Zapošljavanje nakon fakulteta

poruka: 10
|
čitano: 7.424
|
moderatori: Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
17 mjeseci
neaktivan
offline
Zapošljavanje nakon fakulteta

Pozdrav ekipa, zanima me malo više o trenutnoj situaciji zapošljavanja u Hrvatskoj u IT sektoru. 

Student sam 2. godine računarstva na TVZ-u, imam 20 godina i zanimaju me iskustva drugih ljudi što se tiče zapošljavanja. Ne znam da li mi je još rano razmišljati o tome ali takva sam osoba, te želim "prije vremena" znati na čemu sam.

 

Da li je teško zaposliti se u struci u Hrvatskoj? Znam da to ovisi od osobe do osobe, ali općenito gledajući, koliko ima poslova i da li je teško zaposliti se s obzirom koliko ljudi želi poziciju developera? Dosta ljudi kaže da se većina zaposli na 3. godini, ali da li je to zapravo tako? Uz sve to ide ona dobra, trebaš iskustvo da se zaposliš... Mene zanima Java i android development te gledajući po LinkedIN-u nema baš "hrpa" poslova u ponudi.

Da ne govorim o "praksi" na TVZ-u gdje u zadnjem semestru moramo imati samo 30 sati. Po meni je to ništa, ne znam da li je to zapravo tako?

 

E sad, ja sam tu naveo neke stvari koje me muče oko zapošljavanja u HR, no uz sve to me zanima i zapošljavanje u stranim državama poput UK, Danske, Nizozemske (želja mi je da odem u stranu državu raditi i živjeti). Ima li netko iskustva ili je od nekog čuo, kako je to zaposliti se u inozemstvu iz Hrvatske bez iskustva/sa godinu ili 2 iskustva u HR? Čitao sam da ima nekakvih procedura što se tiče dobivanja dozvole, sponzoriranja od strane firme i sl.

 

Da li znate jel strane firme više cijene njihove studente i da li će im biti lakše zaposliti im se? Npr. da se ispišem s faksa nakon ove godine i započnem faks u stranoj državi iz nule te tamo ostanem.

 

Hvala svima

 
2 0 hvala 0
7 godina
offline
Zapošljavanje nakon fakulteta

To što studenti 3. godine kažu da se "zaposle" znači da rade na studentski ugovor odnosno poslodavci ih prime jer ih mogu malo platiti a ništa ne moraju platiti prema državi.

Na TVZu je praksa 160h tako da ne znam od kud tebi 30h.

 

Ostalo ne mogu komentirati jer nisam u toj struci ali znam kako su moji kolege TVZovci bili "zaposleni" kao studenti.

 

EDIT:

Ono što ipak mogu reći je to da kreni raditi vlastite projektiće/programe ili što već te sastavljati github portfolio.

Kad dođeš do toga da tražiš prvi posao to će ti puno pomoći.

Poruka je uređivana zadnji put sri 2.11.2022 22:03 (It'sMe932).
 
2 0 hvala 0
23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Zapošljavanje nakon fakulteta

Radim u ITu bez faksa. Ide to i s faksom.

No, kao student vjerojatno ćeš radit studentske poslove.

Tek nakon završetka možeš bit zaposlen kao puni radnik.

17 mjeseci
neaktivan
offline
Re: Zapošljavanje nakon fakulteta

Hmm, da. Sad sam malo više istražio po dokumentima TVZ-a umjesto plana nastave i izgleda da trebam 160h odraditi. Međutim, praksu sam već odradio preko Mc2 natjecanja. Želio bih otići vani raditi ali ne znam koji potez da napravim... Da li da završim ovdje faks ili da nakon ove godine upišem negdje vani. Pitanje je da li ću se uspjeti zaposliti ovdje (imam nekakav osjećaj da neću, možda se varam), ako se zaposlim odma posli faksa, ne znam koliko je teško dobiti posao onda izvan HR? I da, radim na nekakvim malim projektima :)

14 godina
offline
Re: Zapošljavanje nakon fakulteta
MaleticLu1 kaže...

Hmm, da. Sad sam malo više istražio po dokumentima TVZ-a umjesto plana nastave i izgleda da trebam 160h odraditi. Međutim, praksu sam već odradio preko Mc2 natjecanja. Želio bih otići vani raditi ali ne znam koji potez da napravim... Da li da završim ovdje faks ili da nakon ove godine upišem negdje vani. Pitanje je da li ću se uspjeti zaposliti ovdje (imam nekakav osjećaj da neću, možda se varam), ako se zaposlim odma posli faksa, ne znam koliko je teško dobiti posao onda izvan HR? I da, radim na nekakvim malim projektima :)

 Ako budes dobar, neces imat problema s poslom ni ovdje, a ni vani.

Da bi bio dobar, nije nuzno otici studirati vani. Cak nije nuzno ni studirati, ali lakse se natjeras ucit kad moras polozit ispit / ocistit godinu.

Poruka je uređivana zadnji put pet 11.11.2022 23:43 (passat).
10 godina
offline
Zapošljavanje nakon fakulteta


Ha, druže čuj posla na svakom koraku.
Sve je na tebi i tvojem znanju.
Znanje možeš pokupiti na faxu, sam ili kombinacija.


Svakako ako si u mogućnosti, studiraj.

 

Posla imade više, nego ikada prije.
Samo nema dosta junaka za iste.

 

Problem je HR IT kompanija kaj još uvijek misle da mogu
birati i diktirati uvjete. Neka im bude.
Al' vremana su se promijenila. Ipak je C-19 nekaj dobro donesel.
Nema više preseravanja sa dolascima u ured.
Nije više HR IT nesretnim kompanijama konukrencija neka druga domaća radna organizacija, nego cijeli svijet.
I nećeš vjerovati bolje plaćaju, nego ovi mado.

 

Posao vani? Koje crne dozvole? Za Evropsku Unije ti to ne treba.
Za UK, treba neka procedura, al' nije to tvoja briga, nego poslodavca.
Dobro je da ganjaš posao vani i život vani. Samo naprijed sa time.


Ne trebaš samo gledati Evropu, možeš i druge kontitente. Mislim na ove normalne kontinente + Japan i Izrael.

Tu završi faks, gledaj stipednije i mogućnnosti za iste, negdje vani.

 

Ne moraš se ti birnuti, jel te neko oće ili neće.

Tvoje je kao i svakoga kompjuteraša samo da radi na svojim skillovima, sebi kao osobi, te da zna što želi u životu.


Mani se domaćih budala, svakog mogućeg pesimizma, te samo budi fokusiran na sebe i svoj progres.
Svjetske brige prepusti budala, niškoristima, te balvurdiji.

 

Marljivo studiraj, daj ispite i radi nekaj sa strane, uči engleski, po mogućnosti njemački.
Budi dobrog zdravlja i održavaj isto.

 

Suerte!!

 

dzg
Moj PC  
4 0 hvala 0
16 godina
offline
Zapošljavanje nakon fakulteta

Ako razmišljaš ovako s 20 godina onda nema brige za tebe.

Završi kaj vec studiraš i usavršavaj se samostalno u onome što voliš.

 

Kad budeš spreman tražiš poslove koji te zanimaju i prijavljuješ se.

Ako te i odbiju koji put bitno je ne odustati.

Niti si ti za svaku firmu, niti je svaka firma za tebe.

 

Trenutno je stanje takvo da nešto posla ima, ali nije sve tako bajno, i večinom se traže midovi i seniori.

Da bi stvar bila gora imam informacije da se na juniorske pozicije prijavljuje dosta osoba koje vec rade neko vrijeme u IT- jer jednostavno žele promijeniti okolinu i lakše se zaposle nego za neku junior-mid poziciju.

 

Uglavnom treba imat neko znanje, bez znanja zaboravi.

 

Studij je zasigurno pozitivna stavka ali nije garancija za ništa. Privatnika u globalu zanima znanje a ne toliko škole koje si završio.

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 12.11.2022 7:43 (amd freak).
Moj PC  
7 0 hvala 0
17 mjeseci
neaktivan
offline
Re: Zapošljavanje nakon fakulteta

Bome si lijepo sve sročio :)

Odma mi je lakse kad cujem ovako nesto haha. Gledam da bi mogao na neki Erasmus na zadnjoj godini tj. praksu vani na 2 mjeseca (minimum) ili duze ako uspijem uvatit neku firmu da me primi. To mi se cini kao super stvar za pocetak.

Huh, o ostalim kontinentima i nisam baš razmišljao osim možda sj. amerika a to je pod upitnikom do daljnjeg. U slobodno vrime radim na nekim projektima koji su mi zanimljivi. Na faksu predajem sve u roku a tako i planiram nastaviti te sam se prijavio za STEM stipendiju. Znam nešto Njemačkog ali nakon nekoliko godina učenja nije mi baš privlačan jezik haha.

14 godina
offline
Re: Zapošljavanje nakon fakulteta

Koliko je lako/teško ćeš najbolje vidjeti ako probaš pronaći posao koji ti je zanimljiv. Pretpostavljam da neće biti jednostavno, kao što nije ni prije bilo, unatoč svim onim sranjima kako "fali IT kadra".

Ako planiraš otići van, možda ti je bolje naći posao u domeni koja te zanima pri kraju studija i skupiti 1-2 godine iskustva. Paralelno u isto vrijeme odluči kuda konkretno želiš otići i prati lokalne oglase (iz vlastitog iskustva ti mogu reći da je to neusporedivo bolje od LinkedIn-a, headhuntera i sl). Dok radiš tražiš posao vani dok ne uleti prilika koja zadovoljava tvoje uvjete. Jedan od rijetkih benefita rada u RH je što poslodavci zapošljavaju uvijek 40-50% manje ljudi od realne potrebe, pa posloprimci rade više i stječu širi spektar znanja. Drugim riječima, manji si fah idiot od prosječnog zapadnjaka. To je kasnije plus kad se zapošljavaš vani.

 

Kao pripravnik bez iskustva ćeš teže do posla vani, a i kad dobiješ neku ponudu, biti će slabo plaćena jer nemaš iskustva. Lakše je ako odeš s curom/ženom, pa nakon kraćeg vremena imate dvije plaće kad se oboje zaposlite. Tada je život od starta puno lakši, a i s vremenom obje plaće rastu.

 

Moje iskustvo s UK je bilo poprilično loše. Glavni problem je što se nude jako slabo plaćeni poslovi. Posljedica je da moraš živjeti sat i pol do dva udaljen od radnog mjesta. U tom slučaju ti se život svodi na putovanje do-od posla i sami posao. Generalno mala primanja anuliraju sami odlazak van. Za male pare možeš raditi bilo gdje u RH.

Nizozemska - isto je problem naći pristojno plaćen posao. Dosta poslodavaca igra na "ruling" kartu, ali ruling traje samo 5 ili 7 godina (zaboravio sam koliko točno), nakon toga te kvači puni porez.

Danska je već puno bolja opcija.

 

10 godina
offline
Zapošljavanje nakon fakulteta

 

Hm, moš odmah nakon fakulteta otići raditi van. Samo to moraš dovoljno željeti.

 

Recimo, Austrija. Infieon, ADB Safegate...

UK-JaneStreet, nauči OCaml,.

Palantir -London, Berlin Pariz,...

 

 

Moš i remote. Trebaš naći poslodavca.

 

Ak' želiš raditi vani, izaberi zemlju koju želiš ili više njih. Preko neta se počni javljati na oglase koje nađeš, te se javljaj otvorenim aplikacijom na razna mjesta.

Objasni svoju situaciju, imaj dobar CV, imaj projekte...

 

Traži najbolje za sebe i poziciju na kojoj se može razvijati. Za*ebi klavire, dobro društvo, kompanije gdje osmijeh ne silazi sa lica, bla, bla, ...tehnologija, projekt, salary to je bitno.

Bitno je da si ti zadovoljan. Obitelj i prijatelje sam već stekao izvan radnog IT okruženja.

 

Samo makni od sebe svaki negativizam, te počni razmišljati izvan okvira balkanskog Kvarta.

Ne slušaj niti se druži sa  kompleksašima bilo koje vrste.

Fokusiraj se na sebe i isključivo na sebe, radi marljivo, te možeš raditi bilo gdje da poželiš.

 

Čim iskusiš internacionalno iskustvo u odnosu na naše balkansko, bit' će to iskustvo kao da pričaš sa vanzemaljcima u pozitivnom smislu.

 

Ovi naši stalno nešto ruse. Jel' znaš Excel, ajd odgrebi, nema kod nas to nije moj posao, koliko mislite ostati sa nama, .....

 

 

 

dzg
Moj PC  
0 1 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice