Monitor ne pali

poruka: 8
|
čitano: 523
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
8 godina
neaktivan
offline
Monitor ne pali

Zdravo svima imam neki stari monitor koji uopste ne radi kada se prikljuci na struju lampica ne radi prije toga se desavalo da radi lampica ali da se panel ne pali pa sam otvorio monitor nesto cackao i povezao onako rastavljen monitor i radio je normalno i tako krenuo da ga sastavim i na ploci ima kondenzator koji se napuni pa sam satsavio kontakte na kondenzatoru da bi ga ispraznio da ne bi slucajno rukom dotakao da me ne udari struja naravno sve sam raskopcao ispraznio kondenzator i sastavio monitor i ponovo ga prikljucio i nije davao znakove zivota na ploci ne vidim  nista osteceno je li moguce da sam sa tim kondenzatorom spalio neku diodu ili tranzistor?

 
0 0 hvala 0
7 godina
online
Re: Monitor ne pali

Nisi, mogao si jedino sebe stresti.

 

U kvaru je očito još neka komponenta, prvo dobro pregledaj sve jel kaj očito skureno, a ako nije onda instrumentom prvo ispitaj sve diode i tranzistore, i izmjeri jel imaš negdje neki kratki spoj gdje ne bi trebao biti.

 

Naravno, to sve radi dok nije uštekano u struju, nemoj mjeriti pod naponom ako ne znaš kaj radiš, preopasno je !!!

 

Kruha i igala...
Poruka je uređivana zadnji put pon 17.2.2020 20:59 (fer-de-lance).
8 godina
neaktivan
offline
Re: Monitor ne pali

A kako mogu ispitati kondenzatore i tranzistore? Je li i oni mogu nekako sa multimetrom da se ispitaju posto nisam strucnjak sa multimetrom znam mjeriti napone,otpor i koristiti pistalicu

7 godina
online
Re: Monitor ne pali

Možeš neke osnovne provjere, stavi instrument na mjerenje otpora i kad mjeriš kondenzator otpor bi trebao brzo rasti, staviš npr. na 20k područje i onda budeš vidio kak raste otpor ako je ispravan, a ako brzo pređe mjerno područje staviš na više, 200k ili više.

aAko je u kratkom spoju bude ti pokazivalo otpor blizu nule i ne bude se mijenjao.

Isto to možeš i na tranzistoru, njemu kad staviš na mjerenje otpora ne bi trebao ništa pokazivati, a kad staviš diodni test trebao bi pokazivati oko 0,6V između dvije nožice,  a kad obrneš pipalice onda ništa, ovisno o tipu tranzistora, jer npr. mosfet upališ kad mi na određeni način spojiš pipalice.

 

 

 

Kruha i igala...
8 godina
offline
Monitor ne pali

De se ti okani tih ispitivanja da nebude dima,ulovit ćeš krivi kondenzator na krivom naponu i prosvjetliti ...

 

Slikaj pločicu napajanja kad otvoriš monitor,stavi tu ...

 

Nemoj to štekati u struju ...

Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
online
Re: Monitor ne pali

Baš sam čekao da ti uletiš kolega 

Živi svjedok kak je to kad te stepe 400V iz kondića 

(zezam se, i mene steplo puno puta, kaj se i vidi po mojim postovima )

 

Kruha i igala...
8 godina
neaktivan
offline
Re: Monitor ne pali

Bez brige pazim ja na sebe zato sam kad sam posao sastavljati prvo ispraznio kondenzator da me ne bi opalilo hahahah sve to radim dok je iskljuceno iz uticnice i ne ukljucujem dok ne sastavim

5 godina
offline
Re: Monitor ne pali
Adoxxxxxsdi kaže...

Zdravo svima imam neki stari monitor koji uopste ne radi kada se prikljuci na struju lampica ne radi prije toga se desavalo da radi lampica ali da se panel ne pali pa sam otvorio monitor nesto cackao i povezao onako rastavljen monitor i radio je normalno i tako krenuo da ga sastavim i na ploci ima kondenzator koji se napuni pa sam satsavio kontakte na kondenzatoru da bi ga ispraznio da ne bi slucajno rukom dotakao da me ne udari struja naravno sve sam raskopcao ispraznio kondenzator i sastavio monitor i ponovo ga prikljucio i nije davao znakove zivota na ploci ne vidim  nista osteceno je li moguce da sam sa tim kondenzatorom spalio neku diodu ili tranzistor?

 I ja sam jednom, nedavno, odlučio otvorit svoj novi monitor. Otvorio, nisam vidio ono što me zanimalo, zatvorio nazad. Nikad više nije upalio. Ništa nisam dotakao, ništa napravio, skinuo plastiku, vratio plastiku, gotovo.

 

Čudni su ti monitori, znaju se pravit blesavi. Ja sam svome objasnio šakom da ako ne upali, da se neće sigurno više upalit. Sad se sigurno više neće upalit.

 

Live long and prosper.
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice