Plaće u ICT tvrtkama izdvojena tema

poruka: 734
|
čitano: 562.753
|
moderatori: Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
neaktivan
offline
Plaće u ICT tvrtkama

Pozdrav ljudi, ako mogu zamoliti za savjet.

 

Radim u jednoj hrvatskoj firmi kao L1 windows support (posao se sastoji od instaliranja novih windowsa, dodavanja korisnika u AD i u koji odjel treba ići, isto tako micanje starih korisnika, resetiranje lozinki, narudžba novih laptopa i računala, otkrivanje greški na printerima, mijenjanje tonera, rješavanje problema u aplikacijama koje korisnici koriste npr. ne mogu se spojiti na server, vpn se ne želi spojiti, do razno raznih poslova npr. uređivanje nekih word dokumenata, arhiviranje mailova, sređivanje da mobitel bude namješten da prima sa servera poruke (outlook/exchange), dodavanje korisnika na uređaj za prijavu i odjavu s posla, ponekad bude i terenski put sa službenim autom na mjesta gdje se ti isto laptopi/mobiteli/računala nose i onda se tamo postavljaju)

 

To bi otprilike bilo to. Moja situacija je takva da trenutno završavam faks, nemam radnog iskustva u IT sektoru, a jednog dana bih volio raditi kao sistem administrator. Koliku plaću tražiti kao netko tko je novi u svemu ovome i nema iskustva? Radna okolina je super, ljudi su ljubazni i susretljivi, nije stresno, imam ured gdje sam sam, ima 13. plaća regres i neoporezivi dio od ako se ne varam 3750kn godišnje. Posla nekad ima malo više, ali rijetko. Po par poziva dnevno bude i oprostite ako ovo zvuči glupo, ali veliku većinu vremena sjedim na stolici i ne radim ništa jer nema poziva. Jel po vama ovakav posao dobra podloga za raditi 2-3 godine i ići negdje dalje? Koliku plaću tražiti? (Ima i naknada za prijevoz i hranu cca 1000kn) i kakva su vaša iskustva s ovakvim tipovima poslova? Trenutno radim preko studentskog ugovora za mizerne novce već 3. mjesec kako sam se dogovorio s njim, ali planiram direktora pitati za stalni ugovor, pa ako može savjet. Hvala i ispričavam se na podužem tekstu.

Edit: direktor je zadovoljan sa mnom i drag sam mu. Pričam super engleski i njemački jezik, koje ponekad koristim u poslu radi prijavljivanja tiketa kolegama u inozemstvo koji radi s određenim aplikacijama na koja ja nemam ovlaštenja, a korisnici koriste te iste programe i aplikacije. 

 

 

 

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 21.7.2021 12:04 (Marko_95).
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Plaće u ICT tvrtkama
kostolomac kaže...

Kolega  radi u jednoj ''našoj'' banci u IT odjelu( senior )  i  neto mu ispadne dosta preko 20k mjesecno, očito rijedak primjerak visina plaće , ako su uzmu komentari iz ove teme što se tiče banaka.

 

kostolomac kaže...
Pero Dinamit kaže...
kostolomac kaže...

 Nebi spominjao ime banke i poziciju jer ''IT svijet'' u tom sektoru kod nas je ''relativno skroman''.

 Pa ako je direktor razvoja u ZABA-i onda kužim, nije da ih ima iljade. Ali pošto šutiš znači da je iznimka, a ne pravilo.

 Nije ZABA ni PBZ Uglavnom ''nebitno'' bitna je ovdje samo ''fina'' plaća za HR uvjete, odmah mogu reći da nije do te plaće došao preko ''noći'' a još manje preko veza ili slično. Dosta toga mu se ''poklopilu'' i sad je gdje je.

 Koliko ja znam kad je on počeo startna plaća na prvom radnom mjestu mu je bila malo bolji ''minimalac'' . Tako da je  ''dalek i trnovit'' put do ovakvih iznosa, pogotovo u HR.

 

Vani kumče u D, odmah nakon faksa prvo zaposlenje je dobio bruto u  4k€ ( +  plaćen hotel gdje je stanovao u blizini firme prvih cca godinu dana ) , neto mu negdje s obzirom na poreznu klasu ispao 2.5k€. Nakon toga mu je  firmu u kojoj radi  kupio jedan renomirani njemački proizvođač automobila i odmah ga regrutao kod sebe u odjel. Tako da mu je plaća sad debelo iznad 4k bruto, a ima ispod 30g. Još je klinjo za mene( po godinama da nebi bilo zabune ) ali je jednostavno ''rođen'' za taj posao....

 

 

Tako da tko ima priliku, volje, ne smeta mu odvojenost itd...., trk van, nema se što izgubit....u HR se uvijek možeš vratit.

 

 

 Jedan kolega u jednoj banci na jednoj poziciji gdje mu se nesto poklopilo. Doslovno nisi dao nikakvu korisnu informaciju.

 Ok ako je banka manja pa ju ne zelis spomenut, al daj bar opisi poziciju i kako je dosao do toga.

 

Nije da me zanima, al bar to onda ima koristan info za nekog drugog.

14 godina
neaktivan
offline
Plaće u ICT tvrtkama

Da malo osvježim temu, nešto sam počeo gledati okolo poslove pa mi se čini da je tržište eksplodiralo. Em stalno dobivam ponude na linkedin, em mi stalno novi oglasi iskaču na fb.
Ono što me zanima su očekivane plaće za nekog s 6 god iskustva. Tj. ne znam koji bio uopće bio prosjek jer neki oglasi nude oko 20k bruto dok drugi idu i preko 30k bruto.

 

Naravno, ovo sve ovisi o znanju i iskustvu i tu ne znam gdje bi se smjestio. U tih 6 god nisam radio samo u jednom jeziku/alatu tj. prošao sam dosta tog.

Pa se vjerojatno ne kvalificiram kad traze 5 god iskustva u necem (Python, Java, sto vec), zato ne znam što očekivati.

Trenutno sam više u poziciji team leada/arhitekta pa više i ne kodiram kao prije.

 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Plaće u ICT tvrtkama

 

 

Kako ispregovaš, takva će ti i biti plaća. Ne prelaziš u drugu companiju za 10-20%, nego za neki veći postotak. 

Sve je na tebi. Svaka co. ima svoje, al ono ti biraš,a drugi si tu da vele svoje.

 

Panzerkampfwagen.dzg-C++-USA. :-) CZ-75
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Plaće u ICT tvrtkama

Ma jasno da ovisi kako tko ispregovara, ali zanima me neki medijan na tržištu. Za koju cifru se uhvatiti.

Ona analiza plaća developera iz 2019. mi više ne drži vodu jer je tamo medijan za seniora bio 12k kn netto. A znam da danas neki ne-seniori odlaze za puno veće pare.

Puno je i drugih faktora u igri, rad za agencije, remote rad za stance itd. i to unosi najveću pomutnju u procjenu.

Čini mi se da agencije nude dosta više nego neke naše poznate firme, ali kao da ima tu neka kvaka.

 

 

 

 

10 godina
offline
Re: Plaće u ICT tvrtkama
Bez brige, nije bilo puno pomaka od 2019-te. Place u HR su žešći trash, porezi i davanja su samo izlika jer smo u donjoj polovici po porezima i davanjima u EU.
Nadglednik dina
Moj PC  
0 0 hvala 1
9 godina
offline
Re: Plaće u ICT tvrtkama
Clockwork kaže...

Ma jasno da ovisi kako tko ispregovara, ali zanima me neki medijan na tržištu. Za koju cifru se uhvatiti.

Ona analiza plaća developera iz 2019. mi više ne drži vodu jer je tamo medijan za seniora bio 12k kn netto. A znam da danas neki ne-seniori odlaze za puno veće pare.

Puno je i drugih faktora u igri, rad za agencije, remote rad za stance itd. i to unosi najveću pomutnju u procjenu.

Čini mi se da agencije nude dosta više nego neke naše poznate firme, ali kao da ima tu neka kvaka.

 Vidjet ces svakakvih oglasa za basnoslovne cifre. Jako cesto je problem sto su ocekivanja poslodavca i dobijeno razlicita. Po mom iskustvu, ako imas preporuku, i kad neznas posao mozes doci do dobrog posla s dobrom placom. Pod preporuku ne mislim vezu, nego ako si dobar radnik i netko za tebe jamci da si dobar radnik. Znam da, svi misle da su dobri radnici (jos nisam nikog sreo da je rekao da nije), ali se brzo profilira tko je dobar tko nije, i to vide svi osim onog o kojem se radi. I da, cesto to podrazumjeva prekovremene, ili ako je neka stiska, radi se dok se ne obavi posao. Takvi radnici obicno nemaju problema. Radim osobno vecinom s strancima i uredno i oni rade u gluho doba noci (znam jer smo razlicite zone) i nitko se ne pravi princeza previse ako mora ostat jos koji sat nakon itd. I svi su dobro placeni. Kad se profiliras kao dobar radnik na kojeg se moze racunati, svakako je vrijeme da trazis i veca primanja. Takodjer, ne bih se previse ogranicavao na to jesi li radio 10 ili 5 ili 3 godine s tim i tim jezikom, ako imas iskustva opcenito u programiranju, uredno bi se (osobno) prijavio na posao seniora (dajem primjer). Na poslodavcu je da odluci da li mu odgovaras ili ne, nece te nitko zvati pa reci "dobro, sto se vi javljate nemate nikakvog iskustva od*ebite". Jednostavno te nece zvati :)

Sto se tice cifri. Privatnik - nebo je granica. Drzavni (hr)/korporacije , jako slicno tim 2019 brojkama.

Poruka je uređivana zadnji put sub 6.11.2021 21:36 (sandokan111).
14 godina
neaktivan
offline
Plaće u ICT tvrtkama

Hvala na korisnim informacijama. Znaci u korporacijama nema nekih vecih odmaka od 2019.

 
0 0 hvala 0
5 godina
online
Plaće u ICT tvrtkama

Jako ti ovisi jer je ICT veliki sektor, kao pitati "kakve su place ekonomista"... Sysadmin/devops jedna placa, DBA druga, developer je opet podkategorjia za sebe: frontend, backend, embedded, ... ako das malo vise detalja mozda mozemo dati bolje info, ovkao je jako tesko reci jer ovisi o zastupljenosti tehnologije, kadru i sl.

 

Za prst palac, ako ne zelis podijeliti vise, ovo sto je kolega gore rekao stoji.

 

Dodao bih jos: danas si senior vec sa 5god iskustva, jer ako imas stvarno ispunjenih tih 5 godina i spreman si po odgovornosti "biti senior" (uzeti zadatak, provesti sistem dizajn, odraditi ga do kraja uz minimalno intervencija) vecina poslodavaca to vec smatra seniorom kad pisu oglase za posao

 
1 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Plaće u ICT tvrtkama
Clockwork kaže...

Da malo osvježim temu, nešto sam počeo gledati okolo poslove pa mi se čini da je tržište eksplodiralo. Em stalno dobivam ponude na linkedin, em mi stalno novi oglasi iskaču na fb.
Ono što me zanima su očekivane plaće za nekog s 6 god iskustva. Tj. ne znam koji bio uopće bio prosjek jer neki oglasi nude oko 20k bruto dok drugi idu i preko 30k bruto.

 

Naravno, ovo sve ovisi o znanju i iskustvu i tu ne znam gdje bi se smjestio. U tih 6 god nisam radio samo u jednom jeziku/alatu tj. prošao sam dosta tog.

Pa se vjerojatno ne kvalificiram kad traze 5 god iskustva u necem (Python, Java, sto vec), zato ne znam što očekivati.

Trenutno sam više u poziciji team leada/arhitekta pa više i ne kodiram kao prije.

 Pazi - 30k brutto ti je otprilike točno onoliko koliko je brutto 2 plaća seniora. Moguće da se radi o radu preko paušalnog obrta ili svojeg doo. Nagađam.

Kao senior očekuj 16k netto. To je moje iskustvo, .NET, 8 godina iskustva. Tako su i kolege imali, plus minus koju kunu. Ali ako si dobar pregovarač, možda ide i još više koju kunu. Meni recimo nisu isplaćivali neoporezive dodatke, a kolegi jesu. Mislim da se tu skupi još 1k na mjesec, nije to malo. Pa još prijevoz 360kn. Pa ak imaš klince to ti je još 500 kn po klincu porezne olakšice. Sa dvoje djece možeš dogurati i do 18.5k mjesečno.

Poruka je uređivana zadnji put uto 9.11.2021 17:16 (PunchyTinkerton).
14 godina
offline
Plaće u ICT tvrtkama

Ne bih se baš složio da su cijene rada ostale iste u odnosu na 2019. Radi korone je eksplodirala potražnja za programerima te je samim time cijena rada otišla gore (barem u tom dijelu IT branše).

 

Dovoljno je malo otvoriti nešto tipa "IT Jobs Croatia - ali uz obvezno navođenje iznosa plaće" grupa na FB-u da se vidi da se iznosi za seniore od tipa 14 - 18 netto nude svako malo (a koliko je kritična situacija na tržištu pokazuje i stanje da neki seniorima smatraju već i ljude sa 3+ godine iskustva pod uvjetom da je osoba samostalna u deliveranju projekata). Tu i tamo ima i oglasa za do tipa 26k netto (dakle brutto1 oko 40k) tako da ni to više nije neka abnormalna cifra, jer sve više ima firmi kod nas koje te lijepo preprodaju tipa Amerima pa im nije problem isplaćivati takve iznose. S time da onda ekipa koja je tako dobra shvati nakon nekog vremena da nema smisla pušiti pare preko posrednika i davati sva ta silna davanja državi kad si na ugovoru o radu pa onda obično se krene s otvaranjem firmi (jer 300k za paušalni obrt nije ni blizu dovoljan limit za takve cifre) i radom za tako nekog inozemnog klijenta direktno pa se na taj način godišnja primanja debelo povećaju i iznad prije navedenih iznosa.

Poruka je uređivana zadnji put uto 9.11.2021 23:22 (X-Wind).
Moj PC  
1 0 hvala 1
9 godina
offline
Re: Plaće u ICT tvrtkama
X-Wind kaže...

Ne bih se baš složio da su cijene rada ostale iste u odnosu na 2019. Radi korone je eksplodirala potražnja za programerima te je samim time cijena rada otišla gore (barem u tom dijelu IT branše).

 

Dovoljno je malo otvoriti nešto tipa "IT Jobs Croatia - ali uz obvezno navođenje iznosa plaće" grupa na FB-u da se vidi da se iznosi za seniore od tipa 14 - 18 netto nude svako malo (a koliko je kritična situacija na tržištu pokazuje i stanje da neki seniorima smatraju već i ljude sa 3+ godine iskustva pod uvjetom da je osoba samostalna u deliveranju projekata). Tu i tamo ima i oglasa za do tipa 26k netto (dakle brutto1 oko 40k) tako da ni to više nije neka abnormalna cifra, jer sve više ima firmi kod nas koje te lijepo preprodaju tipa Amerima pa im nije problem isplaćivati takve iznose. S time da onda ekipa koja je tako dobra shvati nakon nekog vremena da nema smisla pušiti pare preko posrednika i davati sva ta silna davanja državi kad si na ugovoru o radu pa onda obično se krene s otvaranjem firmi (jer 300k za paušalni obrt nije ni blizu dovoljan limit za takve cifre) i radom za tako nekog inozemnog klijenta direktno pa se na taj način godišnja primanja debelo povećaju i iznad prije navedenih iznosa.

 Te vise cifre su privatne tvrtke i stranci. Koliko tih cifri vidis u drzavnim firmama, ili nesto tipa siemens/ericson itd? Ja ne znam za takve da nisu nekakvi voditelji/system architect itd.

I po FB grupi ima masu oglasa, istina, al mislim da oglaseno i dobiveno varira dosta. Takva su moja iskustva barem. Rjetko kad netko tko se javi ima bas sve od trazenog stacka, tada krece pregovaranje. Potraznje svakako ima, i to jako puno, neces ostati bez posla. Al da ce se "senior" i s 5-10g iskustva tek tako naci u tim firmama opsao od 25-30 netto, nisam bas uvjeren. Al oke, nisam u trazenju posla niti sam kontaktirao s tim oglasima, samo moje misljenje i iskustvo s strancima. Platit ce, ali moras pokazat kvalitet.

14 godina
offline
Plaće u ICT tvrtkama

Naravno da pričam(o) o privatnim firmama, kakve božje državne firme, govorimo o IT sektoru

Također nisam rekao da ćeš samo tako uletiti u posao s 25-30 netto, ali ako si stvarno dobar i imaš barem 5 godina iskustva da se relativno lako naći i ispregovarati posao za 16 - 20k netto.

Moj PC  
4 0 hvala 0
14 godina
offline
Plaće u ICT tvrtkama

Evo Bornfight objavio njihove updejtane rangeove plaća na https://www.bornfight.com/careers/senioritet/

 

Senior početna plaća (nebitno je li pričamo backend/frontend/Android/iOS) brutto1 24k, max 35k, team lead max 40k. Ti podaci dokazuju ono što sam pričao iznad da 16 - 20k netto nije više nikakva iznimka nego standardna plaća koja se može dobiti za takvo iskustvo/znanje (i da je sada gornji range došao na 20 - 26k netto).

Poruka je uređivana zadnji put uto 7.12.2021 2:29 (X-Wind).
Moj PC  
3 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice