Windows 10 FAQ izdvojena tema

poruka: 406
|
čitano: 140.040
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Windows 10 - općenito
15 godina
odjavljen
offline
Windows 10 FAQ

Kratki FAQ za one kojima ništa nije jasno oko novih Windowsa (jer su jedna te ista pitanja do3.14zdila vragu i bogu)

 

0. Kako skinuti Anniversary Update?

Preko ovog linka.

 

1. Je li Windows 10 besplatan?

 

Windows 10 je besplatna nadogradnja za sve legalne vlasnike Windowsa 7 (SP1) i Windowsa 8.1 isključujući Enterprise verzije. Riječ je o upgradeu a ne free OSu!

 

2. Do kada je nadogradnja besplatna?

 

Besplatna je za legalne vlasnike odgovarajućih verzija ako ga skinete u prvih godinu dana. Od tada je zauvijek vaš. Ako ih hoćete uzeti nakon te 1 godine, morat ćete ih platiti kao full verziju.

 

Od danas, 29.7.2016, više nije moguće dobiti besplatnu nadogradnju sa Windows 7/8/8.1 na Windows 10!

 

3. Da li to znači da su Windowsi "trial" tj. nakon godine dana se gase?

 

Ne. Ne. I ne. Vidi br. 2.

 

4. Mogu li napraviti čisti install ili baš moram upgradeati Windowse?

 

Moći će se napraviti clean install (ono sa brisanjem diskova/particija i formatiranjem). Clean install je sada moguće napraviti sa čistim ISO i ključem od 7/8.1 odgovarajućih verzija!

 

5. Hoće li se moji crackirani Windows 7 Ultimate Black Mega Super-duper Edition moći nadograditi?

 

Možda. Možda vam Bill pokuca na vrata i oduzme vam PC. Nema rasprave o piratluku!

 

6. Nema mi "Rezervacije" za Windowse u trayu?

 

Pokrenite update. Ako ga i dalje nema, onda imate nešto od navedenog - Win98, crackirani Win7 sa lošim crackom, Win7 Enterprise, Win8/8.1 Enterprise ili Linux. Neće ići.

 

7. Mogu li nadograditi sa WinXP.

 

Ne. Prošlo je već nekoliko verzija (Vista, 7, 8, 8.1) u međuvremenu. I 15 godina od izlaska tog OSa.

 

8. Upgrade Advisor mi je napisao da je nešto nekompatibilno. Dolje MS!

 

Netko bi trebao napisati ispravne drivere bar za Win8.1 da bi taj hardver radio. Nema vam to veze sa MSom...

 

9. A kada izlazi final?

 

29.7.2015.

 

10. Hoće li raditi na mom PCju?

 

Dual core na 2ghz, min. 2GB RAMa i neka grafička sa WDDM driverima (sve nakon 2007. godine) će biti ok. Bilo bi pametno da imate bar 4GB RAMa da to radi kako spada jer će opet biti "ovi vindowsi niš nevaljaju, ikspe je radio na 256MB".

 

11. Koliko mi prostora treba za instalaciju/korištenje?

 

Kako su za vrijeme upgradea na disku zapravo dvije instalacije Windowsa, bilo bi pametno kao prvo backupirati sve bitno, a kao drugo osigurati nekih 30-40 dodatnih GB prostora. Nakon završenog installa, sa Disk Cleanupom (nikakvi mrtvi CCleaneri i ostala smeća) možete počistiti stari install i tako dobiti 15+ GB.

 

12. Da li nakon prve godine i dalje imam update Windowsa?

 

Da, jednom kad ih kupite/dobijete, isto je kao i sada. Windowsi su vaši i neće ih nitko deaktivirati.

 

13. Je li 10240 build RTM?

 

Ipak je ali insideri imaju noviji...

 

14. Ne rade mi notifikacije za mail!

 

Mail aplikacija -> Settings -> Options -> Show a notification banner. To morate napraviti za svaki account posebno! Upozorenje: moguće da vam ni nakon toga neće raditi. Neki bug... Pričekajte do RTMa ili final. Ili eventualno, pogledajte točku Bonus 1.

 

15. Kako ugasiti automatski update?

 

gpedit.msc -> Computer Configuration -> Administrative Templates -> Windows Components -> Windows Update -> Configure Automatic Updates -> postaviti na 2 - Notify for download and notify for install.

 

16. Zašto ne mogu pristupiti Insider programu i/ili aktivirati clean install?

 

Aktivacije i Insider program su privremeno isključeni, do 29.7. Trenutno je moguće isključivo nadograditi stare, već aktivirane buildove!

 

17. Kada napravim upgrade, da li mi se brišu instalirani programi (da li ih moram ponovno instalirati)?

 

A zašto bi se išta brisalo ako se radi upgrade? Obrisat će se ako Upgrade Advisor zaključi da je app/driver nekompatibilna.

 

18. Da li prije upgradea moram brisati drivere?

 

Ne, upgrade će se sam pobrinuti za taj problem i skinuti zadnje raspoložive drivere. Ništa ne dirajte i pustite da Windowsi sami sve odrade, bit će manje problema nego da vi sami ručno išta mijenjate. Vidi 17.

 

19. Nadogradnja se skinula ali instalacija nije počela. Kad ju pokrenem ručno, kaže da fali "boot.wim". Kako to riješiti?

 

Strpljenjem. Instalacija će krenuti kad setup skupi drivere i dobije signal od MSa da krene.

 

20. Da li Windows Update mora biti upaljen?


Da!

 

21. Imam retail licencu. Da li nakon upgradea imam i dalje retail?

 

Da. OEM ostaje OEM a retail ostaje Retail.

 

22. Imam Windows 7 Ultimate x64. Koju ću verziju Win10 dobiti?

 

Win10 Pro x64. Home i Home Premium dobivaju Home a Pro i Ultimate dobivaju Pro.

 

23. Gdje mogu skinuti ISO za čistu instalaciju?

 

Odavle. Ili odavle (čisti ISO, direktni download, bar tako Kizo kaže).

 

24. Da li mogu aktivirati Win10 skinut sa Media Creation Toolom sa ključem od 7/8.1?

 

Ne. Potrebno je napraviti prvo upgrade pa onda clean install. Vaš Win10 se prvo mora aktivirati da bi MS spremio vaš ključ + ID stroja, kako bi se clean install mogao aktivirati.

 

Više nije protrebno raditi upgrade stara verzija - Win10. Sada se Windowsi mogu aktivirati ključem od 7 ili 8.1. Naravno, ono za Enterprise i ostale čudne (VL, ograničene...) verzije i dalje stoji - ništa od upgradea!

 

25. Kako vratiti My Computer na desktop?

 

Desni klik na desktop -> Personalize -> Themes -> Desktop icon settings

 

26. Font mi je mutan? Što napraviti?

 

Osim instalacije zadnjih drivera od grafičke, uključivanje ClearTypea (ako već nije) bi trebalo pomoći

27. Upgradeao sam sa Windows 7/8.1 i želim maknuti staru instalaciju. Kako?

 

Desni klik na C: disk - Propeties - Disk Cleanup - Clean up system files - Ok. Kad vas pita da li ste sigurni (jer gubite mogućnost povratka na staru verziju), kliknite Yes. To je to.

(slika je pri dnu jer je ovaj TinyMCE... smeće)

 

28. Kako maknuti neželjene updateove?

 

Sa ovim alatićem.

 

29. Kako maknuti lozinku pri paljenju/sleepu/rebootu?

 

U Run ukucati "control userpasswords2" i maknuti kvačicu sa "Users must enter..."

 

30. Nema mi novog updatea!

 

Sačekati. Ne ide svima u isto vrijeme i dolazi tek kad se instaliraju ostali updatei. Ekipa sa pametno ugašenim updateima (razni tweakeri i sl.), evo vam.

 

31. Instalirao sam TH2, što napraviti sa starim fajlovima od instalacije?

 

Disk cleanup.

 

------------------------------------------------------------------------------------------------

Bonus 1. (by kizo)

 

Jedna preporuka svima koji imaju problema: otvorite Command Prompt (naravno, kao administrator) i ukucajte ili C/P:

 

DISM /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth

[i klik na Enter].

Kad završi, restart.

 

Može se onda probati i sfc /scannow.

 

Bonus 2. (by doktor1)

 

How to disable Telemetry and Data Collection in Windows 10

 

How to remove a specific bundled app in Windows 10 individually

 

How to remove all bundled apps in Windows 10

 

Disable logon screen background image in Windows 10 without using third party tools

 

How to remove HomeGroup icon from Windows 10 File Explorer

 

Winaero Tweaker

 

Disable Defender (Pro and Enterprise)
RUN: gpedit.msc
Computer configuration > Administrative Templates > Windows Components > Windows Defender > Turn Off Windows Defender

 

Prevent Automatic Updates (Pro and Enterprise)
RUN: gpedit.msc
Computer configuration > Administrative Templates > Windows Components > Windows Update > Configure Automatic Updates > Enable that setting > Choose Option 2 (Notify for download and notify for install)

------------------------------------------------------------------------------------------------

Disk+Cleanup+nakon+upgradea Disk+Cleanup+nakon+upgradea
My name is Legion... For we are many!
Poruka je uređivana zadnji put čet 25.8.2016 17:49 (Sum_of_all_fears).
Moj PC  
67 2 hvala 62
16 godina
neaktivan
offline
Windows 10 FAQ

11. Koja je minimalna veličina diska na kojoj će pristojno raditi (obzirom da dosta ljudi ima 60 ili 120 GB SSD-ove)?

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Re: Windows 10 FAQ

Odgovor na to pitanje imaš ovdje

Hope for the best,prepare for the worst
Poruka je uređivana zadnji put sub 6.6.2015 17:01 (lexx).
15 godina
offline
Re: Windows 10 FAQ
DigiMagic kaže...

11. Koja je minimalna veličina diska na kojoj će pristojno raditi (obzirom da dosta ljudi ima 60 ili 120 GB SSD-ove)?

 

- minimalno? 16GB (zapravo 30..), ali to ovisi i o devicesu, kao i o juzeru. Pristojan rad s tim nema veze, nego fizika i slobodan prostor, tako još uvjek neće u kanister od 5l stati 50l. Kakve to veze ima s OSom ili w10?

Realno, 30-40GB je min, 60-120GB je OK, više ovisi o željama i navikama (higijeni), jer ni disk/particija ne mora biti jedan kao što ne mora svaki juzer skinuti pola interneta. Dovoljno je npr pokušati GTA5..

.. to sve je zapravo kapacitet, veličine diskova će i dalje ostati standardne, 3,5/2,5" mada može i manje pogotovo za SSD (od nokta naviše, ograničenje je više stvar konektora i mjesta u kućištu).

 

edit: lakši odgovor, ako je do sad bio neki OS gore, npr w7, stat će i win10. Problem može nastati kod upgradea jer je potrebno mjesto (privremeno) za dva OSa..

= win zauzima cca <10GB.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sub 6.6.2015 17:06 (ihush).
15 godina
neaktivan
offline
Re: Windows 10 FAQ
Sum_of_all_fears kaže...

 

[edit] - a odaklen to sve meni? Piše tu.

 Svi dodatni Q&A, o svemu što vam padne na pamet.

 

BTW, link ne radi.

 

Za slučaj da i ovaj prestane raditi, ovdje je pdf.

If it ain`t broken, you`re not working hard enough ...
15 godina
offline
Windows 10 FAQ

Da li ću pri instalaciji morati formatirati disk(odnosno raditi backup podataka) ?

neznam šta da napišem
 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Windows 10 FAQ

Ako radiš upgrade onda ne, ako radiš čistu instalaciju onda ide format.

 
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Windows 10 FAQ

Na čemu se završilo? Da li će Windows 10 biti besplatan za članove Windows Insider Program-a?

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Windows 10 FAQ
phoenix2003 kaže...

Na čemu se završilo? Da li će Windows 10 biti besplatan za članove Windows Insider Program-a?

 A ko kaže da je išta završeno? Izdan je samo još jedan build, koji je (navodno) trajno aktiviran. Do 29. 7. i službenog izdavanja Desetke, ništa se ne zna i službeno, još uvijek važi ovo:

 

Do you want to continue as a Windows Insider and keep getting preview builds after 7/29?

Or do you want to upgrade your Genuine Windows 7 or Windows 8.1 system that has been getting Windows 10 Insider Preview builds to the 7/29 release and stop being an Insider?


“I want to continue as a Windows Insider!” If you want to continue as a Windows Insider past 7/29 there is nothing you need to do. You’re already opted in and receiving builds in the Fast or Slow ring depending upon your selection. This is prerelease software and is activated with a prerelease key. Each individual build will expire after a time, but you’ll continue to receive new builds so by the time an older prerelease build expires you’ll have received a new one. Since we’re continuing the Windows Insider Program you’ll be able to continue receiving builds and those builds will continue to be activated under the terms of the Windows Insider Program. We provide ISOs for these builds for recovery from any significant problems, but they are still pre-release software. As part of the program we’ll upgrade Insiders to what is for all intents and purposes the same build as what other customers will get on 7/29, but that will be just another build for Insiders, and those who stay in the program will simply get the next build after as well.

“I want to opt out of the Windows Insider Program on 7/29.” If you decide to opt-out of the program and upgrade to the 7/29 build you will be subject to exactly the same terms and conditions that govern the offer* that was extended to all Genuine Windows 7 and 8.1 customers. This is not a path to attain a license for Windows XP or Windows Vista systems. If your system upgraded from a Genuine Windows 7 or Windows 8.1 license it will remain activated, but if not, you will be required to roll back to your previous OS version or acquire a new Windows 10 license. If you do not roll back or acquire a new license the build will eventually expire.

If it ain`t broken, you`re not working hard enough ...
Poruka je uređivana zadnji put pet 17.7.2015 12:58 (kizo2703).
14 godina
offline
Windows 10 FAQ

Pa da. To se podudara sa informacijom da su Windowsi 10 zadnji i da će ubuduće dolaziti samo nadogradnje. Hvala!

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Windows 10 FAQ

Zasto se preporucuje prvo upgrade sa win 8 na 10 a tek onda cista instalacija? Zasto ne moze odmah cista?

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Windows 10 FAQ
Command Prompt kaže...

Zasto se preporucuje prvo upgrade sa win 8 na 10 a tek onda cista instalacija? Zasto ne moze odmah cista?

Zbog aktivacije.

http://www.bug.hr/forum/board/opcenito-o-ict-biznisu/17.aspx?sort=act
8 godina
protjeran
offline
Re: Windows 10 FAQ

Kako najeftinije proči da dobijete win10? Jeli vjerujete onim stranicama koje prodaju win8.1 za 45€?

13 godina
offline
Windows 10 FAQ

Osobno sam kupio win 8.1 retail s kinguina prije 2 - 3 tjedna. 31€ me dosa, kljuc uredno aktiviran i ceka se win 10.

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Windows 10 FAQ
Kresimir4 kaže...

Jeli vjerujete onim stranicama koje prodaju win8.1 za 45€?

Vjerujemo jednoj na kojoj 8.1 košta cca. 20 dolara.

http://www.bug.hr/forum/board/opcenito-o-ict-biznisu/17.aspx?sort=act
15 godina
odjavljen
offline
Re: Windows 10 FAQ
Kresimir4 kaže...

Kako najeftinije proči da dobijete win10? Jeli vjerujete onim stranicama koje prodaju win8.1 za 45€?

Ja tamo ne bi kupio ništa jer pitanje je hoće li MS jednog dana blacklistati te ključeve i onda fino ostaneš bez tih 20-40€, koliko koštaju po tim raznim sajtovima.

My name is Legion... For we are many!
10 godina
offline
Windows 10 FAQ

Ovako imam par pitanja.Dakle planiram upgrade win 7 na win 10,i sad me zanima dali ce win10 na postojeci win7 dodati sebi gigabajta kolko win10 iznosi ili ce ostat onoliko kolko je win7 iznosio.

I jos jedno pitanje,dali je potrebno clean instal windows ili mogu samo koristit upgrade

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Windows 10 FAQ

Na prvo ti je odgovoreno, na drugo isto.

My name is Legion... For we are many!
13 godina
neaktivan
offline
Windows 10 FAQ

Kada upgradea-m preko windows update-a i potom napravim disk za clean install.Da li ću nakon 29.7.2016 kada završi free razdoblje kada ubuduče budem radio clean install i dalje imati win 10 original ili će prestati vrijediti nakon reinstalcije nakon tog datuma?

 
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Windows 10 FAQ

Pa jel napisano da jednom "rezervirani" Windows tvoj? Vrlo vjerojatno ćeš dobiti ili key ili mogućnost downloada preko MSovog sajta sa svojim računom (onaj sa kojim si napravio rezervaciju ili prvi put aktivirao windowse).

My name is Legion... For we are many!
13 godina
neaktivan
offline
Windows 10 FAQ

Hvala tako sam i mislio samo na nekim grupama me zbunila objava!

 
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Windows 10 FAQ

Samo kratko:

 

Jučer mi se pojavila ikonica desno za upgrade na Windows 10. Da li ću nakon upgradea imati Windows 10 Pro, pošto koristim Windows 8.1 Pro?

 

Hvala!

IP
 
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Windows 10 FAQ

Da. I ako imaš retail, ostat će retail a ako imaš OEM, ostat će OEM licenca. Verzija i licenca ostaju iste nakon upgradea.

My name is Legion... For we are many!
Poruka je uređivana zadnji put uto 28.7.2015 10:30 (Sum_of_all_fears).
11 godina
neaktivan
offline
Re: Windows 10 FAQ

Hvala, Sun! 

IP
8 godina
protjeran
offline
Re: Windows 10 FAQ

Gledam nešto matičnu svoju bezveze i vidim win 8.1 supported. Neznam što to točno znači i hoče li ona podržavati win 10? asrock z77 extreme 4

12 godina
offline
Windows 10 FAQ

Hoće.

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Windows 10 FAQ
Valentin17 kaže...
Kresimir4 kaže...

Jeli vjerujete onim stranicama koje prodaju win8.1 za 45€?

Vjerujemo jednoj na kojoj 8.1 košta cca. 20 dolara.

Može više informacija o ovome, molim?!

13 godina
offline
Windows 10 FAQ

Cijenjeni Sum i svi u temi, unaprijed skužajte što vas ometam svojim pitanjem.

 

Naime, Windows 8.1 s DreamSparka, uključen Windows Update, registrirao sam svoju mail adresu na 

Niti sam dobio obavijest na mail, niti sam dobio ikakav update, apsolutno ništa.
Je li to u redu i hoću li dobiti ili moram čekati?
Na DreamSparku nema ništa o Windows 10

Batllelog: sudy_freak || Xiaomi MI3W crew || Jeftine igre - https://www.g2a.com/r/sudy_freak ||
Poruka je uređivana zadnji put sri 29.7.2015 10:15 (sudy_freak).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Windows 10 FAQ

Ubaci ovo u prvi post...

Official Windows 10 ISO files now available for download

Microsoft has unleashed Windows 10 onto the world, and if you were looking to perform a clean install instead of upgrading from Windows Update, the Redmond giant has made ISO files available for download. ISOs are listed for Windows 10 Home and Pro versions.

 

Za one kojima je rađenje butabilnog USBa nepoznanica - Rufus - Create bootable USB drives the easy way

Moj PC  
0 0 hvala 2
15 godina
neaktivan
offline
Windows 10 FAQ
If it ain`t broken, you`re not working hard enough ...
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Windows 10 - općenito
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice