Novo računalo - noob pitanja zaključana tema

poruka: 28
|
čitano: 9.336
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
10 godina
neaktivan
offline
Novo računalo - noob pitanja

pozdrav,

 

ovako, trebam si kupiti novo računalo, ali samo kučište, bez perifernih dijelova i windowsa. mene zanima kad kupim novo racunalo i spojim ga doma sa starim dijelovima, da li ce mi novo racunalo odmah prihvatiti te dijelove ili moram instalirati neke drivere (dakle za tipkovnicu, ekran, mis  i zvucnike)?

 

drugo, buduci da sam student mogu s jedne internetske stranice besplatno i legalno skinuti original windows kojeg cu sprziti na cd. da li je dovoljno ubaciti cd u novi komp i instalirati windows u GUI-u onako jednostavno kao sto je prikazano na youtubu (npr.

) ili tu ima malo vise zajebancije posto je novi komp i instaliram sve prvi put?

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Novo računalo - noob pitanja
Cartman93 kaže...

pozdrav,

 

ovako, trebam si kupiti novo računalo, ali samo kučište, bez perifernih dijelova i windowsa. mene zanima kad kupim novo racunalo i spojim ga doma sa starim dijelovima, da li ce mi novo racunalo odmah prihvatiti te dijelove ili moram instalirati neke drivere (dakle za tipkovnicu, ekran, mis  i zvucnike)?

 

drugo, buduci da sam student mogu s jedne internetske stranice besplatno i legalno skinuti original windows kojeg cu sprziti na cd. da li je dovoljno ubaciti cd u novi komp i instalirati windows u GUI-u onako jednostavno kao sto je prikazano na youtubu (npr.

) ili tu ima malo vise zajebancije posto je novi komp i instaliram sve prvi put?

Da, automatski se instaliraju driveri od win 7 pa na dalje.

Staviš cd unutra, bootaš i pratiš korake.

Informatičarski haiku: Jebo te, Ne radi, Opet | HTC Hero - iPhone 3GS - Nexus S - Nexus 7 - Htc 8S - iPhone 4 - Galaxy S2 - HTC Sensation - Lumia 625 i Nokia N8 - Dell Venue pro 8 i Xperia Z1 Compact
11 godina
neaktivan
offline
Re: Novo računalo - noob pitanja

Ovdje je bitno da novo racunalo ima isti tip konektora za periferiju (npr.tipkovnica sa PS2 suceljem) kako nebi bilo potrebe za raznim adaprerima (DVI>VGA...), mis i tipkovnica (ukoliko nije gamerska sa mnogo funkcija, bezicna...) radit ce ali kako za svaki uredjaj tako i za punu funkcionalnost perifernog hardvera potrebno je instalirati drivere (printer....).

Ovdje na forumu postoje detaljne teme o instaji OS-a, uvijek moze u toku instalacije negdje zapeti (npr. SATA driver...) tako odluci hoces pokusati samostalno ili radnju prepustiti nekom iskusnijem... Sretno!

 

11 godina
protjeran
offline
Re: Novo računalo - noob pitanja
Cartman93 kaže...

pozdrav,

 

ovako, trebam si kupiti novo računalo, ali samo kučište, bez perifernih dijelova i windowsa. mene zanima kad kupim novo racunalo i spojim ga doma sa starim dijelovima, da li ce mi novo racunalo odmah prihvatiti te dijelove ili moram instalirati neke drivere (dakle za tipkovnicu, ekran, mis  i zvucnike)?

 

drugo, buduci da sam student mogu s jedne internetske stranice besplatno i legalno skinuti original windows kojeg cu sprziti na cd. da li je dovoljno ubaciti cd u novi komp i instalirati windows u GUI-u onako jednostavno kao sto je prikazano na youtubu (npr.

) ili tu ima malo vise zajebancije posto je novi komp i instaliram sve prvi put?

instaliraj ovo , automatski ti nadogradi sve drivere :

 IObit
15 godina
offline
Re: Novo računalo - noob pitanja
Cartman93 kaže...

pozdrav,

 

ovako, trebam si kupiti novo računalo, ali samo kučište, bez perifernih dijelova i windowsa. mene zanima kad kupim novo racunalo i spojim ga doma sa starim dijelovima, da li ce mi novo racunalo odmah prihvatiti te dijelove ili moram instalirati neke drivere (dakle za tipkovnicu, ekran, mis  i zvucnike)?

 

drugo, buduci da sam student mogu s jedne internetske stranice besplatno i legalno skinuti original windows kojeg cu sprziti na cd. da li je dovoljno ubaciti cd u novi komp i instalirati windows u GUI-u onako jednostavno kao sto je prikazano na youtubu (npr.

) ili tu ima malo vise zajebancije posto je novi komp i instaliram sve prvi put?

-kad si već student, to je vrijeme učenja.. pa i ove teme tj nauči:

-samo kućište je samo jedna komponenta.. naravno misliš na kompletno računalo. Periferija nije računalo, zato se naziva periferija, software je software, nije računalo. Kad naučiš pravilno nazive, lakše je dalje.. (jer se u tipkajućim temama izbjegne nesporazum, preciznost).

 

-računalo je hardware, sve ostalo je software. Za svaku komponentu je potreban driver, samo se na različitim nivoima može nazivati npr BIOS-firmware-driver-utils.. ali to je SW pa čak i u chipu/eepromu i sl. Sve je SW, HW je samo plastika-lim-silicij.

To je uvod u pitanje dali trebaš driver. Bez SWa HW je ništa. Treba driver, uvijek. Razlika je samo dali je uključen u npr OS, dali treba neki dodatni kao utils za dodatnu funkcionalsnot itd. ali driver ili SW koji kontrolira uređaj je uvijek potreban. To ne znači da ga moraš instalirati. Npr Monitor, priklljučiš, upališ. Miš može jednako ali može i 'pravi' driver koji će npr prikazivati stanje baterije ili nuditi neku konfiguraciju-podešavanje..

Periferija za koju moraš imati driver je npr printer, opet to može već postojati na nivou OSa, ako nema tad će (ako postoji) OS sam povući s interneta. Jedini driver koji ne može povući je mrežni (jer nema mreže.. pa nema interneta) ili neki driver koji je potreban za vrijeme instalaije OSa kao za kontroler ako ga OS nema.

Pošto s novim PCjem dobiješ i driver DVD to nije problem, o problemima tj ako nešto ne prepozna razmišljaj tek kad se taj problem pojavi jer 90% će automatika odraditi sama. (mada je dobro biti pripremljen prije, ali to je bitno samo za chipset/kontroler+mrežu).

Tako da ni jedan (periferni) uređaj kojeg si nabrojao ne traži neki driver za osnovnu funkcionalnost, vidjet ćeš.. i npr instalirati možda za miša/tipkovnicu... ali ne moraš.

Zvučna kartica je onboard, driver je na DVDu, ako nije instaliran nema zvuka ali za zvučnike ne treba driver, treba za zvučnu karticu. (zvučnik može biti vilo što, slušalice, linija..) Dok su npr USB zvučnici zapravo audio device (zvučna kartica) koja također treba driver.

 

Windows. To što si student ne znači da ti licenca pokriva 'pravo'. Skidanje isključivo s MSovih str, dok licenca sama objašnjava pravila. Nema nelegalnih-piratskih windowsa, razlika je samo u keyu-aktivaciji i licenci koja ti dozvoljava korištenje uz uvijete. Kao student tad dobiješ key... i to je to. Skidanjem npr torrentom bi kršio kazneni zakon, aktovatorom copyright .. tako da posjedovanje student licence zapravo ne znači da nebi (slučajno u ne znanju) napravio goru stvar nego bez valjane licence. Uvijek koristi čistu (pogrešno je nazvati ogirginal ali može) nemodificiranu instalaciju. Neka s 'čudnih' izvora može svašta sadržavati.. kad već imaš pravo na licencu, besmisleno je napraviti takvu grešku. Vidi teme za install OSa, tamo su i potrebni linkovi itd.

 

-sama instalacija je trivijalan task, ubaciš, klik-nextaš, radi. ... mada je poželjno znati i kako podesiti BIOS, particije, OS.. ali za početak učenja bi bilo previše. Svaki problem (npr BIOS-UEFI) je već objašnjen po temama. RTFM i google mogu sve. Naravno i ti moraš znati nešto osnovnog, barem npr engleski i imati volje. Ako je to 'preteško' tad samo klik-nextaj možda uspije iz prve. Prvi put je najteže... do desetog bi trebao shvatiti, nema druge prečice ili zoveš nekog tko to već zna.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
10 godina
neaktivan
offline
Novo računalo - noob pitanja

ti kazes da se driveri automatski instaliraju s OS-om. a kako cu onda instalirati OS, ako prije toga necu imati drivere za tipkovnicu, monitor, mis, tj. necu ih moci koristiti jer se njihovi driveri instaliraju s OS-om? dakle kupujem komp bez OS-a.

 

na prvoj godini faksa profesori su nam rekli za jednu stranicu na kojoj mozemo besplatno skinuti windowse (i ostale alate/programe), a u tu stranicu se trebamo ulogirati s username-om i passwordom od faksa. navodno je nasa vlada ugovorila to sve s amerikancima, tako nesto. nije ni bitno.

 

za ovu mreznu karticu, da li ce se i to odmah instalirati s OS-om? da li nakon instalacije windowsa, mogu odmah spojiti kabel s rutera na komp, pa cu imati internet, ili trebam jos nesto raditi?

 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Novo računalo - noob pitanja
Cartman93 kaže...

ti kazes da se driveri automatski instaliraju s OS-om. a kako cu onda instalirati OS, ako prije toga necu imati drivere za tipkovnicu, monitor, mis, tj. necu ih moci koristiti jer se njihovi driveri instaliraju s OS-om? dakle kupujem komp bez OS-a.

 

na prvoj godini faksa profesori su nam rekli za jednu stranicu na kojoj mozemo besplatno skinuti windowse (i ostale alate/programe), a u tu stranicu se trebamo ulogirati s username-om i passwordom od faksa. navodno je nasa vlada ugovorila to sve s amerikancima, tako nesto. nije ni bitno.

 

za ovu mreznu karticu, da li ce se i to odmah instalirati s OS-om? da li nakon instalacije windowsa, mogu odmah spojiti kabel s rutera na komp, pa cu imati internet, ili trebam jos nesto raditi?


Jeli ovo neki troller ili sto xd?

15 godina
offline
Re: Novo računalo - noob pitanja

-pažljivije pročitaj prošli post. Uvijek treba drivere, ali OS ima već dobar dio. Taj dio nije problem (osim ako zapneš..)

-str za download sz MSove ili fax.. to je OK. Neke druge nebi bile OK (ali može, ako mora..).

-mrežna (koja?) noviji hardware logično nem aveć ubačen driver, tako da za novo može biti potrebna instalacija dirvera, ali DVD/CD dobiješ uz MBO/PC i tamo je sve potrebno, ubaciš instaliraš..

-mrežna oprema se samo spoji, mrežni kabel. Ako mrežna kartica radi (instaliran ispravan driver i ako postavke nisu zbrlavljene, npr DHCP-ip) tad sve radi automatski..

-sve ostalo (prošli post) radi, npr ponitor, miš.. jer da ne radi tad bi bilo nemoguće uopće nešto instalirati.

 

-manje brige, probaš i bit će ti puno jasnije. (mada, dobro je prije se pripremiti.. za neke stvari nema 'terorije' npr vožnja bicikla, sjedi i vozi ili padni).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
10 godina
neaktivan
offline
Re: Novo računalo - noob pitanja

hvala na odgovorima. {#}

 

bolje pitati prije nego da kupim, pa da mi ne radi. ovako barem znam sto me ceka.

 

ps. nisam troll XD

13 godina
offline
Re: Novo računalo - noob pitanja
Cartman93 kaže...

hvala na odgovorima. {#}

 

bolje pitati prije nego da kupim, pa da mi ne radi. ovako barem znam sto me ceka.

 

ps. nisam troll XD

Čisto onako usput, čini mi se da nisam pročitao da je netko savjetovao, skini si Windowse prije nego nabaviš računalo i sprži ih na bootabilni DVD. Nećeš si puno pomoći s novim računalom ako nemš pri ruci instalcijski disk.

 

Možeš koristiti Live distribuciju Linuxa za skidane Windowsa ali to je neka druga tema.

Stručnjak za odmaganje...
15 godina
offline
Re: Novo računalo - noob pitanja
mario.L_hr kaže...
Cartman93 kaže...

hvala na odgovorima. {#}

 

bolje pitati prije nego da kupim, pa da mi ne radi. ovako barem znam sto me ceka.

 

ps. nisam troll XD

Čisto onako usput, čini mi se da nisam pročitao da je netko savjetovao, skini si Windowse prije nego nabaviš računalo i sprži ih na bootabilni DVD. Nećeš si puno pomoći s novim računalom ako nemš pri ruci instalcijski disk.

 

Možeš koristiti Live distribuciju Linuxa za skidane Windowsa ali to je neka druga tema.

-savjet je 'normalan' .. ali ako nema računalo? Ako ima opet ista stvar.. Kraće, sam mora shvatiti da ne može downloadati/snimiti ako nema ništa, npr nema internet ili medij, pa to ne moramo posebno napominjati. Ali.. (početnici) na kraju opet otvore temu, pa unaprijed:

-snimanje na CD/DVD, ispravan bootabilan image, snimiti na ispravnom recorderu, ispravnom mediju, (naj)niža brzina.. ili USB.. Za sve već postoji howto... :)

-svakako, nabaviti (imati pri ruci) linux-live npr Ubuntu, Hirens.. trebat će (jednom, a tad je isti problem, kako ih pribaviti).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
11 godina
protjeran
offline
Re: Novo računalo - noob pitanja
Cartman93 kaže...

ti kazes da se driveri automatski instaliraju s OS-om. a kako cu onda instalirati OS, ako prije toga necu imati drivere za tipkovnicu, monitor, mis, tj. necu ih moci koristiti jer se njihovi driveri instaliraju s OS-om? dakle kupujem komp bez OS-a.

 

na prvoj godini faksa profesori su nam rekli za jednu stranicu na kojoj mozemo besplatno skinuti windowse (i ostale alate/programe), a u tu stranicu se trebamo ulogirati s username-om i passwordom od faksa. navodno je nasa vlada ugovorila to sve s amerikancima, tako nesto. nije ni bitno.

 

za ovu mreznu karticu, da li ce se i to odmah instalirati s OS-om? da li nakon instalacije windowsa, mogu odmah spojiti kabel s rutera na komp, pa cu imati internet, ili trebam jos nesto raditi?

trebaš naći nekog frenda koji zna što radi {#} , a ti gledaj i uči {#} , ovako informatički nepismen {#} sve ćeš pogrešno napraviti {#}

 

14 godina
offline
Re: Novo računalo - noob pitanja
mario.L_hr kaže...
Cartman93 kaže...

 

Čisto onako usput, čini mi se da nisam pročitao da je netko savjetovao, skini si Windowse prije nego nabaviš računalo i sprži ih na bootabilni DVD. Nećeš si puno pomoći s novim računalom ako nemš pri ruci instalcijski disk.

 

Možeš koristiti Live distribuciju Linuxa za skidane Windowsa ali to je neka druga tema.

Ako misli skidati original "studentske", treba koristiti Secure Download Manager, nisam siguran da može preko Linuxa.

HTC 8X :)
15 godina
offline
Re: Novo računalo - noob pitanja
kratos091 kaže...
mario.L_hr kaže...
Cartman93 kaže...

 

Čisto onako usput, čini mi se da nisam pročitao da je netko savjetovao, skini si Windowse prije nego nabaviš računalo i sprži ih na bootabilni DVD. Nećeš si puno pomoći s novim računalom ako nemš pri ruci instalcijski disk.

 

Možeš koristiti Live distribuciju Linuxa za skidane Windowsa ali to je neka druga tema.

Ako misli skidati original "studentske", treba koristiti Secure Download Manager, nisam siguran da može preko Linuxa.

Eventualno ako uspije preko wine-a iskemijat nesto(malo vjerojatno). Inace moras paliti SDM na windowsima.

Mozes skinut i negdje drugdje pa iskoristiti kljuc dobiven na msdnaa.

Linux, Arch Linux. Dvorak keyboard layout.
13 godina
offline
Re: Novo računalo - noob pitanja
kratos091 kaže...
Ante kaže...

Zašto ne bi mogao iskoristiti Linux za skidanje? Zašto bi morao skinuti baš s te stranice?

 

Koliko ja znam legalnost Windowsa se potvrđuje originalnim ključem. Kizo je u ovoj poruci dao linkove za skidanje iso slika za Windows 7 (ove sam arhivirao a mislim da ih ima i za Windows 8.1). Skidanje radi i na Linux-u.

Stručnjak za odmaganje...
15 godina
offline
Re: Novo računalo - noob pitanja
mario.L_hr kaže...
..

 

Koliko ja znam legalnost Windowsa se potvrđuje originalnim ključem...

- čisto pravno. Nema nelegalnih windowsa. Ima valjanih licenci i korištenja u skladu (ili ne) s time.

- kluč može biti 'original' pa jednako korištenje bez valjane licence, npr stud.licenca na poslovnom... dovoljan primjer?

- Točno, može ih nabaviti 'bilo kako'... OSIM, nedozvoljenim načinima koji uključuju kršenje drugih (kaznenih) zakona. Bilo kako, ako pri tom postupku ne krši zakon. OK?

- to isključuje torrente za SAV komercijalan soft. (čekout ni jedna se ne distribuira torrentom, jer bi time legalni kupac postao 'pirat' - distributer). Ostaje običan down ili njihov manager.. ili bilo koji drugi način, npr kupnja medija (kojem je stvarna cijena cca 29kn ali nema ih.., obrnuto danas imaš prazne kutije koje su cca 100kn jeftinije bez medija, samo key).

- to je 'pravno'. Relano, može nabaviti, iskopirati.. nitko ga neće optužiti npr za umnažanje. Pa čak da npr 'zaboraviš' svoj medij na stolu (jer ga ne smiješ dijeliti okolo), može ga iskopirati, snimiti, umnožiti do nekog realnog broja (to ne preciziraju sva zakonodavstva, kao količina droge) jer ne može se reči da je 100 kopija za osobnu upotrebu. Dok verziju home-pro i sl. može 'porihtati' editorom jer su zapravo jedni windowsi (osim 32-64)...

 

Ovo je nepotrebno tupljenje, RL je drugačiji, zakoni su nedorečeni, ali ako se može bolje je pridržavati se (svih) pravila, barem znati.. i ne miješati pogrešne stvari, terminologiju i sl. (možda iskorjenimo takve zablude ili sam ja u zabludi).

 

Cartman93 kaže...

ja ne znam o čemu vi raspravljate... ja ću najprije skinuti windows na laptop, spržiti ga na cd i onda taj cd ubaciti u komp gdje cu ga instalirati.

-naravno. Ali teme nisu samo za tebe, nego i ostale koji naiđu. Gornji dio je sad podebljan.. (odgovro nije namjenjen isključivo tebi)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put uto 11.11.2014 15:13 (ihush).
10 godina
neaktivan
offline
Novo računalo - noob pitanja

ja ne znam o čemu vi raspravljate... ja ću najprije skinuti windows na laptop, spržiti ga na cd i onda taj cd ubaciti u komp gdje cu ga instalirati.

 
2 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Novo računalo - noob pitanja

ljudi imam jedan problem nakon nekoliko vremena sto nekoristim pc monitor mi ude u power saving mode i poslje ga vise nemogu pokrenut osim da resetiram pc probo sam upalit ugasit monitor i nema slike ali pc radi normalno?

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Novo računalo - noob pitanja

90% je problem VGA driver. Ponekad jedino isključivanje npr sleep i sl. pomogne.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
9 godina
neaktivan
offline
Novo računalo - noob pitanja

iskljucio sam u power sttings da mi se iskljucuje display mozda to pomogne

 
0 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Novo računalo - noob pitanja

imam jedno pitanje gledo sma malo u event log i stalno mi se javlja boot performance monitoring uz to i shutdown performance monitoring al racunalo mi inace radi najnormalnije nikakvih problema nema i sve je dosta brzo sto je problem onda ili je to uobicajeno?

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Novo računalo - noob pitanja

-to su win.optimizacije...

 

btw, početnik ne treba listati po sys postavkama, logovima.. tako se ne uči, tj obično se 'samo da probam' nešto klikne...

- za svaki pojam-termin postoji MSov help kao i google. To nisu stvari za 'običnog' korisnika, nema ništa zanimljivog dok sve radi.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
9 godina
neaktivan
offline
Novo računalo - noob pitanja

da slazem se s tim "samo da probam kliknut" hahahahaha pa sve ode u k.. xd hvala na odgovoru

 
0 0 hvala 1
9 godina
neaktivan
offline
Novo računalo - noob pitanja

Pozdrav imam pitanje u vezi nadogradnje posto se apsolutno nerazumijem u komponente pa evo moje konf:
Maticna:ASRock 970 Pro3 R2.0
Procesor:AMD Fx6300 3.5mhz
Graficka:AMD Radeon 260X 2gb
Ram:2x2gb 1333mhz ddr3 Transcend
Napajanje:VX 450W Corsair

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Novo računalo - noob pitanja
joco1911 kaže...

Pozdrav imam pitanje u vezi nadogradnje posto se apsolutno nerazumijem u komponente pa evo moje konf:
Maticna:ASRock 970 Pro3 R2.0
Procesor:AMD Fx6300 3.5mhz
Graficka:AMD Radeon 260X 2gb
Ram:2x2gb 1333mhz ddr3 Transcend
Napajanje:VX 450W Corsair

Danas je neki standard 8 gb rama po mogučnosti na 1600 mhz.

Ostatak konfe je ok.

9 godina
neaktivan
offline
Novo računalo - noob pitanja

znaci onda bi ovaj trebo prodat i stavit skorz novi ram?

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Novo računalo - noob pitanja
joco1911 kaže...

znaci onda bi ovaj trebo prodat i stavit skorz novi ram?

Ak si ga već kupio onda ga ne moraš prodavat.

Nadogradi si s još 4 gb rama i to bi bilo to.

13 godina
online
Re: Novo računalo - noob pitanja
joco1911 kaže...

Pozdrav imam pitanje u vezi nadogradnje

Imaš temu za to.

 

Savjeti o nadogradnji računala

 

Pitaj tamo.

http://www.bug.hr/forum/board/opcenito-o-ict-biznisu/17.aspx?sort=act
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice