Excel zbrajanje pomoc

poruka: 15
|
čitano: 5.594
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
3 godine
neaktivan
offline
Excel zbrajanje pomoc

Kako da zbrojim prve brojeve u stupcu?

 

Imam ovaj primjer:

Kia  Izgled 5/10  Potrosnja 7/10  Prostranost 6/10  Cijena 8/10

 

Htio bi zbrojiti 5,7,6 i 8 u F stupcu.

 

Hvala

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Excel zbrajanje pomoc

recimo ovako ako su podaci formatirani kao tekst (rađeno u libri, možda je excelu neki separator drugačiji, ali mislim da nije):

=SUM(VALUE(LEFT(B1;LEN(B1)-3));VALUE(LEFT(C1;LEN(C1)-3));VALUE(LEFT(D1;LEN(D1)-3));VALUE(LEFT(E1;LEN(E1)-3)))

14 godina
offline
Re: Excel zbrajanje pomoc
Jurkooo kaže...
Kia  Izgled 5/10  Potrosnja 7/10  Prostranost 6/10  Cijena 8/10

 Iz ovoga izraza nije najjasnije je li imaš stupce koji imaju zaglavlje Izgled, Potrosnja ... pa ispod izraz 5/10, 7/10...

U slučaju da je tako možeš koristiti formulu koju je dao kolega @Ivan35 iznad ili ovu formulu ispod (prvi red sadrži zaglavlje)

 

=MID(B2;1;1)*1 + MID(C2;1;1)*1 + MID(D2;1;1)*1 + MID(E2;1;1)*1

 

U slučaju da su u jednoj ćeliji tekstualni pojmovi i brojevi tada možeš koristiti ovu formulu ispod (situacija kao kod Ivana)

 

=SUM(LEFT(RIGHT(B1;4);1)*1;LEFT(RIGHT(C1;4);1)*1;LEFT(RIGHT(D1;4);1)*1;LEFT(RIGHT(E1;4);1)*1)

 

ili jednostavno zbrojiti subformule left/right kao što je ova ispod

 

=LEFT(RIGHT(B1;4);1)*1 + LEFT(RIGHT(C1;4);1)*1 + LEFT(RIGHT(D1;4);1)*1 + LEFT(RIGHT(E1;4);1)*1

 

 

3 godine
neaktivan
offline
Excel zbrajanje pomoc

neznam, upisem naredbe- probao sam sve i nista se ne dogodi kad stisnem enter. naredba ostane. evo slike kako izgleda. 

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Excel zbrajanje pomoc

Jednostavno napiši 5, 6, 7, ... pa nisi senilan da zaboraviš da je od 10.

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Excel zbrajanje pomoc
Jurkooo kaže...

neznam, upisem naredbe- probao sam sve i nista se ne dogodi kad stisnem enter. naredba ostane. evo slike kako izgleda. 

Pitanje: te podatke vučeš iz nekog teksta ili sam upisuješ?

Ako sam upisuješ, upisuj samo broj, ne broj/10.

3 godine
neaktivan
offline
Excel zbrajanje pomoc

Sam sam upisivao vrijednosti. a sta da ti kazem, jasno mi je da bi bilo lakse da nisam ovako pisao kroz razlomke ali sam tako bez razmisljanja krenuo. nisu to uopce bitni podaci ali me zanimalo kako da izvucem zbroj a i ubuduce ako zatreba

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Excel zbrajanje pomoc
Jurkooo kaže...

Sam sam upisivao vrijednosti. a sta da ti kazem, jasno mi je da bi bilo lakse da nisam ovako pisao kroz razlomke ali sam tako bez razmisljanja krenuo. nisu to uopce bitni podaci ali me zanimalo kako da izvucem zbroj a i ubuduce ako zatreba

5 je broj, 5/10 je tekst (plus što ti vjerojatno javlja i grešku kad upisuješ ili ti upiše datum, sad napamet govorim, sorry).

 

Konvertiraj sve u broj, bez /10. Ako je puno podataka, odreži desni dio (/10) i konvertiraj sve u broj.

15 godina
offline
Re: Excel zbrajanje pomoc

-izvuči broj? to već imaš.. sadržaj ćelije ili ako želiš možeš x (množiti) s 10 ili na tisuće drugih načina, tj ovisi što želiš.

-problem je ako učiš, nerazumijevanje, primjeri 'koji ništa ne znače'.. jednostavno klikaj-probaj i vidiš rezultat koji tad korigiraš.

npr u adresnoj ćeliji (u koju upisuješ) počneš s jednako = .. umjesto tipkanja raspona ćelija ili adrese tablice možeš klikati mišem, selektirati itd.. sve ostalo radi automatika-excel i način unosa je sporedan (tipkanje-klikanje) .. kad imaš osnovnu formulu, uđeš u dio koji želiš izmijeniti i dodaš npr zagradu s množenjem x10 .. ili što ti je već potrebno, kao i KISS rješenje da uopće ne unosiš /10 tj kad nešto radiš moraš planirati, moraš znati što je mogući problem, pa i promijeniti-prilagoditi tablicu, krenuti od nule-početka itd.. tako se uči, nema prećice + ne možeš učiti razumijevanje ili matematiku, tj to moraš znati od prije tj jednako kao što bi nešto radio rukom na papiru tad moraš znati računati, dok je excel samo calculator-pomoć, tj kad programiraš to nije zamjena za nerazumijevanje ili neznanje matematike (pisanja formula ili korištenja osnovnih stvari u excelu ili nekom drugom programu, word-photoshop itd..). Programer mora znati točan odgovor i bez calcluatora, tj mora znati sve korake kako se nešto izračunava i tad to isporgramira, tj time nije zaobišao znanje matematike nego je napravio program koji će to ponavljati beskonačno, bez greške (dok ljudi uvjek mogu pogriješiti) osim brzine računanja.. tj računalo-excel je pomagalo-alat, znanje moraš imati ili si samo juzer-korisnik dok to netko tko zna mora napraviti.

 

edit i primjer banalnog rješenja (prilagodi broj ćelije..)

= sum (cel5 * 10) + (cel6 *10) + itd.. tj kad već imaš razlomak desetine i želiš ih se riješiti to možeš množenjem, ostalo je zbrajanje .. ili operacijama stringa kao gore mild-left.. pa trimaš duljinu itd.

rezultat je suma ćelija 5+6+7+8.. bez desetina.

u tvom primjeru je prva ćelija B5 .. val(B5*10) = broj bez desetina-razlomka.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sub 13.2.2021 12:11 (ihush).
14 godina
offline
Re: Excel zbrajanje pomoc
Jurkooo kaže...

neznam, upisem naredbe- probao sam sve i nista se ne dogodi kad stisnem enter. naredba ostane. evo slike kako izgleda. 

 Ja ne rezumijem kako se ništa ne događa. Zašto nisi prikazao rezultat tvoje formule?
Da vidimo koju formulu si upisao u 'F' stupac.
Imaš li mogućnosti negdje postaviti jednostavan primjer tvoje workbook za download?

 

 

3 godine
neaktivan
offline
Excel zbrajanje pomoc

evo ovo sam upisao u f stupac,  pritisnem enter i nista se ne dogodi.

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Excel zbrajanje pomoc
Jurkooo kaže...

evo ovo sam upisao u f stupac,  pritisnem enter i nista se ne dogodi.

 Da ti ta ćelija nije formatirana kao tekst?

3 godine
neaktivan
offline
Excel zbrajanje pomoc

Probao sam ponovno i sad mi izbaci gresku

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Excel zbrajanje pomoc
Jurkooo kaže...

Probao sam ponovno i sad mi izbaci gresku

Probaj TRIM podataka - =MID(TRIM(B2);1;1)*1+MID(TRIM(C2);1;1)*1+MID(TRIM(D2);1;1)*1+MID(TRIM(E2);1;1)*1

 

14 godina
offline
Re: Excel zbrajanje pomoc
Jurkooo kaže...

evo ovo sam upisao u f stupac,  pritisnem enter i nista se ne dogodi.

 Ukloni lijevu zagradu odmah iza znaka jednakosti

 

[EDIT]

 

Uoči da se kod mene na slici nalazi

=(B+C+D+E)*1

a kod tebe

=(B+C+D+E

 

i da, vjerojatno je kolega @Old Iggy u pravu

Poruka je uređivana zadnji put ned 14.2.2021 9:16 (IvanC).
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice