Savjeti o nadogradnji računala izdvojena tema

poruka: 24.243
|
čitano: 3.858.097
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
3 godine
offline
Savjeti o nadogradnji računala

Kupio sam sve potrebne komponente (većina u ADM-u, par njih Amazon/drugi dućani) i sad me zanima gdje bih mogao sastaviti računalo? Platiti nije problem, ali bih volio da mogu biti prisutan tijekom slaganja. Volim gledat YouTube videe slaganja PC-a, pa bih htio i sam nešto naučiti uživo i čisto znati kako su stvari posložene u mom računalu ako ću u budućnosti trebati išta nadograđivati. 

 

Znam da slaganje nije preteško i da se sve može uz par tutorijala, ali ako sam dao skoro 3k za komponente radije bih prepustio slaganje u ruke nekome tko je iskusniji.

 

Znam da Futura nudi usluge slaganja, ali ne znam koliko bi bili blagonakloni ideji da sam prisutan tamo, pa eto htio prvo ovdje pitat postoje li kakve opcije? Hvala!

Moj PC  
2 0 hvala 0
12 godina
offline
Savjeti o nadogradnji računala

Neće ti nitko dozvoliti da ti budeš s njima dok oni slažu, bar ne trgovine. Pa nije to 10min posla, to je proces od 2+ h da se sve lijepo složi, poštela itd...

 

Neka ti slože, a poslje doma gledaj kako su složili. Ili ako hoćeš gledati, onda sam i s nekim frendom koji zna to raditi pa zajedno.

 

Mislim, pitaj trgovine, ništa ne košta, možda netko nudi uslugu gledanja za 100+ evra :)

Poruka je uređivana zadnji put ned 18.2.2024 16:17 (FakeDeath).
Moj PC  
1 0 hvala 0
11 godina
offline
Savjeti o nadogradnji računala

Ja ne kuzim, pa nebi da ce im ukrast zanat. Nek covik plati slaganje i gotovo.

 

Uostalom valjda koji forumas radi u nekoj trgovini ili nek mu neko pomogne.

maximum effort
Moj PC  
2 0 hvala 0
16 godina
offline
Savjeti o nadogradnji računala

Neka kolega napiše od kuda je prvo

Moj PC  
2 0 hvala 0
3 godine
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala

Zaboravio napisati gore, Zagreb je u pitanju

11 godina
online
Re: Savjeti o nadogradnji računala
FakeDeath kaže...

 5600G je u svemu bolji pogotovo u grafici pa ti je čak i ok za igre tako da je no brainer za to što tebi treba

 

 Wooow, ne da nije bolji u svemu, nego u ničemu osim igpu.

To je okrljašteni 5600 koji jest tu negdje sa 12400, ali je ovaj prvi gori.

Nije to velika razlika, iako zna biti, da ne spominjemo da je 5600g isključivo pcie 3.0

12400 je u svemu bolja opcija osim za igpu gejmanje

14 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
Wiz3m4n kaže...
bruno03 kaže...

Gdje bih mogao nabaviti ovakve plastične cjevčice?

 Alo brale ako nemaš mounting kit a  imaš hladnjak piši proizvođaću da si izgubio i neka ti pošalje na adresu, i Arctic i Noctua su mi slali na adresu free brackete samo sam im dao sliku o postojanju hladnjaka i račun od mbo/cpu, ne kemijaj bzze jer mora bit u djelič milimetra isto ako hočeš da bude kako spada

 Vezano za moj post, probali smo zbušit rupe na starom mount kitu koji nema rupe za am5 i nije išlo. To je kaljeni čelik. Naručio sam za 9USD da mi pošalji iz Taiwana am5 kit.

001.jpg (3328×3328) (thermalright.com)

Poruka je uređivana zadnji put ned 18.2.2024 23:13 (bruno03).
13 godina
offline
Savjeti o nadogradnji računala

Dali postoji neka npr. AM4,AM5,INTEL 1700 maticna,procesor,graficka,ssd koje bi usle u moju staru kantu Cougar MX200 na napajanje Corsair CS450M?Kanta mi je stara 8 godina i nisam nista mijenjao ali sada pocinje blokirat pa bih zelio kupit nove unutarnje komponente,a da ne mijenjam kutiju?Zelim kupiti neke nove komponente da ne blokira vise,ne igram igrice al mi je bitno da ne blokira i da je brz. Trenutno imam b85m-k,xeon e3-1231 3.4 ghz,gtx 960,8gb ram i nije dovoljno,a nema smisla da ulazem u tu staru platformu,maticnu.

 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Savjeti o nadogradnji računala

To je standardni midi tower kuciste, tak da sve ide normalno u njega.

 

Imas ssd ili običan disk? Koliko love imaš?

Moj PC  
1 0 hvala 1
16 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala

Druže ako si nezahtjevan korisnik i nemaš unutra SSD disk samo kupi SSD i učini novu naravno instalaciju win, takošer lako staviš još 8gb ram i miran si, ništa nema da štuca sa time :)

13 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala

SSD Samsung 250GB 850 EVO imam.Neznam koliko love sam spreman potrositi,ne planiram odmah sad kupiti,vec za par mjeseca sad sam samo krenuo malo istrazivati o tome sto bih mogao promijeniti jer nisam godinama u toku.Mozete preporuciti i jeftinije i skuplje komponente.Mislim da ce ici bolje ako nadodam 8gb ram jer kad otvorim hrpu tabova vidim kad udem u task manager>performance da mi je memorija(available,free) blizu 0 i tad krene mnogo stekat,ali i kad nije blizu 0 zna s vremena na vrijeme zastekat.Mozda je samo dodatnih 8gb rama dovoljno,ali ako bih prosao na neku novu platformu i kupio neku malo bolju maticnu,procesor,ram,ssd sto biste preporucili?

Poruka je uređivana zadnji put pon 19.2.2024 8:30 (Đorđ).
16 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala

Vjerujem da bi ti reinstalacija win i još 8gb ram riješila tvoj problem, no ako bi baš mijenjao sada ti je nekako best buy ryzen 5600 sa nekom am4 b550 mbo tipa Assrock B550 pro 4 te 2x 8gb ddr4 3200 ram....ako bi iošao na integriranu vga od AMD-a onda naravno uzmeš 5700G model procesora sa kojim se i u full hd da i poigrati. Model 5600 nema integriranu grafiku a 5700G ima i to snažniju od 5600G pa zato sam naveo taj model.

 

Uglavnom to ti je neki best buy, ovo staro stavi nove win i vjerujem da će raditi i sa tih 8gb bez brige, tebi se to nešto već sve usporilo zbog neodržavanih win odnosno nečišćenog sistema i bude sassvim dovoljno nekome za prodati, da si pokriješ neki trošak novoga....napajanje i kučište su ti ok za to novo....uzmi ssi još nekakav M2 gen4 SSD od 500gb ili 1tb i vozi 

Poruka je uređivana zadnji put pon 19.2.2024 10:21 (Wiz3m4n).
13 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala

Da li bih mogao ostaviti win7 na ovom ssd-u i kupiti neki novi ssd na kojeg instaliram npr win11 pa onda kad bootiram mogu odabrat izmedu win7 i win11.Da li bi isao brze novi win11,hoce li postojanje ssd-a sa win7 utjecati na novi ssd sa win11? 

11 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala

A zasto ti uopce treba taj prastari windows? Niti ima sigurnosne zakrpe, niti se vise driveri/softwarei azuriraju za njega niti ista.

Stavi si win10/11 i vozi.

16 godina
offline
Savjeti o nadogradnji računala

Novi hardware novi win na novom M2 ovo računalo prodaj kako je i na njega stavi win 10, nije to vaza Ming da što starija to bolja 

Moj PC  
2 0 hvala 2
13 godina
online
Re: Savjeti o nadogradnji računala
Wiz3m4n kaže...

nije to vaza Ming da što starija to bolja 

Rakija, vino.   Je... te vaza.

16 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala

Za rakiju se slažem :)

Vino ipak ima neki rok, naravno daobro skladištenje ima ulogu no pio sam ih starih i nisu bila baš neka  No to su bila mahom domaća vina vjerujem krivo uflaširana i skladištena, no opet su se popila

13 godina
online
Re: Savjeti o nadogradnji računala
Wiz3m4n kaže...

no opet su se popila

Čudim se. Mi bi i vraga popili. Ha ha ha.

Poruka je uređivana zadnji put pon 19.2.2024 19:28 (Valentin17).
13 godina
online
Re: Savjeti o nadogradnji računala
Đorđ kaže...

Da li bih mogao ostaviti win7 na ovom ssd-u i kupiti neki novi ssd na kojeg instaliram npr win11 pa onda kad bootiram mogu odabrat izmedu win7 i win11.Da li bi isao brze novi win11,hoce li postojanje ssd-a sa win7 utjecati na novi ssd sa win11? 

Nisam pratio. Za koju potrebu trebaš Windows 7? Razmišljam možda da Win 7 instaliraš kao virtualnu mašinu unutar Win 11, programi tipa HyperV, VirtualBox to vrte bez problema i besplatni su.

Poruka je uređivana zadnji put pon 19.2.2024 19:27 (Valentin17).
15 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
Kolko sam skužio, a i gledam po webshopovima, taj ryzen 5 5600g je best buy za 170eu. Ili možda za do 200eu ima nešto bolje od toga?
Što nose vjetrovi sudbine nitko ne može znati.
 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
sage kaže...
Kolko sam skužio, a i gledam po webshopovima, taj ryzen 5 5600g je best buy za 170eu. Ili možda za do 200eu ima nešto bolje od toga?

Pa 5600g ti nije 170€ nego 130€ cca u HR najjeftiniji, vani ga ima i za ravno 99€ (+12€ dostava). Ako imas grafu onda je definitivno losa kupnja, za isto 130ak € imas puno jaci R5 5600 koji opere 5600G u gamingu uzduz i popreko (sa odvojenom grafom normalno), ali do 200€ ima puno boljih procesora sam moras prvo ispunit rubriku pod Moj PC i rec da ostajes na AM4 ili more i AM5 (ili nekaj od Intela)...

15 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
Pa ev, možda bi i mogao gledati negdje kupit vani, recimo Austrija, ako može prijedlog i gdje.

Ma ne, nemam grafičku. Odnosno imam staru nvidia msi 760 gtx, ali gaming mi nije primaran. Želio bi kad već kupujem uzet dobar cpu koji će mi trajati godinama. Jel rijetko mijenjam komponente. Mislim doslovno sad imam i5 3rd gen. na laptopu.

Ali nisam u toku s tim svim pa bi htio dobar savjet.. Jel davno davno sam kupovao svoj desktop koji u biti više nije dovoljan za današnje standarde.

Pa šta ja znam gledam u linksu je 169eu, druge trgovine nisam gledo. Al ajmo reč svejedno je gdje bi cpu uzeo, jel to je komponenta koja se rijetko kvari. Al recimo do 200eu koji cpu, šta uzeti... Šta je uopće sad best buy.

Evo recimo ovjde bi mogao uzeti, šta mislite preko Amazona, jel ok to kupovat
AMD Ryzen 5 5600G (6C/12T) with AMD Radeon Graphics (6x 3.9GHz) 19MB Socket AM4 CPU BOX https://amzn.eu/d/f8yKhUZ
Što nose vjetrovi sudbine nitko ne može znati.
Poruka je uređivana zadnji put sri 21.2.2024 18:01 (sage).
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Savjeti o nadogradnji računala

Opet nisi odgovorio kolegi na pitanje koji je implicirao na tvoju potrebu za integriranom grafikom ili ne....ako je trebaš uzmi si Ryzen 5700G cpu, ukoliko misliš si ostaviti staru ili kupovati novu onda si uzmeš Ryzen 5600 ili Intel 12400/F to su sve procesori od oko 130 do 170e i služit će te opet 10g vjerujem ako si nezahtjevan korisnik.

 

Ako mijenjaš cpu naravno da uz to ide i mbo i ram...možda bi želio i ddr5 onda pak ovi procesori ne dolaze u obzir osim možda Intela 12gen. koji  još uvijek dobro kotiraju i ne zaostaju puno za 14gen. Za nešto konkretno morat češ se bolje izjasniti 

Moj PC  
2 0 hvala 2
15 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
Je u pravu si, možda brzopleto pitam. Uglavnom sve ste mi rekli super detaljno, sve sam vas razumio. Još ću gledat gdje bi to mogao kupiti, a da možda prođem jeftinije. Ne apsolutno bi htio cpu sa grafikom, jel neću kupovat još dugo odvojenu grafiku. I baš to što si rekao, deset godina itd, baš tolko imam stari pc, pa i više, evo 16 god hehe i još radi, imam čak još i Pentium 4, doduše u kutiji je to.
Ma iskreno vidim da su i intel i amd odlični, samo ne znam zašto bi se odlučio. Mbo bi išla neka do cca 150-200eu, plus ram odgovarajući. Znači 5700g...
Da, ono što mi najbitnije, ne znam da li to ima veze sad što ću pitat, je da ta nova konfiguracija bude kompatibilna sa VMware workstation, odnosno da to sve skupa radi, ne znam je li imaju kakve veze driveri kod korištenja Linux distri na vmwareu ako bi recimo uzeo amd.
Što nose vjetrovi sudbine nitko ne može znati.
Poruka je uređivana zadnji put sri 21.2.2024 19:30 (sage).
 
0 0 hvala 0
13 mjeseci
offline
Savjeti o nadogradnji računala

Pozdrav, trenutno imam B460M Ds3H MBO sa i7 10070 i 3060 gpu, razmisljam o promjeni procesora pa me zanima što je naisplativije trenutno, preći na neku AM4 platformu tipa r5 5600x ili čak na AM5 platformu? Nisam još pretjrano razmišljao o budgetu samo me zanima što je na isplativije noviji intel, AM4 ili AM5 platforme? PC služu 90% za gaming!

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala

Ti bi mijenja i7 10700 za Ryzen 5600x, zašto????

Nebi dobio ništa sa time baš, nisi napisao monitor koji koristiš no kako god tebi se ne isplati mijenjati ništa osim eventualno grafičke kartice, tipa da prodaš ovu i uzmeš neku rtx 3080 ili RX 6800xt.  Proc i ploču bi ti imalo smisla mijenjati da imaš monitor od 360Hz i grafičku tipa RTX 4080 pa da ti ovo nije dovoljno za pratit monitor, predpostavljam i vidim da to nije slučaj, prema tome odi na čevape i pivo te zaboravi

7 godina
offline
Savjeti o nadogradnji računala

pozdrav, interesira me kupnja novog-većeg SSDa od 1TB. Može neka preporuka uloženo dobiveno, a kompatibilno sa mojom konfom.

CPU: AMD Ryzen 5 1600

PSU: SilentiumPC Vero L2 600W, 80+ Bronze

KUČIŠTE: MS CYCLOPS V

MBO: GIGABYTE GA-AB350M-DS3H

RAM: Corsair VENGEANCE LPX 8GB (2 x 4GB) DDR4 DRAM 3000MHz C15

POHRANA: SSD: 256gb

GPU: SAPPHIRE AMD Radeon PULSE RX 570 8GB GDDR5

MONITOR: AOC I240SXH


Hvala

Poruka je uređivana zadnji put sub 24.2.2024 12:43 (mikiFrajer).
Moj PC  
0 0 hvala 0
2 godine
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
Lenux kaže...

Pozdrav, trenutno imam B460M Ds3H MBO sa i7 10070 i 3060 gpu, razmisljam o promjeni procesora pa me zanima što je naisplativije trenutno, preći na neku AM4 platformu tipa r5 5600x ili čak na AM5 platformu? Nisam još pretjrano razmišljao o budgetu samo me zanima što je na isplativije noviji intel, AM4 ili AM5 platforme? PC služu 90% za gaming!

 Ima smisla mijenjati jedino u ekvivalent tom i7 odnosno prijeći na bolje i to na "živoj" platformi, am5, dakle r7 7800x3d, za igranje najbolje ili bolje, primjerice neki r9 ukoliko ti cpu treba i za nešto zahtjevniju upotrebu, ostalo, poput am4 je prelazak s konja na magarca, prelazak s i7 10070 na r5 5600x graniči sa suludim.

Najisplativiji je prijedlog koji ti je već dao Wiz3m4n iznad, moj prijedlog nije isplativ ali barem ima smisla.

 

mikiFrajer kaže...

pozdrav, interesira me kupnja novog-većeg SSDa od 1TB. Može neka preporuka uloženo dobiveno, a kompatibilno sa mojom konfom.

CPU: AMD Ryzen 5 1600

PSU: SilentiumPC Vero L2 600W, 80+ Bronze

KUČIŠTE: MS CYCLOPS V

MBO: GIGABYTE GA-AB350M-DS3H

RAM: Corsair VENGEANCE LPX 8GB (2 x 4GB) DDR4 DRAM 3000MHz C15

POHRANA: SSD: 256gb

GPU: SAPPHIRE AMD Radeon PULSE RX 570 8GB GDDR5

MONITOR: AOC I240SXH


Hvala

 SSDovi su unatrag i unaprijed kompatibilni ali će raditi na brzinama koje pruža sabirnica na matičnoj ploči ili manjima ukoliko je ssd starije generacije od hwa na ploči, predlažem KC3000 kingstonov nvme ssd kojeg nećeš moći do kraja iskoristiti na svojoj postojećoj ploči ali kada budeš prelazio na novu platformu moći ćeš ga bez problema zadržati, brz je, ne grije se puno, na tvojoj ploči moći će raditi bez hladnjaka, pouzdan.

Cijene su zadnje vrijeme išle gore, pogledaj ovdje, ponuda od 84,55 € u instaru je ok.

Poruka je uređivana zadnji put sub 24.2.2024 13:55 (notloB).
12 godina
offline
Savjeti o nadogradnji računala

Pozdrav, imam konfiguraciju od Adm-a iz 2017:

 

MB: MSI B350M PRO-VDH, AM4

 

CPU: AMD Ryzen 3 1200 BOX, s. AM4

 

GPU: Gigabyte GTX1060 3GB GDDR5 G1 Gaming

 

RAM: DDR4 16GB (2x8) Corsair 3000MHz Vengeance RED

 

SSD: Samsung 250GB 850 Ser. EVO bas SSD

 

Napajanje: Fortron 500W, Hyper

 

Tower: MS midi tower Cyclops II

 

Sve to još radi ali za igre 2017 na gore tipa AC Origins i sve što je zahtjevnije nije dovoljno. Mislim potrošiti 1000 eura top. Koji procesor i grafičku bi mogao ugurati unutra da sam na miru slijedećih 5 godina barem? I da li se uopće isplati nadograđivati s obzirom na matičnu?

 

Igram na 1080p

 

Hvala

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 24.2.2024 16:16 (Gobib).
 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Savjeti o nadogradnji računala

5600 ryzen, bolje napajanje, i ostalo u graficku.....

 

nesto tipa 4060ti ili jace .....

Its just the way of it, son. We all sell our souls sooner or later.
Moj PC  
0 0 hvala 1
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice