Koji vanjski HDD?

poruka: 32
|
čitano: 20.518
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
neaktivan
offline
Koji vanjski HDD?

500.0 GB TOSHIBA StorE Alu 2.5'', USB 2.0, 7200 okr/min LINK -719kn
500.0 GB TOSHIBA StorE Art 2.5'', USB 2.0, 5400 okr/min LINK -679kn
640.0 GB TOSHIBA StorE Art V3 2.5'', USB 2.0, 5400 okr/min LINK -609kn
500.0 GB TRANSCEND StoreJet 25M3, 2.5'', USB 3.0, 5400 okr/min LINK -599kn
500.0 GB, WESTERN DIGITAL My Passport Essential WDBACY5000ABK, USB 3.0, 5400 okr/min, 2.5'' LINK - 589kn
500.0 GB WESTERN DIGITAL Elements SE Portable WDBABV5000ABK, USB 2.0, 5400 okr/min, 2.5'' LINK   -469kn

 

 

Dal je bolje USB 2.0 7200 okr/min ili USB 3.0 5400 okr/min?

Poruka je uređivana zadnji put čet 9.12.2010 21:29 (ale329).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Koji vanjski HDD?

Po meni su najbolji prva Toshiba i Transcend

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
RE: Koji vanjski HDD?
ale329 kaže...

500.0 GB TOSHIBA StorE Alu 2.5'', USB 2.0, 7200 okr/min LINK -719kn
500.0 GB TOSHIBA StorE Art 2.5'', USB 2.0, 5400 okr/min LINK -679kn
640.0 GB TOSHIBA StorE Art V3 2.5'', USB 2.0, 5400 okr/min LINK -609kn
500.0 GB TRANSCEND StoreJet 25M3, 2.5'', USB 3.0, 5400 okr/min LINK -599kn
500.0 GB, WESTERN DIGITAL My Passport Essential WDBACY5000ABK, USB 3.0, 5400 okr/min, 2.5'' LINK - 589kn
500.0 GB WESTERN DIGITAL Elements SE Portable WDBABV5000ABK, USB 2.0, 5400 okr/min, 2.5'' LINK   -469kn

 

 

Dal je bolje USB 2.0 7200 okr/min ili USB 3.0 5400 okr/min?

uzmi tu toshibu 7200 rpm-a za 719 kn

AKO SAM TI POMOGAO STISNI HVALA ! ! !
16 godina
moderator
offline
RE: Koji vanjski HDD?
ale329 kaže...
Dal je bolje USB 2.0 7200 okr/min ili USB 3.0 5400 okr/min?

USB 3.0 5400 o/min. Disk se sporije vrti (mozda ce access time biti malcice sporiji, ali ujedno disk tada trosi manje struje i manje se zagrijava), medjutim USB 2.0 sucelje ogranicava brzinu prijenosa na oko 30 MB/s. USB 2.0 sucelje bi kocilo i moj 3-4 godine star 80-gigabajtni Hitachijev disk na 5400 do prvih 50% prostora - vjerujem da su novi diskovi na 5400 znacajno brzi, ako nista drugo, onda zbog daleko vece gustoce zapisa.

 

Jedino je stvar u tome, da brzinu USB 3.0 sucelja mozes iskoristiti samo ako i na racunalu imas USB 3.0 konektore.

 

 

BTW ako ti je bitna brzina, uzmi u obzir kupnju eSATA+USB2.0 vanjskog kucista za disk, te disk po izboru. Mozda ce te malo vise kostati od vec gotovog USB 2.0 (a vjerojatno i USB 3.0) diska, ali dobit ces maksimalnu mogucu brzinu kod vanjskog diska (pogotovo ako uzmes disk na 7200).

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 10.12.2010 20:16 (mbaksa).
16 godina
neaktivan
offline
Koji vanjski HDD?

Trenutno nemam USB 3.0 priključak pa neznam dal da uzmem 2.0 ili 3.0 koji cu kasnije kad budem imao USB3.0 moc iskoristit.

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
RE: Koji vanjski HDD?
ale329 kaže...

Trenutno nemam USB 3.0 priključak pa neznam dal da uzmem 2.0 ili 3.0 koji cu kasnije kad budem imao USB3.0 moc iskoristit.

Imas eSATA prikljucak? Onda uzmi vanjski disk sa eSATA konektorom ili kupi vanjsko kuciste za disk koje ima eSATA konektor i kupi SATA disk koji god zelis.

 

Ti planiras u dogledno vrijeme kupiti USB 3.0 kontroler (ili vise njih?) ili maticnu plocu s USB 3.0 kontrolerom, pa da gledas na to "kad budes imao USB3.0..."? Ako ne planiras, onda radije idi na eSATA konektor. Maticne ploce tek u zadnje vrijeme cesce imaju eSATA konektor - za USB 3.0 treba proci smjena generacija - nece to tako brzo. Znaci, ako sad kupis USB 3.0 disk, vjerojatno par godina neces moci iskoristiti njegov puni potencijal (osim ako se sam ne pobrines za kupnju USB 3.0 kontrolera), a za tih par godina ces za manje love moci kupiti veci i bolji disk, kompatibilan s tada prevladavajucim suceljem.

14 godina
neaktivan
offline
Koji vanjski HDD?

Za što ga misliš primarno koristiti, nisi nigdje naveo? Razlike su do 300kn pa sad... 

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Koji vanjski HDD?

Koristio bi ga za storage, gledanje HD filmova...

16 godina
moderator
offline
RE: Koji vanjski HDD?
ale329 kaže...

Koristio bi ga za storage, gledanje HD filmova...

Ili kupi najjeftiniji, a najveci USB2.0 disk koji mozes (nacekat ces se za kopiranje sadrzaja na njega), ili ulozi u eSATA disk (bilo vec gotov, bilo da kupis kuciste i disk).

14 godina
protjeran
offline
Koji vanjski HDD?

Transcend 25D2 StoreJet 500GB.

WD Elements Portabkle 500GB.

 

Cijena im je potpuno ista, a performanse?

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Koji vanjski HDD?
ale329 kaže...

500.0 GB TOSHIBA StorE Alu 2.5'', USB 2.0, 7200 okr/min LINK -719kn
500.0 GB TOSHIBA StorE Art 2.5'', USB 2.0, 5400 okr/min LINK -679kn
640.0 GB TOSHIBA StorE Art V3 2.5'', USB 2.0, 5400 okr/min LINK -609kn
500.0 GB TRANSCEND StoreJet 25M3, 2.5'', USB 3.0, 5400 okr/min LINK -599kn
500.0 GB, WESTERN DIGITAL My Passport Essential WDBACY5000ABK, USB 3.0, 5400 okr/min, 2.5'' LINK - 589kn
500.0 GB WESTERN DIGITAL Elements SE Portable WDBABV5000ABK, USB 2.0, 5400 okr/min, 2.5'' LINK   -469kn

 

 

Dal je bolje USB 2.0 7200 okr/min ili USB 3.0 5400 okr/min?

Ja bi osobno uzeo TRANSCEND zbog USB 3.0, a i zato jer je gumiran što je meni važan čimbenik za kupnju vanjskog HDD-a, također ove okr/min možeš zaboraviti.

Brže je naravno USB 3.0 5400okr/min.

 

Ali pošto nemaš trenutno USB 3.0 i nemaš u planu nadogradnje uzmi neki sa USB 2.0 samo zbog cijene, a i ovisi šta želiš.

Jahao sam pješice.
16 godina
moderator
offline
RE: Koji vanjski HDD?
Mentalist kaže...

Transcend 25D2 StoreJet 500GB.

WD Elements Portabkle 500GB.

 

Cijena im je potpuno ista, a performanse?

Sto iz moje poruke nije bilo jasno?

USB 2.0 sucelje ogranicava brzinu prijenosa na oko 30 MB/s.

Svi ti diskovi mogu poteci znacajno vise od 30 MB/s (koliko konkretno - ne znam - 50, 60 MB/s?), pogotovo na pocetku diska. Ali maksimalna brzina prijenosa izmedju USB kontrolera u kucistu vanjskog diska i racunala bit ce oko 30 MB/s, jer USB 2.0 sucelje nije sposobno za vise brzine prijenosa.

 

Ergo, usporedjivati "performanse" USB 2.0 diskova je besmisleno. Moze biti razlika megabajt tamo-vamo.

15 godina
neaktivan
offline
RE: Koji vanjski HDD?
mbaksa kaže...

Da, moj disk također na početku potegne nekih 50-60mb/s, a kasnije padne na 30mb/s jer USB 2.0 jednostavno nemože više.

Jahao sam pješice.
16 godina
moderator
offline
RE: Koji vanjski HDD?
luka_cro kaže...
mbaksa kaže...

Da, moj disk također na početku potegne nekih 50-60mb/s, a kasnije padne na 30mb/s jer USB 2.0 jednostavno nemože više.

Nisam te bas skuzio. Ti hoces reci da tvoj disk spojen preko USB 2.0 sucelja potegne cak do 50-60 MB/s? Ili si se krivo izrazio? Maksimalna TEORETSKA brzina prijenosa preko USB 2.0 sucelja je 57 MB/s (480 Mbit/s). Dosad sam vidio samo diskove koji mogu potegnuti do oko 30 MB/s. Tako da me je ova tvoja informacija zaintrigirala.

 

Zasto nagadjati - skini HD Tune, napravi benchmark i daj nam ovdje screenshot tog benchmarka.

 

 

Edit: da malo potkrijepim dokazima ovo sto govorim - saljem benchmark 320-gigabajtnog WD-ovog 3,5-inčnog USB 2.0 diska (inace se vrti na 7200 o/min, ne znam na koliko se vrti u ovoj vanjskoj verziji). Jasno se vidi da je brzina prijenosa podataka odrezana na na oko 26 megabajta/s, a doticni disk, izravno spojen na maticnu plocu, moze poteci 80 MB/s.

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 11.12.2010 19:37 (mbaksa).
15 godina
neaktivan
offline
Koji vanjski HDD?
Kad prebacujem neki file sa kompa na disk brzina je na pocetku 60mb/s i onda pada do 30mb/s, tako kaže windows, ali vidim da laže.
hd tune kaze drugacije. evo slike
Jahao sam pješice.
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
RE: Koji vanjski HDD?

E, to je ispravan graf, koji odgovara realnosti. Na ono sto Windowsi napisu ne mozes se osloniti jer je ono vrlo neprecizno - to je vise okvirno - da vidis da se nesto dogadja. A i taj pocetak, tu ima mozebitno i nekog kesiranja ili cega vec, pa zbog toga prijavi nerealno visoku brzinu prijenosa.

15 godina
neaktivan
offline
Koji vanjski HDD?
Al kak je to sve zapravo sporo.
Kad će neka revolucija HDD-ova osim sadašnjih SSD-ova?
Jahao sam pješice.
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
RE: Koji vanjski HDD?
luka_cro kaže...
Al kak je to sve zapravo sporo.
Kad će neka revolucija HDD-ova osim sadašnjih SSD-ova?

Nisam bas siguran da ce biti ikakve revolucije. Mislim da su klasicne mehanicke magnetske diskove dobrano iscijedili. SSD-ovi su revolucija u storageu i oni ce smijeniti klasicne HDD-ove kroz odredjeno vrijeme. HDD-ovi ce jos neko vrijeme ostati aktualni zbog relativno velikog kapaciteta i niske cijene, ali i to ce se promijeniti. Isto kao sto su u povijest otisle VHS i audio kazete, na izdahu su miniDV kazete naustrb Flash memorijskih kartica, diskete su otisle vec odavno zahvaljujuci optickim medijima i USB Flash memorijama.

16 godina
neaktivan
offline
Koji vanjski HDD?

Zašto je 500.0 GB TRANSCEND StoreJet 25M3, 2.5'', USB 3.0, 5400 okr/min LINK -599kn   u Protisu jeftiniji 80kn nego u Linksu  i ima jamstvo godinu krace?

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Koji vanjski HDD?

trebas provjeriti da li je ovo u protisa tocno jer se meni znalo dogoditi da garancija koja pise na papiru i garancija na netu nisu iste 

A sto se tice cijene, links je u 99% slucajeva skuplji od ostalih dok je protis u 99% slucajeva jeftiniji od ostalih {#}

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Koji vanjski HDD?

elements, malo će bit sporije ''punjenje'' al najbolji omjer cijene i kvalitete. ko oće gumu nek je kupi :D

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Koji vanjski HDD?

Pozdrav svima,

da se malo ubacim u tuđu temu pa da pitam koji od ova dva vanjska diska biste preporučili:

 

500GB STOREJET 25M3 TRANSCEND usb 3

 

HDD External SAMSUNG S2 Portable usb 3

 

Cjene su im približno iste koliko sam mogao vidjeti, s tim da se ovaj samsung vrti na 7200 rpm , a TRANSCEND na 5400 rpm

 

Ima li tko iskustava s navedenim diskovima, i dali su zadovoljni, kvare li se itd.

 

 

unaprijed hvala

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Koji vanjski HDD?
ja imam taj transcend i sasvim je ok, meni je super sto je gumeni.
Jahao sam pješice.
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Koji vanjski HDD?
Kupio sam 500.0 GB TRANSCEND StoreJet 25M3.
14 godina
offline
Koji vanjski HDD?

Jedno pitanje za ove koji imaju USB 3.0 diskove?

Kako rade na USB 2.0? 

rade sporije to je sigurno, ali kako je s napajanjem? dali je potrebno i dodatno spajanje u drugi USB port da bi disk proradio?

Dali kabel koji dođđe sa USB 3.0 diskom ima na sebi dva konektora za dva USB porta ako preko jednog ne dobije dovoljno napajanja?

USB 3.0 ne treba dodatni port jer napajanje ide preko jednog, ali što kad se treba spojiti u USB 2.0 gdje možda nema dovoljno napajanja?

Moj PC  
0 0 hvala 1
16 godina
moderator
offline
RE: Koji vanjski HDD?
ale329 kaže...
Kupio sam 500.0 GB TRANSCEND StoreJet 25M3.

Sad si jos samo u dogledno vrijeme moras kupiti USB 3.0 kontroler. Koliko vidim, zasad im je cijena jos uvijek dosta visoka - od 160 do preko 200 kuna. Mozda je netko negdje nasao i neki   jeftiniiji... Bilo bi super da kostaju 50 kuna.

12 godina
neaktivan
offline
RE: Koji vanjski HDD?

Koja je točno funkcija usb 3.0 kontrolera? Pitam jer mi matična ne podržava usb 3.0, a isto namjeravam kupiti ovaj Transcendov StoreJet 25M3 usb 3.0 disk. Mogu li pomoću tog usb kontrolera postići brzine koje se očekuju od usb 3.0 ?

13 godina
neaktivan
offline
RE: Koji vanjski HDD?

Ovih dana planiram da kupim eksterni hard-disk od 2 TB a možda i veći. U Zenici se nudi WD-ov i Transcend-ov pa me zanima ima li iko bilo koji od ta dva proizvođača, a kapaciteta 2 TB ili veći?

Koliko ih ima (vremenski), kakavi su utisci? Koji je bolji od njih?

Hvala!

It's very dangerous, putting them together. I don't think the boy can handle it. I don't trust him.
14 godina
neaktivan
offline
Koji vanjski HDD?

Imam i ja  pitanja vezano za ext. HDD:

-Koja je razlika izmedju WD Elements portable i WD Passport essential?

-Koji ext. HDD-ove izbjegavat maksimalno a koji je najbolji za "storage" (koristio bi se 2-3 puta mjesecno),interesuje me koji su "najsigurniji" (znam da kad je u pitanju elektronika da nisi nikad siguran ali koji se pokazao ono "najmanja vjerovatnoca kvara")

 

Inace gledam 2.5" a ako su sigurniji ovi vci 3.5" moze i to{#}

 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Koji vanjski HDD?

Mislim da je najbitnija razlika što WD Passport essential (noviji) ima enkripcijski chip koji kriptira podatke, što

mu je i jedna od velikih mana ako ga netko koristi za backup, jer u slučaju otkazivanja USB elektronika na 

kojoj je i chip, podaci se više ne mogu izvaditi direktno sa hard diska, jer su svi kriptirani čak i ako hard disk

nije bio zaključan sa WD software-om, pa je onda i samo spašavanje sa tog diska jako kompliciran i mukotrpan 

posao..

Tako da bi ti ja definitivno preporučio WD Elements, ako bas moraš WD koji koliko znam WD u sve ext. diskove

ugrađuje green seriju koja se dosta kvari (u omjeru na ostale diskove)

 

 

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice