Kako do prvog posla?

poruka: 2
|
čitano: 1.367
|
moderatori: Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
neaktivan
offline
Kako do prvog posla?

Evo listao sam forum i trazio slicne teme ali slabo nesto ima. Naime prosle godine sam poceo da ucim web development, presao sam pun k tutorijala, procitao knjiga, clanaka, i generalno sve sto je imalo ikakve veze sa ovom profesijom sam upio. Do sada mogu reci da dovoljno dobro poznajem CSS/html i javascript/jquery kao i mnoge frameworke npr foundation, bootstrap itd, okusao sam se u PHP, ruby, python i njihovim MVC frameworksima ali na tom polju imam jos dosta da naucim. Takodje sam dosta radio na upoznavanju sa dizajnom, boje, fontovi, layout, UX i sve to. Mnogo sam vremena posvetio ovome jer sam bio slobodan gotovo cijelu godinu tako da mogu reci da konacno razumijem kako se sve uklapa i ide jedno s drugim. Nedavno sam odlucio da malo ozbiljnije razmislim o svemu ovome, napravim portfolio i pocnem traziti prve klijente. Portfolio je jos u izradi jer ne mogu da se odlucim oko nekih stvari, ali jos koji sat da ulozim u izradu i bice gotov. 

 

Mene interesuje da li neko ima iskustva u savjete u pronalazenju prvog posla? Znam za mnoge freelance stranice koje sam pogledao, kao i nudjenje usluga u oglasima, forumima itd. ali ne znam koji put je najbolji da se dodje do prvog posla. Naravno ne ocekujem sad da cu u roku od sedam dana zaraditi neku ogrmonu sumu novca, meni je bitno da steknem pravo iskustvo i da mogu pokazati svoj rad, a cijena je manje bitna, eto samo da nije bukvalno besplatno. Za pocetak bi najbolje bilo da je to neka jednostavna static stranica sa nekoliko "pod-stranica", landing page ili nesto.


Takodje me interesuje da li je neko imao problema sa samopuzdanjem jer ja kada zamislim sebe kad mi neko ponudi posao jednostavno se prepadnem, ne znam zasto jer sto se tice znanja mislim da imam dobru osnovu i ako koji problem naleti mislim da cu ga moci rijesiti dovoljno brzo, ali eto neka trema me hvata od svega ovoga. 

 

Ko god ima bilo kakvo misljenje u vezi ovoga neka napise, bicu zahvalan.

 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Kako do prvog posla?
harell kaže...

Mene interesuje da li neko ima iskustva u savjete u pronalazenju prvog posla? Znam za mnoge freelance stranice koje sam pogledao, kao i nudjenje usluga u oglasima, forumima itd. ali ne znam koji put je najbolji da se dodje do prvog posla. Naravno ne ocekujem sad da cu u roku od sedam dana zaraditi neku ogrmonu sumu novca, meni je bitno da steknem pravo iskustvo i da mogu pokazati svoj rad, a cijena je manje bitna, eto samo da nije bukvalno besplatno. Za pocetak bi najbolje bilo da je to neka jednostavna static stranica sa nekoliko "pod-stranica", landing page ili nesto.

Tvoj stav je sasvim korektan & realan i vjerujem da će to i potencijalni poslodavci prepoznati. Jer, prva greška je najčešće to što se ljudi bez većeg radnog iskustva precjenjuju. Odmah pucaju na visoko, misleći da znaju najbolje i da vrijede minimalno 10k kn mjesečno. Takvi obično niti ne impresioniraju. Zato je bolje biti realan i s vremenom skupljati iskustvo, a s tim iskustvom dalje napredovati pa doći i do veće plaće. Ne može sve odjednom.

 

harell kaže...

Takodje me interesuje da li je neko imao problema sa samopuzdanjem jer ja kada zamislim sebe kad mi neko ponudi posao jednostavno se prepadnem, ne znam zasto jer sto se tice znanja mislim da imam dobru osnovu i ako koji problem naleti mislim da cu ga moci rijesiti dovoljno brzo, ali eto neka trema me hvata od svega ovoga. 

 

Ko god ima bilo kakvo misljenje u vezi ovoga neka napise, bicu zahvalan.

To je sasvim normalno jer ne znaš što se točno očekuje od tebe. Koliko god da se ti pripremao i učio razne tehnologije nikada ne možeš biti u potpunosti spreman. No neka te to ne brine jer tako je sa svima. Zato se gotovo u svim tvrtkama novi radnici prvo uvode u posao kroz određeno vrijeme. U tom periodu ćeš vidjeti kojim tehnologijama se tvrtka bavi, koje alate koristi, kakav je tok informacija, na koji način se pristupa izradi projekta itd. itd. Sve ćeš s vremenom skužiti.

 

Jedino što se od tebe realno očekuje jest da imaš barem minimalna iskustvo s ciljanim tehnologijama. Znači, nije problem npr. ako si zapeo jer ne znaš kako impementirati neku funkciju koja treba nešto upisati ili pročitati iz baze, no ako ti uopće ne znaš što je baza ili nikada se na nju nisi prije spajao e onda je to već korjenski problem. Svakako je preporučljivo da imaš neke projekte iza sebe koje bi mogao i demonstrirati potencijalnim poslodavcima jer kroz te projekte oni mogu vidjeti i čime si se do sada konkretno bavio, koje tehnologije znaš koristiti itd..

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice