Pitanje o životu na FSB

poruka: 30
|
čitano: 39.364
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
11 godina
neaktivan
offline
Pitanje o životu na FSB

Još jedna u nizu tema na internetu o odabiru fakulteta, kao prvo ispričavam se na tome, ali moram odabrati fakultet i meni je to velik izazov. 

Dvoumim se između elektrotehnike i strojarstva, pitao sam dečke na temi FER kak je na FERu, a sad me zanima kak je na strojarstvu.

 

Mislim da ću odabrati strojarstvo prvenstveno radi mogućnosti zapošljavanja kod nas, jeb*š ti elektrotehniku da bi se borio za Končar ili učio norveški ili švedski.

 

Zato me zanima dal neko ide na FSB i

1) koliko dnevno/tjedno radi za faks?

2) s koliko prolazi i kolika je općenito prolaznost? dal su istinite priče da od 100 upisanih 60 pada godinu?
3) koliko izlazite? hobiji? cure? (ili dečki{#})?
4) poznajete li nekoga s FERa ili TVZa ili FESBa i sličnih tehničkih fakulteta pa da mi usporedite koliko frend radi za faks u usporedbi s vama?

  znači koja je težina u usporedbi s ferom?

5) da ponovo upisujete biste li opet na FSB?

 

Ugl pazljivo biram da se ne zaletim kao kad sam upisao gimnaziju kao nadobudni osmaš.

 

Extra wurst
Poruka je uređivana zadnji put ned 9.11.2014 21:41 (Extra protection).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Pitanje o životu na FSB
Extra protection kaže...

 

1) koliko dnevno/tjedno radi za faks?

2) s koliko prolazi i kolika je općenito prolaznost? dal su istinite priče da od 100 upisanih 60 pada godinu?
3) koliko izlazite? hobiji? cure? (ili dečki{#})?
4) poznajete li nekoga s FERa ili TVZa ili FESBa i sličnih tehničkih fakulteta pa da mi usporedite koliko frend radi za faks u usporedbi s vama?

  znači koja je težina u usporedbi s ferom?

5) da ponovo upisujete biste li opet na FSB?

 

Ugl pazljivo biram da se ne zaletim kao kad sam upisao gimnaziju kao nadobudni osmaš.

 

1) Kako koja godina. Prva je relativno lagana (znam ljude koji su dali sve u roku, a onda kasnije izgubili prava), a druga krvava. Dovoljno je sat-dva na dan (pogotovo ako pratis predavanja), osim ako ne ciljaš na 4-5 prosjek.

 

2) Više-manje istinito, kako koja generacija. Ali da, od 500 upisanih njih 80 (prosječno) diplomira stim da najviše ljudi ode nakon druge godine. Ako očistiš prve dvije, onda ćeš i ostatak.

 

3) Vezano za 1), ali uvijek se ima slobodnog vremena. Jedino kad nemaš je kad nisi ništa radio većinu semestra i onda učiš kampanjski za ispitne rokove{#}

 

4) Navodno je strojastvo u Sl. Brodu puno lakše. Oni koji izgube pravo studiranja u Zagrebu, prebace se tamo i daju te ispite koje su imali nepoložene.

 

5) Nebih. Upisao bih nešto s programiranjem jer je perspektivnije.

pr0n lesbians Y U NO EXIST IRL?! ლ(ಠ益ಠლ)
11 godina
neaktivan
offline
Pitanje o životu na FSB

Hvala puno, a koliko vam na faksu znači dal prolazite s 2 ili 4? Koliko je to bitno poslodavcu ili za prijelaz na sljedeću godinu? Nisam od onih koji prije testa racunaju koliko treba za 2, ali me zanima.

 

Programiranje jest perspektivnije, ali nekako me ne privlači, no razmislit ću i o tome, jednostavno nemam volje za programiranjem, a ako za nešto nemam volje onda mi je bolje se ne toga loviti.

 

JOŠ ODGOVORA MOLIM :)

Extra wurst
16 godina
neaktivan
offline
Re: Pitanje o životu na FSB

Ne znači ništa. Glavno da dobiješ službeni dokument. Za stvaran posao onaj koji je imao prosjek odličan je isto nespreman kao i onaj sa dovoljnim.

pr0n lesbians Y U NO EXIST IRL?! ლ(ಠ益ಠლ)
11 godina
neaktivan
offline
Pitanje o životu na FSB

Treba zadovoljit koji poseban uvjet za ulaz u FSB Racing Team??

Extra wurst
10 godina
offline
Re: Pitanje o životu na FSB

Mislim da ne.

 

Kolega ti je fino odgovorio na pitanja, ja cu ti malo pomoc u cetvrtom podebljanom pitanju jer sam isao na FSB sad idem na TVZ, a poznam ljude sa FERa i PMFa

Zapravo sad vidim da sam ti nesto vec odogovorio na temi FER iskustva i vjezbe nesto pa cu samo malo nadodati.

 

Sama elektrotehnika je slicne tezine na TVZu i FERu, obadvoje imaju labose vjezbe itd, i na TVZu ce te fino ucit o elektrotehnici i ono bitno odmah ce ti pokazati kako to izgledaju instrumenti, mjerit ces, odmah pricaju di se sta primjenjuje, sto je najbitnije, opcenito odnos studenta i profesora, pogotovo mladih asistenata je super. To sve kazem za TVZ s cim imam iskustva, za FER neznam detalje, ali nisam cuo da je nesto posebno teze sto se same elektrotehnike, a ne programiranja tice. Btw. kolegi koji je doso sa FERa nisu priznali osnove elektrotehnike 1 radi toga sto se nest nije ucilo na FERu, ali osnove elektrotehnike 2 su mu priznali..

 

Sto se FSBa tice, tamo nema takvih labosa na prvoj god, prvih god dana je lagana ako ucis da, ako ne i ako si ostavis za kasnije ces si zapaprit zivot jer je 2. god super teska sa termom. Kad sam kod terme valja reci da ekipa na PMFu to uci u roku 2 tjedna. PMF je cini mi se iznad ostalih po kolicini dobivenog znanja, a cuo sam da je i priznatiji od FERa sto se tice npr. programiranja po cemu je FER poznat. PMF zato trazi najvece predznanje (bilo bi dobro da si na ti sa matematikom), za FER neznam detalje, na TVZu se trazi vece predznanje iz matise nego na FSBu, iako ono nije kljucno za shvatit, ali ce ti lakse biti, na FSB mozes doc ko tutlek kaj se matematike tice. Sve ce ti objasnit, ali moras pratit. Znaci na TVZu se drugi tjedan odmah prikazuju integrali, ali se objasne malo kasnije i tak, na FSBu nema nikakvih pokazivanja integrala sve do kraja prvog mjeseca. Sto se tice matise, moram nadodat da na FSBu u takve nepotrebne detalje idu, uvode svoje posebne oznake i neke formule, bas kompliciraju do bola, frend sa PMFa, a bome i asistent sa FERa, samo on diskretno veli da zbilja ima retardiranih FSBovih fora. Sa druge strane na TVZu je to pojednostavljeno i ne ide se tolko u sirinu, nego se vise puca na ono sto je bas bitno. Moram nadodati da je polaganje matise preko ispita otezano u odnosu od prije par god i to kazem objektivno. Sami asistenti se smiju kad idu pokazat neki zadatak iz 2010. tek tolko da se nauci princip ili nesto jer su ti zadaci od prije 3-4 god relativno laksi. Navodno je neka fora da FSB oce priblizit svoju matisu na razinu FERa, al ne na nacin da imaju jednako siroko gradivo nego da se ono sto se uci ubija u pojam sa max. iskompliciranim zadacima zato ce ti svatko ko ide na FSB prvo reci da kolokviras matisu, i asistent i profesor..

Da se vratim na labose na FSBu, tako neceg ima tek na 2. god, zato ce ti se prva god cinit malo suhoparna, a u 2. semestar npr. kod nauke o cvrstoci ce te filati gomilom informacija i zato ti je bitno da nemas nikakve zaostatke, da ucis stalno kontinuirano, ne ostavljas nista sa 1. na 2. semestar, a kamoli sa 1. na 2. godinu.

 

Naravno sta got zavrsio od spomenutih fakseva sansa da dobis posao je velika, pogotovo ako kontinuirano ucis sa razumijevanjem dodatno sam istrazujes. I da, zvuci puno lakse nego sto je..

 

Btw. ne vidim neku tako veliku poveznicu izmedju FSBa i TVZ, tj. FER elektrotehnike sto se tice zaposlenja. Pogledaj malo smjerove na FSBu na isvu.hr

Ako te zanima elektrotehnika, struja i sl u detalje, tj. jako jako u detalje, tj. ako te zanima kojim slucajem kvantna fizika, defitinitivno upisi PMF.

Kvantna fizika se na ostalim fakultetima ne razmatra jer nije bitna u samo primjeni, tj. u klasicnim poslovima.

Poruka je uređivana zadnji put čet 13.11.2014 21:25 (The_Fichek).
11 godina
neaktivan
offline
Pitanje o životu na FSB

I opet zahvaljujem na odgovoru, koliko sam u ovih par godina dobio informacija i još se ne mogu odlučiti, sve je podjednako teško, što je nekomu super nekome ne valja, što me zanima ne mogu odlučit zbog širokog znaja i drugih predmeta (da na kraju medicinu ne upišem{#}), znači i tak sve ovisi o meni.

A dok se završi za bacc. ing. jel velika razlika u zaposlenju i plaći od mag. ili dipl. ing., mislim znam da diplomirani rade na višim položajim od ovih... dal se uopce trebam zamarati poslovima? 

Extra wurst
10 godina
offline
Re: Pitanje o životu na FSB

Nemoj se zamarati ako ti je odabir sveden na ono sto si pricao. Definitivno je bolje bit dipl. inzenjer nego bacc. Problem u Hrvatskoj je sto mozes biti prekvalificiran na nekim zaposlenjima, ali ne brini se za to. Bitno da se učiš :)

13 godina
neaktivan
offline
Pitanje o životu na FSB

Kad se sjetim da sam i ja bio ovako neodlučan prije upisa na faks, frka oko mature i sve to, a sad se svemu tome smijem. Uglavnom upiši ono što želiš, i što ti najbolje ide. Nije da je neka razlika između zapošljavanje sa navedenim faksevima. A i država je u gadnom stanju tako da tko zna što će bit aktualno i što će se tražiti kad završiš. 

 

Ja sam ti brucoš FSB-a pa me možeš pitati što god te zanima. Neda mi se pisati puno jer nisam siguran koliko ti je ova tema aktualna pa ako si zainteresiran mogu ti odgovoriti na neka pitanja pošto sam brucoš pa da imaš obzervacije i odgovore od nekog tko je tek došao na faks, a ne samo od iskusnijih.

 

 

btw. Za ekipu sa viših godina, što mislite o PE smjeru na drugoj godini. Smjer me privlači, no vidim da ima puno terme i mehanike fluida za koje sam čuo da su pakao. Što vi kažete?

edit: sjetio sam se, što se radi u EK, nemojte mi reći da je crtanje jer mi RIIG najviše problema stvara na prvoj godini.

Poruka je uređivana zadnji put sub 13.12.2014 23:33 (Keops).
15 godina
odjavljen
offline
Re: Pitanje o životu na FSB
Keops kaže...

Kad se sjetim da sam i ja bio ovako neodlučan prije upisa na faks, frka oko mature i sve to, a sad se svemu tome smijem. Uglavnom upiši ono što želiš, i što ti najbolje ide. Nije da je neka razlika između zapošljavanje sa navedenim faksevima. A i država je u gadnom stanju tako da tko zna što će bit aktualno i što će se tražiti kad završiš. 

 

Ja sam ti brucoš FSB-a pa me možeš pitati što god te zanima. Neda mi se pisati puno jer nisam siguran koliko ti je ova tema aktualna pa ako si zainteresiran mogu ti odgovoriti na neka pitanja pošto sam brucoš pa da imaš obzervacije i odgovore od nekog tko je tek došao na faks, a ne samo od iskusnijih.

 

 

btw. Za ekipu sa viših godina, što mislite o PE smjeru na drugoj godini. Smjer me privlači, no vidim da ima puno terme i mehanike fluida za koje sam čuo da su pakao. Što vi kažete?

edit: sjetio sam se, što se radi u EK, nemojte mi reći da je crtanje jer mi RIIG najviše problema stvara na prvoj godini.

 

PE je definitivno u vrhu kao jedan od najtezih smjerova na strojarstvu, taman je tu negdje poslije simulacija.

 

Sve u svemu zanimljiv smjer, ali dosta i tezak, 2 terme, 2 fluida + jos pokoji tezi predmet (ne znam plan napamet, najbolje pogledat na sluzbenoj stranici)...

 

EK nije bas usko vezan uz RIG, al od tebe se ocekuje da mozes ocitat projekcije i shvatit presjeke i sl, od ovog ostalog tu jos ima mehanike, nauke, uglavnom najlakse receno predmet koji je mjesavina drugih predmeta.

 

Cekaj da ti zavrsi prva godina, pa donesi odluku, kad nesto planiras na FSBu nikad ne ispadne po planu, tak da uci, radi i na temelju rezultata donesi odluku na 2. god.

http://isvijet.com.hr, Siemens C60, SE K700i, Samsung D600, Sam. Omnia i900, iPhone 3G, iPhone 3GS, iPhone 4, Galaxy SIII, Nexus 5
Poruka je uređivana zadnji put ned 14.12.2014 11:58 (Edge).
13 godina
neaktivan
offline
Pitanje o životu na FSB

Ekipa, kako najlakše riješiti termu i EK? EK se toliko ne bojim jer su mi mehanike 1 i 2 te čvrstoća išle bez beda i dosta su mi zanimljivi predmeti iako znam da je EK dosta teži od nauke s kojom se puno ekipe muči. Terma s druge strane... Moj generalni plan je od prvog dana učiti sve pa što bude bude, bez previše planiranja, ali zanima me kakva su iskustva vas starijih koji ste završili faks/drugu godinu.

 

Upisao sam treći semestar sve predmete, PE smjer, položio prvu godinu.

16 godina
neaktivan
offline
Re: Pitanje o životu na FSB
Keops kaže...

Ekipa, kako najlakše riješiti termu i EK? EK se toliko ne bojim jer su mi mehanike 1 i 2 te čvrstoća išle bez beda i dosta su mi zanimljivi predmeti iako znam da je EK dosta teži od nauke s kojom se puno ekipe muči. Terma s druge strane... Moj generalni plan je od prvog dana učiti sve pa što bude bude, bez previše planiranja, ali zanima me kakva su iskustva vas starijih koji ste završili faks/drugu godinu.

 

Upisao sam treći semestar sve predmete, PE smjer, položio prvu godinu.

 

EK i nema baš veze sa naukom, najviše sa mehanikom - prijenos i redukcija sila, momenti itd. Teorija je bubanje napamet ugl, nikakve mozgalice. Za numeriku je najbitnije skužiti "problem" u zadatku, odnosno prepoznati šta se točno događa kada pomakneš polugu/uključiš EM/promjeniš prijenosni omjer itd. Uz sve to još moraš naučiti točno se služiti literaturom (strojarski priručnik, decker) - JAKO BITNO!

 

Terma - vježba, vježba i samo vježba - barem što se tiče zadataka. Možeš ti skužiti problem i kako rješiti problem u zadatku već nakon ove "prve" vježbe, ali ostale dvije ti trebaju za brzinu. Ispit se piše 3h, 6 zadataka ali vjeruj mi, to je na knap :P

Teorija, učit dok ti iz uši ne izlazi. Nije ništa teško za skužit (asistenti su fala bogu odlično i uvijek hoće pomoći) ali količinski je puno toga.

pr0n lesbians Y U NO EXIST IRL?! ლ(ಠ益ಠლ)
Poruka je uređivana zadnji put pon 5.10.2015 16:50 (AA-d00d).
11 godina
neaktivan
offline
Pitanje o životu na FSB

Sto upisati,elektrotehniku ili strojarstvo?Koliko je tesko upasti i prolaziti na strojarstvu?Koliko je tezak u odnosu na fer?

Maturant sam ove godine.Idem tehnicku skolu (elektro smjer).Dosad mi elektrotehnika na feru bila glavni izbor.Ali vec nekih pola godine mi se vrti strojarstvo po glavi.Moze neka dobra dusa sa FSB-a da mi ukratko napise najbitnije o faksu.Unaprijed zahvaljujem.

Nobody Cares!
13 godina
neaktivan
offline
Re: Pitanje o životu na FSB

1)Upiši ono što te više zanima jer ćeš to lakše učiti i bolje će ti ići, nitko od nas ne zna što tebe stvarno zanima.

2)Poprilično je lagano upasti na FSB, za razliku od FER-a na kojeg svi hoće pa je puno teže. Ja sam bio 30. na FSB-u i ~300. na FER-u, to ti dosta govori. Što se tiče težine u odnosu na FER tu su negdje, na kraju se svede da će ti lakše ići ono što te zanima. Oba faksa su teška i neće biti lagano što god da upišeš.

Poruka je uređivana zadnji put čet 8.10.2015 16:55 (Keops).
16 godina
neaktivan
offline
Pitanje o životu na FSB

Izbjegavaj elektrotehniku jer od toga ovdje nema kruha. Ako i dalje zelis na FER programiranje je daleko bolji izbor.

pr0n lesbians Y U NO EXIST IRL?! ლ(ಠ益ಠლ)
11 godina
neaktivan
offline
Re: Pitanje o životu na FSB
Keops kaže...

1)Upiši ono što te više zanima jer ćeš to lakše učiti i bolje će ti ići, nitko od nas ne zna što tebe stvarno zanima.

2)Poprilično je lagano upasti na FSB, za razliku od FER-a na kojeg svi hoće pa je puno teže. Ja sam bio 30. na FSB-u i ~300. na FER-u, to ti dosta govori. Što se tiče težine u odnosu na FER tu su negdje, na kraju se svede da će ti lakše ići ono što te zanima. Oba faksa su teška i neće biti lagano što god da upišeš.

 Hvala na odgovoru,ima jos vremena do prijave,pa vjerujem da ce mi se izbor nekako iskristalizirati.

AA-d00d kaže...

Izbjegavaj elektrotehniku jer od toga ovdje nema kruha. Ako i dalje zelis na FER programiranje je daleko bolji izbor.

 Upravo to mi prolazi kroz glavu.A sto se tice eventualnog programiranja,ono me bas i ne privlaci.Mozda ipak onda strojarstvo...

Nobody Cares!
11 godina
neaktivan
offline
Re: Pitanje o životu na FSB
AA-d00d kaže...

Izbjegavaj elektrotehniku jer od toga ovdje nema kruha. Ako i dalje zelis na FER programiranje je daleko bolji izbor.

 Rekla kazala, ili osobno iskustvo? 

Prestanite stavljati zarez,tamo gdje je odavno trebala biti tocka!
16 godina
neaktivan
offline
Re: Pitanje o životu na FSB
Paradox1 kaže...
AA-d00d kaže...

Izbjegavaj elektrotehniku jer od toga ovdje nema kruha. Ako i dalje zelis na FER programiranje je daleko bolji izbor.

 Rekla kazala, ili osobno iskustvo? 

 "Druga ruka".

pr0n lesbians Y U NO EXIST IRL?! ლ(ಠ益ಠლ)
8 godina
neaktivan
offline
Pitanje o životu na FSB

Pozdrav, ja sam isto ove godine maturant i naravno kako i kod većine, nakon gimnazije ništa neznam.

Mene zanimaju FSB i FER, ali na FER-u me zanima računarstvo (kompovi i programiranje), ali me također

zanima mehanika, robotika i slično.

 

1. Dali mi netko može opisati što se uči na STROJARSTVU, ali na smjeru Mehatronike (ne morate baš iz svog iskustva, možda ste čuli ili upoznati s tim)?

 

2. Zanima koliko je zastupljeno programiranje na FSB (Mehatronika), ili to ovisi o tome koje izborne kolegije uzmeš? (možda da se usporedi sa FER-računarstvom)

 

3. Zanima me koliko je zastupljen rad i upoznavanje rada računala (može isto usporedba s FER-računarstvom), ili to isto ovisi o nečemu?

 

4. Mehatronika mi se čini kao smjer koji je puno šire od računarstva, i ima vše područja zaposlenja nakon njega, jel istina? taj aspekt me i vuče više na mehatroniku,

 

Sva moja pitanja je onak s djećje perspektive jer malo znam i neznam šta ću, pa pokušavam izdvojiti karakteristike svakog faksa koji bi me privukli, dao sam nekakvu predođbu onoga što me zanima, pa bi zamolio da date još neki svoj osobni savjet uz ta sva pitanja koja sam postavio. :)

 

Hvala puno ;)

0 FER (Računarstvo)
2 FSB (Mehatronika i robotika)
8 godina
neaktivan
offline
Re: Pitanje o životu na FSB
Pozdrav,
Javljam se iz mlade generacije u odnosu na ovu temu, kako su prosli upisi kod vas?

Mene zanima koliko je za FSB bitno predznanje iz fizike u odnosu na ono iz matematike, te dal ista znaci predznanje u cad programima kojeg imam, a namjeravam upisati nesto iz konstrukcijskog smjera.
Hvala unaprijed
13 godina
neaktivan
offline
Re: Pitanje o životu na FSB

Predznanje iz fizike je totalno nebitno, ja sam maturu napisao za 60% jer je prelagana a kur*a nisam znao od fizike, nisam znao strujni krug nacrtati i to mi na faksu uopće nije bio problem. 

Matematika će ti dosta više koristiti.

Predznanje iz CAD-a će ti dobro doći, neće ti nešto previše pomoći, ali to je dobro da znaš i radi na tome i vježbaj.

15 godina
odjavljen
offline
Pitanje o životu na FSB

Predznanje iz srednje, sto podrazumijeva jaku matematiku i nesto malo znanja iz fizike pomoci ce na prvoj godini, na drugoj godini nece vas nitko spasiti. Ako stisnete full gas 2. godinu potrosit ce te vise benzina nego u citavom zivotu, to ukljucuje ucenje, iscekivanje rezultata, zivciranje do granice da vise ne funkcionirate u socijalnom zivotu kao nekad. Promijenit ce te se kao osoba, nebitne stvari oko kojih ste se prije zivcirali zakopat ce te 100m ispod zemlje jer stvarno shvatite da nisu bile vrijedne zivciranja.

 

Uz jako ucenje biti ce vam bitna i strategija, sam ste svoj general, nitko vam ne moze pomoc koliko vi mozete sami sebi.

 

Bitno je da u startu naucite da ne slusate druge, ako netko kaze "ovo je tesko", "ovo je nemoguce", "to nikad neces proc", samo se osmjehnite i ignorirajte, na taj nacin je jedino sve moguce polozit. Osim toga nista ne uzimajte zdravo za gotovo, sve dok vam ocjena nije zapisana u studomat racunajte kao da to niste polozili.

 

To je par koraka kojih se morate drzati da kao prosjecna osoba zavrsite FSB, bit ce muke, bit ce rada, bit ce trenutaka kad su svi vani, a vi doma, ali na kraju ce se vidjeti rezultati.

 

Ovo nista nije uvelicano, stvari su takve, iz velikih kolegija tipa Termodinamike, EK1, EK2, Meh. Fluida ocekuju puno i nece nista prepustiti slucaju.

http://isvijet.com.hr, Siemens C60, SE K700i, Samsung D600, Sam. Omnia i900, iPhone 3G, iPhone 3GS, iPhone 4, Galaxy SIII, Nexus 5, LG G3
Poruka je uređivana zadnji put pon 1.2.2016 15:19 (Edge).
7 godina
neaktivan
offline
Re: Pitanje o životu na FSB
Ucenik sam gimnazije i prvi izbor za dalje mi je fsb, to sam nedavno odlucio. Dosta sam stvari shvatio o opcenitom studiranju na faksu. Zamolio bih nekog sa iskustvom i informacijama da mi sto vise napise o konstrukcijskom smjeru.. Vidio sam par stvari na internetu (tablica koje apsolutno nista ne kuzim) ali me zanima iz prve ruke
8 godina
neaktivan
offline
Pitanje o životu na FSB

EDIT - premjestio na temu o FERu.

Poruka je uređivana zadnji put pon 30.1.2017 0:01 (SMA Solar).
3 godine
neaktivan
offline
Pitanje o životu na FSB

Pozdrav svima, idem na FSBu smjer računalno inženjerstvo i treba mi savjet za polaganje EKa, terme i mat3, iz čega je najbolje učiti i vježbati da bi se moglo sve redovito položiti i ako naiđem na nešto što ne razumijem da li je najbolja opcija obratiti se demosu tog predmeta ili su instrukcije bolja opcija? Također me zanima kolko je potrebno učiti iz predavanja za ta tri predmeta i općenito kolko sati rada treba utrošiti na učenje i vježbanje? Također me zanima kolko su teški kolegiji iz petog semestra (informacijski modeli proizvoda, automatika, KPR, teorija i tehnika mjerenja)? Da li je pametno upisati EKa i KPR u istom semestru? Bilo kakav savjet i informacija bi mi dobro došla da si mogu organizirati šta upisati i kako položiti kolegije.

5 godina
offline
Re: Pitanje o životu na FSB
girly1234 kaže...

Pozdrav svima, idem na FSBu smjer računalno inženjerstvo i treba mi savjet za polaganje EKa, terme i mat3, iz čega je najbolje učiti i vježbati da bi se moglo sve redovito položiti i ako naiđem na nešto što ne razumijem da li je najbolja opcija obratiti se demosu tog predmeta ili su instrukcije bolja opcija? Također me zanima kolko je potrebno učiti iz predavanja za ta tri predmeta i općenito kolko sati rada treba utrošiti na učenje i vježbanje? Također me zanima kolko su teški kolegiji iz petog semestra (informacijski modeli proizvoda, automatika, KPR, teorija i tehnika mjerenja)? Da li je pametno upisati EKa i KPR u istom semestru? Bilo kakav savjet i informacija bi mi dobro došla da si mogu organizirati šta upisati i kako položiti kolegije.

 

Pozdrav, 

 

EK1 u moje vrijeme (2017.) za numerički dio ispita učilo se iz starih ispitnih rokova i kolokvija pošto nema zbirke zadataka. Treba proći više zadataka i dobro ih shvatiti da bi to isto mogao primjeniti na nekom drugom primjeru. U svakom slučaju probaj kolokvirati jer nemaš usmeni, ali ako ne uspiješ dalo se proć i kroz ispitne rokove. Za usmeni dio ispita učio sam iz Deckera, taman je Kranjc počeo izbacivati i skripte pa nešto malo iz toga te također iz primjera usmeni ispita koji su bili prije. Čuo sam sad da za EK1 postoji više skripti nego prije (od Kranjčevića) pa uči i iz toga.

 

Terma nije težak kolegij samo je gradivo jako opširno i složeno pa treba sve to povezat, i ako se uči s razumijevanjem i kontinuirano može se položit. Prof Halasz (mi smo zadnja generacija kad je on bio profesor) izbacio je knjigu Uvod u termodinamiku i istoimenu zbirku. To ti je dovoljno za položit termu i nema potrebe za drugim izvorima. Osobno sam kolokvirao termu iz prvog upisa, ali dosta sam i uočio. Prošao sam više manje kroz cijelu zbirku i pripremao sam se za usmeni barem 3 tjedna.

 

Matematiku 3 ne znam kak bi opisao. Sad znam koja je bila svrha te matematike dok u ono vrijeme nisam to baš shvaćao - pričam za numerički dio (osim numeričkog dijela imaš i vjerojatnost i statistiku). U numeričkoj matematici uče se algoritmi, tj. neke funkcije, preko kojih računalo računa integrale, interpolira funkcije i slično. Preporučam da probaš to kolokvirati jer nemaš usmenog, a usmeni kod prof. Singer zna bit zajeban. To uči iz službenih skripta i starih kolokvija, to bi trebalo biti dovoljno.

 

Ako nešto ne razumiješ uvijek pitaj kolege oko sebe za pomoć, također odi i na demonstracije i maltretiraj ekipu. 

Na faksu jedino kaj sam uzeo instrukcije bio je 1h iz EK1 jer sam dosta vremena potrošio na termu pa čisto da si ubrzam pripreme za ispit iz EK.

 

Sva ova tri kolegija koje si naveo zahtjevaju da sjedneš i zagriješ stolicu. U moje vrijeme najzahtjevnija po utrošku vremena je bila terma, EK1 ima nešto manje gradiva i da ga položiš moraš ga shvatit jer je to najjednostavniji način da ga prođeš. Matematika 3 je nešto manje zahtjevna od terme i EK, pogotovo ako je kolokviiras. Ako zajebes onda se moze zakomplicirat.

 

Ako se dobro sjećam informacijski modeli proizvoda je nešto slično kao onaj kolegij razvoj proizoda. Tu nije bilo nekih problema. Automatika izgleda čudo za položit jer ispite i kolokvije slaže asistent Milić koji je lumen i ispred svog vremena, ali može se položit. Dobro prati predavanja i vježbe i pitaj Milića ako negdje zapneš.

 

KPR radiš neki programski zadatak u Catia-i ili Creo-u. Nije niš posebno težak. Prati vježbe, izrokaj zadatak i to je to. Mislim da ima i neki mini kolokvij di moraš u 3D-u napravit neki predmet. Niš spešl. Teorija i tehnika mjerenja isto nije problem.

 

EK1 je 5 razina jači kolegij od KPR-a tak da ti KPR ne bi trebo previše smetat.

 

Sve u svemu koncentriraj se na 3 kolegija koja si naveo, uči jer se sve da položit.

3 godine
neaktivan
offline
Re: Pitanje o životu na FSB

Hvala na informacijama:). A jel se treba ici na predavanja iz KPRa, impa i teorije i tehnike mjerenja ili da na to ne gubim vrijeme?  

5 godina
offline
Re: Pitanje o životu na FSB
girly1234 kaže...

Hvala na informacijama:). A jel se treba ici na predavanja iz KPRa, impa i teorije i tehnike mjerenja ili da na to ne gubim vrijeme?  

 

KPR predavanja se nesto slabo sjecam i koliko znam morao sam bit na tome jer je bio popis prisutnih - nisam 100% siguran. Ali u moje vrijeme (prije 4 god. cca) nije bilo usmenog niti su informacije s predavanja olaksavale prolaz kolegija, sve se svodilo na vjezbe.

 

Iz teorije i tehnike mjerenja nisu bila obavezna predavanja, ali olaksala bi na kraju prolaz kolegija - no taj kolegij nije prezahtjevan i da nejdes na predavanja nekak se prodje.

3 godine
neaktivan
offline
Pitanje o životu na FSB

Pozdrav svima ;), zanima me zna li netko jos nesto o konstrukcijskom smjeru , koliko je tezak u odnosu na ostale smjerove i opcenito jos stvari vezano uz taj smjer, te jos proizvodno inzenjerstvo (USMJERENJE: Automatika u proizvodnji i osiguranje kvalitete).

3 godine
neaktivan
offline
Fsb- POMOĆ OKO SMJERA!

Pozdrav svima, zanima me ima li tko od vas ikakvih iskustava sa smjerom Inženjersko modeliranje i računalne simulacije, jedino što se dalo pročitat je da ga se smatra prvim ili drugim najtežim smjerom, uz PE smjer.

Kakav je raspored predavanja, koliko se uči dnevno, što se uči, što se može s tim  raditi, isplati li ga se uzeti , jeli sličan nekom drugom smjeru itd... ako netko nađe vremena da odg barem na neka od ovih pitanja bio bih mu zahvalan :)

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice