Problemi s ssd particijom

poruka: 10
|
čitano: 1.959
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
offline
Problemi s ssd particijom

Danas me otac zvao da nema na kompu dokumenata, mislio sam opet je nešto zeznuo. Na kompu ima SSD Crucial BX500 256GB, podijeljen na 2 particije. Sistemska prva, druga s podacima. Obje se vide u win exploreru, tj. imaju svoje slovo, ali kad hoću otvoriti D: particiju dobijem grešku 'The volume does not contain a recognized file system'. I hoće da particiju formatiram, što naravno neću. E sad, otac veli da nije ništa radio da se to desi, ali da mu so to pojavilo nakon win10 updatea koji je išao ovih dana. Probao sam neke alate za raw data recovery s diska, ali nisam baš nešto bio uspješan. Pitanje je i da li on već nije 'stisnuo' taj format, mislim da nije ali nikad ne znaš. 

Ima tko kakvu ideju, da li se da particija nekako spasiti i podaci na njoj, ili piši Gatesu propalo?

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Problemi s ssd particijom

Digni Linux Ubuntu ili Linux Mint ili Kali u live modu. Ukoliko je disk fizički ispravan najvjerovatnije da će ga Linux vidjeti. Prebaci podatke s diska na neki eksterni medij. Zatim formatiraj cijeli SSD, napravi particije i instaliraj Windows. Ovo ti je najbrže a sačuvaćeš i živce.

Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Problemi s ssd particijom
guslac kaže...

Danas me otac zvao da nema na kompu dokumenata, mislio sam opet je nešto zeznuo. Na kompu ima SSD Crucial BX500 256GB, podijeljen na 2 particije. Sistemska prva, druga s podacima. Obje se vide u win exploreru, tj. imaju svoje slovo, ali kad hoću otvoriti D: particiju dobijem grešku 'The volume does not contain a recognized file system'. I hoće da particiju formatiram, što naravno neću. E sad, otac veli da nije ništa radio da se to desi, ali da mu so to pojavilo nakon win10 updatea koji je išao ovih dana. Probao sam neke alate za raw data recovery s diska, ali nisam baš nešto bio uspješan. Pitanje je i da li on već nije 'stisnuo' taj format, mislim da nije ali nikad ne znaš. 

Ima tko kakvu ideju, da li se da particija nekako spasiti i podaci na njoj, ili piši Gatesu propalo?

 Probaj još sa preporučenim Minitool alatom, ili u tvojem primjeru Damaged Partition Recovery opcija.

 

https://forum.bug.hr/forum/topic/ostale-softverske-teme/lista-besplatnog-softvera/30365.aspx?page=7&jumpto=1521735&sort=asc&view=flat

 

Kaj se tiče Windows 10 Update, realno to je smeče ili samo imaš koš problema ili nepotrebnih komplikacija.Za ubuduče pogledaj dolnji link, pa eto udari Windows 10 Update opciju lopatom po glavi i nema frke.

 

https://forum.bug.hr/forum/topic/windows/windows-10-openito/215879.aspx?page=467&jumpto=6081452&sort=asc&view=flat

 

 

Intel=pokvareni podmukli gadovi!
13 godina
offline
Problemi s ssd particijom

Hvala na odgovorima, probat ću tim redom sve opcije :)

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Problemi s ssd particijom

Ništa od navedenog nije pomoglo. Linux niti ne vidi raw particiju, ostali programi samo su nalazili neke .swf datoteke koje nemaju nikakvog smisla, uopće mi nije jasno što se to desilo s diskom. Crucialova aplikacija tvrdi da je disk ispravan, i na kraju sam jednostavno napravio quick format i disk se ponaša normalno. Budući da nije bio full format, i dalje bi potencijalni podaci trebali biti na disku, ne? Opet sam proskenirao i opet ništa nema. Tata ima nekakav backup od prije par mjeseci pa nije na kraju tako strašno, no od sad ću mu staviti da mu ide online backup na neki gdisk ili slično. Ima sporu vezu na net pa će to raditi tak-tak, ali bolje to nego ništ.

 
1 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Problemi s ssd particijom
guslac kaže...

Ništa od navedenog nije pomoglo.

Zato se kupi vanjski mehanički disk željenoga kapaciteta na koji se onda prema potrebi iskopiraju bitni podaci.

Za sva pitanja i pomoć, obratiti se preko privatne poruke. :D
15 godina
offline
Re: Problemi s ssd particijom
guslac kaže...

Ništa od navedenog nije pomoglo. Linux niti ne vidi raw particiju, ostali programi samo su nalazili neke .swf datoteke koje nemaju nikakvog smisla, uopće mi nije jasno što se to desilo s diskom. Crucialova aplikacija tvrdi da je disk ispravan, i na kraju sam jednostavno napravio quick format i disk se ponaša normalno. Budući da nije bio full format, i dalje bi potencijalni podaci trebali biti na disku, ne? Opet sam proskenirao i opet ništa nema. Tata ima nekakav backup od prije par mjeseci pa nije na kraju tako strašno, no od sad ću mu staviti da mu ide online backup na neki gdisk ili slično. Ima sporu vezu na net pa će to raditi tak-tak, ali bolje to nego ništ.

 -prvo, naravno da os (bilo koji) ne vidi raw particiju, svaki os koristi svoj nativni ili dodatni FileSys za pristup disku, tj to rade app-programi tipa diskpart-diskmanageri kao dio osa. Appsima pokušavaš, čitati-spasiti, ne linuxom (koji pogotovo za ntfs nije čarobni štapić, tj nije win tj nema disk alate za win kao banalno chkdsk..).

-zbrljavljena je particija, tj tablica-adresar podataka-struktura.. da bi čitao podatke s diska moraš čitati 'adresar', .. i razlika, hdd-disk, neke stvari se mogu spasiti ili alternativnim metodama čitati, dok za ssd-chip medij to nije moguće tj interno različit način rada koji zbog čuvanja pojedinog clustera tj funkcije TRIM upravo ubija šansu pronalaženja podatka bez 'adresara'.. jer ih ta funkcija razbacuje tj time se 'produžuje' vijek trajanja ali istovremeno rizik gubitka tj nemogućnost popravka algoritmom, traženjem jer nema niza, nema narednog clustera jer ga trim baci na neko mjesto i samo interna logika tj adresar-toc-kontroler dok se ne zbrljavi zna gdje je neki cluster tj podatak. Kad formatiraš disk tad brišeš adresar tj stvaraš novi.. i sad je situacija kao novi (prazan) disk, odnosno, možda će raditi godinama možda će sutra crknuti, no podatke nećeš spasiti nikakvim linuxom ili raw čitanjem.. jer to nije hdd.

-zašto/kako se to desi? pregrijavanje, loš kontakt, bug u firmwareu, malware.. nestanak struje, bilo što. Zato za npr usb stikić imaš pravilo-preporuku saferemoval.. prvo isključiti pa onda odspojiti tj ponekad korisnik samo izvadi stikić i tad se desi isto-slično tj može se zbrljaviti particija. Razlika, stikić nema trim i mem kartice kao sd ili flashdisk su napravljene tako da pokušaju očuvati posljednje stanje, npr prebace se u readonly-writepotect.. ali disk-ssd ne radi tako nego ima trim/ahci.. drugi kontroler-logika i zato možeš spašavati usb flash disk dok ssd ne (u ovakvom slučaju) pri čemu su oba ispravna tj ''samo'' je zbrljavljena soft-logika-adresar tj particija-struktura FSa (podataka).

-format, quickformat.. ne postoji brzi-spori ili full :) tj može biti brzo ili sporo ali samo lowlevel se odnosi na tvorničko formatiranje medija, dok chipovi to jednostavno nemaju, kao npr RAM, mada će ti soft dozvoliti ako imaš npr ramdisk jer ga tad os ne vidi kao ram nego kao disk..

-ne miješati full format s dod-anjem, tj višestruko (sigurnostno) prebrisavanje-presnimavanje random sadržajem kako bi se onemogućilo neovlašteno izvlačenje podataka (uništavanje prebrisavanem).

-kao i zbljavljen FS kad ne može format proći nego obrišeš particiju i kreiraš novu..

-razlika je što se formatom uopće ne brišu podaci ni u jednom slučaju, samo se adresar isprazni, dok ovisno o ostatku, može i skupljač smeća (rezevni clusteri i sl. kao garbage collector). tj svaki disk ima određeni broj rezervnih clustera koji se koriste kao rezervni kotač u autu kad pukne guma, koliko ih imaš, toliko je ok.. nakon tog nemaš=problem. SSD je jednostavno takav, drugi način rada u odnosu na mehanički HDD i time (ono što fahidioti ne razumiju a početnici pobrkaju čitajuči razne (dez)informacije) sve povezano s mogućnošću spašavanja kao i alatima-načinima tj što se može a što ne.

-nekad davno su mbo  u biosu imale low level format.. postoji soft kojim se to može, time se određuje broj glava, clustera-blokova.. tj geometrija diska, dok ssd jednostavno nema geometriju nego je chip-tranzistor, nije fizički disk kao gramofonska ploča.. kao traka-kaseta vs RAM.

 

-da, backup, za ssd je to jedini način osim kvara u kojem možeš vratiti u normalno stanje. Backup je uvjek jedini pravi način, može biti kvar, može virus-malware.. a ssd je jednostavno takav i ako se koristi u kombinaciji s hdd (najčešće) tad nije problem povremeno backupirati-imiđirati.. no nije ni to baš praktično ili nije 'pravi' način (pravi.. pod navodnicima, ovisi što se radi..).

-treba backupirati podatke, ne os-appse tj lako je instalirati soft, problem je gubitak važnih podataka i to rješava backup. Image sysa može skratiti ali je nepraktičan + veličina, može.. no to nije backup.

-backup znači da u svakom trenu imaš rezervu-duplić potrebnog (podatka), ne da je to npr jednom mjesečno jer tad si nešto izgubio u međuvremenu.. no ovisi koliko je važno-potrebno.

-backup bi bio da podatke s ssd iskpiraš na drugi disk npr hdd i da svaki put kad izmjeniš-dodaš to sinkroniziraš tj napraviš novi-svježi backup.

 

sažetak:

-nije linux spas, jer nema potrebne win-FS alate, tj možeš linux-live koristiti kad se win zbrljavi ili malware, ne za popravak diska ili spašavanje podataka koje s tim nemaju veze.

-format je format, novi adresar.. ništa više. (ostalo su priče iz davnina..)

-ponaša se normalno, jer je sad normalan.. nećeš pronaći stare podatke jer je to ssd. Možda će sad crknuti, možda će raditi godinama (do isteka trim alokacije tj trošenja logičkih-fizičkih tranzistr vrata.. što se broji u ciklusima i postoji kao neka statistička brojka za jamstvo, po isteku tog jamstva može crknuti kao što može i prije..)

-ako nisi izolirao i isključio uzrok problema, može se ponoviti.. uzrok je u disku ili izvan diska, uzrok je soft, možda loš firmware, možda driver, možda napajanje.. ali kad ti se jednom desi tj kad se opečeš, tad za idući put pripremiš pravi backup.. :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
14 godina
offline
Re: Problemi s ssd particijom
ihush kaže...

 ....

sažetak:

-nije linux spas, jer nema potrebne win-FS alate, tj možeš linux-live koristiti kad se win zbrljavi ili malware, ne za popravak diska ili spašavanje podataka koje s tim nemaju veze.

...

Sve OK...Linux je spas u smislu spašavanja podataka sa oštećene particije (što sam radio prije par dana). Ne može, naravnu popraviti svaki problem ali dovoljno je da vidi naše podatke koje želimo spasiti.  

15 godina
offline
Re: Problemi s ssd particijom

-ne, nije to linux.. tj nije čarobni štapić + pogrešna upotreba/ideja. .. tj banalno miješaš kriterije, razloge ili npr live (većina distri je live tj installer sa stikića koji je bootabilan-funkcionalan os s kojim možeš npr kopirati podatke, raditi, surfati .. ili instalirati.) .. zašto (sad zvuči da govorim protiv linuxa?) .. jer imaš i miniPE, tj live-win, i važije, aplikacije-alati tj os je samo os, osnova na kojoj rade aplikacije i ne spašavaš nešto osom, nego specijaliziranim alatima-appsima ili znanjem (koje je osnovni alat, appsi su samo pomoćni kao što je lakše koristiti winzip klikanjem nego tipkanjem naredbi..).

- ili što si to spasio linuxom? Fixao disk? -nemaš npr chkdsk.. ili si kopirao file? to možeš svakim osom ili installerom, možeš iz 'dos-a' (cmd) ali je lakše klikanjem.. no nije linux-live jedini tj to može svaki os inače nije os..

-svi osevi na x86 platformi su na toj lowlevel razini ''kompatibilni''.. tj svi rade istim alatima-načinima npr particije-disk-FS samo što to juzeri tako ne doživljavaju, kao što je nevažan soft kojim snimiš npr audio CD, radi jednako u svakom playeru i ne možeš po tome znati kako/čime je napravljen jer je rezultat identičan tj standard.. (osim što se ubaci info-reklama u par podataka.. kao što foroparat snimi exif podatke..).

-pa tako je svejedno koristiš li linuxov gparted ili msov fdisk tj diskmanager-diskpart .. tj stvaraju isto, standard, koji je identičan za sve i zato je to standarad (inače bi bilo platformski). Nešto sasvim drugo je koje FS podržava, tj os podržava svoj nativni, ali to je ekšli driver i razlika je što linux distra uključuje driver za npr ntfs dok win ne (ali možeš..) dok je za macos-hfs+ najviše stvar licence kao npr paragon soft..

-što god može linux (sa live stikića) može i miniPE-win, tj win može više, jer je to konkretna platforma, jer ima sve potrebne alate tj ima ono što je sam OS, tj ima npr chkdsk.. + zbog same dominacije za desktop daleko više alata-appsa za fix-popravak imaš pod win (ali to je samo stvar proizvođača softwarea, njegov interes za koju platformu će nešto raditi ili neće..). Dodatno problem linuxa je razmrvljenost kako disti-GUIja, tako i svih mogućih alata, već samim tim koji FS koristiš npr svi podržavaju fat/fat32 (jer je standard, boot + mediji..) ili svoj nativni ali linux uz to ima (pa sad nabrajanje.. =previše izbora u malo zastupljenim ciframa da bi proizvođač softwarea ciljao na linux, prije će raditi za win-mac, mada je u osvnovi sve isto i svaki disk-part manager podržava manje/više sve FSove.. npr Paragon/acronis/easeus..). Sve distre podržavaju ext (2-3-4..) neke bfrs itd. Problem je što samo noviji soft podržava novije FSove, kao i MBR-GPT.. a tad da nešto novo nemaš izbor alata-softa koji je tu već desetljećima praktički isti jer to je ispod haube od prvog dos-a ''jednako''.. tj sam naziv dos= disk os.. i ako želimo biti precizni tad se kaže npr ms-dos-verzija.. kao i linux/gnu (koji je započeo život dok je linus još bio dječarac korištenjem dosa i fdiska by ms da bi ga uopće instalirao..).

 

-može se, kao što se može švicarskim nožićem nešto napraviti, ali pravi alat je ipak 'pravi' + sve je to isto, sve je file a linux nije čudotvorac, odnosno, manje juzera zna za minipe neg što su čuli za linux.. i tako priča krene (u pogrešnom smjeru, jer linux nije fix za win). Kopirati, raditi, live je super stvar, dok ms ima npr wintogo ili minipe, ali zbog licence tj ms to ne želi za običen juzere.. no (kao zaključak) prije ćeš neki kvar-problem kvara diska-filea tj spašavanje napraviti wininstallero0m iz cmda nego linuxom jednostavno jer su potrebni msovi alati tj dio osa koji to radi dok to linux ne radi a nema ni takve ponude trećih firmi/alata kao što postoji za ms platformu, npr nezamjenjiv kad zatreba getmydataback i sl. dok kopiranje može obaviti bilo koji pc-os pa i tablet-mobač-komodorac.. :) .. npr andorid, tj ako govorimo o tome da je lakše klikati u guiju nego to isto raditi tipkanjem u terminalu-cmdu. .. no što god radiš, ispod haube to omogućuje os dok appsi samo olakšavaju klikanje i ako ovisiš o appsima tad trebaš os koje one traže-kompatibilan.. a većinom je to win, ne zato jer to linux ne može nego zato jer je to dominantan os tj broj korisnika a time i programeri-proizvođači koji imaju ciljano tržište.

-mogu čak izvrnuti tvrdnju, obrnuto, win (platfomra) može spašavati linux (bilo koji os na kompatibilnoj x86 platformi) ako govorimo o ispravnosti diska-filea, sve što mu treba je podrška za FS odnosno ako nije fat-ntfs tad treba driver, odnosno alati kao disk-part manageri pristupaju disku i bez tog, dok za kopiranje (filemanager) moraš imati driver tj pristup HWu a driver je samo spona hw-app. Za sve platforme postoje odgovarajući driveri za FSove i paragon je primjer komercijale koja radi.. dok pod linuxom imamo free-open.. i često je uključeno u install pa juzeru izgleda da to radi sam linux (čudotvorac). :))

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
14 godina
offline
Problemi s ssd particijom

Disk jede govna, Windows mu ne može ništa, boot-am Linux, Linux vidi sranje od podataka na disku...copy...paste! Kako radi,  interesuje malo njih......

Moj PC  
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice