linux-win7 i tad nema čuđenja ili beskonačnog ponavaljanja iste stvari.

-jel ti radi? radi.. to što si išao više puta, tko zna što je problem tj ne pišeš da imaš problem nego da je nešto ''puf'' i da si nešto želio s audio-postavkama .. a želje su samo želje, tj da bi imao opciju moraš imati izbor-klik tj systray app koja to radi a to je stvar supporta-drivera-proizvođača kao mbo ili realteka dok su driveri (čisti) isti, već uključeni u win-driverbazu i rade odnosno što ne radi, što te muči osim onog ''puf''? :)

-želiš nove win? imaš ih.

-želiš neki klik-opciju? moraš zadovoljiti kriterij kompatibilnosti-supporta tj da postoji certificiran driver odgovarajuće verzije za odgovarajući win-build i to ti upravo piše na stranicama mbo-supporta, pa čitaj i ako imaš prigovor njima ga uruči-pitaj, jer tamo trebaš nači driver, odnosno, kad tamo nema goolgle/realtek ili bilo koja druga-novija mbo uz uvjet da je isti audio-chip što je u 90% slučajeva pa možeš tako skinuti audiodriver za bilo koju drugu mbo na ćoravo, 90% da će raditi tj podržavati chip, osim kad sam (pravi) proizvođač ukine daljnji razvoj-support jer tad ga nema ni kod mbo proizvođa ni u ms-bazi jer oni to ne rade nego (pravi) proizvođač konkretnog HWa.

-koji chip? GBu spec kaže: Realtek® ALC892 codec .. i tad vidi čuda, google nađe ako ima ili ne nađe što se tumači da nema. Jednako za vga-lan itd.

-problem? pa za razliku od vga (ati-nvidia) ostali proizvođači (pravi) ne žele biti support (realtek, intel, via..) i mada driveri postoje, na njihovim stranicama, zna biti malo zapetljano doći do dwonloada, namjerno je tako, jer oni tako (ne)žele, dok je za ati-nvidia suprotno, osim kad se za neku generaciju vga više ne razvijaju driveri pa imaš pod legacy posljednji driver koji uključuje neki chip-support. Isto je i nema veze s win-ms odnosno ima koliko i vremenska prognoza, odnosno tako je to u it-pc bizu + nitko ne želi vječni support + stvari se kvare pa stariji hw često ne doživi gubitak supporta, dok oni koji dožive ostanu nasukani-ovisni o npr generičkom driveru u osu (a neki tad npr bace ispravan printer-skener.. jer nema drivera, ili koristiš alternativni os za koji imaš driver).

 

-što kaže realtek? .. posljednji driver za alc892 je iz 2017me, ver. R.82 dok su na GB 2018-2019.. dakle noviji, a ms često ima još noviji driver-verziju dok priprema novi buid-paket što se ponavlja svakih 6mj. tj postoji noviji driver ali realtek jednostavno ne želi dati support jer mu to nije interes/obveza (po isteku rokova kad mora, kao što postoje za sve robe odgovarajući zakonski rokovi).

što kaže windriver-verzija? 14.05.2019. ver.6‎.0.8703.1

što piše pod GB-1903? .. 14.06.2019. ver 6‎.0.8688.1 tj znači da GB nije ažurirao kasnije-jesen-novije.

dok npr na intelovoj str možeš skinuti noviji npr 6‎.0.8716.1 .. trenutno, ili nađeš na bilo kojoj drugoj stranici noviji kad već realtek ne daje support uz jedini uvjet da je isti chip tj za tebe alc-892 uključen-podržan (+ da installer nije ograničen na brand jer i to može biti, neće instalirati.. tj svaki brand to treba raditi za sebe i neće mu drugi odrađivati posao đabe a oni znaju kako se to radi mada tebi kao korisniku to izgleda isto tj nepotrebno ograničavanje). Ne znam podržava li taj driver tvoj chip, ali ima opcije ulaz-izlaz u popisu pa ako dozvoljava install dobiješ željenu opciju ili tražiš dalje npr s gigabaytove stranice za neku noviju mbo jer tad setup.exe-installer ugl prolazi provjeru branda. U intelovom installu su fileovi ugl do 5tog mj (neki već desetljeće neizmjenjeni) pa su to realno isti driveri kao u win-2004 ali po verziijskom broju ako prolazi install win dozvoljava kao nadogradnju-novije i tad neće automatika vraćati na ms-driver što se inače dešava s driverima koji su stariji-verzije kao gigabajtov..

 

-ili, u čemu je problem, što je taj ''puf'', kakve veze ima win s driverom osim što je to nužan-uvjet za korištenje + kompatibilnost? Driver ne radi MS, on ga samo uključi u bazu-cabove-support dok je sve ostalo stvar oem proizvođača koji proizvodi-prodaje robu kupcu-korisniku tj brand na tržištu, dok to ne radi sam proizvođač jer on nije taj koji je prodao tebi zvučni chip nego je to prodao proizvođaču-oemu i time je oem odgovoran za support-zakone i trošak-posao koji je za to potreban + interesi da svi prodaju novo-više vs da koristiš vječno-beskonačno što su dva suprotna interesa kupca-proizvođača, legitimno, no zato se snađeš ili ne čačkaš pa nema onog ''puf'' :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put čet 13.8.2020 14:26 (ihush).
6 godina
protjeran
offline
Windows 10 - problemi

ček, ček....

da pojednostavimo...

 

zašto je nakon što sam pospajao komponente, digao najnovije winse prvi puta instalacija Realtek drivera prošla bez problema a nakon druge instalacije nije...

vrlo jednostavno pitanje. 

O nama će pričat ka i mi o Atlantidi, a možda i neće, ma jebo nas, nemamo sreće
 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Windows 10 - problemi
Anđeo bez falinge kaže...

ček, ček....

da pojednostavimo...

 

zašto je nakon što sam pospajao komponente, digao najnovije winse prvi puta instalacija Realtek drivera prošla bez problema a nakon druge instalacije nije...

vrlo jednostavno pitanje. 

 -zbog suza sv-lovre? .. ili 'za istač' .. ajd ponovi još par puta isti postupak, testiraj-provjeri.

-možda ovako, kad dobar kuhar kuha jelo je dobro-uskusno, .. ja kad kuham, random, kako pogodim. Jel krivac tavica-ulje-plin? Sol? Meso-sastojci mogu biti bolji-ukusniji i tad je to teško usporedivo, uzmi slavonsku (pravu) svinju i napravi (pravu) šunku-kulen-sapunjaru-čvarke ili nešto iz gmo-križanaca koji imaju ukus po nekom kineskom-akrilik-piletu :)) .. isto je?

-računala su u osnovi tranzistori-calculatrori, kao žarulja, on-off, .. svaki kalkulator će dati isti rezultat koliko god puta ponovimo istu proceduru-formulu, dok je ispravno, a ljudi griješe, banalno pogrešno umjesto 2+2 (=4) utipkaš minus ili x ili 3.. i tad je to ljudska greška, unos, ne greška calculatora koji je dao točan rezultat .. a ako on pogriješi, tad je neispravan odnosno i greška se mora moći ponoviti-reproducirati, pa ako je to greška HW+SW bit će ponovljiva.. odnosno, ako nije ponovljivo tad si ti kao osoba-faktor-x onaj tko je vjerojatno napravio grešku, ne calculator-tranzistor.. zar ne?

 

-zašto? npr što ako si u jednom slučaju imao internet liniju u drugom ne.. ili redosljed instalacije npr driver chipseta pa audia ili nešto deseto.. može objašnjenje za (ne)dostupnost drivera biti i dan u tjednu kao vikend kad je opterećenje veće ili radovi na tel.centrali u kvartu pa jednostavno automatika-update nije povukao isti driver ili nešto deseto, do suza lovrinih :))

 

-tj jesi li pročitao i poklikao linkove iz prošlog posta, jel jasno što tamo pišem? .. (meni baš i ne.. štaš..) :)))

-ugl ostavi se računala-instalacija i točaj noge, pecaj.. dobacuj snašama u prolazu, zabavnije nego testirati što-kako radi win10, jer to je calculator a o kuharu ovisi jelo, ne o tavici tj i to je stvar kuhara koji zna izabrati suđe-alat-vatru-sastojke.. zar ne?

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
13 godina
offline
Re: Windows 10 - problemi
dokmaa kaže...

Ne mogu vjerovat da nakon tolkih kumulativnih updejta za may 2004 jos uvijek ne pamti da je trim-o ssd. 

Ne vjerujem da će problem biti riješen kumulativnim ažuriranjem. Takvi nekakvi problemi obično budu riješeni u sljedećoj velikoj nadogradnji. Dakle, računaj na rješenje problema krajem 10., početkom 11. mjeseca.

 

Moja preporuka je da isključiš defragmenter jer ako je uključen automatski će raditi defragmentaciju SSD-a, pa zatim i trim.

15 godina
offline
Re: Windows 10 - problemi
Marko :D kaže...
dokmaa kaže...

Ne mogu vjerovat da nakon tolkih kumulativnih updejta za may 2004 jos uvijek ne pamti da je trim-o ssd. 

Ne vjerujem da će problem biti riješen kumulativnim ažuriranjem. Takvi nekakvi problemi obično budu riješeni u sljedećoj velikoj nadogradnji. Dakle, računaj na rješenje problema krajem 10., početkom 11. mjeseca.

 

Moja preporuka je da isključiš defragmenter jer ako je uključen automatski će raditi defragmentaciju SSD-a, pa zatim i trim.

 -da, uobičajena-blentava situacija kad je u pitanju MS :) .. ''.. a da nam je sad bilmeza-balmera..'' :))

-juzeri kojima to baš treba/smeta mogu u preview, buildovi od 551-dalje imaju fix ili vidjeti verziju defrag.exe-a u sys32 folderu, pod kumulativnim kb-nešto..8831.. tako nešto.

ili.. (bolje!) ne gasiti/restartati računalo par mjeseci do novog builda, jer tad zaboravi ili ćemo mi to zaboraviti do tad :))

 

-da, isključiti automatiku je poželjno i bez tog buga, tj juzer treba održavati računalo kao auto-psa.. i to povremeno po potrebi napraviti kao i čišćenje smeća (diskcleanup) tj to ima smisla upravo nakon tog, ne kad kaže automatika ili svakodnevno što je besmislica + rizik jer svaki nepotreban task s diskom je nepotrebno opterećenje (za mehaničke) dok ssd samo prođe kroz sadržaj i ne napravi ništa posebnog (osim trima.. koji tome i služi).. tj higijenu treba održavati korisnik po potrebi, ne automatika jer nikad nije generički dobra za sve + problemi i besmisleno trošenje resursa kad za tim nema potrebe vs kad to ima smisla napraviti kao nakon čišćenja smeća i nadogradnji..

 

-juzer ili korisnik, klikati next ili nešto više.. za one prve je automatika, za druge održavanje po potrebi a ovo je ipak tema-forum za one koji žele biti level iznad juzera :))

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
6 godina
protjeran
offline
Re: Windows 10 - problemi
ihush kaže...

 dobro, lega..

Jura mi je pomogao i sve je OK.....

Ne želim ulaziti s tobom u "šira" objašnjenja jer ću izgubiti pismeni duel.....

Imam magisterij psihologije, studije elektrotehnike (nekada se je tako zvao faks) ali volim ljude, svi ste mi zanimljivi.

imam zrdrav Ego, (svatko mora mora imati EGO...ako ga nema, ne postoji)

 

 

nego, što reći, jopet ti kažem hvala jer ti si nekakav OKP tip čovjeka...

želiš pomoći, uglavnom uspjevaš no na moje otvorene teme nisi nikada dao objašnjenje, jer se nisi usudio.

to su bila opasna pitanja za tebe i okolicu.. (sve se može vidjeti)

 

znaš široko kakiti o nebitnim stvarima no, čim naleti problem u kojemu nisi na -TI.. bježiš, nema te na temi..

 

reci brate otvoreno; ovo ne znam i bok...

zašto bi ti morao sve znati a realno NE ZNAŠ 

 

vidi, čak ni to nije problem ako drugi ljudi ne trpe zbog tvojih poremećaja.

O nama će pričat ka i mi o Atlantidi, a možda i neće, ma jebo nas, nemamo sreće
15 godina
offline
Re: Windows 10 - problemi

-naravno, ne znam... ništa ili većinu? :)

-ne znam ni što je onaj ''puf'', no recimo da nije važno.

-što znamo? znamo npr link na str.proivođača mbo koji daje support pa i za audio driver kao dio mbo. (kliknuti.. tamo-desno) gb..

 

Anđeo bez falinge kaže...
..

opet se vraćamo na stare diskusije.

braniš windows a driveri su službeni sa stranice proizvođaća ploče... https://www.gigabyte.com/Motherboard/B450-AORUS-ELITE-rev-10#kf

..

-da, i? Kakve veze ima ms s driverima-supportom? Čitaj, što piše? .. piše, win-1903. Koji win ti želiš instalirati? 2004.. jasnije?

-na gb stranici imaš driver verziju 6.0.8688.1

-u win je verzija 6.0.8703.1

-na intelovoj je verzija 6.0.8716 + ima dodatke koje možda želiš.. koji ti nedostaju u ms-generičkom..

-čitati znaš? zaključi koja verzija drivera je odgovarajuća, ne po tome što misliš nego što kaže os.. tj build, tj ako ti na gb stranici piše posljednji driver za 1903 tad taj driver nije za 1909-2004 tj win te za te buildove traži noviji driver kojeg ti gb-realtek ne serviraju nego moraš potražiti 'alternativni' izvor ili koristiš onaj koji ide uz win-generički, radi.

-Win ima 'generički' noviji driver, kojeg je upakirao u install-bazu-drivera, koji je par mjeseci noviji tj gb ne daje dalje support za novije kao 1909-2004.. i tad se snalaziš sam. Koristiš ms-generički driver koji radi a ako ti baš nešto fali kao dodatne opcije tad probaš s drugim-novijim što sam ti opet do kao link na npr intel siteu.. ili bilo koji drugi izvor istog-novijeg drivera. Pri tome je jedino važno 32-ili-64bit i koji audio-chip jer driver ugl podržava više genracija-chipova ali uvjek nešto starije može biti izbačeno iz supporta novijeg drivera tj to odlučuje realtek-proizvođač i njemu prigovaraj ili promijeni hw ili neki drugi os.. tj neće zbog tebe proizvođači ništa napraviti tj žele da kupiš novu mbo-audio.. ne da koristiš staru tj što prije žele odbaciti support jer im je suprotan interes-trošak.

-drugačiji primjer, isti brand-gigabyte, nova mbo-serija.. tek da vidiš kako se to traži.. jer driver je isti, realtekov i samo ovisi koji chip je podržan tj jel izbačen alc892 iz tog drivera ili je i dalje uključen.. dok nova mbo koristi novi chip. Tu je verzija realtek audio drivera iz 2020.05.. svježa, 6.0.8945.1 tj novija od one u win i intel .. i skineš-probaš-vidiš, radi (podržava audio chip) ili ne i tad to objaviš nama-ostalima da znamo.. ok? Možda se može googalnjem saznati koji j eposljednji driver za alc892 ako je u najnovijem izbačen ali tek kad ne radi tražiš dalje..

 

-driver koji je u win, radi.. i to kažeš radilo je iz prvog pokušaja. .. a onda neki 'puf'? drugi pokušaj i neće? Što misliš da je nepoznanica u formuli, calculator-hw-sw ili juzer? :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Windows 10 - općenito
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice