Spržen HDD novim PSU-om

poruka: 90
|
čitano: 10.113
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
10 godina
offline
Spržen HDD novim modularnim napajanjem

Pozdrav,

Kupio sam novo napajanje i zbog nestrpljivosti napravio glupost, naime imam 4 diska (2 HDD, 2 SSD) i nisam stavio novi kabel jer je nešto kraći, tj. morao bi sve skidati iz kućišta pa pokušati spojiti na drugi način, a kako se radilo o polumodularnim napajanjima, smatrao sam da neće biti problema. Međutim kada sam spojio računalo zadimilo se iz HDD-a, znao sam odmah da nije dobra situacija. Poslije sam vidio da raspored na kabelima najapanja nije isti, što mi nema logike i čisti je debilizam proizvođača.

E sad gledao sam malo na netu, može biti PCB, a može biti i dioda, pošto su tu neke za moju obitelj dragocijene fotografije, zanima me radili tko u RH hard diskove, tj. da mijenja PCB ili cijelu ploču. Ne znam da je kupiti isti HDD pa promijeniti ploču, tko to radi?

 

Hvala

Festina lente
Moj PC  
1 0 hvala 1
9 godina
offline
Spržen HDD novim PSU-om

Ne znam odgovor na pitanje ali evo savjet: UVIJEK IMATI BACKUP VAŽNIH PODATAKA. 

Moj PC  
4 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Spržen HDD novim PSU-om
pretpostavka je majka svih zaj..
recovery ti rade mozda 2, 3 firme u hr, cijene naravno nepopularne...

sto je moguce ili nemoguce napravit nazalost ti nitko ne moze trenutno rec s obzirom da nisi navea model diska i oznaku pcb-a.
16 godina
moderator
online
Re: Spržen HDD novim modularnim napajanjem
mrki_tua kaže...

E sad gledao sam malo na netu, može biti PCB, a može biti i dioda, pošto su tu neke za moju obitelj dragocijene fotografije, zanima me radili tko u RH hard diskove, tj. da mijenja PCB ili cijelu ploču. Ne znam da je kupiti isti HDD pa promijeniti ploču, tko to radi?

Bolje je pitanje koliko si se voljan igrati podacima. Ako se nisi, onda to radije prepusti profesionalcima - izguglaš spašavanje podataka site:hr.

16 godina
offline
Re: Spržen HDD novim modularnim napajanjem
mrki_tua kaže...

Pozdrav,

Kupio sam novo napajanje i zbog nestrpljivosti napravio glupost, naime imam 4 diska (2 HDD, 2 SSD) i nisam stavio novi kabel jer je nešto kraći, tj. morao bi sve skidati iz kućišta pa pokušati spojiti na drugi način, a kako se radilo o polumodularnim napajanjima, smatrao sam da neće biti problema. Međutim kada sam spojio računalo zadimilo se iz HDD-a, znao sam odmah da nije dobra situacija. Poslije sam vidio da raspored na kabelima najapanja nije isti, što mi nema logike i čisti je debilizam proizvođača.

E sad gledao sam malo na netu, može biti PCB, a može biti i dioda, pošto su tu neke za moju obitelj dragocijene fotografije, zanima me radili tko u RH hard diskove, tj. da mijenja PCB ili cijelu ploču. Ne znam da je kupiti isti HDD pa promijeniti ploču, tko to radi?

 

Hvala

 Google je dobra stvar ;) Pročitaš recenzije, nazoveš ljude pa vidiš što će ti reči.

7 godina
protjeran
offline
Spržen HDD novim PSU-om

Gle, kod modularnih napajanja nema standarda - cak i unutar istog "proizvodjaca" ima razlike,

osobito zato sto koriste vise tipova OEM-ova, i onda im je jeftinije samo dati prepakirati sa svojom nalijepnicom,

a ostaviti sve od OEM-a, pa imas istog "proizvodjaca" sa OEM-om od FSP-a, Enermax-a, CWT-a, Seasonic-a i mnogo drugih,

i kablovi ne pasu (super je kad fizicki ne pasu, tipa jedan ima okrugle, drugi cetvrtaste, pa nema mogucnosti zajeba).

 

Moj savjet - dvaput mjeri ; jednom rezi - a ne obratno - prvo postekat pa onda tek onda istrazivati zasto to nije tako.

 

Sto ti sad ostaje - s obzirom da svaki disk ima svoj lockout chip, u kojem su upisane pozicije cilindara na samom disku,

zamjena samog PCB-a nece pomoci, bez da se prelemi lockout chip. A i treba imat srece, da i on nije pregorio.

 

Sto vise pipas, vece su sanse da napravis jos vece sranje, s obzirom da nisi toliko upucen u tu materiju.

 

Javi se nekoj firmi koja radi recovery podataka sa unsitenih uredjaja i medija, iskesiraj jednu mjesecnu placu i imat ces,

uz mnogo srece i sto manje petljanja - svoje podatke natrag.

Steel for Humans, Silver for Monsters, Gold for the Witcher...
Moj PC  
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Spržen HDD novim PSU-om

Ma čekaj, ovo pojma nisam imao... Jesam li dobro shvatio, koristio si modularno napajanje, a kabele od drugog, starog napajanja? I to nije isti standard, drugačije su premreženi kabeli, pa se dogodi ovo što se tebi dogodilo?

 

Žao mi je tvog diska, ali mi je drago da znam za ovo, jer se lako moglo i meni dogodit, ni na kraj pameti mi nije bilo da kabeli na napajanjima nisu standardizirani.

Live long and prosper.
Moj PC  
7 0 hvala 0
10 godina
offline
Spržen HDD novim PSU-om

Hvala svima na odgovorima, našao sam Solimunsko rješenje, naručio pcb ploče na aliexpress, samo ću BIOS čip prebacit na te nove, valjda će raditi, ako koga zanima može poslat odmah pm pa za mjesec dva ću odgovorit šta i kako je bilo. Još jednom zahvaljujem svima.

Festina lente
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Spržen HDD novim PSU-om
Filox kaže...

Ma čekaj, ovo pojma nisam imao... Jesam li dobro shvatio, koristio si modularno napajanje, a kabele od drugog, starog napajanja? I to nije isti standard, drugačije su premreženi kabeli, pa se dogodi ovo što se tebi dogodilo?

 

Žao mi je tvog diska, ali mi je drago da znam za ovo, jer se lako moglo i meni dogodit, ni na kraj pameti mi nije bilo da kabeli na napajanjima nisu standardizirani.

 Tako je, dobro si shvatio, čak ni isti proizvođač ne daje iste kabele  eno razvikani škovacasti EVGA je to radio, pun je net sprženih PC-a, ja sam dobro i prošao, al bio sam u šoku. Još sam poslije provjerio napajanje sa multimetrom, sve radi, ništa mi nije bilo jasno, tek kad san sve izvadio i krenio spajati dio po dio, prvo bez grafe, itd. škužio sam šta je.

Festina lente
10 godina
offline
Re: Spržen HDD novim PSU-om
Čitatelj kaže...

Gle, kod modularnih napajanja nema standarda - cak i unutar istog "proizvodjaca" ima razlike,

osobito zato sto koriste vise tipova OEM-ova, i onda im je jeftinije samo dati prepakirati sa svojom nalijepnicom,

a ostaviti sve od OEM-a, pa imas istog "proizvodjaca" sa OEM-om od FSP-a, Enermax-a, CWT-a, Seasonic-a i mnogo drugih,

i kablovi ne pasu (super je kad fizicki ne pasu, tipa jedan ima okrugle, drugi cetvrtaste, pa nema mogucnosti zajeba).

 

Moj savjet - dvaput mjeri ; jednom rezi - a ne obratno - prvo postekat pa onda tek onda istrazivati zasto to nije tako.

 

Sto ti sad ostaje - s obzirom da svaki disk ima svoj lockout chip, u kojem su upisane pozicije cilindara na samom disku,

zamjena samog PCB-a nece pomoci, bez da se prelemi lockout chip. A i treba imat srece, da i on nije pregorio.

 

Sto vise pipas, vece su sanse da napravis jos vece sranje, s obzirom da nisi toliko upucen u tu materiju.

 

Javi se nekoj firmi koja radi recovery podataka sa unsitenih uredjaja i medija, iskesiraj jednu mjesecnu placu i imat ces,

uz mnogo srece i sto manje petljanja - svoje podatke natrag.

 Da, ali ako nije isti standard, onda bu i spoj morao biti različit, cigani su, ništa više. Šta se ovoga tiče, dosta ssm čitao, odu diode i to znam koje, kad je ona otišla, struja dalje ne ide, ssd bi trebalo prominit 6-7 dioda, al to mi se ne da, naručio sam PCB, baš ću temu ostaviti otvorenu pa ću za mjesec, dva javiti rezultate. I da, to što govoriš je sve pohranjeno u jednom čipu koji ima oveće noge za današnju elektroniku, mogao bi ga i sam promijeniti  ali ću dati nekome da to uradi umjesto mene.

Festina lente
15 godina
odjavljen
offline
Re: Spržen HDD novim PSU-om

Standarda nema. To je kao da kažeš da tvoj susjed ne bi smio stavljati hlače na drugu policu ormara jer ti tamo spremaš majice.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
5 godina
offline
Re: Spržen HDD novim PSU-om
MrBlc kaže...

Standarda nema. To je kao da kažeš da tvoj susjed ne bi smio stavljati hlače na drugu policu ormara jer ti tamo spremaš majice.

 To što nema standarda je totalna debilana. I ne nije isto moje majice i tvoje hlače, jer ti moje slaganje majica neće uništit ništa po tvojoj kući.

 

Standardizirat kabele ili ih bar onda napravit da fizički ne mogu u drugo napajanje ništa ne košta proizvođača. Nije da treba mijenjat pola proizvodnje i izgubit 30% prihoda radi te promjene. Na onom kraju koji ide u napajanje treba promijenit malo krug/kvadrat/trokut raspored i onda se takav kabel ne može uopće koristit na bilo kojem drugom napajanju. A svaka normalna firma bi napravila standard bar za svoje proizvode, a ne da 2 modela iste firme mogu koristit iste kabbele i spržit disk/matičnu/sve.

 

Totalna debilana.

Live long and prosper.
15 godina
odjavljen
offline
Re: Spržen HDD novim PSU-om

Konektori se proizvode po standardnoj šabloni koja ima ograničen broj kombinacija, a prioritet je da korisnik ne može uštekati kabel koji je došao s napajanjem u krivi konektor na samom napajanju, što značajno ograničava mogućnosti za blokirati kabel drugog proizvođača, osim ako ne kopiraš njegove kabele. 

 

Bez standardizacije jednostavno ne ide.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
7 godina
protjeran
offline
Spržen HDD novim PSU-om

Standard je definiran velicinom i oblikom kucista,

te velicinom, oblikom i standardom kranjih konektora - a ostalo izmedju

je pjesnicka sloboda proizvodjaca.

 

Da nije tako, nebi mogli imati ni razlicite duzine kablova, jer duzinom kablova

direktno utjeces na pad napona, gubitke, te stupanj iskoristivosti napajanja (tako je Corsair slao napajanja

sa kratkim kablovima na certifikaciju, da bi dobili Platinum certifikat, a prodavali su sa dugackim kablovima

sa nizim stupnjem certifikata).

 

Raspored zica u konektoru izmedju napajanja i kabla definira proizvodjac - i SVI odgovarajuci

kablovi dolaze uz napajanje. Ako ti nije dovoljno, korisnik se mora savjetovati sa uputstvima,

ili samim proizvodjacem, za dodatne ili duze kablove, ili sa 3rd party tvrtkom koja radi

kablove za tvoj tip napajanja, kao sto je CableMod:

https://eustore.cablemod.com/compatibility/

https://eustore.cablemod.com/configurator/

 

Ne moze se krivit proizvodjaca, zato sto je rupa ista, a raspored zica drugaciji,

jer eto korisnik misli da sve zna i gura gdje god sta stigne.

 

I Mujo je vidio rupu na ogradi, pa se naspranjio.

Steel for Humans, Silver for Monsters, Gold for the Witcher...
Moj PC  
5 1 hvala 2
5 godina
offline
Re: Spržen HDD novim PSU-om
Čitatelj kaže...

Standard je definiran velicinom i oblikom kucista,

te velicinom, oblikom i standardom kranjih konektora - a ostalo izmedju

je pjesnicka sloboda proizvodjaca.

 

Da nije tako, nebi mogli imati ni razlicite duzine kablova, jer duzinom kablova

direktno utjeces na pad napona, gubitke, te stupanj iskoristivosti napajanja (tako je Corsair slao napajanja

sa kratkim kablovima na certifikaciju, da bi dobili Platinum certifikat, a prodavali su sa dugackim kablovima

sa nizim stupnjem certifikata).

 

Raspored zica u konektoru izmedju napajanja i kabla definira proizvodjac - i SVI odgovarajuci

kablovi dolaze uz napajanje. Ako ti nije dovoljno, korisnik se mora savjetovati sa uputstvima,

ili samim proizvodjacem, za dodatne ili duze kablove, ili sa 3rd party tvrtkom koja radi

kablove za tvoj tip napajanja, kao sto je CableMod:

https://eustore.cablemod.com/compatibility/

https://eustore.cablemod.com/configurator/

 

Ne moze se krivit proizvodjaca, zato sto je rupa ista, a raspored zica drugaciji,

jer eto korisnik misli da sve zna i gura gdje god sta stigne.

 

I Mujo je vidio rupu na ogradi, pa se naspranjio.

 Super sve, hvala na info.

 

Ali nisu kablovi, nego kabeli. Kablovi su kante za ovdu, kabeli su zice od struje.

Live long and prosper.
6 godina
offline
Spržen HDD novim PSU-om

probaj maknut diodu (99% je dioda), ili probaj nabaviti istu maticnu za HDD (sa time da ces morati bios maknuti na novu jer je head allignment tamo) ako ti je sve to previse - data lab ako se ne varam to radi (mozda se varam :) ) ali ce te doci beskonacno $

 

 

NULL!=NULL
 
0 0 hvala 0
7 godina
protjeran
offline
Spržen HDD novim PSU-om

Vjerovatno ovisi o govornom podrucju, jer neki kazu "kablovi"

za pojila za stoku.

 

Trebali bi govoriti vodici, kao skup zica, jer kabel je njemacka rijec, posudjenica.

Steel for Humans, Silver for Monsters, Gold for the Witcher...
Moj PC  
2 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Spržen HDD novim PSU-om
MrBlc kaže...

Standarda nema. To je kao da kažeš da tvoj susjed ne bi smio stavljati hlače na drugu policu ormara jer ti tamo spremaš majice.

To je glupost, a pogotovo kad se priča o kabelima koji su crne boje sa istim priključkom, dakle glupost i pokvarenost proizvođača. Recimo sad spajaš 8 pinski kabel na GPU i pregori GPU jer je kod ovih drugačiji raspored pinova, šta bi na to rekao, čisto karikiram? Znači debili imaju jedno slobodno mjesto i onda su gornji na donji, jer eto žele biti drugačiji, pa onda napravi i svoji priključak na PSU!? Ili u krajnju ruku stavi upozorenje na kutiju, nije baš mala stvar.

Evo fotografirao sam stari i novi kabel, sad izgleda smješno, ali tko ide za tim..

Inače ako bi usporedili moje 5 godina staro Thermaltake 530 SE napajanje i Corsair 650 TX, rekao bi da je u svemu (osim u kvaliteti kondezatora, itd.) bolji Thermaltake. Prvo kabeli su duži, veći je razmak između spojeva i s njima bez problema mogu spojiti sistem sa 4 diska na mom kućištu, dok s ovima moram eksperimentirati. 

Drugo, paket i pakiranje je puno bolje i kvalitetnije složeno, izgleda mi za klasu iznad.

Treće, čini mi se da je čak napajanje i zub tiše, mada za objektivan stav treba izmjeriti dB. 

Sve u svemu javit ću ovdje za mjesec dva jesam li uspio spasiti HDD i ako jesam koja je procedura, pa koga zanima neka prati. 

 

P.S. Što se gramatike tiče, mislim da je vodič jedna žica sa izolatorom, a kabel skup vodiča sa izolatorom. 

Festina lente
Poruka je uređivana zadnji put uto 29.9.2020 16:14 (mrki_tua).
10 godina
offline
Re: Spržen HDD novim PSU-om
VladRi kaže...

probaj maknut diodu (99% je dioda), ili probaj nabaviti istu maticnu za HDD (sa time da ces morati bios maknuti na novu jer je head allignment tamo) ako ti je sve to previse - data lab ako se ne varam to radi (mozda se varam :) ) ali ce te doci beskonacno $

 

 

 Neću prčkat sa diodama, mada bi netko stručniji to riješio za male pare. Naručio sam sa alija ploče pa ću samo prebaciti BIOS čip i to je to. 

Festina lente
11 godina
offline
Re: Spržen HDD novim PSU-om
mrki_tua kaže...

Evo fotografirao sam stari i novi kabel, sad izgleda smješno, ali tko ide za tim..

znaš kako se kaže u vojsci kad najebeš, bio kriv ili ne - jbga, nisi pazio

prvo vrijeme sam se pjenio da nisam ja kriv, da nisam mogao ništa napraviti da spriječim, da bi se dogodilo štogod ja napravio, da nije fer... par mjeseci kasnije sam i ja slijegao ramenima i govorio drugima - jbga, nisi pazio

tako i kod tebe s ovim, nisi pazio i jebi ga sad

14 godina
offline
Re: Spržen HDD novim PSU-om
Nadam se da nemaš crypto valuta na njemu
Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
protjeran
offline
Re: Spržen HDD novim PSU-om
mrki_tua kaže...

 Neću prčkat sa diodama, mada bi netko stručniji to riješio za male pare. Naručio sam sa alija ploče pa ću samo prebaciti BIOS čip i to je to. 

 

Nadam se da ce ti raditi, da nebi bilo - tko placa jeftino, placa dvaput (skuplje) kasnije.

 

A tako najcesce i bude.

Steel for Humans, Silver for Monsters, Gold for the Witcher...
14 godina
offline
Re: Spržen HDD novim PSU-om
U vojsci nikad sam ne najebeš vecinom kolektiv stobom hahah.
7 godina
offline
Re: Spržen HDD novim PSU-om
mrki_tua kaže...

 Neću prčkat sa diodama, mada bi netko stručniji to riješio za male pare. Naručio sam sa alija ploče pa ću samo prebaciti BIOS čip i to je to. 

 A i ako je disk novije proizvodnje, rješenje obično nije tak jednostavno.

Prije je bilo dovoljno maknuti TVS diodu (naravno, staviti novu poslije, premda bi za hitne slučajeve radilo i bez nje, na vlastitu odgovornost), ali u današnje vrijeme ništa od toga, vjerovatno ti je prekurilo pola elektronike.

imali smo jednu takvu temu na forumu, kolega je na eksternom disku htio popraviti (ima i tegrirani kontroler za usb ladicu na ploči od diska) pa ništa od toga.

Onda sam išao pogledati par diskova novije proizvodnje, i ista stvar, znači ni obični diskovi nemaju više (bar ovi 2.5" kaj sam probao).

Za 3.5" nemam pojma, baš budem pogledao, imam taman jedan novi disk.

 

Kruha i igala...
7 godina
protjeran
offline
Spržen HDD novim PSU-om

U vojsci ne radis glavom nego rukama.

Steel for Humans, Silver for Monsters, Gold for the Witcher...
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Spržen HDD novim PSU-om
Prvo, rijetko koji proizvođač napajanja zapravo proizvodi samo napajanje. Proizvođači napajanja se u pravilu drže svog rasporeda s kojim su počeli raditi dok je tek postojalo par skupljih modela modularnih napajanja, pa taj problem nije ni postojao. Kasnije je sve išlo po inerciji i nitko nije želio mijenjati o svom trošku ni prilagođavati tuđem standardu.

Standardizacija služi upravo tamo gdje je bitno natjerati proizvođače na poštivanje nekakve dogovorne norme. Za ovaj slučaj očito nitko nije smatrao da je to bitno i nije pokrenuo postupak. S obzirom da je sve veći broj napajanja modularan, mislim da bi standardizacija imala smisla. Umjesto da lupaš TD za iznesene činjenice, mogao bi pokušati pokrenuti inicijativu.

Što se boja tiče, većina napajanja imaju standardne boje žica, ali ljudi koji pate od estetike to ne vole pa traže alternativu i kupuju third party kabele s custom bojama. Neki proizvođači napajanja su to prepoznali, pa imaju u ponudi i napajanja s crnim žicama, dok drugi imaju isključivo standardne boje u ponudi. Kad si kupovao, to ti očito nije ništa predstavljalo, ali sigurno je bilo istaknuto jer je to sell point.
Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
14 godina
offline
Re: Spržen HDD novim PSU-om
Pogrešno u kojoj si ti onda vojsci bio
8 godina
offline
Spržen HDD novim PSU-om

 

Pogledaj ovo, ne čini mi se previše komplicirano za promjenit za razliku od nekih smd chipova sa pitaj boga koliko nozica...

Moj PC  
1 0 hvala 1
10 godina
offline
Re: Spržen HDD novim PSU-om
dreadmoore kaže...
Nadam se da nemaš crypto valuta na njemu

 Porez na budale dajem Hrvatskoj lutriji, odavno je Bitcoin bio 50 kn, tada je trebalo ulagati, ono što sam uložio je propalo ili su propale stranice gdje sam to držao. P.S. Sve i da imaš, ako imaš ključ, spašene su, barem u teoriji. 

Festina lente
10 godina
offline
Re: Spržen HDD novim PSU-om
Čitatelj kaže...
mrki_tua kaže...

 Neću prčkat sa diodama, mada bi netko stručniji to riješio za male pare. Naručio sam sa alija ploče pa ću samo prebaciti BIOS čip i to je to. 

 

Nadam se da ce ti raditi, da nebi bilo - tko placa jeftino, placa dvaput (skuplje) kasnije.

 

A tako najcesce i bude.

 Nema veze, ja volim izazove, a plaćam svojim novcem, kažem žao mi je fotografija, ali opet jesu li one vrijedne 200-300 eur sad da plaćam za to?!

Festina lente
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice